Commissie-Donner hoopt zij nu halverwege is dat i dichtbij AJ-A Commentaar Tuchtrecht Alle conclusies worden gepubli ceerd, behalve over privé-zaken Tuchtrecht (2) ra een kater, maar geen rater heidétuin zwart-wit het weer Lente Vragen Van Thijn over „Lockheed" weerrapporten VRIJDAG 2 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het medisch tuchtrecht werkt niet goed. Dat blijkt eens te meer uit het eerste openbare „jaarverslag" van het Medisch tuchtcollege in Amster dam. Er staat niet veel in wat niet al bekend was uit de landelijke versla gen die de geneeskundige hoofdin specteur van de volksgezondheid de laatste jaren publiceerde. Maar het staat er nog eens erg duidelijk, en ditmaal voor rekening van de direct betrokkenen. door Huib Goudriaan Het medisch tuchtrecht werkt niet goed. De arts over wie geklaagd In „Haagse kringen" wordt verwacht wordt, voelt zich door de klacht dat het rapport van de commissie hevig gefrustreerd. En de klager ertt>® kan leiden dat de prins kan r? worden geadviseerd enige afstand te heeft vaak het gevoel dat hij stmt op nemen zijn 2aken^ienden (de een gesloten front van medische commissie zal waarschijnlijk de deskundigen; dat hij vecht tegen de conclusie trekken dat prins Bemhard bierkaai. DEN HAAG De commissie-Donner, die ondereoekt of prins Bernhard betrokken is bij de Lockheed-affaire hoopt dat zij nu halverwege is met haar werkzaamheden. Volgens een woordvoer der van de commissie is het echter bepaald niet zeker dat de commissie, die nu vijftig dagen bezig is, inderdaad half mei met een rapport zal komen. Een bericht, waarin dat gemeld werd, noemde hij onjuist. De frustratie van de arts is wel begrijpelijk. Tenslotte is een tuchtklacht een zichtbare breuk in de relatie van vertrouwen die tussen nauwkeuriger had moeten zijn bij het bepalen van zijn vriendenkring). Po litici, die zich willen uitlaten over het beeld van de monarchie na het ver schijnen van het rapport van de com missie-Donner, spreken de hoop uit dat koningin Juliana met haar arts en patient zou moeten bestaan grote gezag nog geruime tijd zal en waar beiden belang bij hebben, willen aanblijven. Het wordt in het Het besef dat de dokter ook maar belang van de monarchie geacht, dat een mens is, kan voor beide partijen prinses Beatrix de koningin zal op- hard aankomen. Van een voetstuk volgen als de mat rond het koninklijk af komen is een proces dat tijd en huis zal Zlin weergekeerd' moeite kost, en soms pijn. Naar p*®Tleri. D£n ^Belopen mate er meer tiid en moeite aan vrijdag herhaald dat alles openbaar mate er meer tijd en moeite aan zal worden gemaakt, behalve wan- besteed wordt, mogen we hopen dat neer ^et gaat om pure privézaken, die de pijn afneemt. geen rechtstreeks verband houden met de Lockheed-affaire. De frustratie van de klager vereist staatsrechtelijk is de zaak nogal ge- een actievere aanpak. Meestal is hij compliceerd. Het kabinet kan zich op medisch en juridisch gebied een nooit van daden of uitspraken van de leek. Volgens hel jaarverslag pro- koningin distantiëren, omdat anders beert hel Amsterdamse ,uch, college ^demvSo^ledln zoveel mogelijk om hem uit te leg- van ^et Koninklijk Huis. Daarvoor gen wat er aan de hand is. De bestaat ook een ministeriële ver bedoeling is voortreffelijk, maar het antwoordelijkheid, maar dat is een blijkt te vaak niet te helpen. Het afgeleide. Die bestaat, omdat de le- college constateert dat zelf. den