Plan voor wijk kost raadslid duizenden PvdA slikt eisen werkloosheid in tot betere tijden \orstMï „PvdA zou kiezen voor samenwerking met compleet CDA Zwendel Verwondingen aangevallen KLM-Purser vallen mee Verhuizing ambtenaren in Utrecht uitgesteld Meerderheid voor beperkte verbetering van uitkeringen Voorstel om werkloosheid te verminderen Bedrijfshal in Ulft geheel uitgebrand Passagier stak toe tijdens vlucht CHU in september uit Kamerpresidium Griep oorzaak van problemen bij Haagse tram •n METZLER- Van Agt: regeeranimo is groot Opslagplaats vliegtuigbenzine naast nieuwe kantoor Papendrechter G. van de Graaf heeft spaargeld klaar liggen VRIJDAG 2 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer heeft de wensen voor verbetering van de werkloosheidsuitkering opgezouten in afwachting van betere financiële tijden voor de overheid. Een grote meerderheid in de Kamer gaat nu zonder meer akkoord met een beperkte verbetering van de uitkering voor oudere langdurig werklozen. Deze beperkte verbetering betreft het wetsvoorstel van staatssecretaris Mertens om werknemers die 1 janua ri 1975 tweeëneenhalf jaar werkloos en 60 jaar of ouder waren, recht te doen houden op de WWV-uitkering, dus 75 procent van het laatst verdien de loon. Nu raakt de werknemer die tweeeneenhalf jaar werkloos is, uit getrokken voor de WWV, en komt bij de bijstand terecht. PvdA-woordvoerder Vellenga trok gisteren een motie van PvdA, PPR en PSP in, waarin werd gevraagd voor alle werklozen, en niet alleen voor de ouderen, de duur van de WWV te verlengen. Bovendien vroeg de motie optrekking van het WWV-niveau en recht op WWV ook voor gehuwde vrouwen die geen kostwinner zijn. Deze motie was ingediend in april vorig jaar. Vellenga trok de motie in omdat die honderden miljoenen gul dens extra vraagt, terwijl het kabinet naar miljarden bezuinigingen zoekt. Onze motie is niet te handhaven. De wal van gebrek aan middelen keert het schip van onze wensen, en dat willen we reëel aanvaarden. Woensdag nog had FNV (vakcentra les NVV-NKV) nadrukkelijk uitvoe ring gëeist van de wensen die in de nu ingetrokken motie waren vervat. Wél drong Vellenga aan op geleidelijke doorvoering van zijn wensen voor de WWV. Maar staatssecretaris Mertens wilde slechts toezeggen dat die zaak aan de orde komt in het kader van de bezuinigingsoperatie waaraan het kabinet nu werkt. PSP en CPN heb ben wijzigingsvoorstellen op het wet sontwerp ingediend. Die willen alle Bij name noemen Brieven voor binnenland, sport, onderwijs, sociaal leven en met name genoemde rubrie ken komen sneller op hun plaats als u ze ook op de enve loppe met name noemt. Bij voorbeeld: Trouw Sportre dactie lADVERTENTIE 4-1 A' oninginnedag - Vorsten Vandaag vraagt speciale aandacht voor onze jarige vorstin H.M. Koningin Juliana wordt deze maand 67 jaar. Voor Vorsten Vandaag alle aanleiding om het aprilnummerspeciaal aan haar te wijden. In een uitgebreide toto- reportage ziet u flitsen uit het leven van onze geliefde vorstin. De Koningin als kind, als moeder en als grootmoeder. Een document voor wie het wel en wee van ons Oranjehuis ter harte gaat. In dit nummer ook een interessant verslag over "hoe het hoort" aan het hof: alles over etikette in koninklijke stijl. Voorts o.m. een reportage over siot Schwerin, de'plaats waar een eeuw geleden Prins Hendrik werd geboren; een wandeling met Koningin Margrethe van Denemarken langs paleizen en kunstschatten; en een gesprek met Gracia en Rainier over hun twintigjarig huwelijk. forsten Vandaag volgt de kleine en grote gebeurtenissen van ons Oranjehuis en de monarchieën buiten onze grenzen op de voet. Elke maand reportages, inter view's, historische overzichten en vaste rubrieken. Alles rijk geïllustreerd met meer