Hardon: Ik zal er flink mijn tanden in zetten Jan Vermeulen nam afscheid met Bach KORT i Classis Den Haag verontrust over abortus provocatus Eerste ervaring met stadsvernieuwing Vertrouwen winnen door te doen wat je belooft Indrukwekkende Matthaus Passion Serie inbraken opgelost CDA-Zoetermeer wil activiteit van leden peilen Tweetal berooft drie Hagenaars Niemeyer wint kort geding tegen de staat Vorst mogelijk oorzaak van gasexplosies Uit de wereld van deBonneterie: Aanrander van kind gepakt Kinder-kollektie 76. WOENSDAG 7 APRIL 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET door Oammis de Geus DEN HAAG „Stadsontwikkeling is een ontzettend zware portefeuille. Neem de stadsvemieu- wingsproblematiek, die is immens. Er zijn geen pasklare modellen voor. De aanpak van de oudere Haagse woonwijken betekent dat een hele sociale structuur gaat veranderen, waarbij ook de andere wethouders (b.v. jeugd, sport en recreatie, maatschappelijk welzijn en onderwijs) intensief betrokken zijn." Drs. J. W. M. (Michiel) Hardon, die aanstaande maandag als nieuwe wet- houder voor stadsontwikkeling wordt gekozen zijn eigen PvdA- fractie heeft hem kandidaat gesteld en, zoals gisteren gemeld steunt het 1 CDA hem daarbij zit er niet over -'•in, dat hij van bepaalde zijde (o.a. de 7VD) „te licht" is bevonden voor -deze functie, die ontstaan is door het vrij plotselinge vertrek van de heer NulJ. -Ik zal er flink mijn tanden in zetten en proberen me zo snel mogelijk en yolledig ia te werken", zegt hij. De afgelopen weken heeft de aan staande wethouder wiens naam prak tisch elke dag in de kolommen van de Haagse dagbladen voorkwam benut met te proberen „wegwijs" te worden in de complexe materie die hem wacht. „Mijn benoeming is in feite nog geen absoluut zekere zaak. Aan de andere kant is het natuurlijk kin derachtig om te doen alsof je neus bloedt." Zo voerde Hardon enkele gesprekken met staatssecretaris Schaefer over de stadsvernieuwing en uiteraard met Wijzend op het affiche voor het raam van zijn woning, waarop de aanstaande uitvoering van de Jo hannes Passion wordt aangekon digd komt het gesprek op de Kloosterkerk Hardon: „Mijn vrouw zingt in het Residentie Bachkoor dat meewerkt aan dit gebeuren. Trouwens, zelf ben ik als hervormde lid van de Kloos terkerk (Duinoordgemeente). Het enige u>at ik regelmatig probeer is geregeld naar de kerk te gaan. Nu de kerk ter sprake komt moet ik denken aan mijn tijd in Ameri ka. Ik was daar lid van een ontzet tend actieve gemeente. De kerk is daar veel meer als hier een soci aal middelpunt. Ik heb meege maakt dat deze kerk een ontzet tend goed drugprogramma ont wikkelde om de verslaafde men sen in de ghettowijken hulp te bieden. Hier ook had ik mijn eerste ervaring met stadsvernieu wing. De kerk gaf garanties voor bouwcorporaties, die in de ghet to's gingen bouwen. Het was daar altijd het grote probleem voor werkprojecten het eerste bedrag op tafel te krijgen en op basis daarvan nog eens steun van de overheid. Wat die kerk zo aantrekkelijk maakt is dat men er 24 uur per dag terecht kan. Al ligt het hier wel even anders, op dit moment werkt de Kloosterkerk er aan om ook die richting in te slaan. Er wordt b.v. gedacht aan een gehan dicapten programma." oud-wethouder Nuij over verschil lende ontwikkelingen. „Verder heb ik hier en daar voorzichtig met wat mensen gepraat en enkele vergade ringen van de raadscommissie voor stadsontwikkeling bijgewoond." Hardon. „Het is me opgevallen dat stadsontwikkeling een levend iets is, waar iedereen