Kritiek op uitgevers van schoolboeken *s a«->11 waCT#PSr- SS^ycla®^1mb0nZE 7ii [ïezinsverzorgsters tegen leleid staatssecretaris Studenten op de bres voor subsidie op eten Slotervaartziekenhuis zou academisch ziekenhuis van Amsterdam worden Drie ton schade bij brand op werf Dr K. van Dijk verlaat Kamer demonstratie in Oss Oude boeken gooi je niet zomaar weg. tegroots^* '"Nstrmu sggs&ssss De debutant: Ober, jieeft u een glaasje Berenburg bi|roorniij? De gevorderde: Piet, mag ik een Sonnemaatje ;l Bespreking van KZ-syndroom met Israëli's Van der Stoel hoopt nog op antwoord van Warschaupact Heide in brand Niet-stemmers op AR-Partij raad Zal 't wel met een sisser aflopen, denkt u? Verontwaardiging bij vakbond VU na verklaring bestuur Poliklinieken voor gratis hulp geslachtsziekte RITA Minister pleit voor betere distributie en meer specialisatie NSDAG 13 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 |AR>r€SfNEl5T -p w tBpI> '«*- '\èmvat -u"'iv-jt'J HERWIJNEN In het Gelderse Herwijnen heeft gistermiddag een brand op de jachtwerf Conavroegh voor twee a drie ton schade aange richt. De brand, die de afdeling me taalvoorbereiding verwoestte, is ver moedelijk ontstaan door overwaaien de vonken van een vuilverbranding. De directie van de werf hoopt, dat het werk op de afdeling, waar negen men sen werken, over ongeveer een week elders kan worden hervat. Van een verslaggever DEN HAAG Het liberale Kamer lid dr K. van Dijk verlaat na dertien jaar de Tweede Kamer. Dr Van Dijk, die in het noorden woont, geeft als motief op dat er eens een eind moet komen aan het weekend-huwelijk. (Hij is alleen in de weekends thuis). Zijn opvolger wordt de heer J. M. van der Ven uit Venlo. ADVERTENTIE Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. an een verslaggever eOSS Ongeveer vijfhonderd medewerksters van de katholieke njezinszorg in de regio Oss hebben gisteren deelgenomen aan een onstratieve optocht tegen het beleid van staatssecretaris ADVERTENTIE emi >ij ijer. n et protest richt zich vooral tegen lalet plan van de staatssecretaris om a£ de toekomst degenen, die gebruik laken van de gezinshulp, naar te laten betalen. De bij- andsuitkeringen voor gezinshulp tomen dan te vervallen. ■Je katholieke gezinszorg in de regio is het ook niet eens met het plan de staatssecretaris de gezinshulp te richten volgens landelijke ihtlijnen. De gezinsverzorgsters :en dat de hulp daardoor alleen log maar zal bestaan uit huishoude- in De Lievenkamp, de stadsschouw- ijk werk. burg van Oss. ADVERTENTIE gaat gepaard met een uitbreiding van 700 tot 800 bedden. In dit alterna tief moeten verder een aantal kleine ziekenhuizen gesloten worden. Het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit zou mogen uitbreiden met 157 bedden tot 760 bedden. Evenals in een vorig rapport van het College voor ziekenhuisvoorzienin gen wordt uitgegaan van de nood zaak het aantal ziekenhuisbedden in de hoofdstad te verminderen tot 4 per 1000 inwoners. Beide alternatie ven schrijven sluiting van tien kleine ziekenhuizen in de hoofdstad voor. Ook de verouderde academische zie kenhuizen „Wilhelmina Gasthuis" en het „Binnengasthuis" zouden vol gens het College moeten sluiten. Tweede alternatief In het tweede alternatief stelt het gen voor drie kleine ziekenhuizen te sluiten. Daarnaast moeten de grote Amsterdamse ziekenhuizen bedden afstaan. In dit alternatief blijft de bouw van een academisch medisch centrum in Bullewijk gehandhaafd, maar het aantal bedden zal aanzien lijk lager zijn (800 in plaats van 1040). Volgens het College komen de vol- ie< inomen voor aj erkzaamheden. de verbóuwings- aanmerking voor sluiting: Juliana Er worden echter Ziekenhuis, Boerhaavekliniek, Alex. :en mededelingen gedaan over de van der Leeuwkliniek, Jan van Goy- hiervan en de mogelijkheden vft verwerving van grond. it. Slotervaartziekenhuis is eigen- )m van de gemeente. Bij het uitwer- I >n van dit plan is de gemeente niet Taadpleegd. 