>SV toch te eenzijdig rerd Müller schiet Bayern met jubileumtreffers" naar finale Grote nederlaag amateurteam: 5-1 Miljanic solliciteert naar managersfunctie indhovenaren komen ondanks overwicht niet aan treffers toe Europa Cup I Europa Cup II UEFA Cup ilgische clubs finales Frankrijk naar Montreal Wiersma vergroot zijn voorsprong Knobel nodigt Johnny Rep uit al Madrid aanvallend machteloos tegen Duitsers (20) Opvolger van Bertie Mee bij Arsenal ERDAG 15 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 Matty Verkamman onze speciale verslaggever IHOVEN Aanvallend voetbal zonder veel variatie is PSV St.. Etienne in de tweede halve finale van de Europa-Cup landskampioenen uiteindelijk opgebroken. Zeker na het lien van Ralf Edström ontbrak gisteravond het verstand en acht in de Eindhovense voorste lijn. Het heeft de moedige je van trainer Kees Rijvers de finale van de belangrijkste pa Cup gekost. Het dit keer redelijk goed spelende Saint ne liet geen treffer toe: 0—0. Door deze uitschakeling heeft met de traditie gebroken, die er sinds 1969 uit bestond dat rland finalisten in de diverse Europese bekertoernooien le. iks het niet al te beste spel. had verigens toch nog op 12 mei in de tegenstander van Bayern ïen kunnen worden. Europa oetbal is immers niet zelden terij. In de kwartfinale was het PSV tegen het betere Hajduk nog goed gezind. Nu moest de ovense ploeg het zonder die doen. PSV was ongelukkig in ffensieve daden; vond boven- en uitstekende doelman Curko- zijn weg. Trouwens, bij de lldige tegenaanvallen was St. ie evendicht bij een goal. fERDAM Twee Belgische 'hebben zich geplaatst voor de S van het Europa Cup 2 en het toernooi. FC Brugge komt in ale van het Europa Cup 2 toer- it tegen Liverpool. Brugge ver- gisteren de Hamburger SV met ie eerste wedstrijd was in een gelijkspel geëindigd. Kaltz vlak voor tijd in eigen doel. ooi schakelde het Barcelona ruyff en Neeskens uit. In Liver- irerd het voor 55.000 toeschou- 1. Na rust nam Liverpool via on een 1—0 voorsprong, al een minuut later bracht ih Barcelona weer op gelijke Barcelona probeerde daarna ;l een beslissende goal te force- aar kwam niet verder, inale van het UEFA-Cup- toi gaat tussen Anderlecht en Ham United. Anderlecht had geen moeite met de uitse Sachsenring Zwickau De ex-Ajacied Arie Haan e het eerste Brusselse doel- Ham United, dat in de kwartfi- 'C Den Haag had uitgescha- won met 3—1 Van Eintracht ïurt. Trevor Brooking was met doelpunten de grote man bij de ners. West-Duitsland was het giste- op het succes van Bayern len na. een teleurstellende Hamburg SV en Eintracht furt werden uitgeschakeld. Een finaleplaats lijkt al met al overi gens een erg rijke beloning voor de niet buitengewoon getalenteerde for matie van trainer Robert Herbin. Zo als dat ook het geval was geweest wanneer PSV de eindstrijd had be reikt, moet Saint Etienne zich nog wel degelijk op het hoogste Europese niveau waarmaken. PSV had de aanvallende bedoe lingen in de openingsperiode meteen al onderstreept. Binnen een tijdsbe stek van de eerste vijf minuten werd doelman Ivan Curkovic tot driemaal toe op de proef gesteld. Eerst noopte Willy van de Kerkhof met een ferme knal de Joegoslavische goalie tot een redding en uit de daarop volgende corner kon Ralph Edström plotse ling vrij inkoppen. Curkovic pareer de de keiharde kopstoot van geringe afstand evenwel bekwaam. Even la ter had hij