Bodemdaling kan oorzaak zijn van aardschokken Uit de weekbladen DÏ2E.WEÏ.K ti Week lang laag Directie NS verwacht geen sociale problemen bij inkrimping personeel Mogelijk verband met aardgaswinning C. van Geelkerken (NSB) overleden Via natuurlijk verloop Welke elektro-technicus op HTS-niveau gaat onze klanten bezoeken? profiltra Niemeyer wil dat gebruik rapport wordt verboden Tachtigduizendste in Ede geboren dam"Ver,ba^. Kamer: Houd werkgelegenheid bouw op peil PvdA en VVD nu „dicht bij elkaar" over abortuswet Ger Klein Raad van kerken Europa en eenheid Boersma Drie van Breda Vredeling CHU en CDA De PPR DONDERDAG 1 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Jan Sloothaak (ADVERTENTIE) Groningen Zijn de drie vier lichte aardschokken die dinsdagavond in Noord- Nederland zijn waargenomen, veroorzaakt door bodemdaling als gevolg van de aardgaswin ning? Zekerheid daarover be staat niet, maar bij het KNMI in de Bilt, zowel als de Rijks Geologische Dienst in Haarlem sluit men die mogelijkheid niet uit. Een woordvoerder van het staatstoezicht op de mijnen in Heerlen zei ons desgevraagd dat deze mogelijkheid inmid dels onder de aandacht is ge bracht van de Nederlandse Aardoliemaatschappij de NAM te Assen. Bij het KNMI zijn enkele tientallen meldingen binnengekomen. In de meeste gevallen ging het om waarge nomen trillingen, rammelen en ande re geluiden. In één plaats zijn ruiten gesneuveld; dat gebeurde in het Gro ningse Haren, waar de politie vier meldingen binnenkreeg. Overigens lag het centrum van de schokken meer naar het westen. Het centrum is voorlopig gelokali seerd in de buurt van Drachten in Friesland, er zijn echter ook meldin gen binnengekomen uit plaatsen als Ermelo, Epe, Apeldoorn en de Noord Oost Polder. Een schok die zich enkele kilometers onder de aardoppervlakte voordoet kan zich tot ver afgelegen plaatsen voortplanten. Ook gistermorgen kwam er nog een melding van een schok.Uit Bakkeveen. Het is niet uit gesloten dat dit een naschok is geweest. Het KNMI zelf heeft schokken gere gistreerd in de seismografen te Win terswijk en Witteveen, maar de waar nemingen zijn nog niet gedetailleerd onderzocht. Volgens een woordvoerder van het KNMI is de oorzaak onbekend. Het is echter bepaald niet uitgesloten dat er door onttrekking van aardgas aan de bodem bepaalde drukveranderingen optreden. Die kunnen verschui vingen veroorzaken langs bepaalde „breuklijnen" die de rijksgeologische dienst in het verleden in geheel Ne derland heeft geconstateerd. Het is opvallend dat het voor het Van een verslaggever LUNTEREN In Lunteren wordt morgen begraven de heer Comelis van Geelkerken, die lange tijd de plaatsvervanger is geweest van de leider van de nationaal- socialistische beweging in Neder land, ir. Mussert. Direct van de oprichting van de NSB, in 1931, af nam Van Geelker ken een vooraanstaande plaats in de partij in. In 1934 richtte hij de natio nale jeugdstorm op, waarvan hij de leiding kreeg met de titel hoofdstor- mer. Met ingang van februari 1943 benoemde Mussert een aantal ge machtigden; Van Geelkerken werd Musserts gemachtigde voor binnen landse zaken en voor de nationale veiligheid. Later werd hij „inspec teur-generaal" van de landwacht- organisatie. In de loop der Jaren werd de samenwerking tussen Mus sert en van Geelkerken minder. Mus sert onthief hem in februari 1945 van zijn partijfuncties. Na de bevrijding werd Van Geelker ken gearresteerd. In 1950 werd voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Utrecht tegen hem de doodstraf