Rijvers vreest nawerking Nederlaag voor FC VVV in geding tegen KNVB Weer positief Schaduw over vreugd 'Zeldzaam kaliber' Amateurvereniging RVC in staat van beschuldiging Meutstege en Ruiter in selectie van Oranje tegen België Zoetemelk winnaar Waalse Pijl PSV zonder Edström tegen gevreesd NEC Protesten van Willem II en WON tegen beleid voetbalbond Gerd Müller: zeven treffers meer in Cups Administratieve reglementen geschonden Broeks toch tegen MVV Contra-expertise Vandenbroucke Jan Timman start met overwinning Herstel Russische ijshockeyteam VRIJDAG 16 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS15/RH17 SAINT ETIENNE De aan komst van de ploeg van Saint Etienne op de luchthaven Bou- theon in de Franse plaats, is overschaduwd door een dode lijk ongetuk. Een supporter van ,,Les Verts" een van de ruim tweeduizend, die de ploeg opwachtten werd ge raakt door een propeller van het vliegtuig, waarmee de ploeg aankwam, en op slag gedood. Aan het dodelijk ongeval op het vliegveld van Saint Etien ne was eerder al een, zij het minder ernstig, ongeluk voor afgegaan. Nadat de eerste Friendship van de NLM was geland, liep een uitgelaten supporter van Saint Etienne tegen een van de propellers aan. De volgende Friendship werd uit veiligheidsoverwegin gen ver van het aankomstge bouw tot stilstand gebracht, maar ondanks deze voorzorg bestormden talrijke van de 2000 wachtende supporters ook dat vliegtuig. De 32-jarige Jo- Etienne-Boutheon verzocht gezagvoerder Disse van de tweede Friendship zijn machi ne ver van het aankomstge bouw tot stilstand te brengen, maar die maatregel had geen enkel effect. Toen de wachten- seph Bernard werd dodelijk den het tweede toestel zagen getroffen door een nog uitlo pende propeller. Rond elf uur 's avonds hadden enkele duizenden supporters van Saint Etienne zich verza meld bij het kleine aan komstgebouw van het vlieg veld. Voor hen werd de weg naar het aankomstplatform „geopend" toen de bar van het vliegveld openging. De massa aankomen, rende een aantal van hen de landingsbaan op. Voor het ongeluk had de direc teur van het vliegveld nog ge probeerd het vliegveld „schoon" te krijgen door mee te delen dat de spelers van Saint Etienne zouden uitwij ken naar de luchthaven van het op zestig kilometer van Saint Etienne gelegen Lyon. bestormde de bar en slaagde Ook die mededeling had niet erin via die doorgang de lan- tot resultaat dat de supporters dingsbanen te bereiken. De di- zich uit de onigeving van de recteur van het vliegveld Saint landingsbanen terugtrokken. PARIJS Met vette koppen doen de Parijse ochtendbladen gewag van de heldendaad van Saint Etienne. Unaniem zijn zij van mening, dat de Franse ploeg de finaleplaats heeft ver diend. Het sportdagblad L'Equipe schrijft: „Het was een wed strijd van een zeldzaam kali ber, die op elk moment, bij aanval en verdediging, de schoonheid van het voetbal uitstraalde. Het publiek werd geboeid door deze geweldige wedstrijd, waarin zeer sportief werd gespeeld, zeker gezien het belang van de wedstrijd. Men kreeg de indruk, dat de wilskracht van Saint Etienne die van de Nederlanders in de laatste, aangrijpende en ze nuwslopende minuten, heeft overtroffen". „L'Aurore" spreekt zijn be wondering uit over de Franse ploeg. „Wij hebben een ploeg aan het werk gezien, die een voorbeeldige conditie aan de dag legde, die een opmerkelijk sterke tactiek hanteerde en waarin technisch