Tegenstelling tussen arbeid en kapitaal overbruggen 18 I dichtbij commentaar rkeerboeten ein ramt .iachtauto duikt sloot Waar het personeel het meer voor het zeggen heeft (2) mei eerste orfietsen fe verkeer houdt ouderen binnen besnord katterig zwemles idee onderweg het weer Het was net zomer weerrapporten ENSDAG 14 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jatssecretaris Van Rooi jen, die in kabinet de belastingzaken behar- blijkt niets te voelen voor ver ering van de wonderlijke toe- dat parkeerboeten net als fekpenningen in heel wat geval- aftrekbaar zijn voor de belas- De overheid mag ons dus met ne hand straffen de andere jd is kennelijk bereid ons troos- I over de bol te aaien en de pijn I de straf iets te verzachten door fee fiscale tegemoetkomingen. de argumenten, die de staatsse- aris hanteert bij het politieke at over deze zaak in de Tweede per ontpopt hij zich minder als fticus dan wel als technocraat categorie mensen, die ook als kidioot" kan worden aangeduid; ^is dan Nederlands, al klinkt het een stuk minder vriende- itaatssecretaris vindt dat de be- Pjngdienst niet geroepen is te oor- over het moeilijke probleem het goed-of-kwaad van een be- _|de aftrekpost, maar slechts de jnische vaardigheid moet kun- opbrengen om te zien of een 1de aftrekpost als ,,verwer- ipost" kan worden aangemerkt, mag dan waar zijn, maar in naiviteit dachten wij altijd dat zo'n geval politieke instanties zijn met politieke ver- irdelijkheid belaste staatsse- issen bijvoorbeeld die aan lastingdienst bepaalde technic al en voorschriften konden op- Slvecl mogelijkheden voor aller- pftrekposten zijn er in de loop Jde jaren door het ingrijpen van ]iek verantwoordelijke be- Islieden niet gesneuveld? irom doet de staatssecretaris zo jilijk? Niemand vraagt toch een :h oordeel van hem alleen een technische aanwijzing dat :lk geval parkeerboeten niet als aftrekpost in aanmerking n. Daar hoeven dan verder qV allerlei ethische categorieën, "jjiet begrip van de staatssecretaris jhelijk te boven gaan, voor over- \p gehaald te worden. JJl een onzer verslaggevers NINGEN Een trein die ds[ vertrokken was van station iningen richting Leeuwar- is gisteravond omstreeks zeven tegen een vrachtau- jebotst en gedeeltelijk in iiai sloot terecht gekomen. De nbestuurder en één van de passagiers zijn gewond Miakt. dsjhet moment van de botsing biq de (Franse) vrachtauto- iffeur, de 46 jarige André etti niet in de cabine van wagen. Toen Franzetti de waakte spoorbaan, onder- van een sintelpad, over- /bi, merkte hij dat aan de ijjkant een andere vrachtwa- stil stond. Terwijl zijn ei- j j combinatie nog op de edprbaan stond, stapte hij uit i Mzijn collega te vragen even d4er te rijden. Toen hij stond ktaten, naderde de trein met jotaal drie treinstellen. Het fste treinstel schoot finaal r de oplegger heen, en boor de neus in een langs de brbaan gelegen sloot. Het tde treinstel ging ook ge itel! jk over de oplegger De voorkant van de trein 3 zwaar beschadigd en ge- Itelijk opengereten. Ook erdtweede treinstel werd be- Idigd. Onder de passagiers nfoijtond eerst paniek, maar l was snel weer rustig. beide gewonden zijn naar ziekenhuis in Groningen icht. Het treinverkeer tus- Groningen en Leeuwarden 1 niet meer mogelijk. Een na de botsing werd echter «•"ten al begonnen met een Ing de baan weer vrij te len. De vrachtwagenchauf- was met een electromotor werfFrankrijk onderweg naar jiikerfabriek van de Suiker- te Groningen. Ook deze romotor is geheel ver- y L De cabine van de jljhtcombinatie werd even- in de sloot gedrukt. ■urfZ fai VfiAAG met 1 Mini.' *n Wal n ui. De snorfiets ver ingang van 5 mei op onze Minister Westerterp van Ver- Waterstaat is daarmee ak- gegaan. Berijders van de snor- :ven geen helm te dragen. Ze niet harder rijden dan 20 km door J. H. T. H. Andriessen en H. Klamer In een vorig artikel (Trouw van 10 april j.l.) kwamen twee soor ten