echter geen kijk op een schot van Willy van der Kuijlen, waaruit de bal maar decimters naast ging. Saint Etienne wilde het niet op een bombardement van PSV alleen aan laten komen. Gegeven de situatie, dat een tegentreffer van „gouden" waarde zou zijn, zochten de Fransen de tegenaanval. Waarbij de groene formatie in principe van een drie- mansaanval (Rocheteau en de broers Revelli) uitging. Die betrekkelijk offensieve da dendrang van ST. Etienne leidde in de eerste helft tot twee zeer reële kansen. Eerst verscheen Patrick Re velli vrij voor Van Be veren, die op het schot van de besnorde vleugel aanvaller andermaal zijn klasse toonde. Een nog fraaiere kans werd Synaeghel op het half uur de knap solerende Rocheteau geboden. Bin nen het strafschopgebied had de aan Jan Poortvliet gekoppelde Synaegel alle tijd om aan te leggen, maar toch mikte hij net naast. Inmiddels had PSV met de tegenval ler van een aangeslagen Ralph Ed ström te maken gekregen. Bij een uiterste poging om de bal te koppen, was de lange Zweed tegen Curkovic opgebotst. Edsröm was er even zichtbaar groggy van en moest zich tot driemaal toe laten verfrissen. Nick Deacy stapte inmiddels uit de dug-out om zijn opwachting te ma ken, maar Edström knokte tot de rust toch verder. le 2e PSV (Ned)-Saint Etienne (Fr) 0-1 0-0 Bayern München (WDld)-Rcal Madrid (Sp)1-1 2-0» West Ham United (GBr)-Eintracht Frankf. (WDld) 1-2 3-1 Anderlecht (Bclg)-Sachsenring Zwickau (DDR) 3-0 2-0 Liverpool (GBr)-CF Barcelona (Sp) 1-0 1-1 FC Brugge (Belg)-Hamburger SV (WDld)1-1 1-0 BOEKAREST Het Nederlands voetbal-amateurelftal heeft in Boekarest met 1-5 verloren van Roemenië. De ruststand was 3-1 voor de Roemenen. Het was de laatste wedstrijd in groep 4 van het kwalificatie-toernooi voor de Olympische Spelen. Dank zij een beter doelsaldo plaatst niet Roemenië, maar Frankrijk zich voor het Olympisch eindtoernooi. Doelman Piet Tent van EDO heeft zich dapper werende doelman Tent Willy van der Kuijlen heeft een van de eerste aanvallen van PSV afgerond met een schot dat voor het doel langs gaat. Vlnr: Bathenay, Synaeghel, Curkovic (op de grond) en Van der Kuijlen. Na de furieuze opening was PSV trouwens aanmerkelijk teruggeval len. Curkovic moest nog een keer een kopbal van Edström tot hoekschop verwerken, maar zeven minuten voor de pauze was PSV zelf in veel groter gevaar. Patrick Revelli liet toen van grote afstand een geweldig schot los. waaruit de bal razendsnel in de richting van de linkerhoek stuurde. Tot ieders verbazing wist de grandioze Van Be veren er nog een corner van te maken. Al die momenten maakten van PSV—St. Etienne trouwens een op windende Europacup-wedstrijd. De spanning was te snijden en het spel aantrekkelijk en nota bene ook nog sportief. Dat beeld bleef in de tweede helft ongewijzigd. Ofschoon PSV dat Edström nu daadwerkelijk voor De acy had moeten inwisselen her haaldelijk door de Fransen in verle genheid werd gebracht. Het begon al in de eerste minuut, toen Dominique Rocheteau weer eens uit een perspectiefrijke positie mocht in schieten; weer ging het schot naast. Dezelfde Franse speler scoorde drie minuten later wl. Enkele seconden na zijn vreugde-explosie kwam Ro cheteau (direct daarna geblesseerd uitgevallen na een charge van Jan Poortvliet) er evenwel achter, dat scheidsrechter Taylor de treffer te recht wegens buitenspel had gean nuleerd. Rocheteau was bij die goal