^Harmonie tussen en natuur 79.- In Utrecht breekt 42 procent studie af INSTITUUT PRAEHEP L. 7 Pronk toont enig begrip voor Indiase situatie ■Boek van dr. W. den Otter antoor door rand verwoest ORANJE MUNT HERENGRACHT 22 DEN HAAG in- verkoop van gouden zilveren munten penningen INZET 020-913456 070-469445 OIO-115588 RK Ziekenhuis Bethlehem verpleegkundigen part-time verpleegkundigen Peugeot 504 Ook al heeft u geen wespetaille meer, dan doet u toch fijn met de mode mee! Dz&Mocfc uitbeenders PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN UNSDAG 6 APRIL 1976 TROUW/KWARTET H 9 vei door dr. C. Rijnsdorp )r. W. den Otter heeft bij Oosterbaan Le Cointre bv te Goes een boek van 206 bladzijden baiitgegeven onder de titel Harmonie tussen Bijbel en natuur. De prijs is 16.50. Den Otter is bioloog la" in bijbelgelovig christen. Zijn geschrift lijkt mij in eerste instantie bedoeld voor de naaste aa ;eestverwanten. Men krijgt de indruk dat die moeten worden gezocht bij de vrijgemaakt 'rï* ;ereformeerden en voorts bij bijbelgetrouwe christenen die huiverig zijn van of wantrouwig staan "ijegenover de natuurwetenschappen. hefc)e auteur betuigt zijn trouw aan ichrift en belijdenis op niet mis te erstane wijze, als persoonlijke over- Wiluiging maar tevens met de bedoe- geUng vertrouwen te wekken bij wat hij he is wetenschapper in zijn boek ten anzien van de natuur uiteenzet. vo'fe zal proberen een kort, uiteraard vie nvolledig résumé van de inhoud te Fanneer de bijbelschrijvers zich uit- aJd leten over de natuur, dan stonden zij itel ip hetzelfde niveau als hun tijdgeno- ei(en. Bijbelse gegevens over de natuur horen niet tot de natuurwetenschap- lor'lelijke gegevens, omdat zij niet langs aat^xperimentele (proefondervindelij- he e) weg verkregen zijn. Christen, •rinhoeddhist en islamiet bouwen niet Lim^an verschillende, maar aan dezelfde ituurwetenschappen. Voor rigqnisbruik van de resultaten is de on- lerzoeker niet verantwoordelijk. )at biologen en theologen elkaar aak bestoken, komt vooral doordat en theoloog terecht overigens iltspraken doet die niet op experi- nenten (kunnen) berusten. Het is raar dat vooroordelen en le- ensbeschouwing het wetenschappe- [jk onderzoek beïnvloeden. Zo zal en christen gauwer geneigd zijn de volutie-hypothese af te wijzen dan iroberen die te bewijzen. Van een verslaggever ËURG Een kantoorpand van maatschappelijk werk aan de ;erwaalstraat in Elburg is gister nacht verloren gegaan door brand. De bovenverdieping van het gebouw brandde geheel uit. De benedenver dieping moet als gevolg van de enor me waterschade als verloren worden beschouwd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De natuurwetenschappen kennen harde feiten (aardlagen, fossielen, steenkolen, mutatie, erfelijkheid, overleving van de best aangepaste exemplaren en strijd om het be staan), feiten die voor een theoloog moeilijk op hun juistheid kunnen worden beoordeeld. Fundamentalisme ontstaat op het moment dat men uitspraken van de bijbel gaat inbouwen in het geheel van de natuurwetenschappelijke kennis. De bijbel leert ons geen na tuurwetenschappen. Dat de exegeet en de natuurwetenschapper hun ei gen terrein en hun eigen werkwijze hebben betekent overigens niet, dat de natuurwetenschapper die christen is een dubbel leven leidt. Onveranderlijkheid De uniformiteit van de natuur is ge grond op Gods onveranderlijkheid. Merkwaardig dat het protestantisme bij de ontwikkeling van de natuurwe tenschappen de drijvende kracht is geweest. Genesis I beschrijft werkelijkheid, dat is: God, scheppend in de tijd en in de ruimte, maar geen historie in de zin die wij daaraan toekennen. De dagen van Genesis I hebben geen functie in de Schrift, behalve bij het sabbatsgebod. De mens wordt ge schapen wanneer de natuur in zekere zin af is. De auteur heeft bezwaar tegen een ingrijpende onderbreking in de constantie van de goede schep ping door de zondeval, waardoor wij de oorspronkelijke schepping uitein delijk helemaal niet meer zouden kennen. De biologische dood hoort bij de goede schepping. Darwin heeft zich bezig gehouden met de ontwikkeling, de overgangen van de ene groep in de