De gehandicapte moet tegen zijn grenzen blijven duwen [Mïl dichtbij Taxi's Commentaar Blinde promoveert op toepassing van verkort brailleschrift Zonder precedent Abortusdebat Leeuwarden ook kandidaat voor vestiging postbank Ju.l tijd van spelletjes is voorbij kinderhuwelijk beschermheer gestolen het weer Droog voorjaar weerrapporten VRIJDAG 9 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De begroting, die de Engelse minis ter van financiën Healey deze week bij het parlement heeft ingediend, heeft geen precedent in de geschie denis van het land. In feite draagt het hele pakket maatregelen van Healey een nogal voorwaardelijk karakter. Hij is bereid de belastin gen tot een bedrag van één miljard pond (ongeveer 5 miljard gulden) te verlagen, mits echter de loonstijging tot drie procent kan worden beperkt. Het is duidelijk: niet het parlement (dat de Britten om zichzelf te kiete len nogal eens aanduiden als ,,de moeder van alle parlementen") heeft in deze opstelling de uiteinde lijke beslissing, maar de vakbewe ging. Pas als die heeft ingestemd met de loonmatiging (op voorwaar de van belastingverlaging) mag het parlement instemmen met belas tingverlaging (op voorwaarde van loonmatiging). Origineel. Dat oordeel mag zeker niet aan Healey's plannen worden onthouden, maar daarmee is de lof voor dit werkstuk ook wel uitgeput. Wie er van uitgaat (en zeker bij ,,de moeder van de parlementen" mag dat best) dat het budget-recht het eerste en oudste van alle parlemen taire rechten is, zal vreemd aankij ken tegen een regering die ver antwoordelijkheid voor een zo be langrijke zaak zo ver buiten de daar voor geëigende organen en institu ten ligt. Natuurlijk - gezien van uit de ge schiedenis van de Engelse arbei dersbeweging is wel een verklaring achteraf te bedenken voor Healey's ongebruikelijke stap. De Labour- partij immers, die hem aan het be heer over de Britse schatkist hielp, is in menig opzicht de politieke arm van de - veel oudere - vakbeweging en die vakbeweging is in Engeland veel meer geïnstitutionaliseerd dan op het vasteland of elders op de wereld. Maar ondanks dat blijft er toch huiver overheersen bij hen, die waarde hechten aan de traditionele politiek-democratische structijjpr. Het prestige van de vakbeweging wordt er door versterkt en de beslis sing over wat een algemene en pu blieke zaak is, wordt in feite afhan kelijk gemaakt van het fiat van een organisatie, die (wat voor goeds we er verder ook van mogen zeggen) in wezen niets meer is en hoeft te zijn dan een belangenorganisatie. En - om nog even een louter prak tisch argument te hanteren - wat moet er gebeuren als het toch al met een minderheid in het parlement regerende Labour-kabinet wèl de toestemming van de vakbonden krijgt, maar niet die van een parle- mentsmeerderheid? Als gezegd: de begroting van de Engelse minister Healey heeft geen precedent in de geschiedenis. Zij zou wel een een gevaarlijk prece dent geschapen kunnen hebben. Vervolg van pagina 1 feurs menen dat er een soort be- taalplicht moet komen zoals bij het openbaar vervoer. Taxivervoer is volgens minister Van Agt (Justitie) een civielrechtelijke zaak: een afspraak tussen twee par tijen. Het niet nakomen van die af spraak levert op zich niet een straf baar feit op. Tenslotte is de beveiligingskap voor lopig van de baan. Ook de chauffeurs zelf voelden niet veel voor een derge lijke kap, evenals voor een separatie- ruit, zoals in de Londense taxi's. Deze ruit is te kostbaar en is bovendien nadelig voor de exploitatie omdat niemand meer op de voorbank kan zitten. Reactie NVV-NKV In een eerste reactie heeft een woordvoerder van de vervoersfede- ratie NW-NKV meegedeeld, de door minister Westerterp aangekondigde beveiligingsmaatregelen „ver onder de maat" te vinden. Vervolg van pagina 1 Inhoudelijk hebben de onderhande laars van PvdA en WD, respectieve lijk de Kamerleden Lamberts en Roethof (PvdA) en Veder-Smit en Geurtsen (VVD) al overeenstemming