CDA geeft Hardon voordeel van de twijfel „Houdt De Hoop in de vaart" KORT Open dagen op Vatelschool Bouw Leidse ijshal maakt 'n goede kans Verontwaardiging na negatief advies over bouw bejaardenhuis Nu zekerheid over benoeming Nota VVD-Rijswijk: Sportvoorzieningen moeten intensiever gebruikt worden 150 „beschutte" huizen in Leiden Bouwen beperken in Westduinen Briljant spel James Tocco 's-Gravenhage-West „niet enthousiast" voor noodgemeente Mr. Vrolijk bezoekt bloemenveiling Rijnstreek voor tweedeling van Zuid-Holland Oplossing voor parkeerprobleem Bestuur heeft vertrouwen in overleg over hospitaalkerkschip Inval politie Haags gokhuis DINSDAG 6 APRIL 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De CD A-fractie in de Haagse gemeenteraad heeft besloten de kandidatuur van het PvdA-raadslid drs. W. H. M. Hardon voor het wethouderschap van stadsontwikkeling te steunen. Met deze steun en die van zijn socialistische fractie is het nu ze ker dat de heer Hardon deze zware post in het college van b. en w. gaat beheren. De christendemocraten en de PvdA-fractle in de Haagse raad vormen een ruime meerderheid. Zoals bekend heeft de WD-fractie onder aanvoering van de heer Resse- naar pogingen in het werk gesteld om de huidige wethouder Vink (jeugd, sport recreatie en kunstzakeni op de door het vertrek van wethouder Nuij opengevallen plaats te benoemen. De heer Lammers. waarnemend voor zitter van de CDA-fractie heeft de leider van de liberalen gisteren laten weten dat de christendemocraten hiervoor niets voelen. „Wij zijn tot de overtuiging gekomen dat waar in de gegeven situatie geen van beide kandidaten overtuigend haar voren is gekomen en gegeven de primaire verantwoordelijkheid van de PvdA-fractie voor de gestelde kan didatuur. de heer Hardon het voor deel van de twijfel moeten gunnen", aldus concludeert de CDA-fractie. „Wij zullen dan ook. wanneer het om beide kandidaten gaat. tegen een toe wijzing van de portefeuille van stads ontwikkeling aan de heer Hardon geen bezwaar maken." Geen claim In de brief aan de heer Ressenaar, waarvan de overige fractievoorzitters een afschrift hebben gekregen, noemt het CDA de verdeling van de porfeteuilles wettelijk een taak van b. en w. Van een uitgesproken claim op een bepaalde portefeuille door welke fractie dan ook kan volgens de christendemocraten geen sprake zijn. „Dit neemt niet weg. dat het college er verstandig aan doet niet zonder meer voorbij te gaan aan de wensen die er bij de raad op dit punt leven." aldus de CDA-fractie. Door de opstelling van het CDA is een bestuurscrisis nu afgewend. Aan staande maandag 12 april zal de ge meenteraad de nieuwe wethouder be noemen. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De sportieve re creatie en de bewegingsrecrea tie kunnen in Rijswijk worden gestimuleerd zonder dat daar direct nieuwe accom modaties voor noodzakelijk zijn", stelt de gemeenteraadsfractie van de WD-Rijswijk. In een onlangs uit gebrachtte nota- 0046TA „Rijswijk in beweging" sig naleert de fractie dat veel sportvoor zieningen. met name in de zomer maanden veel intensiever gebruikt kunnen worden. Vooral door de beoe fenaars van sportieve recreatie en bewegingsrecreatie. takken van sport waarin het wedstrijdelement weinig en geen rol speelt maar waar bij het vooral gaat om de positieve medische effecten voor de beoefe naar. Ten aanzien van de begeleiding en stimulering van topsport en wed strijdsport is er. hoewel er zoals ge woonlijk een onophoudelijke stroom van aanvragen om verbeterde ac commodatie is, in de gemeente Rijs wijk weinig te wensen. De minder georganiseerde recreatiesport dient begeleid te worden door een gemeen telijke werkgroep die de mogelijkhe den gaat bekijken