loosterleven heeft toekomst aar in aangepaste vormen I; Brazil: kleur en karakter. Klassieke abdijen hebben hun tijd gehad" Tien dagen achter de kloostermuren t J PM Het is duidelijk dat een Brazil-sigaar er donkerder uitziet dan een Havana-type. Maar dat wil niet zeggen dat een Brazil ook zwaarder van smaak is. Want dat is niet waar. Brazil heeft E een heel eigen karakter. Vol, mysterieus, warm, tropisch aroma, tamelijk mild. En zeggen kenners niet dat Brazil een heel klein beetje zoetig geurt? Tenminste, als het ï1'??!)» niet zomaar een donker sigaartje is, maar een échte Brazil. Zoals de Brazils van La Paz. Met een Mata Fina-dekblad uit Bahia, de streek waar klimaat en bodem 't gunstigst zijn voor de groei van typische Brazil-tabakken, die vragen om zware grond, tropische warmte en veel vochtigheid. En met een rijke melange van tabakken voor het binnengoed. Wie een bijzonder rookgenot wil ervaren, kiest daarom voor Brazils van La Paz. Cigarros Autenticos. Want zo kunnen en hóren Brazils te zijn. En niet anders, 'W»mi (G 16 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS11 /RH13 HELSE KLUIS/OOSTERHOUT „De kans is groot dat de ssieke abdijen, zoals wij die nu kennen, hun tijd hebben ïad en over twintig jaar niet meer zijn te vinden." Al maken meeste kloosterlingen zich diep in hun hart bezorgd over de ikomst, weinigen durven de feiten zo concreet onder ogen te als de godsdienstpsycholoog Pieter van Ginneken in sterhout. de ontwikkelingen moet men le kloosters niet in paniek raken, dt hij. „Als er een stervensproces plaatsvinden laat het dan zijn een goede menselijke manier. Je :t van de toekomst geen afgod een. Je hebt hersenen gekregen na te denken en te plannen, een gezonde planning kan je menselijk leed voorkomen. He- ontbreekt het in de kloosters aan vooruitzien. Men is wat betreft wel een beetje we- vreemd," aldus Pieter van Gin- en. monastieke leven heeft volgens zeker toekomst, zij het moge- in andere vormen, niet alleen in elijke concentraties maar ook [rote eenzaamheid. Juist door modeme leven zal de behoefte afzondering en dan veel sterker nu, zich doen gevoelen. Pieter Ginneken gelooft dat de kleine jroepen van jongeren die nu tam en gevoed zullen worden de abdijen, de huidige kloos- zullen overvleugelen en dat de gebleven monniken op de duur grote gratie door deze dan al ïstigde groepen zullen worden •nomen. „Het is goed dit te be ien. maar bij dit alles mogen sterlingen die zich afvragen r het naar toe gaat nu intredin- schaars zijn, nooit uit het oog ezen dat er een Voorzienigheid heeft Pieter er vijftien jaar ge- n ook over gedacht een monas- e gemeenschap te stichten met kleine groep geestverwanten, leek mij erg aantrekkelijk. Ik uiteindelijk met veel pijn op me >men met oudere mensen in een wordende communiteit te en om de tradities, die hier aan door te geven. Wij kunnen alleen met pioniers de toe- st in. Pionier-zijn is nuttig en maar er zijn ook mensen nodig lè brug met de levende traditie rn bouwen. Ik heb gekozen iet bruggenbouwer zijn." eeuwen [Hendricus van Cranenburg (61) bosterhout zegt over de toe- st van het kloosterleven: „Mo- Jek leven zal blijven bestaan, geloof ik zeker. Hoe, dat moe- ve aan God overlaten." eveneens 61-jarige collega in de lse Kluis, Emmanuel van Gas- Monnik zijn bestaat al eeuwen, tijd zal niet ontdekken dat het terleven ineens moet ophou- Daar denk ik vaak aan als ik de plek ga op de hei, hier •halve kilometer vandaan, de fundamenten liggen van de Ikerk die drie eeuwen geleden werd gebouwd. Dat was het begin van de Achelse Kluis. Hier is het begonnen, denk ik dan, terwijl ik in de verte de gebouwen van ons klooster zie. Ik vertrouw er op dat kloosters als deze, waar het gebed centraal staat, zullen blijven be staan. In de Achelse Kluis zijn nu weer wat jongeren. Dat geeft een communiteit moed. Dat is een te ken dat er leven is. Er zijn tegen woordig veel jonge mensen zoeken de. Veel van de jongeren die nu intreden zijn wat ouder, 26. 