foutloos werd gespeeld. Dat waren volgens L'Aurore de doorslaggevende factoren. „De tegenstander heeft zijn ogen niet kunnen geloven," al dus het blad. PSV heeft de slag in de lucht verloren. In het centrum van de verdediging heerste Piazza, die de lange Zweed Edström volledig aan banden legde. „Les Verts" le den weinig balvervlies, waar door steeds weer een tegen aanval kon worden opgezet en dat allemaal dank zij een ge weldige inzet De ploeg heeft zich in het laatste kwar tier moeten terugtrekken om de druk van de tegenstander te kunnen weerstaan, maar be hoefde het hoofd niet te bui gen. Het slot van de wedstrijd was adembenemend en om tu reluurs van te worden. Het communistische blad „L'Humanité" schrijft: „De wedstrijd was van zeer groot belang en Saint Etienne heeft desondanks meesterlijk ge speeld. Verdedigend speelde de ploeg een grootse wedstrijd, waarbij aanvallend werd ge speeld, wanneer dat maar even mogelijk was Door de rust in de ploeg en zonder een mo ment in paniek te raken is Saint Etienne geslaagd". Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Zaterdagavond alweer, drie dagen nadat St. Etienne een streep haalde door alle schone Eindhovense dromen, staat PSV opnieuw voor een mogelijke beslissende slag in de nationale voetbalcompetitie. In Nijmegen wacht NEC, de ploeg, die dit seizoen in eigen omgeving zowel Feyenoord als FC Twente al een punt afsnoepte. PSV moet die dubbel met NEC (maandag middag volgt in Eindhoven de return) zonder kleerscheuren zien door te komen om straks aan het einde van de reis ook in de competitie niet zonder lege handen te blijven staan. PSV loopt al weken op z'n tenen. Leeft van duel naar duel, greep in het Feyenoord-stadion wel de eerste hoofdprijs (de KNVB-beker) maar lijkt toch nog de slagen op de andere terreinen te kunnen missen. De Euro pa Cup-finale was de eerste, de be langrijkste waarschijnlijk ook voor de ploeg, die zo hunkert naar interna tionale erkenning die eigenlijk alleen maar op dat Europese podium van de landskampioenen is te vinden. PSV krijgt na de tweede wedstrijd tegen NEC van coach Kees Rijvers een week lang rust. Gaat de ploeg die ongetwijfeld hoogstnoodzakelijke periode ook als leider van de eredivi sie (op het ogenblik nog wel dankzij een beter doelsaldo dan Feyenoord) In? len door St. Etienne werd als een verschrikkelijke slag gevoeld door hem, ook in het Paasweekeinde nog kan doorwerken. „Er zal heel wat moeten gebeuren om het moreel te herstellen. Onze tegenslag is tegen St. Etienne in feite al in het begin van de wedstrijd gekomen. Edström botste tegen de vuisten van Curkovic en van dat moment wist hij feitelijk niets meer. Toen hij vlak na die bot sing bij onze bank kwam, had hij er geen idee van of hij met de eerste of de tweede helft bezig was. Maar hij wilde zelf doorgaan en ik kreeg ver trouwen toen ik zag dat hij zelfs nog durfde te koppen. In de rust echter bleek dat het niet langer ver antwoord was. In de kleedkamer zat, toen de beslissing was gevallen hem Kees Rijvers vreest dat de klap van eruit te nemen een huilende Ed- voensdagavond, want het uitschake- ZEIST De selectie van het Neder lands voetbalelftal voor de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams tegen België, die zondag 25 april in Rotter dam wordt gespeeld, bestaat uit de volgende spelers: Doel: Piet Schrijvers (Ajax) en Jan Ruiter (Anderlecht). Achter: Ruud