Boskoop gaat drie voorjaarsfeesten vieren ld dichtbij ^Binnenschippers Ontevreden over iverk commissie s Demonstratie voor [•Russische joden 'echtstreeks d van CNV ,Lot CDA in landen ARP" Flora Nova, museum en proef station-jubileum Fophoop en bonen in biotheek tikjuffrouw spreker walging het weer Voorjaarsbuien weerrapporten fOENSDAG 7 APRIL 1976 BINNENLAND-WEER TROUW/KWARTET 5 etaris A. S. P. Verjaal van het ikoopse Boomkwekersmuseum bij prachtig gerestaureerde „speel- in de museumtuin. Hier ont- Jing vToeger de kweker zijn klanten. «Bond het „speelhuisje" een siertuin, ie diende als „monstercollectie". Jan een verslaggever De binnenschip pers zijn van plan dinsdag 27 april ipnieuw naar Den Haag te trekken >m daar voor hun belangen op te tomen. Ze menen, dat het overleg an de commissie binnenvaart, die is igesteld na de blokkades van vorig aar te traag verloopt. Het wachten >p een goede regeling zijn ze beu en :e willen nu net als vorig jaar teer naar het Binnenhof om daar li ion wensen kenbaar te maken. De oproep gaat uit van de onafhan- elijke Nederlandse schippersvak- bond, het algemeen zand- en rindschippersverbond en het actie- omité. In de Houtrusthallen zal een ^brotestbijeenkomst worden gehou- 3e, waarna in de loop van de middag ie schippers naar het Mad zullen ■jaan om tegen het eind van de mid- Jag een delegatie af te vaardigen r het Binnenhof. Daar zal aan tssecretaris Van Huiten van ver- x en waterstaat een petitie en een itoboek van de schippersblokkade n vorig jaar worden overhandigd, de petitie eisen de schippers ver tering van het systeem evenredige :htverdeling, een wettelijke rege- van de bodem-tarieven en een •beurtsysteem voor het noord- luM-verkeer tussen België, Frank rijk en Nederland. Andere eisen zijn: een functioneel bèleid aangaande ,het verlenen en verlengen van ver- voersvergunningen en het ver- f plichtstellen van nacht- en zon- ,r dagsr dagsrust in de binnenvaart. 'an een onzer verslaggevers HAAG Morgen organiseert et Solidariteitskomitee voor de jxRussische Joden een demonstratie- je fe optocht van vrouwen in Den »t laag. De vrouwen, die om half elf a- norgenochtend naar de ambassade is an de Sowjet-Unie zullen vertrek- ftken willen op deze manier de aan- [d acht vestigen op de verscherpte si- ettuatie van de joden in de Sowjet- stfenie. mIn het bijzonder zullen de vrouwen •nhun afschuw tot uiting brengen over ts e doelbewuste scheiding van fami- it, es, zoals die door de Sowjet- id utoriteiten wordt toegepast. Er zijn ;n eel joodse vrouwen, die de Sowjet- 'o-Pnie mogen verlaten terwijl hun tshan nog in gevangenschap in de e- owjet-Unie zit wegens het aanvra- en van een uitreisvisum naar Israël, ie peciaal voor deze demonstratie zal ar eanette Bernstein uit Israël overko- itsten. Zij leeft al vier jaar in Israël haar man Michael Mager, die at og steeds in de Sowjet-Unie gevan- ,eten zit. an de demonstratie in Den Haag enial door tal van vrouwenorganisa- ill- es, joodse en niet-joodse, waaron- je er de Amsterdamse en Haagse en door vrouwen uit latolitieke kringen worden deelge- ;e- omen. 