De Verse winkels van AH p lii Ifl Lichte toets overheerst in Holland Festival 1976 op het thema Amerika Tien jaar geëst wegens moord op kapster Een mislukte poging tot muziektheater frTl Militaire artsen wensen ruimere bevoegdheid VRIJDAG 2 APRIL 1976 TROUW/KWARTET PS 18 - RH 20 Van een medewerker DEN HAAG Het Holland Festival 1976, dat gehouden zal worden van 1 tot 23 juni, draagt als thema „Amerika". Dat wil echter niet zeggen, dat alle programma's een Amerikaans accent zullen hebben, slechts de helft van de totale produktie krijgt dit motto mee. Het festival van het volgend jaar ondanks alle sombere berichten heeft men goede hoop dat deze kunstmanifestatie zal blijven bestaan zal het licht laten schijnen op de menselijke stem. De beroemde Amerikaanse dirigent-pianist-componist Leonard Bernstein opent het Holland Festival 1976 op 1 juni in Den Haag met een concert van het New York Philharmonic Orchestra waarbij hijzelf de pianosolo in Gershwins Rhapsody in Blue speelt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tien jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest eiste donderdagmiddag officier van justitie mr. R. E. A. Toster tegen de 28-jarige Oostenrijkse kassenbouwer Thomas S., die ervan verdacht wordt op 10 januari van dit jaar de 20-jarige kapster Anja Boers in haar flat in Hoek van Holland gewurgd te heb ben. De twee woonden sinds enige maanden samen, maar door de zich steeds vaker voordoende ruzies over geldzaken, bekoelde de verhouding al snel. Toen Anja de illegaal in ons land verblijvende Oostenrijker, die in zijn geboorteplaats al 17 veroordelin gen achter de rug heeft dreigde hem bij de politie aan te zullen geven was de maat vol. Na zijn daad dronk Thomas nog wat in een bar en overlegde in het huis van het slachtoffer met zijn tien jaar jongere broer en zijn vriend wat er met het lijk moest gebeuren. Men besloot dit in een slaapzak te wikkelen besprenkelde het met wat reukwater en gooide het lichaam onder het bed. Na een kroegentocht de volgende dag voorkwam een aanrijding de uitvoe ring van het plan om het lichaam naar elders te vervoeren. Tenslotte kon Thomas 's avonds in een bar het gebeurde niet meer voor zich houden en vertelde de kastelein dat hij Anja gedood had. Deze lichtte een toeval lig aanwezige rechercheur in, die in de flat ging kijken en vervolgens de man arresteerde. „Ieder redelijk den kend mens weet dat de dood intreedt als je zo handelt als verdachte deed", aldus de officier die het daarbij on eens was met raadsman mr. Huitin- ga, die nogal wat vraagtekens plaatste bij de delictsomschrijving van de doodslag. De rechtbank wijst over veertien dagen vonnis. Dat onderwerp zal dan ook de moge lijkheid bieden de amateuristische kunstbeoefening in het festival te be trekken. omdat in 1977 het internati onaal koorfestival weer in Nederland zal worden gehouden. Dit jaar komen de amateurs er niet aan te pas. Voor stellingen voor kinderen zijn even eens geschrapt Het zou in financieel opzicht een teken aan de wand kun nen zijn, dat dit jaar twee banken als sponsor optreden. Doch van de zijde van de directie van het Hollandfesti val is verzekerd, dat men niet dan noodzakelijkerwijs in de toekomst verdere „sponsoring" zal overwegen. Van de zijde van het ministerie van CRM is meegedeeld, dat op de begro ting van een Holland Festival 1977 geen bezuinigingen zullen worden toegepast. Muziek Beziet men het aanbod in de sector muziek, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat duidelijk het accent is gelegd op Amsterdam. Wel iswaar vindt de opening van het 29ste Holland