eel geringere sterfte jij overlevenden van 4e concentratiekampen Steekpenningen juridisch tegen te gaan? m Prof. Goudzwaard: „Zó kan het niet" NxiTlO'Ef' ir^oiQipi Vredeling: VVDM moet jirst gehoorzamen, dan ïias kunnen we praten Het hangt van ARP af of idee middenschool het in senaat haalt ÜiiÉM u'.'iJJiliUtUiHi piet klerkx waalwijk zanddonkb*; annen 28, vrouwen 42 procent onder gemiddelde Van Red Band natuurlijk. Werkloosheid in de bouw fors gedaald Grens gaat niet ruimer open voor medicijnen 19 april geopend van 10-I7uur Studie Onderzoek of optreden tegen betalingen in buitenland mogelijk is Bewijs vaak moeilijk te leveren vie IDERDAG .15 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 1 een onzer verslaggevers ;n|N HAAG Onder de groep Nederlandse personen, die in de tweede wereldoorlog een >lo angenschap in Nederlandse en vooral Duitse concentratiekampen heeft ondergaan en midden an|5 in leven was, is gedurende de periode 1945-1968 het sterftecijfer belangrijk lager geweest dan n van de gemiddelde Nederlandse bevolking. JjJ. blijkt uit een onderzoek, dat is uitgevoerd onder ruim achtduizend ex-gevangenen en waarvan s Juitslag gisteren is bekendgemaakt. di( onderzoek is gehouden op initia- j van dr. W. F. Noordhoek Hegt ,er ;rnist, voorheen onder meer ge- 3a iheer-directeur van het Rode- t isziekenhuis in Den Haag) en de [e iddels overleden dr. J J. Brutel a Riviere (oud-voorzitter van de jjOndheidsraad en oud-adviseur de minister van onderwijs en :nSchappen). De gegevens, die t j ten steekproef werden verzameld, -i? bewerkt door de hoofdafdeling het CBS. se het onderzoek wordt duidelijk, oe de sterfte onder mannelijke ex- llc( ingenen 28 procent onder de ver- •st sterfte (gesteld op honderd ent) bleef en de sterfte onder en iwelijke ex-gevangenen 42 pro- t j onder de verwachte sterfte, ^onderscheid van de sterfte naar oi1 icht en leeftijd blijkt, dat alleen j lagere leeftijdsklassen vooral rouwen zich wel grotere sterfte j t voorgedaan in vergelijking met rjiemiddelde Nederlandse bevol- rmee wordt de veronderstelling ee ngesproken, dat ex-gevangenen iel Duitse concentratiekampen in 11 erland en in Duitsland in de na- ;s(Dgse jaren in vergelijking met de Igjiddelde Nederlandse bevolking ;uJer en in grotere aantallen zijn !0j orven. Integendeel, hetsterftecij- igt gedurende de periode 1945- r" beduidend lager. Deze lagere sterfte kwam, aldus het onderzoek, vooral tot uitdrukking onder de ou dere ex-gevangenen en in de periode na 1949. De duur van de gevangenschap is duidelijk van invloed geweest op de post-concentratiekamp-sterfte, zegt het CBS-rapport onder meer. Van de totale bij het onderzoek betrokken groep onderging 36 procent een ge vangenschap van minder dan een jaar, 34 procent een gevangenschap van een tot minder dan twee jaar, 20 procent een gevangenschap van twee tot minder dan drie jaar en elf pro cent een gevangenschap van drie jaar en langer. De sterfte onder deze vier groepen loopt in de onderzochte naoorlogse periode op van respectievelijk 9,3 procent bij de kortste duur van de gevangenschap via 12,1 procent en 13,5 procent tot 14,8 procent bij de langste duur. Wat doodsoorzaken betreft is de sterfte onder mannelijke ex- gevangenen tengevolge van tubercu lose en ontbering hoger geweest dan was verwacht. Onder vrouwelijke ex- gevangenen was zelfmoord aanzien lijk hoger. In het rapport wordt ver der opgemerkt, dat het merkwaardig is dat zich onder vrouwelijke ex- gevangenen geen hogere tuberculo- sesterfte heeft voorgedaan Onder de in 1945 uit de concentratie kampen bevrijde gevangenen heeft de doodsoorzaak „ontbering" nog in hetzelfde jaar een sterfte onder de mannelijke ex-gevangenen tot ge volg gehad, die tienmaal zo hoog was als onder de gemiddelde Nederlandse bevolking, die de hongerwinter had ondergaan. De sterfte onder de Nederlandse be volking is in 1945 met name in het westelijke deel van ons land extreem hoog geweest. Ook in de eerste vier naoorlogse jaren is deze sterfte nog in niet onbelangrijke ma te ongunstig beïnvloed door late ge volgen van oorlog en bezetting, als mede door de gevolgen van