Sihanoek weg als president van Cambodja Israël zwijgt over bezit 'atoombommen' Als u deze week niet meedoet met de Lotto spaart u in ieder geval f 1,75 uit. Maar het kan u wel f500.000,- kosten! Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Geregelde Syrische troepen ingeschakeld in Libanees conflict -t$k Verkiezingscampagne in Portugal begint met ongeregeldheden Allemaal liefdadigheid Groot succes in Thailand voor Democratische Partij Ethiopië stelt vier mannen terecht Vandaag beginnen nieuwe processen in Sowjet-Unie DINSDAG 6 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 BANGKOK (AFP, Reuter, AP) Met als dank een standbeeld en een pensioen van acht duizend dollar per maand is prins Noro dom Sihanoek teruggetreden als staatshoofd van Cambodja. De 53-jarige prins werd in maart 1970 door de strijdkrachten van maarschalk Lon Nol afgezet, maar keerde vorig jaar terug in de Cam bodjaanse hoofdstad Pnom Penh. De communistische beweging Rode Khmer was er toen in geslaagd het zeer pro-westerse bewind van Lon Nol te verjagen. Sihanoek werd op papier opnieuw staatshoofd, maar in feite was hij niet meer dan een stro man zonder zeggenschap om het aan zien van het nieuwe régime te vergro ten. Volgens waarnemers is het zelfvertrouwen van de communis tische regering nu zo groot dat zij Sihanoek niet langer nodig heeft. Sihanoek zelf heeft zich nooit veel illusies gemaakt over zijn toekomst onder de Rode Khmer. „Ze zullen me uitspugen als een kersepit", zei hij eens. En: „Op het ogenblik heeft de Rode Khmer mij nodig, maar ik heb gezegd dat als ze me niet meer nodig hebben ik me tevreden terug zal trek ken en naar de bioscop zal gaan". Neutraliteit In de jaren voor Lon Nol de macht greep deed Sihanoek zijn uiterste best de neutraliteit van Cambodja in stand te houden. Hij hield de Vere nigde Staten op afstand en onder hield vriendschappelijke betrekkin gen met China, waar hij later in ballingschap ging. Hij stond de Viet- cong toe bases in te richten in het oosten van Cambodja, vlak aan de grens met Zuid-Vietnam, vanwaar zij zonder veel risico de Amerikaanse strijdkrachten konden aanvallen. In 1970, Sihanoek was toen in Moskou, nam maarschalk Lon Nol de macht over en in mei van dat jaar trokken de Amerikanen vanuit Zuid- Vietnam het Cambodjaanse grensgebied binnen om daar de Viet- cong-bases op te ruimen. De Veren igde Staten steunden de regering- Lon Nol en prins Norodom ging in China in ballingschap. De Rode Khmer, voordien een kleine linkse groepering die actie tegen Si hanoek had gevoerd, vond toen een betere voedingsbodem en begon de guerrilla tegen maarschalk Lon Nol. Hun macht groeide gestaag en toen zij uiteindelijk de totale overwinning hadden behaald omvatten de troe pen van de Rode Khmer naar schat ting 40.000 man. Prins Norodom werd door de nieuwe machthebbers aangesteld als titulair staatshoofd, hoewel hij in 1973 tegenover een bui tenlands journalist verklaarde dat hij eigenlijk helemaal geen vriend van de Rode Khmer was. „Waarschijnlijk mogen ze mij ook niet, maar zij zijn zuivere patriotten, geen lakeien van de SovjetrUnie. China of Noord-Vietnam." Strak regime Cambodja kent op het ogenblik één van de meest strakke en meest geïso leerde communistische regimes ter wereld. Er is op soms hardhandige wijze een begin gemaakt met de „heropvoeding" van het volk. Een zeer groot deel van de miljoenenbe volking van -tie hoofdstad Phnom Penh is gedwongen naar het platte land terug te keren. Alle particulier bezit en de geldeconomie zijn afge schaft en telegraaf, post en telefoon zijn verdwenen, zo wist de Zweedse ambassadeur in Peking onlangs te vertellen. Hij heeft als één van de weinigen uit het westen,een bezoek gebracht aan Cambodja. Vorige maand werden in Cambodja voor het eerst sinds de machtswisse ling verkiezingen