Trekarbeiders bezorgd over godsdienstige vorming van kinderen I Met theologen in cafés i fMw Vandaagf Gesprek met moslims Joden willen kortere synagogale diensten lllslllaill A Nieuwe boeken Paus dankbaar voor steun tegen smaad VOORBUGANGEI H) DINSOAG 6 APRIL 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWAR1 door Aldert Schipper Voor buitenlandse werknemers, die hun kinderen meenemen naar ons land is het vaak een bron van zorgen en verdriet dat deze kinderen hun eigen weg gaan. Die werknemers zien daar vooral ons onderwijs op aan. dat nogal anders is dan in het vaderland. Er is niet alleen een verschil in taal en culturele gebruiken, maar ook de godsdienstige voedingsbodem verschilt. Met name over dat laatste ging het gesprek dat zaterdag in Soesterberg werd gehouden door de ..Vervolgcommissie „Moslims en Christenen in Nederland". Aan het gesprek werd deelgenomen door een groep Nederlandse zen dingsmensen en onderwijsdeskundi gen. een kleine twintig Turken en een stuk of Üen Marokkaanse werkne mers. De kern van de bezwaren, die deze ouders gevoelen tegen het Ne derlandse onderwijs werd principieel aan de orde gesteld door de Turk Harun Reslt Tüylofclu. een moslim geestelijke uit Keulen. De we tenschap is in Europa volgens hem onafhankelijk van of zelfs ondanks het christelijk geloof tot ontplooiing gekomen. In de wereld van de islam wordt de wetenschappelijke ontwik keling echter als een rechtstreekse vrucht van de godsdienst opgevat. De geestelijke vond het dan ook jam mer dat de moslims vandaag de dag in hun onderwijs nogal voorbij gaan aan de godsdienstige waarden. Atheïsme kan tot de ondergang van een volk leiden, waarschuwde hij. „Want als er tussen de mensen en onder hun leiders geen op geloof ge baseerde saamhorigheid is. zullen er steeds weer mensen zijn. die hun per soonlijke gevoelens volgen en cor rupt zijn of hun onderdanen tyranni- Hele mens De heer Tüloglu zei met nadruk dat in de islam het onderwijs gericht is op de hele mens. De Nederlandse tolk van de Turken. Abdulwahid van Bommel, scherpte de uitspraken van de geestelijke nog wat aan door er op te wijzen dat ..ons" op diploma's ge richte onderwijs, dat vooral kennis wil bijbrengen en vaardigheiden aan kweken. wezensvreemd is voor de vrome moslim. „Op school krijgen de kinderen hier veel overtollige ballast mee, maar ze leren niet meer wat de zin van het leven eigenlijk is." zei hij. De Vervolfcommissie Moslims en Christenen in Nederland heeft sinds zij eind 1974 met haar werk begon, niet stil geze ten. Zojuist is zij er in geslaagd te bemiddelen bij het beschik baar komen van een be graafplaats voor moslims in de omgeving van Utrecht. Met het oog op de grote islami tische feesten in december 1975 kreeg de vervolgcommissie ont heffing voor de moslimge meenschap van de geldende Ne derlandse slachtbepalingen. Als gevolg hiervan werden 123 lam meren, drie koeien en dertien geiten alleen al in het Utrechtse slachthuis door Marokkanen ge slacht. Een vermeldenswaard succesje. Onder de Turkse deelnemers aan het gesprek was erg veel zorg dat de kinderen als gevolg van het onder wijs in onze scholen hun godsdiensti ge en culturele banden met hun ou ders verliezen. Heel wat leed wordt veroorzaakt door een enkele laat dunkende opmerking van een Neder landse onderwijs, die de islam niet zo hoog heeft zitten. Dat ondermijnt het vertrouwen van het kind in de godsdienst van zijn voorouders. Dat vertrouwen wordt ook erg op de UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 8S9. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Taal van de apartheid Gereformeerde zuidafrlkaanse pre dikanten hebben zeer terecht be zwaar gemaakt tegen de taal van de apartheid, het zgn. „hollands" (zie Trouw 29-3-76) Deze taal wordt ech ter door blanke zuidafrikanen „afri kaans" genoemd. Een meer hypo criete benaming ts niet mogelijk. Een voorbeeld moge dit verduidelij ken aan de hand van een voor racis ten zeer belangrijke zin: 1. Is u van sulwer blanke afkoms? (taal: hollands). 2. Imvelo yakho omhlope gha? (taal: afrikaanse taal). 3. Bent u van zuiver blanke af komst?! taal: nederlands). Taal nr 1 blijkt haast synoniem met taal nr. 3 en blijkt niets te lijken op taal nr. 2. de afrikaanse taal. Daarom is het benoemen van taal nr. 1 tot .afrikaans" een grote leugen. Taal nr. I. het „hollands" lijkt zelfs nog meer op het nederlands dan de in Nederland gesproken dialecten. De blanke zuidafrikanen die zich nooit hebben aangepast bij de inwo ners van het land dat zij bezetten, hen zelfs bijna geheel uitmoordden en thans op. vreselijke wijze onder drukken. hebben er geen recht op om hun taal. afgeleid van het neder lands. afrikaans te noemen. Den Haag C. van Leeuwen CDA (4) De heer Cramer uit Nunspeet (Trouw 31/3) stelt dat velen eisen dat de AR met één lijst uitkomen. Zo niet dan gaat men SGP stemmen. Bedenk dan eerst dat de CDA-partners Gods Woord als richtsnoer hebben aan vaard. Noodgedwongen hebben wij in het verleden goed samengewerkt met andere confessionele partijen (coalitie) Denk ook aan abortus. Bedenk dan ook dat eventueel op de SOP te stemmen dat deze in strijd is met de geest van de Bijbel. Zie art. 1 van hun beginselprogram: onverkort handhaven van art. 36 Geloofsbelij denis. hetgeen al in 1902 verworpen is door de geref. synode o.Lv. Prof. dr H. Bavinck. Art. 4: strafbaar stellen ontheiligen van de zondag. Art. 9: Tegen verzekering en sociale wetten Art. 10. Alleen chr. onderwijs. Art. 12 tegen vrouwenkiesrecht. Te pas en te onpas heilige begrippen, leuzen en middelen (ark) gebruiken voor eigen zaak is ongeoorloofd, lees 1 Sam.4. Nunspeet J. A. Abbink, afd. voorz. ARP CDA (5) De ARP verlangt terecht dat het CDA eventueel voor de verkiezingen een voorkeur voor regeringssamen werking met bepaalde partijen zal kunnen uitspreken. Binnen het CDA zal hierover een hartig woordje ge sproken moeten worden. De CHU. die graag terugvalt op programma's uit 1971. zal ongetwijfeld ermee reke ning willen houden dat het Werkpro gram van de CHU pleit voor het maken van afspraken voor de verkie zingen. hetgeen veel verder gaat dan het uitspreken van een voorkeur. Het partijbestuur stelt ook aan de partijraad voor uit te spreken dat de ARP „in de verkiezingscampagne het kabinetsbeleid, voor zover met haar steun gevoerd, ten volle voor haar verantwoordelijkheid zal kun nen nemen". Hieraan kleven drie be zwaren: l. een dergelijke uitspraak heeft de ARP niet gedaan ten gunste van het kabinet-Biesheuvel; 2. het lijkt erop dat de ARP een eigen verkiezingscampagne wtl voeren; 3. het ten volle verdedigen van het kabinetsbeleid sluit „één gezamen lijke verkiezingscampagne" uit. Tilburg Mr A. K. Koekkoek Jeugdwerkloosheid (slot) proef gesteld, doordat er op Neder landse scholen uitgegaan wordt van een zo groot mogelijke vrijheid voor de leerlingen. Een kind dat op school eigen initiatief toont en de