Over welk kruis gaat het? I Geen storm in glas water Onze adressen: Paasboodschap van Belgische kerken Lemele vraagt theologen: denk mee met onze boeren Raad van kerken achter verklaring over ontwapening Kerk klaagt over Engels racisme VOORBI Bisschoppen kei) LPO-brochure VRUDAG 16 APRIL 1976 KERK/BUITENLAND TROUW/KW- Aft door drs E. Pijlman Over welk kruis hebben we 't vandaag? Er zijn nog al wat kruisen vervaardigd en nog in de maak. Er zijn ook heel wat versies van het kruis. Het kruis van een paal. met hoog daaraan een dwarsbalk, het kruis als de letter T. Het teken des kruises, aangebracht in kerken en huizen of geslagen op hoofd en borst. Het Andreas-kruis. het kruis als een bloeiende boom. het naakte kruis, het kruis met de „crucifixus", het ..corpus" aan het kruis. Het hakenkruis. Het rode kruis. Het zwarte kruis. Het houdt niet op. Over welk kruis hebben we 't vandaag? Waaraan denken we? Denken we aan ieder huis dat z'n kruis heeft, ieder mens die z'n eigen leed 't best kent Aan het kruis der wereld, die massiviteit van smart en onrecht die mensen samen dragen en elkaar aandoen? Drie betekenissen In de bijbel wordt ermee bedoeld dat bepaalde straf-apparaat van de Romeinen, een paal en een dwarsbalk. En Jezus zijn kruis dra gende, zegt Johannes, en dan be doelt hij die dwarsbalk, die volgens anderen weer door Simon van Cyre- ne „Jezus achterna" gedragen is. Vervolgens gebruikt Jezus het woord „kruis" in het bekende roe pingswoord: „Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij".(Markus 8,34> Hier is het kruis een woord voor de moeite die de discipel in de navolging wacht met een aanwijzing in de richting van het martelaarschap. Tenslotte gebruikt met name Pau- lus de uitdrukking „het kruis" als het inbegrip van het lijden en ster ven van Jezus en van de bedoeling ervan. Zo spreekt hij over het aan stotelijke van het kruis (Galaten 5.11) over vervolging terwille van het kruis (Galaten 6.12). Het kruis van Chnstus kan tot een holle klank gemaakt worden (1 Corinthe 1,17). het woord des kruises is een ergernis voor joden en een dwaas heid voor Grieken (1 Corinthe 1). Maar daarnaast spreekt hij ook van het roemen in het kruis (Galaten 6,12) en van het kruis waardoor wij met God veraoend worden (Efeze 2.16). Het kruis is hier een begrip. Een aanduiding voor een heel verhaal, een verhaal van hardnekkige liefde en trouw, een verhaal van hoop en wanhoop, van angst en vrijheid. Een verhaal van de laatste dingen van ons bestaan. De laatste antwoorden op onze vragen, de be slissende aanzet tot een werkelijke verandering van mens en wereld. Het spreekt van verzoening en vre de t Is geen vanzelfsprekende zaak. Men kan er zich aan ergeren, d w z. zich aan stoten. Maar er kan ook een holle klank van gemaakt worden. Het kan on nadenkend opgeheven worden in een kruistocht, men kan er een loze kreet van maken. Een christelijke tune die 't altijd doet. Wat niet vergeten mag worden Eén ding mag echter niet vergeten worden. Het kruis komt uit het tuig huis van onze folterwerktuigen. Het lig daar naast de zwepen en karwat sen. de tafels waarop mensen kun nen worden uitgerekt, naast het vuur van de brandstapel en de siga retten op mensenhuid uitgedrukt. Het hoort in één adem genoemd te worden met galgen, elektrische stoelen en vooral concentratiekam pen van welke despoten ook. Het is één van die vernuftige vindingen waarmee wij onze belangen tegen elkaar afgrenzen of ons bestaan denken te kunnen