van het Koninklijk Huls zo dicht b bij het onschendbare staatshoofd De situatie wordt nog bemoeilijkt staan, aldus de hoogleraar doordat vrij veel ingediende klach- ordelijkheid wordt min- ten zo warrig zijn opgesteld, dat het der naaImate de ieden van het Ko- college er in eerste instantie weinig ninklijk Huis verder van het van begrijpt. In ccn soms uitgcbrci- staatshoofd afstaan. Dat betekent, de briefwisseling probeert men dan dat ministers wel afstand kunnen ne- duidelijkheid te bereiken. Een en- men van daden of uitlatingen van de kele keer stelt de voorzitter van het college een voorlopig onderzoek in. Maar dat kan niet te vaak want „helaas" hebben hij en zijn plaatsvervangers daar niet genoeg tijd voor. Zowel de falende communicatie met de klager, als het tijdgebrek van de voorzitter, wijzen op een amateuris tisch karakter van de praktijk van het medisch tuchtrecht. Dat zal moeten worden doorbroken. Het Amsterdamse college doet in zijn verslag een voorstel in die rich ting, dat zorgvuldige overweging verdient. Bij de tuchtcolleges zou een medisch deskundige moeten optreden als een soort „ambtenaar van het openbaar ministerie", als aanklager met eigen verantwoorde lijkheid en bevoegdheden. Dat lijkt een even welkome als be langrijke versterking van de positie van de klager, die op het ogenblik in zijn eentje tegenover „de heren" staat, tenzij hij zich door een advo caat laat bijstaan. Wat meer aarze ling hebben wij bij de gedachte dat de nieuwe functionaris dan ook van te voren kan onderzoeken of een ingediende klacht terecht is of niet. Er is inderdaad duidelijk behoefte aan een zeef-functie. Te veel zaken komen voor de tuchtcolleges die niet leiden tot het opleggen van een maatregel maar alleen tot vergroting van de frustratie van alle partijen. Maar als het tuchtrecht nu toch aangekleed wordt, heeft het, meer nog dan aan een „officier van justi tie" behoefte aan een „rechter commissaris". Een figuur dus die een zorgvuldig vooronderzoek naar de feiten intelt. Een medische deskundige in mense lijke relaties. Bij zo'n „gerechtelijk vooronderzoek" kan zeer wel blij ken dat het geen zin heeft, de klacht voor het voltallige college te behan delen. Als ook de klager dat inziet en op dat punt is de „menselijke deskundigheid" van de rechter commissaris van het grootste belang is daarmee een goede oplossing van het probleem bereikt. Ziet de klager dat niet in, dan zal de behan deling van de klacht moeten worden voortgezet. Wij betwijfelen of deze „gevoelige" functie in het vooronderzoek met' die van een professionele aanklager valt te verenigen. prins. Dat is ook wel eens gebeurd. De Rotterdamse hoogleraar staatsrecht mr W. G. Verkruijsen heeft kort na de instelling van de commissie-Donner als zijn mening kenbaar gemaakt dat koningin Julia na afstand zal doen van de troon, als de Lockheed-affarie ook maar de ge ringste smet werpt op het blazoen van prins Bernhard. De hoogleraar baseert zijn mening op de omstandig heid dat koningin Juliana zich staatsrechtelijk altijd uiterst zuiver heeft opgesteld. In regeringskringen zou op het ogenblik worden gesteld, dat deze vérgaande consequenties voor het kabinet en premier Den Uyl in het bijzonder geen reden mogen en ook niet zullen zijn om slechts de gedeel telijke waarheid te openbaren. „Den Uyl zal nooit het risico willen lopen, dat na enige tijd blijkt dat hij dingen heeft achtergehouden. Daar is hij