meester of juf desnoods tegenspreekt is voor Turkse ouders een gruwelijke ge dachte. Vader is thuis onbetwist de baas en een kind heeft maar af te wachten totdat de vader hem iets vraagt. Anders houdt het zijn mond maar. Dat is het patroon van een deugdzame Turkse familie. HEEL ANDERS Ook Marokkaanse ouders zijn be zorgd over de culturele eigenheid van hun kinderen. Maar hier liggen de zaken toch heel wat anders. In Marokko is een dictatuur gevestigd. Deze misbruikt de godsdienst om de mensen te onderwerpen aan het ab solute gezag van koning Hassan, die bij voorkeur wordt voorgesteld als een soort middelaar tussen de gelo vige en God. De Nederlandse regering laat de Ma rokkaanse regering de vrije hand in het uitzoeken van onderwijzers voor de kinderen van trekarbeiders. Dat betekent dat hier in Nederland op kosten van de Nederlandse regering Marokkaanse kinderen onderwezen worden in trouw en onderwerping aan een autoritaire en achterlijke monarchie, die zich ten koste van talrijke politieke gevangenen in stand weet te houden. De Marokkanen, die zaterdag mee deden aan het gesprek, voelden dan ook wel voor Nederlandse controle op het onderwijs aan Marokkaanse kinderen. Het liefst zouden zij zien dat de Nederlandse normen van de mocratie. menselijkheid en vrijheid zouden worden opgelegd aan het Marokkaanse onderwijs in ons land. TEGENGESTELD Twee volslagen tegengestelde in zichten. Nu en dan ging het gesprek over de hoofden van de aanwezige Nederlanders heen. De kernvraag bij het bepalen van het onderwijs aan kinderen van trek arbeiders is echter of de kinderen in de toekomst naar het land van de ouders terugkeren. Desgevraagd zegt iedere gastarbeider 'ja', maar de statistiek wijst in een andere rich ting. Als zij een tijdje hier wonen, gaan de trekarbeiders niet meer te rug. Iemand zei: „Als je een paar jaar hier hebt gewoond, ben je besmet met gedachten van democratie en vrijheid. Dan kun je niet meer te rug". Wie niet meer teruggaat, maar niettemin aan zijn kinderen dubbel- talig onderwijs laat geven, belast die kinderen te zwaar. Je kunt dan een soort onder-proletariaat krijgen van mensen, die te weinig weten om hier in Nederland méé te komen, maar te veel om zich weer in de cultuur van het oude vaderland in te passen. Moet je ouders die naar alle waarschijnlijkheid in Nederland zul len blijven dan maar niet trachten over te halen, hun kinderen zoveel mogelijk Nederlands op te voeden? Buitenlandse arbeiders doen inkopen met en voor hun kinderen. Van een medewerker AMSTERDAM De Nederlands Israëlietische Hoofdsynagoge te Amsterdam, de grootste joodse gemeente van het land. heeft een commissie benoemd om met voorstellen te komen, om de synagogale diensten aantrekkelijker te maken. Op de Sjabbat worden in Amsterdam in negen synagogen diensten gehouden. Zij worden steeds minder bezocht. Zelfs op Joods Nieuwjaar en Grote Verzoendag, worden de synagogen ten hoogste door veertig procent van de joden bezocht. Het onderzoek zal zich uitstrekken tot het inkorten van de wekelijkse diensten, die soms drie uur in beslag nemen. Ook zal aandacht worden besteed aan het samenvoegen van de dagelijkse diensten, alsmede op het sociale element na de synagogale dienst. ROME Paus Paulus heeft de Ro meinen zondag bedankt voor hun steun tegen de „afschuwelijke en las terlijke aantijgingen" aan zijn adres door een Italiaans weekblad. „Wij weten dat u is gevraagd te bid den voor onze nederige