militaire acties in Indonesië. Wat waren de oorzaken dat een ge vangene een concentratiekamp over leefde en bestaat er een verband tus sen structuur van de overlevenden en hun latere sterfte? De aard van het kamp speelde een rol, evenals de fac tor geluk. Handige mensen hadden meer kans dan onhandige. Zij die gewend waren aan zware lichamelij ke arbeid of die uit een eenvoudig en hard bestaan waren gerukt, hadden (lichamelijk gesproken betere kansen. •Ook werden de overlevingskansen ivergroot door een langere ver blijfsduur. Afgezien van deze zeer on volledige reeks van redenen waren ook de psychische eigenschappen dikwijls van doorslaggevende bete kenis, met name moed, wilskracht en doorzettingsvermogen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ;ajax-f.c. 0«n H«o9 gineel van Jaap van Praag !STAJU*LAATS. Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is) Cfflam. (ij 10) 134980. Aniblerd.il (020) 248565. Eindhoven, (040) 445875. Zwolle, (05200) 37833. onze Haagse redactie ltS nïN HAAG Minister Vredeling dreigt met maatregelen als de TJjpM haar standpunt handhaaft dat weigering van dienstbe- ;10fen als uiterst actiemiddel aanvaardbaar is. Vredeling heeft het hoofdbestuur de VVDM gisteren in een gesprek end verzocht dat standpunt te herzien, omdat volgens hem de gren zen van het vakbondswerk in de krijgsmacht worden overschreden. „Als de VVDM volhardt, zal dit nare gevolgen hebben, die ik niet begeer. De WDM kan dan geen ge sprekspartner meer voor mij zijn", aldus Vredeling. Het bestuur van de VVDM heeft toe gezegd de zaak met de leden te zullen bespreken en de minister over een maand antwoord te geven. Het be stuur was verrast door de opstelling van Vredeling omdat de weigering van dienstbevelen bij vroegere WDM-acties ook al aan de orde is geweest. Het bestuur betwijfelde gis teren of het overleg met de leden tot wijziging van het standpunt zal leiden. Het probleem rond de weigering van de dienstbevelen is ontstaan bij de ledenwerfacties van de VVDM onder nieuwe dienstplichtigen. De WDM heeft een uitgebreid rapport opge steld om aan te tonen dat zij in de landmacht wordt tegengewerkt. Plaatselijke commandanten zouden zich niet houden aan regelingen die minister Vredeling voor deze leden werfacties heeft getroffen. Tientallen bestuurders zijn de laatste maanden in verband met ledenwerf acties van kazernes verwijderd. De VVDM meent dat deze bestuurders het recht hebben in uiterste geval dienstbevelen van commandanten te weigeren als deze commandanten zelf zich niet aan de orders van Vre deling houden. De minister vindt echter dat dit doel het middel niet heiligt. Hij sloot overigens niet uit dat som mige klachten over tegenwerking ge grond zijn. Daarom heeft hij opdracht gegeven alle kazerne-orders na te vlooien op voorschriften die strijdig zijn met de rechten van de belangenorganisaties. DEN HAAG De werkloosheid in de bouw is binnen een jaar flink teruggelopen. Eind maart waren er weer ongeveer evenveel werkloze bouwvakkers als twee jaar geleden, namelijk ruim 34.000. Eind maart vorig jaar waren er 48.000 werklozen in de bouw. Dit blijkt uit de werkloosheidscijfers over maart van het ministerie van sociale zaken. Verminderde werk loosheid in de bouw was ook een van de belangrijkste oorzaken waarom in maart de werkloosheid met ruim 21.000 verminderde tot ruim 228.000. Hierin speelt ook de overgang naar de lente een grote rol. Maar ook gecorrigeerd voor seizoen daalde in maart de werkloosheid, met ruim 4000 tot ruim 219.000. Het aantal mensen dat werkt op projekten van werkgelegenheidspro gramma's van de regering steeg tus sen half februari en half maart met 6000. Nieuw in de werkloosheidscij fers is de stijging van het aantal vacatures bij arbeidsbureaus. Of deze motie een meerderheid haalt hangt af van het standpunt dat de ARP zal innemen. Deze fractie moet hierover namelijk nog intern beraad voeren, zodat pas over veertien da gen als over deze motie gestemd wordt bekend zal zijn of er een meerderheid is. De huidige grondwet bepaalt dat het bijzonder onderwijs binnen bepaalde grenzen zelf kan bepalen hoe het on