dan 100foto's. Losse nummers f 3,50. In elke tijdschriftenzaak. Elke maand informatie over alle vorstenhuizen verbeteringen uit de motie-Vellenga doorvoeren. Deze voorstellen maken echter geen kans in de Kamer. Handhaven Drees (DS70) diende een motie in dat bij de bezuinigingsoperatie de nu door te voeren beperkte WWV- verbetering in elk geval gehandhaafd moet blijven. Drees vindt het onjuist bestuur nu nog een verbetering van de WWV door te voeren, die over enkele maanden mogelijk weer wordt afgeschaft. Mertens hield echter vol dat in de bezuinigingsoperatie „in principe" alle sociale voorzieningen voor inperking in aanmerking komen. De WD'er Rietkerk was kritisch te genover de beperkte WWV- verbetering voor oudere werklozen. Hij vroeg zich af of de kosten 80 miljoen wel economisch ver antwoord zijn. Ook staat hij kritisch tegenover de terugwerkende kracht tot januari 1975. In elk geval zou deze verbetering tijdelijk moeten blijven, vindt Rietkerk. De WD'er vreest bovendien een ver kapte vervroegde pensionering; door dat bedrijven met oudere werkne mers weten dat iemand van 57,5 jaar of ouder, die moet afvloeien, in elk geval niet meer in de bijstand terecht zal komen. Mertens acht dit euvel „niet eenvoudig te voorkomen". Wel krijgen de arbeidsbureau's de opdracht erop te letten dat bij groepsontslagen er naar verhouding niet te veel ouderen onder zijn. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De Amsterdamse hoogleraar economie prof. dr. W. Driehuis heeft voorstellen gedaan om de werkloosheid voor 1980 terug te dringen tot 110.000. Het Centraal Planbureau becijferde onlangs dat er over vier jaar 210.000 werklozen zullen zijn. In de bladen van de Federatie Neder landse Vakbeweging zegt prof. Drie huis dat niet de investeringen van de bedrijven, maar juist de investerin gen van de overheid opgevoerd moe ten worden. Door een grootscheepse aanpak van de stadsvernieuwing kunnen volgens hem 50.000 arbeids plaatsen in de bouw en nog eens 50.000 plaatsen in de toeleverings sector behouden blijven. Prof. Driehuis zegt dat de overheid bij de uitvoering van wat hij noemt zijn „leefbaarheidsplan" een belang rijk deel van de financiering voor haar rekening moet nemen. „Ten de le verdient het zichzelf: door de ster ke groei van het nationaal inkomen ontvangt de overheid meer belastin gen en de vermindering van de werk loosheid verruimt eveneens haar mo gelijkheden. Daarom moet men er ook voor durven kiezen", aldus de hoogleraar, die er tegelijk voor waarschuwt dat de mensen moeten kiezen voor dit leefbaarheidsplan boven de verruiming van hun eigen koopkracht. Vervolg van pag. 1 Behalve aan deze misleiding zou De H. zich ook schuldig hebben gemaakt aan het dubbel, soms zelfs driedub bel. verkopen van deze bewijzen. Daardoor kon het aantal gedupeer den zo hoog oplopen. Slechts zeventien mensen ontspron gen de dans omdat zij de eersten waren en de overdracht via de notaris hadden laten lopen. Failliet De zaak kwam aan het rollen toen het instituut eind 1974 failliet werd verklaard en de Amsterdamse cura tor mr. J. van Andel de boeken onder zocht. Hij trof daarbij een zeer gebrekkige administratie aan. „Er waren geen jaarstukken en geen balansen. Waar het binnengekomen geld was geble ven kon op geen enkele manier meer worden nagegaan," aldus mr. Van Andel. Omdat hij wantrouwen kreeg, waarschuwde hij begin 1975 de Amsterdamse recherche, die een on derzoek instelde, maar daarvoor aan vankelijk weinig houvast kreeg. Het grote probleem was, dat er zo weinig aangiften waren gedaan. Hier en daar waren bij plaatselijke politiekorpsen wel klachten binnengekomen, maar die gaven nog geen aanleiding een omvangrijke zwendelzaak te ver moeden. Zwart geld Toen de zaak meer