'd rRECHT De verbondsraad van et CNV heeft een statutenwijziging »edgekeurd waardoor het mogelijk dat personen rechtstreeks lid wor- en van het CNV. Dit is gisteren leegedeeld. e wijziging is doorgevoerd omdat let CNV aanvragen kreeg van bensen die niet bij een van de CNV- onden thuishoren en die door hun dmaatschap uiting willen geven m hun sympathie voor de centrale, it geldt bijvoorbeeld voor predi- anten, beoefenaren van vrije beroe- jen en leraren of onderwijzers wier ond (nog) niet is aangesloten bij het NV. een verslaggever ÏEEK Het lot van het CDA ligt feite in handen van de ARP. Deze rtij is namelijk de enige die voor- tarden stelt aan een CDA-lijst. t zei de fractievoorzitter van de Vp, de heer F. H. J. J. Andriessen een partijbijeenkomst in Sneek. iterdag moet de partijraad van de üP beslissen of de gestelde voor- larden inderdaad mogen gelden, heer Andriessen beschuldigde de AD-er Wiegel van „goedkoop oppo- Soneel gedrag". Dat sloeg op diens ingekondigde interpellatie over it uitblijven van de nota over be- inigingsvoorstellen. Andriessen >nd het onzin om zo'n herrie te aken over een vertraging van eind bruail tot half mei. Hij blijft ervan tgaan dat bezuinigingen per 1 ja- tan '77 kunnen ingaan, zoals de Üijtinister heeft beloofd. door Hans W. Ledeboer BOSKOOP Voor de Bos- koopse kwekers en óók voor bezoekers is het dit jaar een drievoudig feest. Allereerst be staat het Proefstation voor de Boomkwekerij drie-kwart eeuw. Verder zal donderdag middag 15 april om half drie de „Flora Nova" worden geopend, die tot en met 25 april zal duren. Die „Flora Nova" is een sierboomge- wassententoonstelling welke om de vijf jaar wordt gehouden. De laatste expositie van deze aard werd zes jaar geleden gehouden, maar met het oog op het feestjaar 1976 had men de zaak een jaartje uitgesteld. Ten der de wordt half mei het Boomkwekerij museum voor het publiek openge steld, een unieke instelling in Neder land, die een prachtig inzicht geeft in de ontwikkeling van het boomkweke- rijbedrijf sedert de helft van de vori ge eeuw, of, zo mogelijk, nog eerder. Want, zo vertelt ir. B. Roelofsen, di recteur van het proefstation en boomkwekerijconsulent, Boskoop is als kwekerscentrum meer dan vijf honderd jaar oud. Het jaar 1976 be schouwt hij in het algemeen voor de Nederlandse boomkweker als belang rijk: het is het jaar van een eeuw voorlichting, ondercoek en onder wijs, met als kern de Landbouwho geschool in Wageningen. Het Bos- koopse proefstation is, zoals alle an dere zes Nederlandse proefstations bloementeelt, groenteteelt, cham- pionteelt, bloembollen en fruitteelt een schepping van de kwekers zelf. Het is nog steeds een particulie re vereniging. „In het begin was de situatie meer gekenmerkt door enthousiasme dan door de beschikbare uitrusting", zegt hij, „het proefstation kwam voort uit behoefte aan begeleiding, en die ge schiedde vooral door de tuinbouw- vakonderwijzers. De kwekers gaven hun een tuin met gelegenheid tot experimenteren. Voor die proeftuin kwam meer en meer aandacht, tot de oorlog had zij duidelijk het karakter van een schooltuin. Na de oorlog zag vooral ir. A. v.d. Plassche, directeur-generaal voor de landbouw, het belang van goed prak tijkonderzoek en onder zijn leiding werden de tuinen omgebouwd tot we zenlijke proefstations, inrichtingen dus voor toegepast onderzoek, het toepassen van hetgeen in Wagenin gen werd gedaan. Voor Boskoop kwam daarbij, dat men niet met alles op Wageningen kan terugvallen om dat de grond welke men hier heeft in Wageningen niet voorkomt. Er zijn dus gevallen, waarin Wageningen een man op ons proefstation detacheert om hier zijn zaken aan te pakken" Over de bomenteelt in Boskoop ver telt de heer Roelofsen: „Het oude uitgangspunt van de cultuur in Bos koop was het kweken van vruchtbo men. Later ging men over op aardbeienteelt, maar de bomenteelt bleef, verschoof echter naar sierge wassen. Onze grond is vooral ge schikt voor ericaceeën, zoals