In vier jaar kregen 132 Nederlanders een gezichtsprothese Toonkunst: Bach licht en klankrijk Geen plannen Nieuw Voordorp bekend Bloemencorso voor 29ste keer van Haarlem naar Noordwijk 2 Directrice academie woedend op dr. Klein 't Meubelpaleis B. en W. van Voorschoten: Veel belangstelling voor symposium Poging geld af te persen in Limburg Drie maanden geëist voor brandstichting raadhuis Dodelijk ongeluk: voorwaardelijke straf en geldboete J. Israëlslaan geen verlengstuk Utrechtse Baan Secretaris-penningmeester CCWS: „Verzadigingspunt in bloemenhandel bereikt" Geen ontslag, dan geen subsidie Voorwaardelijke straf voor verduisterin Man wilde in de handen van de politie vallen Vrije trambaan tussen Conradbrug en Valkenbosplein Voor vergiftiging! ter beschikking van regering ges 1 GEMEENTE NAALDWIJK ip GEMEENTE DELFT E X WOENSDAG 14 APRIL 1976 TROUW/KWARTET jijt Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN „Voor de gronden van het landgoed Nieuw Voordorp zijn ons nog geen nieuwe plannen bekend. Nog geldt het raadsbesluit van 28 november 1949. ter vaststelling van het uitbreidingsplan „Centrum", waarbij het terrein en het gebouw werden bestemd tot „internaat". Dit delen b. en w. van Voorschoten mee op vragen van het CHU-raadslid mevrouw ir. N. C. de Ruiter over de bestemming van Nieuw Voordorp Volgens het college wordt de bestem ming van de gronden niet doorkruist door beslissingen van de Raad van 8tate en van de minister van CRM, die zich bepalen tot het al dan niet plaatsen van objecten op de monu mentenlijst. doch de bestemming van de gebouwen „onverlet" laten. B. en w. voegen hieraan toe dat de eigenaresse van het pand ten tijde van de procedure tot het verkrijgen van een vergunning tot afbraak van „Nieuw Voordorp" het voornemen had ter plaatse een nieuw kinderte huis te bouwen. Sindsdien heeft zij kennelijk haar plannen gewijzigd. Volgens het college hangt dit samen met een wijziging van de inzichten met betrekking tot de kinderverzor ging. Daarop is verkoop van de eigen dommen gevolgd. Volledigheidshalve merken b. en w. op dat in 1970 de toenmaliee eigena resse van het pand. de Stichting Haagse Hervormde Kindertehuizen in Den Haag. aan de minister heeft verzocht het pand te mogen slopen. B. en w. deelden de minister toen mede hier geen overwegend bezwaar tegen te hebben, omdat de monu mentale waarde van dit voormalige landhuis na de plaatsgevonden in grijpende en minder geslaagde ver bouwing vrij gering werd geacht. De minister deelde het bestuur van deze sUchting echter mee. dat hij geen vrijheid kon vinden vergunning te verlenen tot het afbreken van het pand (Op 6 februari j.l. publiceerde Trouw dat de Stichting Vronestein in Voor burg op het landgoed Nieuw Voor dorp twee scholen voor de middelba re en hogere opleiding voor verpleeg kundigen wil laten bouwen. De huidi ge eigenaar van het 2,5 ha. grote terrein met opstallen is de Bouw maatschappij Fraanje BV te Ridder kerk. Redactie). Van een verslaggever ARNHEM De algelopen vier jaar hebben 132 Nederlanders wier gezicht tengevolge van een ziekte, ongeluk of aangeboren afwij kingen zo ernstig was beschadigd dat „reparatie" via plastische chirurgie niet mogelijk was, een gezichtsprothese gekregen: een neus, oor of een deel van de wang, plus de oogholte van een soepele kunststof. De prothesen worden gemaakt in het research- laboratorium huize Ok- kenbroek In Bathmen. Dit project wordt financieel gesteund door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Huize Okkenbroek is ook nauw be trokken bij de organisatie van een symposium over gelaatsprothesiolo- gle dat 20 april in de Rijnhal in Arnhem door staatssecretaris Hendriks wordt geopend. Op dit sym posium, dat tot en met 23 april duurt, worden duizend deelnemers uit 52 landen verwacht. De „gelaatsprothesiologie" ls een vrij Jonge wetenschap, die zich zowel be- zlgheoudt met onderzoek naar mate rialen waarmee