Vonk: voor bezuiniging ntwikkelingshulp nog ;een voorstellen gezien Antieke Afghaanse wapens „gevaarlijk" George Siemensma na zeven weken gevangenschap thuis amro bank J Drie moties in de Kamer over gezinsverzorging r LIKKER n ït. E i-agen van Coppes (PPR) nog in beraad timatum over jile zandbak $ese kleuters programma s waarop het kabinet rust" EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS NAAR ONZE GRIJZE CELLEN. terrassen groen en glad? ®DIMANIN-Algendoder Meijer houdt vast aan voorstellen Vrijheid onderwijs Uw Kunstgebit Gearresteerd om sympathie voor MPLA moeuuuieden ais de meuweregeung Nieuwe commissie KUVPJS 1 Sanitair met flair RITA vihamijbuttinger ra Procureur-generaal gerechtshof Den Haag eist verbeurdverklaring )AG 6 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 t onze parlementsredactie V HAAG Volgens minister Pronk (ontwikkelingshulp) zijn berichten dat het departement van nciën in het kader van de grote bezuinigingsoperatie van het kabinet Den Uyl al bezuinigings- rstellen heeft gedaan voor de begroting van ontwikkelingssamenwerking, „uit de lucht ■epen". „Ik heb daarover nog geen voorstellen van financiën gezien", zei drs. Pronk ons [gevraagd. i een correspondent ES De ouders van de Goese pbare kleuterschool ringplank" hebben burgemees- lien wethouders van de stad een natum gesteld: óf het zand van andbak dat al zeven jaar niet ngen is wordt ververst, óf de jentig kleuters komen na de paas- ntie niet naar school. landbak van de kleuterschool is, zovele zandbakken van kleu- jcholen in Nederland, een open- katten- en hondentoilet. De reitter van de oudercommissie. De vraag welk standpunt hij ten aan- zien van mogelijke bezuinigingen in- Mitiicfor Kliift hii neemt wilde hij niet beantwoorden. lTlllIlolCi 99U11J1L UIJ „Ik ga in het openbaar niet vooruitlo pen op de discussie die nog in de ministerraad moet beginnen. In het algemeen wil ik wel zeggen dat ik vasthoud aan datgene wat staat in de politieke programma's die aan dit kabinet ten grondslag liggen," aldus minister Pronk. Volgens Keerpunt, het progressieve program zal ontwik kelingshulp moeten worden uitgeslo ten van vermindering van overheids uitgaven in verband met de financi- eel-economische situatie. In politiek Den Haag gaat men er echter zonder meer van uit dat ook ontwikkelingshulp, op een of andere manier een bijdrage zal moeten leve ren aan de bezuinigingen. Het PPR- noodzakelijk zijn, gezien de belofte van de regering dat uiterlijk op 15 mei uitsluitsel gegeven zal worden over de overwogen bezuinigingen. Hij heeft Coppes erop gewezen dat de bezuinigingsoperatie waaraan het kabinet werkt waarschijnlijk geen enkel departement buiten schot zal laten en dat het wel een beetje veel van het goede wordt als over al die andere departementen ook vragen gesteld zouden worden. vragen over t deze zaak ingediend bij Kamervoor- -lil QT1 Tl 1 Tl ieerC. Quinten uit Goes, zegt dat zitter Vondeling. Coppes wil duide- wuuiuiv 111 j ouders de constante bevuiling I de kinderen aan kleding en aan iden uit een oogpunt van volksge- tóheid niet langer nemen. Er zijn [ragen gesteld over de verversing J het zand en over het afdekken de bak met een net. lijkheid over die bezuinigingen en j vraagt hoe deze te rijmen vallen met £fCLl0 U0cT0ri de belofte dat op ontwikkelingshulp niet bezuinigd zou worden. „Mi Amigo" Dr. Vondeling zal morgen met Cop- ff O pes overleggen of de vragen wel ADVERTENTIE "Domme" of "knappe" mensen bestaan net. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher- ■nen van het modernste hersenonderzoek U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen En u begrijpt plotseling meer van de •eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. "Hoe wij denken, leren en vergeten" is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina's met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek vindt "Hoe wij denken, leren en ver geten" zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden. Zodat het binnen het bereik komt van iedereen, die meer wil weten over: Hoe wij denken, leren en vergeten. "HOE WIJ DENKEN, LEREN EN VERGETEN!' ALS BOEK VAN DE MAAND F14,50. DAARNA F28,50. Dc aanbieding .is geldig t/m 8 mei 1976. lichter zolang de voorraad strekt. ADVERTENTIE Tegelpaden, balkons, Vraag uw leverancier van tuinartikelen. BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 Van een verslaggever DEN HAAG Donderdag zal de Tweede Kamer nog kort debatteren over de beleidsmaatregelen die staatssecretaris Meii er heeft voorgesteld voor de gezinsverzorging. Eén daarvan is dat de particuliere bijdragen afgestemd zullen worden op de draagkracht van de mensen die van de gezinsverzorging „profite ren". Hoofddoel van de maatregelen is eert jaarlijks verlies van zo'n dertig miljoen gulden in de toekomst te voorkomen. ren aan ae Dezumigingen. net ppk- Kamerlid Dolf Coppes heeft gisteren lV.