|Nu nog nadelige gevolgen ?an inpoldering IJsselmeer" Uit de nieuwe CM Den Haag: vrouw van standing. i Trouw-Kwartet-voor heel wat adverteerders de moeite waard C&A I)en Haag: altijd wat bijzonders! Advertentie levert 1150 reacties op Jarten Woning (69), de laatste visser van Kampen: Telefoondistrict vraagt medewerkers gDOCENTEN Voorlichtings bijeenkomst KASSIÈRE ij DAG 2 APRIL 1976 TROUW/KWARTET H 15 Jac. Lelsz ..PEN In de loop der jaren is Kampen niet alleen een stad dufeest van illustere theologen en sigarenmakers, maar ook van loikerslui. Na de oorlog had het nog een vloot van rond de zestig o^epen. De enige actieve visser, die Kampen nu nog herbergt, is u 69-jarige Marten Woning. Hij en nog een beperkt aantal Eega's rond het IJsselmeer staan nu voor het dilemma: dóór- &n of stoppen. i De Organisatie van Rand- en IJssel- en! wil de regering het. Vóór 1 juni meervlssers „ovRIJ" is het daar niet kJ? eeü T ïtï lp mee eens Secretaris-penningmeester hebben beslist. Dat zijn m het alge- drg D j Langstraat: „We zijn over dfen de vissers, die geboren zijn vóór deze zaak helemaal et ge- preijiviari 1913 en in de jaren 50, 51 o raadpieegd. Overleg was toch wel op d(in het bezit waren van een vergun- plaats geweest. Er zijn allerlei ■zefe, plus de knechts en medeschip- onzekerheden Het is nog de vraag of Vermoedelijk gaat het hier om dp usselmeervisserij rendabel 'jni dozijn vergunninghouders. blijft". oofeen aanspraak Op het ogenblik zijn er dus ongeveer het IJsselmeer verder wordt inge- 140 bedrijven, waarvan aangenomen erd dan zal dat voor de vissers wordt dat zij in de IJsselmeervissenj reden opleveren voor nieuwe (inclusief de randmeren), een bestaan "inspraken op een vergoeding krach- vinden. Volendam heeft de meeste sicas de Zuiderzeesteunwet. Dat heeft IJsselmeerechepen. een dertigtal En- lijlqt kabinet op voorstel van minister khuizen, Makkum en Wienngen heb- on^s terterp van Verkeer en Wa- ben er iedereen stuk of vbfttai. ïstjstaat beslist. Minister Van der nere aantallen hebben Harlingen. lirAe van Landbouw en Visserij vindt, Stavoren. Spakenburg, Lemmer, It het aantal vissers op het IJssel- Harderwijk en Elburg. De enige vrs- Vaaer en de randmeren (thans circa ser van Kampen is, zoals gezegd dflt voldoende aangepast is aan de Marten Womng, die al als elfjarige •zeegelijkheid tot een rendabele be- jongen met zijn vader meevoer. Urk ihcijfsvoering. Dat zal. volgens hem, telt negentien IJsselmeervissers. i dik het geval zijn wanneer de Mar- Daar trokken de vissers al in een l'aerwaard zou worden aangelegd, zo- vroeg stadium de Noordzee op.^Ze :holt er geen redenen meer zijn voor vormen nu met elkaar Europas elatuwe aanspraken op een financiële grootste tongproducenten. In hebben de IJsselmeervissers samen nei jemoetkoming. nog een produktie gehaald van 14 miljoen gulden. Dat is een betrekke lijk fors bedrag. Maar het vorige jaar is door de lange, warme zomer een opvallend goed palingjaar geweest. Het aantal schepen dat nu nog het IJsselmeer bevaart, is nauwelijks tien procent van wat eens op de Zui derzee koerste. In '36 was het aantal schepen liefst 1354. Tien jaar geleden was het aantal schepen nog 276. Wet 50 jaar Het is nu ruim 50 jaar geleden dat de Zuiderzeesteunwet werd aangeno men. Daarin werd bepaald hoe voor de vissersbevolking de schade kon worden geregeld, die voortvloeide uit de dichting van de Zuiderzee. Hulp bij het zoeken van een passende werkkring en verstrekking van omscholingsfaciliteiten, bijvoor- „Voor het blok" Een man als Marten Woning in Kampen kan zo'n ontboezeming best aanvoelen. Hij heeft ruim 55 jaar gevist, zou nog wel een poosje willen doorgaan, bezit daarvoor ook nog wel de gezondheid, maar heeft de indruk nu door de minister „voor het blok te worden gezet". Nog dage lijks gaat hij in z'n eentje met zijn kotter en daaraan gekoppeld een roeiboot het randmeer of de IJssel op. 