met zijn neus bovenop staat en een duidelijke mening over heeft. Je moet naar veel kanten Je beleid verdedigen. Ik ben ervan over tuigd dat, wil je een goed beleid voe ren. je zeker niet iedereen te vriend kan houden. Elke wijk heeft natuur lijk zijn verlangens, maar prioriteiten moeten worden gesteld." Vraag: Er is in politieke kringen en bij woningbouwverenigingen bezorgd heid over een onderbreking van de continuïteit in het proces van stadsvernieuwing nu er een nieuwe wethouder komt. Wat gaat u eraan doen om te voorkomen dat er inder daad sprake van een vertraging zou kunnen zijn? Hardon: „Het is zo logisch als wat dat er door het vertrek van Nuij een breuk in de continuïteit is. Mijn stre ven zal erop gericht zijn om die breuk zo min mogelijk tot een vertraging te laten leiden. In het apparaat (de ambtenaren) zit reeds een enorme continuïteit; dat geldt evenzeer voor de raadscommissie en voor de ge meenteraad. Ik geloof niet dat door de komst van een nieuwe wethouder alles stil staat en dat hij het wiel weer aan het draaien moet krijgen. Neem nu de organisatiestruktuur van de stadsvernieuwing. Net toen het nog kon is er een eerste discussie geweest Ik hoop dat er zo snel mogelijk mee gewerkt gaat worden. Langzamer hand krijg je door de praktijk een structuur die werkzaam blijkt te zijn. en die zowel op het stadhuis als in de wijken aanslaat." Ambtenaren Wethouder Nuij was bij zijn afscheid van de commissie bezorgd over zijn ambtenaren, die langzamerhand over belast zijn geraakt. Wat zult u aan maatregelen overwegen om de zaak iets meer ontspannen te laten draaien? „Ik zal ervoor vechten dat het appa raat stadsontwikkeling wordt uitge breid. Het is een ontzettend pro bleem. In de eerstvolgende begroting zal dit merkbaar moeten worden. Meer personeel is nodig om de na tuurlijke aanwas van het werk aan te kunnen en op te vangen. Aan de ene kant werk je vóór mensen, anderzijds mèt mensen, dat moet ik me goed realiseren." Hoe kijkt u nu tegen de enorme hoe veelheid werk aan die u te wachten staat als wethouder voor stadsontwik keling? „Of het qua tijd veel zal uitmaken, dat weet ik niet. Op dit moment heb ik naast een volledige dagtaak bij financiën het raadslidmaatschap er bij. Bij elkaar komt dat op zo'n 60 tot 70 uur per week. Mijn vrouw staat er positief tegenover, in die zin dat ze heel goed onderkent wat het voor het gezinsleven gaat betekenen. Aan de andere kant weet ze gewoon, dat dit iets is wat me ontzettend boeit. Bovendien vind ik het bestuurlijk leuk. Als zo'n mogelijkheid zich voordoet, dan heeft het ook weinig zin m'n ogen te sluiten." Hoe nuttig lijkt u de ervaring die u hebt opgedaan in de werkkring bij financiën en bij het IMF voor de wethouderspost? „Ik heb het voordeel datik het Drs. J. W. Af. Hardon (32) in zijn woonkamer aan de Kanaalweg in Scheveningen met zijn trouwe hond. Sinds september 1974 is Hardon lid van de PvdA-fractie in de Haagse raad. Na zijn doctoraalstudie economie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam was hij van 1968-'73 werkzaam bij het Internationaal Monetair Fonds in Washington. Bij zijn terugkeer trad hij in dienst bij het ministerie van financiën, directie algemene financiële en economische politiek. De heer Hardon is getrouwd en heeft drie kinderen. Hij wordt de jongste wethouder in het college. ambtelijk apparaat van het rijk goed ken. Ik weet waar Abraham de mos terd c.q. het geld haalt. Met de finan ciële politiek heb ik geen problemen. Bij financiën zat ik op een beleidsaf deling, die