Magnifieke film van Huston Het fascinerende verhaal over de evolutie van mens en kosmos Geen kleurloze openbare school, zegt Van Kemenade De ene Wilde is de andere niet. Romantische spionnen FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK DE MENS VAN NUL TOT NU Historisch verhaal over schoolstrijd viel niet zo best Detective met ziekenfondsbril Prolongaties en reprises Verontwaardiging over verklaring Raad van Kerken Bloedrode onzin Staatssecretaris: geen oordeel over pleegkinderen Man verongelukt Cigarros Autenticos. VRIJDAG 2 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 9 door W. Wielek-Borg Obsessie is al vaker het onderwerp geweest van John Huston's films: van „The Treasure of the Sierra Madre" (1947) bij voorbeeld en van „Moby Dick" (1955), Ook in „The Man who would be King", gebaseerd op een verhaal van Rudyard Kipling, een film die vijf-en-twintig jaar in Hustons hoofd rondspookte voor hij hem verwezenlijkte, speelt deze sterke menselijke aandrift een (overheersende rol. In lange flash-backs worden de avon turen verteld van twee oudgediende [avonturiers in India, Peachy Carne- han (Michael Caine) en Daniel Drevot (Sean Connery). In de jaren tachtig van de vorige eeuw ontmoeten ze de journalist Kipling, ze vermaken en ergeren hem en trekken zeer veel profijt van het feit dat ze alle drie vrijmetselaar zijn. Ze hebben een droom, die twee, die hen voortdrijft, ze willen naar het legendarische Kafi- ristan om daar stamhoofd te worden en goud te vergaren. Het lukt hun: ze trekken dwars door het gruwelijk mooie, gevaarlijke bergland van Af ghanistan, worden overvallen door sneeuwstormen en belaagd door ban dieten, halen menige snakerij uit, ontsnappen vaak op het nippertje aan de dood en bereiken de grenzen van Kafiristan. Daar gaan ze volgens plan te werk: geholpen door een daar verdwaald geraakte ex-Ghurka dril len ze de stammen in de krijgskunst, zetten het ene opperhoofd tegen het andere op en brengen het tot aanzien en rijkdom. Als Drvot door een pijl die hem doorboort niet wordt ge wond (het ding blijft door een geluk kig toeval in zijn patroongordel ste ken) ontbiedt de hogepriester hen naar de heilige stad Sikandergul en daar wordt Drevot uitgeroepen tot de nazaat van Alexander de Grote, god en koning. In het begin is de koning alleen geïnteresseerd in de immense schat aan juwelen die tot zijn be schikking staat, maar allengs gaat hij in zijn eigen goddelijkheid gelo ven en als hij in navolging van Alexander het meisje Roxanne wil trouwen gaat het mis. Peachy, mis maakt naar lichaam en geest, gaat de lange weg terug naar India en vertelt Kipling het ongelooflijke verhaal, dat nog een bizarre climax krijgt. Niet verspild „The Man who would be King" is een groot opgezette, dure produktie (van de beroemde John Foreman) en het geld werd aan dit project niet ver spild. Het is een magnifieke film ge worden in de grote, romantische tra ditie, iets wat van de oude meester trouwens wei te verwachten viel. Het vaak snerpende patriottisme van Kipling wordt mooi in torn gehouden door ingehouden ironie, de hoofdpersonen (uitnemend gespeeld door Michael Caine, Sean Connery en Christopher Plummer als Kipling) zijn geen statische typen maar leven de mensen, die bij de toeschouwer soms sympathie, soms antipathie, soms bewondering, soms vertedering en soms medelijden opwekken en de landschappen (gefilmd in Chamonix en Marokko) hebben een vaak ij zingwekkende sfeer. De zoveelste pluim op de hoed van Huston, deze film. Amsterdam - Bellevue