derwijs eruit moet zien. Volgens de indieners van de motie wordt het bijzonder onderwijs met handen en voeten dwingend voorschrift. Daar om hebben zij twijfels of een wets ontwerp dat dit schooltype gaat rege len, niet in strijd zal zijn met de grondwet. Minister Van Kemenade bestreed gisteren de motie met kracht. Om te beginnen vond hij de motie en met hem de senatoren Koopman (PvdA) en Van Waterschoot (PPR) voorba rig. Er is nog helemaal geen wets ontwerp en als dat er wel ligt, zal het parlement toch altijd nog moeten beslissen of het wordt aangenomen of niet. Van Kemenade maakte zich echter nogal boos over het feit dat de drie partijen volgens hem verdoezelden wat ze echt wilden zeggen, namelijk dat de middenschool als enige school voor alle 12 tot 16-jarigen er helemaal niet moet komen. „Ik vind: laten we dat dangewoon zeggen en laten we niet de vrijheid van onderwijs gebrui ken om een politiek-maatschappelijk standpunt naar voren te brengen", aldus de bewindsman. ADVERTENTIE Origineel van N. Bonaparte Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is.) Rotterdam, (010) 134980. Amsterdam, (020) 248565. Eindhoven, (040) 445875. Zwolle. (05200) 37833. LEIDEN Nederland is niet bereid om ter wille van een uitbreiding van de EEG-geneesmiddclcnmarkt water in de wijn te doen bij de toela ting van geneesmiddelen tot de Ne derlandse markt. Daardoor zou het gebruik in ons land kunnen toegroei en naar dat van andere EG-landen zoals de bondsrepubliek en Frank rijk. Een dergelijke ontwikkeling is volgens staatssecretaris Hendriks ongewenst. Dit bleek gisteren uit de toespraak die de secretaris-generaal van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr P. Siderius hield in Leiden. Hij sprak daar namens de staatssecretaris, die wegens ziekte niet bij de opening van de nieuw bouw van het rijksinstituut voor ge neesmiddelenonderzoek kon zijn. Origineel van Rembrandt i r v*- mi JU F ski s - .Ti Kopie van Veenman Repro iKopieren of 't gedrukt is) Op de begraafplaats Eikelenburg in Rijswijk werd gisteren het Tweede Kamerlid A. C. M. VVeijters, die vorige week vrijdag plotseling overleed, begraven. Twee fractieleiders, dr. R. J. H. Kruisinga (c.h., links) en mr. W. Aantjes (a.r., rechts) lopen hier langs het graf. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een groot deel van de Eerste Kamer heeft twijfels of de instelling van de middenschool, zoals minister Van Kemena de die voor ogen staat (één school voor alle 12 tot 16-jarigen) niet in strijd is met de grondwet. Deze twijfel blijkt uit een motie van mevrouw Van Someren (WD), die wordt gesteund door de KVP en de CHU. Over de voorgestelde wijziging van het artikel in de grondwet wilde Van Kemenade weinig zeggen. Hij bena drukte alleen dat het bepaald niet zijn bedoeling is om de vrijheid van onderwijs aan te tasten, zoals dat op het ogenblik door CHU. KVP en VVD wordt beweerd. Verder wilde hij er niets over zeggen, omdat het in de eerste plaats een wetsontwerp is van minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken), die niet bij dit debat aanwezig was. Gisteren meldden wij overigens dat de ARP-fractie in de senaat negatie ver tegenover de voorgestelde grondwetswijziging zou staan dan hun partijgenoten in de Tweede Ka mer. Dit blijkt echter op een misver stand te berusten. Hoewel senator Van Hulst (CHU) zich dinsdag namens de drie christen democratische partijen nogal nega tief had uitgelaten over het wetsvoor stel, heeft prof. Diepenhorst zich, voor wat de ARP betreft toch veel minder kritisch opgesteld dan de CHU en de KVP. De brief die prof. dr. B. Goudzwaard aan het bestuur van het CDA gestuurd heeft luidt als volgt. Geacht bestuur, Deze brief is uit nood geboren. Na een ook voor mijzelf moeilijke ver werking van wat in de afgelopen maanden tot en met afgelopen za terdag gebeurd is, komt bij mij de balans van de gemeenschappelij ke lijst op dit ogenblik op een negatief saldo uit. En omdat dit een wijziging in mijn oördegl tot nu toe inhoudt, acht ik mij nu ook verplicht u dit door middel van een brief mee te delen. Voor de totstandkoming van één gemeenschappelijke