Zwarte lijst voor Rijn samengesteld Heren met Nieuwe Haaóse Courant Nieuwe Leidse Courant Miljoenenzwendel met bungalows dupeert honderden Over twee jaar verkiezingen voor Euro-parlement Nederland wijst twee Russen uit Zuid-Holland: nog meer woningen pag 6. VttOR WIEKENB IN VAKANUt en met IN DEZE KRANT Zogezegd Akkoord over lozen chemisch afval Eerst regen Enquête-moeheid in Nijmegen Wapenstilstand in Libanon Brazilië gaat koffie invoeren STER-reclame strop voor kranten de buunderkcimp r /f Keurig bericht. In een keurige krant. Welkomstvoordeel. Troi/n hoort bij u. Trouw r 'J?ry.~v,s. 34E JAARGANG NR 9794 VRIJDAG 2 APRIL 1976 Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel 020-913456 (toestel 708). UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14.17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS .10.50 Binnenland Plan kost raadslid 31.5 mille3 Buitenland De economische en politieke chaos, waarin de regering van president Isabel Peron Argen tinië heeft achtergelaten, stelt de Argentijnse militaire rege ring voor enorme problemen. Zullen de militairen in staat zijn het land uit de econo mische en politieke put te trek ken zonder dat er al te harde maatregelen tegen de bevol king genomen worden? Zie het artikel op pagina 7. Vier leden Spaanse oppo sitie gevangen7 Kerk Tsjechische kerk houdt oriëntatie vast2 AMRO-bank en de we reldraad 2 Kunst Lichte toets in Holland Festival20 Sport Haarlem vol vertrouwen 13 Economie Meldingsactie voor prij zen aardappelen21 Brieven van lezers2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton4 Commentaar5 Dichtbij en verder5 Weer 5 Familieberichten 11 Van een onzer verslaggevers PARIJS De vijf Rijnoeverstaten hebben gisteravond in Parijs overeenstemming bereikt over een verdrag, dat de vervuiling van de Rijn door chemische afvalstoffen moet terugdringen. In het verdrag wordt een zogenaamde zwarte lijst gehanteerd, waarop de stoffen voorkomen die niet meer in de Rijn zullen mogen worden geloosd. Minister Vorrink (Volksgezondheid en miliehygiëne) zei gisteravond na het bereiken van het akkoord op de derde ministeriële conferentie in Pa rijs, dat het verdrag hopelijk nog voor de zomer door de regeringen van West-Duitsland, Zwitserland, Frank rijk, Luxemburg en Nederland zal worden getekend. Indien dan ook de nationale parlementen het verdrag hebben goedgekeurd, zullen de lan den hun saneringsprogramma bin nen twee jaar moeten aanpassen. Dat kan dan over vier jaar het geval zijn. Het ontwerpverdrag sluit aan bij de EEG-richtlijnen over de verontreini- Gedurende de conferentie van de Rijnoeverstaten is gisteravond laat gebleken dat de ministers er niet in slaagden overeenstemming te berei ken over een verdrag betreffende de vermindering van de zoutlozingen op de Rijn. Maar de onderhandelingen daarover zijn niet geheel vastgelopen. Ze worden eind mei in Zwitserland voortgezet. gihg van het oppervlaktewater, die in december in Brussel werden opge steld. Op een aantal punten gaat, aldus staatssecretaris Brinkhorst Van één onzer redacteuren LUXEMBURG De regeringsleiders van de negen EG-landen hebben gisteravond besloten dat de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement in mei of juni 1978 zullen plaatsvin den en wel binnen een tijdsbestek dat loopt van donderdagmor gen tot zondagavond. Nog geen overeenstemming is bereikt over de zetelverdeling. Een beslissing daarover zal mogelijk vandaag worden genomen. Aanvankelijk toenemende be wolking met in de ochtend plaat selijk wat regen. Maar in de loop van de middag vanuit het noord westen enkele opklaringen. Tot overwegend matig toenemende wind waaiend naar noordelijke richting. MORGEN EN OVERMORGEN, overwegend droog en zonnige perioden. Middagteraperaturen ongeveer elf graden. Morgen zon op: 6.10 zon onder: 19.17 maan op: 07.39 maan onder: 23.25. Als u klachten over de inspec tie heeft moet u me maar een briefje schrijven. Al vraag ik dan wel weer advies aan die