Krol (Ajax), Wim 8uurbier (Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord). Adrie van Kraay (PSV) en Wim Meutstege (Sparta). Midden: Wim Jansen (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV), Frans Thijssen (FC Twente), Jan Peters (NEC) en Johan Neeskens (Barce lona). Voor: Ruud Geels (Ajax), Rob Ren- senbrink (Anderlecht), Johnny Rep (Valencia) en Johan Cruijff (Barce lona). In vergelijking met de laatste kwali ficatiewedstrijd voor de kwartfina les, het op 22 november vorig jaar in Rome tegen Italië met 0-1 verloren duel, zijn vijf spelers uit de selectie verdwenen. Dat zijn doelman Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Kees Krijgh (PSV). René Notten (Ajax), René v^n de Kerkhof (PSV) en Jo han Zuidema (NEC). In aanmerking moet echter worden genomen dat Johan Neeskens en Johan Cruijff wegens competitieverplichtingen van Barcelona niet konden worden opgesteld. Hetzelfde gold voor Rob Rensenbrink van Anderlecht. Dit drietal is nu wel van de partij. Daar- a naast zijn als „nieuwelingen" in de selectie opgenomen, doelman Jan Ruiter van Anderlecht en Wim Meutstege van Sparta, terwijl Johnny Rep (Valencia) is terugge keerd in het Oranje-gezelschap. Voor de wedstrijd tegen Italië bestond de selectie uit vijftien man. De spelers komen woensdagmiddag 21 april op het KNVB-sportcentrum bij elkaar. Donderdag gaan zij weer naar huis om zich vrijdag in de loop van de morgen opnieuw in Zeist te melden. De selectie blijft dan bijeen tot en met de wedstrijd tegen België. ström. Iedereen was verschrikkelijk teneergeslagen. Je kunt niet anders zeggen dan dat het zelfvertrouwen was verdwenen toen wij aan de twee de helft begonnen. Het is voor ons gewoon te moeilijk gebleken de te genslag van het niet op volle kracht spelen van Edström op te vangen. Het begon al een half uur voor rust na de blessure van hem en in de tweede helft kwam de slag nog harder aan toen het bleek dat hij er helemaal niet meer bij zou kunnen zijn. Wij hebben op kracht moeten voetballen. Wij hebben anders moeten spelen dan wanneer Edström er zou zijn bij gebleven. Door geforceerde kopbal len hebben we nog geprobeerd een goal te pakken, maar dat is niet ge lukt. Ik blijf ervan overtuigd dat wij het onder normale omstandigheden met twee keer drie kwartier een fitte Edström erbij beter zouden hebben gedaan. Daarom ben ik door de uitschakeling ook niet gedesillusio neerd, hoewel natuurlijk wel teleur gesteld. De aanwezigheid van Ed ström is werkelijk van kapitaal be lang voor onze ploeg." Rijvers heeft niettemin zoveel gevoel voor de werkelijkheid dat hij ronduit toegeeft dat St. Etienne verdiend in de finale is gekomen. „Zij hebben tenslotte nog een goal gemaakt, al werd die afgekeurd. Wij niet. Toch geloof ik dat we iets hebben laten liggen dat niet nodig was. Wanneer we met Pasen tegen NEC spelen zal het erg moeilijk zijn, zeker omdat wij erop moeten rekenen dat Edström er dan weer niet bij zal zijn." De meeste PSV-spelers hebben de grote deceptie in afzondering willen verwerken. Niet aanvoerder Jan van Beveren. „Ach. waar ligt het aan" zegt hij nadenkend. „Ik zou het niet weten. Fysiek zijn we goed door die vele wedstrijden van de laatste we ken heengekomen. Geestelijk misschien niet. Ik weet het echt niet. Toen wij de KNVB-beker grepen ge loofde ik in een trilogie. Maar je ziet het. Je kan zo moeilijk zeggen wat precies de oorzaak is. Het is