bereikt over de belangrijkste pun ten. Dat zijn: de vrouw beslist over de abortus, de strafbaarheid van de arts wordt geschrapt, abortus kan in het zieken fondspakket, een landelijke toetsingscommis sie houdt de gang van zaken in de abortusklinieken in de gaten ten aanzien van de zorgvuldigheid bij de procedure en ten aanzien van de bonafiditeit van de artsen, landelijk worden de abortusgeval- len anoniem geregistreerd, abortus kan alleen geschieden in ziekenhuizen en erkende klinieken. De heer Geurtsen (WD) wees er gis teravond op dat ondanks de inhou delijke overeenstemming het compromis in het water zal vallen als men het over de procedure niet eens wordt. Hij wilde verder over de pro blemen niets zeggen om het, zo zei hij, de PvdA niet nog moeilijker te maken. De PvdA benadrukte dat, nu men het inhoudelijk eens is, de pro cedure geen struikelblok meer mag zijn. door Bert de Jong Maarten Jan Vliegenthart is on langs aan de Technische Ho geschool in Delft gepromo veerd op het proefschrift „Het omzetten van teksten in braille- kortschrift met behulp van een rekenautomaat." Het eerste opvallende van deze promotie is, dat de nieuwe doctor één van de weinige blin den is (het aantal is nog op de vijf vingers van een hand af te tellen), die de hoogste we tenschappelijke graad wist te bereiken. Het tweede opmerkelijke is, dat het proefschrift het brailleschrift voor blinden als onderwerp heeft en dat het wetenschappelijk werk van Vlie genthart en Het computerprogram ma, dat hij schreef van direct prak tisch belang kan zijn voor de produk- tie van braille-lectuur. Maarten Vlie genthart verrichtte zijn wetenschap pelijk werk (waarvoor hij de ruimte kreeg op het Natuurkundig Labora torium van Philips in Eindhoven) ten dienste van zijn blinde medemens. Tegenslag Toen Maarten Vliegenthart negen tien jaar was verloor hij als gevolg van een hersentumor voor een groot deel zijn gezichtsvermogen. Hij zat in de zesde klas van het Hervormd Ly ceum, afdeling gymnasium, in Amsterdam. Zijn gymnasiumoplei ding werd aan het Blindeninstituut te Huizen voltooid. Daarna volgde de studie in de wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit. Het is allemaal simpel genoteerd. In zijn huis in de Dravikstraat in Geldrop vertelt Vliegenthart (hij is getrouwd en heeft twee kinderen van respectievelijk tien en twaalf jaar) hoe zijn vader hem door een uiterst moeilijk deel van zijn leven heeft geholpen. Vader Vliegenthart, die bin nenschipper is geweest, had een siga renwinkel aan de Middenweg in Amsterdam. Hij was hiermee begon nen, omdat hij als gevolg van een val geen schipper meer kon zijn. Hij wist wat het was gehandicapt te zijn. Aan het doorduwen van zijn vader heeft Vliegenthart heel veel te dan ken. Zijn vader las de voor hem vol komen onbegrijpelijke collegedicta ten voor. Zo en door andere hulp was de studie mogelijk. In 1966 (de studie voltooid en reeds getrouwd) sloeg de herensumor weer toe. ;,Er was geen uitzicht. Vlie genthart zag het niet meer zitten. Hij dacht aan een sigarenwinkel. „Een tien jaar later," zegt hij nu, „is de man, die het helemaal niet meer wist, gepromoveerd." Opdracht Een paar jaar na de laatste tumor operatie vroeg de Nederlandsche Blindenbibliotheek in Den Haag Maarten Viegenthart een compu terprogramma te schrijven voor de produktie van brailleschrift. Tevens vroeg het Nederlands Blindenwezen om een herziening van het braille- kortschrift. Deze opdrachten ervoer hij als erg belangrijk. Hij zegt: „Dit werd mij toegeschoven. Dit werd op mijn weg geplaatst. Toen ik aan mijn proef schrift werkte ben ik pas goed gaan begrijpen, dat met een kromme stok ik komt eerlijk voor mijn handicap uit rechte slagen kunnen worden gemaakt." Wat me opvalt in dat gesprek in Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Leeuwarden maakt kans op een vestiging van de postbank, voor de oprichting waar van binnenkort voorstellen te ver wachten zijn. Dit zei gistermiddag staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) tijdens een bezoek aan de Friese hoofdstad. Het hoeft overigens geen hoofdvestiging te zijn, zo zei de staatssecretaris. „Maar ik zie niet in waarom Leeuwarden niet evenzeer een serieuze kandidaat zou zijn als Den Haag en Amster dam". aldus Van Huiten. Zoals bekend kibbelen beide laatstgenoemde steden om de hoofd vestiging. De vierde serieuze kandi daat is Arnhem. De overige acht steden die zich hebben aangeboden komen niet aan bod. Volgens de heer Van Huiten kan Leeuwarden ook gaan profiteren van het voornemen van de postgiro om persoonlijke le ningen te gaan uitgeven. Er wordt aan gedacht er de administratie (het register van de mensen die lenen) onder te brengen. Het betreft hier enkele tientallen arbeidsplaatsen. Het braille-schrift vereist veel papier. In Nederland wordt voor boeken het systeem van het verkorte brailleschrift niet gebruikt. Geldrop is de oneindige dankbaar heid, die aanwezig is. Zijn vader was voor hem ook een grote geestelijke ruggesteun. Vliegenthart formuleert aarzelend, zegt dat hij moest woeke ren met zijn talenten en wijst op de genezing van de blindgeborene Barti- meus „opdat de heerlijkheid Gods geopenbaard zou worden". Verder zegt hij over zijn handicap: „Je merkt, dat er grenzen voor je zijn. Daar moet je tegenaan blijven du wen. Totdat het niet meer gaat. Plot seling moet je ontdekkèn, dat je mo gelijkheden weer beperkter zijn dan je dacht. Je begint weer opnieuw te duwen." Gebruiken Het werk, het computerprogramma voor het braille-kortschrift, is gereed. Het proefschrift is geschreven. „Wie wil," zegt Vliegenthart, „kan het ge bruiken." In de Angelsaksische landen wordt het toch wel wat moeilijker kort schrift algemeen gebruikt. De blin denbibliotheken in Nedeland hebben besloten het kortschriftsysteem niet door te voeren voor boeken. Wel wordt een gedeelte van het systeem gebruikt in de periodieken van de blindenorganisaties. De nieuwe doctor zegt over deze kwestie: „We zitten vast in een ijze ren ring. Men kan het volledige kort schrift niet leren, omdat er geen lec tuur is en er is geen lectuur, omdat men het kortschrift niet heeft ge leerd. De sleutel om de ring open te maken is het aanmaken van lectuur. Dat gebeurt niet. Daar zit een stukje algemeen menselijk conservatisme achter." Waarschuwing Aan zijn proefschrift heeft Vlie genthart enkele stellingen toege voegd, hem ingegeven door de leven spraktijk van de gehandicapte. De menselijke waarde van een gehandi capte behoort niet door econo mische factoren bepaald te worden, luidt een stelling. Dat is het intrap pen van een open duer, maar de bedoeling van de promovendus is in de eerste plaats de gehandicapten te waarschuwen. In hun, streven naar maatschappelijke integratie, naar het er volledig bij willen horen, kij ken de gehandicapten zelf teveel naar de economische kant van de zaak. Men denkt pas geïntegreerd te zijn als men volledig meedoet aan het arbeidsproces. Daaraan zit een gevaarlijke kant. Aanvaard moet worden, dat je ook volledig lid bent van de maatschap pij in al zijn facetten, ook al doe je niet volledig mee aan het arbeids proces. Dit geldt niet alleen voor de gehancicapte, maar ook voor de werkloze of degene, die om een ande re reden niet in loondienst is. Dit alles, onderstreept Vliegenthart nog. neemt niet weg dat de gehandi capte verplicht blijft door te zetten en te willen. In een volgende stelling zegt Vliegenthart: „Een blinde hoort verder te kijken dan zijn stok lang is." Het is ook grappig bedoeld, licht hij toe. De stok is de neus van de blinde. Een andere woordspeling is, dat een blinde verder moet kunnen springen dan zijn polsstok lang is. De achtergrond van de wat wonder lijke stelling is dat naast het kijken nog veel waarnemingsmogelijkhe den zijn: horen, voelen, het algemeen gebruiken van je lichaam. Vlie genthart heeft nog een waarschu wing voor de blinden: „Blijf niet in je eigen kringetje rondhangen". Voelen