Tsjechische kerk houdt Nieuwe Oriëntatie vast sa AMRO-bank en wereldraad H Baptisten spraken met Russische minister Geref. synode maakt nogmaals standpunt over abortus bekend Vandaag Tegen wil van de staat in Onze adressen: Ook in Den Haag noodgemeente' Humanisten contra r.k sex-verklaring VOORBIJGANGERS VRIJDAG 2 APRIL 1976 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 Van een medewerker De Tsjechoslowaakse staat is er tijdens de laatst gehouden synodevergadering van de Tsjechische evangelische broederkerk niet in geslaagd, de afgezette predikanten van de „nieuwe oriëntatie" nog verder van deze kerk te isoleren. Op de synodevergadering heerste een sfeer van openheid en broederschap en in de slotverklaring werd een broederlijke groet aan de afgezette dominees opgenomen. Nieuwe oriëntatie was een groep evangelische broeders, die in de jaren zestig streefde naar een eigen beleid van de kerk, los van allerlei staats invloeden. De groep kreeg het na de afzetting van de regering Dubcek zwaar te verduren Het werd de groep aangerekend dat zij na de destalini satie in 1963 het gesprek tussen chris tenen en marxisten bevorderde Deze activiteiten moest de groep na de val van Dubcek in 1968 stopzetten De staat maakte bij haar pressie ge bruik van verschillen binnen de kerk tussen gematigden en aanhangers van de ..nieuwe oriëntatie", verschil len die door de staat zelf gecreëerd werden. In 1971 kreeg de ..nieuwe oriëntatie" het op de synode zwaar te verduren Enkele van haar predikanten waren inmiddels door de staat uit hun ambt gezet. (De staat benoemt en betaalt de predikanten, naast het beroep door de plaatselijke gemeente). Toen de predikantenbond bleef weigeren de afgezette predikanten te royeren, werd deze bond door de staat opgehe ven. wat weer spanningen met gema tigden binnen de kerk veroorzaakte Oproep Op de synodevergadering van 1973 spitste het probleem zich verder toe. De staat eiste intrekking van „de oproep aan het volk" van 1969. waar in de kerk trouw aan de destalinisa tie uitsprak. Het debat werd gevoerd in aanwezigheid van officiële rege ringsvertegenwoordigers Als compromis werd bereikt: dat de kerk in elke situatie een passend woord moet spreken, wat in 1969 was ge beurd. De staat was hier niet tevre den mee en richtte haar aanval op de predikanten van de ..nieuwe oriënta tie". Onder hevige druk van de partij probeerde de kerkleiding de afgezet te predikanten te bewegen uit hun gemeenten te vertrekken, om hen zo meer te Isoleren: de gemeenten zon den veelal hun predikant niet weg. Voorjaar 1975 verbood de staat deel name van de afgezette predikanten aan de pastorale conferenties, be doeld voor predikanten en leken, om hen zo verder apart te stellen. Op de synodevergadering van no vember vorig jaar was het de bedoe ling van de staat de synode een offi cieel stuk te laten aannemen, waarin de predikanten van de ..nieuwe oriëntatie" verder gelïsoleerd zou den worden. Om dit te bereiken wer den in de herfst veel afgevaardigden door hun districtssecretaris onder druk gezet en moesten ze in de week voorafgaand aan de synode zelfs ie dere dag bij de districtssecretaris verschijnen (De staat heeft aan ie der kerkdistrict een secretaris toege voegd). De staatssecretaris opende de syno devergadering en sprak de hoop uit dat de toestand van 1973 zich zou consolideren en de afgezette predi kanten van de „nieuwe oriëntatie" verder geïsoleerd zouden worden. Daama echter voerden vijf afgevaar digden het woord in een zeer open en broederlijke sfeer, die bepalend werd voor het verdere verloop van de synode. Men was gaan inzien dat er geen sprake van vertrouwen in de staat kan zijn en stelde zich vrijer op. Er werd bereikt dat het officiële staatsstuk werd afgezwakt, de