ging door alle ministeries heen. Dat maakt ook dat je daardoor vrij extern gericht bent. De tijd bij het IMF in Washington was boven dien erg nuttig. Met als taak vrij veel landen te adviseren over de econo mische toestand heb ik geleerd me snel in problemen te verplaatsen, me snel in te werken in steeds verschil lende situaties." Vertrouwen Hoe zult u het vertrouwen van de Wijkbewoners winnen? „De enige manier om dit te krijgen is dat je ten eerste doet wat je belooft. Als bepaalde veranderingen noodza kelijk zijn moet je de lef hebben deze aan te brengen. Daarbij staat voorop dat je goede informatie moet geven. De mensen moeten niet het gevoel krijgen: ze gaan wat doen, maar we weten niet wat. Goede communica tie is een noodzaak. Ook als we niet aan alle verlangens kunnen voldoen moeten we de kanalen open blijven houden, want we willen blijven praten." Tenslotte, wat betekenen projecten als Nieuw Waldeck en Scheveningen voor u. Het één is volop in ontwikke ling, het ander in gang gezet. „Ja, beide zijn toch weer typische aspecten van de stadsvernieuwing, in die zin, dat als je geen Nieuw Waldeck hebt, je met stadsvernieu wing veel minder kan beginnen. Bij Scheveningen, is het juist zo ontzet tend belangrijk dat je de griezelige mogelijkheid van het uiteengroeien van het nieuwe en oude enorm in de gaten houdt. Het dorp moet geen verschraalde stad worden achter prachtige prestige-objecten. Beide moeten op elkaar worden afgestemd. Veel van de problemen die zich in stadsvernieuwingsgebieden voor doen kom je trouwens ook in de nieuwbouw tegen. Belangrijk is dat je niet alleen kijkt of de mensen een mooi huis hebben. De leefsituatie moet zó functioneren dat men con tacten buiten de woning heeft." door Adr. Hager DELFT Achttien achtereenvolgende jaren heeft Jan Vermeu len met Cantarella Bachs Matthaus Passion uitgevoerd. Geen wonder dan ook, dat de 65-jarige dirigent Juist met dit werk afscheid heeft genomen van het Delftse koor. Leuke collectie regenmantels in Diolen/katoen. In de modekleuren. M: 34 t/m 46 De aula van de TH was werkelijk tot de allerlaatste plaats bezet en men was getuige van een zeer indrukwek- kende uitvoering. Zelden zong Canta rella zo geïnspireerd, de koorleden hebben hun dirigent een overgetelij- ke herinnering meegegeven. Vermeulens visie op de Matthdus Passion draagt een persoonlijk ac cent en alle medewerkenden hebben zich volledig ingezet die bedoelingen in klank om te zetten. Het Delfts Jongenskoor voldeed over het alge meen goed. het Gewestelijk Orkest leverde uitstekend werk en de solis ten waren stuk voor stuk voor hun taak berekend. In de eerste plaats Marianne Diele- man. maar ook Nelly van der Spek. Chris van Woerkom, Marco Bakker. Wouter Goedhart en Meinard Kraak. .De instrumentale solo's waren prij zenswaardig. Een muzikaal impone rend gebeuren met ook hier opval lend veel jeugd bij het zeer talrijke publiek. Op de late avond hebben velen de mogelijkheid benut om Jan Vermeu len de hand te drukken en hem te bedanken voor het vele werk in Delft. "Burgemeester Oele sprak namens de Delftse bevolking, de ere-voorzitter Van Cantarella, de heer Nic. Hesseler schetste de ontstaansgeschiedenis Van deze uitvoeringen, de heer H. F Brune voerde het woord als voorait- ter van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en oratoriumver- enigingen en het koor dankte de Van een verslaggever •ROTTERDAM De Rotterdamse -t recherche heeft de 39-jarige los- werkman W H. uit de Maasstad ge- r arresteerd. Hij heeft bekend de