Cinerama, 14 r) vri Omar Sharif en Julie Andrews in „Operatie Barbados" Spionagefilms zijn er in soorten: in sommige wordt voornamelijk hard gelopen, geknokt en geklommen om aan de vijand te ontkomen, in andere gaat het meer om de psyche dan om het fysiek en er zijn er ook die zwart grijs worden getint door melancholie en gevoel voor betrekkelijkheid. „Operatie Barbados" („The Tama rind Seed") is (om bij de kleuren te blijven) roze gestreept. De liefde tus sen een onstoere Rus, een militaire attaché die wordt gedwonggen tot overlopen en een secretaresse van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken met een verleden vol ongelukkige relaties speelt, er een grote rol in. Hun affaire wordt enorm gecompliceerd door spionnen van beide kanten die er herhaaldelijk dwars doorheen lopen, maar aan het eind winnen de zachte krachten het warempel toch. Best een aardige film, zo genuanceerd als binnen het kader mogelijk is, met de exotische Omar Sharif en de in-keurige Julie Andrews in de hoofdrollen. Amsterdam - Nöggerath, 14 jr. men1 :erke satie- SS ijd door Malcolm Ross Macdonald 'De mens van nul tot nu' vertelt u het ongelooflijk interes sante verhaal van de voorgeschiedenis, het begin en de ont wikkeling van de mens. Beginnend met het ont staan van het heelal, via de evolutie van het leven, vanaf de eerste 'levende' materie tot het huidige stadium: de mens zoals wij hem kennen. Daarbij krijgt u een hel der inzicht in de moderne ontdekkingen over de dra ger van de erfelijke eigen schappen, het DNA ge naamd, dat de unieke ei genschappen van ieder mens bepaalt. Met tiental len afbeeldingen, de mees te in kleur, f 17,50. TIJDELIJKE VOORDEELPRIJS (tot 1 juni a s In iedere boekhandel Zomer Keuning Boeken - Wageningen Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Na een doorwrocht betoog van minister Van Kemenade over de sociale functie van het openbaar onderwijs, snelde de Amsterdamse onderwijzer Paul Mlnjon gisteren naar het podium van het RAI-Congrescentrum. „Drie kwartier hebben we met z'n honderden naar een historisch verhaal over de schoolstrijd zitten luisteren, maar wat hebben we daaraan voor onze dagelijkse praktijk op school in een stad als Amsterdam?" Naar het applaus in de zaal te horen, waren vele aanwezigen op de onderwijsdag van het Amsterdamse openbaar onderwijs het met hem eens. Sean Connery en Michael Caine in ,,The Man who would be King" De detectivefilm die gesitueerd is in de jaren veertig en geheel is afge stemd op het gangbare model van die tijd is nog lang niet uit de mode. Soms werpt ht procédé, hoe kunstmatig ook, wel eens aangena me vruchten af „China Town" en „Farewell my lovely") maar niet zel den komt de krampachtig gecon strueerde nostalgische sfeer je neus en oren uit. Zo ook bij „Peeper", een film van Peter Hyams over een En gelse privé-detective met een zieken fondsbrilletje (Micheal Caine), die in Los Angeles in de clinch raakt met lelijke gangster en een mooie, slech te vrouw (Nathalie Wood). Het alle reerste begin doet nog wel iets aar digs vermoeden, maar gaandeweg zingt de goedwillende toeschouwer moed en aandacht in de schoenen. Misschien zou het allemaal niet zo erg zijn, als er niet tot elke prijs geestig gedaan moest worden. En dan die afschuwelijke dialoog, vol wisecracks die in de prut vallen nog voor ze zijn uitgesproken. Voeg daarbij een allermagerst scena- riootje, dat reeds na een kwartier geen geheimen meer in zich bergt en 't is armoe troef. Amsterdam-Flora, 14 jr. De Komedianten. Meesterlijk Grieks epos van Theo Angeloupos over een stuk bewogen geschiedenis. 