voor een nieuwe volksvertegenwoordiging gehouden. Deze had tot taken het aanwijzen van de regering, het bepalen van de binnen- en buitenlandse politiek en de benoeming van het „staatspresi- dium", een orgaan dat kennelijk be last is met de functies die in andere landen door de president worden uit geoefend. LISSABON (AP, UPI, Reuter) In Portugal hebben zich bij het begin van de verkiezingscampagne voor de op 25 april te kiezen wetgevende vergadering, ongeregeldheden voorgedaan. Dat je je om liefdadige doeleinden te steunen wel eens iets minder liefdadig moet laten behandelen ondervindt de Amerikaanse senator LOWELL WEICKER, die zich een taart in het gezicht laat werpen tijdens een „feestelijke" bijeenkomst op de campus van de universiteit van Storts in Connecticut. JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) Van officiële Israëlische zijde Ondertussen is de Egyptische presi- is gisteren geen commentaar geleverd op de jongste berichten dent Sadatgisteren in de Italiaanse over Israël's atoombommen in het laatste nummer van het h°ofdj»tad Rome vow een officieel Amerikaanse weekblad Time. Wel zeiden zij te vermoeden dat jjjyjrt aE»Eerotischepresident Amerikaanse bronnen deze informatie aan Time hebben laten - uitlekken. van extra hulp ter waarde van 550 miljoen dollar aan Israël dit jaar. Nabij Portealegre, ongeveer 180 kilo meter ten oosten van Lissabon, moesten militairen tussenbeide ko men bij een confrontatie tussen klei ne landeigenaars en linkse boeren. Verschillende personen zouden ge wond zijn geraakt, aldus het Portuge se persbureau ANOP. De ongeregeldheden ontstonden na dat de linkse boeren hadden gepro beerd een vergadering tegen te hou den van de Portuges confederatie van boeren (CAP), die grote bezwaren heeft tegen het landhervormingsbe- leid van de regering. Ook heeft een aantal jongeren een verkiezingsbijeenkomst van de Con servatieve Sociaaldemocratische Centrumpartij (CD8) in de stad To rnar. 150 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad, verstoord. Enkele uren daarvoor ontplofte buiten het gebouw in Coimbra, waar de CDS eveneens een verkiezingsbijeen komst hield, een kleine bom. Twee geparkeerde auto's werden bescha digd. persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Volgens waarnemers kan een onrusti ge en gewelddadige verkiezingscam pagne, zoals die nu voorspeld wordt, leiden tot ingrijpen van de militairen. Dezen zouden weer aanspraak kun nen maken op een actieve rol bij het besturen van het land. alhoewel de verkiezing van een burgerparlement op 25 april de terugtrekking van de militairen uit de politiek moet verze keren. Kaping Sihanoek: naar de bioscoop Ontkenning TEL AVIV/BEIROET (Reuter, DPA, UPI) Naar in Israëlische ?sr,aë"ic„h„(;, defensiekringen verluidt bedienen Syrische geregelde troepen op ten binnenkort een formele ont het ogenblik artillerie en luchtdoelgeschut voor de moslems in kenning zal worden gepubliceerd. De het Libanese conflict. Dit heeft de Israëlische radio gisteren Israëlische president Ephraim Katzir Time schreef dat Israël sinds de Ok- toberoorlog van 1973 tot de kernmo- gendheden behoort en de beschik king heeft over dertien atoombom men, die elk een kracht van 20 kilo- ton hebben. De bommen, die tijdens de oorlog van 1973 op scherp gesteld werden, kunnen volgens Time wor den afgeworpen door speciaal daar voor uitgeruste straaljagers van het type Phantom of Kfir of op Jericho- raketten worden gemonteerd. In het begin van de Oktoberoorlog. toen de eerste Israëlische tegenaan val aan het Suezkanaal was mislukt en de Israëlische strijdkrachten in het gebied van de hoogten van Golan moesten terugtrekken, werd bevel gegeven de bommen op actief te stel len. Volgens Time bracht de toenma lige minister van defensie, generaal Mosje Dajan, premier Golda