bekendheid kreeg, groeide dat aantal, maar des ondanks zegt de recherche veel moei te te hebben gehad alle gedupeerden boven water te halen. Velen van hen bleken nogal terughoudend, wat de politie aanleiding geeft tot de veron derstelling, dat „er in deze zaak nogal wat zwart geld is gestoken." ULFT/GRONINGEN Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een on geveer tweeduizend vierkante meter grote bedrijfshal van de DRU- haardenfabriek in het Gelderse Ulft verwoest. De schade wordt op meer dan een miljoen gulden geschat. De hal werd gebruikt voor de as semblage van verwarmingsappara tuur, een karwei waar ongeveer hon derd werknemers bij zijn betrokken. De brand, die door de brandweer korpsen van Ulft en vijf omliggende plaatsen en de bedrijfsbrandweer werd bestreden, was omstreeks twee uur geblust. De oorzaak is nog niet bekend. Gisteren is in de vroege ochtend in Groningen brand uitgebroken in het magazijn en de werkplaats van de firma Detmers en Co. Beide onderde len van de bakkerijgrondstoffenfa- briek brandden uit. In het magazijn stonden grote hoeveelheden Vet en broodkruim, terwijl in de werkplaats flessen met samengeperst gas ston den. De oorzaak van de brand en de totale schade zijn nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De verwondingen, die de 39-jarige KLM-assistent- purser Theo Nijenhuis uit Lunteren gisteren tijdens een vlucht van Dubai naar Zürich opliep toen een van de passagiers hem met een mes in het gezicht stak, blijken mee te vallen. Hij zal waarschijnlijk morgen al het Weense ziekenhuis, waarin hij is opgenomen, mogen verlaten. Het incident deed zich voor even na vertrek uit Dubai, toen de zestigjari ge in Polen geboren Duitser Stanis- law Kapzinski, die van Melbourne op weg was naar Warschau, Nijenhuis onverwacht met een houtkerfmesje te lijf ging, uitroepende: „Als jij mij wilt doden, dood ik je eerst." De man had zich al eerder tijdens de reis vreemd gedragen. In het stati onsgebouw van Dubai had hij Nijen huis verteld zich belaagd te voelen, waarop deze hem een plaatsje voorin gaf om een oogje op hem te houden. Eenmaal in de lucht, begon hij te huilen, liet zich vervolgens van zijn stoel op zijn knieën vallen en smeek te de passagiers hem niet te belagen. In het Engels riep hij dat hij onschul dig was. De heer Nijenhuis kalmeer de de man en bood hem een drankje aan. Toen hij hem het glas wilde aanreiken trok de man zijn mes. Twee artsen verleenden eerste hulp aan de hevig bloedende purser, die een snee van oor tot kin had. Gezag voerder H. A. Hartogh-Heys besloot na dit incident uit te wijken naar Wenen. Voor de rest van de vlucht naar Amsterdam werd de man door Theo Nijenhuis uit Lunteren. twee meereizende veiligheidsagenten op zijn stoel vastgebonden ge houden. De KLM-Boeing kwam met ongeveer acht uur vertraging op Schiphol aan. Een groot gedeelte van deze vertra ging was echter te wijten aan een lekke band, die de machine bij de landing in Wenen had opgelopen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CHU zal in sep tember bij het begin van het nieu we parlementaire jaar haar zetel in het presidium van de Tweede Ka mer kwijt raken. Deze zetel wordt nu bezet door de heer Van der Mei De CHU zal de presidium-zetel af staan omdat de fractie van deze par tij is ingekrompen van zeven naar zes zetels. Dit komt doordat de uit de CHU getreden heer Jac. Huijsen, na het verdwijnen van de heer Scholten uit de Kamer, toch de hem toeko mende zetel heeft ingenomen en als onafhankelijk Kamerlid zijn intrede heeft gedaan. Omdat de CHU nu nog maar zes zetels in de Kamer heeft, terwijl de CPN er zeven heeft, zal de CHU de presidiumzetel opgeven. Dit is het resultaat van het beraad dat de frac tievoorzitters gisteren