en de behoeften kan opsporen. Met name het zwembad en de sporthal in Rijswijk bieden nog tal van mogelijkheden om er sportieve recreatie te bedrijven. De WD denkt ook aan betere voorzieningen op open terreinen tussen flatgebouwen en bij winkelcentra waar uitstekend balspelen als mini-voetbal-volleybal en -hockey gespeeld zouden kunnen worden. Onder de bestaande voorzie ningen die niet optimaal gebruikt worden rekenen de samenstellers van de nota ondermeer de atletiekbaan in het Irenesportpark. Zij stellen voor de bestemming van de baan te wijzi gen in een wielerbaan, een ver- keerstuin of een gelegenheid om jeu de boule te spelen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de kantine van de Frangois Vatelschool (opleidingen voor boordbakkerij. banketbakkerij en het horecabedrijf) aan de Amalia van Solmsstraat in Den Haag is van daag en morgen een expositie te zien, die de Randstad Holland tot onder werp heeft. Ieder jaar houdt de school open da gen, waarop belangstellenden de monstraties te zien krijgen uit ge noemde vakinrichtingen (voor 't eerst ook de slagersopleidingDe open dagen staan ditmaal in het teken van de Randstad Holland. De expositie, ingericht door leerlingen, geeft vooral een indruk van het ener gieverbruik. het verkeer en het wo nen in de Randstad, achtereenvol gens in de jaren 1876. 1976 en 2076. Belangstellenden kunnen vandaag van 19-21.30 uur ook een kijkje ne men in de keuken, de bakkerij en het restaurant van de school. In het res taurant zijn enkele tafels gedekt die een beeld geven van de verschillende eetgewoonten in de loop der eeuwen. Met het project-Randstad wil de schoolleiding een indruk geven van het algemeen vormend onderwijs dat gedurende de eerste twee jaren van de opleidingen wordt gegeven. Op de foto zijn leerlingen bezig met de opbouw van de maquette ..De Randstad in 2076". LEIDEN In Leiden zullen, naar alle waarschijnlijkheid, dit jaar 150 woningen in de zgn. beschutte sfeer in aanbouw genomen worden. Het gaat om koopwoningen voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. Hon derd woningen worden gebouwen in Leiden-west en 50 op het voormalige emplacementsterrein aan de Heren singel. In de gebieden Koppelstein en Boeckhorst (Leiden-west) komen in totaal 450 woningen. De wo ningbouwvereniging De Goede Wo ning en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten nemen elk 50 beschutte woningen voor hun rekening. De Goede Woning daarnaast 50 wo ningwetwoningen en het Bouwfonds 100 premie-eigen woningen. De Stichting Onder Eigen Dak wil 200 premie-eigen woningen laten neer zetten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het afwijzend advies van de hoofdinspecteur directeur voor volkshuisvesting in Noord-Holland over de bouw van een bejaardenhuis met 160 bedden plus 94 zelfstandige bejaarden woningen en 115 gezinswoningen in de Amsterdamse Spaarndammerbuurt heeft grote verontwaardiging gewekt. Bewoners van de Spaarndammer- het hoogst eigenaardig dat de ge buurt en vertegenwoordigers van de A gemeentelijke sociale dienst en de GG en GD hebben in brieven aan minister Gruijters (volkshuisvesting) tegen de beslissing van de hoofdin specteur voor de volkshuisvesting ge protesteerd. Volgens het Comité Wijkverbetering Spaarndammerbuurt zijn oneigenlij ke argumenten gebruikt voor dit ne gatieve advies. „De overmatige be zonning van de bejaardenwoningen aan de kant van de Zaanstraat. werd als reden voor het negatieve besluit gegeven. De buurten (Spaarndam mer- en Zeeheldenbuurt) door en door kennende, doet deze bezorgd heid voor onze bejaarden vreemd aan", aldus het comité. „Voor niet één van de achtereenvol gende regeringen is het ooit een pro bleem geweest, dat in de