„Ook delinquent heeft recht anders te zijn" I Opera toch naar Rotterdam leijer: vormingswerk moet ij de mensen beginnen AR Tractie in senaat huiverig tegenover onderwijsartikel Groen v. Prinsterer aatssecretaris kritisch over koers Twee herdenkingen Nagel huiverig voor wijziging tbr Anders dan in Tweede Kamer Onderwijs en beroep moeten beter op elkaar aansluiten Vakbond breekt Marokkanen thuis niet op Joop Koopman wil weg als directeur Orpheus Twee Gaudeamus- concoursen Extra concert Rolling Stones ISDAG 14 APRIL 1976 trouw/kwartet 11 een verslaggever ECHT -Staatssecretaris Meijer heeft zijn twijfels over de koers waarop het vormings- en ikkelingswerk op het ogenblik zitten. en daar heeft men bijzondere ïties ontwikkeld ten aanzien e rol die het vormingswerk bij chappijverandering vervult." heer Meijer gisteren op een siedag met een aantal organi- „Daardoor ontstaat niet zel- pn kloof met mogelijke deelne- die dit perspectief niet hebben, vormingswerk blokkeert dan If in het waarmaken van zijn doelstellingen. De mensen om •t feitelijk gaat. de huisvrouwen eringe scholingsmogelijkheden, beiders in de fabrieken, de izen, de politiek niet geïnteres- >n. worden niet of niet voldoen- ■eikt," aldus de heer Meijer. ct moet volgens de staatssecre- vorden dat de mensen zelf dra- rorden van de verandering. Het ngswerk hoeft zijn principiële ellingen niet te verliezen, als egint waar de mensen zijn. zei >ewel in ons land analfabetisme oorkomt. zijn er volgens hem rote groepen mensen, die wel de elementaire kennis als re en schrijven bezitten, maar die •nnis onvoldoende kunnen ge- ;n in het maatschappelijk ver- leze mensen willen tastbare en sche kennis opdoen in het vor en ontwikkelingswerk, aldus ische fase enniselement en de informatie- acht zijn de laatste jaren in het ïgswerk echter naar de ach- nd verschoven, constateerde 'olgens hem maakt het vor- werk een kritische fase door. wat overspannen verwachtin- omtrent de revolutoinaire oeding van de maatschappelij- wikkeling en de teleurstelling, t allemaal wat ingewikkelder is t meer tijd kost, tref je niet een kater-stemming aan. vindt dat deze ervaring op een goede functie kan heb- its de nieuw verworven inzich- resultaten van hun praktische sing leiden tot een nieuwe en taste opstelling van het werk. ingswerker zal daarbij zelf irtdurende kritische begelei- luit de maatschappij over het lan de kwaliteitvan het werk accepteren. sidie ontwerp-subsidieregeling, die Chijnlijk binnen een paar we ken van kracht zal worden is een belangrijke rol weggelegd voor ge meente en provincie: het rijk geeft bijdragen in subsidie die gemeente en provincie geven. De verantwoor delijkheid voor het vormingswerk wordt daardoor meer naar de lokale overheid verlegd. Verder legt het ont werp sterk de nadruk op de samen werking van de verschillende instel lingen. Wat dat laatste betreft: Meijer constateerde dat de verschillende fa cetten van het werk (club- en buurthuiswerk, opbouwwerk, biblio theek en informatie, creativiteits- ontwikkeling en dergelijke) sterk zijn verzelfstandigd. Afzonderlijke voor zieningen in een bepaalde buurt of wijk hebben vaak nauwelijks onder ling contact. Aan die toestand moet volgens hem een eind gemaakt worden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Eerste Kamerfractie van de ARP staat duidelijk negatiever tegenover de voorgestelde wijziging van het onderijsartikel in de grondwet dan de Tweede Kamerfractie van die partij. De onderwijsspecialist van de ARP in de senaat prof. I. A. Diepenhorst had gisteren tij dens de