zwak te werk gegaan. Want na het knappe werk van Hervé Revelli had hij gewoon achter PSV's verdedi gingslinie moeten blijven. Ook daar had zich de kans voorgedaan. Het bewees wel dat PSV's lot toen al aan een zeer dunne draad hing. Een tegengoal zou de kans op de finale immers tot minimale afmetingen hebben teruggebracht. En die drei ging van St. Etienne werd steeds groter. De Fransen voelden aan, hoe dicht zij bij „Glasgow" waren en beheersten in feite het duel, zoals PSV in de tweede helft tijdens de heenwedstrijd had gedaan. PSV nam steeds meer risico en dat lever de vaak levensgevaarlijke situaties op. Kees Rijvers trachtte zijn aanval van een nieuwe impuls te voorzien, door een kwartier voor tijd de niet overtuigende Harry Lubse voor Pe ter Dahlqvist te wisselen. Een redelijke goede kans kreeg de in totaal teleurstellende Willy van der Kuylen nog een kwartier voor tijd. Op een sublieme pass van uitblinker Willy van de Kerkhof kon de fameu ze schutter doorgaan, maar op het cruciale moment intervenieerde Pi- anna nog net. In de slotfase nam het verdedigen van St. Etienne enigszins chaotische vormen aan. maar in de uitblinkende Curkovic sleepten zij zich al met al verdiend naar de finale. PSV Van Beveren; Krijgh. Van Kraay. Stevens. Deijkers; Willy van de Kerkhof. Poortvliet. Van der Kuijlen; Rene van de Kerkhof. Lubse (Dahlqvist). Edström (Deacy). ST ETIENNE: Curkovic: Janvion. Piazza, Lo pez. Farison. Larque, Bathenay, Synaegehel; Rocheteau (SarTamagna), Hervé Revelli (Santl- ni). Patrick Revelli. APELDOORN Na de zesde ronde in het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland heeft Harm Wiersma zijn leidersposi tie kunnen verbeteren. Hij liep een punt uit op zijn naaste belager Rob Clerc. Het geluk lachte de titelhouder in deze ronde wel toe want binnen een uur had Wiersma van De Ruiter gewonnen toen de Deventenaar een wel listige maar eenvoudige dam- combinatie over het hoofd zag. Rob Clerc had het niet gemakkelijk tegen Hans Jansen die langzaam maar zeker de betere positie was gaan innemen. Maar zoals Clerc aan toonde was het voordeel niet genoeg om tot winst te komen, hetgeen ook analysewerk na afloop van de partij liet zien. Van Tilborg leverde een prachtig du el met Bronstring waarin de Tilbur- genaar in het middenspel onnodig meende een schijf te moeten offeren om onheil te moeten voorkomen. Tot zijn verrassing bleek dit offer zeer sterk en kostte het Bronstring moeite naar remise af te wikkelen. Zesde ronde: Varkevisser—Capelle 1—1, Clerc—Jansen 1—1, Van TUborg—Bronstring 1 1. Van de Meerendonk—Hermellnk 0—2, Goudt—Bergsma 1—1, De Ruiter—Wiersma 0-2 Stand: 1 Wiersma 10. 2 Clerc 8. 3. Jansen 7, 4. Varkevisser, Goudt en Bronstring 6, 7. Van Til borg. De Ruiter. Capelle. Hermellnk en Bergsma 5. 12. Van de Meerendonk 4. DEN HAAG Johnny Rep zal deel uitmaken van de selectie van het Nederlands elftal voor de eerste wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampi oenschap op 25 april tegen Begië in Rotterdam. Rep heeft hiervoor toes temming gekregen van zijn club Va lencia, die in dat weekeinde niet be hoeft te spelen, omdat ook het Spaanse elftal dan in het veld zal komen. De ex-AJacied, die waarschijnlijk dinsdag naar Nederland zal komen, heeft de laatste maand niet veel ge speeld. Hij heeft ten gevolge van een knieblessure tien dagen in het zie kenhuis doorgebracht en hij is bo vendien