<ipit6inS VOOF reenter een aantal schriftelijke vragen over George Siemensma met zijn vriendin, mej. L. v.d.Bergh, die hem op Schiphol kwam begroeten Staatssecretaris Meijer en de com missies voor CRM uit de Tweede Ka mer hebben gisteren de maatregelen besproken. Donderdag zal er in de Kamer over drie moties gestemd wor den, twee van de CPN en één van KVP. CHU en DS'70. De laatste heeft betrekking op het draagkrachtsys teem en wil daarvoor niet een periode van vier weken doen gelden maar één ,week. De staatssecretaris wees dat af en zei dat het systeem van vier weken de schatkist per jaar zeven miljoen gulden „oplevert". Mevrouw Come- lissen (KVP) meende dat er ook ande re feilen kleven aan het voorgestelde systeem en zij vreesde een onevenre dige druk op de leiding van de ge zinsverzorging. De heer Van het Schip (CPN) ver groeid. De uitkomst van de voorge stelde wijzigingen is volgens hem „neutraal er wordt niet bezuinigd op de dienstverlening, zegt hij. ADIERTENT.L Van een verslaggever AMSTERDAM Voor de Amster damse kantonrechter zullen op dinsdag 11 mei drie Nederlandse ka piteins terecht staan die verdacht worden van medewerking aan de pi ratenzender Mi Amigo, die buiten de Engelse territoriale wateren in de Theemsmonding ligt. Het gaat hier om verdenking van overtreding van een nieuw artikel van de telegraaf- en telefoonwet nadat het Neder landse parlement het verdrag van Straatsburg tegen piratenzenders had geratificeerd werd op 1 septem ber 1974 een wijziging van genoemde wet van kracht, waardoor medewer king van Nederlanders aan illegale zeezenders strafbaar werd. De maxi mumstraf is zes maanden hechtenis of een boete van vijfduizend gulden. Terecht staan: de kapitein van de Mi Amigo die in Amsterdam woont (via van hem in Engeland gemaakte fo to's kon hij worden geïdentificeerd), de kapitein van het bevoorradings schip. de kotter „Maria Lovisa" (80 ton (dit schip werd, toen het in okto ber vorig jaar in de haven van Stel lendam binnenvoer, in beslag geno men en kapitein G. B. en zijn vader- werdén aangehouden) en een kapi tein die in november vorig jaar, toen de Mi Amigo in de Theemsmonding aan de grond liep, vanuit Schevenin- gen er een ankerketting heen heeft gebracht. De actie van de Nederlandse justitie tegen de Mi Amigo geschiedt in nauwe samenwerking met de politie en justitie in België en Engeland. Van Nederlandse zijde zijn er bij betrokken de rijksrecherche in Amsterdam, de douanerecherche, de rijkspolitie-te-water en de PTT- opsporingsdienst clandestiene zenders. AMSTERDAM In de gisteren door ons gepubliceerde tekst van het door de regering voorgestelde nieuwe grondwetsartikel inzake de vrijheid van onderwijs is in de derde alinea een fout geslopen. Er moet gelezen worden dat zowel het bijzonder basi s-onderwijs als bij de wet aangewe zen andere vormen van bijzonder onderwijs naar dezelfde maatstaven als het overeenkomstige openbaar onderwijs bekostigd moeten worden. In de door om afgedrukte tekst was van „basis-onderwijs" het eerste ge deelte (basis) weggelaten. ADVERTENTIE Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heelt, dat Uw gebit losschiet bij het eten. lachen of niezen! Een weinig Denlofix - s morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op ziin plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Dentofix is verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. i I rrtT wacht haast schier onoverkomelijke op 19 april moet ingaan en vroeg in Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op Schiphol is gistermiddag de dertigjarige Nederlander George Siemensma aangekomen, die in Zambia zeven weken gevangen heeft gezeten op verdenking