de man niet naar," aldus Haagse kringen. Vijftig dagen De commissie-Donner isnu vijftig dagen aan het werk. Afgelopen maandag werd voor de commissie door de ministeries van buiten landse zaken en van justitie een overeenkomst tussen Nederland en Amerika getekend, waardoor de commissie over de gegevens kan be schikken van de Amerikaanse se naatscommissie en de Amerikaanse beurscommissie De Amerikanen keken aanvankelijk wat vreemd aan tegen de status van de commissie-Donner, maar deze werd toch spoedig erkend als een juridische onderzoek-commissie. Er zijn in Nederland wel twijfels ge weest over de mogelijkheden van de commissie, omdat haar bevoegdhe den beperkt zijn en zij is aangewezen op de vrijwillige medewerking van de betrokkenen Die twijfels zijn ook in de Tweede Kamer doorgeklonken. Amerika heeft met Japan en Italië wel een overeenkomst gesloten over de Lockheed-gegevens, met onderzoek commissies met juridische be voegdheden. Het verschil met Nederland is dat in die landen geen politiek gevoelig ele ment als het Kongingshuis een rol speelt. De terughoudendheid van de politieke partijen in ons land in de hele kwestie is hieruit ook te ver klaren. Nadat de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Ingersoll de voorwaarden had bekendge maakt, waaronder de VS de Lockheed-gegevens beschikbaar wil den stellen, ging Nederland onder handelen over de overeenkomst. Die onderhandelingen liepen minder voorspoedig dan was verwacht. Kernprobleem daarbij was de publi- katie van de gegevens aan het eind van het onderzoek. Onderminister Ingersoll noemde als een van de voorwaarden, dat de ge gevens slechts openbaar gemaakt mogen worden, als er op grond van die gegevens strafvervolging tegen iemand wordt ingesteld. Nederland vond echter dat de com missie-Donner. ook al wordt er geen strafvervolging ingesteld, bepaalde gegevens zal moeten openbaar ma ken om de conclusies van het onder zoek te kunnen motiveren. In het tenslotte bereikte akkoord wordt al leen de Amerikaanse eis van geheim houding vermeld. De rijksvoorlich tingsdienst liet weten, dat - als de commissie-Donner haar eindconclu sies heeft opgesteld - met de Ameri kanen zal worden besproken, welke Amerikaanse gegevens daarbij mo gen worden gepubliceerd. Strafrecht Strafrecht-deskundigen hebben wel de grond, waarop premier Den Uyl in de Tweede Kamer een strafrechte lijk onderzoek afwees, verworpen. Den Uyl zei dat een redelijk vermoe den van schuld moet bestaan wil een strafrechtelijk onderzoek kunnen worden ingesteld. Dat was volgens de premier onvoldoende aanwezig. De Amsterdamse hoogleraar straf rechtswetenschappen dr Chr. F. Ru- ter heeft onderstreept dat alleen een strafrechtelijk onderzoek uitsluitsel kan geven. Dat onderzoek zou zich dan moeten richten op de honderd duizend dollar, die in 1972 via het advocatenkantoor Coudert Frères in Parijs aan de Prins zouden zijn betaald. Een strafrechtelijk onderzoek op grond van de 1,1 miljoen dollar heeft geen zin omdat deze gelden in 1961 en 1962 zouden zijn betaald, en even tuele vergrijpen in die tijd verjaard zijn. Dit laatste heeft minister Van Agt aangegrepen toen hij vorige week verklaarde dat de blaam die de 1,1 miljoen dollar op de Prins werpt moeilijk kan worden weggenomen. Een onderzoek naar de honderddui zend dollar doet daaraan volgens hem niets af. De minister, tevens vice-premier, stelde zich eveneens op Minister-president J. den Uyl