beveiligen. We kunnen niet eerlijk schrikken. Het is ons allemaal maar al te bekend uit de krant en uit de rapporten van Amnesty International. Geen wonder dat er mensen zijn die met een al te spoedig ..o zalig kruis!" geen weg weten. Geen won der dat ze het kruis eruit gehad willen hebben. Een kwaad geweten en een stuk trots bracht hen ertoe het kruis te maken tot een teken van zwakkelingen en wanhopigen. een teken van het mensensoort dat ten onrechte in leven gehouden wordt door barmhartigheid en zoge naamde naastenliefde, een mensen soort uit de onderkast, dat dient te verdwijnen om plaats te maken voor de sterken. Het kruis als teken van het deemoedsgedierte. Hoe komt het dat mensen zelfs binnen het christendom zo reageerden op het kruis en hun heil zochten in een heldhaftig christendom, waarin soms merkwaardigerwijs het kruis terugkeerde maar nu als zwaard om alles wat zich tegen deze trots ver zette neer te slaan? De paradox van het kruis Over welk kruis hebben we 't van daag? Hebben we de paradox van het kruis wel voldoende werkzaam- laten zijn in onze overwegingen? Het kruis is beide. Een stuk tuig uit het arsenaal van onze wanhoop en angst. En het is het trefwoord voor het grote verhaal van onze bevrij ding. Het kruis is tweeërlei. Daarom draagt onze overweging iets dubbelzinnigs. Als we het ver haal van de goede vrijdag lezen buigen we 't hoofd. Dat dienen we althans te doen. Wij zijn mede ver antwoordelijk voor die onterende taferelen. Het is ons niet vreemd. Dit te hoop lopen om iemand die vreemd, afwijkend is. Het zijn geen onbekende zaken die ons hier ver teld worden. We weten ons geraakt getroffen, beschaamd. Dat God juist daar. waar wij op geen enkele manier meer echt vrolijk en zeker niet gelukkig kunnen zijn. moest vinden. Dat God uitgerekend daar. waar wij elkaar vermoorden - er hingen er tenslotte nog twee op Golgotha - in die diepte van onze menselijke schande en menselijk falen ons wil aanzien met de ogen van Christus, dat legt een harde hand op onze mond en doet onze ogen de aarde zoeken. En 't gaat dieper. Als we het weten willen kunnen we 't hier te weten komen wat zonde dan eigenlijk is. nl. dat we deze mens gedood heb ben. dezr Godszoon en zoon van mensen, deze ene mens voor de mensen. Dat we zijn bedoeling niet geloofd hebben, voor onmogelijk gehouden hebben, als een soort be drog waar wij met onze slimheid niet inliepen. We lieten ons niet voor zijn wagen spannen en we on derkenden niet dat zijn beweging precies de enige beweging is die mens en wereld weer in een spoor naar werkelijke toekomst kan zetten. Over dót kruis gaat 't vandaag. Dat kruis als laatste en beslissende te ken van wat zonde is. nogmaals, als iemand het werkelijk weten wil. Ons ongeloof, ons doen alsof het zonder dit alles van Hem ooit nog iets zou kunnen uithalen. Alsof het ook wel eens niet gebeurd zou kun nen zijn en dat dan de wereld best zou kunnen doorgaan en ons leven ook best zin en bedoeling zou kun nen hebben. Het kruis is een folter-apparaat. Het ligt in het verlengde van al ons geweld, dat we nog altijd menen nodig te hebben om de anderen van ons lijf te houden. Het hoort bij de zwartste of blankste discriminatie en bij de splinterbommen en de napalm. Het hoort bij onze jacht naar gigantische snelheden, bij on ze woede naar meer Bij het kruis wordt wat wij willen manifest. Op eigen vuist mens zijn. Het andere verhaal Dat alles hoort bij de ene kant. Het kruis als een ergernis en