behandeling van de be- zaak twee dingen. Het belangrijkste en ook het meest verzet oproepende punt is het feit dat de minister de mogelijkheid wil creëren om ook bui ten de wet om. dus zonder de Kamer' groting van onderwijs, nogal vooraf te raadplegen, subsidievoor- wat bezwaren tegen de voorge- waarden te kunnen stellen, stelde wijziging. Ik sta aanzien lijk onvriendelijker tegenover jje^ t_weede punt is dat in de nieuwe het voorstel dan mijn geestver- tekst niet meer de vrijheid van het wanten in de Tweede Kamer, bijzonder onderwijs in het algemeen aldus Diepenhorst. Even daarvoor had het CHU- Eerste Kamerlid Van Hulst, die mede namens ARP en KVP wordt genoemd, maar alleen nog maar de vrijheid van richting van onderwijs. Van Hulst zei het overi gens te betreuren dat de minister het voorstel niet met allerlei onderwij- sprak, zich ook al in negatieve sinstanties had besproken, voordat bewoordingen over het hij met een definitieve tekst kwam. wetsvoorstel uitgelaten. Mevrouw Van Someren-Downer Wii cinnt zirh in 7iin redevoe- (WD) wees er nog op dat de voorge- stelde wijziging niet veel kans van ring aan bij de verklaring die de siagen heeft. De Tweede Kamerfrac- KVP-Tweede Kamerfractie vo- ties van de CHu. kvp en WD heb- rige week had uitgegeven en die ben al laten weten dat dit voorstel de voorgestelde wijziging van niet aanvaardbaar is. Een het onderwijsartikel in de grondwetswijziging moet in ons land CTondwet afwees met ten ™nsie een tweederde meer- gronawet aiwees. derheid worden aangenomen. Deze is De voorgestelde wijziging van het zonder de steun van de drie genoem- grondwetsartikel behelst in hoofd- cle partijen niet haalbaar. Van een verslaggever DEN HAAG De honderdste sterfdag van Groen van Prinsterer. (woensdag 19 mei), wordt door ARP en CHU enerzijds en GPV anderzijds gescheiden herdacht. De drie partij en zien in Groen van Prinsterer de grondlegger van de anti- revolutionaire/christelijk- historische richting in de Neder landse politiek. ARP en CHU zonder een uitnodiging naar het GPV om medewerking aan een gezamenlijke herdenking op de sterfdag. Het GPV ging hierop niet in, gezien de ver schillen tussen de opvattingen van ARP en CHU en GPV over de politie ke arbeid van Groen. Het GPV belegt nu op zaterdag 15 mei een bijeenkomst in de buitenso ciëteit te Zwolle, waar het woord voeren prof. J. Kamphuis en fractie voorzitter P. Jongeling. ARP en CHU beginnen hun herdenking op woensdag 19 mei met een kransleg- ging op het graf van Groen op de Scheveningse begraafplaats Ter Na volging. Hier spreekt minister W.J. de Gaay Fortman, 's Middags is er een herdenkingsdienst in de Waalse kerk te Den Haag. met als sprekers dr. W. Aalders, mr. A.M. Donner en prof. dr. J.W. van Hulst. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Onderwijs en beroep moeten beter op elkaar aansluiten dan nu het geval is. Dat zei de heer H. J. Moes, secretaris van het CNV, gisteren op de onderwijstentoonstelling in Utrecht. Volgens Moes is het op zichzelf juist dat het beroepsonderwijs de laatste jaren steeds meer een algemeen vor mend karakter heeft gekregen. Maar de laatste twee jaar van het be roepsgerichte onderwijs moeten toch een duidelijke voorbereiding op een bepaald beroep geven. Onderzoeken naar de ervaringen van jongeren in bedrijven wijzen uit dat zij vaak een verkeerd beeld hebben van hun toe komstig werk. Ook ontbreekt het hun nog wel eens aan de noodzakelijke kennis. Niet alleen de vakopleiding, ook de sociale vorming die nodig is om binnen het bedrijf volwaardig mee te kunnen doen