Festival met medewer king van de gemeente plaats in de Haagse Houtrusthal door het New York Philharmonic Orchestra onder leiding van Leonard Bernstein, doch met name het Residentie orkest maakt in de programmering een ma gere indruk. Een programma onder de titel „America Salute" met een keuze uit Amerikaanse musicals wordt gebracht in Den Haag en Rot terdam. voorts een concert met wer ken van Ives en Antheil. terwijl de zogenaamde inloopconcerten in een tent in het Zuiderpark nog niet vaststaan. Het Concertgebouworkest geeft con certen onder leiding van Dufallo. Fournet en Vonk met als solisten resp Christina Ortiz. Daniel Wayen- berg en Elly Ameling (met aria's van Mozart). Het Rotterdams Philharmo- nisch orkest verzorgt de begeleiding van de opera „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss en speelt onder leiding van Edo de Waart een popu lair programma met onder andere werken van Gershwin. Het Amster dams Philharmonisch orkest geeft één concert met Amerikaanse filmmuziek Op het terrein van de kamermuziek zijn er concerten met Reinbert de Leeuw (Amerikaanse muziek uit de 20ste eeuw), het Con cord String Quartet, het pianotrio van Hepzibah Menuhln en een optre den van Steve Reich. Van deze componist, wiens muziek berust op herhaling (zoals bij Philip Glass) wordt onder meer uitgevoerd Clapping Music en Drummings. Popmuziek ontbreek niet: op 2 juni in Amsterdam en 3 juni in Rotter dam vertolkt Leonard Cohen zijn repertoire. Alquin en Solution spelen op 15 juni in Amsterdam en Genesis komt op 16 juni in Den Haag. Jazz zal alleen in Rotterdam en Amster dam worden gepresenteed. Opera en toneel De Nederlandse Operastichting komt in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag met voorstellingen van „Der Rosenkavalier" o.l.v. Edo de Waart, en met „Of Mice and Men" naar de gelijknamige roman van John Steinbeck van Carlisle Floyd. Deze opera ging in 1970 in première en zal in Den Haag. Rotterdam en Amsterdam worden gebracht. Twee in Amerika favoriete groepen, namelijk Edmonds and Curly en het trio ..Divided We Stand" brengen ..An evening of comedy". Het show element is vertegenwoordigd met de revue „Cotton Club Gala" waarin de jazz een grote rol speelt. De Royal Shakespeare Company presenteert ..Henry V" me alleen voorstellingen in Amsterdam. „Ten Lost Years" heet het muzikaal spel over de Canadese depressie, een pro duktie die alle nationale records heeft gebroken. De laatste Amerikaanse bijdragen zijn „The Old Olory" door de Ameri can Place Theatre en „Woyzeck" door The Other Theatre. Bernard Droog komt met solotoneel in het stuk „Een grappige oude man". Hij viert met deze dramatische mono loog z\jn dertigjarig jubileum als acteur. Ballet Ballet Rambert opent het aandeel op balletterrein met Engelse en Amerikaanse werken, de Martha Graham Dance Company maakt een keuze uit onder meer Lamentation. Night Journey en Adorations. Het Nationale Ballet geeft onder andere de première van eerr nieuw abstract ballet van Rudi van Dantzig en het Nederlands Dans Theater brengt een ballet van Jonathan Taylor. Het Hollandfestival 1976 zal op woensdag 23 juni worden besloten in Rotterdam. Het Folkfestival met muziek uit Bretagne. Ierland en Schotland en 's avonds in De Doelen. Het geheel overziende kan men concluderen dat het evenwicht tus sen ernst en luim, tussen klassiek en populair duidelijk is doorgeslagen ten gunste van de lichte muze. door R. N. Degens AMSTERDAM Over zo'n toestand als die van woensagavond in Frascati zou je eigenlijk niet moeten schrijven. Maar dan loop je de kans dat een paar argeloze liefhebbers van muziek-theater 'erin trappen en vol verwachting een bedorven avond tegemoet- gaan. Het wordt nl aangekondigd als „Mu ziektheater Michael Waisvisz presen teert De Electriciteit. Een reeks tragi komische en leerzame sketches door." en dan volgt een tiental na men onder wie die van Maarten van Regeren Altena. Ton Lensink en Ste ve Lacy. Voorstellingen worden gegeven tot en met 4 april in Frascati. 