persoon. Wij danken u uit de grond van ons hart voor zulk een uiting van broederlijk medeleven en zedelijk besef", aldus de paus tegen de tienduizenden die op het Sint Pietersplein waren sa mengestroomd om de zondagse ze gen van de paus te ontvangen. Het Italiaanse weekblad „II Tempo" bevatte onlangs een artikel van de hand van de Franse schrijver Roger Pyerefitte. waarin deze felle kritiek leverde op de recente Vaticaanse verklaring over de seksuele beleving. Peyrefltte zinspeelde er daarbij op dat paus Paulus in zijn Milanese tijd een homofiele vriendschap had met een filmacteur. Het Italiaanse episcopaat heeft de uitlatingen van de schrijververach terlijk" genoemd en had aan de Itali aanse katholieken gevraagd zondag voor de paus te bidden. De politie van Rome heeft aan het openbaar ministerie gevraagd na te gaan of een strafvervolging wegens belediging van een bevriend staatshoofd tegen de directeur van II Tempo kan worden ingesteld. Ademhalingsapparaat Stap in goede richting, zeggen bisschoppen in VS TRENTON, NEW JERSEY De uit spraak van het hooggerechtshof van New Jersey dat het ademhalingsap paraat, waarmee Karen Ann Quin- lan in leven wordt gehouden, mag worden uitgeschakeld, als de artsen geen hoop meer hebben op haar her stel, is „een stap in de goede rich ting". Aldus mgr. James Mchugh, voorzitter van de commissie van de Amerikaanse bisschoppen voor de verdediging van het leven. Ook mgr. L. Casey van Paterson (New Jersey) is blij met de uitspraak, die onder scheid maakt tussen het geval van de 22-Jarige Karen, die een jaar zon der enig uitzicht op verbetering in coma ligt, en andere gevallen, waar in nog enige kans op herstel moge lijk is. Wel heeft hij er, evenals de Romeinse rechtsgeleerde prof. Segio Cotta, bezwaar tegen, dat het ge rechtshof het „recht op privacy" als argument hanteert. Zoals bekend, zal de openbare aan klager van de staat New Jersey in beroep gaan tegen de beslissing van het hooggerechtshof. Met verbazing lees ik uitspraken over de oplossing van werkloosheid door de afschaffing van arbeidsbe sparende machines. Machines ver oorzaken geen werkloosheid De werkloosheid wordt veroorzaakt, doordat fabrikanten geen mensen kunnen krijgen die handwerk willen doen en omdat ze door de hoge lonen niet tegen de landen met lage lonen kunnen concurreren. Fabrikanten worden gedwongen arbeidsbespa rende machines aan te schaffen c.q. goedkoper te produceren. Daarmee houden ze de werkgelegneheid in stand. Trouwens iedereen die iets op een goedkopere manier iets kan krij gen doet dat. Kijk maar naar de mensen die bij het grootwinkelbe drijf kopen en niet bij de hardwer kende middenstander. Dat is de el lende: de mens is alleen op zijn eigen voordeel uit. Hij houdt liever zijn hand op voor 700 gulden dan voor 600 gulden te gaan werken, laat het werk aan gastarbeiders over en zegt dat hij geen passende arbeid kan vinden. Naar zijn mening is dat het gevolg van de socialistische staatsvorm die we hebben. Eén christen weet immers dat hij zijn talenten moet gebruiken. Hij kan niet zeggen: „Er werden alleen tim merlieden gevraagd voor beuken hout en ik was timmerman voor vu renhout." Borger K. Schram Drie van Breda is> „Meerderheid CDA in senaat voor vrijlating van „drie van Breda", le zen we. Deze kop en het betoog van de prof. Diepenhorst geeft ons wel te denken. Het doet je vragen, kent Prof. Diepenhorst de gedachten die t.a.v. deze kwestie leven bij diverse