een complex van factoren. De tegenstan der was nu goed georganiseerd. Over de gehele breedte van het veld werd knap verdedigd] Ik vind het voor iedere tegenstander een succes als ze hier de „nul" kunnen behouden. Vreest PSV een terugslag in de natio nale competitie? Adri van Kraay heeft wat betreft het zware Paas weekeinde waarin twee keer tegen NEC wordt gespeeld zijn twijfels. „Als je in Nijmegen zaterdag kan winnen", zei hij, „zit je goed. Maar dan nog is het lang niet uitgesloten dat je toch maandag de terugslag nog zal voelen. Je moet nadat je nu voor de Europa Cup bent uitgescha keld met beide voeten op de grond blijven staan en er voor knokken dat je naast die KNVB-beker ook nog de landstitel grijpt." Het Paasweekeinde kan wat dat be treft al veel duidelijk maken. DAMMEN Harm Wiersma heeft in de zevende ronde van de strijd om het Neder lands kampioenschap zijn voorsprong op Clerc en Jansen vergroot Wiersma won van Ooudt, terwijl Jansen en Clerc niet verder kwamen dan remise tegen Varkevlsser en Capelle Wiersma staat na 7 ronden op 12 punten. Clerc heeft er 9. Jansen en Bron- unng 8 MODERNE VIJFKAMP Bert Bergsma. oud nationaal kampioen op de 100 m vrije- slag. is winnaar geworden van de internatio nale wedstrijd in Den Bosch. Hij kwam tot 5007 punten: de Amerikanen John Fitzgerald en Orban Greenwald werden twee en drie met resp 4923 en 4908 punten In het lan- denklassement bezet Nederland de vierde plaats. UTRECHT De eerste- divisieclub FC VW uit Venlo heeft het kort geding verloren, dat zij had aangespannen tegen de KNVB in verband met een wijziging in het competitiepro gramma. Deze ingreep van de KNVB, noodzakelijk door de interland Nederland—België op zondag 25 april, houdt in, dat FC VW op zaterdag 24 april moet aantreden tegen mede- kampioenskandidaat Haarlem. In plaats van tegen Vitesse, zo als oorspronkelijk op het pro gramma stond. FC VW was tegen de wijziging in het geweer gekomen bij de president van de rechtbank in Utrecht, omdat zij haars inziens uit sportief oogpunt werd benadeeld.. Het Paasweekend voor de belangrijke wedstrijd tegen Haarlem moet de club namelijk twee wedstrijden spelen tegen Vlaardin- gen, terwijl Haarlem dan vrij is. Ook vocht FC VW, maandag tijdens de behandeling van het kort geding, de bevoegdheid aan van de KNVB om dergelijke wijzigingen in het pro gramma aan te brengen. De president, prof. mr V. J. A. van Dijk, was echter een andere mening toegedaan. In zijn overwegingen stel de hij onder meer dat de KNVB door zijn beslissing niet buiten de perken van zijn bevoegdheden is getreden. Het vaststellen van een competitie programma is volgens hem een ui terst ingewikkelde zaak. waarbij veel belangen om de hoek komen kijken. In sommige gevallen moet het indivi dueel clubbelang daarom wel eens wijken voor het algemeen belang. De wijziging is in ieder geval redelijk, FC VW ondervindt daardoor geen bij zonder grote nadelen uit sportief oog punt, aldus prof. Van Dijk. Hij vergeleek het oorspronkelijke competitieprogramma met het nieuw opgestelde programma. „Ook in het oorspronkelijke programma zou FC VW drie wedstrijden binnen acht dagen hebben moeten spelen. Het enige verschil is, dat de tegenstander op de derde wedstrijddag Haarlem is geworden. De angst van FC VW voor vermoeidheid, blessures en psycholo gische doorwerking daarvan op de spelers, is in dit verband daarom geen argument," zo stelde