strijd om het bestaan vergrijsde arbeiders hun laatste levensjaren moesten doorbrengen in veelal vochtige, be dompte. beschimmelde en vaak stin kende halve woningen in wat wel de sloppen van de Spaarndammerbuurt genoemd wordt", schrijft het comité aan minister Gruijters. De bewoners van deze buurt vinden meente Amsterdam en het provinci aal bestuur van Noord-Holland in 1975 tot overeenstemming kwamen over de bouw van de bejaardenwo ningen. Volgens het Comité Wijkver betering Spaarndammerbuurt moet het negatieve advies gezien worden „in het licht van de toenemende be- zuiningen op de sociale- en wel zijnsvoorzieningen door de regering Den Uyl". De gemeentelijke sociale dienst en de GG en GD noemen het negatieve advies „een bijzonder one legante wijze van handelen". Beide instellingen zeggen verder dat de meest kwetsbare groep in de buurt, de bejaarden, op deze manier in haar belangen geschaad dreigt te worden. In het nu afgekeurde bouwplan zou de eerste paal van het omvangrijke project in- deze 19e eeuwse wijk in augustus van dit jaar geslagen moe ten worden. DEN HAAG Aan de gemeente raadscommissies voor stadsontwik keling en voor jeugd, sport en recrea tie wordt binnenkort het ontwerp- bestemmingsplan Westduinen voor gelegd. De gemeente Den Haag streeft er naar het duinterrein tussen de Scheveningse haven en het pad in het verlengde van de De Savorni Lohmanlaan te behoeden voor aan tasting door bebouwing. De bestaan de toestand zal worden vastgelegd en tevens zal een poging worden ondernomen het oorspronkelijke duinpark te herstellen. Door het storten van het stadsvuil in dit duin gebied, dat later met een laag zand werd bedekt, is de oorspronkelijke plantengroei hier verdwenen. Slechts in enkele duinvalleien, op sommige hellingen en in de zeereep is de oorspronkelijke duinflora nu nog te vinden. Door het bouwen te gen te gaan zal dit gebied, dat be kend staat als trekgebied en pleis terplaats van vogels, zijn natuurwe tenschappelijke waarde kunnen be houden. door Adr. Hager DEN HAAG De Spaanse dirigent Jesüs Lopez-Coboz leidde gistera vond het Residentie Orkest in het 5de concert van de Promenade-serie. Op het programma: „Music for the royal fireworks" van Handel. Scènes Pittoresques van Massenet en de 2de Daphnis en Cloë-suite van Ravel. Deze werken werden door dirigent en orkest reeds in Rotterdam uitge voerd en 't was merkbaar, dat de samenwerking niet van lange duur was. Solist in de Prins Willem Alexander- zaal was de Amerikaanse pianist Ja mes Tocco, prijswinnaar in Brussel en Moskou. Hij zou het pianoconcert van de Engelsman John Field vertol ken, doch het orkestmateriaal was niet tijdig beschikbaar. In plaats daarvan speelde Tocco het piano concert no 1 van Chopin, een herha ling van succesvolle uitvoeringen in het seizoen 1973-74. Ondanks de zwaar aangezette begeleiding van Lopez-Cobos wist Tocco andermaal te imponeren door z'ijn briljant spel, gekenmerkt door allure en elan, door virtuositeit en technische perfectie. DEN HAAG De kerkeraad van de gereformeerde kerk van 's- Gravenhage-West is „niet enthousi ast" voor het houden van z.g. ge bedsdiensten en een avondmaaltijd, uitgaande van de afdeling Den Haag van de Vereniging „Schrift en Belij denis". Zoals wij reeds meldden is deze afdeling overgegaan tot de op richting van een „noodgemeente" binnen de Haagse gereformeerde kerken. Van de zijde van de kerke raad van 's-Gravenhage-West werd desgevraagd meegedeeld dat men het gesprek met het bestuur van de Vereniging wil blijven voortzetten. In de afgelopen twee jaar zijn er circa twaalf bijeenkomsten geweest, waarin een door „Schrift en Belijde nis" voorgedragen predikant werd uitgenodigd een predikbeurt te ver vullen. Deze