gelaatsdefecten zo goed mogelijk kunnen worden geca moufleerd. als met het vervaardigen en aanbrengen van de prothesen, die het de patiënten mogelijk maken zich weer te „vertonen". Mensen met ernstige beschadigingen aan het ge zicht leven meestal ln een vrijwel volstrekt isolement omdat zij, we tend dat zij vaak afkeer oproepen, alle sociale contacten mijden. Naar Rijnhal Het van de grond komen van speciale behandelingscentra verloopt in veel landen moeizaam, maar de belangs telling voor de gelaatsprothesiologie is zeer groot. Dat geldt ook voor het symposium: het zou aanvankelijk op de technische hogeschool in Ensche de worden gehouden omdat er 250 deelnemers werden verwacht. Het overstelpende aantal meldingen maakte verplaatsing naar de Rijnhal in Arnhem noodzakelijk. De bedoe- EINDHOVEN In Eindhoven ging de opslagplaats van het isolatiebe drijf Isomur grotendeels in vlammen op. Vermoedelijk hebben kinderen in een houten loods achter de opslagplaats vuurtje gestookt. De schade werd geraamd op honderd duizend gulden. ling van het symposium is. kennis en researchprogramma's uit te wisselen en te komen tot een vorm van Inter nationale samenwerking. De Nederlanders die in het voor het congres gevormde uitvoerende comi- të zitting hebben zijn prof. dr. A. Bantjes (Enschede), prof. dr. A. Cho rus (Leiden), prof. dr. A. J. C. Huffstadt (Groningen), mr. G. J. van Oosten (Nunspeet), dr. F. B. Venema (Arnhem) en dr. P. A. Voüte (Amsterdam). Zeker achtduizend De heer B. N. van den Hengel van huize Okkenbroek schatte gisteren het aantal Nederlanders met zeer ernstige gezichtsbeschadigingen op acht- tienduizend. De patiënten die in zijn laboratorium worden gehol pen worden verwezen door de behan delend chrirurg. Het ziekenfonds of de ziektekostenverzekering betaalt volgens de heer Van den Hengel de kosten. Van een verslaggever ARCEN Een nog onbekende man heeft getracht de familie Peters in het noord-Limburgse Arcen geld af te persen via telefonische bedrei gingen. De eerste maal eiste de man vijftig duizend gulden, welk bedrag naar een café gebracht zou moeten wor den. Toen de heer Peters daaraan geen gevolg gaf, herhaalde de man zijn eis telefonisch en dreigde daar bij dat een van de drie kinderen van het gezin vermoord zou worden in dien het geld niet kwam. De heer Peters heeft direct de politie op de hoogte gesteld. HIJ heeft geen idee wie de bedreiger is. Ook de politie heeft vrijwel geen aanwijzingen. Van een verslaggever ZWOLLE „Als wij toestaan dat elkaar tegenwerkende overhe den dit soort situaties laten ontstaan dan leveren wij voer voor anarchisme en richten wij onze eigen maatschappij te gronde." Dit zei de advocaat gisteren in de zaak tegen de 38-jarige H. J. v.d. H. uit Doornspijk. Zijn cliënt had op 7 november vorig Jaar brand gesticht in het gemeente huis van Elburg. waarbij een groot gedeelte van het gebouw uitbrandde. Vier ambtenaren, die op de bovenver dieping zaten, konden op het nipper tje ontsnappen. De verdachte was de laatste Jaren door de plaatselijke overheid gehin derd ln de uitoefening van zijn sloop bedrijf. dat zijn vrouw voor duizend gulden verkocht onder druk van en kele ambtenaren. Hij moest leven van bijstand. Toen het bericht van de bank bin nenkwam, dat zijn huis zou worden verkocht omdat hij hypotheekschuld had, stapte hij naar de sociale dienst. De ambtenaar die hij wilde spreken was niet direct beschikbaar en daar op maakte hij zich zo kwaad dat hij met een bijl een deur forceerde, ben zine naar binnen gooide en die ver volgens m brand stak. 