de presi dent. Het voetbalspel, hoeveel commercië le aspecten er ook zijn binnengedron gen, blijft altijd een spel. Bij het spelen in competitieverband kan niet altijd worden geappeleerd aan het eigenbelang, zo merkte hij tenslotte op. WILLEM II De eerste-divisieclub Willem II heeft bij de KNVB protest aangetekend omdat niet is ingegaan op het ver zoek van de club de wedstrijd Veen- dam-WUlem II van tweede paasdag naar een later tijdstip te verschui ven. Willem II had het verzoek ge daan omdat het drie spelers uit de selectie van zijn eerste elftal moet missen. Deze spelers nemen met het UEFA-elftal deel aan een vriendschappelijk toernooi in Cannes. Willem II meent dat door weigering van uitstel een sportief verloop van de competitie en vooral van de vier de periode in gevaar wordt gebracht. De KNVB volgt voor het geven van uitstel een bepaalde gedragslijn er van uitgaande dat de clubs verplicht zijn spelers af te staan voor selectie elftallen. Verzoeken om uitstel wor den gehonoreerd wanneer het een selectie voor het A-elftal of Jong Oranje betreft, verzoeken worden af gewezen bij keuze voor de junioren teams. het amateurelftal of de mili taire ploeg. Hebben de clubs echter niet het recht het afstaan van spelers te weigeren, de spelers zelf kunnen natuurlijk invitaties voor selectie- ploegen afwijzen. In de praktijk zoals duidelijk is gebleken voor Jong Schotland-Jong Oranje bepalen niet de spelers of zij de uitnodiging aannemen, maar de clubs of zij hun werknemers toestemming geven uit te komen. Bondscoach Knobel met name heeft in Edinburgh gewezen op dat „recht" dat de topclubs zich toeëigenen. MUNCHEN (ANP) Bayem München heeft Gerd Müller zeven „Europese" doelpunten door de neus geboord. De 50e en 51e treffer van Müller. die woensdagavond door ruim 70.000 toeschouwers werden bejubeld, waren in feite het 57e en 58e doelpunt van Bayems produktiefste speler. De sa mensteller van de „Bayern- echo" had namelijk over het hoofd gezien dat Müller naast zijn 29 doelpunten in de Euro pa Cup 1 en zijn 20 in de Euro pa Cup II ook nog zeven doel punten had gemaakt in het toernooi om de UEFA-beker in het seizoen 1970-1971. Müller maakte in dat seizoen zijn ze ven treffers tegen drie clubs: vier tegen Sparta, twee tegen Coventry City en één tegen Glasgow Rangers. Bayern München is overigens bij de Londense bookmakers 2-1 (bij twee pond inzet één pond winst) favoriet voor het winnen van de Europa Cup finale voor landskampioenen in Glasgow op 12 mei. St. Etien ne wordt op 6-4 geschat. Ander lecht en West Ham United heb ben gelijke kansen (5-4) om in de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars op 5 mei in Brussel te zegevieren. Liver pool is favoriet om de UEFA Cup binnen te halen (5-2) tegen Club Brugge. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK In de strijd tegen de algemeen bekende, maar nooit of zeer moeilijk te bewijzen betalingen aan spelers bij amateurverenigingen heeft de KNVB de Rijswijkse hoofdklasser RVC „in staat van beschuldiging" gesteld. Binnen twee weken zal de vereniging zich mét een aantal spelers voor de maar zelden bijeenkomende bijzondere strafkamer moeten verantwoorden. De droom is uit. Jan Poortvliet, Huub Stevens en Willy van der Kuylen lopen gedesillusioneerd het veld af. RVC is daarmee één van de weinige clubs, die officieel worden aange klaagd. In het verleden gebeurde dit ook met o.m. OVVO