van deelna me aan een linkse samenzwering tegen de regering-Kaoenda op de universiteit van Lusaka. Onder druk van ambassades en petities is hij vorige week zaterdag samen met enkele andere buitenlandse lectoren van de universiteit in vrijheid gesteld. Volgens de heer Siemensma zitten 15 studenten en een Zambiaanse lector nog steeds gevangen. „Om volstrekt onduidelijke redenen," zei bij gister middag op Schiphol. „Ik heb stellig de indruk dat het de Zambiaanse regering allemaal is begonnen om dé aandacht van de binnenlandse moei lijkheden af te leiden, en dat dit met name een poging is van de rechtse vleugel in de regering, die onder aan voering van de minister van onder wijs de universiteit heeft willen inti mideren, zoals dat eerder bij de ker ken en de pers het geval was. Robin son Makayi, correspondent van Ti mes in Zambia, zit ook gevangen omdat hij de enige Zambiaanse jour nalist is die het Angola van de MPLA heeft bezocht. Kaoenda, die altijd de MPLA heeft erkend, kan de rechtse druk in zijn regering niet meer aan." Volgens Siemensma is zijn sympa thie voor de MPLA ook de aanleiding tot zijn arrestatie geweest. Hij was betrokken bij een studentendemon stratie vóór erkenning van de MPLA, maakte een reis naar Angola en schreef er een artikel over in de Zam- bian Times. Zijn arrestatie vond pas plaats op 7 februari, daags na een staking op de universiteit van Lusaka, omdat de Engelse lector Cliffe, die politieke wetenschappen doceerde, was gear resteerd in verband met vermeende Oosteuropese infiltraties op de uni versiteit. Volgens Siemensma was er door de politie een rel in scène gezet, die de aanleiding tot de arrestaties moest vormen. Veel geknipt Siemensma, die op de universiteit elektrotechniek doceerde, zat twee weken vast in de gevangenis van Lu saka en werd later overgebracht naar Kabne, tweehonderd kilometer noordelijk, waar hij met 39 ter dood veroordeelden vast zat. „Ik mocht wel kranten lezen, maar alles over deze affaire was eruit geknipt. En dat gaf me wel veel steun, want er was nogal wat uitgeknipt." Siemensma zou het liefst weer terug keren naar Zambia, „want er is nog veel werk voor ons te doen, maar ik op 19 april moet ingaan en vroeg i een motie grote soepelheid van de bewindsman als de instellingen be zwaren hebben tegen deze datum van invoering. Dat ook na 19 april de gezinsverzorging niet kan uitbreiden keurde hij af. Per motie wil hij don derdag trachten staatssecretaris Meijer tot het tegendeel te dwingen. Geldstromen Hoofddoel van de maatregelen is het samenbrengen van twee geldstromen naar de gezinsverzorging: de directe subsidiëring en de indirecte via de bijstand aan particulieren. Het plan is de bijstandsuitgaven voor ge zinsverzorging toe te voegen aan de subsidie. Overleg van de staatssecre taris met de centrale raad voor ge zinsverzorging leverde geen akkoord op over de maatregelen. De heer Meijer meent dat de ingreep snel nodig is. De gezinsverzorging is volgens hem gigantisch snel ge- 343woonideeën voor f 15,- Kom gauw 'ns bladeren bij de Amro. Want op elke balie ligt nu - zolang de voorraad strekt - 'n dik boek. 'n Dijk van 'n boek. Boordevol idccen voor doe-het-zelvers, suggesties voor laat-'t-maar-doeners, honderden lotovoorbcelden en praktische bouwtekeningen. Voor binnen en buiten. Van keuken tot zolder en van schutting tot kinderspeelgoed. Dat boek heet „Maak het maar". En kost slechts f 15.- als u Amro relatie bent. Of wordt! Door 't openen van een spaarrekening bijvoorbeeld. Want dan kriigt u in april ook nog als extraatje f 5,- premie op uw spaarrekening bijge schreven (1 mnd. niet opneembaar). veel werk voor ons te doen, maar ik «4- geloof niet dat mijn uitwijzing wordt VOOF VGFDG LGFin^ ingetrokken. Ik ben nog in beroep u J 1 4. gegaan, maar het leek wel of ze de V3J1 ctrDGlQSPicl2XS afwijzing al klaar hadden liggen. sr want tweeëneenhalf utir later hoorde ik dat' mijn beroep tegen de uitwij zing niet werd geaccepteerd." Op de universiteit, die voorlopig ge sloten blijft, is al aangekondigd dat nieuwe buitenlandse leerkrachten een loyaliteitsverklaring zullen moe ten afleggen met partij en regering van Kaoenda. „Op die manier tracht men nu rust te krijgen op de universi teit, die al jaren lang een haard van kritiek is op het eenpartij-systeem