's Avonds gaf hij zichzelf aan bij de politie. De officier zei begnp te hebben voor de problemen van verdachte, maar hij vond een korte gevangenisstraf toch nodig om de maatschappij te gen hem te beschermen. HIJ eiste drie maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee voorwaardelijk. Uitspraak op 27 april. Van een verslaggever ARNHEM De rechtbank te Arnhem heeft dinsdag de 32-jarige Duitse koopman H. H. uit Leiden veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, twee duizend gulden boete en twee Jaar ontzegging van de rijbevoegdheid voor het veroorzaken van een dode lijk verkeersongeluk. Op 21 juli vorig jaar reed de man op het Europacircuit te Arnhem met zeer hoge snelheid door rood ver keerslicht en botste op een perso nenauto. Van de twee Inzittenden van de aangereden auto kwam een vrouw om het leven, terwijl de be stuurster zeer zwaar werd gewond De officier van justitie eiste veertien dagen geleden drie maanden onvoor waardelijk en een jaar ontzegging. Zoals gebruikelijk zit op de praalwagens een gropt aantal bloemenmeisjes tussen de tulpen verscholen. Stoet met 21 praalwagens Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Deze maand wordt voor de 29ste maal het bloe mencorso van de Hollandse bollen streek gehouden. Op zaterdag 29 april vertrekt het corso tegen tienen van de traditionele startplaats Haarlem om laat in de middag in Noordwijk te arriveren. Het rollend materiaal van de bloe- menstoet bestaat dit jaar uit 21 praalwagens en 20 versierde perso nenauto's. Totaalzorgen 25 muziek korpsen voor de muzikale begelei ding van de karavaan. Bijna hon derd bloemenkoninginnen. lente feeën, tulpenprinsen en andere figu ranten bevinden zich op en rond de praalwagens. Om de coördinatie te vergemakke lijken en om het publiek een beeld te geven van de opbouw van het corso, wat ieder jaar een evenement op zich is, worden de wagens alle maal in de hoofdhal van de bloe menveiling Hobaho aan de Haven in Lisse van bloemen voorzien. Aan het optuigen, dat op de vrijdag voor het corso plaats vindt, werken zo'n 250 scholieren mee. Jaarmarkt In één van de hallen van HBG- veillng, aan de andere kant van de Haven in Lisse, organiseert de Li- ons Club Bollenstreek bovendien op vrijdagmiddag een jaarmarkt „Hollands Glorie". De opbrengst van deze manifestatie waar onder meer bier getapt wordt uit het op één na grootste vat ter wereld en waar verschillende orkesten optre den komt ten goede aan het werk van de Lions onderzieken, gehandi capten en bejaarden. Het is dit jaar de tweede maal dat het bloemencorso niet meer in Sas- senheim wordt ontbonden maar in Noordwijk. De wagens blijven daar gedurende het weekend voor de be zoekers van de „bloemen- badplaats" té zien. De maandag daarop verdwijnen zij naar de vuil nisbelt. Van een medewerker HONSELÉRSDIJK Het heeft er de schijn van, dat het verzadi gingspunt in de bloemenhandel is bereikt. Tot die conclusie komt de heer M. J. Varekamp, secretaris-penningmeester van de Coöp. Centrale Westlandse Snij bloem veiling (CCWS). k Begin dit jaar trad een achteruitgang in, als gevolg waarvan de stemming onder de bloemenkwekers gedrukt is. Over de maand maart was de totale omzet 97,4 mnl. tegen 87.4 min. in dezelfde maand van het vorig jaar, een stijging met 11,4 procent. De potplanten namen hiervan het groot ste deel voor him rekening met een waarde van 2,5 min. tegen 1,9 min. in maart 1975, een stijging met 34,5 procent. Een slechter beeld geeft de omzet in snijbloemen, nl. 32,7 min. tegen 32,5 min. vorig jaar, een toename met 0,9 procent. BIJ de onbevredigende gang van za ken met betrekking tot prijzen, aan voer en afvoer van de bloemen in de laatste weken dient te worden opge merkt dat de totale aanvoer aan de CCWS niet onaanzienlijk groter is dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. In de afgelopen week bijvoorbeeld werden ln totaal 10.187.730 stuks of bossen aangevoerd, tegen 7.939.257 in dezelfde week van 1975. Het omzet cijfer nam slechts toe van 7,3 min. tot 7.5 min., en dat bij sterk geste gen stook- en andere kosten. De ge middelde prijzen over maart lagen over het algemeen lager, terwijl de aanvoer met minder dan 1 pet. toenam. DEN HAAG De Haagse we thouder Wallis-de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) heeft