2 t.e.m. 4 april Spulgat, Dordrecht en Theater 't Hoogt, Utrecht. Brother can you spare a dime. Bril jante collage over de Amerikaanse crisisjaren in film en werkelijkheid. De gehele week in Minimovies, Amsterdam. Spanje week. Van 2 tot 7 april in Kijkhuis, Den Haag. Vertoond wor den twee zeer bijzondere documen taires: „Spaanse Aarde" van Joris Ivens (2 en 3 april) en „Mourir a Madrid" van Frédéric Rossif. Het programma wordt aangevuld met korte illegale Spaanse films. Het Zout der Aarde. Voortreffelijke film van Herbert Biberman (uit 1956) waarin verschillende sociale proble men aan de orde komen. 2 april Kuiperspoorttheater, Middelburg; 7 april De Zwaan, Souburg. Le Règle du Jeu. Briljante satirische comedie van Jean Renoir uit 1939. De gehele week in Filmhuis, Delft. Een Alledaagse Geschiedenis. Bij zondere documentaire van Judit Elek over meisjes in een Hongaars dorp. 6 april Filmhuis Uilenstede. Amstelveen. 1' Année dernière a Marienbad. Baanbrekende film van Alain Res- nais. 2 april Club 16/70, Dordrecht; 6 april Filmhuis Arnoldushoeve Hoofddorp; 7 april Filmhuis, Velsen, IJmuiden. De Tijgerkat. Een van de mooiste films van de onlangs gestorven Itali aanse regisseur Luchino Visconti over een in verval gerakend Sicili- aans adellijk geslacht met Burt Lan caster in de hoofdrol. De gehele week in Alhambra 2, Amsterdam. My fair Lady. Klassieke musical van George Cukor met Audrey Hepburn in de hoofdrol. De gehele week in Du Midi, Amsterdam. 1' Histoire d' Adèle H. Ontroerende film van Francois Truffaut over de dochter van Victor Hugo. De gehele week in Alhambra 1, Amsterdam. Van een verslaggever OEGSTGEEST Uit het Centrum 45, waar mensen worden behandeld en begeleid die nadelige gevolgen ondervinden van hun verzetsactivi teiten uit de Tweede Wereldoorlog, is een brief met ruim honderd handte keningen gestuurd aan de Neder landse Raad van Kerken, waarin verontwaardiging wordt uitgespro ken over de verklaring van de Raad van Kerken over de drie van Breda. De Raad wil vrijlating van de drie. „Wij hebben de stellige indruk dat u bij uw overwegingen in onvoldoende mate het leed van de nog levende slachtoffers van het fascisme heeft laten wegen, aldus de briefschrijvers van het Centrum 45. Binnen ons rechtssysteem bestaat geen feitelijk middel om de bestraffing zodanig tot zijn recht te laten komen, dat het rechtsgevoel van de betrokkenen kan worden bevredigd, namelijk de doodstraf. Zij doen een klemmend beroep op de Raad van Kerken om terug te komen op wat zij noemen „uw dwalingen". De briefschrijvers willen een gesprek met prof. Berkhof, de woordvoerder van de Raad van Kerken. De Italiaanse regisseur Dario Argen- to staat bekend om zijn thrillers zon der slot of zin, maar zo bruin gebak ken als in „Bloedlink" („Profondo Rosso") heeft hij het slechts zelden. Een keten van gruwelijke moorden begint, wanneer een Letlandse hel derziende tijdens een séance onwel wordt omdat zij rood bloed ziet en zwarte moord en een verwrongen kinderlijke geest. Voor ze de fatale naam kan onthullen wordt ze in mootjes gehakt en niet weinigen treft een gelijksoortig lot; allemaal smoren ze in hun eigen tomaten ketchup. De kern van het kwaad steekt klaarblijkelijk in een spook huis, waar een heksenkind rondwaart, maar als puntje bij paal tje komt heeft dat vervallen pand er niks niemendal mee te maken, 't Is alleen maar opgetrokken om sfeer te scheppen waar een samenhangende intrige