geschorst geweest. Roemenië afgehouden van een plaats in het Olympische voetbaltoernooi. Weliswaar moest de Haarlemmer vijf keer zwichten, maar hij voorkwam met schitterende reddingen nog en kele Roemeense doelpunten. Bij het begin van de wedstrijd stonden de pupillen van Stefan Kovacs voor de opgave ten minste een verschil van zeVen treffers te bereiken om de reis naar Montreal zeker te stellen. De taak werd nog zwaarder toen Jan Peters van Unitas Nederland al in de elfde minuut met een kopbal de lei ding gaf na een fraaie voorzet van Frans Meijer van Xerxes. Roemenië viel uit alle macht aan en dit resul teerde voor de rust in drie doelpun ten. Multescu zorgde in de 20e mi nuut voor de gelijkmaker en vijf mi nuten later maakte linksbuiten Haj- nal er 2-1 van. Enkele seconden voor de rust kende scheidsrechter Casha uit Malta op dubieuze gronden een strafschop toe aan de Roemenen. An gel Jordanescu van Steaua Boeka rest liet zich deze kans niet ont nemen. De tweede helft gaf hetzelfde beeld. Een uit alle macht aanvallend Roe menië en een stug verdedigend Ne derlands elftal, dat telkens op de counter bleef loeren. In de 64e mi nuut passeerde Zamfir, die op 6 april in de eerste wedstrijd te Roosendaal (3-0 voor Roemenië) reserve was. de (4-1). Daar bleef het voorlopig bij. Naarmate de tijd verstreek begrepen de Roemenen dat het Olympische toernooi een illusie moest blijven. Vijf minuten voor het einde, toen velen van de 35.000 toeschouwers al teleurgesteld huiswaarts waren ge keerd, maakte Cornel Dinu er nog 5-1 van. Arbiter Casha nam enkele merkwaar dige beslissingen. Zo kreeg Makkie Nijssen van Xerxes tweemaal een gele kaart wegens aanmerkingen op de leiding. Casha verzuimde Nijssen bij het tweede „vergrijp" uit het veld te sturen. Dit had hij trouwens kort voor tijd ook met de Roemeen Marcel Raducanu moeten doen. De speler van Steaua Boekarest deelde Frans Meijer een vuistslag uit. Tot nu toe hebben de volgende lan den zich voor het Olympische toer nooi gekwalificeerd: Canada. Polen, Iran, Noord-Korea. SovjetrUnie. Frankrijk, Oost-Duitsland, Spanje. Mexico, Brazilië, Uruguay en Israël. De opstellingen waren: ROEMENIE; N. Raducanu; Cheran, Sandu, Dinu, Hajnal; Jordanescu. Dumitru; Crisan, Modescu (Georghe- scu), M. Raducanu, Zamfir. NEDERLAND: Tent; Hokke, Bu- vens. Van Gelder, Meijer; Van der Horst, Karstens, Nijssen; De Graaff, Peters, Corduwener. ADVERTENTIE 'ijl achter hem zijn ploeggenoot Horsmann toekijkt, schiet I Müllcr Bayern naar 1-0. Links Real Madrids Rubio Benito, Is Vicente del Bosque. een verslaggever CHEN Bayern :hen is de grote favoriet oor de derde keer in suc- de Europa Cup voor kampioenen te veroveren, uitse ploeg bleek aan het gelijkspel van veertien da- eleden in Madrid voldoen- elfvertrouwen te hebben ehouden om gisteravond en huis met 2—0 overeind Ijven. ibeurde in een duel waarin Bay- «rtdurend heerste. Eigenlijk al- de beginfase even in gevaar :ht. Maar daarna nam Bayern :ft in handen en kon geen mo meer in gevaar komen omdat [ewoon de klasse miste om fel halen. Aanvallend met. name i Spaanse equipe steeds in de rheid tegen de Duitsers ote held van het duel heette ïens Gerd Müller. Hij was het s die tot tweemaal toe in de helft op de juiste plaats stond orde. bedeling van coach Miljan Mil- dat hij veel liever manager wil (n van Arsenal, kwam gister morgen natuurlijk op het verkeerde moment voor Real