's Zomers vist hij op paling, 's winters op brasem en dergelijke. „Vroeger, toen het water van de Zuiderzee nog zout was, vingen we op haring, ansjovis en spiering. Nou zijn we overgeleverd aan de paling. Door de warmte was de vangst vori ge zomer prima, maar het kan ook mis gaan. De schubvis is aan de hengelaars gegeven. De sportvisserij heeft honderdduizenden leden, wij zijn maar een kleine groep. Daar zit politiek achter. Toen in '69 de kuil- visserij op het IJsselmeer werd ver boden, is mijn zoon van boord ge gaan. Ik doe het nu nog alleen en dat is een hard gelag, want mijn familie heeft altijd gevist. Er bleef voor mij toen ook niets anders over dan naar het randmeer te gaan, wat eigenlijk een degradatie is". Marten Woning weet nog niet welke beslissing hij zal nemen. „Totnogtoe heb ik nooit ergens aangeklopt om geld". Het liefst blijft hij vissen, zo lang de gezondheid het toelaat. Alles bijeen brengt het ook meer op dan een uitkering van de Zuiderzee steunwet, nu zo'n 265 gulden per maand met enige verhoging in het vooruitzicht plus het bedrag dat hij als AOW'er ontvangt. En wegens waardevermindering van zijn schip en netten is hem door de Rijksdienst Zuiderzeesteunwet 500 tot 1000 gul den geboden Een schijntje, vindt hij. Dat komt omdat men zich baseert op de toestand van 25 jaar geleden. Schip en netten hebben een werkelij ke waarde van 60.000 tot 70.000 gul den. Maar wie zal de netten kopen? Ze zijn geschikt voor het randmeer, maar niet voor het IJsselmeer. En het is te verwachten dat verschillen de randmeervissers straks juist weer kiezen voor het IJsselmeer. Het schip zal, eventueel, wel als plezier vaartuig van de hand gaan. Maar dan is het een kwestie van „wat een gek er voor wil geven". Kras gesteld Marten Woning: „Ze beweren dat er geen sprake meer is van schade als gevolg van de drooglegging. Ik zeg dat de vissers er nog elke dag schade van ondervinden. Ik vraag me af of de minister ook na 1 juni aanspraken op schadevergoeding kan ontzeg gen". Ook drs. Langstraat van de Organisatie van Rand- en IJssel meervissers „OVRIJ"' (de heer Wo ning zit ook in dat bestuur, evenals in verschillende andere visserij organisaties) zegt: „De minister heeft het erg kras gesteld toen hij zei dat alle aanspraken komen te ver vallen; wij behouden ons het recht voor schade te blijven claimen". De heer L. J. Koudijs. hoofd van de Rijksdienst ter Uitvoering Zuider zeesteunwet, die per 1 juni '76 wordt opgeheven, wees er op dat hij inmid dels al een aantal aanvragen om tegemoetkoming heeft ontvangen, waarvan er echter vele zullen moe ten worden afgewezen omdat ze niet aan de normen voldoen, beeld. Naast geldelijke uitkeringen en kredietverleningen. In de loop der jaren zijn miljoenen voor deze doel einden beschikbaar gesteld. De Zui derzee heeft veel langer nagespookt dan men destijds bevroedde. Door de economische crisis van de dertiger jaren en door de Tweede Wereldoor log, die de ontwikkelingen vertraag den, heeft de Zuiderzeesteunwet een veel langere werking gehad dan aan vankelijk was verwacht. De afsluting van de Zuiderzee en de geddeltelijke inpoldering volgens de denkbeelden van ir C. Lely hebben diep ingegrepen in het leven van de bevolking rond de Zuiderzee. Actie comités. protestvergaderingen, bro chures (o.m. van de militante Harder- Van een verslaggever GRONINGEN Een advertentie van het telefoondistrict Gro ningen, waarin „enige medewerkers" werden gevraagd, heeft tot nu toe 1150 sollicitaties opgeleverd. De personeelsdienst van het tele foondistrict staat daar van te kijken. De heer D. P. J. Muntinga van de personeelsafdeling verklaarde dat er op vorige advertenties wel eens twee honderd reacties waren binnengeko men, maar zo'n groot aanbod was nog nooit voorgekomen. De perso neelsdienst vindt de enorme hoeveel heid reacties een duidelijke aanwij zing, hoe de situatie op de ar beidsmarkt in het noorden er voor staat. Er kon uit de reacties overi gens niet nagegaan worden in hoe verre de sollicitanten werkloos waren. wijker Eibert den Herder) enz. Het was bij uitstek een onderwerp, dat zich mede vanuit de emotionele sfeer liet benaderen. De