bedrijven aan de orde, waarin de werknemers een be langrijke Invloed hebben op de beslissingen, nl. de coöperatie ve vereniging en de bijzondere vennootschap (die mede eigendom is van de werkne mers). Naast deze bestaan er echter nog andere vormen, waarbij de werknemers een gro tere zeggenschap hebben. Twee van die bedrijven verdienen speciale aandacht; de Bre- mangroep en Endenburg. De Breman-groep in Genemuiden is vooral interessant door de onderlinge verhouding tussen de moedermaat schappij (Breman Beheer B.V.) en de acht dochterondernemingen (samen 400 werknemers). Die dochteronder nemingen richten zich elk op' een bepaald marktgebied. Zo is er een elektrotechnisch installatiebedrijf, een loodgietersbedrijf voor de kleine bouw, een zelfde bedrijf voor de grote bouw en een constructiebedrijf. Het bestuur van de moedermaat schappij bestaat uit de vijf gebroe ders Breman. Dit bestuur beslist (sa men met de directies en onderne mingsraden van de dochters) over grote investeringen of leningen en over benoeming en ontslag van direc ties van dochterondernemingen. Voor het overige zijn de dochter maatschappijen erg zelfstandig. In elke dochteronderneming berust de hoogste macht bij de directie en on dernemingsraad samen. Beide heb ben voor alle beslissingen eikaars in stemming nodig, beide hebben dus vetorecht. Bij het installatiebedrijf T. Breman (met 160 werknemers de grootste) vergaderen directie en onderne mingsraad éénmaal per maand. Dan worden de belangrijke beslissingen genomen. Het bestuur kan dringende zaken direct afhandelen, maar legt hierover later verantwoording af aan de ondernemingsraad. In voorbereiding is een centrale on dernemingsraad samengesteld uit de leden van de ondernemingsraden van de dochtermaatschappijen. Zo kan de invloed van de werknemers op Breman Beheer gestalte krijgen. Daarnaast is een raad van commissa rissen van Breman Beheer B.V. in oprichting. Deze zou anders dan in de structuurwet is bepaald worden samengesteld op bindende voor dracht van Breman Beheer (één lid), de centrale ondernemingsraad (één lid) en één door beide instanties voor gedragen lid. Deze raad zou toezicht moeten houden op de belangrijke be slissingen van het bestuur van Bre man Beheer. Winst Behalve de bijzondere bestuursvorm is ook de winstdelingsregeling nogal bijzonder. Van de winst gaat eender de deel naar de werknemers, eender de naar de aandeelhouders (de moe dermaatschappij) en eenderde naar de fiscus. Het deel voor de werkne mers is afhankelijk van hun sala risgroep. In totaal zijn er zes sala risgroepen. De hoogste groep (direc tie) verdient ongeveer tweemaal zo veel als de lagste groep (uitvoe renden). Het initiatief voor het invoeren van dit experiment is uitgegaan van een van de vijf gebroeders Breman. Het is gebaseerd op een vooral ook door het christendom geïnspireerde filosofie over de onderneming als samenwer kingsverband. Centrale ideeën zijn daarbij: eigendom en bezit zijn geen basis voor zeggenschap om werknemers meer zeg genschap te geven hoeft men dus niet te streven naar (mede)eigen- dom voor werknemers de basis voor zeggenschap is de deelname aan de gezamenlijke arbeid Het systeem van Breman lijkt vrij goed te lopen. Hoewel het initiatief van de top is uitgegaan, lijkt de me dewerking van het personeel vrij al gemeen. Ondanks de teruggang in de bouw heeft Breman nog opmerkelijk goede economische resultaten. De lo nen zijn daardoor relatief hoog, de winstuitkeringen goed. De houding van de vakbeweging is ambivalent. Het CNV was vanaf het begin positief, het NW was aanvan kelijk vrij negatief, later (na aan drang van NW-leden in het bedrijf) nam het NVV een afwachtende hou ding aan. Dat laatste omdat de nieu we structuur schriftelijk nog niet voldoende is vastgelegd en niet ge heel past binnen de huidige wetge ving. In de vakbonden is men er bovendien benauwd voor dat door dergelijke bedrijven de