27 jaar - vroeger kwamen ze als ze 18, 19 waren. Als je op wat oudere leeftijd kiest voor het monnikschap is je oordeel meer bezonken. Je hebt dan andere dingen gezien. Daarom zijn de nieuwkomers mensen waar we op bouwen kunnen, hopen we." De Benedictijner pater Nico Visser heeft ook goede hoop voor de toe komst „Ik bid vaak: Heer laat onze kinderen Uw heerlijkheid zien, om dat ik geloof dat het goed is dat er centra zijn zoals dit klooster, waar het element van bezinning en gebed extra wordt geaccentueerd, waar dat beroepsmatig gebeurt als bij drage aan de gemeenschap." De jonge Trappist Bernard Kersten zegt me zich geen zorgen te maken hoe het moet gaan als de oudere monniken er niet meer zijn." Ik leef vandaag. Voor mij geldt, zoals in de psalmen staat heden zo gij Zijn stem hoort." De bejaarde Amandus (72) in Achel heeft er ook zijn gedachten over „Net zo als we naar een nieuw Euro pa gaan, moeten we naar een nieuw kloosterleven toe. Alle verandering is geen verbetering. Vele verande ringen moet je willen zien in het licht van de tijd. Er is veel veran derd, maar de verdieping is er nog niet. Die moet zich de komende tijd nog uitkristalliseren. Zelf hoop ik dat die verdieping ons weer meer tijd voor persoonlijk gebed zal brengen. We moeten ons als monnik op het ogenblik te druk maken over allerlei wereldse zaken, vooral over de vraag hoe wij in ons onderhoud moeten voorzien. Wij zijn mensen die de roeping hebben gekregen te streven naar een innige vereniging met God. Het klooster moet ons de mogelijkheid daartoe geven, dat is de kern waarom het draait. Iemand die Trappist wil worden, kiest voor een streng leven, anders komt hij hier niet. Hij wil een leven leiden dat hem naar God voert." Dat neemt niet weg dat Amandus ervan overtuigd is dat de kloosters aan de mensen van deze tijd moe ten worden aangepast zover dat mogelijk is. „Naarmate dat zal ge beuren zullen ze bloeien." Het is een zware opgave de juiste weg te kie zen. Die taak berust in de eerste plaats bij de abten, bijgestaan door hun kloosterraad. Pater Nico van den Berg orchideeën uit reageerbuis Vervolg FAMILIE BERICHTEN ir en personeel van de Christelijke Middel- 'echnische School te Rotterdam geven met ëring kennis van het plotseling overlijden Je Heer P. C. van der Jagt iris van de Stichting voor Christelijk Mid- r Technisch Onderwijs te Rotterdam. rote dankbaarheid gedenken wij de vele die hij in belang van de Chr. MTS heeft it. Zijn medeleven met het Christelijk on- zal bij ons in dankbare herinnering Ir J. Visser, voorz. Mr J. de Waard, 2e secr. lam, 14 april 1976. nam de Here tot Zich onze lieve en zorgza mer, Zuster en Tante Hiltje Haan-Blaak eeftijd van 51 jaar. gen 14 april 1976 Maarn: H. Blaak Velzen-N.: W. Kleine-Blaak R. Kleine Groningen: T. Weitering-Blaak H. Weitering I. Ambacht: H. J. Blaak E. Blaak-Kool Dordrecht: G. A. Blaak S. Blaak-Wink Uitgeest: J. Blaak J. C. Blaak-Wolfert neven en nichten. In plaats van kaarten uit haar lijden en in Heerlijkheid opge- mijn innig geliefde Zuster, onze Schoon- sn Tante Anthonia Jacoba 't Hart ieftijd van bijna 64 jaar. A. C. Blok-'t Hart W. 