lijst is al veel werk verzet, en ik ben blij dat ik ook zelf er een bijdrage toe heb kunnen leveren. Voor wat mijzelf aangaat moet ik hieraan nog toe voegen, dat zowel de formulering van uitgangspunten als de opstel ling van het werkprogram uitdrukkelijk ten doel had. dat als het ware een vonk zou over springen. Ik heb gehoopt dat mede hierdoor op een daadwerkelijk evangelisch- bezielde wijze zou kunnen worden samengebonden wat verdeeld was, zowel in de basis van de drie betrokken partijen als in hun top. Die vonk. die aanwezigheid van een diepgaande gemeenschappe lijke bezieling, kan niet worden afgedwongen, maar is tegelijker tijd voor mij en naar ik aan neem ook voor u van essentiële betekenis, zonder dat zakt immers een toekomstig CDA subiet scheef naar een elektoraal gericht machtsblok in het midden., waar bij het christelijk element meer op de fagade dan op de inhoud van de politieke aktiviteiten betrekking heeft. Bitterheid In tegenstelling nu tot die ver wachting die hoe noodzakelijk ook misschien te hoog gegrepen is geweest konstateer ik nu. op dit moment: dat de verwijten over en weer in bitterheid toegenomen zijn; dat de verdeling van de macht in het komende CDA de aandacht steeds meer lijkt te gaan opeisen; dat de frakties in het parlement nog ver afzijn van een daadwerke lijke eenheid van beleid; dat de moed lijkt te ontbreken om nu eens niet afzonderlijk, maar gezamenlijk de hobbel te nemen van het uitspreken van een poli tieke voorkeur t.a.v. de eerstko-. mende kabinetsvorming; dat niet weinigen de indruk vesti gen, de totstandkoming van een gemeenschappelijke lijst als een doel inzichzelf te gaan zien; en dat mede om de hierboven ge noemde redenen voor velen, althans in mijn eigen partij, de keuze voor een gemeenschappelij ke lijst meer in de sfeer van het niet anders kunnen, dan in die van het positief willen is komen te liggen. In deze brief wil ik u dan ook één ding zeggen, vanuit een diepe overtuiging: zo, op deze manier, kan het niet. Wanneer deze nega tieve invloeden blijven doorwer ken zoals nu het geval is. wordt een gemeenschappelijke lijst een te riskante zaak. waarvoor ik geen mede-verantwoordelijkheid zal kunnen gaan aanvaarden. Een keer? Ik heb u dit in alle openheid reeds nu willen schrijven omdat u daar mede vanwege mijn rol in de CDA programcommissie zonder meer recht op hebt. Maar ik heb het vooral ook gedaan omdat ik nog steeds enige hoop heb dat de ontwikkelingen misschien een keer kunnen gaan nemen. Daar mee zou ik bijzonder blij zijn en u weet dat Ik dat meen. Maar daarop rekenen als op een vaststaand feit: dat is iets wat u en ik ons op dit ogenblik niet langer mogen veroorloven, zonder de schijn op ons te laden van onwaarachtigheid. Met de meeste hoogachting en een vriendelijke groet, uw B GOUDZWAARD ADVERT EN TIES 7/ „Wilt u voortmaken, want ik wil die giftige slang in de cel zetten." nederlands grootste interieurverzorgingscentrum AMSTERDAM lenngcircuit iwetaringcctv MAASTRICHT |acot APELDOORN 'toold-.lr.ial ADVERTENTIE Origineel van J. S. Bach Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is.) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Juristen van verschillende departementen onderzoeken of de Nederlandse wetgeving voldoende mogelijkheden biedt om op te treden tegen bedrijven die in het buitenland steekpenningen betalen. Zij zijn het hierover echter nog niet eens geworden. Sommigen vinden dat de artikelen in het wetboek van strafrecht over omkoping van ambtenaren en niet-ambtenaren (177 en 328-ter) voldoende zijn, andere menen dat deze artikelen niet toepasbaar zouden zijn op enkele recente voorbeelden van omkoping. Aanvulling van de wetgeving zou dan noodzakelijk zijn. De betrokken juristen moe ten de regering binnenkort advies uitbrengen over dit vraagstuk. Premier Den Uyl moet het PvdA-kamerlid Van der Hek namelijk nog steeds een antwoord geven op diens vraag welke maatregelen de regering overweegt om aan die omkooppraktijken een einde te maken. Behalve de strafbaarheid van omkoping is er nog een ander middel om dit soort dubieuze praktijken tegen te gaan. na