andere. Met het ontstaan van het leven hield hij zich niet bezig. Wat leven eigenlijk is kan langs de weg van proefnemingen niet worden verklaard. Een levende cel is onvoorstelbaar ingewikkeld. Wat leeft beweegt. Ook de cel beweegt. Geologie (aardkunde) is de verza melnaam voor een hele groep we tenschappen. Ze heeft zich ontwik keld tot een betrouwbaar vak. Wat de fossiele diergroepen betreft: „Het ontbreken van overgangen tussen de groepen en hun plotselinge verschij ning in het Cambrium worden alge meen de laatste jaren als de be langrijkste bezwaren tegen de evolu tietheorie beschouwd" (bl. 130). De aarde bestond reeds lang voor de eerste mens het levenslicht aan schouwde. Vele dieren waren toen al lang uitgestorven. Uit de geologie, aldus de schrijver, kunnen veel eer der argumenten voor een schepping dan voor een evolutie worden gehaald. Hoewel er op grond van de bijbel tegen evolutie geen bezwaar ge maakt kan worden en de auteur te gen de evolutietheorie geen theolo gische bezwaren heeft, is hij op we tenschappelijke gronden géén evolu tionist. „Een door God gewilde, een door God gedachte, een door God geleide evolutie waarbij Hij van het begin af de allesbeheersende is, dat is een totaal ander probleem" dan een blin de, vanzelf verlopende evolutie (146). Beide, schepping en evolutie, zijn religieuze begrippen. Er zijn te veel „missing links", ont brekende schakels. Schepping is nu eenmaal een niet voor natuurwe tenschap toegankelijk, Goddelijk werk. Maar de mogelijkheden op deze aar de zijn begrensd: bijbel en natuurwe tenschap komen hier tot dezelfde conclusie. De groei van de mensheid kan niet eindeloos doorgaan. Onderwijs Er bestaat geen „christelijke natuur wetenschap", maar wel christelijk Kappers aan de slag In de Amsterdamse Jaap Edenhal werd gisteren verwoed gestreden door ongeveer tachtig kappers en zo'n driehonderd leerlingkappers voor resp. het Open nationale kapperskampioenschap en de nationale leerlingen wedstrijden. Hier zien we een deelnemer aan het nationaal kampi oenschap damesvak bezig met een cocktailkapsel, waarvoor twintig minu ten ter beschikking stond. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM „Mensenrechten en begrippen als democratie en vrijheid mogen niet als dekmantel gebruikt worden om machtsinvloeden in stand te houden of uit te breiden". Dit zei minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) in Rotterdam op een congres van de liberale jongeren organisatie JOVD over de mensen rechten in India. Pronk wees erop dat onder de mensenrechten ook de soci aal-economische situatie van de be trokkenen moet vallen, hij meende speciaal met het oog op de situatie in India dat men niet te snel moet oor delen over bepaalde rechten die al leen door de bovenlaag van de bevol king worden uitgeoefend. en die op een laag pitje worden gezet om de grote arme meerderheid van die be volking te kunnen helpen. Pronk wees er voorts op dat de Nederlandse ontwikkelingshulp er speciaal op ge richt is die arme mensen bij te staan. Dat betekent dat de Nederlandse hulp ook bedoeld is om bestaande machtsstructueren, waarbij de rijk dom beperkt is tot een kleine groep, te doorbreken. Gebruik maken „We moeten trachten gebruik te ma ken van kanalen rechtstreeks naar de mensen toe", aldus Pronk. Hij gaf toe dat dit streven tot spanningen kan leiden met de nationale regeringen. „De belangrijke politieke beginselen van natonale soevereiniteit, onafhan kelijkheid en zelfbeschikking ontle nen hun zin vooral hieraan, dat ze dienstbaar moeten zijn aan volkeren en mensen. Deze beginselen mogen echter niet ter bevordering van de rechten van de mens in de weg staan", aldus Pronk. De minister toonde begrip voor het beleid van mevrouw Gandhi in India, maar hij vroeg zich wel af of zij het proces van intrekking van democra tische rechten nog tijdig zal weten te stoppen. Als die trein eenmaal in beweging is gezet is het moeilijk hem weer stil te krijgen, zei de minister. De JOVD, die meent dat met name de WD zich veel drukker moet ma ken over de schending van mensen rechten in de wereld, was het ten aanzien van India niet eens met Pronk. De