Meir op I de hoogte van de ernst van de situa- j tie en gaf de premier toestemming I voor de activering van de bommen, j De dertien a-bommen werden toen in allerijl in een geheime ondergrondse tunnel geassembleerd. Voordat de ontstekingsmechanismen echter werden aangebracht, kreeg het Israë lische leger de overhand op het slag veld. De bommen werden daarop naar verschillende arsenalen in de woestijn vervoerd, waar ze op dit ogenblik nog steeds liggen opgesla gen, klaar voor gebruik, aldus Time. een bezoek aan Italië brengt. Sadat werd op het vliegveld van Rome door de Italiaanse president Leone afge haald. Een Cubaanse militair die op de luchthaven van de Angolese hoofd stad Loeanda bij de veiligheidsdienst werkte, heeft daar een lijntoestel van de Portugese maatschappij TAP ge kaapt. Hij dwong de gezagvoerder hem naar Portugal te brengen waar hij politiek asiel vroeg. Dit hebben Portugese functionarissen gisteren ln Lissabon meegedeeld. Volgens regeringskringen oefent de Cubaanse ambassade sterke druk op de autoriteiten uit om de betrokken militair over te dragen. Het geval deed zich zondag voor. Het voorval kwam aan het licht door een bericht in het Portugese blad O Dia. Daarop moesten de autoriteitën die het voorval geheim haddon wilien houden, opening van zaken geven. De militair, Carlos Manuel Molino Alvaral. wordt vastgehouden in het douanekantoor, in afwachting van een beslissing over zijn asiel aanvraag. ADDIS ABEBA (Reuter) Vier mannen die schuldig waren bevon den aan een aanslag op de enige Ethiopische raffinaderij, in de haven Assab, vorig jaar november, zijn door de kogel terechtgesteld, aldus het Ethiopische persbureau. Elf anderen kregen gevangenisstraf fen van een jaar tot levenslang. De vier werden zaterdag terechtgesteld nadat het staatshoofd Teferi Bente het vonnis van een speciale krijgsraad had bekrachtigd. Deze krijgsraad had in Assab in januari ln totaal zestien bandieten de term die gebruikt wordt voor de guerrilla strijders van de afscheidingsbewe ging in Eritrea veroordeeld nadat allen schuld hadden bekend, aldus het persbureau. Een man ls in vrij heid gesteld omdat hij lang genoeg gevangen had gezeten voor zijn mi nieme aandeel ln de aanslag. Bij de aanslag in de vroege ochtenduren waren die opslagtanks beschadigd. De staatsraffinaderij te Assab. onge veer 800 km van de hoofdstad, ls door de 8owjet-Unie gebouwd. bericht. Daarnaast zou een aantal Syrische adviseurs zich in het land bevinden, aan de zijde van het Palestijnse be vrijdingsleger en de pro-Syrische Sai- qa-beweging. Het Israëlische ministerie van defen sie heeft geen commentaar gegeven op het bericht. Israël heeft herhaal delijk gewaarschuwd geen ingrijpen van geregelde Syrische troepen in Libanon te zullen dulden. De linkse Libanese moslim-leider Ka- mal Joemblatt heeft gezegd dat als Palestijnse guerrillastrijders ver momde Syrische militairen posities hebben ingenomen in twee Libanese havensteden om de wapen- en brandstofaanvoer aan de moslim- strijdkrachten te beheersen. Volgens Joemblatt hebben geregelde Syrische troepen de haven complexen van Sidon en Tyre in het zuiden van Libanon bezet, alsmede een Amerikaanse raffinaderij en olie opslagplaats tussen de twee bijbelse steden. Over de bezetting van de haven van Sidon is nog geen bevestiging ont vangen, maar wel is bekend gewor den dat door Syrië gesteunde guerril lastrijders van de Saiqa-beweging en troepen van het Libanees-Arabische MOSKOU (UPI) Nobelprijswin naar en dissident Andrei Sacharov heeft in Moskou meegedeeld dat het proces tegen de Krimtataar Moesta- fa Dzjamilev vandaag begint in de Siberische stad Omsk. Sacharov zei tegen correspondenten uit het Westen dat hij met zijn vrouw naar Omsk zou vliegen om te probe ren het proces bij te wonen. De 31-jarige Dzjamilev heeft ver