zijn raadscommissie geadviseerd om zolang de herprofilering van de Zuid- Hollandlaan nog niet gereed is, het verkeer komende vanuit de Utrechtse Baan geen doorgang te verlenen over de Jozef Israëlslaan. Door het verkeer vanuit de Utrechtse Baan, die na de zomer voor het verkeer wordt opengesteld, alleen de mogelijkheid te geven rechts c.q. linksaf te slaan, wordt het rechtdoor gaan over de Jozef Israëls laan onmogelijk gemaakt. De linksafbeweging vanaf de Benoor- denhoutseweg blijven normaal ge handhaafd. De bereikbaarheid (in clusief buslijn 18) van die kanten wordt dus niet verminderd. Wel zal, aldus wethouder Wallis de Vries, om ook het sluipv^rkeer over de Mes dagstraat tegen te gaan aldaar het éénrichtingsvéWceer moeten worden omgedraaid. in het zeer onrustig i aan de Haagse Helenastr: staat ernstige onenigheid o ze waarop onderwijs gegevens worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De directrice van de Katholieke Sociale Acad in Den Haag, mevrouw mr. M. H. Walhain, is zeer ontstem^ een brief van staatssecretaris Klein (onderwijs). Dr. Klein heeft het bestuur van de academie geschreven, dat de directri ce en de adjunct-directeur ontslagen moeten worden, wil hij de school sub sidie blijven geven. „Het bestuur staat nu met de rug tegen de muur", meent mevrouw Walhain. De staatssecretaris heeft z'n beslissing genomen op grond van een advies, dat een commissie van onderwijs deskundigen hem gegeven heeft. „Volgens het advies functioneren de huidige directrice en adjunct- directeur niet op een wijze, die in overeenstemming is met de taakom schrijving. zoals deze in de wettelijke bepalingen ls neergelegd", aldus de brief van dr. Klein. Mevrouw Walhain heeft het advies zelf niet kunnen le zen. Zij zegt: „Mijn bestuur heeft het op het kantoor van de staatssecreta ris een uur lang mogen zien. En het vreemde is, dat de bestuursleden er een heel andere conclusie uittrokken. Volgens hen staat er niets in, dat belastend is jegens mij". Het ver baast de directrice dan ook, dat dr. Klein niet heeft willen wachten op de resultaten van een onderzoek, dat een onafhankelijk bureau gaat in stellen. Op verzoek van het bestuur zal de academie „doorgelicht" wor den. „Waarom heeft de heer Klein nu al beslist, dat de directie vervangen moet worden?" zo vraagt zij zich af, te meer daar de staatssecretaris zelf geld beschikbaar wil stellen voor dit onderzoek. De directrice meent, dat haar rechtspositie door het optreden van de staatssecretaris is aangetast. Sinds een bezetting in oktober 1975 ARNHEM De rechtbank h& 41-jarige gerant C. R. uit A wegens verduisteringen in di< trekking ten nadele van zijn w j ver in Doorwerth, veroordeeld maanden voorwaardelijk, m proeftijd van drie Jaar. De e zeven maanden gevangen waarvan drie maanden voorw lijk. De gerant had bijna gulden verduisterd. Hij heer geld dat van zijn baas was in land vergokt. Van een verslaggever ARNHEM De rechtbank heeft de 24-jarige boekbinder J. H. uit Koot wijkerbroek veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 750 gulden. Hij werd schuldig geacht aan diefstal van geld door middel van geweld op 10 augustus vorig jaar te Arnhem gepleegd in de kamer van een twintigjarige studen te in de Parkstraat. Hij bedreigde het meisje dat in bed lag met een mes en wist de inhoud van haar portemon nee in zijn bezit te krijgen. Het was de man er voornamelijk om te doen in handen van de politie te vallen. De verdachte zou van alles in het werk hebben gesteld om onder de tirannie van zijn 71-jarige vader uit te kunnen komen. Om het geld behoefde hij geen overval te plegen. Twee ton schade door brand in dancing Van onze corresDondent WILDERVANK In WUdervank is gisteren de bar-dancing Starclub door een felle brand vernield. Omtrent de oorzaak was gisteren nog niets bekend. De eigenaar, de heer Woldhuis uit Muntendam, was verzekerd. De schade bedroeg twee