kerkelijke colleges inzake de verhou ding „Kerk en Israel?" Hulde aan de minderheid van het CDA. die bij monde van de heer Piket gedacht heeft aan de slachtoffers van de „he ren" van Breda! Als er één groep is. die oog moet hebben voor de joden, dan zijn het de christenen, want hoe hebben wij hen de eeuwen door behandeld? En „last but not least we hebben hen te zien vanuit de optiek van de bij bel. Denk aan Ef. 2 en Rom 11 b.v. Kampen B. SIJL door A. J. Klei i r Als me terloops gevraagd wordt hoe de nieuwe redactio nele behuizing aan de Wibaut- straat bevalt, antwoord ik dapper dat het best gaat. Maar wanneer iemand gron dig informeert naar ons wel zijn op dit punt, gooi ik er uit dat ik het leed van ons vertrek uit de oude binnenstad nog geheel gaaf meesjouw. Ik geloof ook dat de verandering niet goed is voor mijn geestelijk leven. Ik ontmoet nu weinig theolo gen meer en dat ga je toch merken. Vroeger zag ik ze om de haverklap, want meestal kwamen ze hun arti kelen voor deze pagina persoonlijk brengen aan de Nieuwezijds en als ze hun kopij hadden afgegeven, troonde ik ze terstond mee naar een naburig café voor het voeren van een goed gesprek. Dit geschiedde niet in 't wilde weg. ik maakte zorgvuldig onderscheid tussen de diverse godgeleerden en de binnen loopafstand liggende kof fiehuizen. Aankomende theologen nam ik mee naar Hoppe waar we. ontspannen leunend tegen de tap kast. op de met zand bestrooide vloer stonden te praten. Eerst over koetjes en kalfjes, maar naarmate het uur vorderde won onze conver satie aan diepte en aldus kon je er achter komen of er werkelijk wat in zo'n Jongen stak. Voor de meer klagerige typen had ik Scheltema (of De Lange, zoals het tegenwoordig heet) binnen handbereik. Een bruin café. net als Hoppe, en je kunt er nogal eens grapjassen aanschouwen. Welnu, hierheen placht ik diegenen te lei den. die wel eens bekommerd het hoofd over onze krant schudden. Zij hoefden maar even in Scheltema rond te kijken om tot de overtui ging te komen dat wij toch nog aardig op de been waren gebleven s\ null Zo tekende Peter van Straaten uit z'n hoofd het interieur van café Hoppe in Amsterdam. Dit is één van de in „Uit m'n hoofd" gebundelde getekende (jeugd)herinneringen van Peter van Straaten. De overige tekeningen betreffen onder meer zijn Arnhemse schooljaren, zijn Amsterdamse hospita's en kamers en, zoals duidelijk kan zijn, de door hem bezochte hoofdstedelijke cafés. Allemaal fijn om naar te kijken. Uitgever Van Gennep in Amsterdam vraagt voor „Uit m'n hoofd" twaalf en een halve gulden. onder de rook van deze poel van links verderf. Voor meer gevorderde theologen tenslotte koos ik café Keyzer. naast het Concertgebouw. Dat was wel wat verder lopen, maar het interieur ademt een wat sjiek soort artisticiteit, welke ons er op aangename wijze bij bepaalde dat we weliswaar niet van de wereld waren, maar er niettemin volledig in vertoefden. Tijdens mijn goede gesprekken met theologen in cafés heb ik veel fraaie verhalen gehoord, vooral over wat zich om vacante hoogleraarsposten allemaal kan afspelen. Het mooie van mijn vak is dat. wat bij anderen roddelen heet. bij ons valt aan te duiden als het verschaffen, resp. ontvangen van achtergrondinfor matie. Daar ben ik thans van ver stoken. Tot dusver heeft slechts één theo loog de tocht in de richting van onze nieuwe, rechtlijnige lokaliteiten on dernomen. Ik heb met hem gegeten in het Amstelstation. Het was lek