géést. Na een nieuw onder zoek stond hij opnieuw terecht en op 25 oktober 1950 werd hij tot le venslang veroordeeld. In 1959 werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. eerst sinds 1905 is, toen het KNMI seismografen plaatste, dat er ook in Noord-Nederland aardschokken wor den waargenomen. In zuid- Nederland komen die wel voor, als gevolg van een seismisch actief ge bied in Duitsland. Onwaarschijnlijk Ir B. P. Hageman, directeur van de Rijks Geologische Dienst te Haar lem, wil de mogelijkheid dat de aardgaswinning er iets mee te maken heeft, ook niet uitsluiten. Hij vindt dit echter wel uitere onwaarschijn lijk. De onttrekk—ng van aardgas aan de bodem heeft op kilometers diepte „zettingen" van een centime ter per jaar tot gevolg. Het lijkt hem niet waarschijnlijk dat deze geringe veranderingen zich door aardschok ken zouden openbaren. Als het centrum van de schok dicht bij Slochteren had gelegen, zou het wellicht mogelijk zijn geweest meer te registreren. Daar heeft men de meeste meet-apparatuur opgesteld, omdat daar ook de grootste bodem daling zal plaats hebben. Aanvanke lijk werd gedacht aan een grootste daling van een meter in tachtig jaar, maar de NAM in Assen heeft een rapport aangekondigd, waaruit zou blijken dat dit een te hoge schatting is. Bij de NAM zelf zegt men ook het hoogst onwaarschijnlijk te vinden dat de schokken - als dit inderdaad al aardschokken zijn geweest - te ma ken zouden hebben met de aardgas winning. Er zit een belangrijke Juridische kant aan deze zaak. Direct al toen bekend werd dat de bodem in het Noorden zou dalen werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat dit schade (aan bijvoorbeeld gebou wen en waterstaatkundige werken) zou veroorzaken. In 1972 werd een werkgroep gevormd met onder meer vertegenwoordigers van rijk, provin cie, gemeenten en waterschappen. Mocht er zich schade voordoen, die duidelijk een gevolg is van bodem daling, dan houdt men de NAM er voor verantwoordelijk. De autoriteiten in net Noorden heb ben er echter al sinds 1972 voor ge pleit dat er een soort door het rijk te garanderen fonds komt. Volgens ir. J. C. Hoornenborg, hoofd ingenieur-directeur Rijkswaterstaat, houdt de werkgroep zich zowel met de technische kant bezig als met de advisering op het juridische vlak. „Er zit wat dit laatste aspect betreft echter weinig schot in", zegt hij. De juridische knobbel zal nog moei lijker te ontwarren worden als er sprake mocht zijn van indirecte schade. Tot nu toe is slechts gedacht aan aanwijsbare bodemdaling en de directe gevolgen daarvan. Er is nog helemaal niet gedacht aan de moge lijkheid dat er wel eens ook op een andere wijze schade zou kunnen ont staan, zoals bijvoorbeeld door de aardgaswinning veroorzaakte aardschokken. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen ver wacht dat een eventuele inkrimping van het aantal arbeidsplaat sen met 2 a 300 man gezien het jaarlijks verloop geen onoverko melijke sociale problemen zal opleveren. De directie reageert met deze uit spraak op het bericht van de Ver- voersfederatie NW/NKV dat de werkgelegenheid van 300 NS-ere op de rangeerstations in Venlo, Amster dam, Amersfoort. Eist en Sus teren gevaar loopt. De inkrimping zou no dig zijn omdat de directie een totaal andere opzet van de goederentrein- dienst en de rangeerdienst bestu deert. Volgens de bonden bestaat er onrust onder het personeel omdat de NS tot nu toe noch de vakbonden noch het personeel volledig op de hoogte hebben gesteld van eventuele inkrimpingen. Studie