is gebrekkig. De heer Moes pleitte daarom voor het combineren van duidelijk beroepsgericht onderwijs met goede sociale vorming. AMSTERDAM De criminoloog mr. W. H. Nagel, die onlangs afscheid nam als hoogleraar in Leiden, staat huiverig tegenover het plan de terbeschikkingstelling van de regering (tbr) te doen opgaan in de algemene geestelijke volksgezondheid. Hij vraagt zich af of het wel zo heilzaam is inzake de tbr het strafrechtelijk systeem uit te schakelen en „de dokter" de enige beslissingsbe voegdheid te geven. In een al in 1972 ingediend wets ontwerp wordt een aantal wijzigin gen met betrekking tot de omstreden terbeschikkingstelling voorgesteld. Dat wetsontwerp tracht de tbr te laten aansluiten bij de nieuwe krankzinnigenwet, waardoor het be ter mogelijk wordt de tbr- inrichtingen los te maken van justitie en te laten ressorteren onder volksge zondheid. Over een jaar of vijf. zes zou de tbr dan in de algemene geeste lijke volksgezondheid moeten opgaan. Op het ogenblik zijn bij de terbe schikkingstelling drie instanties .be trokken: de rechter, die tbr aan een delinquent oplegt „in het belang van de openbare orde", de overheid, die verantwoordelijk is voor de tenuit voerlegging van de maatregel, en de tbr-inrichtingen, die verantwoorde lijk zijn voor de behandeling van de patiënten. Het wetsontwerp is een aanloop tot een situatie waarin bij de tbr alleen de overheid, in dit geval vertegenwoordigd door de medici, het voor het zeggen heeft. Nagel („ik houd ondanks alles van het straf rechtelijk systeem") vraagt zich af of dat niet (helemaal) zal betekenen dat DEN HAAG Volgens minister Boersma van sociale zaken is niet gebleken dat Marokkaanse leden van een Nederlandse vakbond bij hun terugkeer in Marokko worden gearresteerd of veroordeeld. De mi nister zegt dit in antwoord op vragen van de socialistische Tweede- Kamerleden Laban en Albers. Deze hadden de minister gewezen op uitlatingen van de voorzitter van de industriebond NKV, volgens wie Ma rokkaanse NKV-leden bij terug komst in hun land de kans lopen vervolgd te worden. Eén vak bondslid zou, aldus het NKV, zelfs tot dertig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Minister Boersma ziet op grond van de inlichtingen die hij over deze zaak heeft ingewonnen geen aanleiding om bij de Marokkaanse regering stappen te ondernemen. o en Zuid-Afrika (4) tl IT 1 jaarverslag over 1975 getuigt n flRO-directie weer eens van j nstelling wat betreft investe- winst maken. It namelijk dat steeds groter jfide winsten van banken, ook im< swakke economische toestand n t moment, een essentiële voor- e zijn om straks het opleven veie economie op een „gezonde" uitete kunnen begeleiden. Zo be- t AMRO over 1975 een Jht tijging van 30 procent. Om dit Reiken deinst ze voor weinig zoals moge blijken uit haar cheepse leningen aan het rikaanse apartheidsbewind, in samenwerking met een buitenlandse banken, waar- verenigd is in de EBIC en de Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. h eningen zijn voor deze organi- 1 zeer winstgevend omdat de chl|rikaanse overheid garant voor fikse rentes (tot 12 pro- let dit geld tracht die nl. alle lische macht te concentreren iden van het blanke minder- gime, met alle kwalijke ge- van dien voor de gekleurde se bevolking. ,t de AMRO-directie gemak- over dergelijke bezwaren ipt. blijkt wel uit haar »rd op een kritische brief van tldraad van kerken, waarin ze tt voor haar alleen financieel- sche motieven spelen en thische. it antwoord stellen de we id van kerken en andere groe- als de Anti- iidsbeweging Nederland zich echter niet tevreden, oepen alle mensen op, de ko- actie te steunen om de AM- iandere gedachten te brengen. 