hadden. DEN HAAG. De griep zorgt voor problemen bij het gemeentelijk ver voerbedrijf van Den Haag, de HTM. Het aantal zieken onder de buschauffeurs en trambestuurders is de laatste dagen zo gestegen, dat geen extra wagens kunnen worden ingezet tijdens de spitsuren. Volgens een mededeling van het be drijf zijn er nog wel mensen te vin den voor het verrichten van de nor male diensten, maar ook dat is al leen mogelijk omdat het personeel bereid is overwerk te verrichten. In de spitsen kunnen echter geen extra wagens ingezet worden. Van de buschauffeurs is ruim 22 procent ziek, van de trambestuurders 16 pro cent. De HTM vraagt de Hagenaars begrip als zij tijdens spitsuren in vollere wagens moeten zitten of staan dan zij gewend zijn. (ADVERTENTtE) bril: ieders oogmerk! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt meent dat de Partij van de Arbeid uiteindelijk zou kiezen voor samenwerking met een compleet CDA inclusief de CHU liever dan opnieuw in de oppositie terecht te komen. 11 In een interview met „politiek nieuws", het partijblad van de KVP, zegt Van Agt: „De animo bij de Partij van de Arbeid om regeer macht uit te oefenen is groot. Zij gaan erin op. Het zou hun zwaar vallen om terug te keren naar de oppositiebanken. Ik denk daarom dat als het puntje bij paaltje komt de PvdA liever een coalitie sluit met het volledige CDA, inclusief de CHU dus, dan terugkeert naar de oppositie om daar af te wach ten wanneer ze weer aan de bak komen". Minister Van Agt gelooft dan ook niet dat ARP en KVP genood zaakt zullen zijn, te kiezen tussen of het CDA te vormen of samen werking met de socialisten te zoe ken. Wel zegt Van Agt dat opoffe ring van het kabinet aan het CDA een herhaling zal opleveren van het trauma van de nacht van Schmelzer, „maar dan in het kwa draat". De minister zegt op de langere termijn zeker de mogelijkheid te zien van een betere formule van samenwerking met de socialisten in één kabinet: „Het is een onmis kenbaar feit dat, hoezeer de pro gressieven ook nu nog aanvallen hebben van dogmatisme, er toch veel minder uit de rode brevier wordt gebeden dan in het eerste kabinetsjaar". Van Agt meent wel dat de progressieven de christen democraten als eenheid zullen moeten aanvaarden, dus met in begrip van de CHU. Voorts moet volgens de minister het volgende kabinet worden samengesteld naar ratio van de getalsverhoudin gen in het parlement: „Dus geen 10-6-verhoudingen meer, of iets dat daar op lijkt." De minister betwijfelt of de PPR nog in een coalitie van christen democraten met de PvdA zal wil len meedoen, „omdat een belang rijk deel van de PPR de tanden knarst van ergernis over de uit komsten van de samenwerking in het kabinet met de christen democraten. Van Agt meent: „De Partij van de Arbeid heeft een beter besef van wat er in de gege ven omstandigheden mogelijk is". Positief De KVP-fractieleider Andriessen zegt in hetzelfde blad dat de feite lijke ontwikkelingen in het parle ment een positieve beslissing over de ene CDA-lijst rechtvaardigen. Hij wijst er wel op dat die beslis sing niet zonder gevolgen kan blij ven voor het verdere parlementai re werk. Met name zullen de frac ties van KVP. AR en CHU dan in het najaar bij het algemene poli tiek debat over troonrede en mil joenennota tot een gezamenlijke beoordeling moeten komen. Voorts zouden gemeenschappelij ke fractievergaderingen van uit zondering regel dienen te worden. Wrevelig De AR-fractieleider Aantjes toont zich in het AR-blad Nederlandse Gedachten nogal wrevelig over politici die nu al uitspraken doen over de vraag met welke partijen zij in een volgende kabinetsperio de regeringssamenwerking moge lijk achten. Aantjes meent dat al leen op basis van programma en beleid conclusies over