arbeidersso- lidariteit doorbroken zou worden. Endenburg Het tweede bedrijf dat we hier willen noemen is het installatiebedrijf En denburg B.V. in Rotterdam. De spe ciale structuur van dit bedrijf Is in gevoerd op initiatief van de direc teur die zijn ideeën opdeed in de school van Kees Boeke, de Werkplaats. Het bedrijf van onge veer 120 werknemers is opgebouwd volgens een systeem dat door de directeur „sociocratische kringstruc tuur" wordt genoemd. Het bedrijf is ingedeeld in verschillende „kringen". Op uitvoerend niveau zijn er groepskringen bestaande uit de uitvoerenden, een technisch chef en een gekozen voorzitter. Per afde ling vormen de groepschefs en groepsvoorzitters een afdelingsk ring, die weer een eigen voorzitter kiest. Dit systeem zet zich voort in een bedrijfskring en een topkring. In de laatste hebben ook commissaris sen van buiten de onderneming zit ting. In elke kring is zo een sturend, uitvoerend en „terugkoppelend" ele ment aanwezig. Het overleg is gebaseerd op het zoge naamde „consent-principe", wat in houdt dat beslissingen pas dan geno men worden als tenminste niemand meer tegen is. Volgens de directeur is dit consent-model (waarbij eenstem migheid vereist wordt) de hoogste fase van de maatschappelijke ont wikkeling na de fase van de autocra tie (één heeft het voor het zeggen) en de fase van de democratie (meerder heid van stemmen). Overigens geldt dit consent-beginsel alleen voor be slissingen inzake de spelregels. In de verschillende spelregels kan wel be paald worden dat sommige beslissin gen door één man of bij meerderheid van stemmen genomen worden. Ten slotte kent Endenburg een eigen beloningssysteem, waarbij werk nemers naast een vast loon een vari abele uitkering krijgen afhankelijk van de door de groep en door het bedrijf behaalde resultaten. Die re sultaten worden wekelijks in de krin gen besproken. Bezit zegt niet alles In dit en het vorige artikel hebben we verschillende bedrijfsvormen be keken. waarbij de werknemers een grotere zeggenschap hebben. We zul len proberen een paar conclusies te trekken. 1. Het initiatief kwam in veel geval len van één of enkele idealisten die uitgingen van een bepaalde visie op mens en maatschappij. Bij produc tie-coöperaties is dat veelal een groepje mensen geweest die bezield waren van de ook internationaal op komende coöperatieve gedachte. In andere gevallen (Artiplast in Lely stad, Moes in Zwolle, De Haas in Maassluis, Breman en Endenburg) was het een directie die het initiatief nam. Uitzonderlijk is het geval van Helioform. waarbij ook vakbonden en ondernemingsraad een belangrij ke rol speelden. Bij Helioform lag dat misschien voor de hand, omdat zo een stukje werkgelegenheid be houden kon worden. Om die reden wordt ook tijdens bedrijfsbezettin gen nog al eens met de gedachte aan alternatieve bedrijfsvormen ge speeld. 2. Alle genoemde bedrijven stem men hierin overeen dat men de te genstelling tussen kapitaal en arbeid wil overbruggen. Daarvoor kun je twee dingen doen: Je kunt de zeg genschap ontnemen aan de kapitaal bezitters en deze geheel of gedeelte lijk aan de werknemers geven óf je kunt de werknemers tot kapitaalbe zitters maken en als zodanig zeg genschap geven. Men moet hierbij wel bedenken dat het in de gegeven voorbeelden steeds gaat om kleine of middelgrote bedrijven, al dan niet met een sterk familiekarakter. 