scheidene jaren in de gevangenis ge zeten omdat hij zich heeft beijverd voor terugkeer van de Tataren naar hun thuisland op de Krim, van waar ze in 1944 werden verdreven omdat ze met de Nazi's zouden hebben ge collaboreerd. Dzjamilev zou in juli uit de gevange nis moeten zijn ontslagen, maar toen de overheid weigerde hem in vrijheid te stellen, ging hij in hongerstaking. zei vijftien maanden geleden dat zijn j land „het potentieel om kernwapens Leger zich binnen het terrein van de te produceren" heeft. Zijn regering1 raffinaderij bevinden. Intussen beleefde Libanon gisteren zijn rustigste dag sinds het jongste, tijdelijke bestand dat vrijdag werd afgekondigd. Een paar sluipschut ters en ontvoeringen en hevige regen hielden de straten van de hoofdstad echter leeg. De speciale afgezant van de Ameri kaanse president Ford, Dean Brown, zette gisteren zijn gesprekken met de verschillende Libanese leiders voort. heeft altijd gezegd dat Israël niet het eerste land zal zijn dat kernwapens in het Midden-Oosten introduceert. Israël heeft in het verleden steeds geweigerd het non-proliferatie pact, gericht tegen de verspreiding van kernwapens, te tekenen. De regering is van mening dat dit deel moet uit maken van een algehele vredesrege ling voor het Midden-Oosten. Israëlische bronnen geloven dat de Brown is naar Libanon gekomen om Amerikanen het rapport hebben la de toestand daar te onderzoeken en ten uitlekken om tegenwicht te bie- te bekijken of er ruimte is voor een den aan de bezwaren die Israël Amerikaans vredesinitiatief. Het be- maakt tegen de verkoop van Ameri- gint er op het ogenblik echter op te kaanse wapens aan Egypte en aan i lijken dat de Amerikaan met ten- Israëlische verzoeken om meer mili- minste stilzwijgende steun van Syrië taire hulp. Israël heeft onlangs ge- en de Libanese christenen de rol van klaagd omdat de regering-Ford wat bemiddelaar op zich heeft genomen, terughoudend is bij het verschaffen i Want hoe gaat het? U haalt een formulier bij uw club of winkelier. Zo'n winkel herkent u aan het rood-wit-blauwe sporttoto embleem. Iederéén die t8 jaar en ouder is mag zonder meer meedoen. BANGKOK (Reuter) Bij de zondag gehouden parlementsverkiezingen in Thailand heeft de Democratische Par tij, een conservatieve groepering, een grote overwinning behaald. Het lijkt wel zeker dat de leider van deze partij, de 70-jarige Seni Pramoj, de nieuwe premier wordt als opvolger van zijn broer, de 64-jarige Koekrit Pramoj. De ze leider van de Partij voor Sociale Actie leed als gemeld een verrassende nederlaag in zijn kiesdistrict in Bankok. Volgens de onofficiële einduitslag heeft de Democratische Partij 114 van de 279 zetels gekregen in de nationale vergadering, of 26 zetels minder dan de absolute meerderheid. Verwacht wordt dat de democraten zullen sa mengaan met andere conservatieve groeperingen, zoals de nationale Thai- partij die 56 zetels kreeg en de sociale gerechtigheidspartij die eindigde op 28 zetels. Premier Koekrit gaf te kennen dat hij er ernstig over denkt de politiek te verlaten en zich terug te trekken als leider van de Partij voor Sociale Actie. Vervolgens zet u simpelweg kruisjes en vult u het formulier verder duidelijk in. Ook uw giro nummer. Daarna levert u de zaak weer in en betaalt u uw inleg. Voor f1,75 hebt u al twéé kansen op de ie prijs. Een deel van de inleg komt ten goede aan o.a. de Nederlandse sport en de sportverenigingen. Alleen dat is al een reden om die f 1,75 niet in uw zak te houden. Zondagavond tijdens het TV-programma Studio Sport worden de winnende getallen getrokken. Tja, en dan kan het gebeuren dat u een paar dagen later te horen krijgt dat er een half miljoen gulden voor u klaar ligt. Zo'n kans laat u toch niet lopen voor 7 kwartjes? Koekrit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7