com missie die verdere isolatie van de „nieuwe oriëntatie" moest bestude ren niet werd ingesteld, en de ge vaarlijke passages betreffende de „nieuwe oriëntatie" zelfs geheel uit de slotverklaring verdwenen; in plaats daarvan werd een broederlij- UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Ernst Bartels Van Jules Verne werd in de vorige eeuw gezegd, dat hij een fantast was. toen hij met zijn negentiende-eeuwse science-fiction-boeken aankwam Stel Je voor: onderzeeboten en vlieg machines! Zo werd de vorige week vrijdag overleden Bartels evenmin serieus genomen, toen hij zijn overle vingsplan bekendmaakte: het Mon diaal Alternatief. Toen hij alarm sloeg wegens de Italiaanse trekvogel- moord. vroegen vele natuurbescher mers zich af waarom hun eigen hech te organisaties dit nooit op deze wijze gesignaleerd hadden, al gaven die wel prachtig geïllustreerde maandbladen uit en verzetten ze veel werk. Daar moet Je dan ook een een ling voor zijn met een profetisch- brandend hart en een visionnaire blik. Hier was iemand met een grote intelligentie, met een wil en een ge loof in de uiteindelijke zedelijkheid van de mens (merkwaardig genoeg zonder geloof in de Schepper en Her schepper. naar zijn eigen getuigenis) Bartels. die de stoot gaf tot een handtekeningenactie, begreep hoe alles op deze aarde samenhangt en hoe de mens bezig is zijn eigen graf te graven. Laat ons de zaak van Mondi aal Alternatief blijven behartigen en een eresaluut aan Ernst Bartels bren gen. Namens de vier miljard mensen op aarde en alle andere levende we zens. vooral namens de miljoenen lijsters, leeuweriken, roodborstjes, boompiepers, roodstaartjes. gras mussen, nachtegalen en vele soorten mezen op hun trek naar het noorden Krmelo J. G. Mees Tandarts In Trouw Kwartet van 22 maart lees ik „Een tandartsrekening van 7750 gulden is door de Raad van Beroep van de Ned Mij tot bevordering der tandheelkunde met ruim tweedui zend gulden verlaagd, omdat de tan darts fors over zijn mondeling afge sproken begroting was gegaan Hij kreeg verder een officiële waarschu wing en moet de kosten van de be roepszaak betalen (1500 gulden) Let wel Door de Raad van Beroep Abortus (4) AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 10) Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 ke groet aan de afgezette predikan ten opgenomen. Een uittreksel van deze slotverklaring en de broederlij ke groet werd tenslotte aan alle ge meenten toegestuurd Besluiten Vanuit de synode werd aan de staat de vraag gesteld, waarom de kerk steeds meer gediscrimineerd werd. waarom de predikantenbond opge heven was en de „nieuwe oriëntatie" verder geïsoleerd raakte. Deze discri minatie is niet in overeenstemming met de desbetreffende paragrafen uit de verklaring van Helsinki en daarom ook schadelijk voor de hele maatschappij. (De communistische landen echter leggen de verdragen van Helsinki betreffende vrije com municatie uit als geldend tussen offi ciële partijen en groepen, en dus gecontroleerd door de staat). Jeugdwerk werd aan de tandarts géën waarschuwing gegeven, omdat de prijs van de vervaardigde zesdelige brug voor patiënte te hoog was. De tandarts had met een gerust hart nog veel meer mogen rekenen. HIJ kreeg alleen een waarschuwing, om dat hij over zijn mondeling afgespro ken begroting was gegaan. Dure bruggenbouwers zullen blijven be staan. omdat de Raad van Beroep wel belangstelling heeft voor begro tingen maar niet voor prijzen. Enke le vragen Bestaat die Raad van Beroep alleen uit tandartsen? Wat kost het materiaal voor de bouw van een zesdelige brug? Hoeveel uren werkt een vakman aan zo n brug? Hoe luidt de naam van de behande- lingsplannenspecialist? Den Hoorn (ZH) I. Warnaar CPN-sympathie (12) Dezer dagen