diensten werden onder verantwoordelijkheid van 's- Gravenhage-West gehouden. NAALDWIJK De Commissa ris der Koningin in Zuid Hol land, mr. M. Vrolijk, heeft giste ren een werkbezoek gebracht aan de gemeente Naaldwijk. Op het programma stonden onder meer bezoeken aan het nieuwe zwembad De Hoge Bomen, het gebied Rijnpoorthaven (waar tot grote vreugde van de tuinbouw geen haven zal komen) en de Coöperatieve Westlandse Snij bloemenveiling (CCWS) in Hon- selersdijk. Op de foto: mr. Vro lijk bekijkt gerbera's. op de ach tergrond Naaldwijks burgemees ter J. de Bruin. ALPHEN AAN DEN RIJN—De Raad van Overleg van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijn streek is voor een tweedeling van Zuid-Holland in een gebied ten noorden van de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, met uitzon dering van Rotterdam en de overige Rijnmondgemeenten en een gebied ten zuiden van genoemde rivieren, met inbegrip van Rotterdam en de Rijnmondgemeenten. Bij deze verdeling wordt volgens de Raad een grotere mate van samen hang bereikt dan bij driedeling van de provincie, zoals nu door de minis ter van binnenlandse zaken wordt voorgesteld, met name ten aanzien van de positie van de Drechtsteden. Van onze correspondent LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de Leidse gemeenteraad akkoord gaat met de bouw van een ijshal aan de Vondellaan. De betrokken raadscommissies, die zich gisteren bogen over het „ijshal-plan" van de heer Menken, toonden zich bereid de beno digde grond aan de heer Menken in erfpacht uit te geven. Het voornaamste .knelpunt is de par keeroverlast, die omwonenden vre zen. B en W menen, dat aan xiie bezwaren voor een belangrijk deel tegemoet gekomen kan worden. Ge dacht wordt onder meer aan ruimte op het terrein van twee nabijgelegen garagebedrijven. B en W overwegen ook. op aandrang van bewoners, ver keersbeperkende maatregelen te nemen. De meeste raadsleden waren het met wethouder Waal (ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer) eens, dat er afdoende maatregelen te tref- SCHEVENINGEN Het bestuur van de vereniging hospitaal- kerkschip „De Hoop" vertrouwt erop, dat het ruim tien jaar geleden in de vaart gebrachte schip ook in de toekomst zijn hulpverlenende taak aan de Nederlandse vissers op zee kan voortzetten. Dit schrijft het bestuur in het verslag over 1975. „De Hoop" heeft vorig jaar meer diensten verleend dan in voorafgaan de jaren. Toch was 1975 een verontrustend Jaar voor de vereniging aldus het verslag. Het voortbestaan van „De Hoop" stond op het spel. toen de minister van landbouw en visserij voorstelde de subsidie voor het schip „af te bouwen". De minister voerde aan, dat het schip te langzaam zou zijn. Snelle medische hulp zou beter met helikopters vanaf de wal gebo den kunnen worden. Bovendien toon den cijfers volgens de minister aan. dat ook de betekenis van het schip op pastoraal gebied terugliep. De Twee de Kamer besliste anders en stelde de subsidie voor dit jaar vast op 1.8 miljoen gulden (in 1975: 1.5 miljoen). De Kamer vond dat de minister te weinig overleg had gevoerd met de betrokkenen, het bedrijfsleven, de ambtelijke staf en het verenigingsbe stuur. „De uitspraak van de Kamer houdt echter niet in. dat zij zich daar mee automatisch bindt voor de vol gende jaren", aldus het bestuur van „De Hoop". De minister heeft de hou ding van de Tweede Kamer vorig jaar ter harte genomen en heeft het be stuur inmiddels meegedeeld „uit te zien naar een breed overleg". Het verenigingsbestuur zegt deze bespre kingen. die dit jaar gehouden wor den, rustig af të wachten. „Wij heb ben vertrouwen dat de veilige haven zal worden bereikt". Nog actiever De vereniging wil dit jaar nog actie ver