rhodo dendrons en azalea's. Voor ons proefstation zijn vermeerdering, ver edeling en begeleiding zoals ziekten- bestrijding, onkruidverdelging, grondwaterstand, bemesting en noem maar op de drie hoofdzaken. De vermeerdering groeide uit het vakmanschap, dat van vader op zoon was overgegaan maar toch een ele ment van wisselvalligheid inhield, naar wetenschappelijke methoden. De veredeling geeft aanzien aan nieuwe rassen, en dit is een speciali teit van veel Boskoopse kwekers ge worden. De „Flora Nova" is de plaats, waar de kwekers hun nieuwe variëteiten en rassen tonen. We zijn net een winkel geworden, waar we telkens met nieuwe dingen komen!" Haast geen vorst Specialisatie is in Boskoop nood zaak, tegenover grote tuinbouwarea- len elders. Daarbij heeft Boskoop het voordeel van een eigen specifie ke grondslag met zelfs een eigen klimaat vrijwel nooit nachtvorst welke voor bomenteelt bijzonder gunstig is. Hoofdzaak op de „Flora Nova" is natuurlijk het bloeiende goed, dat, gezien de tijd van het jaar, in kassen is getrokken. Pas een maand of twee later is dat buiten te zien. Interes sant is de aandacht voor kleine plan ten en heesters voor de kweek in potten: „balkoncultuur", van belang voor de in flats wonende stedeling. Over het museum spraken wij met secretaris A. S. P. Verjaal. „De idee van zo'n museum", vertelde deze, „is al een halve eeuw oud. Zij is geboren uit een collectie oude tuinge reedschappen, welke nu op de zolder van het gemeentehuis ligt. De ge meente kreeg verder een honderd jaar oude tuinderswoning met om ringend land in bezit en dergelijke specifieke tuindershuizen zijn nu grotendeels verdwenen of door ver bouwingen verknoeid. Op de grond hebben we een kwekerij, uit de vori ge eeuw ingericht, compleet met nieuw gebouwde, maar helemaal vol gens oude lijnen opgetrokken, loods en gerestaureerd „speelhuis". Zo'n „speelhuis" was een theehuisje waar de kweker zijn relaties ontving, om ringd door een siertuin, welke de betekenis had van een monstercol lectie. Op de omringende grond hebben we een kwekerij uit de vorige eeuw inge richt. Vruchtbomenteelt met aardbeien. Vroeger had men ook wel eens aardappelen en bruine bonen als teeltgewassen. De oude aardbei- soorten bestaan echter niet meer, Een overzicht van het Boskoopse Boomkwekersmuseum. Links het kwekershuis, rechts de loods met vlak daarvooi boven het water de werkstoep en het „gemak": afwas en afvoer vlak naast elkaar! Rond dit alles de museumtuin. heb ik niet kunnen vinden. In de loods het oude type vereendkist en pakmand, buiten verder een „teenstommel", een miniatuur knotwilg, welke bindmateriaal lever de. Dat bindmateriaal werd ook ge maakt uit geweekte lindebast. Ver der veel oude soorten rozen, die vroe ger ook werden gekweekt". Geur De heer Verjaal voegt daaraan wat spijtig toe: „Vroeger geurden de ro zen, een moderne roos ruikt niet meer." In de museumtuin staan verder palmboompjes, die later volgens tra ditie in verschillende vormen wor den geknipt en een beukenheggetje als afsluiting tussen woongedeelte en bedrijf. „Die haagbeuk heette vroeger vaak „Ongelovige Thomas", vertelt de heer Verjaal, „want hij verloor maar heel moeilijk z'n bruine bladeren. Wilde niet geloven dat het winter werd. Kijk, het oude bruine blad zit er nóg aan." Van oude entmethoden, zoals het „zoogenten" in de praktijk gedemonstreerd, een pad met „padbomen" daarlangs, lei bomen langs de schutting, het „stok- kenhok" met fleurige begroeiing. Als het museum over anderhalve maand open gaat, is natuurlijk