dat we tot een holle klank maken als we er dit uithalen en er in kruistochten mee op de loop gaan. Maar er is ook een andere kant. Ook een ander ver haal. Of liever, het is hetzelfde ver haal. maar het is stotend en bescha mend en tegelijk bevrijdend. Wat voor ogen is. is een ergernis, maar dieper en verder en voor wie het werkelijk hoort is het oneindig veel meer. „Het kruis" staat ook voor dat ene moedgevende verhaal van de Messi as. Jezus van Nazareth. De man die op die manier, al lijdend en ster vend. ons verzoende. Het is duide lijk: verzoenen is hier niet aan el kaar lijmen, niet verzwijgen, doodzwijgen, er niet meer over pra ten. ieder in z'n waarde laten en iedereen gelijk geven. Verzoenen is nog minder zich neerleggen bij het onmogelijke. Maar hier is het die vreemde macht van Gods liefde die tot het uiterste gaat. Een vertrou wen dat niet beschaamt, een man die wel gekruisigd wordt en wel sterft maar niet omvalt. Dit is het verhaal, je zou kunnen zeggen: het enige verhaal waarin te roemen valt. Het verhaal van Gods meeslepende goedheid en trouw, barmhartigheid en genade - hier krijgen al. die woorden hun diepste zin - tegenover onze angst en wan hoop. onze haat en ons geweld. Dit is het verhaal dat we vandaag lezen en waaruit we moed mogen hebben: van geaccepteerd te zijn om nu ook zelf te accepteren, van verzoend te zijn om nu zelf ook verzoenem ,r zig te zijn. van bevrijd te zijn o e( bevrijden. r da Dit verhaal wordt ons doorver misschien beter: aangezegd. O ht vroeg of laat in de tijd van wereld is kan niemand uitma c maar het is in ieder ruimschoots op tijd om ermej^ rekenen, om erop in te gaan, o e leven eraan te oriënteren. Nog a s( net vroeg genoeg om verandert! niet tot de illusies te laten behou, maar op gang te brengen. Een r te om te leven, zonder bezwan stukken, zonder molenstenen onze hals. Maar met een nijÉ soort kracht, vreemd en hoo tegelijk. Want met zo ieman niets in de wereld meer volst ;c hopeloos. Drs. E. pijlman is gereformeerd dikant te Amsterdam en redac van De Open Deur. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst ain één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Abortus (6) Zo was het dus in 1975: 1350 maal werd gemiddeld elk week een pril mensenleven afgesneden. Het arti kel in Trouw van 9 april zegt het zo niet. maar bevat verscholen toch wel de cijfers waaruit het met een klein rekensommetje valt vast te stellen. En uit de vragen die de heer Imkamp van D'66 aan de minister heeft ge steld over de wijze van behandeling van buitenlandse vrouwen ln bepaal de klinieken, waar buiten de ogenblikken van de ingreep niet meer dan 12 minuten per patiënt beschikbaar zou zijn. alsmede uit het met omhaal van woorden ontwij kende antwoord daarop, kan men wel proeven dat van een peiling van de nood geen sprake is. alleen op geroutineerde wijze leven wordt weggenomen. De schuld die ons volk hiermee op zich laadt wordt niet minder doordat het ook bij andere volken gebeurt. De brief van de Ge- ref. Synode zou veel navolging moe ten vinden. Ons geweten als volk moet weer wakker worden Rotterdam J de Goede jr Abortus (7) PvdA en VVD hebben elkaar gevon den in de belangrijkste punten wat betreft abortus. Eigenaardig als het om principiële zaken gaat zoals - abortus of openbaar onderwijs, dat deze partijen dan hand in hand gaan. Voor het CDA een waarschu wing om voor de verkiezingen in 1977 of eerder geen afspraken vooraf te maken. Dedemsvaart J Omvlee