30-2 iad zou zijn om bankrekenin- deze bank op te zeggen. Idwerk wil ik reageren op een artikel lad van 9 april, waarin wordt tateerd: „het hervormd en Feformeerd jeugdwerk in Gel- zijn gefuseerd". En verder:: groepen doen voorshands t mee: het CJV en de Christe- attelandsjongeren". Dat er in and nog ander hervormd erk is, dat met deze fusie be let meedoet, wordt blijkbaar vergeten. We bedoelen het claal Centrum van de Her- Gereformeerde Jeugdbonden tten. Daarbij zijn 160 lenigingen en -clubs aange- Bovendien zijn wat het fcrk betreft hierop georiën- ïote hervormde gemeenten arneveld, Ede, Ermelo, Har- Nunspeet, Nijkerk, Putten, ir enkele te noemen. Waarom treffende redacteur zo slecht hoogte van het onderwerp 'er hij schrijft? Of is de door tvangen voorlichting zo een dat men de HGJB gewoon t zitten? H. J. Smit alg. sekr. HGJB VAN LEZERS Taal van de apartheid (3) De strijd tegen de apartheid is te ernstig om die te vermengen met bijkomstige zaken, die er in feite niets mee te maken hebben. De be strijding van de apartheid is één ding, de discussie over een taal iets geheel anders. In de afgelopen oor log bestreden wij b.v. niet de Duitse taal, maar de Nazi-beginselen. Wilt u zelf iets tegen de apartheid doen, probeer dan Zuidafrikaanse mensen er komen er nogal wat naar Nederland op bezoek te krij gen, ga met ze eten, bij voorkeur in een restaurant waar u ook kleurlin gen kunt verwachten, stuur hen knipsels van artikelen uit Trouw, enz. „Al is het een Hollands dialect", schrijft C. de Bruin. Niets is minder waar. Het heeft zich ontwikkeld uit het Nederlands, met wat invloeden uit het Duits, Portugees en locale talen. Maar het is een echte taal, zoals het Fries of het Nederlands. Ik beveel u aan „Afrikaans in kort be stek" van H. J. Brinkman/J. Z. Uys (uitgever Becking, Amsterdam) te kopen. Die boekie is baie insigge- wend. Voorts „Zuidafrikaanse Let terkunde" van de elfde uitgever. Het is tot stand gekomen door een sa menwerking tussen België. Neder land en Zuid-Afrika. U kunt dan ken nisnemen van de schoonheid van de (Zuid) Afrikaanse taal en de oor spronkelijke wijze, waarop men in Zuid-Afrika nieuwe woorden vormt. Daar kunnen wij Nederlanders met al onze anglicismen, germanismen, etc. een voorbeeld aan nemen. Nieuwendam A. Cornelissen CDA (7) Of er wel eenheid in uitgangspunt is, is eigenlijk nog steeds de vraag. Of eenheid in programma veel betekent is ook een vraag, want de CHU moest tijdens het debat over de drugs nog even herinnerd worden aan het pro gram, waarmee ook de Unie in 1972 de verkiezingen is ingegaan. Of er eenheid in beleid is, is geen vraag, want wie zijn ogen niet in zijn zak heeft, ziet, dat die er niet is. en voorlopig ook wel niet zal komen. Waarom sukkelt de ARP dan toch langzaam maar zeker naar de ene CDA-lijst toe? Het is toch geen lot, dat ons overkomt? We zijn als leden van de kiesvereniging toch mans ge noeg om te beslissen, dat er geen CDA-lijst moet komen voor de ka merverkiezingen? Het is niet gering wat er op het spel staat: één CDA-lijst betekent, dat wat Aantjes c.s. voorstaan, geen be tekenis meer heeft. Terwijl Je Juist aan wat Aantjes c.s. voorstaan kunt zien wat het evangelie voor de poli tiek kan betekenen. Ik behoor tot diegenen, die politiek dakloos zijn geworden toen Nieuw Links de Partij van de Arbeid begon te overheersen. Ik heb toen in de ARP onderdak gevonden en gekre gen. Eén CDA-lijst zou mij weer dak