gaf ik de heer Veenstra uit Amsterdam een steuntje in de rug naar aanleiding van zijn hartekreet in deze rubriek. Maar in datzelfde nummer van TROUW (22/3) kwam mijn stadgenoot J. W. Goorman ver tellen. eveneens in het kader van marxisme-christendom. dat „vrijheid betekent: gebonden aan de gerefor meerde beginselen"! Waarde broeder, neem toch ook eens kennis van wat er bulten Uw „gezindte" wordt ge schreven. bij voorbeeld het boek ..Werkelijkheid en hoop" (Baarn 1975) van dr H. M. de Lange. Deze zegt <op blz. 48 bovenaan) dat het geloof in de God van Abra ham. IzaSk en Jacob een keuze ls voor die God, die herkenbaar is als bevrijdend handelen, dat zich ln ons handelen ten overstaan van de naas te moet voortzetten En in verband daarmee citeert hij prof. Berkhof („Christelijk geloof". Nljkerk 1973. blz 129>: ..God wil iets met ons. Hij wil er niet alleen xijn in ons leven. Hij wil er zijnde dat leven omzetten en vernieuwen." Zou dit niet de echte vrijheid van denken en geloven zijn? Zwolle B. Kok Een ander belangrijk discussiepunt was het jeugdwerk van de kerk, door de staat vrijwel onmogelijk ge maakt. Vijf jaar geleden nog volgden elfduizend jongeren godsdienston derwijs aan de scholen, nu nog maar enkele honderden nadat de staat drie Jaar geleden, echter nooit offici eel. godsdienstonderwijs aan jonge ren beneden de achttien jaar verbo den heeft. De staat heeft het mono polie van de opvoeding, binnen de door haar vastgestelde marxistisch - atheïstische ideologie Tenslotte werd nog een commissie ingesteld die de mogelijkheden van vervangende dienstplicht gaat on derzoeken. Momenteel is het niet mogelijk dienst te weigeren en lijden vooral de Jehovah's getuigen daar zwaar onder: vijftien jaar gevan genis. Reactie De staat was zeer geschokt door deze synodebesluiten en reageerde pas twee maanden later, op 15 januari 1976. De dertien senioren van de kerk en zes synodeleden ontmoetten toen op ministersniveau staatsafge- vaardigden. Deze laatsten bekriti seerden fel de synodebesluiten, voor al die betreffende de discriminatie en het feit dat de door de staat opgestelde slotverklaring niet was aangenomen en daardoor een verde re isolatie van de predikanten van de ..nieuwe oriëntatie" achterwege bleef De staatsafgevaardigden beschul digden zelfs de „nieuwe oriëntatie" als verantwoordelijk voor het instel len van de commissie die vervangen de dienst gaat onderzoeken. Dat de ze beschuldiging ongegrond is blijkt alleen al uit het feit dat de predikan ten van de „nieuwe oriëntatie" niet eens officieel afgevaardigd waren op de synode Maar de staat denkt nu eenmaal altijd binnen haar eigen raam en dan moet er een schuldige groep zijn; dat een bepaalde geest op de synode hier verantwoordelijk voor is. komt niet bij haar op. En juist deze bijzondere sfeer van open heid heeft een verdere isolatie van de afgezette predikanten kunnen te gengaan. Wel oefent de staat via de officiële kerkleiding nog steeds druk uit om de afgezette predikanten uit hun plaatselijke gemeenten te ver wijderen. Veel gemeenten echter blijven solidair met hun afgezette predikant en werken samen met hem bij de voorbereiding van de eredienst en de voortgang van het gemeentewerk. DEN HAAG Binnen de Haagse gereformeerde kerken is een noodge meente opgericht. De vereniging „Schrift en belijdenis" van veront ruste gereformeerden is hiertoe over gegaan om te protesteren tegen de „dwaalleer van o.m. de moderne ho rizontalistische prediking" die. aldus de vereniging, niet in overeenstem ming is met de Heilige Schrift en de belijdenis der vaderen. De vergadering, waarin dit besluit werd genomen, werd bijgewoond door zo'n veertig belangstellenden In Leiden, Urk en Ede zijn reeds dergelijke „nood-gemeenten" opge