Abortus (8) In Trouw van 9 april j.l. stond een ..geruststellend" artikel over de om vang van het toepassen van abortus provocatus ln Nederland. Het was een samenvatting van een rapport van de Stimezo Dat ..geruststellen de" van dat artikel gold dan vooral voor de lezers die volstaan met ..kop pen-snellen Met vette letters zegt de kop ..In Nederland minder abor tussen dan in andere Europese lan den". en daarboven, kleiner ..Aantal daalt sterk aandeel van ziekenhui zen vrij beperkt." De aanhef gaat door in dezelfde trant met een ge middelde van 1.25 per duizend inwo ners per jaar vormt Nederland een laagterecord, en bovendien vertoont "het aantal abortussen een sterk da lende lijn: in 1973. 1974 en 1975 resp 14 000. 12.100 en 10.500 AMSTERDAM postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT. Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE'GRONINGEN Postbus 3 Mekmarkt 56. Zwolle Te 05200-17030 Bij nadere lezing blijkt al direct dat er helemaal niet zoveel reden tot geruststelling is, want: „Het aantal bij buitenlandse vrouwen in Neder landse klinieken verrichte abortus sen ligt ongeveer op 60.000." Het akelige is dus. dat Nederland een service-instituut voor West-Europa is geworden op het gebied van het vernietigen van ongeboren mense lijk leven! Een geroutineerde abor teur schijnt 6 ingrepen per uur te kunnen verrichten. Het is duidelijk dat er van een begeleiding vooraf en achteraf van de betrokken vrouw iresp. het betrokken echtpaar) zo geen sprake is. en ook niet van een serieuze beoordeling van de mate van „noodzaak" van de ingreep. En dat er ook geen garanties zijn dat deze elementen in het eigen land van deze vrouwen tot hun recht zijn gekomen. We constateren intussen dat het in de kop gesuggereerde niet juist is: dat er in Nederland minder abortus ingrepen zouden plaatsvinden dan in het buitenland. De indruk die zó gewekt wordt gaat maar even aan die 60.000 buitenlandse vrouwen voorbij! De bedoeling kan toch moei lijk zijn. te doen alsof in Nederland een abortus op een buitenlandse vrouw een ethisch waardevolle han deling is! En trouwens: is het aantal abortus-ingrepen op Nederlandse vrouwen werkelijk zo laag? Eind ok tober 1975 lazen we in de krant dat het aantal gedaald was tot 15.000 in 1974. Nu zijn het er in 1974 plotseling maar 12.100 geweest en in 1975 zelfs maar 10.500. Maar volgens ditzelfde artikel is in Nederland het aantal abortussen 1.25 per 1000 inwoners per jaar. Bij 13,6 millioen inwoners brengt een eenvoudige rekensom me dan niet op 10.500 maar op 17.000. Het teruglopend aantal abortussen in Nederland wordt o.m. toegeschre ven aan royaler gebruik van de mor- ning-after-pil en van dezgn. overtijd behandeling. Maar laten we daarbij wel bedenken dat hier in feite in vele gevallen vruchtafdrijving in een zeer vroeg stadium plaatsvindt en dat het in beide behandelingswijzen daar ook om te dóén is. Op grote schaal wordt „het grote wonder" van het menselijk leven vóór de geboorte vernietigd. ..naar believen". Mense lijk leven, dat kostbaar is in Gods oog. De synode van de geref. kerken had wel gelijk, toen ze besloot haar ver ontrusting over de bestaande toe stand kenbaar te maken. Helaas wel Papcndrccht A. van der Deijl AMRO en Zuid-Afrika BRUSSEL De protestantse, de hervormde en de gereformeerde kerken van België hebben gezamen lijk een paasboodschap uitgegeven. Het thema daarvan is „Pasen, een protest tegen de wanhoop." Deze drie kerken zijn met elkaar in