loos maken, want ik zal niet gauw stemmen op een lijst, waarin het evangelie net goed genoeg is om de onderlinge tegenstellingen te lijmen. Amsterdam A. A. Spijkerboer CDA (8) Wat is het toch droevig dat mensen die op basis van het evangelie poli tiek willen bedrijven, elkaar zo moei lijk kunnen en willen herkennen. Laten we toch in vredesnaam met z'n allen de schouders eronder zetten en straks met één lijst komen. Dat er meningsverschillen zijn is duidelijk, maar die hebben wij in onze afzonderlijke partijen ook. La ten we ons christen-zijn ook in de politiek gestalte geven door ver draagzaamheid en eensgezindheid. Zwolle H. Brassien Zuidmolukkers In Trouw van 9 april wordt melding gemaakt van een open brief aan de regering van de ex-gegijzelde make laar De Groot. Laat ieder de regering ook een brief schrijven met vragen die nu nog leven. Het Zuidmolukse ideaal is zuiver en levend, geen straf fen kan dit doven. De gestraften van nu zijn de martelaren bij de vrije- zuidmolukse jongerenorganisatie. Bewust van het feit dat eeuwen gele den een Nederlandse regering hun wapens gaf. Zowel administratief als militaristisch en als onze mede christenen gaven zij zich met hun totale inzet. Hun oosterse instelling is al eeuwen het ene moment doden, om het andere moment liever zelf te sterven, dan dat de ander een haar gekrenkt wordt. Haarlem G. Dood Evangeliseren Dr O. Jager schrijft over de evangeli satie in Nederland (10 april) en wijst op de noodzaak van de toerusting van gemeenteleden. De indruk dat de kerk reclame maakt voor haar zaak kan alleen door werkzame ge meenteleden worden weggenomen. Volgens de nieuwste statistiek groei en miljoenen jongeren in ons land op zonder enige confrontatie met het evangelie. Hosea 4 vers 6 zegt: Mijn volk gaat ten gronde door gebrek aan kennis. Juist de gewone leden moeten deze taak vervullen. De kerk zou daartoe een voorbeeld kunnen nemen aan Jeugd voor Christus, Le ger des Heils en Jehova-getuigen waar de gewone man aan het werk gaat. Deze krijgt contact met het volk van de straat. Vrooms hoop G. Boessenkool Maatschappijleer In Trouw-Kwartet van 8 april j.l. stond een bericht over het vak maat schappijleer. Er zou spoedig een goed leerplan moeten komen voor dit sinds 1968 verplichte vak, aldus de Nederlandse Vereniging van Lera ren Maatschappij in een brochure „Maatschappijleer, een vak apart". Toen ik deze mededeling las, dacht ik: ik hoop het. maar ik zie het niet. De brochure zegt het zelf: de inhoud van het vak is onduidelijk, er zijn geen behoorlijke leermiddelen en el ke leraar die iets van de maatschap pij afweet, kan het vak geven. Als een soort therapie wordt voorgesteld dit vak te interpreteren als politieke en sociale vorming. Onomwonden wordt daarna gezegd, dat angst voor indoctrinatie via maatschappijleer niet op zijn plaats is. Evenwel, het lijkt mij een empirische onmogelijk heid maatschappijleer te geven zon der de eigen maatschappijvisie abso luut te presenteren. Als er één vak is iat zich leent voor en noodt tot een ideologische uitbouw van eigen maatschappelijke stellingnamen, dan is dit zonder twijfel het vak maatschappijleer. Dit moge blijken uit de principieel verschillende ma nieren waarop dit vak sinds 1968 als verplicht vak gedoceerd wordt. Wil er van een meer dan ideologische, wetenschappelijke benadering van dit vak gesproken kunnen worden, dan zal het m.i. geïntegreerd dienen te worden in het grotere verband van de sociale filosofie. Zeker is het niet zo, dat de integratie in de sociale filosofie automatisch een grotere