afge- lopen maanden in verschillende plaatsen in Nederland 63 inbraken te - hebben gepleegd, waarmee een to taal bedrag van 250.000 gulden ge moeid was Het hoofdbestanddeel van de buit bestond uit kleding, an tiek, schilderijen en kantoormachi nes H. had het voorzien op winkels. kantoren en woonhuizen in Rotter dam. Breda. Utrecht. Capelle a d. IJssel. Den Bosch, Leiden. Den Haag en Amsterdam. Zo roofde hij in Utrecht bontjassen ter waarde van 35.000 gulden Volgens de politie is er van de buit niets meer over. voorna- melijk omdat H. de goederen voor erg lage prijzen aan helers verkocht. Zo vroeg hij slechts 25 gulden voor een uit een Rotterdams huis gesto len schilderij dat in werkelijkheid n meer dan 8000 gulden waard was. De man werd betrapt toen hij bezig was tn een garagebedrijf in Rotterdam in te breken. scheidende dirigent met een af- scheidscantate. Het „Vermeulen- tijdperk" is in het bestaan van Can tarella een periode geweest, waarin tal van artistieke prestaties op wer kelijk hoog niveau zijn geleverd. ZOETERMEER Het bestuur van de CDA-afdellng Zoetermeer gaat haar leden enqüteren over de bereid heid politiek aedtief te zijn. Het be stuur wil aan de weet komen welke leden zitting willen nemen in werkgroepen, die de gemeente raadsfractie steunen, een be stuurstaak op zich willen nemen of een plaats willen innemen in een van de subcommissies van de gemeente raad. Het CDA-Zoetermeer heeft de zer dagen al meningen van de „ach terban" gepeild, en wel over de plan nen tot verdere groei van Zoeter meer (meer dan 100.000 inwoners). Het merendeel van de CDA-leden vindt, zo is gebleken, dat een positie ve beslissing over die groei pas geno men kan worden nadat er zekerheid is over de financiering van voorzie ningen. die voor Zoetermeer van vi taal belang zijn (de hoofdwegen- structuur. de Sprinter, een eigen zie kenhuis i Men meent dat minister Gruijters in zijn recente Verstedelij- kingsnota ..bijzonder magere finan ciële mogelijkheden in het vooruit zicht stelt. Den Haag: Schoolstraat 24, Leyweg 954, Winkelcentrum I.eidsenhage. Leiden: Haarlemmerstraat 163 a. mantelspecialist DEN HAAG De classis 's-Gravenhage van de gereformeerde kerken is sterk verontrust „over de praktizering van abortus provocatus, zoals die ook binnen de grenzen van ons ressort wordt gevonden, niet clandestien, maar in een officiële kliniek." Hartstichting De collecte, ten behoeve vam Hartstichting heeft in Den H 115.000 opgebracht. De Haf afdeling is zeer verheugd overt bedrag. Vorig jaar bracht deJI lecte 98.500 op. I Pauzebijeenkomst Morgen wordt er in de Kloos kerk, Lange Voorhout in I Haag van 12.55 tot 13.10 uur pauzebijeenkomst gehouden, dewerking verlenen: Rosaline veteau, viool, Herrejan Stegei cello en Gerard Akkerhuis, or Juridisch spreekuu Vanaf morgen houdt een advo< van het Bureau voor Rechtsl voortaan elke donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur in Gemeentelijk informatiecent aan de Groenmarkt in Den H* Iedereen kan bij hem terecht alle vragen op het gebied van recht, zoals huur- en koopkt ties, echtscheidings- en alimei tiezaken, strafzaken, arbeid ken, vreemdelingenzaken enz. Ie adviezen of inlichtingen var wijkjurist zijn gratis. Het meentelijk informatiecenti wordt de zesde plaats in Den H waar advocaten van het Bui voor Rechtshulp spreekuur 1 den. De overige spreekuren den gehouden op: Javastraat dagelijks van 10.00-18.30 uur.1 dag van 10.00-15.00 uur. Vt centrum Mariahoeve, Ivoorh 155, maandag van 19.00-20.001 Wijkcentrum Loosduinen. Speelstraat 3h, dinsdag van 1! 