ton. DEN HAAG B. en W. stellen de gemeenteraad voor in te stemmen met het voorstel op de Laan van Meerdervoort, tussen de Conradbrug en het Valkenbosplein een vrije trambaan tot stand te doen brengen. De daartoe noodzakelijke profie laanpassingen zullen in de vergade ring van de commissie openbare wer ken. verkeer en vervoer op 21 april om 9.00 uur in het gebouw Java- straat 26 worden toegelicht. ALMELO De rechtbank in l k heeft de veertigjarige kosters »t A. B. B. uit West< c Vriezenveensewijk, ter besch van de regering gesteld, ontjD van rechtsvervolging en niel n baar verklaard. De vrouw hee it aan een aantal gevallen van v ging schuldig gemaakt. »e De rechtbank achtte haar sc aan moord op de achtjarige Fpn Schokker, in 1962 gepleegd, it haar zoon Hendrik, die op l jaarsdag 1974 op 22-jarige kil overleed. In beide gevallen i thallium toegediend. Voorts f" de rechtbank drie pogingekv moord bewezen, respectievelf allen woonden in de directe ving van de verdachte. De rechtbank gelastte plaatsJ, een krankzinnigengesticht jaar proeftijd. In het vonnis bepaling opgenomen dat, zola: vrouw B. niet genezen is, haa vrijheden van kortstondige du™ gen worden toegestaan. door Adr. Hager -ft DEN HAAG Een werk dat jaar in jaar uit wordt uitgevoerd, dat in een korte periode van enkele weken in vele landen talloze malen weerklinkt, een werk dat na 2'h eeuw nog steeds onderwerp van gesprek is en dat ook de jeugd van de jaren zeventig boeit, dat werk kan alleen Bachs Matthöus Passion zijn. Sinds enkele jaren weer opnieuw ac tueel door de visie van Nikolaus Har- noncourt. Beter gezegd, niet zijn vi sie, doch zijn streven Bachs passie muziek te doen klinken zoals zij ver moedelijk in Bachs tijd geklonken heeft. Harnoncourt heeft men heeft het in het afgelopen weekend weer kunnen ervaren het werk ontdaan van de invloeden van de 19de eeuw en het resultaat te puur en echt. In collegiale samenwerking wordt in Den Haag de Matth&us*Passion het ene jaar uitgevoerd door „Excelsior" in de Grote Kerk, het andere jaar door Toonkunst in het Congresge bouw. Gisteravond voerde Jan de Hoog het Toonkunstkoor aan, waar bij hij zinvol belde door Bach voorge schreven koren tegenover elkaar ge plaatst had. De dirigent die zijn koor de afgelopen Jaren werken i Monteverdi, Lully en Gabriej laten zingen, heeft de zanger? zij die ervaring geleerd licht t< en naar elkaar te luisteren. D^ bij Bach vruchten afgeworj een wat al te voorzichtige sta openingskoor, wist Toonkunsfl rassen door fijnzinnige, punl transparante zang gebaseerd" Cappella-ervaring. Het kostte^ Borstlap geen moeite zich i Haags knapenkoor daarbij I passen. Deze jaarlijkse uitvoeringen instrumentaal ondersteund df Residentie-orkest. Terecht mf daarvan verwachtingen koa6 Verwachtingen waarin men nif teleurgesteld. Marius van Altena (evangel!6 Ruud van der Meer (Christuf kunnen bogen op een grote en6 De sopraan Adinda de Nijs erP Joke de Vin kregen bij Toonk kans nu ook in dit grote wé- aandeel te leveren. Met name j. raan paste zich wat te weinig f de omvang van de zaal. Hein Meens voldeed goed enp Hans Zomer leverde ook diti uitstekende prestatie. Op Goede Vrijdag a.s. en uiteraard ook op Tweede Paasdag a.s. wordt er GEEN huisvuil opgehaald. Vóór en na de feestdagen wordt het huisvuil opgehaald op de voor elke wijk gebruikelijke dagen en tijden; veranderingen wor den daarin niet aangebracht. Naaldwijk, 14 april 1976 Gemeentewerken Naaldwijk renctwAfc'ng 345 M fw De directeur van Openbare Werken Delft maakt bekend, in verband met Goede Vrijdag, de Paasdagen en Konini nedag het ophalen van huisvuil en het ledigen van contair als volgt zal plaatsvinden: ,an Vrijdag 16 april 1976 (Goede Vrijdag) wordt donderdag april 1976. L, Maandag 19 april 1976 (2e Paasdag) wordt dinsdag! april 1976. Vrijdag 30 april 1976 (Koninginnedag) wordt donderdaj april 1976.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12