en Uithoorn; clubs, die uiteindelijk tóch vrij wer den gesproken. De aanklacht tegen RVC volgt nadat een onderzoekcom missie-Van Rijn vorig jaar december startte met naspeuringen naar beta lingen door Haagse amateurclubs (ook PDK en De Valkeniers waren daarbij betrokken, maar tegen deze clubs is geen verdere vervolging inge steld) toen het voetbalweekblad Voetbal International in een inter view over deze betalingen repte. Het door de commissie-Van Rijn uitge brachte rapport is de afgelopen da gen door de commissie voor het ama teurisme akkoord bevonden en het wachten was gisteren nog slechts op de handtekening van mr. Brockx om één en ander naar Rijswijk te doen uitgaan. De beschuldigingen tegen RVC zijn niet toegespitst op directe betalingen aan de spelers. Dit soort zaken ple gen doorgaans keurig buiten de offi ciële boekhoudingen te geschieden. De KNVB klaagt RVC aan op grond van het schenden van de reglemen ten waar het de administratie betreft. Tevens zijn de reiskosten op een wij ze door de club aan de spelers uitbe taald, die eveneens niet zijn toege staan. De bedragen daarvan zijn bo vendien strafbaar gesteld. Bij RVC was men verrast door de beschuldigingen van de KNVB. „Wij weten officieel nog niets", was ook de eerste reactie van secretaris Hartnack. Voorzitter Prins evenwel wist na contact met de KNVB in Zeist dat de „brief voor RVC gereed lag". Secretaris Hartnack: „Het ver wondert me ook. deze aanklacht. Al bij het onderzoek van de commissie in een hotel in Den Haag stelde men dat er administratieve fouten door RVC zouden zijn gemaakt. Zo'n fout was bijvoorbeeld de wijze waarop wij de spelers de onkosten uitbetaalden. Je mag dat overigens binnen de amateurregels van de KNVB offici eel doen. Kosten voor kleding, schoeisel, reizen en consumpties mo gen door de vereniging voor haar rekening worden genomen. Die be dragen hebben wij de spelers echter vooraf en per kwartaal betaald en zo ook geboekt. Je mag dit officieel eerst achteraf doen aan de hand van binnengekomen declaraties. Een speler die bij ons speelt en in Rotter dam woont, mag dan het openbaar vervoer in Rotterdam gebruiken, met de NS naar Rijswijk en vervol gens met het openbaar vervoer naar het terrein. Wij betalen zo'n speler die kosten ook. Alleen: in deze tijd zijn er wat andere gebruiken. Zo'n speler komt met de auto. heeft dus geen bonnetjes meer om te declare ren. Wij controleren aan de hand van het aantal bezochte trainingen en het aantal gespeelde wedstrijden of het door ons als voorschot uitgekeer de bedrag overeenstemt met de wer kelijkheid. Daarna volgt altijd een verrekening. Maar inderdaad: vol gens de reglementen niet juist. Die reglementen zijn echter achterhaald in dit geval, ze functioneren niet. Zoals trouwens in het gehele ama- teurbestel regels niet meer functio neren". RVC pleit daarom voor aanpassing van de bepalingen. Secretaris Hartnack doet er ook niet moeilijk over om te zeggen, dat „wanneer een speler voor je vereniging wil spelen, hij direct vraagt: „En hoe zit het met het geld? Dat is bij ons. dat is overal. We zijn daarom ook onze eigen spe- ZEIST Roda JC kan zaterdag in de Limburgse derby tegen MW toch beschikken over André Broeks. Hij is door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd voorwaar delijk geschorst en kreeg daarnaast een boete opgelegd van 150 gulden. Volendam: J. C Jonk twee wedstrijden, een