ker. daar niet van. maar zo'n nieuwe- rig station met veel glas bepaalt je wel erg sterk bij de voorlopigheid van ons bestaan. Ik had hem misschien beter kunnen meenemen naar de kantine, want die hebben we nu wel. in plaats van vroeger een weigerachtige koffie-automaat. Een kantine met kroketten, kijk es aan. De zon begint al weer door te breken. Wanneer iemand vraagt waarom ik dit van heimwee doordrenkte stukje schrijf, mag hij weten dat dit komt omdat ik een boek met getekende herinneringen van Peter („Vader en zoon") van Straaten moet aankondi gen. Daarin staan twee tekeningen van Hoppe en net zoals de mannen op bijgaand plaatje met elkaar staan te zwetsen, zo hebben wij-van-Trouw daar eindeloos gestaan en we zeiden met verheffing van stem die dingen tegen elkaar die we niet in de krant drufden of konden zetten. Tot mijn vaste bijdragen behoorden anecdo tes over synodes en de laatste die ik in Hoppe verhaald heb. tonen aan dat in hoogeerwaarde gereformeerde kringen ontstellend veel naar de VPRO wordt gekeken. Een hartelij ke ouderling vraagt 's avonds aan de bar van De blije werelt in Lunteren (waar de 'gereformeerde synode ver gadert) aan een jongere, vrouwelijke collega: kan ik u dienen met een bal gehakt? Zij antwoordt snibbig: dan- kuwel, er lopen me hier al meer dan genoeg rond En toen iemand bij amendement voorstelde aan een of andere uitspraak het woordje „reeds" toe te voegen, werd er spon taan over het amendement-Van Oe- kel gesproken. Stephanie (deel 2: leven zonder lief de). roman van M. Gobineau spelend in het Parijs rond 1870. Uitg. Westfriesland, Hoom. 380 blz. - 23.—. De praktische tarot, spelen met de hermetische tarot, door Dio Raman. Uitg. Ankh Hermes, Deventer. 105 blz. - 22.50. Bij uitgeverij Elsevier, Amsterdam, is verschenen in de serie Deltos sport: Ponies, door W. J. W. Froud met illustraties van J. Thompson. 61 blz. - 12.90 en Zwemmen, door H. H. Smith. 61 blz. - 12.90. Bij de stichting IVIO, Lelystad, ver scheen nr. 1608: Hondsdolheid, dordr J. Haagsma. 20 blz - 1.40. In de serie Kreatief zijn thuis van uitg. Time Life, Amsterdam, is een boek verschenen waarin de nodige onderwerpen aan de orde komen: Lampen en Lampekappen, steenbe werking, Glas in lood, leerbewer- king, kamerplantenverlichting, lino- en houtsnijden, machinaal bordu ren, macramé, goochelen, kaartlezen en spoorzoeken. 127 blz - 29.80. Deborah en de stad der hartstochten. Roman van C. Davenat, spelend in het Parijs van omstreeks 1600. Zuid- holl. uitgeverij, Baarn. 360 blz - 24.90. De magiër, roman van John Fowles (eerder uitgegeven door Van Holke- ma en Warendorf; 560 blz. - 25.90) en van dezelfde schrijver De ebben houten toren (titelverhaal van een verhalenbundel; 251 blz - geen prijs opgave) zijn uitgaven van uitgeverij Bruna, Utrecht. Kleine mensen hebben grote dromen, Brabantse streekroman van A. van Loveren. Uitg. De Boekerij, Baarn. 265 blz - 22.90. In de serie vakantie en vrije tijd van uitg. Elsevier, Amsterdam, twee boekjes: Waterskiën van E. Pauli (79 blz - 8.90) en Windsurfing van E. Prade (79 blz - 8.90). HENRI DE LUBAC „Zo de industriële beschavinge tuurlijkerwijs goddeloos zijn. de landbouwbeschavingen van^ re heidens. Het geloof in der God is steeds een overwinning 1 woord is er een van de Franse k P lieke theoloog Henri de Lubacjri doet onwillekeurig even denkeig dat bekende woord van een kef der: de menselijkse ziel is van n^, christin. En evenals dit