richt. De bedoeling van de Haagse noodgemeente is om binnen het kerkverband alternatieve diensten te verzorgen door predikanten, die sympathiseren met de noodge meente. Ds J. Winter te 's-Gravenhage-Zuid. betreurt deze gang van zaken ten zeerste „Voor een „gezonde" gere formeerde preek kan men gelukkig nog steeds overal terecht in Den Haag. Door de oprichting van deze noodgemeente krijg je nu eigenlijk een „kerkje in de kerk", wat ik zeer onjuist vind," aldus ds Winter. UTRECHT Scherpe kritiek levert voorzitter mr. M.G. Rood van het humanistisch verbond op de r.k. ver klaring over seksualiteit. In „re kenschap", het driemaandelijks tijd schrift van het verbond, schrijft mr. Rood dat de kerk sinds Galilei blijk baar echt niets heeft geleerd. Werd Galilei met de brandstapel bedreigd tijdens zijn leven, zij die seksueel anders leven dan Rome wenst, wor den met „doodzonde" en dus de brandstapel na dit leven, immers de hel bedreigd", aldus voorzitter Rood. die het ook verbazend vindt, dat de kerk alsnog probeert macht uit te oefenen over mensen, die duidelijk van die macht niet meer gediend zijn. Mr. Rood had liever gezien dat de r.k. kerk zou zijn opgekomen tegen opvattingen die slechts het seksuele genoegen van de genieter propage ren. zonder oog te hebben voor het effect op de partner. Wat Rome betreft, de kritiek op de verklaring over enige vraagstukken van seksuele ethiek is behalve van niet-christenen afkomstig van een „splintergroep in de katholieke MOSKOU De Sowjet-onderminister voor godsdienstige aange- kerk", zegt de „Osservatore Roma- legenheden, Victor H. Titov, heeft een delegatie ontvangen van de no", liet Vatikaanse dagblad, in een Europese Baptistenfederatie, die op het moment in de Sowjet- artikel van meer dan twee bladzij- hoofdstad vergadert. Er ontwikkelde zich „de meest vrijmoedige den,- bedoeld als antwoord op de (Taclof»nrc(TAmaAncAhon hnmncotcu. gedachtenwissehng-sinds jaren' met een vertegenwoordiger van Johannes Hus. de Boheemse hervormer, op weg naar de brandstapel, (1415) Hij gaf ook leiding aan de nationaal-Tsjechische partij. 'Van een onzer verslaggevers de Sowjet-regering. Het gesprek duurde ruim twee uur en ging onder meer over de verspreiding van bijbels, de registratie van kerke lijke gemeenten en het lot van bap tisten die gevangen zitten, omdat zij de wet zouden hebben overtreden. Minister Titov zei over ds Georgij Vins dat deze niet wegens zijn godsdienstige overtuiging, maar om wetso%'ertredingcn gevangen zit. „Wanneer Vins zijn fouten toegeeft, kan hij een gratieverzoek indienen, aldus de minister. Er werd tevens gesproken over de baptistenpredi kant Janus Smits in Litauen. die een uitreisvisum wil. Volgens de minister hoeft hij dat maar aan te vragen. Titov verklaarde dat het niet verbo den is dat ouders hun kinderen een godsdienstige opvoeding geven, maar het is wel verboden voor perso nen jonger dan achttien jaar, zich aan te sluiten bij een godsdienstig genootschap. Volgens Titov waren een aantal aanvragen van gemeentes te worden geregistreerd op goede gronden afgewezen. Van hun kant maakten de baptisten aan de minister duidelijk dat zij vin den dat er ln de Sowjet-Unie in feite geen godsdienstvrijheid is. De minis ter zei dat klachten daarover bij het ministerie kunnen worden ingediend. geslachtsgemeenschap, homoseksu aliteit en masturbatie verbiedt. LUNTEREN De gereformeerde synode is verontrust over wat zich tegenwoordig in de abortusklinieken in ons land afspeelt. De dingen die daar gebeuren zijn schromelijk in strijd met de waarde die de bijbel ook aan ongeboren menselijk leven toekent en in verband hiermee vond de synode aanleiding de minister van justitie en de volksvertegenwoordiging nog eens het standpunt dat een