zijn om „de problemen in de visserij enigszins te compenseren", aldus het jaarverslag: „de medische, geestelijke en ook technische bij stand heeft de visserman thans meer dan ooit nodig om zijn dagelijks brood te kunnen verdienen en zich op zee te kunnen ontspannen bij het uitoefenen van zijn moeilijk be staan". Het ruim zestig meter lange en tien meter brede hospitaalkerkschip het enige in Nederland is vorig jaar begonnen assistentie te verlenen bij het opsporen van vis-concentraties met een echo-lood. Het bestuur van de vereniging vindt het nodig, dat „De Hoop" dit jaar tevens wordt uit gerust met een sonar om, terwijl de schepen doorvissen, ook horizontaal naar vis te kunnen zoeken. Zodoende kan „De Hoop" de visserij in haar totaliteit nog beter van dienst zijn, aldus het bestuur, dat schrijft 1975 om drie redenen ook financieël een moeilijk jaar te hebben gevonden: de gestegen olieprijzen, de algemene economische crisis in ons land en de quotering van de haring en andere vissoorten. De vereniging streeft ernaar om in Europees verband een optimale hulpverlening op zee tot stand te brengen. Als een eerste stap hiertoe wordt genoemd „een gecoördineerd vaarprogramma voor de hulpsche pen van de EEG-landen". Het hospitaalkerkschip verleende vo rig jaar 282 keer hulp aan schepen (in 1974: 205 keer), er werden ruim 14 reparaties verricht, terwijl „De Hoop" gedurende dat jaar 257 patiën ten aan boord had (in 1974 waren dat 196 patiënten). fen zijn om de buurt weinig of geen overlast te berokkenen. B en W menen, dat het initiatief van de heer Menken het alleszins waard is door het gemeentebestuur gesteund te worden. De ijshal is. zo zeggen B en W. een recreatieobject, dat voor Lei den en de regio van groot belang is. Bovendien brengt het initiatief geen kosten met zich mee voor de ge meente. De exploitatie-opzet is gebaseerd op entree-gelden, opbrengsten uit het restaurant en uit diverse activiteiten. De heer Menken verwacht, dat jaar lijks 200.000 mensen de ijshal zullen bezoeken. DEN HAAG De Haagse politie heeft zondagmiddag een inval ge daan in een woning aan de Nassau Dillenburgstraat. Daarbij werden drie roulette-tafels, een black-jack tafel, drie speelautomaten, zeven duizend gulden en een vooraad drank in beslag genomen. De politie hield 23 mensen aan, die weer op vrije voeten werden gesteld, nadat tegen hen proces-verbaal was opge maakt wegens overtreding van de wet op de kansspelen. Volgens de politie was de organisatie van het gokhuis in handen van de 57-jarige Hagenaar J. B. en de 60-jarige P van A. uit Capelle aan de IJssel, beiden zonder beroep. De beide mannen hadden het pand enige maanden ge leden gehuurd. De politie vermoedt, dat het huis al enige maanden als gokhuis wordt gebruikt. Intrede ds. Zijlstra Ds. J. Zijlstra heeft zondag tijdei een stijlvolle dienst in de Roordt kerk te 's -Gravenhage zijn intn de gedaan bij de gereformeerd kerk. Hij deed dit met de woorde uit 1 Corinthe 1:23 a. In de ochtenduren werd ds. Zijlstra bi vestigd door ds. C. S. Oegema u Monster met als tekst Ezechiël 1-3. Ds. Oegema schetste zijn co, lega als een man die met nan bezig was in het Wereld diaconaat. Na de dienst werd d nieuwe predikant toegesproke door burgemeester M. van Prooi} en: dr. IJ. Foonstra voorzitter val de kerkeraad algemene zaken; di L.Hoving, voorzitter van de plaai selijke gemeenschap van kerke: en ds. G. H. van den Pol. uit Waa! wijk de classis Delfland. Theologie Gedurende de maanden april-nu 1976 houdt de Leidse studenten vereniging S. S. R. een theolo gische cyclus. De eerste avond wordt vandaag gehouden in he: gebouw van de S.S.R., Hogewoen 108 in Leiden om 20.00 uur. Ds. R Zuurmond, studentenpredikan te Delft en