voorwaardelijk en 100 gulden: SVV: R van Dijk twee wedstrijden en 125 gulden, P Jeup: twee wedstrijden, een voorwaardelijk en 100 gulden. Sparta: W Dijksman een voorwaardelijk: Excel sior: C van Toer twee wedstrijden: Cambuur E Hazelof drie wedstrijden, een voorwaardelijk en 100 gulden Vijf spelers kregen een boeking De zaken tegen J van de Berg .NECi en R A van der Bol (Vlaardlngem worden mondeling behan deld WON De vereniging van oefenmeesters in Nederland (WON) heeft bij de KNVB geprotesteerd tegen het voor nemen van voetbalverenigingen over te gaan tot het aanstellen van buitenlandse oefenmeesters. Vol gens de WON zijn er voldoende Ne derlandse trainers beschikbaar, die de hoog gekwalificeerde cursussen van de KNVB doorlopen hebben en in de praktijk hun kwaliteiten bewe zen hebben. De WON vindt het en onverteerbare zaak. dat buitenlanders, die niet in het bezit zijn van een dergelijke kwa lificatie. zouden worden te werk ge steld, terwijl mede daardoor Neder landse oefenmeesters een beroep op gemeenschapsgelden zouden moe ten doen. ROME/DEN HAAG Jean Luc Vandenbroucke, de twintigjarige Belgische professional, heeft doping gebruikt in Milaan-San Remo. waarin hij als tweede achter Merckx eindigde. Het tweede onderzoek van het urinemonster in Rome heeft opnieuw sporen van amfetaminen aangetoond. De contra expertise heeft plaats gevonden in aanwezigheid van de renner, zijn ploeglei der Maurice de Muer en de ploegarts Lararge. De Italiaanse wielerbond, die donderdag de uitslag van het tweede onderzoek bekend maakte, heeft Vandenbroucke uit de uitslag van deze voorjaarsklassieker geschrapt. Hij kreeg bovendien een boete van 1000 Zwitserse franken (1075 gulden) en een voorlopige schorsing van een maand. De KNWU heeft de amateurrenner H. Pouw uit Nederhorst den Berg voor een maand geschorst wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. Pouw, geschorst tot 1 mei, werd betrapt na het criterium in Woensdrecht. dat op 21 maart werd gehouden. De KNWU neemt steekproeven bij nationale criteria. Na de wedstrijd in Woensdrecht werden ook de eerste drie uit de uitslag onderworpen aan de dopingcontrole, maar zij (Brilssing, Van Vliet en Lamboo) reageerden, net als de tweede door het lot aangewezen renner (Hellemans) negatief. Iers, die al langer in RVC spelen, de gebruikelijke vergoedingen gaan ge ven. Zij kwamen begrijpelijk ook met waarom zij wel en wij niet? RVC vreest de aanklachten van de KNVB niet. „Wat wij hebben betaald is reglementair juist. Alleen de wijze waarop niet. Maar dat weten we dan". De „zaak-RVC" lijkt daarmee met de zoveelste sisser af te lopen. In de Rijswijkse boeken staan voor een seizoen berekend slechts bedra gen van minder dan 1000 gulden geboekt voor vergoedingen aan spe lers (Hartnack: „En daar moet hij dan zo'n 120 keer per Jaar van Rot terdam naar Rijswijk voor komen, daar moet geld bij als hij per auto komt') en blijven alle verdere ver meende bedragen buiten schot. Slechts de procedure van toegestane vergoedingen wordt aangevallen. Erg weinig voor zoveel onderzoe kwerk. VERVIERS Het scheelde weinig of al het zware werk was voor niets geweest. Negenenveertig kilometer solowerk zou Joop Zoetemelk dan toch niet de overwinning in de veer tigste editie van de Waalse Pijl heb ben gebracht. Met nog ongeveer een halve kilometer naar de finish in Verviers te rijden stuurden Bel gische politiefunctionarissen de 