vorige gereformeerde synode inzake abortus provocatus innam onder de aandacht te brengen. verontrusting over de thans blijkbaar mogelijke praktijken en vroeg de syno- Farce Majeure Wij hebben maar éën Farce Majeure Laten allen die willen dat het blijft, een briefkaart schrijven naar de NCRV. Schuttersweg 8 te Hilversum, met erop Farce Majeure mag niet ophouden maar moet blijven. Annulering (2) Gaarne sluit ik me aan bij het schrij ven van ds. M. de Wit. Wij hadden dezelfde ervaring met de Christelijke Reisstichting. Een week na het ver zenden van het attest van de dokter, dat we de reis niet konden meema ken. hadden we het volle bedrag van de reis terug. Schaesberg G. v. d. Anker Naarden. H. Jansen. De synode sprak ln verband met de praktijk in abortusklinieken over „wildgroei" en zij oordeelde dat deze wordt bevorderd door het feit dat men voor wat betreft de wetgeving in een overgangssituatie leeft. Dit va cuum brengt mee dat er dingen ge schieden die de publieke opinie beïnvloeden en een uitholling van de openbare moraal ten aanzien van abortus provocatus tot gevolg hebben. Wat nu het door de vorige gerefor meerde synode tot uitdrukking ge brachte standpunt betreft: men wijst willekeurige toepassing van de abor tus provocatus beslist af. Men acht deze slechts toelaatbaar als de gees telijke of lichamelijke gezondheid van de vrouw ernstig wordt bedreigd Overigens is afgezien van het geven van algemene richtlijnen in twijfelge vallen want, aldus de synode, tenslot te moeten de echtgenoten zelf of als de vrouw ongehuwd is de vrouw zelf een beslissing nemen in verantwoor delijkheid jegens God en de naaste. De kwestie was aanhangig gemaakt door de gereformeerde kerk te Pa- pendrecht. Die gaf uiting aan haar de nog eens duidelijk het gereformeer de standpunt te onderstrepen. De gere formeerde synode deelde zoals uit het voorgaande blijkt, de verontrusting van Papendrecht De synode is ook niet gerust over de wijze waarop de discussie gevoerd wordt, rij meent dat deze ernstige zaak tot een speelbal van partijpolitiek dreigt te worden. Er werd ook gevraagd om voorlichting aan de gemeenteleden. Nu ligt er al geruime tijd een plan om te komen tot een gezamenlijk geschrift van de her vormde kerk en de gereformeerde ker ken over dit standpunt, maar dit is blijkbaar nog nooit van de grord geko men, Men probeert haast achter deze zaak te zetten. Ootmoed De Kamper hoogleraar dr. G. Th. Rothuizen wilde in de uitspraak ook nog ootmoed tot uitdrukking bren gen vanwege het feit dat de gerefor meerden niet altijd even zorgvuldig het bestaande leven hebben beje gend. maar daar wilde de synode niet aan. Is het toeval dat de Tweede Kamer 4. 5 en 6 mei neemt voor bespreking van de voorstellen om de God ont erende abortuspraktijken wettelijk toe te staan? Zijn we dan al vergeten dat ons volk 30 jaar lang op 4 mei de slachtoffers herdacht heeft van een duivelse tyran? Als woord van overweging moge voor de komende debatten gelden de uitspraak van Jezus Christus opge tekend ln Joh. 8 vers 44. waar Hij nota bene tegen mensen die in Hem geloven zegt: „Olj hebt de duivel tot vader en wilt de begeerten van uw vader doen. Die was een mensen- moorder van de beginne." enz. In het vervolg van het gesprek zeggen deze mensen die aanvankelijk in Hem ge loofden „Zie Je wel dat U krankzin mg bent!' Deze opmerkingen zijn bedoeld als waarschuwing aan ons volk en regering want de aangehaal de tekst is géén uitspraak van zo maar iemand, maar van degene die ook door mensenhanden gemarteld en gedood zou worden de opgestane Christus, de Koning der Koningen en de Heer der Heren. Brummen N Matzken van de Griend. Tom Draitma Ce Den Bosch, die acht jaar in Zambia als onderwijskundige heeft gewerkt en oud-rekeninghouder