ontbreekt. Om kort te gaan: 't is machteloze en wezenloze troep, ook nog stuntelig nagesynchroni seerd. Toch behoeft een bezoek aan „Bloedlink" geen verloren avond te betekenen, want als men de ogen sluit kan met genieten van aardige griezelmuziekjes. voortgebracht door Giorgio Gaslini en zijn mak kers. Maar dan wel consequent zijn. want voor je het weet wordt er weer een kleverige kwak rood op je netvlies gesmeten. Amsterdam - Renbrandplcintheater, Den Haag, Odeon 1; Rotterdam Lu- mie re 1, 18 jr. ARNHEM Uit het Koopmanshuis in de Zaanse buurt van het Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem is de afgelopen dagen een Zaanse klok ter waarde van ongeveer 30.000 gulden gestolen. Men kwam het hou ten woninkje binnen door enkele ruitjes te vernielen. De diefstal werd woensdag ontdekt, aldus de politie. Toch zei minister Van Kemenade best boeiende dingen over de ontwik keling van het Nederlandse openbaar onderwijs. Sinds de Franse revolutie wordt het onderwijs meer en meer als een publieke zaak beschouwd, aldus de minister. In een tijd waarin drie kwart van de bevolking nog analfa beet was is dat van enorme betekenis geweest. Ook vandaag beschouw ik dat nog als de eerste taak van het openbaar onderwijs: het verzekeren van opleiding en ontplooiing voor alle kinderen van ons volk". De minister wees erop dat de positie van het openbaar onderwijs aanvan kelijk geen probleem was. Toen ons land in naam protestants was, ging iedereen naar de openbare, maar wel christelijk getinte school. De moei lijkheden ontstonden pas toen een deel der protestanten deze over- heidsschool niet meer protestants ge noeg vond, en de katholieken zich gingen realiseren dat zij er eigenlijk niet aan te pas kwamen. „Neutraal" Toen het bijzonder onderwijs zich ging ontwikkelen werd het openbaar onderwijs meer en meer gezien als „neutraal" terrein. Men diende daar ieders levensovertuiging te respecte ren, maar de openbare school zelf heette neutraal. Volgens de minister is dat een ernstig misverstand: on derwijs kan gewoon niet waarden loos zijn. De taak van de openbare school is volgens de minister drieledig: ervoor zorgen dat alle kinderen gelijkwaar dige mogelijkheden tot vorming krij gen, open staan voor alle kinderen wier ouders de ontmoeting met an dersdenkenden op prijs stellen, en onderdak verschaffen aan iedere richting die te klein in getal is om een eigen schóól te stichten. Minister Van Kemenade spoorde het openbaar onderwijs aan tot „actieve pluriformiteit" in plaats van de (his torisch begrijpelijke) neutraliteit. In nauw contact met de ouders moet de openbare school juist veel aandacht geven aan de verschillende visies op mens en samenleving. Zonder eenzij digheid, maar ook zonder kleurloos te worden. Vragen Vooral dat laatste prikkelde toch nog sommige toehoorders tot vra gen. Had de minister ooit van de wet op de justitiële documentatie ge hoord? Zo ja, dan wist hij dat een onderwijzer met radicale politieke ideeën zijn benoeming kon verspelen door op school kleur te bekennen. Van Kemenade: „Juist daarom heb ik dit verhaal gehouden, opdat men weet dat een kleurloze openbare school niet aan de bedoeling van de grondwet beantwoordt". Volgens Van Kemenade is het ge vaar dat we dan linkse en rechtse openbare scholen krijgen niet zo groot. Dat zou ook in strijd zijn met Van onze parlementsredactie Den Haag Staatssecretaris Zee- valking (justitie) vindt dat het niet aan hem is om te oordelen over de plaatsing van pleegkinderen. Vol gens de bewindsman ligt die