het eerder door premier Den Uyl verkondigde standpunt, dat de aan wijzingen voor een strafrechtelijk onderzoek weinig concreet zijn. Deuren open Een strafrechtelijk onderzoek zou overigens wel enige deuren hebben geopend. Op grond van het Europese verdrag voor rechtshulp zouden zo wel Zwitserland als Frankrijk ver plicht zijn aan zo'n onderzoek mee te werken. Frankrijk zou meer helder heid kunnen verschaffen in de kwes tie van de honderdduizend dollar. Coudert Frères heeft namelijk ont kend het Lockheedgeld naar het bui tenland te hebben overgemaakt en ook ontkend er een rekening voor Lockheed op na te hebben gehou den, in Frankrijk noch elders. Volgens de Franse strafwet is het echter mogelijk mensen onder ede te horen en de boeken van Coudert Frères na te slaan. De Nederlandse justitie zal in dat geval eerst om medewerking moeten vragen. Het argument van de regering om te kie zen voor de commissie-Donner, een orgaan zonder opsporingsbevoegd heid, is ook geweest dat de betrokke nen dan in normale gesprekken kun nen zeggen wat zij weten. Bij een strafrechtelijk onderzoek zou dat in de vorm van een verhoor moeten gebeuren en zou het bijna onmoge lijk zijn de verklaringen geheim te houden. Met de nu gekozen manier van onderzoek is het mogelijk dat prins Bernhard betrokkenen aan moedigt om de commissie te helpen. Volgens regeringskringen verleent de Prins die medewerking ook. Vrienden Overigens is het niet zeker dat het eindrapport van de commissie- Donner het laatste woord zal zijn in de Lockheed-affaire zover dit Neder land betreft. In „Haagse kringen" wordt de verwachting uitgesproken dat vrienden en kennissen van de prins althans zijn keuze van vrien den en kennissen aan de orde zal worden gesteld. De prins heeft zoals wij eerder schre ven talrijke contacten over de hele wereld in kringen van de grote za kenwereld. onder bankiers, politici enz. Van deze contacten heeft de prins dikwijls gebruik gemaakt om aanvankelijk aangemoedigd door de Nederlandse regering later in ieder geval met toestemming van de achtereenvolgende kabinetten, de belangen te behartigen van het Ne derlandse bedrijfsleven. Die internationale contacten mondden onder meer uit in de 1001- club van het Wereldnatuurfonds en in de Bilderbergconferentie, waar van de prins voorzitter is. In deze kringen hebben zich ook personen bewogen wier doeleinden niet altijd even zuiver waren en die in contact trachtten te komen met prins Bernhard. Enkele voorbeelden daarvan zijn, zoals ekend. de Ame rikaanse dubieuze financier Robert Vesco en de Pakistaanse sheik Ali Ahmed, wiens betrekkingen met de prins vorige week door een publika- tie in The Times in de openbaarheid kwamen. Zeker lijkt thans dat de prins op een voorzichtige manier duidelijk zal worden gemaakt dat hij in de toe komst op zijn hoede zal moeten zijn voor dit soort personen, die misbruik maken van de magie van het Ko ningshuis. de Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit Woorden die met „on-" en „ont-" beginnen, hebben vaak een wat onprettige klank. Maar, zegt me vrouw Dixon uit Amsterdam, zo'n zelfde woord zonder on(t)-. dat dus eigenlijk een positieve betekenis zou moeten hebben, is nogal eens óf net zo negatief öf het bestaat helemaal niet (meer). Wie heeft er wel eens gehoord van bijvoor beeld: besuisd. behouwen, benul- lig, beschoft, gelikt, aard of be ring, allemaal woorden die met on- of ont- niet bepaald iets