't Hart-Schuurmans Nichten en Neven »m. 12 april 1976. (straat 8 A. -Jardebestelling heeft donderdag 15 april /««tilte plaatsgevonden. Na een moeitevol leven is onze lieve Broer, Zwager en Oom Jan Groeneveld op de leeftijd van 47 jaar heengegaan. Zwolle, B. Visser-Groeneveld G. C. Visser Arnhem, A. J. Groeneveld C. Th. M. Groeneveld-Wijnen Hoogvliet, M. Stans-Groeneveld A. Stans Neven en nichten Rotterdam, 14 april 1976 Slaghekstraat 146a Corr.adres: fam. A. Stans Iman van den Boschpad 14, Hoogvliet I GEEN BEZOEK De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden zaterdag 17 april a.s. op de Zuiderbegraafplaats, Slinge 50 te Rotterdam-Zuid De dienst in de aula begint om 15.30 uur. Vertrek van de rouwkamer, Goereesestraat 10, om 15.00 uur. Na de teraardebestelling gelegenheid tot condoleren. Na een blijmoedig geloofs- en rijk gezegend huwe lijksleven nam de Here tot Zich op 4 april onze lieve Zwager en Oom Libbe Kingma 78 jaar oud, en op 13 april onze lieve Zuster en Tante Sjoerdje Kingma-Kooistra bijna 77 jaar oud. Andjjk: W. Schuurman-Kooistra K. Groot G. Groot-de Haan neven en nichten H. Cath. Zondag 1 Emmeloord (N.O.P.), april 1976. „De Golfslag". DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van medeleven en deelneming na het overlijden van mijn geliefde Man Jacobus Pieter van Deventer zeg ik u, namens de wederzijdse familie, allen hartelijk dank. M. M. van Deventer-van der Kaay Ede. april 1976 Willen Pijperlaan 28 Kloosterlingen worden niet in leven gehouden door kerkelijke overhe den. Donaties van bisdommen zijn er niet bij. Vandaar dat monniken er naast hun religieuze verplichtin gen nog een dagtaak bij hebben. In de Achelse Kluis werken zij op het land, waar aardappelen, suikerbie ten en mais worden verbouwd: in de uitgebreide boomgaard of in hun eigen boenwasfabriekje. In Ooster hout komen de inkomsten uit de varkensmesterij, de pottenbakkerij (sinds 1971 in bedrijf), een restaura tie-atelier, een cartonnagebedrijf, waar dozen op bestelling worden gemaakt en een grote orchi- deeënkwekerij. Kwekerij In die kwekerij zorgt pater Nico van den Berg (55) ervoor dat van sep tember tot mei duizenden orchi deeën naar de veiling in Venlo wor den gebracht. Met een beginkapi taal van de communiteit van 500 gulden is hij in 1960 gestart met het kweken van orchideeën in reageer buizen. In de loop der jaren heeft hij een methode ontwikkeld om vi rusvrije planten te laten groeien. Als van oorsprong Westlandse tuin- derszoon gaat hem dat prima af." Het monnik-zijn kan goed samen gaan met het kweken van bloemen. Juist die combinatie van bidden en werken intrigeert me", vertelt Nico van den Berg. Temidden van zijn bloemen ik heb niet eerder zo veel orchideevariëteiten bij elkaar gezien zegt deze meestal in bur gerkleding lopende monnik: „Ik wil de mensen meer geven dan alleen maar bloemen. Het gaat mij er niet in de eerste plaats om het klooster aan inkomsten te helpen, al is dat natuurlijk belangrijk. Voor mij telt vooral dat ik meewerk aan de ver dieping van de botanische kennis, op die manier een bijdrage lever aan de wetenschap. Ik houd ook wel lezingen met dia's over dit werk in mijn kassen kan ik belangstel lenden moeilijk toelaten en daarbij probeer ik de mensen te laten begrijpen dat wij niet slechts experimenteren met orchideeën. Ik wil er diepte aan geven, de mensen iets laten zien van de schoonheid van de schepping." Daarover staat pater Van den Berg ook