29- jarige, bij Meaux in het departement Seine-et-Mame woonachtige Neder lander de verkeerde kant uit. Zoete melk verspeelde een halve minuut voordat de vergissing werd opge merkt. Gelukkig voor hem bleek de voorsprong op het illustere Bel gische achtervolgerstrio Verbeeck. Maertens en Merckx wel een stootje te kunnen velen: Zoetemelk hield zelfs nog bijna een minuut over. „Ik was in een prima conditie", zei Zoetemelk na afloop. „Ik voelde dat het goed ging en ik dacht bij mezelf: laat ik dan ook maar eens proberen te winnen". Het liep zelfs zo goed dat Zoetemelk, die zijn eerste zege in een eendagsklassieker behaalde, met een gemiddelde snelheid van 39,696 km per uur een nieuw wedstrijdre cord vestigde. Zoetemelk was de eerste Nederlander, die dit evene ment op zijn naam schreef en de zevende buitenlander (de Zwitser Ferdi Kübler won twee keer). Sljids 1967 (Merckx) was er telkens een Belg op de eerste plaats geëindigd. 1 Zoetemelk (Ned) de 227 km In 5 uuft 43 minuten en 58 seconden. 2 Verbeeck (Bel) ob 57 seconden. 3 Maertens (Bel), 4. Merckx (Bef). 5 Godefroot iBeli op 5 44. 6 Van Sprlngel iBcl). 7 Thurau iWDI). 8 Dierickx (Bel). 9 Van Impc 'Bel). 10 Peeters «Bell op 9 55. 11 Opdebeek (Bel), 12 Jacques (Bell op 12.50. 13. Ovlon (FTa>. 14. Tetelinck (Bel). 15. Van den Haute 'Bel). 16 Dclcrolx (Bel), 17. Bracke (Bel), 18 Peret (Fra«. 19. Malfalt (Bell op 13 17. 20 Swerts (Bril. 28 Poulidor (Fra) op 14.05. 29 Kuiper iNed), 3ft Bul iNed). 32. Priem (Nedi op 22.17, 39. Allng iNed), 40. Prinsen (Ned). LEEUWARDEN (ANP) In de eerste ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwarden heeft Jan Timman met wit gewonnen van Frans Kuij- pers. Eerste ronde Jan Tlmman—Frans KulJpers 1-0. Hans Ree—Gert Ugtertnk 1-0. Rob Wttt—Jan Hein Donner 0-1. Van der Vliet—Van der Wélde ^Bal EnkJaar—Harloch a,g" Van WJgercien- De partij Timman-Kuijpers had het volgende verloop: Wit: J. Tlmman Zwart: F. Kuljpers. Nlmzo-Indlsch Eerste ronde I. d2-d4. Pg8-f6 2. C2-C4, e7-c6 3 Pbl-c3. Lf6-b4 4. Lcl-g5, h7-h6 5 Lg5-h4, c7-c5 6 d4-d5. d7-d6 7 e2-e3. Lb4xc3+ 8. b2xc3. c6-e5 9 f2-f3. Dd8-e7 10 Lfl-d3. 0-0 11 Pgl-e2, Tf8-c8 12 Ld3-c2. Pb8-d7 13 h2h3. Pd7-b6 14. Lc2-b3, g7-g5 15 Lh4-f2, Pf6-h7 16. h3-h4. gS-g4 17. Pc2g3, f7-f5 18 f3Xg4. 15xg4 19 e3-c4 Ph7-f6 20 Lf2-e3. De7h7 21 0 0 Dh7-g6 22. h4-h5. Pf6xh5 23 Pg3xh5. DgöxhS 24 Ttl-f# Dh5-h4 25 Tf6-g6 Kg8-h7 26 Tg6xh6» Dh4xh6 27 Le3xh6. Kh7xh6 28 I>dl d2* Kh6-g6 29 Tal-fl. Lc8-d7 30. Dd2 f2. TeS-fB 31 Df2xf8. Ta8xf8 32 TTlxf8. Kg8-g7 33 Tf8 d8 Kg7-f7 34 Kgl-f2. Kf7-e7 35 Td8-h8. a7 aS 36 Kf2-g3. a5-a4 37 Lb3-dl, Pb6xc4 38 Th8 h7.. Ke7-e8 39 Ldlxg4. Ld7xg4 40 Kg3xg4. b7-b541 Kg4-fS. Ke8-d8 42 g2 g4. Pc4 e3* 43 Kf5-e«. zwart geeft het op. KATOWICE Bij het wereldkampi oenschap ijshockey heeft Rusland een simpele 6—1 overwinning op Zweden behaald. Het Russische te am begint na de zwakke start (4—6 nederlaag tegen gastland Polen) steeds beter te draaien. Tegen Zwe den namen de Russen via Maltseven Mochallov snel een 20 voorsprong. Zweden, dat de Olympische Spélen liet lopen voor dit wereldkampi oenschap. kreeg wel enkele fraaie kansen maar faalde steeds in de.af- werking. De tussenstanden waren 2—0. 2-0 en 2—1. STAND: 1. Tsjechoslowaije 4—8. 2. Rusland 4—6, 3 Amerika 4-5, 4 Polen 54. 5. Finland 4—3, 6. West Duitsland 3—2, 7. Zweden 4—2, 8. Oost Duitsland 4—2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17