nog lang niet alles volgroeid. Maar met veel zorg en liefde wil men van deze museumtuin iets heel moois en ook voor de bomenkweek van honderd jaar geleden karakteristieks van maken. DE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- 'r is Nflfle net i/'Mi ivfnee tRwr je 'r Èeic'JW onder redactie van loes smit Het Noorder Dierenpark in Em- men doet altijd erg veel om scho lieren iets over dieren bij te bren gen. Elk jaar kiest de educatieve dienst van het park een thema, waar omheen van alles georgani seerd en gedaan wordt. De scho len krijgen daar dan materiaal over toegezonden voor de les en als voorbereiding op een bezoek met de klas aan het park. Dit jaar is het thema „eten", ivat mensen betreft, maar vooral die ren en ook planten. Een boekje daarover is naar alle lagere scho len in Groningen, Friesland. Drente, Overijssel. Gelderland en Utrecht gestuurd en naar alle pe dagogische academies. Maar de onderwijzen-esdie de bijbeho rende doos heeft ontvangen, zal toch wel even bij het openen met de ogen geknipperd hebben. De doos is „biotheek" genoemd en is gevuld met allerhande zakjes en voorwerpen die stuk voor stuk een of ander principe illustreren; sa men vormen ze een soort verhaal rondom het htema „eten" Die voorwerpen en zakjes zijn on der meer: een stukje w.c.-papier, een zakje droogvoer voor schapen en geiten, twee stukjes tandschone kauwgom, een heel smerige, maar bij nader beschou wen van plastic gemaakte hoop van een middelgroot dier. een paar tuinboontjes, een flesje jodi um. drie reageerbuisjes, een tube tje tandpasta met fluor, een plas tic bromvlieg, een zakje met wat aardappelmeel, een kies en tand van een koe, een rolfluitje, een dia-serietje en een aantal kaarten waarop loodt uitgelegd waar alles in 't echt toe dient. Het fophoopje is bij voorbeeld be- Secretaressen houden zich het liefst bezig met het maken van telefonische afspraken voor de baas. maar het gTootste deel van hun tijd moeten ze besteden aan typewerk. Bijna de helft van de secretaressen bekent dan ook het gevoel te hebben niet veel meer dan „een tikjuffrouw" te zijn. De ze antwoorden kreeg een Westduitse schrijfmachinefabri kant althans op vragen aan ruim duizend secretaressen volgens het Handelsblatt en dat mogen dan Duitse meisjes zijn, mogelijk voelen de Nederlandse die dingen net zo. Bijna de helft zei ook graag bezig te zijn met representatieve werkjes en het organiseren van reizen voor haar werkgever, en niemand vond het echt vervelend dat ze ook voor de koffie moet zorgen. Toen de enquêteurs vroe gen, of een secretaresse als assis tente van haar directe chef niet volledig vrij zou moeten zijn om haar tijd en werk in te delen zoals het haar goeddunkt, hield het grootste deel van de ondervraag den zich angstvallig op de vlakte. Maar toch nog 42 procent riep hartstochelijk: ja. Een foto van een droevig kijkende chimpansee uit het Noorder Dieren park in Emmen zit ook in de „bio theek"; welinwaar valt er al genoeg te leren en te lachen met de inhoud van de dooo, maar een aap gaat er bij kinde ren altijd nog wel in. doeld om kinderen iets duidelijk te maken over het begrip „kringloop": afval, ook toiletpa pier en uitwerpselen, kan worden omgezet in plantenvoedsel. Er moet een proef bij worden gedaan met een stukje w.c.