20.00 uur. Wijkcenti Transvaalkwartier, Hertzogst 50a, woensdag van 19.00-20.00 En in het wijkcentrum Bouwsteen, Jan Steenstraat donderdag van 19.00-20.00 uu Wanneer een ingewikkelde k tie een gerechtelijke proce< vereist, of wanneer men al in rechtzaak is betrokken en g advocaat of deurwaarder kan kostigen, kan de wijkjurist via Bureau voor Rechtshulp ben delen bij het verkrijgen van kc loze rechtsbijstand. En dan nog dit.i Morgenavond om 21.30 uurl toont de wereldwinkel Den Hr de kleurenfilm „Kindergevail nis" in het Paard van Troje aart Prinsegracht 12-14. Morgenavond om 20.00 wordt er in de Triumfatorkerfi Leiden een bijeenkomst gehl den, uitgaande van de classis Dj den van de geref. kerk. Prof. Kl tert spreekt over „Angst vootfr theologie?" De classis heeft de CD A-fractie in de Haagse gemeenteraad schriftelijk op de hoogte gesteld van die verontrus ting. In de brief wordt gezegd dat de Classis niet kan beoordelen in hoe verre plaatselijke ontwikkelingen op het gebied van abortus binnen de grenzen van de wet blijven, noch wel ke mogelijkheden de raadsleden heb ben om die ontwikkelingen tegen te gaan. „Maar," zegt de Classis, „het is van belang, dat u weet welke gevoe lens ten aanzine van deze zaak onder ons volksdeel leven." De brief aan het CDA heeft als directe aanleiding een brief, die de gereformeerde kerk van één van haar leden ontving. „Waar wij ons richten tot geestver wanten is het waarschijnlijk overbo dig u te verzekeren, dat het niet de bedoeling is ons op ongeoorloofde wijze met ,eens anders doen' te be moeien," schrift de Classis aan het CDA. „Het is de overtuiging, dat bij de kwestie van de abortus provoca tus die evangelische visie op de mens, zijn waarde en zijn besremming, op het allernauwste betrokken is, die ons ertoe brengt u te verzoeken aan deze zaak de ernstigste aandacht te besteden en al wat in uw vermogen is te doen aan het zuiver houden van de volkszeden." DEN HAAG Twee Hagenaars ben tegenover de Haagse poiitii kend op 1 april drie stadgenot» straat te hebben beroofd na het gen om een vuurtje. Een derde dachte is nog voortvluchtig. Een| de verdachten, de 21-jarige J.K op het politiebureau in Schevi gen tegen de lamp. Op dat mon kwam juist één van zijn slachtofl een 47-jarige kantoorbediende gifte van beroving kwam doen. was op het politiebureau om c andere zaken te worden gehoord politie hield kort daarna de 17-ja G.F.H.D. aan. De kantoorbedie was de enige die aangifte heeft daan. Hij werd, nadat hem om vuurtje was gevraagd, mishanc en beroofd van zijn rijbewijs, giro en portefeuille met f 150. Intrede ds. J. Zijlstra' Geref. kerk 's- Gravenzande 's-GRAVENZANDE Ds. J. ZIJIstra heeft zondag tijdens een stljlvole.- drukbezochte ienst in de Noorder- kerk ln 's-Gravenzande zijn Intrede gedaan bij de gereformeerde kerk. HIJ sprak naar aanleiding van 1 Co- rinthe 1:23a. In de ochtenddienst, die in de Zuiderkerk plaatsvond, werd ds. Zijlstra bevestigd door ds. C. 8. Cegema uit Monster (tekst: Ezechiël 3:1-3). Ds. Oegema schetste zijn collega als een man die met name bezig was in het Wereld- dlakonaat. Na de dienst werd de nieuwe gerefor meerde predikant toegesproken door burgemeester M. van Prooljen van 's Gravenzande. dr. IJ. Feenstra, voorzitter van de kerkeraad algeme ne zaken, ds Hoving, voorzitter van de plaatselijke gemeenschap van kerken en ds. O H van den Pol uit Naaldwijk namens utf c„.Sj.s Delf land. (Herplaatsing wegens misstelling). Van een verslaggever GRONINGEN Tabaksfabrikant Theodorus