in Zambia," aldus George Siemensma. Van een verslaggever VOORBURG. Staatssecretaris Mertens van sociale zaken heeft gis termiddag de centrale begeleidlngsr commissie geïnstalleerd die advies gaat geven over verbetering van ar beidsomstandigheden. Voorzitter van de commissie is ir A. J. de Roos, directeur-generaal van de arbeid. Le den zijn ondermeer, vertegenwoordi gers van werkgevers en vakbonden. Het ministerie van sociale zaken is van plan op beperkte schaal subsidie te geven voor het aantrekkelijker maken van arbeidsplaatsen. ADVERTENTIE Export Jonge Jenever ADVERTENTIE In onze showroom vindt u wat u zoekt! voor 'n badkamer, douche of toilet nieuwe s 'n Vihamij Buttinger showroom vindt u op het volgende adres: Arnhem, Brunmgweg 2. 085 - 62 91 62 Besl. Kanaaldijk 11, 04998 - 46 11 Groningen. Antillenslraat 7. 050 - 77 12 26 Harderwijk. Burg. de Meesterstraat 9. 03410 - 1 35 44 Leeuwarden. Zweltestraat 15. 05100 - 3 13 21 Nijmegen, Graafseweg 104 080 - 22 79 79 Rotterdam/Capelle, Adm Hellnchweg 4 Capelle a/d IJssel. 010 - 50 88 11 Sassenheim, Wasbeekerlaan 59. k02522 - 1 90 10 Zwolle. Marsweg 47. 05200 - 7 15 15 Geopend op werkdagen, behalve zaterdag, van 09.00 tot 17.30 uur Pi en do lot 21.00 uur Leeuwarden, di en vr lot 21 00 uur. Kijken kost bij ons niets. Levering en installatie door uw eigen installateur. o'b oFoD „U vroeg me zelf of ik de postze gels op uw bureau wilde doen". Uw brief bereikt de bestemming nog sneller als u bij de adressering de afde ling zet Wenst u inlichtingen over door ons geplaatst nieuws uit Italië, dao schrijven aan: Trouw Redactie Buitenland Postbus 859 Amsterdam. Van een verslaggever DEN HAAG De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. J. Boekraad heeft gisteren verbeurdverklaring geëst van een partij van driehonderd geweren die in de jaren 1860 tot 1870 in Afghanistan vervaardigd zijn. De importeur van de vuurwapens had de partij in december speciaal voor antiekver zamelaars, met toestemming van de officier van justitie in Haarlem, het land ingevoerd. Mr. Boekraad wilde voor de importeur die tevens direc teur is van diverse BV's geen straf opgelegd zien. De Hoge Raad wees deze principiële ..vuurwapenzaak" na vrij- spraakvonnissen door rechtbank on gerechtshof in Amsterdam, terug naar het gerechtshof in Den Haag. Het gerechtshof in Amster dam stelde onder meer in zijn vonnis, dat de partij militair gezien in onbruik geraakt is en als zodanig aanspraak kan maken op het predikaat „oudheid". Het openbaar ministerie te kende hierop cassatie aan. „Het betreft hier levensge vaarlijke apparaten, die bij gewapende conflicten in Afri ka nog volop worden ge bruikt". aldus mr. Boekraad in zijn requisitoir. Volgens hem biedt de vuurwapenwet van 1919 geen ruimte voor „antieke curiosa" en is de vraag of de wapens wel of niet antiek zijn op deze partij niet van toepassing. „We zitten als openbaar ministerie niet te wachten op een nieuw mode verschijnsel", zo zei mr. Boek raad. „Vuurwapenbezit blijft in Nederland strafbaar." Vier wapenexperts, die als ge- tuige-deskundigen werden gehoord, konden de vraag of het hier antieke wapens be trof niet beantwoorden. Zij waren wel beslist van mening dat het hier een verouderd type betreft. Volgens dc con servator van het Rijksmu seum in Amsterdam, de heer J. B. Kist, eveneens als getui ge gehoord was het doorslag gevend, dat dit wapen buiten gebruik is. „Als zodanig is het als een oudheid te bestem men", aldus de heer Kist. Ballast De raadsman van de impor teur mr. J. Veldman uit Amsterdam verwierp de stel ling van het openbaar minis terie. dat het met deze wa pens nog goed schieten is. „In principe kan je met een mus ket uit de tijd van prins Mau- rits nog prima een schot los sen, maar geen zinnig mens zou dat in zijn hoofd halen. Zoiets ls levensgevaarlijk. De ze antieke wapens horen aan de muur en dat is wat iedere verzamelaar ermee wil doen. Een crimineel die een overval wil plegen laat het wel uitzijn hoofd een dergelijke ballast de wapens zijn een tot an derhalve meter lang met zich mee te slepen." Mr. Veldman benadrukte deze zaak „als een trieste affaire voor zijn cliënt die zijns in ziens de dupe van juridische, touwtrekkerij is geworden Uitspraak is 12 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3