19 e inrichting van het Slotervaartzie- 1 inhuis tot academisch ziekenhuis 'ja enkliniek, Lutherse Diaconessenin- richting, Ziekenverpleging Prin sengracht. Dijsselhofkliniek. Emma- kinderziekenhuis en de Revalidatie- kliniek Overtoom. Over de voorstel len van het College zal de regering vermoedelijk half mei een beslissing nemen. ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Óf't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). d^j Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. rTfl j De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B. V.Kalverstraat 11-1:5. Amsterdam. Tel.: 020 - 2:5 25 40 en Rotterdam. Den Haag. Utrecht, Arnhem, Eindhoven. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen. Gent. is»* van platen. en gebruik hel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het landelijk overlegorgaan van de studentenvak bonden heeft gisteren 7000 handtekeningen aangeboden aan staatssecretaris Klein om kracht bij te zetten aan hun protest tegen de voorgenomen afschaffing van de subsidie op studenten maaltijden in de mensa's. A-nnwcav. z"* -tPoJlbus i. 6313-Oidam. In Oss en omgeving werd gisteren alleen gezinshulp verleend in gezin nen, die dat echt dringend nodig heb ben. De demonstratieve optocht voerde onder andere langs het ge meentehuis en door enkele wijken waar de bewoners vaak een beroep moeten doen op de gezinshulp. De actie van de katholieke ge zinszorg voor de regio Oss werd be sloten met een discussiebijeenkomst an een onzer verslaggevers Amsterdam Het onlangs geopende Slotervaartziekenhuis noet omgebouwd worden tot een academisch ziekenhuis voor de Iniversiteit van Amsterdam. De nieuwbouw van een academisch etfoedisch centrum in Bullewijk (bij de Bijlmermeer) gaat dan niet floor. [et College voor Ziekenhuisvoorzie- ,y ingen doet deze voorstellen in een Getrouwelijk rapport dat gistermid- ag door het Actiecomité Ge- indheidzorg Amsterdam werd ont- uld. In het rapport werkt het Colle- e twee alternatieven uit over de wij- 2j! waarop binnen de komende tien raiar in Amsterdam 2300 ziekenhuis- v idden afgestoten moeten worden, e voorstellen in het rapport worden egin mei nogmaals besproken in het '[.uilege voor Ziekenhuisvoorzienin- sn, waarin medische deskundigen, ïrzekeringsorganisaties, zieken- uisdirecties. vakbonden en zieken- 1 indsgn zitting hebben. Daarna ordt het rapport als advies aange- Dden aan staatssecretaris Hendriks olksgezondheid). e actiegroep zegt over sterke aan wijzingen te beschikken dat het col- otfge het huidige rapport ongewijzigd College voor Ziekenhuisvoorzienin- 7, an de staatssecretaris zal aan- u"' ieden. fitbreiding ^olgens de actiegroep geniet het >orstel om het Slotervaartzieken- ïis te verbouwen tot een acade- lisch ziekenhuis binnen het college e voorkeur. In een bijlage van het ia ipport is een gedetailleerd plan op- gende ziekenhuizen in ieder geval in Van een verslaggever DEN HAAG Nederlandse deskun digen op het gebied van behandeling van het z.g. post-concentratiekamp- syndroom zullen mogelijk in contact komen met hun Israëlische collega's. Dit initiatief heeft de Israëlische mi nister van politie, Shlomo Hillel, ge nomen bij zijn bezoek aan Neder land. De heer Hillel is gisteren weer naar Israël teruggegaan. Voor zijn vertrek maakte hij zijn plan bekend. Hij was in Nederland op uitnodiging van minister Van Doorn. Het idee voor een ontmoeting van deskundi gen heeft minister Hillel opgedaan bij een bezoek aan het Sinascentrum in Amersfoort, een psychiatrisch in stituut met klinisch centrum van de centrale vereniging voor de joodse geestelijke volksgezondheid. WENEN Minister M. van der Stoel hoopt nog steeds dat er een positief antwoord komt van het Warschau pact op een nieuw voorstel van de Navo, dat in december is gedaan bij de besprekingen over wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa. De heer Van der Stoel zei dit gisteren voor zijn vertrek vanuit Oostenrijk naar Nederland, na een driedaags officieel bezoek aan Oostenrijk. Het westen heeft een belangrijk voorstel gedaan, zo zei hij. Wij heb ben geen definitief antwoord gekre gen, niet positief en niet negatief. Alleen een kritische reactie. „De