gesprek om tot organisatorische een heid te komen. De gezamenlijke boodschap tot het Belgische volk is tevens bedoeld als een duidelijk be wijs, „dat het streven naar eenheid mede bepaald wordt door het verlan gen naar een doeltreffender getuige nis in de hedendaagse samenleving." In de boodschap wordt onderstreept, dat met Pasen „een nieuw front is opgericht tussen een wereld, die zichzelf dreigt te vernietigen en de krachten van de toekomst van God. tussen de moedeloosheid van de menselijke ziel en de nieuwe ervarin gen van Gods Geest, zodat er overal nieuwe signalen gegeven kunnen worden in de levens van hen. aie gevangen zitten in dodelijke angst en maatschappelijke druk." LEMELE De hervormde gemeente van Lemele in Overijssel heeft de raad voor kerk en theologie van de hervormde kerk gevraagd om ethische begeleiding van de hedendaagse intensieve veehouderij. AMERSFOORT De raad van ker ken in Nederland wil de verklaring van de r.k. bisschoppen over ontwa pening van 27 januari, eventueel na der aangevuld, tot de zijne maken. Daartoe zullen alle ledenkerken van de raad de verklaring in eigen kring en met hun eigen deskundigen diep gaand en kritisch bestuderen. De bedoeling is, dat het beraad daarna, vermoedelijk nog in de herfst van dit jaar. in de raad van kerken wordt voortgezet. Het interkerkelijk vre desberaad zal ook bij de studie wor den betrokken. Voorts zal aan de sectie internationale zaken en de sectie sociale vragen van de raad van kerken om een pre-advies worden gevraagd. De Nederlandse kerken, aangesloten bij de wereldraad van kerken, zullen niet afzonderlijk, maar via de Neder landse raad van kerken antwoorden op vragen, die dr Philip Potter als secretaris-generaal van de we reldraad hun gesteld heeft over de toepassing van mensenrechten en godsdienstvrijheid in eigen land. In het gezamenlijke antwoord zal adhe sie worden betuigd aan een in 1974 in de Verenigde Naties door Nederland en Zweden ingediende ontwerpreso lutie tegen godsdienstige onver draagzaamheid en discriminatie. De ze ontwerpresolutie kwam in de VN mede door toedoen van de Oosteuro- pese landen onder tafel. LONDEN De Britse raad van ker ken verwijt de bevolking van Groot Brittannië dat zij op starre en zelfgenoegzame wijze de negers in het land discrimineert. Voor de zwar ten is volgens de kerken maar één plaats in de samenleving beschik baar: onder aan de maatschappelij ke ladder. In Engeland wonen veel zwarten, af komstig uit de vroegere Britse kolo- nieën. Het onderzoek van de kerken wees uit. dat vooral jonge negers, die in Engeland zelf geboren zijn. totaal van de Engelse samenleving ver vreemd zijn en dat voor hen geen enkele mogelijkheid bestaat maat schappelijk vooruit te komen. Vol gens het onderzoek is het racisme diep geworteld in de Britse samenle ving. De scherpste vraag, die door het onderzoek werd opgeworpen was: ..Is er een Britse samenleving mogelijk, zonder dat een groep men sen op de laagste ladder van die samenleving moet blijven?" De anglicaanse aartsbisschop van Liverpool. David Sheppard. die het rapport zeer aanbeveelt, zei: „De ne gers hebben geen probleem naar En geland gebracht, maar zij hebben een reeds bestaand probleem bloot gelegd." De bisschop bepleit positie ve discriminatie van negers. Hervormd Lemele wil. dat de raad voor kerk en theologie meedenkt over de vragen „waar grenzen liggen, die van de zijde van de mens niet overschreden mogen worden" en „waarom die grenzen getrokken