zelfde inspectie. Minister Van Kemenade tot onderwijzers (buitenlandse zaken) het ontwerp verdrag verder. Zo zal in de grijze lijst (stoffen die in de toekomst moeten worden teruggedrongen) ook de bei ge lijst (stoffen waarvan de lozing niet wenselijk is) worden opgenomen. Het bereiken van een akkoord kwam gisteravond als een verrassing, om dat eerder op de dag de onderhande lingen in een erstige impasse waren geraakt. Staatssecretaris Brinkhorst sprak van een uiterst harde confrontaie van Nederland met West Duitsland.De Westduitsers wilden de EEG-regeling, die meer algemeen is en minder ver reikt ook voor de Rijn aanhouden en verweten Neder land een maximale oplossing te zoe ken. Volgens de Nederlandse rege ring is dat echter onjuist, omdat de Rijn van alle Europese rivieren ver reweg het meest vervuild is, en daar om ook verdergaande maatregelen vraagt. Daarnaast verweet Nederland de Westduitsers, dat zij zich schuldig maken aan historische vervalsing, wanneer zij zeiden niet af te kunnen wijken van de richtlijnen van de EEG. Volgens artikel 9 van deze rivhtlijn, kan nl. een uitzondering worden gemaakt, wanneer dat in be paalde gevallen is vereist. Nederland meent dat de Rijn duidelijk een der gelijke uitzondering is. Zout West Duitsland en Zwitserland,heb ben' tijdens d<* onderhandelingen eveneens bezwaar gemaakt tegen een bijdrage die zij zouden moeten leveren aan het terugdringen van de zoutlozingen door de Elzasser Kali mijn. Frankrijk en Nederland willen dit probleem oplossen door het zout in de grond, op diepte van 18.00 meter te lozen. In 1978 zou op deze wijze 20 kilo zout per seconde kun nen worden geïnjecteerd, hetgeen kan worden opgevoerd tot 60 kilo gram per seconde. De zoutlozingen zouden hiermee tot de helft kunnen worden teruggebracht. Wegens spionage Van een verslaggever DEN HAAG Nederland heeft gis teren twee Russen wegens spionage uitgewezen. Aan de Russische am bassadeur werd meegedeeld dat een medewerker bij de Russische han delsvertegenwoordiging in Amster dam, G. M. Burmistrow, en de direc teur van de Nederlands-Russische firma Elorg in Hilversum, V. T. Khlystow, ons land moeten verlaten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag hebben beide Russen zich beziggehouden „met aangelegenheden welke onver enigbaar zijn met de functies waar voor zij in Nederland werden toege laten". Burmistrow ontwikkelde vol gens het ministerie activiteiten die erop gericht waren tegen betaling geheime gegevens te verkrijgen. De ze gegevens hadden onder meer be trekking op een gevechtsvliegtuig, alsmede op het gebruik van elektronica in de lucht- en ruimte vaart, vooral op militair terrein. Khlystow verleende medewerking aan de activiteiten van Burmistrow. Ook zelfstandig ontwikkelde hij ech ter inlichtingenactiviteiten: hij hield zich volgens het ministerie bezig „met het vergaren van vertrouwelij ke informaties". „Niet gunstig" Van de Russische ambassade was gisteren geen commentaar te krij gen. Een Russische diplomaat zei slechts dat „zulke zaken niet gunstig te achten voor de goede ontwikke ling van de betrekkingen tussen bei de landen." De laatste keer dat Nederland twee Russen uitwees was in 1970. Vorig jaar augustus vroeg Nederland een Russische militaire attaché. A. Kis- selew. te vertrekken „omdat men in een aantal gevallen aanmerkingen op zijn gedrag had." Minister Van der Stoel zei later in de Kamer dat Kisselew niet was uitgewezen. Op 6 mei 1970 moesten de persatta ché van de Sowjet-ambassade Boris Netrebski en een andere diplomaat, W. S. Sjarowatow. Nederland veria- De regeringsleiders van de negen EG-landen begonnen gisteren in JüS 1? Luxemburg aan hun topconferentie Hier probeert de Franse meer te water was geraakt, een kaart president Giscard d Estaing de Nederlandse premier Joop den Uyl gevonden waarop militaire installa- iets te verduidelijken. ties waren getekend. Premier Den Uyl was gisteravond niet pessimistisch over de kansen voor overeenstemming