zelf steeds verwonderd. Het is niet zo maar, dat hij zijn nieuwste orchidee- variëteit „Sourire de Dieu" (glim lach van God) heeft genoemd. - - *3» - O- *S*.' W kloosters wordt tegenwoordig ook aandacht besteed aan recreatie. Bij de Benedictijnen puzzelen in trek. Met dezelfde intentie werkt broeder Michael in de pottenbakkerij. Hij verwerkt materiaal uit midden- Frankrijk tot allerlei gebruiksvoor werpen. Een recente opdracht waar hij gelukkig mee is kwam van een rooms-katholieke en een her vormde gemeente, die gebruik ma ken van één kerkgebouw, eveneens voor gezamenlijk gebruik een avondmaalstel te vervaardigen. „Dat als monnik te mogen doen geeft grote voldoening", vindt Mi chael. Hij mag tal van protestanten tot zijn afnemers rekenen. Dat houdt gelijke tred met de groeiende belangstelling van protestantse zij de voor het monastieke leven. „Dat was tien jaar geleden niet denkbaar. Ik ben blij met deze ont wikkeling. We moeten elkaar niet verketteren. Er mogen verschillen zijn wat de praktische uitwerking betreft maar we hebben als rooms- katholieken en protestanten toch ergens één basis. Ons geloof in Christus bindt ons", aldus de abt van de Achelse Kluis. Vererende taak Hij is gekozen door en uit de kloos tergemeenschap. „Het abt zijn zie ik als een vererende taak die mij op de schouders is gelegd, al heb ik er niet naar verlangd en naar gezocht. Je hebt een verantwoordelijkheid die je ergens kunt vergelijken met die van directeur-zijn van een groot bedrijf. Maar er is meer. Het is ook een vaderschap, dat niet domine rend. niet paternalistisch, is. Het is een voorgaan, een voorttrekken en begeleiden. Dat geeft me veel zor gen. Je bent als abt verantwoorde lijk voor ieder individu dat hier woont", zegt Emmanuel van Gas- sel. terwijl hij mij ter herinnering aan mijn verblijf in de Achelse Kluis een afbeelding van zijn wa pen geeft, waarop als lijfspreuk staat Ad Dom in um (Naar de Heer). Al heeft een abt nog bepaalde voor rechten. zo woont hij in Achel in een afzonderlijk deel van het klooster, toch is de afstand tussen hem en de andere monniken minder groot ge worden. Als buitenstaander kun je de abt herkennen aan zijn ring. Abt van Gassel draagt er een met een prachtige blauwgroene steen. „Die is van een van mijn voorgangers. Ik vind hem eigenlijk te mooi. ik had liever een wat eenvoudiger ring ge had. maar deze was er nu eenmaal, dus waarom zou je dan een nieuwe kopen." Zijn staf en mijter, ook tekenen van zijn waardigheid, draagt hij zelden meer. „Ik wil ge woon zijn, bij de anderen horen", zegt abt Emmanuel. Dat streven gewoon te doen leeft bij de meeste bewoners van onze kloosters. Mon- niken-anno 1976 willen niet worden beschouwd als mensen uit een rari teitenkabinet. Vandaar dat zij het monnik-zijn willen ontdoen van de romantiek die het eeuwenlang heeft omgeven. Abt Emmanuel van Gassel ik wil gewoon zijn Of dat helemaal zal lukken? Feit is dat een klooster nog een wereldje op zich is. Die conclusie dringt zich aan mij op als op de dag dat ik de kloosterpoort achter me heb dichtgetrokken, thuiskomend een stapel post op me ligt te wachten, de telefoon vlak na elkaar een paar keer rinkelt en zoon en dochterlief elkaar in de haren vliegen om een autootje. Dit is het laatste artikel in een serie, waarvan de vorige afleveringen ver schenen op 12, 13, 14 en 15 april. ADVERTENTIE Wilde Brazil 37 cent Wilde Cigarillos Brazil 28 cent Ronddas Brasil 35 cent Cigarros Autenticos. H> AMI I HOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13