moe ten worden". In de Lemelse brief wordt uiteenge zet, dat de mens lang geleden is be gonnen een aantal dieren tot huisdier te maken. „Omgekeerd was de mens dienstbaar aan deze dieren, hij ver zorgde ze, zorgde voor voeding en legering". Er ontstond een soort lotsverbondenheid. „Ook al ging het om het belang van de mens de boer en zijn vee, zijn dienden elkaar". Sinds het midden van deze eeuw zijn grote veranderingen opgetreden. Zo droeg de veehouderij in 1973 aan de Nederlandse export bij meteen netto saldo van ruim twee en een half mil jard gulden. „Om een enigszins redelijk inkomen te bereiken overigens verdiende dertig procent van de Nederlandse boeren ondanks lange werkdagen in 1975 nog niet het wettelijk vastges telde minimumloon werd de boer gedwongen op zijn bedrijf over te gaan tot een ongekende schaalver groting. hetgeen leidde tot wat door de één intensieve, veehouderij en door de andere bio-industrie wordt genoemd". Overspannen Door vele nieuwe technische vin dingen worden nu veel meer dieren op dezelfde hoeveelheid landbouwgrond gehouden. „Het is ongetwijfeld waar. dat de nieuwe in richting der stallen en de machines, die tegenwoordig op iedere boerderij worden aangetroffen, het werken in vergelijking met voorheen gemakke lijker maken. Maar het is evenzeer waar. dat de boer. waarvan veronder steld wordt, dat hij leeft in en met en van de natuur, evenals een fa brieksarbeider. een deel van zijn ma chines is geworden, terwijl hij boven dien als vrije ondernemer in deze investeringen als regel alleen maar kan voorzien door zich bij een bank in de schulden te steken. Door dit alles beleven we thans het wonderlij ke feit. dat boeren overspannen worden." Door de geschetste ontwikkeling en schaalvergroting, aldus de kerke- raad. wordt niet alleen de boer, maar worden ook zijn dieren gemanipu leerd door de moderne techniek. De vraag is, in hoeverre dit alles ethisch verantwoord is. De burgerij wijst de boer als schuldige aan. maar vergeet daarbij gemakshalve de maatschap pij. die in deze richting drijft. De Lemelse brief noemt nog andere aspecten, zoals het onttrekken van veel granen en ander voedsel aan de derde wereld en de vijftigduizend hectare bouwland met gerst, groten deels bestemd voor de bierbrouwe rijen. Verzoek Lemele is een van de 22 plaatselijke hervormde gemeenten, die van de raad voor kerk en theologie in het begin van dit jaar het verzoek kre gen. materiaal aan te dragen inzake de problemen, die de raad in zijn studieprogram zou moeten opnemen. Deze 22 gemeenten vormen een soort dwarsdoorsnede van de hervormde kerk in haar gejieel. Van deze ge meenten hebben er al zestien gerea geerd. vaak uitvoerig en over funda mentele vraagstukken Predikant in Lemele is ds. P. J. Mackaay. oud secretaris van de raad voor de zending. door prof, dr. J. Douma In het maandagnummer van Trouw heeft Drs. W. Speelman notities bij het televisie gesprek Graafland-Deurloo geplaatst, die al gauw overgaan in notities bij een boekje van mij: Voorbeeld of gebod? (Bolland.Amsterdam). Omdat ik mij ln deze notities niet herken, heb ik er behoefte aan mee te delen dat men voor mijn standpunt terecht zal moeten in het genoemde boekje zelf. Enkele argumenten: (5) Indien banken zich moeten gaan richten naar de opinies van alle mo gelijke (vaak sterk beïnvloede perso nen) kunnen ze wel ophouden zaken te doen. Ik keur dan ook ten zeerste af dat men probeert invloed uit te oefenen op de zaken van welke bank dan ook. De afkeurder en gisper weet zo goed als nooit genoeg af van de redenen die een bank ertoe leiden al of niet zaken te doen met een be paald land. Als we dit stelsel gaan toepassen, wordt bijna iedere handel onmogelijk. Vooral omdat men ui terst vaak uitgaat van onbewezen gegevens. Den Haag D. F. C. Dominicus Hel ingezonden stuk ..Arnro en Zuid- Afrika (4)" in de krant van 14 april was van Ernst Oosterveld te Groningen. 