3. De belangrijkste vraag is of de afwijkende structuur van genoemde bedrijven nu ook werkelijk leidt tot een grotere zeggenschap van de werknemers. Uit de schaarse gege vens over de feitelijke gang van za ken zijn slechts zeer voorlopige conclusies te trekken. De eerste is dat medezeggenschap via de algemene aandeelhoudersver gadering, via een stichting- of via een verenigingsbestuur op zichzelf nog niet tot grotere betrokkenheid en zeggenschap van werknemers lelden. Pas wanneer er naast of in plaats van het bestuur een vrij groot en aktief orgaan voor de besluitvorming be staat (bijvoorbeeld een personeels- of ondernemingsraad) en wanneer er een goed contact bestaat tussen dit orgaan en het totale personeel, kan de zeggenschap van werknemers handen en voeten krijgen. Een tweede conclusie is dat allerlei andere factoren binnen en buiten het bedrijf van invloed zijn op het welslagen van de opzet. Veel kan bijvoorbeeld afhangen van het idea lisme van enkele centrale mensen in het bedrijf. Ook de marktverhoudin gen en de opstelling van de banken kunnen medebepalend zijn voor het supces van dit soort experimenten. Dit is het tweede artikel over bedrij ven waarin werknemers een grote zeg genschap hebben dan gebruikelijk is. Het vorige artikel stond in Trouw van J. H. T. H. Andriessen in wetenschap pelijk hoofdmedewerker bedrijfspsy chologie aan de Vrije Universiteit. H. Klamer is werkzaam op het ministerie van sociale zaken. DE. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes srnit Oudere mensen hoeven niet eens een gebrek of ziekte te hebben om aan huis gebonden te zijn. Er is ook een groot aantal bejaarden dat nooit op straat komt uit angst voor het drukke verkeer. En wie wel durft, raakt niet zelden mid den op de weg in paniek, doordat tijdens het oversteken het licht op rood springt. De aarzelende voet ganger doet dan midden op straat angstig een stap achteruit, vervol gens weer een paar stapjes voor uit en dan is er niets meer aan te verhelpen: aan twee kanten racen auto's, motoren, bussen, brom mers en fietsen voorbij. Geen wonder dat iemand die zo'n situa tie al eens bij de hand heeft ge had, maar liever niet meer buiten de deur komt. In Vlaardingen vond men dat de ze angst onder ouder mensen in- Als er in de vakature voorzien zal zijn, heeft het beademings centrum in Cagliari op het Itali aanse eiland Sardinië er een per soneelslid bij. van wie men nu al zeker weet dat hij of zij grote snorren zal dragen. De „nieuwe" wordt een ambtenaar van gezond heid. maar zal in elk geval een flinke kat moeten wezen. Daar heeft de directeur van de kliniek, professor Giuseppe Saba, de ge- zondheidsautoriteiben langs de normale ambtelijke weg in zoveel voud in volle ernst om verzocht, omdat de kliniek lijdt onder een rattenplaag. De directeur schreef: „Het moet wel een goed uit de kluiten gewassen kat zijn, want de ratten hier zijn niet voor de poes". Wie na een feestelijk avondje de volgende ochtend ontwaakt met een houten hoofd en een nog ge deeltelijk beneveld denkraam, hoeft de schuld van de kater dan wel katterigheid niet voor hon derd procent op de genoten drank te schuiven. Volgens de Zweedse inspecteur van de volksgezond heid, Lars Laager, kan een kater net zo goed veroorzaakt worden door vuile flessen, smerige kurken en een onvoldoende hygiënische behandeling van dranken bij de bereiding. De inspecteur kwam tot die conclusie nadat hij op klachten van klanten de voorraad in een staats-drankwinkel had ge controleerd. Onderin sommige flessen had Laager zelfs „ver schrikkelijke bacteriekolonies" gevonden. Hij vond het maar een groot geluk dat sterke drank in vele gevallen zelf „optreedt" tegen bacteriën, anders zouden nog heel wat meer mensen een bittere na smaak van een paar zoete uren krijgen. tussen een probleem werd waar hoognodig iets aan gedaan moest worden. En er is iets gedaan. De Vlaardlngse verkeerspolitie heeft bezoeken gebracht aan alle twaalf bejaardenhuizen in de ge meente plus bijbehorende dienstencentra waar ook zelfstan- dig wonende bejaarden komen, om daar aan de hand van filmop namen in de directe omgeving en een serie dia's over gevaarlijke situaties in het verkeer met de aanwezigen te praten over hun moeilijkheden op straat. Hoofdagente mevrouw Dulfer Is er alle keren bi) geweest om uitleg bij de dia's te geven. Aan de reac ties heeft zij gemerkt dat ook de ouderen die zich wel op straat wagen, toch vaak bang zijn. „Ik kreeg