-papier en een stukje plastic, waaraan na een paar dagen te zien is dat papier wèl en plastic niet verteert. Het fluitje en de vlieg kunnen samen demonstreren, hoe bij voorbeeld een kameleon met zijn roltong een prooi te grazen neemt. Met de stukjes koeiegebit kan de onder wijzer laten zien hoe die kiezen en tanden functioneren en en pas sant uitleggen wat er gebeurt als mensen hun tanden niet poetsen. Om dat te benadrukken zit er tus sen het materiaal onder meer een foldertje van het voorlichtingsbu reau voor de voeding met tabellen van dingen die goed. héél slecht en een beetje minder slecht voor het gebit zijn. In de biotheek valt nog meer over het inwendige van mens en dier te leren: de bevoorrechte leerling die aan het kraaltje mag trekken dat uit de buik van het menselijke poppetje en ergens uit een geit komt, kan de klasgenootjes laten zien dat de darm van een geit heel wat langer is van die van een mens, hoewel die er toch ook mag wezen. Ze willen best geloven, dat er voor deze op het eerste gezicht toonder- lijk samengestelde, maar hoogst interessante biotheek in vakkrin gen en op scholen grote belang stelling bestaat. Brigitte Bardot walgt van de zee- hondenjacht in Canada. De jagers die er aan meedoen, zei ze in een interview voor de televisie, kun je geen Jagers meer noemen. „Ik heb er de oorlog aan verklaard en ben vastbesloten er mij tot het bittere einde voor in te zetten", verklaar de ze. De eerste fase van haar oorlog duurde overigens maar kort. Een paar dagen geleden ging ze op reis naar Canada om daar protest aan te tekenen tegen het doodknuppelen van jonge zee hondjes. maar al in Londen strandde ze. Ze kreeg griep en moest vlug naar huis terug. Brigit te heeft nu besloten een stichting in het leven te roepen voor de bescherming van in het wild le vende dieren, „het belangrijkste wat ik in mijn leven ooit heb on dernomen". Een vermoeiend dagje wordt het vandaag waarschijnlijk voor de le den van het Nederlands centrum van directeuren, die in het Haagse Congresgebouw hun jaarvergade ring houden, 's Middags spreken daar twee heren over „creatief on dernemerschap". De een is prof. dr. A. J. Vlerick uit België, hoogle raar in Gent en voormalig minis ter. Bovendien wordt hij aange kondigd als een befaamd spreker, maar het valt te betwijfelen of prof. Vlerick het haalt bij de twee de spreker: dr. Bohdan Hawrylys- hyn, geboren in de Oekraïne, nu directeur van een industrieel op leidingscentrum in Genève en be kend om zijn redenaarstalent. Het centrum van directeuren weet over hem: „Hij kan uren sas-~&n zonder enige aantekening, daarbij zo duidelijk en helder formule rend dat zelfs op de achterste rij geen woord verloren gaat. Hij spreekt accentloos, gemakkelijk te volgen Engels". Dat kan dus een inspannend uur tje (of langer) voor de toehoorders worden. Tot hun troost kan ge meld worden dat beide sprekers samen tweeëneenhalf uur tot hun beschikking krijgen. Van onze weerkundige medewerker Ze zijn er weer, of ze komen nog. De voor april zo typische voorjaarsbuien met een la ding hagel en (soms) natte sneeuw. De weg naar ons land is geplaveid door een stormdepressie van 970 milli bar boven Zuid-Finland, die samen met een hogedrukge- bied midden op de Atlan tische Oceaan de noordweste lijke tot noordelijke stromin gen het groen licht heeft gege ven. In en rondom Schotland zijn er heel wat van die win terse buien gevallen maar erg veel verplaatsing zat er eerst niet in, zolang een uitloper van het oceanische maximum via de Alpen tot de Balkan in onze omgeving de lakens uit deelde. Gisteren slaagde een koufront er echter in Neder land te passeren en wat daar bij opviel waren twee dingen: de zeer geringe neerslagacti viteit ervan (een paar spetters op de voorruit van de auto) en de felle opklaringen aan de achterzijde van het front die in de loop van de middag van het noorden uit ons land bin nenkwamen. Maar in de hogere lagen kwamen even la ter wolkenbankjes opzetten die ons toch wel even aan een zekere onstabiliteit herin nerden. O «yvurj oust nphtv»vir,n ■ft. l\>gH 19 tonipfMtiifi-o WKI hu htdriik mmillitvwn ■w-v wiunitHra* H 'v>|i- |ti#«n+>ecj t-w hnu-trnnt I. .n. VlAiKtwCJ Awvfrnipt» i 'ilkitsfk.