woor< alle eeuwen van heftige vraagt* f en nog meer van ontkenningen zien is, zo zou men ook bij ij uitspraak van de Lubac vragenfJ nen stellen. Misschien kunneiv, meer vrede hebben met z(jn geé^1 ten wanneer we ze zo zouden kuj omschrijven: de technocrat! mens staat gemakkelijk openE een goddeloze levensbeschow terwijl de agrarische mens zori veel moeite zijn vertrouwen e gaan stellen op natuurgoden esr heidens kan worden. Beide z: schijnselen hebben zich voldcvs voorgedaan. Misschien zoudejei dan het laatste zo mogen zeja: Maar geloof blijft een genade e eis stellen van bekering, vai^ afwending van wat voor de haj om zich open te stellen vo< nieuwe, dat onze werkelijkheid' kelijk verandert, niet maar in houdt (agrarisch) en niet maaii ciënter maakt (technocrat^ maar werkelijk verlost en brengt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom, Voorthu I en Nijkerk: J. J. W. Mouthaar I Wilsum; te Wijk bij Heusder Ooltgensplaat: J. van Rossen Meeuwen; te Strijen (toez.): L Zwanenburg te Huizen (NH); te sen-Ouderkerk: R. ten Napel kl te Veenendaal. Aangenomen naar Rozenburg (to J. Wolswinkel te Arkel die bedai voor Vriezenveen; naar Bunscho1 B. Schroten te Langerak. Bedankt voor Twijzelerheide: P.f koop te Herwijnen. GEREF. KERKEN Beroepen te Slikkerveer: G. G. haagden te Lemmer. Aangenomen naar Arnhem: G. ner te Hollandscheveld. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen te Bedum: A. D. v. d.i vel te 't Harde. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Emmeloord: J. lier te Leiden; voor Maassl Beekhuis te Noordeloos. luii GEREF. GEMEENTEN Beroepente Apeldoorn: Chr. Poel te Yerseke; te Ciouxenter! M. Mondria te Waardenburg. Bedankt voor Beekbergen: N Schreuder te Goes; voor Amster N.: R. Boogaard te Leiden. Calvijn Weer zes preken over Job va Geneefse hervormer Johannes vijn zijn opgenomen in de 35e bu van de reeks „Stemmen uit Genl die preken, brieven en artikelen Calvijn biedt. Uitgeefster is de C formeerde Bibliotheek te Goudf en elke bundel kost vier gulden zelfde uitgeefster verzorgt ook serie „Stemmen uit Wittenberg" preken, artikelen, brieven e.d. Maarten Luther en zijn tijdgen! In de nu uitgekomen 26e bu (eveneens vier gulden) behelst vervolg van Luthers leerrede ovi hoofdsom van het christelijke 1 en „Het kruis van Christus, d martelijkste lijdensweek des lands" van de Duitse prediker J( Hermann (hij overleed in 1647). Jacob de Jager De 53-jarige Nederlandse Nijn naar Jacob de Jager is benoemt een van de vier nieuwe general cers van de mormonenkerk, die] hoofdzetel heeft in Salt Lake de Amerikaanse staat Kerkpresident Spencer Ki maakte de aanstellingen beken de eerste dag van de jaarlijksf reldconferentie van de Kerk v; zus Christus van de heiligei laatste dagen (de officiële naai de mormonen). De andere nieuwe general off zijn de 47-jarige M. Russell Ba; jr. uit Salt Lake City. de 41-ji John H. Groberg uit Idaho Fai Idaho en de 49-jarige Carlos E. I uit Provo in Utah. De heer De J is de eerste Nederlander die ondi general authorities van de mof nenkerk is opgenomen. Hij was s 1972 regionaal vertegenwoord van de raad van de twaalf apost van de Latter-Day-Saintskerk. Dr A. J. Jelsma (2) Het bekroonde boek „Tussen h« en helleveeg" van de Kamper 1 loog dr A. J. Jelsma (we hebbd gisteren in deze rubriek over bexl is niet bij Kok in Kampen verf nen. maar een uitgave van hetj kencentrum in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2