mate van objectiviteit zou garande ren, maar er kan worden aangetoond dat vanuit een sociaalfilosofische vorming de kans groter is dat de maatschappijwetenschappelijke be grippen, die het noodzakelijk uit gangspunt moeten vormen van de sociale en politieke kennis, onpartij- die behandeld worden. Bedum prof. dr R. Bakker Hereniging Nunspeet Ouderrechten Hulpverleners van weggelopen min derjarige kinderen zijn straks niet meer strafbaar. Ja hoor. het socialis me is weer bezig. Ouders verliezen steeds meer rechten en dat hebben wij maar te slikken. Dat noemt men vrijheid, democratie. Het wordt hoog tijd dat christen partijen zich meer gaan verdiepen in het boek dat bij bel heet. Wie op de Heer vertrouwt heeft zeker niet op socialistisch zand gebouwd. je als ter beschikking gestelde „moet genezen van een hebbelijkheid die de dokter niet aanstaat". Hij plaatst al een vraagteken bij de dwangverple ging waaraan delinquenten nu wor den onderworpen. „Je kunt", aldus Nagel, „ook gemanipuleerd worden. Je hebt ook het recht apart, het recht anders te zijn." Discussie Nagel zei dit bij de vertoning van de videoband „TBR dat stempel blijf je houden", waarmee het sociologisch instituut van de Uni versiteit van Amsterdam een discus sie over tbr op gang wil brengen onder hen die met deze in 1928 inge voerde maatregel te maken (kunnen) krijgen, zoals studenten, gevangen bewaarders en politie-agenten. De band bevat gesprekken met een A. Holwerda aantal terbeschikklnggestelden die zijn opgenomen in de beruchte Van Mesdagkliniek in Groningen, die als „de hel van Groningen" te boek staat. De tekst van die gesprekken is ge deeltelijk terug te vinden in een boekje dat dezelfde titel draagt als de videoband en mede als discussiestof is bedoeld. Band en boekje geven een inzicht in werking en draagwijdte van de tbr, die in de inleiding van het boekje wordt omschreven als „een curieus, tamelijk paradoxaal en bij na altijd omstreden mengsel van psy chiatrische behandeling en door jus titie opgelegde verwijdering uit de samenleving". Nagel noemde de poging de tbr op deze manier ter discussie te stellen terecht een „lofwaardig initi atief". Maar dat initiatief toont ook aan hoe netelig dat tbr-probleem wel is. Want waar bijvoorbeeld de video band vooral lijkt te willen bewijzen dat ter beschikking gestelden ook mensen zijn, zegt blijkens het boekje een ex-ter beschikking gestelde: „Men vindt het grote gevaar bij „psy chopaten" dat ze er zo verrekte nor maal uitzien". Van onze muziekredactie t AMSTERDAM „Als Amsterdam niet gauw over de brug komt zal de Nederlandse Operastichting er serieus over gaan denken Amsterdam te verlaten en zich in Rotterdam te vestigen." Zo ongeveer drukte intendant J. de Roo zich tijdens een perscon ferentie betreffende het nieuwe operaseizoen in de Amsterdamse Stadsschouwburg uit. Hij was bijzonder getroffen door een recen te uitlating van minister Van Doorn, inhoudende dat er in feite géén afspraken over een nieuw operagebouw-muziektheater in Amsterdam zijn gemaakt. Ds Kooistra heeft op de voor jaarsvergadering van de confessio nele vereniging in Leeuwarden ge pleit voor een volledig samengaan van de hervormde kerk en de gere formeerde kerken. Dit is iets waar naar ik mijn hele leven verlangd heb. De gereformeerden hebben bij de acte van afscheiding en wederkeer beloofd in de hervormde kerk terug te keren als de prediking daar vol gens Gods Woord zou zijn. Dit ge beurt, Gode zij dank, in de meeste hervormde gemeenten. Van een ver langen om weer herenigd te worden met de hervormde