De laatste stelling luidt: „Wie niet horen wil, moet voelen." Met deze stelling is Maarten Vliegenthart te rug bij zijn brailleschrift. Eigenlijk is het het onderwerp van zijn proef schrift ten spijt niet zijn schrift. Als, zoals dat heet, „laat-blinde" is hij er niet bij opgevoed. Nee, hij zal het brailleschrift niet voor zijn ple zier lezen. Hij schuift het, wanneer hij zich ontspant, van zich af. Maar hij is weer wel op aangewezen en móet het voelen. En dr. Vlie genthart is er dankbaar voor, dat dit schrift bestaat, want stelling 1 van zijn proefschrift zegt: „Ondanks technische ontwikkelingen blijft het brailleschrift nog onmisbaar." DE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit Het kleine broertje van de oorlog. Zo noemden de oude Indianen sport en spel. Ze hielden zich graag met zulke kleine oorlogjes bezig, mannen, vrouwen en kinde ren. Soms samen, vaak alleen mannen, trouwen, jongens of meisjes ortder elkaar. Ze speelden kans- en behendigheidsspelletjes, met ritjes, stokjes, steentjes of an dere gemerkte of beschilderde voorwerpen als dobbelstenen. Als fiches gebruikten ze maïskorrels, kiezelstenen, stokjes of bonen. Ze speelden met pijl en boog. gooi den met ballen en mikten met spe ren op een draaiend rad. En ze waren verwoede gokkers, daartoe aangespoord door hun vele go denverhalen. waarin goede en kwade geesten weddenschappen afsloten op de afloop van wed strijden. waarbij ze al hun ma gische krachten inzetten. Volgens een boek uit 1788 van de ontdek kingsreiziger Jonathan Carver zetten de Indianen bij zulke gokspelen zelfs „hun kleding, alle verplaatsbare voorwerpen in hun hutten en soms hun vrijheid" op het spel. De vrouwen van de Assi- niboin-stam waren zulke verwoe de goksters. dat ze de kleren van het lijf van hun kinderen verdob belden. Vandaar dat ze van hun mannen op straffe van een fikse aframmeling bepaalde spelletjes Sinds kort kunnen Indiase hin doe-meisjes die als kind door hun ouders gedwongen zijn tot een hu welijk. als ze dat willen, hun huwe lijk ongeldig laten verklaren zodra ze achttien jaar worden. Het Indi ase parlement heeft ook besloten de echtscheidingsprocedure voor hindoes en dat is tachtig pro cent van India's zeshonderd mil joen inwoners te vereenvoudi gen. Tot nu toe is scheiden voor een hindoe erg moeilijk. Hun godsdienst schrijft bijzonder strenge regels voor, en daar houdt een gelovige zich eerder aan dan aan de officiële landswetten. Vol gens de Indiase wet mocht een meisje veertig jaar geleden nog pas trouwen als ze zestien was. en een jongen als hij minstens negen tien was. Later is die grens ver hoogd tot achttien voor meisjes en éenentwintig voor jongens, maar vooral op het platteland trekken de mensen zich bitter wei nig van deze voorschriften aan. Nog steeds bepaalt meer dan ne gentig procent van de ouders met wie hun dochters en zoons mogen trouwen en komen de kinderen zelf niet aan het kiezen van een levenspartner te pas. De meeste dorpsmeisjes worden al uitgehu-» welijkt als ze nog ver onder de achttien zijn, vaak zelfs pas tien tot twaalf jaar. De straf die op deze wetsovertreding staat een half jaar gevangenisstraf of drie honderd gulden boete wordt zelden of nooit uitgedeeld: nie mand verrraadt de ander en zo komen deze kinderhuwelijken po litie en justitie nooit ter ore. Misschien is het wel voor het eerst in een dierentuin gebeurd dat een (apen-)vader bij de bevalling van zijn vrouw mocht blijven. Of mocht, hij bleef gewoon. Dat ge beurde in Ouwehands Dieren park, waar de dertigjarige Ori, een oersterke orang-oetan, het vertik te om uit de kraamkamer te ver dwijnen toen Truus het leven schonk aan de inmiddels „Anak" gedoopte mensapenbaby. Zelfs toen de baby er al was, en de dokter er bij moest om de navel streng af te binden, nam Ori een dreigende houding aan in een po ging om moeder en kind te „be schermen". Hij was er niet bij van daan te slaan en pas na veel lieve woordjes, allerlei lokmiddelen en