1. Tot tweemaal toe laat Speelman mij zeggen dat ik de bijbelse voor schriften als directe geboden met blijvende geldigheid beschouw. Ik be weer echter nergens dat ik de bijbelse voorschriften zo opvat. Er zijn bijbel se voorschriften die helemaal niet meer gelden: er zijn andere, b.v. de Tien Geboden, die dat wel doen. 2. Bij herhaling beroept Paulus zich op aanwijzingen uit het Oude Testa ment. heb ik geschreven. Zeker, maar het blijkt nergens uit mijn boekje dat dit "bij herhaling' zich tot vier geval len zou beperken, zoals Speelman suggereert. Als ik er op pag. 28 vier noem ter illustratie, mag ik nog wel aannemen dat de welwillende lezer ook pag. 23 e v. gelezen heeft en na de passage op pag. 28 door blijft lezen. 3. Volgens mij zou Paulus bijbelse voorschriften als directe, spijkerhar de geboden van God hanteren. Ik verklaar graag even dat dit woord 'spijkerhard' meer te maken heeft met Speelmans inlegkunde dan met wat ik zelf over onze vrijheid in Chris tus en de geboden als regels voor het verloste leven op pag. 25 e.v. geschre ven heb. 4. Paulus citeert geen ceremoniële geboden, las Speelman bij mij. Maar wat hij daaraan vastknoopt is van hemzelf: 'Als we alleen gebonden zouden zijn aan wat Paulus citeert, zijn we gauw klaar, denk je dan'. Alsof ik voor een dergelijke onnozele conclusie op pag. 43 van mijn boekje ook maar ergens aanleiding zou geven! 5. Verbazingwekkend hoe ik de toe passing die Speelman na zijn verhaal over mijn boekje geeft: 'Wat de wil van God betreft, die leid je niet zomaar even uit de bijbel af. Dan had de gereformeerde synode onlangs bij de behandeling van de kunstmatige bevruchting via een do nor als volgt moeten redeneren: B(j onvruchtbaarheid van de vrouw mag de man er een vrouw of bijvrouw bijnemen. Want dat staat in de bijbel'. Als de bijbel een grabbelton was met ethische voorschriften van Genesis tot Openbaring, ja dan zou er via de polygamie van Abraham en David en vele anderen uit de bijbel wel wat op te diepen zijn uit deze ton voor een simplistishce ethiek die Speelman ook ons wil toedichten. De bijbel is iMk Prof. dr. J. Douma echter niet zo'n grabbelton, maar geeft de geschiedenis die God met Zijn volk maakt. En in die geschiede nis is er een vóór en een na. Nó Abrahams en Davids polygamie volgt het woord van Christus in Mattheüs 19 en van Paulus in Efeze 5, waardoor men in de kerk niet meer over polygamie als wettige mogelijk heid kan spreken. Geen mens kan dit over het hoofd zien als het over de polygamie in het Oude Testament gaat. En daarom noem ik het héél erg goedkoop van Speelman om met dat verhaaltje over k.i.d. en polygamie aan te komen. 6. Gods Woord vraagt om lezing en verwerking van het gelezene in de situaties die steeds wisselen, had ik geschreven in mijn boekje. Dat is dan precies wat de 'door hem zo fel be streden Kuitert bedoelde', schrijft Speelman. Een storm in een glas wa ter dus dat hele boekje van mij? Was het maar waar Men zie mijn boekje voor het bewijs van het tegendeel. En nu Speelman toch over kunstma tige inseminatie via een donor be gint. doet hijzelf nog een voorbeeld aan de hand om het verschil tussen mijn V.U.