kerk merk ik maar heel weinig. En dat, terwijl ik in het hogepriesterlijk gebed lees: Heilige Vader, bewaar ze in Uwe naam. die Gij Mij gegeven hebt, op dat ze één zijn, gelijk als Wij. „Je krijgt dan wel het gevoel dat je elf jaar lang bedonderd bent", aldus De Roo. Het geval is nl. dat sinds 11 jaar geleden de nieuwe Operastich ting begon te functioneren, van begin af aan de planning op een nieuw te bouwen muziektheater was gericht. Er was een zeven-jarenplan waarvoor de operastichting elk jaar financiële goedkeuring van de rijksoverheid kreeg. Dit plan werkte wat financie ring en programmering betreft toe naar een nieuwe behuizing. „We weten dat er intensief overleg gaande is tussen de gemeente Amsterdam en het rijk, maar verder verkeren we nog steeds in onzeker heid. Rotterdam is nu bezig te den ken aan het stichten van een opera gebouw. Hoewel we in Rotterdam maar 16 voorstellingen geven tegen 100 in Amsterdam, zijn we al druk bezig met het uitwisselen van gege vens met Rotterdam. In de naaste toekomst zullen diverse gesprekken met Rotterdam over de mogelijkhe den van vestiging aldaar gehouden worden. We hopen alleen dat het niet nodig zal zijn. en dat de opera in Amsterdam kan blijven." Voor het aanstaande seizoen staan vijftien produkties op stapel. Daar van behoort een groot aantal werken tot het romantische repertoire. Het seizoen wordt op 10 september in Amsterdam geopend met Prokofjefs „De liefde voor de drie sinaasappe len" onder leiding van de nieuwe chef-dirigent Hans Vonk. Deze diri geert in het Holland Festival 1977 ook de première van „Axel", de nieu we opera van Mulisch-De Leeuw-Van Vlijmen. Dit seizoen gaat „Dorian Gray" van Hans Kox nogmaals bij de Neder landse Opera. Nu in een gewijzigde vorm met in de titelrol een gewone tenor i.p.v. een counter-tenor. Verder worden gespeeld Ariadne auf Naxos van Strauss, Troubadour van Verdi, Rusalk a van Dvorak, Don Pasquale van Donizetti, Nozze di Figaro van Mozart, Pelléas et Mélisande van De bussy, Elektra van Strauss, Jenufa van Janacek, Maria Stuarda van Do nizetti, Cosi fan Tutte van Mozart, Don Carlos van Verdi, L'Ormindo van Cavalli en La Bohème van Puccini. Chili De Chileense weg naar vrijheid werd in 1973 op ongekend wrede wijze afgebroken. Er vestigde zich een re gime, dat gekenmerkt wordt door r.tj weldaden ".egering en vakbonden hebben zich ^gelmatig fel tegen het regime van I .n^chet gekeerd, dit bleken echter holle frasen te zijn. Hoewel het Chi leense verzet vele malen heeft aange drongen op een internationale boy cot van het regime, zijn de econo mische betrekkingen tussen Neder land en Chili in drie jaar vervijfvou digd. Nederlandse bedrijven, waar onder de Stevin-groep en Shell- Billiton, behoren tot de grootste in vesteerders in Chili. Het Chileense fruit wordt onbelemmerd gelost, ter- wijl de solidariteit altijd hoog staat aangeschreven bij de vakbonden. De opbrengsten van deze handel ko men slech ,en goede aan de junta, die dan s positie met terreur kan verstevig n. Het meest effectieve middel zou een internationale boy cot zijn. waardoor de junta in haar geldpantser wordt getroffen en ten val zal komen. Het hongerige gemar telde Chileense volk vraagt om die boycot. Steenderen (Gld.) Jan Eppink APELDOORN Joop Koopman, sinds twee maanden directeur van het Cultureel Centrum met Schouwburg Orpheus in Apeldoorn, heeft de commis sarissen laten weten per 1 februari 1977 of zoveel eerder als mogelijk te willen stoppen met het werk als schouwburgdirecteur. Zeist D. Hoekstra Van Kemenade Blijkens Trouw van 10 