De directie heeft verder meegedeeld dat de ondernemingsraad en de per- soneelsraad van de NS begin dit jaar al een vertrouwelijke toelichting heb ben gekregen op de ongunstige situa tie in het goederenvervoer. Daarop aansluitend is een studie opgezet om na te gaan, hoe NS kan voldoen aan de opdracht van de overheid om de exploitatie van het goederenvervoer in 1980 kostendekkend te maken. De ze studie wordt begeleid door een commissie waarin onder meer vier leden van de ondernemingsraad zit ting hebben. Als deze studie tot plan nen leidt, dan zullen die volgens de directie niet alleen met de onderne mingsraad. maar ook met de vakbon den worden besproken. De NS voegt hier aan toe dat ook eventuele af vloeiingen in een goed en open over leg ter sprake zullen worden ge bracht. Maar gezien de vrij lange termijn waarop deze zaak speelt en de jaarlijkse natuurlijke afvloeiing, verwachten de NS dat de sociale pro blematiek geen onoverkomelijke pro- Als technicus wilt u misschien eens iets anders. Een boeiender funktie, met meer afwisseling. En zeker meer zelfstandigheid. Die funktie kunnen wij u bieden. De verkoop van onze geavanceerde cetlpack kabelmoffen en andere elektrotechnische isolatiematerialen vraagt namelijk om een jonge, inventieve vertegenwoordiger. Iemand die goede technische adviezen kan geven. En demonstraties bij elektriciteitsbedrijven, grossiers en installateurs. Waarvan een groot deel reeds tot onze cliëntenkring behoort. Het wordt zijn taak al deze cliënten regelmatig te bezoeken. Maar hij moet ook naar nieuwe afzetmo gelijkheden zoeken. In geheel Nederland. Om dat snel en doeltreffend te kunnen doen stellen wij een auto beschikbaar. Die ook privé gebruikt mag wor den. En over het salaris zult u geen klagen hebben. Dat is evenals andere voorzieningen zeer goed. Wilt u meer weten? Belt of schrijft u ons dan even? (020-84 04 05). Schristelijke sollicitaties kunt u richten aan: Postbus 6201, Amsterdam, Donker Curtiusstraat 7. blemen zal opleveren. Dat de NS te slap zou reageren op de bezuinigingsplannen van minister Westerterp wordt door de directie bestreden. De directie zegt dat zij duidelijk heeft uitgesproken dat de NS van een „detaillistisch departe mentaal goedkeuringsbeleid" geen heil verwacht. „Dat is geen hoog van de toren blazen, maar wel duidelijk stelling nemen, waarbij de directie de voor de verdediging van de belangen van de werkgemeenschap nodige ruimte houdt", zo wordt medege deeld. Van een verslaggever GRONINGEN De advocaat van de Groningse sigarettenfabrikant Theodorus Niemeyer heeft in een kort geding geëist, dat de rechter elk verder gebruik van het rapport van de commissie Meulblok verbiedt en dat op overtreding van dit verbod een dwangsom van een half miljoen gulden wordt gesteld. De commissie bracht onlangs haar eindverslag uit over de vraag op wel ke manier de reclame voor sigaret ten, shag en riskante consumptieve artikelen zou moeten worden gere geld. In het rapport werd de fabri kant ervan beticht misleidend te werken met het door hem toegepaste stippen-etiket. Gebruik van het woord „nicotinearm" werd mislei dend genoemd Omdat de commissie ln ministeriële opdracht werkte, stelde Niemeyer ook de staat aansprakelijk. Behalve een verbod tot verder gebruik eiste de fabrikant ook rectificaties in de media (op een dwangsom van 50.000 gulden) en onthouding van medede lingen, waarbij het woord nicotine arm als misleidend wordt omschre ven. Voor dat laatste wordt een dwangsom van 100.000 gulden geëst voor elke overtreding. De