ver antwoordelijkheid bij de instantie die de plaatsing verzorgt. Zeevalking antwoordt dit op vragen van het KVP-Tweede Kamerlid me vrouw Cornelissen. Zij vroeg zich na melijk af of de plaatsing van pleeg kinderen in de zogenaamde alterna tieve samenlevingsvormen (onge huwd samenwonenden en homofie len) wel verantwoord is. De staatssecretaris zegt in zijn antwoord dat er nog altijd een groot tekort is aan pleeggezinnen, met na me voor kinderen die ouder zijn dan tien jaar. De plaatsing van 15 tot 21-jarigen levert de meeste proble men op. Zeevalking beschikt niet over preciese gegevens, maar zegt wel dat plaatsing in een van de ge noemde samenlevingsvormen maar een hoogst enkele keer is voorge komen. de wezenlijke bedoeling van de openbare school die voor iedereen toegankelijk is. Maar het is wel denkbaar dat in de ene wijk de (poli tieke) accenten anders gelegd wor den dan in een andere wijk. Dat is niet erg, mits er een nauw contact bestaat met de ouders. Stimulering Ingaande op de problemen van scho len In oude stadswijken zei Van Ke menade, dat hij er niets voor voelde heel Amsterdam tot stimuleringsge bied aan te wijzen. Het toekennen van extra leerkrachten en subsidie moet gericht gebeuren op die plaat sen waar het nodig is. Als je de hele stad tot achterstandsgebied ver klaart, profiteren ook de „betere" scholen van de extra hulp. Boven dien zijn er ook buiten de stedelijke gebieden (bij voorbeeld in de Oost Groningen) scholen die hulp nodig hebben. Een van de onderwijzers deed zijn beklag over een te geringe soepel heid van de rijksinspectie die allerlei vernieuwingen tegenhield, omdat de wetgeving deze nog niet toeliet. „Je mag alleen kookles geven als je het 'verwerken van biologische produk- ten' noemt. Fotografie mag alleen als het 'tekenen' heet. Ook de sa menwerking van kleuter- en lager onderwijs kan worden tegenge houden". Minister Van Kemenade: „Om dat laatste mogelijk te maken heb ik een wetswijziging voorgesteld, maar de WD en de confessionele partijen vertragen dat. En als u klachten over de inspectie heeft, moet u me maar een briefje schrijven. Al vraag Ik dan wel weer advies aan diezelfde In spectie." WIJCHEN De 45-jarige vertegen woordiger B. J. M. Klaassen uit Nij megen is in de nacht van woensdag op donderdag in het Gelderse Wij- chen om het leven gekomen toen hij met zijn auto over de kop sloeg. Het slachtoffer bleek zijn nek te hebben gebroken. Tegenwoordig ziet u steeds meer sigaren met een flos, dat pluimpje binnengoed dat aan het einde uit de sigaar steekt. Veel rokers vinden dat aantrekkelijk. Het volle aroma komt dan al bij het aansteken vrij. Maar de flos alleen bepaalt het aroma niet. Dat doen de melange en het model. Zo is een Brazil, mits het échte Brazil is, wat minder mild maar wel smaakvoller en aromatischer dan een Havana. En is een Wilde Havana ook milder dan de pittige Wilde Cigarillos. En biedt het perfecto- model van de Matanzas een meer Havana-indruk met een diepere smaak en een subtropisch, mysterieus aroma. Melange en model, daarop zal de kenner zijn keus bepalen. En daarom valt zijn keus zo vaak op het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos. Omdat hij weet dat een Wilde zó kan, zó hoort te zijn. En niet anders. m toé «KÜ Wilde Havana 35 cent. MttUSéM Am Wilde Brazil 35 cent. MitaÉMUMiÉMlÉ Wilde Cigarillos Brazil 27 cent. mm Wilde Cigarillos Havana 25 cent. Rondclas CK 62 33 cent. m&ïi Éi Rondclas Brasil 33 cent. Matanzas 31 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9