v AMRO-bank is. reageert als volgt op een verklaring van dr. J.R.M. van den Brink: De heer Van den Brink van AMRO's Raad van Bestuur heeft verklaard dat zijn bank nog steeds geen antwoord van de wereldraad van ker ken heeft ontvangen op de AMRO brief van april 1975. (Zie Trouw van 29 maart). Op een recente vergadering over het AMRO-beleid ten aanzien van Zuid- Af rika. belegd door een institutionele rekeninghouder van deze bank. bleek mij dat de AMRO-bank dit onjuiste argument veelvuldig gebruikt in de tegenactie tegen de boycot van de AMRO-bank. Dit type „voorlichting" aan eigen personeel, rekeningshou ders en aandeelhouders is een debat- teer-truc van laag allooi In de eerste plaats verzwijgt men dat die AMRO- brief zelf een antwoord was op een eerdere brief van de wereldraad Ten tweede wekt men de indruk alsof de wereldraad in gebreke gebleven is terwijl de wereldraad wel degelijk het schriftelijk kontakt heeft voortgezet In de derde plaats gaat mijn vroegere bank voorbij aan het feit dat de dis cussie over Zuid-Afrika binnen de kerken in de volle openbaarheid plaatsvindt (denk maar aan de voor bereidende stukken en de verslagen van de jongste assemblee te Nairobi, en de tientallen artikelen in de kerke lijke pers) terwijl de beleidsvorming van de AMRO-bank achter gesloten deuren plaats heeft, ontoegankelijk voor de eigen rekeninghouders en de eigen werknemers. In de vierde en laatste plaats omdat de AMRO-bank zelf uiterst on zorgvuldig omspringt met de aan haar gerichte korrespondentie. Onze eigen ervaring als rekeninghouders is wat dat betreft typerend. In een uitvoerige brief aan de plaat selijke AMRO- directeur/filiaalhouder hebben mijn vrouw en ik vorig jaar september uitgelegd waarom de AMRO- leningen aan het Zuid-Afrikaanse re gime immoreel zijn en waarom wij niet langer als handlangers in dit politiek bedrijf willen fungeren, on danks alle prettige relaties met het plaatselijk bankpersoneel, en on danks de jarenlange plezierige servi ce De plaatselijke AMRO-dlrecteur deelde ons mee dat het bankperso neel opdracht heeft om niet met reke ninghouders in gesprek te gaan over Dr. J. R. M. van der Brink de AMRO-belangen in Zuid-Afrika. omdat het personeel ondeskundig zou zijn op dit gebied. Een zelfde bericht had die andere filiaaldirec teur verzonden naar de bovenge noemde vergadering van reke ninghouders en ex-rekeninghouders. WAT GOED! Wat het precies voor een programma was heb ik niet meer kunnen achter halen, maar het deed mij bijzonder goed. Het lag in de sfeer van de uitzendingen van de Consumenten bond. Een programma waarin aller lei wijzen van oplichting op een bij zonder duidelijke wijze aan de kaak worden gesteld. Verbijsterend was het om kennis te maken met die zwaar gehandicapte dame uit het Gooi die liefst een bedrag ad dertien duizend gulden door een zg. tuinman was afgeperst. Laffer optreden valt nauwelijks te bedenken. Geniet daar nu iemand van? Zijn vrouw en zijn kinderen? Gaat men van zulk bloed geld rustig met vakantie of hoe doen dergelijke mensen dit? Ook in ande re opzichten deed het programma mij goed voorzover het duidelijke voorlichting gaf op het gebied van allerlei soorten colportage waarbij mensen altijd weer voor lange tijd de dupe zijn. 