Madrid. Immers, de ploeg kwam toch al niet barstend van het zelfvertrouwen naar West Duitsland voor het treffen met Bay ern München. Behalve het feit dat spelers als Velazques en Martinez werden gemist wegens blessures, ge loofde Real na het gelijkspel in eigen huis toch al niet zo erg meer in de kansen op een finaleplaats. Bayern München daarentegen barstte van het zelfvertrouwen. Nog geen vierentwintig uur voor de wed strijd lieten de spelers dat nadrukke lijk blijken. Alleen directeur Wilhelm Neudecker was nerveus. „Het zweet staat in mijn handen", zei hij. Voor Bayern was dit immers de kans om in ieder geval voor volgend seizoen Eu ropa Cup-voetbal veilig te kunnen stellen. Tien minuten moet Neudecker dat zweet in de handen hebben gehad, want Real Madrid startte nadrukke lijk met aanvallende bedoelingen. Maar veel langer duurde het niet. In de twaalfde minuut scoorde Gerd Müller zijn jubileum-doelpunt, zijn vijftigste in een Europa Cup wedstrijd. Een typisch Müller doel punt. dat wel. Hij ving een voorzet van Kapellmann op en schoot de bal langs doelman Angel (1—0). Dat was meteen de klap voor Real die al te hard was. Geen moment daarna kon de ploeg nog imponeren. Spits Santillana moest te ver terug komen om de bal op te halen voor zijn onmachtige medeaanvallers. Bayern viel aan en bleef aanvallen. Beckenbauer speelde daarin een voortreffelijke rol, nodigde medespe lers herhaaldelijk uit voor gevaarlij ke één-twee combinaties zonder dat daar overigens doelpunten uit voort kwamen. Dat duurde tot de eenendertigste mi nuut en weer was het Gerd Müller die het feest op gang bracht. Opnieuw kwam de voorzet van Kapellmann: 2—0. Voor Bayern betekende dat nadruk kelijk dat de plaatsing voor de finale vrijwel zeker was. De Duitsers heersten en Real leek nergens de moed uit te kunnen putten om iets van waarde terug te kunnen doen. Na de pauze werd het duel er snel oninteressanter op. De Duitsers bleven heersen en Real bleef on machtig. Dat werd dan nog het beste uitgebeeld door de oude vos Aman- cio die keer op keer scheidsrechter Clive Thomas uit Wales bekritiseer de. Dat kwam hem uiteindelijk op een gele kaart te staan. Het werd voor Amancio nog erger in de laatste minuten. Toen trapte hij de bal weg bij een vrije trap voor Bayern München. Thomas pakte zijn boek je. keek erin en ontdekte Amancio's naam. Daarop volgde de rode kaart voor de Madrileen en dus een voorlo pige schorsing voor dit soort wed strijden. Dat optreden van Amancio was wel tekenend voor het karakter van Real Madrid. Op het middenveld mogen miljoenensterren als Paul- Breitner en Günther Netzer rondlopen, die kunnen toch niet de ploeg dragen. Daarvoor ontbrak er gisteravond, maar ook al in het eerste duel teveel. Misschien heeft Miljanic het voorlo pig wel goed genoeg bekeken bij de Spanjaarden en verlangt hij te wer ken in een wat rustiger klimaat waar echt te bouwen valt. Real stopt voor lopig alleen gaten en kreeg daarvoor gisteravond de rekening gepresen teerd. BAYERN MUNCHENREAL MADRID 2—0 (2- 0) 12: Müller 1-0. 32 Muller 2-0 Scheidsrech ter: Thomas iWales» Toeschouwers: 80.000. BAYERN MÜNCHEN Maler; Hansen. 