leuks uitdrukken en dus zonder dat voorvoegsel wl iets aardigs zou den moeten betekenen. Guur is minstens even onaangenaam als onguur, een hebbelijkheid meest al net zo vervelend als een onheb belijkheid. wie bloot is ziet er pre cies zo bloot uit als ontbloot en tuig is net zulk tuig als ontuig. Onze taal. wil mevrouw Dixon maar zeggen, zit behoorlijk onlo gisch in elkaar. En zij is natuur lijk niet de enige die er zo over denkt. Een onbekend gebleven doordenker heeft zijn ontdekkin gen over het onlogische in onze taal op rijm gezet en dat vers „de taal der talen" is afgedrukt in RP-magazine. maandblad van het korps rijkspolitie. De onbe kende vorser rijmde deze voor beelden aan elkaar: ..Het meervoud van slot is sloten. Maar toch is het meervoud van pot geen poten. Evenzo zegt men altijd één vat en twee vaten, Maar zal men zeggen: één kat en twee katen? Wie gisteren ging vliegen, zegt he den: ik vloog. Dus zegt u misschien ook van wie gen: ik woog? Nee. mis! Want ik woog is af komstig van wegen. Maar: is nu ik voog een vervoe ging van vegen? En van het woord zoeken vervoegt men ik zocht, En dus hoort bij vloeken misschien ook: ik vlocht?Alweer mis, want dit is afkomstig van vlechten. Maar ik hocht is geen juiste ver voeging van hechten. Bij roepen hoort: riep. maar bij snoepen geen sniep. Bij lopen hoort: liep, maar bij slopen geen sliep. Want dit is afkomstig van 't scho ne woord slapen. Maar zegt nu weer niet: ik riep bij 't woord rapen. Want dat komt van roepen en u ziet terstond: Zo draaien wij vrolijk in 't cirkel tje rond. Van raden komt ried, maar van baden geen bied. Dit komt van bieden (ik hoop dat u 't nog ziet). Ook komt hiervan: bood, maar van wieden geen ivood. U ziet. de verwarring is akelig groot. Nog talloos veel voorbeelden kan ik u geven. Want gaf hoort bij geven, maar laf niet bij leven. Men spreekt van: wij drinken, wij hebben gedronken. Maar niet van: wij hinken, wtj hebben gehonken. Het volgende geval, dat is bijna te bont: Bij slaan hoort: ik sloeg, niet ik sling of ik slond. Bij staan niet: ik stoeg of ik sting, maar: ik stond. Bij gaan hoort: ik ging en niet ik goeg of ik gond. Een mannetjeskat noemt men doorgaans een kater. Hoe noemt u een mannetjesrat? Soms een rater? Zo heeft het Nederlands verschil lende kwalen. Niettemin is en blijft het de taal der talen". Maar na het lezen van een rijm als dit mag het toch wel een won der heten dat er zelfs buitenlan ders zijn die onze taal geleerd hebben. Na het eetbare ondergoed is er in de Verenigde Staten alweer iets nieuws op kledinggebied gefabriceerd: truitjes met een luchtje. Het zijn t-sbirts die niet alleen zijn versierd met appels, bananen, bessen en ander ooft of met allerlei soorten bloemen, maar daar ook naar ruiken. In de Westduitse stad München zijn ze al te zien geweest (en te ruiken, zoals de heren op de foto demonstreren) en vermoedelijk zijn ze er ook al te koop. Voor hoeveel is er niet bij verteld, maar hoe duur ze ook uitvallen, in elk geval sparen ze parfums en geurige toiletwatertjes uit. Dankzij de enorme variatie in hei deplanten is het mogelijk vrijwel het hele jaar rond een bloeiende tuin te hebben. De belangstelling voor zulke heidetuinen neemt nog steeds toe en het is dan ook geen wonder dat de nog jonge Neder landse Heidevereniging Ericultu- ra al zo'n duizend leden telt. Eri- cultura bestaat zaterdag vijf jaar en ter gelegenheid daarvan is er zaterdagmiddag