Niemeyer uit Groningen heeft een kort geding tegen de com- missie-Meulblok en tegen de staat der Nederlanden gewonnen. De fabrikant mag zonder bezwaren zijn stippenreclame op pakjes siga retten handhaven. Dit stippenplan is niet misleidend en de door Niemeyer toegepaste kwalificatie nicotine-arm op sommige van de sigaretten is evenmin misleidend. Dit heeft de president van de rechtbank te Groningen, mr. G. Overdiep, gisteren uitgesproken. De commissie-Meulblok <crm. socia le zaken en volksgezondheid) werd destijds ingesteld om reclame op ta baksartikelen beter te reguleren. De commissie concludeerde ln haar eindrapport dat de manier waarop Niemeyer voorlichting geeft over het teer- en nicotinegehalte ln haar siga retten niet deugt. „Het is misleidend, want het woord nicotine-arm wekt ten onrechte een gevoel van ge ruststelling op. Daar velen zullen denken dat de hoeveelheid nicotine in een dergelijke sigaret verwaar loosbaar is. hetgeen niet het geval is. omdat er vergeleken met de meeste andere sigaretten wat minder nicoti ne in zit", aldus de commissie in haar rapport. Niemeyer nam dat niet en spande een geding aan. Van een verslaggever APELDOORN De korte, maar vrij strenge winter is mogelijk de oor zaak van de gasexplosies van de laatste tijd. Bij strenge vorst kunnen in de gasbuizen haarscheurtjes ont staan. waardoor gas kan ontsnap pen. Dit zei de heer J. Kraak, direc teur van de vereniging van exploi tanten van Gasbedrijven (Vegin). Met name de PVC-buizen kunnen vrij snel haarscheurtjes gaan verto nen. aldus de heer Kraak. Dit soort bui2en is enige tijd geleden dan ook afgeschaft. Overigens wordt na iede re explosie door het Vegin een onder zoek ingesteld. Van een zelfde oor zaak bij de explosies van de afgelo pen weken kan nog niet gesproken worden. Behalve vorst kan ook grondverzakking een grote boosdoe ner zijn, terwijl fout monteren van de buizen onaangename gevolgen kan hebben. De heer Kraak zei wel dat ondanks het sterk toegenomen aantal aan sluitingen, het aantal explosies (en daarmee het aantal doden en gewon den) sterk afgenomen is. Het gemiddelde ligt nu per jaar op vijf a zes mensenslevens. DORDRECHT De Dordtse poli tie heeft de 17-jarige N. v.d. B. gear resteerd wegens poging tot doodslag op een meisje van zes jaar. Aanvan kelijk werd gedacht dat hij dit van Griekse nationaliteit zijnde kind al leen maar had mishandeld. Het meisje werd met een hoofdwond aangetroffen ln een slooppand in de binnenstad van Dordrecht. Toen de knaap rp aanwijzing van iemand die hein in cie buurt van dit pand met het meisje had zien lopen werd aan gehouden. bleek dat het geval veel ernstiger was. Hij had het kind mee gelokt en zich in de bouwval aan. haar vergrepen. Om zichzelf veilig te stellen had hij vervolgens getracht haar om het leven te brengen. Hij had het meisje door een gat in de vloer van de derde naar de tweede verdieping gegooid, waarbij het de hoofdwond had opgelopen. Van ver dere pogingen om het kind van het leven te beroven had hij hiema voor lopig afgezien omdat hij had ge meend dat er mensen het pand bin nenkwamen. Speels bedrukte pantalon en spijkergoed kieltjeVoor de kleintjes vanaf 6 jaar. 't Zit ze lekker en 't staat ze leuk.Pantalon maat 116,f.47,- Prijs kieltje f.47,-. Slechts voorbeelden uit een groot assorti ment kinderkleding: o.a. Dombo, Club en Mc Gregor jr. Goede merken voor aantrekkelijke prijzen. T-shirts vanaf f 9,50. En ruim keus uit gewassen denim. U bent welkom op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6