samenwer king te trekken zijn. Hij vindt dat de PvdA het maar aan de christen democratische fracties moet over laten om uit te maken of zij het principieel en politiek voldoende eens zijn om tot een CDA-lijst te besluiten. „Beslissend voor de samenwer king is dan de politieke stelling, die de daaruit volgende fractie als zodanig betrekt, niet of enkele le den dier fractie zich daar (nog) niet of slechts met moeite in kun nen voegen. Zolang hun vrijblij vende gedrag niet verder gaat dan bijvoorbeeld de PPR zich thans binnen het progressieve kamp ver oorlooft, behoeft dat een vruchtbare samenwerking op zichzelf nog niet onmogelijk te maken." aldus Aantjes. Onredelijkheid De CHU-voorzitter Van Verschuer verweet Aantjes in het CH-blad „De Nederlander" deze week onre delijkheid om de vraag van vol doende politieke eensgezindheid bij de huidige fracties te leggen. „Aantjes vraagt om zekerheden die op dit moment niet te geven, zijn." aldus Van Verschuer. Hij vindt dat het accent gelegd moet worden op het nieuwe CDA- programma en de wil van de drie partijen één fractie te vormen die dat program uitvoert. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Vijfhonderd van de duizend Utrechtse ambtenaren, die er niets voor voelen om een nieuw kantoorgebouw naast een enorme opslagplaats voor vliegtuigbenzine te betrekken, hebben van minister Van der Stee van Landbouw voorlopig gelijk gekrij- gen. Er zal eerst nader met het personeel worden overlegd over de veiligheidsaspecten. De minister heeft er op grond van de vele protesten in toegestemd de ver huizing van 500 ambtenaren van staatsbosbeheer en de cultuur- technische dienst naar het rijkskan- torengebouw Westraven langs het Amsterdam-Rijnkanaal uit te stel len. De ambtenaren willen het ge bouw niet in, omdat zij zich bedreigd voelen door 17 opslagtanks met on der andere 80.000 ton vliegtuigbenzi ne op 200 afstand van het gloednieu we kantoorgebouw. Ook het TNO heeft in een rapport twijfel uitgespro ken over de veiligheidsaspecten. door Barend Mensen PAPENDRECHT G. van de Graaf, 73 jaar, van 1931 tot 1962 lid van de gemeenteraad en twaalf jaar wethouder van Papendrecht, sinds 1970 wederom raadslid, nu niet als socialist maar als aanvoerder van de twee man sterke fractie van de „partijloze groepering". Hij is de man, di een nota van 31.500 gulden moet voldoen, omdat hij met een alternatief renovatieplan een woonwijk wilde redden. „Dat is me dan ook gelukt", aldus het raadslid, „want dank zij dat plan wordt er nu tenminste gerenoveerd in plaats van afgebroken. De raad van Papendrecht heeft me echter wel lelijk in de steek gelaten door te zeggen dat ik met die nota van 28.000 gulden plus nog eens 3500 gul den BTW naar de pomp kan lopen". Molenpolder Het ging de heer Van de Graaf allemaal om de woon wijk Molenpolder. Burge meester M. Soetendal en zijn wethouders kwamen op een goede dag met een ambitieus „city-plan". Het zou kunnen worden verwezenlijkt als de Molenpolder, een wijk met eenvoudige woningen met la ge huren, in zijn geheel zou worden afgebroken. Het colle ge had geen gewetensbezwaar tegen kaalslag, omdat de be bouwing in de kem van de wijk nog wel redelijk goed was maar de schil er omheen tekenen van verval vertoon de. Daar waren huizen ver zakt en gescheurd en ze zou den moeilijk op te knappen zijn. Tegen die opvatting rees verzet. Met name het zelf in een huisje in de Molenpolder wonende raadslid Van de Graaf maakte zich er druk over. Protesten schenen ech ter geen effect te hebben. Er werd dank zij een motie van de PvdA-fractie wel een compromis gevonden: de kern zou op renovatiemoge lijkheden worden bekeken, de schil zou worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. „Men kwam toen met een