over de zetel verdeling, zeker niet nadat gisteren een nieuw compromis-voorstel ter ta fel was gekomen. De overeenstem ming over de datum van de verkiezin gen zal in een raadsbesluit worden neergelegd. Overeengekomen is ook dat de stembussen in de verschillen de EEG-landen niet voor zondaga vond zullen worden geopend. Het vraagstuk van het dubbel-mandaat -(vooral de Denen wensen dat leden van het Europees Parlement ook lid zijn van het nationaal parlement) is gisteren nog niet in de discussie be trokken. Rechtstreeks Eén van de belangrijkste punten uit het nieuwe compromis-voorstel noemde de premier het feit dat Ne derland er niet slechter van zal wor den. Minister Van der Stoel zei dat het al erg belangrijk kan worden ge noemd dat alle partners nu accep teerden dat de verkiezingen recht streeks zullen zijn. Over het economische en monetaire gedeelte van de topconferentie zei de premier nog dat er twee conceptuit spraken zijn gemaakt. De ene verwijst een voorstel van de Europese Commissie om sancties te stellen op het niet nakomen van ge meenschappelijke afspraken, naar de bijeenkomst van de Europese mi nisters van financiën en buiten landse zaken, die maandag in Brus sel wordt gehouden. Premier Den Uyl wilde nog geen duidelijk oordeel geven over het EG-commissie- voorstel maar vroeg zich wel af in De Franse president Giscard heeft gisteren voorgesteld de zeterverdeling in het Europese parlement voorlopig niet te wijzigen. Dat betekent dat de vier grootste landen (Engeland, Italië, Frankrijk en West-Duitsland) elk 36 zetels houden, Nederland en België elk veertien en Ierland en Denemar ken elk tien en Luxemburg op zes blijft. Het voorstel van Giscard kwam als een grote verrassing, maar maakt een goede kans om te worden aange nomen. De Westduitse kanselier Schmidt heeft zich er al mee akkoord verklaard. De zetelverdeling in het parlement is maandenlang onderwerp geweest van moeizaam beraad. Tot vlak voor de topconferentie van deze week werd gevreesd dat er geen ak koord zou worden bereikt. hoeverre dergelijke sancties (hij noemde als voorbeeld het intrekken van kredieten) ook werkelijk uit te voeren zijn. De tweede conceptuit spraak gaat over de werkeloosheid in de EEG-landen. Ook al loopt Eu ropa momenteel in navolging van de Verenigde Staten mee in de con juncturele herstel, er zal ook in 1980 een werkeloosheidspercentage blij ven dat onaanvaardbaar is. Het ge vaar bestaat dat ieder land voor zich gedeeltelijk beschermende maatre gelen gaat treffen en daarom is over eengekomen dat het vraagstuk van de werkeloosheid op de tweede Euro pese top deze zomer in Brussel goed voorbereid aan de orde zal komen, waarbij niet alleen het vraagstuk van de arbeidsmarkt-politiek maar ook dat van de strukturele werke loosheid zal worden behandeld. Een linkse moslimstrijder op weg naar de frontlinie in een verlaten straat van de Libanese hoofdstad Beiroet. Gisteren is door de strijdende parijen een bestand van tien dagen overeengekomen onder druk van de Amerikaanse en de Syrische regering. In deze periode moet en politieke regeling tot stand worden gebracht. Meer nieuws op pagina 7. Van een onzer verslaggevers RIO DE JANEIRO (UPI) Voor het eerst in honderd jaar is Brazilië, tra ditioneel 's werelds grootste koffie- exporteur, genoodzaakt koffie in te voeren. Door één enkele nachtvorst in juli vorig jaar is 73,5 procent van de koffiestruiken verloren gegaan of ernstig beschadigd. Camillo Cala- zans, de president van het Brazi liaanse koffieinstituut. deelde mee dat hij een commissie naar Angola zou sturen om te onderhandelen over de invoer van koffie. AMSTERDAM Verdacht van oplichting, verduistering en bankbreuk voor 3,5 miljoen gulden heeft de Amsterdamse re cherche gisteren de 42-jarige G. de H. uit Laren aangehouden. De H., zou als directeur van het in Amsterdam gevestigde „we tenschappelijk instituut voor beleggingsadviezen Wiba" op grote Amsterdam Sinds de invoering schaal geknoeid hebben