organisatie wijst de schen ding van mensenrechten in India zonder meer af. UTRECHT Aan de Utrechtse universiteit heeft 42 procent van de studenten van 1954 tot en met 1969 de studie afgebroken. Dit blijkt uit een selectierapport van de Amsterdamse psycholoog drs. H. de Bruyne. In opdracht van het college van bestuur en de universiteitsraad onderzocht hij hoeveel uitvallers er onder de studenten zijn. onderwijs in de natuurwe tenschappen. Terwille van de ruimte moet het bij deze algemene indruk blijven. De krantelezer moet ongeveer weten waar het in het boek over gaat. Een beoordeling van de inhoud kan van mij niet worden verwacht. Wel is er een punt dat ik meer aanvoel dan dat ik het onder woorden kan brengen. Het wil mij voorkomen dat de auteur als béta-man te weinig het (midden- )oosters karakter van de bijbelboe ken in zijn beschouwingen laat meespelen. En hij schakelt m.i. te snel en te gemakkelijk over van Schrift naar belijdenis, misschien om pedagogische redenen. We zijn als christenen juist bezig bij het lezen van en het spreken over de bijbel ons van onze westerse bril af te wennen, wat vooral voor de zen ding en de confrontatie met de we reldgodsdiensten van groot actueel belang is. En als dan christen, boeddhist en islamiet bouwen aan dezelfde na tuurwetenschappen, dan moet er ook theologisch een gemeenschap pelijke gespreksruimte mogelijk zijn, niet gehinderd door speciflek- Nederlands kerkelijk accenten. Maar, zoals gezegd, de auteur schrijft voor nabije geestverwanten en die welbewuste beperking is zijn goed recht. De meeste studenten staakten hun studie om de studie zelf. In de inter views werden uitspraken genoteerd als: de studie is te moeilijk, te onper soonlijk, te saai, te links of te theore tisch. Ook om persoonlijke redenen hielden veel studenten er mee op: „Ik voel me niet thuis in het studenten milieu." „Ik had er het geduld niet voor." „Studeren is niets voor mij." Anderen hadden problemen met thuis en met de partner. Ook werden het aanvaarden van een werkkring, geldnood, ziekten en overmatig drug gebruik als oorzaken genoemd. De onderzoeker drs. De Bruyne komt aan de hand van de verzamelde cij fers tot de conclusie, dat de herpro grammering van het wetenschappe lijk onderwijs geen verbetering zal brengen in de situatie. Een voorbeeld is de scheikundestudie, die in de peri ode van het onderzoek enkele malen een nieuw onderwijsprogramma heeft gekregen. Het aantal uitvallers bleef ongeveer gelijk. De meeste uitvallers kwamen voor bij wiskunde: 76 procent stopte voor het doctoraal examen. Tandheelkun de kwam er het beste af: 21 procent uitvallers. Onder het gemiddelde blij ven ook medicijnen en dierengenees- kunde met respectievelijk 53 en 32 procent. Uit het verslag van het on derzoek blijkt, dat een vergelijking van de Utrechtse met de landelijke cijfers moeilijk is te maken. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek lijkt het aantal afgestu deerde wiskundestudenten landelijk hoger te liggen. telef. 070-64.69.24 Muntenalbums en muntenboekjes op aanvraag. van onroerend goed te Alphen a.d. Rijn Jongkindt Coninckstr. 1 op 60.000. Jongkindt Coninckstr. 3 op 50.000, Toussaintstraat 6 op 36.500, Toussaintstraat 12 op 42.000.— Hortensiastraat 2 op 35.000,— Hortensiastraat 4 op 35.000, Hortensiastraat B op f 36.000, AFSLAG 8 april 1976 v.m. elf uur in Hotel Centraal te Alphen a.d. Rijn. Inlichtingen bij Nots A. v.d. Veen Meerstadt te Alphen a.d. Rijn. Tel. 01720-92745. Gerubriceerde annonces Gehele oplage editie Groot-Rotterdam Dordrecht editie Groot-Den Haag Leiden f 1,08 per kolom per mm 0,64 per kolom per mm 0,51 per kolom per mm Bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW - Voor brieven onder nummer wordt 1,50 extra berekend. Voor advertenties welke onduideli|k zijn geschreven of wel' ke telefonisch zijn opgegeven kunnen wij helaas geen aan sprakelijkheid aanvaarden. Uw kleme advertentie vandaag voor 11 uur opgegeven kan morgen nog geplaatst worden. Met uitzondering van de zaterdag Een modern ziekenhuis met 209 bedden, gelegen in het zuiden van Den Haag. - Lijn 9 stopt voor de deur. Voor spoedige indiensttreding vragen wij voor diverse afdelingen. In verband met VAKANTE KADERFUNKTIES is aanstelling mogelijk in een RANG, afhankelijk van leeftijd en ervaring als o.a. wnd. Hoofd van de Kinderafdeling. In nader overleg kunnen ook werktijden worden afgesproken met Telefonische informatie wordt gaarne verstrekt door de direktrice. Zr. J. M. Zwinkels. tel. 070-66.93.90 (toestel 112). Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd Personeelsdienst, de heer J. van de Ven. Vrederust- laan 180. Den Haag. Woonruimte aangeboden Zoekt U naar een kamer ol etage, kom dan naar het kamer- en eta- gebem. bedrijf „Woningbureau Centrum." EERSTE Sweelmckstr. 47, Den Haag. Vlakbij de Groot- Hertoginnelaan en de Laan van Meerdervoort. Tel. 070-602347 en 070-604791. Geopend van maan dag t/m zaterdag. Steeds van 10 u t/m19u. T105 BEVOEGDE DOCENTEN VWO. HAVO. MAVO Huiswerkopleidmg. bijlessen, pnvé-opleidingen. In elx stadsdeel en randgemeenten Comb, van Leraren MO. Tel. 070- 1 231717. T125 Meubilair en huisraad Te koop twee gaskachels als nieuw, merk „DAVO." HOGE CAP. MINIKACHEl. GASFORNUIS „Et- na". pnma koelkast. Alles l.e.a.b Tel. 070-663370. Tl 12 UW VAKVERBOND IS HET Ravellaah 1 Utrecht Woonruimte gevraagd Kamers, etages en flatwoningen te huur gevraagd. Gest en/ol Gem. evt leeg te aanvaarden Met of zonder overnamekosten. Woning bureau „Centrum" EERSTE Sweelmckstr. 47. Den Haag. Tel. 070-602347 en 070- 604791. Geopend van maandag t/ m zaterdag. Steeds van 10 u. t/m 19 u. T106 Auto's, autobenodigdheden model '72 km.stand 86.000. prijs 3.950. Na half zeven HENDRIK ZWAARDEKROONSTRAAT 199-C DEN HAAG. T116 DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1292 Kosteloos Bij vs. van de Arrondissement®- Rechtbank te Amsterdam van 17 maart 1976 is ABDOULAYE SOUMAH, wonende te Amster dam aan de Achillesstraat no. 102. in staat van faillissement verklaard met benoeming van de E. A. heer mr E. J. van Dijk tot rechter-commissans en van on tergetekende tot curator. De curator mr R. Sam- kalden Rokin 92-96 Amsterdam. Drie voorbeelden uit een beeldige japonnenkollektic, uitgevoerd in 100°/o soepel vallende polyester. Geheel gevoerd. Modellen die gracieus het voetspoor van de nieuwste mode- ontwikkelingen volgen. In belijning, in dessins, in kleuren. Want bij Vroom Dreesmann houdt de mode niet op bij maatje wespetaille. Aardige biezomlcrheid: het superkleine prijsje: Geste van uw warenhuis Model met kort mouwtje, rits middenvoor, met als modieus kontrast een uni bicsgarnering. Kleuren rood/wit of groen/wit. Maten 42 t/m 48 Mouwloos model met polokraag en lakceintuur. Strepen zijn het deze zomer helemaal! Kleuren: groen/wit of blauw/wit. Maten 42 t/m 48 Slank afkledend model met kort mouwtje. Rok is in banen verwerkt. Modieuze details: voorsluiting met rits en lakceintuur. Het geheel in een opvallend mooi dessin. Kleuren: zwart/wit of marine/wit. Maten 44 t/m 50 een portret in 150 foto's Een uniek beeld van het leven in de kibboets. Alle aspecten van het werk. De mensen van de kibboets. Hun levenspatroon De huisvesting. Het onderwijs De opvoeding. De ontspanning. Met goede informatie over de plaats van de kibboets in de Israëlische samenleving Tekst: Dr. Henry Rosenfeld e.a. Foto's, waaronder vele in kleur: Werner Braun Woord vooraf van Dr Jacob Soetendorp. Verkrijgbaar in de boekhandel, f 22.90. ZOMER KEUNING BOEKEN - WAGENINGEN Wossenaarsestraat te Scheveningen. beknopt heren huis op eigen grond. nabt| boule vard gelegen Bev 6 krs, 2 keu kens. douche, tollet, plaats. Vraagprijs 85.000 Th. Devilee makelaars Prins Willemstraat 23-23a, Schev let. 070-547500 b.g.g. 857246/551640. Gevraagd zonder meer goed loon. voll. ref6kostenverg. uitbeenservice Tel. 030-516036. De in 1975 gehouden examens brachten ons 1259 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 198 cursisten van het rayon Den Haag. donderdag 15 april. n december 1976 vsngen aan Inl.. prosp. en Inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL 46 97 22 1975 slaagden by ons 2097 leerlingen n.l. 1259 voor P.O.; 428 voor M.B.A.; 379 voor S-P.D. en 33 voor Acc. A/C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9