april heeft minister Van Kemenade de merkwaardige theorie verkondigd, dat, zolang hoogopgeleiden beter be taald worden dan anderen, het niet te verwonderen is, dat velen een ho ge opleiding kiezen. Nu wacht ik met spanning af of met name de heer Van Kemenade bereid is alsnog te zullen overgaan tot terugbetaling van het bedrag, dat volgens zijn eigen theo rie door hem zelf in de loop der jaren te veel is ontvangen. Of hij het doen zal? Het antwoord dacht ik wel bij voorbaat te weten! Utrecht D. C. J. Oosting Er is volgens een communiqué van de gemeente Apeldoorn tussen Joop Koopman en de meerderheid van de UTRECHT De Stichting Gaudea- mus houdt van 23 tot en met 27 april in samenwerking met de Rotterdam se Kunststichting het Internationaal Gaudeamus Concours voor vertol kers van muziek van onze tijd. Tegelijkertijd wordt een Internatio naal Arnold Schönberg Zangcon cours gehouden, op initiatief van het Goethe-Instituut in Amsterdam in samenwerking met het Rijksmu seum Vincent van Gogh en de Stich ting Gaudeamus. Aan het zangconcours kunnen zan gers en zangeressen van elke leeftijd en nationaliteit deelnemen. De jury bestaat uit Johan van den Boogert, directeur van het Utrechts Conser vatorium, de Engelse sopraan Jane Manning, de Duitse zangeres Helga Polarczyk, de Schönberg-specialist prof. dr Rudolf Stephan en de com ponist-dirigent Max Deutsch uit Pa rijs, die een leerling van Schönberg is geweest. Het concours verloopt in drie ron den, die als volgt plaatsvinden: de eerste op 23 en 24 april in het Rotter dams Conservatorium aan de Pieter de Hooghweg 122. 's avonds van half acht tot ongeveer tien uur; de twee de op 25 april, zelfde plaats, zelfde tijd en ten slotte de derde ronde op 26 april vanaf acht tot tien uur in de Eduard Flipse-zaal van „de Doelen" in Rotterdam. De prijswinnaars zullen ook optre den op 27 april tijdens het slotcon- cert van het vertolkersconcour^ eveneens in „de Doelen". Op 29 april geven ze een concert in het Vincent van Gogh museum in Amsterdam. commissarissen een diepgaand me ningsverschil gerezen over de vor ming van de topstructuur van het bedrijf. De beslissingen van de com missarissen waren voor Joop Koop man aanleiding om zijn functie ter beschikking te stellen. De heer Koopman liet dinsdagmor gen via een woordvoerder weten geen enkel commentaar op zijn aangekon digde vertrek te willen geven. Wel is gezegd dat Koopman zo spoedig mo gelijk wenst te vertrekken. Ook van de kant van het Apel- doornse gemeentebestuur kon nog geen reactie worden verkregen. DEN HAAG Binnen acht uur wa ren alle 30.000 kaartjes verkocht voor het concert, dat The Rolling Stones 29 mei in het Stadion Zuider park van F.C. Den Haag zullen ge ven. Impresariaat Acket en Mojo biedt een tweede concert, 30 mei in hetzelfde stadion. Er wordt gesproken van een uniek feit dat elders op het vasteland van Europa en trouwens ook in Engeland zelf niet wordt geëvenaard: dat voor zoveel toegangsbewijzen zo'n over stelpende belangstelling bestond. Zondag 30 mei wordt net als de dag tevoren het voorprogramma ver zorgd door Koma en Robbin Trower. The Rolling Stones worden gevormd door de leden-van-oudsher Mick Jag- ger, Keith Richard. Bill Wyman en Charlie Watts, bijgestaan door Ron Wod, gitaar. Billy Preston, key boards en OUie Brown, percussion. Het is dezelfde groep, die vorig Jaar door de Verenigde Staten toerde. Eind april start de groep een tournee in Europa met concerten in negen landen, waaronder voor het eerst Spanje en Joegoslavië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11