't Begint meestal met een enquète-achtige vraag en voordat je 't weet houden ze je iets om te teke nen onder de neus. Het beste is: nooit tekenen! De kleine lettertjes van de reisverzekeringen werden even vakkundig doorgelicht waarbij naar voren kwam hoe ook hier van oplichting sprake is. Toch spande mijn gewone krant nog de kroon met de mededeling over die Zwitserse „geneesmiddelen", die door onze re gering vijftig procent te duur bevon den zijn en waar nu twintig procent van de prijs af was gegaan. Er moet dus nog dertig procent af, conclu deerde het betreffende ministerie la coniek. Je vraagt je af hoe zoiets mogelijk is. Een produkt kan rustig de helft minder kosten om toch nog winst op te leveren. Hoe noem je die overwinst dan? En ai die jaren door? Dergelijke ontmaskerende program ma's dienen alle ruimte te krijgen en in ere gehouden te worden. BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Afscheid op 4 april van Wieringer- meer: M. Bergsma ber. te Woudri- chem. Intrede te Wilnis: M.A. Jansens uit Mastenbroek: te Aarlanderveen-. drs J R. Wolthaus part time pred. kand. te Aarlanderveen waar hij sinds eni ge maanden werkzaam is als vicaris; te Bergeijk (bijstand pastoraat): C. Fortuin sinds 1 april em-red. van de NOP (Emmeloord); op 7 april: te Ede: J. den Besten uit Huizen (NH). EV.LUTH.KERK Emeriaat mevr. ds M.P. Stol uit Griede. GEREF.KERKEN Afscheid van Soest: G. Rang ber. te Nieuw Vennep; Intrede te 's Gravenzande: J.W. Zijl stra uit Doezum; te Rotterdam Z.: (evangelisatiepred.) P. Reedijk uit Voorschoten; te Slootdorp: drs M. Dijkstra kand. te Kampen. Wegens het bereiken van de gestelde leeftijd is met ingang van 1 april eervol ontslag verleend als le- gerpred. in zgn lang verband: T. Spil- ker te Leusden. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen te Driessum i.c.m. Dam- woude: kand. B. Kamphuis kand. te Kampen; te IJmuiden: J.M. Groene- veld te UI rum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mussl: J. Westerink te Nunspeet. Intrede op 9 april te Apeldoorn C: P. op de Velde uit Zlerikzee GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leerdam- C v.d.Poel te Yerseke. NED. PROT. BOND Intrede te Baarn: mevr. ds C.A. Schipper die tevens predikante blijft van de doopsgez gem. te Den Helder. Sipke van der Land (Via tussenpersonen verspreidde hij er trouwens wel het „gerucht van Van den Brink"). Ons werd medegedeeld dat de brief doorgestuurd zou worden naar de Raad van Bestuur. We kon den op korte termijn een antwoord tegemoet zien. Als dat uitbleef moes ten we dat maar even melden. We hebben dat tot tweemaal toe gedaan. Na ruim een half jaar hebben we nog steeds geen antwoord ontvangen. Het is ons gebleken dat ook andere rekeninghouders geen antwoord ge kregen hebben. Men moet dus sterke twijfels hebben over de zogenaamde bereidheid van de AMRO-bank om echt te praten met hen die streven naar een moreel en sociaal ver antwoord beleid. Als die bereidheid er al niet is tegenover de eigen reke ninghouders en het eigen personeel, hoe zou die er dan wel zijn tegenover Betaald Antwoord. Kairos, de ker ken. X Y. de Anti- Apartheidsbeweging en al die andere organisaties die in de bres springen voor de verre naaste in Zuid-Afrika? De heer Van den Brink maakt ons trouwens wel nieuwsgierig: zijn al die brieven in de prullenbak gegooid voor hij tot tweehonderd telde of erna? Hij vindt het minder dan twee miljoen Ik vind het meer dan negen! De niet onvermaarde preker/schrij- ver/verteller Sipke van der Land is. wat hij zelf noemt, op avontuur met de zending geweest. Dit hield in: veel reizen, veel kijken, veel praten en veel schrijven. Resultaat van het laatste is een royaal uitziend, geïllus treerd boek van 175 pagina's, dat „Wat een wereld" heet en door uitge verij Kok in Kampen voor 18.50 aan de man wordt gebracht. Bij Sip ke van der Land wordt het zendings- verhaal gestoken ln het pak van de vlotte reisreportage. Dat pak past goed. waarmee gezegd wil zijn dat het zendingsverhaal er niet in ver dwijnt. maar er juist voordelig in uitkomt. Lezers van Trouw hebben al een paar voorproefjes gehad van de hier gebundelde stukken (bijv. dat over de monniken op Athos).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2