en zondag een vrij toegankelijke tentoonstel ling in de middelbare tuin bouwschool voor meisjes „Huis te Lande" in Rijswijk, uiteraard van a tot z gewijd aan de heidetuin. Zo wordt daar een overzicht gegeven van het ontstaan van natuurlijke heidevelden, er wordt aandacht besteed aan het behoud daarvan, aan aanleg en onderhoud van de heidetuin, er worden bloemstuk- jes en corsages gemaakt, er is ad vies te krijgen over stekken en snoeien, er zijn collecties bloe- menpostzegels en gedroogde hei deplanten en bovendien zijn er tekeningen, aquarellen en olie verfschilderingen natuurlijk over de heideplant uit de zes tiende en onze eigen eeuw te zien. Op het terrein van de school is een model-heidetuin aangelegd, die overgedragen wordt aan de school en uiteraard langer dan dit wee kend intact blijft. Tussen moilijke. alleen voor zjn vakgenoten begrijpelijke, stellin gen als „de verschillen tussen in suspensie en in monolagen ge groeide neuroblastomacellen" heeft de pas in Utrecht gepromo veerde dr. J.M. Vlak er ook een paar die iedereen zullen aan spreken: Zwart geld zit meestal bij witte boorden. Het is momenteel een luxe om in de puree te zitten. Van een verslaggever DEN HAAG. De Fractievoorzitter van de PvdA in de tweede Kamer, Ed van Thijn vraagt zich af, of de overeenkomst die Nederland met het Amerikaanse ministerie van jus titie over de Lockheed-gegevens heeft gesloten, verandering brengt in de toezegging van premier Den Uyl, dat alle beschikbare materiaal, dat de commissie van drie op tafel brengt, aan de Kamer zal worden overgeegd. Van Thijn heeft de pre mier hierover vragen gesteld. In de overeenkomst met de Ameri kanen staat, dat geen geheime gege- Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren de warmste dag tot nu toe van het jaar geweest. In Zuid-Limburg liep de temperatuur op tot 18 C. In Rotterdam en De Bilt werd 14 bereik^in het noord oosten 13 tot 14 In Duitsland gaven Keulen en Stuttgart 21 graden, Oostenrijk was van 20 tot 22 graden C. Daarente gen regende het op de Britse Eilanden (Hebriden 13 milli meter) en zat IJsland nog al tijd opgescheept met winter kou, gisteravond min 7 gra den in het noordoosten (maxi mum min 3). Er zal wel wat regen van de Britse eilanden naar onze omgeving over waaien maar de vooruitzich ten voor het week-end zijn toch niet al te slecht. Boven dien is wat neerslag gunstig vens aan derden mogen worden ver- voor de groei. Het wordt tij- strekt. „Wat de openbaarheid betreft heeft de minister-president slechts een voorbehoud gemaakt voor het geval, dat in het te produceren mate riaal bepaalde deskundigen rapporten en andere gegevens zullen voorkomen, die ter vertrouwelijke kennisname van de Kamer zullen worden gebracht, aldus Van Thijn in een toelichting„Met betrekking tot de overlegging van het beschikbare materiaal aan de Kamer is evenwel geen enkel voorbehoud gemaakt", aldus Van Thijn. dens het week end weer over wegend droog, maar de tem peratuur zal minder hoog ko men dan donderdag met maxima van 10 tot 12 graden Celsius. Het epicentrum van de aardbeving in Noord- Nederland is nog niet bekend. Van KNMi-zijde wacht men in spanning de gegevens af van de seismografische stati ons in West-Duitsland, zonder bediening een wee- iormq as mat 10 temperaturen wo UchtdnA m mrtlibaren ócAlarmqen Mgel v warmiefitxit H hoge-dnAgebed bewkriq sneeuw T-r tou-front L lage-dnAgebed «m re^en TJZ onweer wndrchtng