bekend van o.m. di beweging Christenen voor het So cialisme spreekt over de ethiel van de revolutie. Aan de ord( komt de vraag of de theologie eer. leidraad kan en mag zijn om be paalde maatschappelijke veran deringen desgewenst te stimule ren of te propageren, alsmede de rol van de theologie bij een oor deelsvorming over arm-rijk ver-, houdingen, zeggenschap en mede zeggenschap en over intermense lijke relaties etc. Schrijvers In de serie „Schrijvers in de biblio theek" spreekt vanavond de schrijver Max Dendermonde in de Centrale Bibliotheek, dr. J. Colijn- laan 343 in Rijswijk. De schrijvers avond begint om 20.00 uur. Verhuisd Met ingang van 5 april is het secre tariaat van de Haagse Wetswinkel (oud adres: VanRavensteijnstraat 53) gevestigd in de Van Ostade- straat 178. Hiermee verhuist ook het spreekuur-Schilderswijk, dat op donderdag van 14.00 tot 16.00 uur gehouden wordt naar de Van Ostadestraat 178. Passie-avond Woensdag 7 april wordt er om 20.00 uur een Passie-avond gehou den in de Oude Kerk in Scheve- ningen. Medewerking verlenen het herv. kerkkoor en het meisjes koor o.l.v. Jaap Lauwers en Tine ke Knoester-Spaans, alt. Beideoi- gels worden bespeeld: het hoofd- orgel door Jaap Lauwers en het koororgel door Nellie Indewey- Gerlings. Opening en korte medi tatie: ds Jac. de Vries. Theeschenkerij Begin april is begonnen met het vernieuwen van de theeschenkerij Meijendel in Wassenaar. In vei band met de slechte situatie waal rin de huidige theeschenkerij ver keert, wordt het gebouw geheel! afgebroken en daarna op dezelfde plaats, met ongeveer hetzelfde ui terlijk en indeling en in zoveel mogelijk dezelfde stijl als de oude schenkerij herbouwd. De oor spronkelijke plannen hielden de bouw in van een geheel nieuw te ontwerpen theeschenkerij. Geko zen is echter voor herbouw omdat dan de oude en bij velen geliefde Meijendelsfeer het meest gewaar borgd blijft. Bij deze herbouw worden alleen de keuken en ande re bedrijfsruimten zo efficiënt mo gelijk en naar de eisen van de Keuringsdienst van Waren inge deeld. Gedurende de afbraak- en opbouwperiode kunnen bezoekers van Meijendel terechtün een spe ciaal ter plekke gebouwde noodschenkerij. De werkzaamhe den duren tot de herfst van dit jaar en vinden plaats in de zomer maanden omdat dan de bezoekers van de theeschenkerij buiten kun nen zitten. Bezoekers van de noodschenkerij kunnen de bouw volgen door middel van een daar aanwezige maquette. En dan nog dit. De Nieuwe Kerk. gebouwd in 1886 en het hek in de Dorpskerk, daterend uit 1758 in Katwijk a/d Rijn zijn beide op de lijst van beschermde monumenten opge nomen. Van vandaag tot 27 april wordt in de AMRO-bank in Den Haag. Kneuterdijk 8 de fototentoonstel ling De Hoge Veluwe gehouden. In Theater Pepijn, Nieuwe Schoolstraat 23 in Den Haag wordt vanavond om 20.15 uur een concert gegeven door Trins Snij ders, zang en declamatie en Jan Goudswaard, gitaar. Bezwaar tegen weg Beethovenplantsoen DEN HAAG Een aantal bewoners rond het Beethovenplantsoen heeft bij het gemeentebestuur bezwaar ge maakt tegen de aanleg van een weg door het Beethovenplantsoen be stemd voor het aan- en afrijden van het vrachtverkeer ten behoeve van de bouw van Nieuw Waldeck II. Het is de bedoeling deze weg na de beëin diging van de bouwwerkzaamheden als vrije busbaan voor lijn 19 in stand te houden. Ook hiertegen heb ben de bewoners hun bezwaren geuit. Zij zijn van mening dat het Beethovenplantsoen op die manier levensgevaarlijk wordt voor alle schoolgaande en spelende kinderen uit de buurt. Enkele bewoners heb ben het gemeentebestuur voorge steld het vrachtverkeer over de weg vanaf de Groen van Prinstererlaan te laten lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6