plan voor maisonettes, paal woningen en bejaardenhuis vesting tegen onmogelijke huren," zegt de heer Van de Graaf. „De raad wees het af. maar volgens mij had men dat van tevoren wel geweten. Ik vroeg me verder af waarom de renovatie van de kern zo duur was gemaakt." Het verzet tegen het „city plan" had inmiddels zo'n om vang genomen dat de heer Van de Graaf de politieke kruitdamp weer opsnoof, een lijst van partijloze voorvech ters voor de Molenpolder vormde en bij de raadsverkie zing zoveel stemmen kreeg dat hij in het gezelschap van medestander G. van der Hei den zijn terugkeer in de raad maakte. „Als je iets wilt, moet je ook iets bieden. Ik begreep dat men van ons een alternatief plan verwachtte, te meer om dat AR, CHU en SGP van oordeel waren dat er óf geheel afgebroken óf geheel gereno veerd moest worden. Via het ministerie van ruimte lijke ordening en volkshuis vesting ben ik toen in contact gekomen met het Buro voor nieuwbouw en renovatie van woningen en woonwijken in Wassenaar. Toen er mensen kwamen kijken, waren ze di rect enthousiast en vonden ze het onbegrijpelijk dat iemand het in zijn hoofd kon halen een wijk als de Molenpolder te willen slopen." Het renovatieplan kwam er Raadslid Van de Graaf in zijn huisje in de Molenpol der: het geld ligt klaar. en werd volgens de heer Van de Graaf door de staatssecre taris gunstig beoordeeld. Bo vendien verklaarden Ien van de Heuvel, de voorzitster van de PvdA. en de Kamerleden Patijn (PvdA) en Nypels (D'66) dat de Molenpolder nog lang niet rijp was om te wor den gesloopt. Maar de raad van Papendrecht verwierp het werkstuk. „Dat is nu poli tiek." aldus de heer Van de Graaf, „je kunt het grootste gelijk van de wereld hebben en het toch niet krijgen. Maar mede dank zij ons plan ging men nu ernst maken met re novatie. met dien verstande dat een plan voor de kern werd aanvaard. Wat er met de schil gaat gebeuren staat nog niet vast. Dat is dan weer onbegrijpelijk van de christe lijke partijen, die nu toch met een deelplan akkoord zijn ge gaan." Betaalbaar Erkent de heer Van de Graaf dat hij ondanks alle goede bedoelingen er formeel naast zat om van de gemeente te verlangen die 31.500 gulden te voldoen? „Ach," zegt hij, „er zijn geschreven en ongeschre ven wetten. Niemand was ge lukkig met de aanvankelijke sloopplannen, behalve b en w en de directeur van gemeen tewerken. De wijk wós te red den, het is gebleken. Het alternatieve plan heeft het zijne daartoe bijgedragen. Moet een raad zich dan in zo'n geval zo formeel opstellen? Ik blijf ervoor vechten dat de gemeente betaalt, eerst via gedeputeerde staten, later eventueel bij hogere instan ties. Het bureau krijgt na tuurlijk tot de laatste cent zijn geld. De nota is volgens deskundi gen niet eens hoog; het door de gemeente ingeschakelde bureau is vele malen duurder. Ik zal me er dan ook wel voor wachten te proberen er iets af te peuteren. Ik heb trouwens met de mogelijkheid rekening gehouden dat het op mijn hoofd want mijn fractiege noot laat ik erbuiten zou neerkomen. Mijn spaargeld, dat een jaar vast stond, heb ik vorig jaar dan ook vrijgemaakt. Jam mer? Ja, natuurlijk! Maar ik heb dan toch altijd nog de idee dat door ons vechten 91 gezinnen voor een betaalbare prijs in vrije woninkjes kun nen wonen. Ik neem het kalm op, te meer omdat mijn kin deren zeggen: pa, je hebt ge lijk, wat je doet past bij onze opvattingen. Evengoed kan ik zeggen dat wat de raad doet in strijd is met de socialistische en met de christelijke opvattingen. Maar wie weet wordt er nog wel een oplossing gevonden. Alle ijzer dat heet is. wordt ook w.el .weer koud. lADVERTENTiE) RITA ,,U kunt beter niet verder met tante praten, arresteer haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3