verplaatsngsnchtng klang functioneert en pas be gin volgende week worden de dat 'registreerstroken afgenomen. Van bevriende zijde vernam epicentrum lag bij Doornik. In Nederland werd de beving tot de lijn Den Heider- Kampen gevoeld. Van de be ving van jl. dinsdag ontving ik nog een rapport van Ame land. De waarnemer daar hoorde twee geweldige knal len uit de richting van de Noordzee komen. Dat deed hem denken aan een Engels bombardement op de duik bootbunker in IJmuiden tij dens de laatste oorlog. Trillin gen werden op Ameland niet gevoeld. Wel belde een inwo ner van Leeuwarden gisteren op met de mededeling dat hij diezelfde dag, maar dan om vier uur 's middags de vloer van een nieuwbouwwoning had voelen bewegen. Woensdagmorgen rondom tien uur zijn er nog natrillin gen geregistreerd. Dat de ondergrond in het noorden door de eeuwen heen niet overal even stabiel was, bewees verder de hevige wa terberoering in een meertje bij Blokzijl op 21 april 1843 Een paar dagen geleden brachten wij een koude- voorspelling uit Groenland. Een lezer vraagt om nader commentaar. Wel, het bericht kwam uit de koker van Willy Dansgaard van de universi teit in Kopenhagen, eerder al ik dat de aardbeving van 11 in het nieuws door boringen juni 1938 wel degelijk doden die hij verrichtte in de ijskap dicht bij huis heeft veroor- van Groenland aan de hand zaakt, namelijk in België. Het waarvan hij twee kil- AMSTERDAM DE BILT DEELEN EELDE EINDHOVEN DEN HELDER H'DAM TWENTE VLISSINGEN ZD LIMBURG ABERDEEN ATHENE BARCELONA BERLIJN BORDEAUX BRUSSEL FRANKFURT GENf.VE HELSINKI INNSBRUCK KOPENHAGEN LISSABON LOCARNO LONDEN LUXEMBURG MADRID MALAGA MALLORCA MUNCHEN NICE 'OSLO PARUS ROME SPLIT STOCKHOLM WENEN ZURICH CASABLANCA ISTANBOEL LAS PALMAS NEW YORK TEL AVIV maatschommelingen van 80 en 180 jaar vond, die hij toe schrijft aan schommelingen in verband met de zon. Deze Dansgaard geeft de koude- prognose 85 procent trefkans. De leider van het studie centrum van het ijs, Paul Newstedt zegt. dat de gevol gen van de Groenlandse kou periode op het hele noordelijk halfrond merkbaar zullen zijn. Er zijn opvallende dalin gen van de zeetemperatuur bij Groenland geconstateerd. Daardoor zijn grote hoeveel heden ijs doorgedrongen in Straat Davis tussen Groen land en Canada. Het afkoelen van de zee staat in direct ver band met veranderingen in de ijskap, waardoor het grootste HOOG WATER, zaterdag 3 april, deel van dit reusachtige ei- Vlissingen 3.51—16.12, Ha land wordt bedekt en dat op ringvlietslulzen 4.11—16.27. Rotter- zijn beurt weer verantwoorde- dam 5.54—18.19. Scheveningen lijk is voor weersveranderin- 5.0817.24, IJmuiden 5.4518.01, gen over het hele noordelijk Den Helder 9.32—21.43, Harllngen halfrond 12.08— Delfzijl 1.5314.13 Ma* triint. 7 1» uur' half bew 13 0 licht bew 14 0 licht bew 14 0 zwaar bew 13 0 half bew 17 0 onbewolkt 13 0 zwaar bew 14 0 onbewolkt 13 0 onbewolkt 13 0 half bew IB 0 sneeuwbui 6 0.1 half bew 15 0 licht bew 13 0 onbewolkt 23 0 half bew 17 0 licht bew 20 0 licht bew 20 0 zwaar bew 2 3 onbewolkt 22 0 onbewolkt 10 0 licht bew 20 0 zwaar bew 18 0 half bew 10 0 licht bew 25 0 zwaar bew 20 0 onbewolkt 20 0 onbewolkt 20 0 onbewolkt 18 0 regenbui 8 0.1 zwaar bew 22 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 20 0 licht bew 7 0.4 onbewolkt 21 0 onbewolkt 21 0 zwaar bew 27 0 zwaar bew 23 0 regenbui onbewolkt 18 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5