lekkere hapjes lukte het de kraamheer naar zijn eigen ver trekken te loodsen. niet mochten spelen. In heel Ame rika speelden de Indianen de zelfde spelletjes, zij het dan dat elke stam er eigen variaties en spelregels op na kon houden. We weten dit allemaal dankzij Sigmund A. Lavine, die het boekje „Sport en spel bij de Indianen" schreef (Hollandia. Baarn. f 14.90). In zes hoofdstukken ver telt hij alles wat hij van dit spelen weet en dat is heel wat. Elk spel wordt zo duidelijk mogelijk be schreven, evenals de toebehoren, en oude foto's, prenten en tekenin gen geven daarbij een indruk hoe het tijdens een spel toe ging. Indiaanse kinderen kenden heel wat spelletjes die ook hun niet- Indiaanse leeftijdgenootjes speel den: blindemannetje, touwtrek- ken, verstoppertje en zakdoekje leggen. De jongetjes leerden bo vendien al spelend de techniek van het besluipen van een prooi dier en sommige van hun spellet jes waren zo gevaarlijk dat daar echt geen meisjes aan konden meedoen. Die speelden dan ook meestal met elkaar. Vaak met in de meeste gevallen door hun moeders gemaakte poppen van boomschors, matsaren, klei of hout. Zowel jongens als meisjes waren dol op lawaai maken en daarom organiseerden de ouders van de Chippewa-stam van tijd tot tijd „het spel van de stilte"; het kind dat het langst z'n mond kon houden, kreeg een prijs. Niet voor niets staat er steeds „speelden", want de India- nenspelletjes zijn zo goed als ver leden tijd. Ten eerste doordat ook Indianen moderne mensen zijn, die tegenwoordig even druk bezig zijn met voetbal, golf. hockey en tennis als hun voorouders met ringsteken, lachwedstrijden en boogschieten. Verder is er niet veel meer over van al die stam men en hebben de laatsten der Mohikanen wel iets anders aan hun hoofd dan spelletjes. En de televisie is er ook nog. Oneerlijke reclame maken mag niet en het bedrijf dat toch zoiets doet, wofdt in de meeste landen al gauw óp de vingers getikt. Maar als een staat, een dictatuur nog wel, valse propaganda maakt, zal er in zo'n land niet gauw iemand een be schuldigende vinger durven ophef fen. En zo kan een land als Chili rustig een brochure uitgeven die niet door de beugel kan. Onder de titel „Chili gisteren en vandaag" (Chile ayer - hoy) staat links een foto van een wegrennende demon strant in vieze, dikke rookwolken (zo moet het „ayer" geweest zijn) en daarnaast één van een blij la chende moeder met haar twee ge lukkige kindertjes; zo zou de situa tie vandaag de dag onder het mili taire bewind zijn. Het Oostduitse persbureau ADN kon het bedrog al gauw ontmaskeren: de moeder met de kinderen zijn helemaal geen Chilenen, maar Oost-Duitsers. Ze wonen in het plaatsje Neugersdorf en zijn daar in mei 1972 door een persfotograaf van ADN gekiekt. Blijkbaar konden de Chileense machthebbers in eigen land zo gauw geen gelukkige moeder vin den en hebben ze die toen maar uit Oost-Duitsland „gestolen". Deze lente blijft droog. In de komende dagen zal er vrijwel nergens in ons land neerslag van betekenis zijn en schijnt van tijd tot de zon. Een trog van lage druk die in de nacht van woensdag op donderdag overtrok met enkele buien cn sommige met natte sneeuw, werd gisteren gevolgd door een krachtige uitloper van ho ge druk afkomstig van een Azorenmaximum (1038 milli bar). Deze geeft in een groot deel van Eurpa droog weer met variabele bewolking. Bij IJsland nam de depressie activiteit toe de barome ters daalden er gisteravond nog steeds maar een re genstoring die gistermorgen bij de Schotse oostkust was gearriveerd kan moeilijk naar ons toekomen. Zij verplaatst zich in de richting van het Skagerrak en blijft dus op af stand. Geen dreiging van die kant en evenmin vanuit het Volgens de staatssecretaris is de PTT nu al de „snelst groeiende in dustrie in Friesland". De vestiging van de postgiro in Leeuwarden is sinds 1972 van 207 werknemers ge- Zuïdostèn van Europa waar groeid naar 830. Volgend jaar is er een depressie van Italië