8chwar- zenbeck. Beckenbauer. Horsmann. Roth. Dürnberger. Kapellmann: Honess Müller. Ru- menigge REAL MADRID: Angel. Sol. Del Bosque. Pirri. Camacho. Rublnan. Breitner. Netzer. Amancio. Santillana. Guerlni. Van onze sportredactie LONDON/MÜNCHEN Mil jan Miljanic, de trainer van Real Madrid, liet gisteren nau welijks twaalf uur voor het Europa Cup treffen tegen Bayern München een bom ontploffen. De Joegoslaaf kondigde aan dat hij officieel heeft gesolliciteerd naar de vakante functie van manager van het Londense Arsenal. Miljanic zou daar opvolger worden van Bertie Mee die eerder zijn ontslag nam. De aankondiging van Miljanic kwam als een volslagen verrassing. Vorige maand nog verlengde hij zijn contract met de club uit Ma drid voor twee jaar. In Engeland heeft de functie van manager ook een andere inhoud dan vrijwel overal elders. Bertie Mee was vooral de directeur van Arsenal. Vanuit zijn kantoor op Highbury leidde hij de gang van zaken binnen de club. Onder hem stonden enkele trainers die zich met het echte veldwerk bezig hiel den en van Bertie Mee hun opdrachten in ontvangst namen. Een functieverdeling waar een aan tal Nederlandse clubs (Ajax had voor Michels zo een functie in ge dachten) ook naar toe zou willen De 46-jarige Miljanic blijkt ook bij Arsenal uitstekend te liggen. Zijn sollicitatie is nadrukkelijk in be handeling genomen. Miljanic giste ren zelf: ..Het is op het ogenblik nog moeilijk om precies te zeggen wat er gaat gebeuren. Er zijn nog een aantal problemen met het contract op te lossen. En ik moet nog met de voorzitter van Real over mijn ont slag spreken. Ik zou erg graag deel willen uitmaken van een van de grote Engelse voetbalclubs. Ik zou ook baan&ekend werk doen. want voor zover ik weet heeft geen enkele MILJAN MILJANIC ...graag naar Arsenal... Engelse topclub ooit een buiten landse manager gehad." Over Miljanic zei Arsenals secreta ris Ken Friar: „Miljanic heeft inder daad bij ons gesolliciteerd. Het be stuur heeft dat bekeken in het licht van andere aanbiedingen en vindt dat hij Inderdaad de man is die men het liefste voor deze baan zou willen hebben. Als zijn contractuele af spraken met Real Madrid zijn gere geld en hij een werkvergunning heeft gekregen dan zou hij snel aan de slag kunnen. We voorzien niet te veel moeilijkheden. We zijn ervan overtuigd dat Miljanic de nieuwe manager van Arsenal zal worden." Miljan Miljanic werd trainer van Real Madrid na het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1974 in West-Duitsland. Hij was toen met nog twee collega's ver antwoordelijk voor de strijdwijze van het Joegoslavische nationale elftal. Direct na dat toernooi ver trok hij naar Real Madrid. Daar voor was hij coach geweest van Rode Ster Belgrado. Het toeval wil de dat Real Madrid al in een van zijn eerste ontmoetingen op Europa Cup-niveau tegen die ploeg diende aan te treden. Miljanic bemoeide zich toen tijdens de wedstrijd niet met zijn nieuwe elftal. Vorig seizoen bracht hij Real Ma drid naar een nieuwe top door de verovering van de Spaanse titel. Een gekoesterde wens van de fans van Real, nadat Barcelona eerder de voetbalhegemonie weer richting Catalonië verplaatst leek te hebben. Miljanic zou de taak gaan overne men van Bertie Mee. Deze was ja renlang manager van de Londense club. In 1971 bereikte hij met de club de befaamde „doublé"; het na tionale kampioenschap ën de ver overing van de FA Cup. Maar in de laatste jaren is het met Arsenal, een club die in 1886 werd opgericht, bergaf gegaan. De afgelopen vier seizoenen moest vrijwel steeds te gen degradatie worden gevochten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13