Sowjet-Unie en haar bondgenoten moeten begrijpen hoe belangrijk dit aanbod is geweest om tot een verge lijk te komen", aldus de heer Van der Stoel. Vorige week is de achtste ronde van de besprekingen beëindigd. De Ne derlandse delegatieleider, W. de Vos van Steenwijk, heeft toen gezegd dat het Warschaupact „de voortgang van de besprekingen in de weg stond omdat men weigerde gegevens over de strijdkrachten vrij te geven". Van een verslaggever ARNHEM Vijftig hectare heide, behorende tot het Rozendaalse veld bij Arnhem, is gisteren door brand verloren gegaan. Vermoedelijk is het vuur aangestoken door kwajongens. In het gesprek dat een vertegenwoor diging van het overlegorgaan daarna had met de bewindsman, noemde men de eventuele afschaffing van de ze subsidie onverantwoordelijk on der andere in verband met de ge zondheidstoestand van de studenten. Zij zijn namelijk bang dat de studen ten minder goede maaltijden zullen gaan gebruiken als de maaltijden in de mensa's duurder worden. Staatssecretaris Klein sprak overi gens tegen dat de regering al een definitief standpunt over deze kwes tie ingenomen zou hebben. Een rap port van een ambtelijke werkgroep van het ministerie van onderwijs ligt op het ogenblik bij de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs om commentaar. AJs die commentaren binnen zijn, zal er pas een definitief standpunt worden bepaald. Het onderschrift bij de foto van de stemming op de AR-Partijraad in onze krant van gisteren zou een ver keerde indruk kunnen wekken door de verwijzing naar het niet mees temmen van mr W. Aantjes. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie kan. net als de voorzitter van de Eerste Kamerfractie, niet meestemmen in de AR-partijraad. Zij hebben in deze partijraad slechts een adviserende stem. Dat wil zeg gen: zij mogen het woord voeren en alles zeggen wat zij op hun lever hebben, maar als het op de beslissen de stemming aankomt, mogen zij niet meestemmen. Prof. Albeda (de voorzitter van de Eerste Kamerfrac tie) heeft dus evenmin meegestemd. ADVERTENTIE We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aard gas is bijvoorbeeld een 'rustige' energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang moge lijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Een graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aargasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar kunnen verwarmen. En dit mag tooh wel een positief geluid worden genoemd. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres postbus i9.Gron.ngen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De studentenvak bond aan de Vrije Universiteit (SRVU) heeft met verontwaardiging kennis genomen van de verklaring van het bestuur, dat CPN-leden en -propagandisten niet in aanmerking komen voor bestuurlijke of leidingge vende functies bij de VU. Volgens de SRVU wordt door een aantal perso nen, langs al dan niet „stiekeme" wegen, gepoogd om de sfeer op de universiteit op een zodanige manier te beinvloeden dat elke zinvolle dis cussie onmogelijk wordt. "Daarbij wordt gesuggereerd dat het uitsluitend zou gaan om leden of sympathisanten van de CPN. terwijl het erop neerkomt dat alle progres sief denkende mensen door een soort van „Berufsverbot" dreigen te wor den getroffen, zodra hun politieke opvattingen niet in overeenstem ming blijken te zijn met de interpre tatie van mensen als Diepenhorst van de christelijke doelstelling van de VU", aldus de SRVU. „Ofwel deze verklaring getuigt van een groot ge brek aan inzicht in de situatie op de universiteit en gaat dan voorbij aan hoe de situatie werkelijk ligt, ofwel de verklaring is een bewuste poging om het politiek klimaat op de Vrije Universiteit verder te verzieken", zo zegt de studentenvakbond. DEN HAAG In Amsterdam. Rot terdam. Utrecht en Den Haag komen poliklinieken voor geslachtszieken, waar gratis hulp wordt verstrekt. Waarschijnlijk worden de poliklinie ken gekoppeld aan ziekenhuizen. Staatssecretaris Hendriks heeft be sloten hiervoor geld uit te trekken. Uit binnen- en buitenlands