wel de indruk dat ze zich voortaan wat vrijer op straat zou den bewegen, omdat ze nu beter weten wat te doen. Veel vragen kwamen er overigens niet. Wel op en aanmerkingen, vooral dat de automobilisten de schuld van hun angsten zijn, omdat die veel te hard zouden rijden. Ook waren velen niet te spreken over bepaal de kruispunten, die ze zelf vaak gebruikten. Daar zouden volgens hen de verkeerslichten voor voet gangers langer afgesteld moeten worden." De op- en aanmerkingen hebben wel al resultaat opgeleverd. „In een nieuwe wijk." zegt mevrouw Dulfer. „staan vier bejaardente huizen aan ét, waar dus veel bejaarden moeten oversteken. Ze klaagden nogal over een bepaald kruispunt en of het nu direct met die klachten te maken heeft is niet met zekerheid te zeggen, want het plan lag er al, maar in elk geval worden daar nu verkeerslichten geplaatst. Ook was er veel vraag naar een oversteekplaats voor voetgangers en die wordt binnen kort aangelegd." In de hal van een groot gebouw van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor is te lezen in het GAK-bedrijfsblad Open Kaart zijn naast de draaideur twee gewone deuren, waarvan er één gesloten blijft als het erg hard waait of bijzonder koud is. De rijen mensen die daar soms tege lijk naar binnen of buiten willen, denken dat ze gauw door die deur kunnen, maar komen dan geër gerd tot de ontdekking dat die dicht zit. Om die irritatie te voor komen, kwam een personeelslid met een idee: zet er een bordje „gesloten" op. Een simpel idee, waarvoor de aanbrenger honderd gulden beloning is toegekend. Zo simpel dat je je afvraagt of dat bordje er nietveel eerder op had gekund, zoals in zoveel grote ge bouwen het geval is. Als men niet had gewacht tot een personeelslid op het idee kwam, had dat hon derd gulden uitgespaard. Nietveel in deze dure tijd. maar alle beetjes helpen. De ontvanger die het bedragje bruto krijgt, zodat er nog van alles af gaat houdt er toch haast niets van over. Leren zwemmen is moeilijk en al dat water is eng, zeker als je nog maar een baby bent. Baby's vinden het dan ook, zelfs als ze in een zwemring zitten en moeder naast ze staat, lang niet altijd prettig in het water, maar de Engelse zwem in structeur Chris Maloney heeft een afleidingsmanoeuvre bedacht: ter wijl de kleintjes huilend in het water dobberen, laat hij de pop Jolly Joe vlak voor hun neusjes allerlei fratsen uithalen. De klei nen blijken daar zoveel aandacht voor te hebben, dat hun angst voor het water totaal vergeten en vol gens Maloney kost leren zwemmen op deze manier maar half zoveel tijd als zonder pop. Op zondag 2 mei gaat het de On derwegkerk Nulde haar vijfde sei zoen in. Vanaf tot en met zondag 26 september wordt er in het Postiljon-wegrestaurant bij het strand Nulde (aan de rijksweg Zwolle—Amersfoort) elke zondag ochtend om tien uur een interker kelijke samenkomst gehouden, die ongeveer een half uur duurt. Na afloop kunnen de bezoekers een kopje koffie drinken. Pastores uit diverse kerken in de omgeving gaan voor in deze diensten, die met het jaar meer bezoekers trek ken. De vorige zomer waren diensten met meer dan driehon derd kerkgangers geen uitzonde ring. Van onze weerkundige mede werker In het binnenland kon men zich gistermiddag in de zomer wanen. Met de zon on barmhartig stralend en een geheel weggevallen wind voelde het vooral in de be bouwde kommen warm aan. Onze thermometer reikte op nieuw hoger dan de vooraf gaande dag met 17.2 graden celsius maximaal, maar uit het feit dat de 20 graden niet binnen het bereik lag, bleek wel dat het echt toch nog een activiteit van de lente was. Een van onze medewerkers nam een verschijnsel waar dat gewoonlijk eerder in de (voorizomer thuishoort: een lilliput-hoos of zandhoos en in Friesland noemt men hem „simmertwirre" wat zoveel betekent als: zomerwerveltje. Dergelijke stofhoosjes ont staan bij weerstoestanden met heel weiijig wind en