tot de werk voor 935 en in 1980 voor 1000 Zwarte Zee vrij uitgebreid on mensen. Verreweg de meeste sollici- weersachtig weer ten beste tanten komen uit Friesland zelf. De geeft, staatssecretaris vond dit een interes sant gegeven in verband met de Ook Oostenrijk komt de voorgenomen overplaatsing van de laatste dagen wel op de koffie PTT-directie naar het Noorden, met die kou-inval. Salzburg waarvan Leeuwarden ook 400 ar- gisteren overdag 17 mm beidsplaatsen krijgt en Groningen neerslag, waaronder zelfs de overige 3000. sneeuw. In Innsbruck werd Voor het komende weekend verwachten we zoals gezegd op de meeste plaatsen droog weer maar nog geen belang rijk hogere temperaturen. Wel krimpt de wind wat naar westelijke richtingen en zal het voor het gevoel iets zach ter worden maar hogere maxima dan 10 tot 12 graden Celcius zitten er niet in de bus. Kort geleden brachten wij bijzonderheden over sta tische elektriciteit. Iemand vertelde ons dat toen hij zijn zuster een begroetingskus wilde geven, er een vonk over sprong. Hetzelfde gebeurde wanneer schoolkinderen hun moeder een afscheidskus ga- 5 september 1936: in Vlaar- dingen herhaaldelijk twee en eenmaal zelfs drie evenwijdi ge verticale bliksemstralen op vrij grote onderlinge af standen en dus niet uit een ven. Nu schijnt deze „kiss of zelfde wolkentoren. Op 9 en romig ==misï cdi opklanngen hagel •bewokng ^3» sneeuw regen 0ruwer 19 temperaturen r kou-front wmdrchtmg. »<o OchtdnA miïibaren H hoge-dnAgetoed L lage-dri><get*ed verplaatsngsnchtng fire" in sommige andere lan den wel min of meer ingebur gerd te zijn. Zo kent men deze in delen van Zuid-Afrika, vooral op winterse dagen met kurkdroog stralend vriesweer op hoogvlaktes. Een staaltje van micro-onweer dus. Gaan wij uit van de gehele aardbol dan komt onweer in het groot veel vaker voor dan men misschien zou denken. Het aantal onweersbuien al leen al bedraagt 16 miljoen per jaar of 44.000 per dag. de meesten binnen de keerkrin gen. Sommige zeer intensieve onweerswolken produceren 1 tot 3 ontladingen per Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Bru»»el Frankfort Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zuench Casa Blanca 1st an boel Las Palmas New Vork Tel A vi v Tunis licht bewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt met ontvangen half bewolkt onbewolkt zwaar bew licht bewolkt half bewolkt geheel bew het niet warmer dan 6 graden. In Sevilla was het ook be- München 5. Ook in Frankrijk scheiden met 17 graden en seconde, laat de temperatuur veel te slechts enkele stations kwa- Dergelijke waarnemingen wensen over: Lyon gistermid- men tot 20 a 21 graden en dat zijn ook in ons land wel eens dag 8 graden, Nancy 7 graden, is niet zo best voor Spanje, gedaan, zoals bijvoorbeeld op 10 juni 1937 bliksemde het in Bussum 43 keer per minuut, in Oranjewoud eenmaal 56 keer per minuut, in het Friese Hardegarijp 60 keer. Tijdens de zeer zware on weersbui op 8 augustus 1975 's avonds boven het eiland Wight werden 45 ontladingen per minuut waargenomen, meer landinwaarts iets later circa 40. „Het zwaarste on weer van mijn leven", aldus een ooggetuige, die de bui af schudde onder een overhan gende rots bij zee. Klokkenluiders waren vroe ger zeer kwetsbaar voor het onweer. In 1783 werd in Duits land opgetekend dat in 30 hoogwater 10 april m« vuaatngen io.it- innr maar llpf<tt 100 kloklul- 22 52 HaringvlleUlulzen 1017-23.07 Rotterdam jaar maar lieisiïuu kiokiui 12 22 schevenlngen UM IJ muiden 1213 Den ders door de bliksem getrof- Helder 2 48-15 25. Harllngen 5 31-17 54 Delfzijl fen waren.7 35-2002 licht bewolkt jneeuwbui zwaar bew licht bewolkt half bewolkt geh tieh licht bewolkt 8 gr 9 gr. 9 gr 9 gr 10 gr gr 9 gr 10 gr 8 gr. 9 gr 11 gr 19 gr 18 gr 9 gr 16 gr 10 gr. 9 gr 8 gr 3 gr 6 gr 21 gr 14 gr 13 gr 7 gr 19 gr 15 gr 21 gr 5 gr 16 gr 8 gr 12 gr 17 gr 13 gr gr 11 gr 6 gr. 17 gr 23 gr 24 gr 21 gr. 24 mm 0 mm 0 mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5