-collega en mij te demon streren: Wat Kuitert een mogelijk heid acht, wijs ik als een duidelijke overtreding van het voor mij, voor hem en voor allen geldende zevende gebod af. Gij zult niet echtbreken; maar dat gebeurt als de vrouw een kind niet van haar man, maar van een ander krijgt. De methode van overtreding mag gloednieuw zijn. het feit van de overtreding is evident. Dat leid ik inderdaad zo maar uit de bijbel af. drs. Speelman. Ik moet in het schrijnend verdriet van blijvende kinderloosheid een an dere weg wijzen dan die van de k.i.d. Veel dingen in de ethiek liggen inge wikkeld. ook voor mij. Maar ik maak niet ingewikkeld wat eenvoudig is. En dón blijkt op dit punt en op vele andere punten gauw genoeg dat het verschil tussen Kuitert en mij niet slechts loop over de aard van de binding aan de Schrift (zoals Speel man beweert), maar over die binding zelf. Beroepingswerk NED. HERV.KERK Beroepen te Kesteren: S. de Ouddorp; te Vriezenveen Vreeswijk te Giessen-Nieuwk Afscheid op 18 april van Helvoet: S. G. Oosterhoff Sneek. Intrede op 19 april te Zui kand. G. Hendriks te Woud( GEREF.KERKEN Beroepen te Brouwershaver Koppe kand. aldaar, die dit f heeft aangenomen; te Hoop drs. H. J. Nieuwenhuis kand; voor de geest.verz. van T Bronswijk te Wagenborgen, beroep heeft aangenomen. Afscheid van Enumatil: L. J kamp ber. te Nieuw-Lekkerla Oldehove: C. M. Verspuij ber. men-Watergraafsmeer-Bijlmét' GEREF.KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Aduard en te A e dam: B. Kamphuis kand. t£' pen; te Harkstede-Oversclf) Bruchterveld: J. H. Ulehake lp Kampen. GEREF.KERKEN (VRIJG.; Afscheid van Marknesse: B. e ga ber. te Eek en Wiel (SI 'I l'Abri). CHR.GEREF. KERKEN Afscheid op 23 april van Dam A. v.d. Weerd ber. te Zeist. Intrede op 21 april: Alm Jonkman uit Kootstertille. Willebrands Kardinaal Willebrands heeft sprek gehad met een vertegal diging van het moderamen raad van kerken in Nederl; gesprek spitste zich toe op d( of hij de r.k.kerk zal vertegen! gen in de raad van kerken gesprek kwam de hele strui de werkwijze van de raad teri Op grond van deze besprei het overleg, dat de kardinaal| gaat voeren in Rome, zal k; Willebrands in een later sta» slissen. Op het ogenblik r.k.kerk in de raad van kerki genwoordigd door bisscho] van Breda. Ds. J. M. Mulder Ds. J. M. Mulder, voorheen I predikant, heeft een benoemii vaard tot voorganger vi pinkstergemeente van Stadsl Ds. Mulder (38) was predikant lutherse gemeenten van Peké dervank en Winschoten. Vor legde hij zijn ambt neer. nall zich had laten herdopen. Prof. dr. H. Jagers Op woensdagmiddag 21 api H. Jagersma officieel zijl opdracht aanvaarden als ht oude testament en Hebreei de protestantse theologisch! teit te Brussel. Tijdens een| mische zitting in de prol kerk aan de Nieuwe Graan: hij een oratie houden over derden dage." Prof. Jagersi heen hervormd predik: 's-Hertogenbosch, volgt wijl( dr. J. Schoneveld op. UTRECHT - De R.K. bisscl conferentie heeft haar goed gehecht aan een brochure u bereiding van het derde li pastoraal overleg. Het onj van LPO-III (waarvan de datj niet vaststaat) is „Hoe kun samen geloven en kerk-zijf brochure, die over enkele ra zal verschijnen, beoogt oveil kerkprovincie in het najaar J tenwisselingen over samen J en kerk-zijn tot stand te bri

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2