nogal grote temperatuurverschillen tussen door de zon beschenen plekken en schaduwplekken. Ze hebben een doorsnee van enkele meters, hebben qua schade niets om het lijf maar konden vroeger hooioppers (waar zie je die nog?), vrij hoog de lucht inzuigen en uit elkaar geplukt elders doen neerkomen. Het hoosje van gistermiddag voerde stukken zonrug mist 19 temperati^en ion lichtdruk m millibaren ciS opklaringen A ^9^ -w-w warmte! ront H hoyo-dri*gebied J^bewofcng sneeuw -r~r kou-front I. lage-driAgebed regen TJt. onweer windrichting verolaats*igsnchtng papier tot 80 meter omhoog Mooi. vast weer. Telkens ver en ontketende windkracht 7, schijnt boven de Britse eilan- terwijl het vlak daarvoor nul den een actief front met re- Beaufort geweest was. gen. stormstoten en een snel duikelende barometer. Maar eenmaal boven de Noordzee drogen deze fronten dermate snel op, dat we er tot nu toe niets van bespeurden, nauwe lijks wolkenvelden zagen overkomen. De atmosfeer bo ven het continent is dan ook tot op grote hoogte zeer droog. Zondag al vervluchtigden vliegtulg-condenssporen in de kortst mogelijke tijd waar uit al te concluderen viel, dat het oceaanfronten niet mee zou vallen in onze omgeving regen te produceren. Een ac tueel front dat gisteren over Engeland trok en in zuid- Schotland en noord- Engeland 10 tot 15 mm regen achterliet slaagde er zowaar in tot in Honington aan de Engelse zuidoostkust gele gen, 1 mm regen af te leveren. Het kan zijn dat het westen van ons er vandaag nog wel iets van bespeurt, maar be langrijke dingen verwachten we toch niet van dit systeem. Dat het de laatste tijd steeds droog is gebleken komt ook door de taaiheid van een ho- gedrukzone die maxima bij de Azoren en Scandinavië verbindt. De as ervan lag dicht bij ons land of liep over Nederland. Op noord-IJsland, aan de noordzijde van een stormde- pressie vroor het gistermid dag 6 graden bij harde noord oostenwind en onafgebroken sneeuwval. In Frankrijk heeft het kwik nog steeds moeite de 20 graden te bereiken en ook in Spanje gebeurt dat lang niet overal. Vooral in de zui delijke en zuidoostelijke stre ken is er de laatste dagen nogal eens storing geweest door wolkenvelden of buien. Op de weerkaart van het noordelijke halfrond is vorige week in het zeegebied ten oos ten van de Filippijnen de eerste tropische cycloon ver schenen. uitdiepend van 1010 tot 1000 millibar. Van de weerkundigen heeft zij de naam „Marie" gekregen. Het systeem verplaatste zich nau welijks. Er omheen heersen temperaturen van 25 tot 30 graden, dit betreft een waar neming van 1 uur 's nachts. De eerste cyclonen van het seizoen plegen daar meestal te blijven hangen. Wanneer ze het al op de Filippijnen begre pen zouden hebben, wordt het een zeer moeizame ope ratie. Weerr»portr-n vai i *i»ler»vond 19 uur weer. ma> mum temperaturen en ncerUag van 7-1» uur Amsterdam Ibew 10 0 De Bilt l.bew 17 0 Deelen onbt-w 17 0 Eelde onbew 16 0 Eindhoven l.bew 18 0 Den Helder Ibew 14 0 Luchth. R.dam Ibew 17 0 Twente onbew 16 0 Vlissingen l.bew 10 0 Zd Limburg onbew 16 0 Aberdeen geh. bew 7 00 Barcelona h bew 19 •0 Berlijn onbew 18 0 Bordeaux zw bew 19 0 Brussel l.bew 16 0 Frankfort onbew IT 0 Geneve l.bew IS 0 Helsinki 1 bew 13 0 Innsruck h bew 16 0 Kopenhagen 1 bew 14 0 Lissabon onbew 19 0 Locamo h.bew 19 0 Londen geh.bew. 14 0.4 Luxemburg onbew IS 0 Madrid h bew 18 0 Malaga I. bew 19 0 MaJlorca h. bew 21 0 Munchen h. bew 13 0 Nice h beW 10 0 Oslo zw bew 7 04 Parijs zw bew 17 0 Rome zw bew 17 0 Split zw bew 18 0 Stockholm h.bew 12 0 Wenen zw bew 14 0 Zurich onbew 14 0 Casa Blanca h. bew 10 1 Las Palmas zw bew 20 0 New York onbew HOOI* WATER Donderdag. 15 april Vlissingen 2.09—14.31. Haringvlletsluizen 2.28—14.50. Rotterdam 4 09-16.47. Scheveningen 3.26—15.47, IJmuiden 3.59—16.20. Den Helder 8.35—20.54, Harlingen 10.51—22.58. Delfzijl 0.02—12.37.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5