oude schilder Jos Lussenburg. die alles wat met de Zuiderzee en de visserij te maken had, niet aflatend heeft geschilderd en er nog mooie verhalen over kon schrijven ook, heeft nog in '50 ge schreven: „De waggelende troep zee ridders zal worden opgenomen in het burgermansbestaan van handel en industrie. De oude garde zal nog iede re dag naar de havendam lopen om, blikkend over het nieuwe land. te speuren naar de geest van hun eens zo schone bruid: de zee!" De reacties bleven niet beperkt tot de drie noordelijke provincies. Er waren ook sollicitanten uit Overijssel en West-Duitsland. Van de sollicitanten werd gevraagd, dat ze lager onder wijs of enkele jaren voortgezet onder wijs moesten hebben. Het werk be staat uit het aanleggen van kabelsen het aansluiten van telefoon toestellen. Uiteenlopend De sollicitaties kwamen echter uit de meest uiteenlopende richtingen. Er waren reacties van mensen uit de administratieve sfeer (onder meer met middelbare opleidingen) en uit de technische sfeer (waaronder HTS- ers). Er waren zelfs enkele voormalige stafleden van bedrijven bij de sollici tanten. De PTT in Groningen heeft 25 mensen nodig. De andere sollici tanten hebben voor het merendeel al bericht gekregen dat zij elders naar een baan op zoek zullen moeten gaan. AMSTERDAM Het comité Vrij Spanje heeft in een telegram aan de Spaanse minister van binnenlandse zaken met verontwaardiging gepro testeerd tegen de arrestatie van de Spaanse vakbondsleider Marcelino Camacho. Het comité eist zijn on middellijke invrijheidstelling en bo vendien het definitieve herstel van meningsuiting. a'DE VERENIGING VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS te 's-GRAVENHAGE ïi rt vraagt per 1 augustus a.s. 3ecComeniusschool voor LEAO, pionkopstraat 9, tel. 60 20 46. 26 uur tekenen/ handvaardigheid 6 uur duits 12 engels 15 gesch./aardr./mijleer 6 uur biologie 6 uur wiskunde Prof. Gunningschool voor MAVO, rlnsegracht 73 B, tel. 45 27 65 15 uur nederlands 4 uur wiskunde 4 uur handelskennis 0. G. Heldringschool voor MAVO, IJsvogelpleln 10, tel. 39 04 80. 12 uur trans 8 uur engels 20 uur aardrijkskunde 11 uur wiskunde 6 uur natuurkunde 18 uur biologie 8 uur handelskennis 6 uur gymnastiek 3r. Ph. J. Hoedemakersschool /oor MAVO, Vredenb'jrchweg 168', tel. 94 40 44. 28 uur handelskennis 6 9 uur biologie ±11 uur gymnastiek l 6 uur duits li I. R. Snoeck Henkemans chool voor HAVO/MAVO, lleuwerslulsstraat 36, tel. 29 90 93 26 uur engels (1* graad VB) 25 uur aardrijkskunde (2* of 3' graad) 26 uur geschiedenis (1*, 2* of 3* graad) )r. H. W. Tilanusschool oor MAVO, weelinckstraat 160, tel. 60 05 89 29 uur frans 20 uur aardrijkskunde e scholen verstrekken telefonische inlich- ngen. 'ollicitaties gelieve U rechtstreeks aan de etreflende school te richten. Verbetering provinciale weg tussen Poeldijk en Monster Woensdag 7 april a.s. te 20.00 uur in het Verenigingsgebouw „De Haven" Havenstraat 1 te Monster. Toelichting door medewerkers van de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland Het plan ligt ter inzage op het gemeentehuis van Monster op 5, 6 en 7 april 1976. M. J. Witteveen's Modemagazijnen B.V. zoekt voor haar filiaal te Leiden op korte termijn een (leeftijd ca. 20 jaar) die tevens de administratie wil ver zorgen. Wij bieden onze a.s. kollega een prettige werkkring en eigentijdse arbeidsvoor waarden zoals vijf weken vakantie en korting op haar mode-aankopen. Met gemaakte vakantie-afspraken zal rekening worden gehouden. Heeft u interesse? Neem dan even kontakt op met Mej. R. Verhoeven, Breestraat 139, Leiden, tel. (071 )-122280. Op het CENTRAAL BUREAU VOOR DE VERWARMINGSINDUSTRIE kan worden geplaatst een JONGEMAN voor de boekhouding ter opleiding tot boekhouder; leeftijd 17-23 jaar. Vereist: diploma MAVO en eventueel stu derende voor het praktijkdiploma boek houden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan ons kantoor: Surinamestraat 9 te Den Haag; tel. 070-634950. ov4

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15