6 april Stadsdoelen Delft. 9 april Vestzaktheater Vlissingen. 11 april Van een verslaggever UTRECHT - Het is een gevaarlijke situatie dat militaire artsen op me disch gebied in feite niet de laatste beslissingsbevoegdheid hebben. Die bevoegdheid ligt namelijk bij de commandant van het onderdeel. Zo n commandant kan het advies van een arts thans nog naast zich neer leggen. De werkgroep dienstplichtige artsen van de WDM (waarbij zestig zestig artsen zijn aan gesloten. ongeveer een kwart van het totaal aantal dienstplichtige artsen in de krijgsmacht) heeft een brief aan minister Vredeling geschreven. In die brief wordt gezegd dat de arts op medisch gebied de dienst behoort uit te maken. De werkgroep schrijft dat de commandantn zich als regel wel houden aan de adviezen van de arts. maar als het niet zo goed botert tussen de commandat en de arts. dan komt het herhaaldelijk voor dat de commandant het medische ad vies naast zich neerlegt Dat is een situatie waaraan grote risico's kle ven. zo zegt de werkgroep. De Lantaren Rotterdam en 12 april Oosterpoort Groningen. Als er op die avonden niets leuks te beleven valt blijf dan desnoods thuis bij de buis. Want erger dan bij de demonstraties van theatrale onmacht die in De Electriciteit worden gegeven kan men zich nergens vervelen. *Je kunt je indenken dat op het onder werp elektriciteit en de plaats die die in ons dagelijks leven en streven in neemt. een aardig satirisch, desnoods ..tragi-komisch en leerzaam" stuk te bouwen zou zijn. Willem Breuker. met wie een aantal van de medewer kenden aan De Electriciteit weieens samengewerkt hebben, kan dat. Dit groepje kan dat niet. Uit hun „biogra fieën" in het programma blijkt, dat ze in hun leven al allerlei dingen op muziek- en theatergebied hebben ge daan. En wanneer in dit stuk. af en toe wat pop achtige muziek met de gebruikelijke oorverdovende ge luidsterkte losbarst, wordt er nog iéts waargemaakt van de reputatie die enkelen van de medewerkenden op dit gebied heten te hebben. Overigens moeten ze maar gauw wéér iets anders gaan doen. Want wat ze in De Electriciteit aan stuntelig dilettantisme tentoonspreiden, is al leen maar te vergelijken met dc pres taties van goedbedoelende neefjes en nichtjes die tussen de suitedeuren een stukje opvoeren voor het vijftig jarige huwelijksfeest van oom Piet en tante Mien. Maar déér hoeft het pu bliek dan geen entree te betalen Overigens zullen de meesten van de naar schatting veertig bezoekers van de première woensdagavond ook wel niet betaald hebben. Zeker niet dege nen die in de pauze wegliepen. Hoe dan ook: ga er niet heen. Het spaart u de ergernis van een verloren avond ÖEZEWtfK Alles overZuivel Alle zuivellekkernijen voor u op 'n rij gezet. In "de blauwe melkkan uw eigen AH melkwinkcl. Gezond zoals 't hoort. Boter, kaas en eieren. Het is er allemaal even vers. Ln let u vooral 'ns op de vele soorten melk. Zeg maar gerust vers van de koe. Want AH past hypermoderne methoden toe. Zó van de koe naar de koelinstallaties. Dan gekoeld in 't pak en daar staatje gekoeld in "de blauwe melkkan". Vers en wel! Kijkt u maar naar de Uiterste

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20