gegevens blijkt dat het aantal geslachtszieken toeneemt, vooral bij jongeren, toeris ten en buitenlandse werknemers. In de vier grote steden is die toename het grootst: daar is ten minste zeven tig procent van het totaal aantal geslachtszieken geconstateerd. De huidige gang van zaken bij de behandeling van dit soort ziekten is volgens de staatssecretaris niet ide aal: te veel patiënten zijn niet verze kerd of durven uit angst voor hun ouders niet naar hun huisarts. De infectiebronnen blijven daardoor on behandeld en leveren een gevaar op voor de volksgezondheid. verstandig met energie „Nee, ik heb geen kouwe oren, maar ik kan niet tegen dat ge kraak van al die rauwkost". Van een verslaggever. UTRECHT Minister Van Kemenade van onderwijs vindt dat er verandering moet komen in de produktie en distributie van leermiddelen. Bij de opening van de Nationale Onderwijstentoonstelling (NOT) gisteren in Utrecht pleitte hij voor over leg tussen de verzorgingsinstanties en de uitgeverijen. Met nadruk stelde minister Van Kemenade. dat hij de groep uitgevers bij dit overleg als een gelijkwaardige partner beschouwt. De vrees dat hij op liquidatie van de uitgevers uit is noemde hij ongegrond. Over het au teursrecht dat gesubsidieerde instellingen bezitten, zei mi nister Van Kemenade, dat het niet de bedoeling is dat de instellingen dit recht aan zich voorbehouden. „De stichting voor leerplanontwikkeling zal de door haar gemaakte mo dellen voor onderwijs leerplannen. schoolwerkplan nen en onderwijsleerpakket ten moeten aanbieden aan ie dereen die er belangstelling voor heeft, dus ook aan de educatieve uitgeverijen, al dus Van Kemenade. Presentatie De onderwijsminister ziet het als een belangrijke taak voor de uitgevers dat zij in hun presentatie zo dicht mogelijk komen bij wat wetenschappe lijk onderzoek als wezenlijk heeft aangewezen. Hij be streed dat daarvoor „gigan tische ontwikkelingskosten" nodig zijn. de uitgevers zullen zich in de toekomst meer moeten speci aliseren willen ze in de toe komst het gehele onderwijs terrein kunnen bestrijken", zei Van Kemenade verder. „Ook is een verbetering in de distributie van het materiaal nodig. De consument moet gerichte informatie krijgen over de onderwijskundige kwaliteit van de leermidde len. Meer mondigheid van de consument kan worden be reikt door hem gegevens te verstrekken, die hem beter in staat stellen een bewuste keu ze te maken. Die informatie kan gegeven worden door een onafhankelijke groep van deskundigen die de leermid delen zowel toetst aan onder wijskundig-didactische als aan economische normen", aldus Van Kemenade. Hij zei van plan te zijn aan de totstandkoming van een der gelijke groep grote prioriteit te geven. Alternotief In zijn openingstoespraak wees minister Van Kemenade op de Alternatieve onderwijs tentoonstelling die onder de naam „Alternotief" eveneens tegelijkertijd in Utrecht ge houden wordt. Aan deze ten toonstelling in het gebouw Rasa aan de Pauwstraat, ne men groepen deel als het- ABC-Innovatieproject de Freinetbeweging Nederland de coöperatie „de drukpers op school" en „onderwijs en oude volksbuurten." Volgens Alternotief is de leer middelen-industrie alleen uit op het maken van winst in plaats van dat ze het belang van het onderwijs centraal stelt. Drie grote uitgevers be palen de gang van zaken en minister Van Kemenade legt ze geen strobreed in de weg, zo zegt Altemotief. De school boekuitgever houdt de onder wijsvernieuwing tegen en dwingt het onderwijs in de rol van passieve consument. Er Nadat hij de Nationale Onderwijs Tentoonstelling had geopend nam minister Van Kemenade nog een kijkje in de stand van een Montessorischool en sprak met een van de leerlingen. zijn veel te veel schoolboe ken. concludeert Alternotief. waarbij ten onrechte de in druk wordt gewekt van pluri formiteit. De beide tentoonstellingen worden van 12 tot en met 15 april en 20 en 21 april gehou den. De Nationale Underwijs- tentoonstelling is in de Bernhard-, Irene- en Marijke- hal van de Jaarbeurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3