melijk het niet meer aftrek baar stellen van steekpennin gen voor de belasting. Zoals bekend kunnen steekpennin gen nu wel afgetrokken wor den. de belastingdienst oor deelt niet over goed en kwaad. Premier Den Uyl zelf heeft onlangs in KRO's Brandpunt verklaard dat de regering ook bekijkt of in de belastingwetgeving geen mo gelijkheden zitten de om kooppraktijken te bestrijden. Resultaten op dit punt zijn echter, volgens betrouwbare kringen in Den Haag. voorlo pig niet te verwachten. Daar voor is dit vraagstuk veel te complex. Van der Hek stelde zijn vra gen naar aanleiding van de dertig miljoen gulden aan steekpenningen die Werkspoor in 1953 aan Argen tinië betaalde. Den Uyl moet ook nog de vraag beantwoor den of zich nog meer van dit soort gevallen hebben voorge daan. In regeringskring voelt men er echter weinig voor een diepgaand onderzoek in te stellen. Het zou. wordt ge zegd. zeer tijdrovend en moei lijk zijn zo'n onderzoek op te zetten zolang duidelijke aan knopingspunten ontbreken. Nederlandse wet Over de Nederlandse wetge ving tegen omkoping het vol gende: Omkoping is in Neder land strafbaar op grond van het wetboek van strafrecht. Deze wet maakt verschil tus sen omkoping bij ambtena ren en bij niet-ambtenaren. Het eerste vindt de wet erger dan het tweede. Een ambtenaar die zich laat omkopen, riskeert een gevan genisstraf van vier Jaar (art. 363). Het strafbare feit is het aannemen van een gift of be lofte met de bedoeling dat de ambtenaar in zijn werk iets doet of nalaat in strijd met zijn plicht. Het maakt geen verschil of de ambtenaar de verlangde daad al heeft ver richt of niet. Zelfs al is de ambtenaar helemaal niet van plan de wens van de omkoper te vervullen, dan nog is hij strafbaar als hij een gift of belofte aanvaard van een ge ver die veronderstelt daarmee de ambtenaar te hebben om gekocht. Maximaal twee jaar of zes honderd gulden boete ris keert degene die een ambte naar een gift of belofte doet met de bedoeling dat deze in zijn werk iets zal doen of nala ten in strijd met zijn plicht (artikel 177) Dezelfde straf staat op het doen van een gift of belofte nadat de ambte naar de wens van de omkoper heeft vervuld. Niet-ambtenaren Omkoping van niet- ambtenaren is pas strafbaar sinds november 1967. Dat is geregeld in artikel 328 ter. Dit artikel stelt een maximale straf van twee jaar of hon derdduizend gulden boete in het vooruitzicht voor de werknemer of lasthebber die naar aanleiding van hetgeen hij in zijn werk doet of nalaat, ofwel zal doen of nalaten, een gift of belofte aanneemt, en dit „in strijd met de goede trouw verzwijgt tegenover zijn werkgever of lastgever". Dezelfde straf bedreigt dege ne die een werknemer of lasthebber iets geeft of be looft voor het doen of nalaten van iets tijdens het v/erk. we tend dat de ontvangende werknemer of lasthebber de zaak verzwijgt tegenover zijn baas. Een werknemer die zich laat „omkopen" maar hiervan zijn baas op de hoogte stelt, is dus niet strafbaar De omko per die veronderstelde dat de betrokken werknemér de zaak zou verzwijgen, blijft echter ook dan strafbaar In Nederland komen slechts heel zelden ambtenaren we gens omkoping voor de rech ter. De Nederlandse ambte naar heeft wat dat betreft een goede naam. (Hoewel oud minister Stikker onlangs voor de televisie onthulde dat hij als zakenman in het be drijfsleven. na zijn minis- terstijd, meerdere keren was benaderd door ambtenaren die lieten weten zich wel te willen laten omkopen). Bewijs moeilijk Overigens is omkoping vaak makkelijk verborgen te hou den, zodat er geen bewijs voor valt te leveren. Dat geldt bij voorbeeld voor een directeur van een stedelijke plantsoe nendienst die een tuindersbe- drijf contracteert voor de ge meente. en in ruil daarvoor de tuin van zijn nieuwe huis gra tis zou laten inrichten Of de ambtenaar die een bouwpro ject van de overheid gunt aan een bepaalde aannemer, die in ruil daarvoor voor de ambtenaar tegen verlaagde prijs een huis zou verbouwen 1. (010) 134980. Amilcrdam,.(020) 248565. Eindhoven. (040) 445875. Zwolle. (05200) 37833.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3