bij het aan de man brengen van bunga- van reclame op radio en televisie is lows in een recreatiepark bij het Brabantse Chaam. Zeker enkele afgezien van de geldontwaarding honderden mensen zijn daarvan het slachtoffer geworden. Het instituut had een vergunning om in het park 95 bungalows te bouwen, maar heeft deze nooit allemaal neer gezet omdat het al kort na het begin in geldnood raakte. Om aan finan ciën te komen ging verdachte toen over tot de verkoop van „eigen domsbewijzen" van 2000 gulden, of wel een twintigste deel van de bunga- lowwaarde. Maar anders dan de naam suggereerde werden de kopers juridisch geen eigenaar of mede eigenaar van de bungalow, want in feite waren het slechts beleggingsbe- wijzen, waarop ook rente werd ver goed, aldus de recherche. De kopers bleken juridisch alleen het recht te hebben enkele weken per jaar in de bungalow door te brengen. Overigens staat nog niet helemaal vast of men alle slachtoffers heeft gevonden. Curator mr. Van Andel acht het niet onmogelijk, dat het aantal nog zal uitgroeien tot tegen de duizend. Vast staat wél, dat geen van hen ooit pog een cent zal terugzien van de investering. En hun bungalow zullen zij evenmin krijgen. Na het faillissement is het bungalow park via een openbare verkoping in handen gekomen van de exploitatie maatschappij Esplendor in Zundert, die de bungalows afbouwde en deze nu verhuurt. „Gladde jongen" Het wordt nog betwijfeld of de be schuldigingen juridisch hard kun nen worden gemaakt. Mr. Van An del: „Als je de bewijzen, die hij ver kocht, juridisch goed leest, blijken het inderdaad geen eigendomsbewij zen, maar slechts beleggingsbewij- zen. Het gaat er nu maar om wat De Advertentie WOLFHEZE ZUID-VELUWE opent mei 1976. Luxe hotel mei 47 appartementen en 37 hotelkamers. Schitterend gelegen in 80 ha bos. Met uitstekende restaurants en overdekt zwembad met sauna's H. zijn klanten mondeling heeft be loofd. Als er genoeg slachtoffers ver klaren, dat hij het heeft doen voor komen, dat zij eigenaar zouden wor den, krijgt hij het moeilijker." Een van de Esplendor-directeuren J. B. Zuiderent daarover: „Dat laatste betwijfel ik. Voor zover ik hem ken is het een hele gladde jongen, die zich niet gauw laat pakken. Na het faillis sement heeft heeft hij een volledig rookgordijn gelegd. Zelfs nu nog is niet bekend wie de aandeelhouders van het instituut waren." Vervolg op pag. 3, kolom 5 niet meer geld aan advertenties uit gegeven dan voor die tijd. De bedra gen die adverteerders aan de STER- reclame besteeddengingen volledig ten koste van dagbladen, tijdschrif ten en andere media. De uitgeversorganisaties van dagbladen en tijdschriften (NDP en NOTU) vertellen dit in een binnen kort te publiceren onderzoek waar van het jaarverslag van de Neder landse Dagbladpers vast enkele fei ten openbaart. Het aantal redactio nele pagina's in de kranten steeg vorig jaar gemiddeld met 5.4 procent maar de advertentiepagina's krom pen in aantal met 5,2 procent. De totale krantenoplaag was eind vorig jaar bijna 4,2 miljoen exemplaren. Meer nieuws op pag. 21 ,~i Internationale samenwerking is een schone zaak. Maar Russen die onder talel gegevens over militaire vliegtuigen kopen, moeten er uit, zegt Van der Stoel (,,zeer tot zijn leedwezen"). Zo regelt men dat als heren onder eikaar. Nieuwe abonnee: Straat:. Plaats:. Giro Betaalt per kwartaal Inlichtingen Hotel Klem Zwitserland Heelsum, lel 08373-9104 <"Sd5T" jad A Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik omvang graag O I fraair zwnrl-lrdcrrn onderzetters met zilver bedrukte ouderwetsi tirfmodellcn. Werkelijk een sieraad 0|i mijn tafel. O Praktisrhe kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Mode Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van'het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg* een welkomst-voordeel Hij betaalt ina twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) f 6 25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1