-vchtrxj Met Pasen in feite voor de Wanneer ooit het gezegde deur kunnen we het niet laten „april doet wat hij wil" waar met een zeker genoegen aan is gebleken, dan wel juist in april 1949 terug te denken, de eerste helft van die maand. De eerste twaalf dagen wer den gekenmerkt door een gro te depressie-acitviteit met als gevolg: wisselvallig weer. Een enkele mooie dag (2 april) werd door regendagen ge volgd waarbij het herhaalde lijk zeer winderig was. Maar zie wat er in de tweede decade voorviel: van 13 april af steeg de luchtdruk in Midden- Europa aanzienlijk waardoor de invloed van depressies niet meer tot het Noordzeegebied reikte. De temperatuur steeg belang rijk en de zaterdag voor Pa sen en de beide paasdagen (16, 17 en 18 april) waren over al in Brabant en Limburg evenals in het grootste deel van de Achterhoek en Twen te, zomerse dagen. Tempera- tuurrecords werden overtrof fen of benaderd. De 30 graden Celsius van 18 april 1949 in Maastricht geldt nog als lan delijk warmterecord voor de tweede decade van de gras maand. In Friesland werd het maximaal 23 graden, in Gro ningen 25, Drente 26 en Gel derland 28 graden. Ook Naaldwijk en Vlissingen de den heel goed mee met 26 gTaden Celsius op de 16de. Dit jaar valt Pasen weer in deze tijd van het jaar (18 en 19 april) maar bedenk wel dat er natuurlijk geen enkele garan tie is dat de natuur in 1976 voor een reprise van 1949 gaat zorgen, hoe graag wij dat ook zouden willen. Op dit ogenblik is het op de Balkan nog zomers. De maxi ma waren daar gisteren circa 25 graden. Ook Zuid- Duitsland deed het lang niet gek met 20 en in Konstanz 21 graden. In Spanje is het weer lang niet overal je dat: over het noorden hing evenals maandag veel bewolking en regende het evenals aan de Azurenkust. San Sebastian tapte 19 mm regenval in 24 uur, Montpellier kreeg 11 mm in 12 uur en verschillende sta tions in Zuid-Frankrijk rap porteerden gisteravond on weer. Madrid had maandag al geen straal zonneschijn te genover 9 uur op Mallorca en het kwik is er in de eerste helft van deze week, dat wil zeggen in de Spaanse hoofd stad. nog niet hoger gekomen dat 12 graden. Scandinavië en Noord-Rusland blijven het broedgebied van regen- en sneeuwbuien. Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlisungcn 7-d Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York licht bewolkt half bewolkt licht bewolkt half bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zviaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt «waar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regenbui zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt 12 0 12 0 II 0.5 11 0 12 01 11 0 12 0 10 00 11 0 10 I 9 0 21 0 17 0 12 0.6 19 0 geheel half be onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt niet ontvangen licht bewolkt 7 4 19 O 23 0 HOOO WATER voor donderdag 8 april Vlissin gen 7.39-20 21. HarlngvlleUlulzen 7.34-20.12; Rotterdam 9 35-21.55; 8chevenlngen 8.29-21.10; IJ muiden 9.18-21.59; Den Helder 0.03-12.23; Har- llngen 2.50-15.04. Delfzijl 4.55-17.11

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5