advocaat van de commissie Meulblok voerde aan, dat het hier een vertrouwelijk rapport gold. dat was uitgelekt. Aantasting van de be langen van Niemeyer is dan ook niet door het rapport geschied, maar door het uitlekken ervan, zo zei hij. Bovendien vond hij, dat de bewuste passages in het rapport uit hun ver band waren gelicht. Het woord „misleidend" is in het rapport gebruikt, aldus de advocaat, omdat het begrip nicotinearm ten onrechte een gevoel van geruststel ling bij het publiek opwekt Uitspraak 6 april. Van een verslaggever EDE Het Gelderse Ede heeft giste ren zijn tachtigduizendste inwoner gekregen. Het is Jan van den Berg. die 's morgens om tien uur in het Julianaziekenhuis in Ede geboren werd. De Gelderse gemeente heeft er 33 Jaar over gedaan om het bevolkings aantal te verdubbelen: in 1942 (28 april) had zij veertigduizend inwo ners. De negentigduizendste wordt niet vóór 1990 verwacht. 1 m woensdag 7 apnl 1 Slipvast pak 20 stuks ïxrr Cs Van onze Haagse redactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de rege ring alles in het werk moet stellen om in de komende tijd de werkgele genheid in de bouw niet verder te verminderen. De Kamer steunde gis teren twee moties, die vorige week tijdens de behandeling van het bouwprogramma 1976 waren inge diend. De eerste motie, van het AR Kamer lid Scholten, vroeg om stimulering van de nieuwbouw en de vernieuw bouw, van woningen, om mede daar door de werkgelegenheid te handha ven op het peil van 1974 (uitgangs punt van het bouwbeleid voor dit jaar). De tweede motie, van het PvdA- Kamerlid Kombrink, vraagt de rege ring op korte termijn passende ob jecten bouwklaar te maken, om deze met een eventuele extra financiële injectie in de tweede helft van het jaar direct te kunnen verwezen lijken. Van een verslaggever DEN HAAG De standpunten inza ke de nieuwe abortuswetgeving van de PvdA-fractie en de VVD-fractie zijn elkaar dicht genaderd. Dit is gisteravond meegedeeld, nadat de Kamerleden Lamberts en Roethof (PvdA) en mevrouw Veder-Smit en Geurtsen (WD) voor de tweede maal hadden gesproken over de ini tiatief-wetsontwerpen van PvdA en VVD Inzake de abortus. De PvdA-leden stelden indertijd voor de abortus geheel uit de sfeer van het strafrecht te halen. De WD- leden kwamen met het voorstel een bepaalde begeleiding mogelijk te maken. Het overleg ging nu over de gedachte, dat voor abortus binnen de eerste drie maanden van de zwan gerschap de door de PvdA voorge stelde regels zouden gelden, en voor abortus na drie maanden de regels van de WD. Het gesprek van giste ren ging. uitgaande van de eigen verantwoordelijkheid van de vrouw, over de erkenningseisen voor de in richtingen. het verwijderen van de abortus uit de strafwet, de anonieme registratie voor statistische doelein den, en de samenstelling van het toetsingscollege. Volgende week wordt het overleg voortgezet. Haagse Post „Alle bevoorrechten hebben de plicht om keihard na te denken hoe ze de maatschappij fijner kunnen maken voor de Bodemeiere". aldus staatssecretaris Ger Klein van on derwijs en wetenschappen. Kees Tamboer interviewde hem voor de Haagse Post over „leven en werk". Onder de bevoorrechten verstaat Klein alle professoren, leraren, we tenschappelijk medewerkers en stu denten. „De gemeenschap heeft nog al wat in hen geïnvesteerd en mag dan vragen dat ze ook buiten hun gewone werk bezig zijn om de kwali teit van deze maatschappij te verbe teren". Verder een beschouwing over de PvdA-partlJraad en het kabinet. „Den Uyl gaat in de aanval", aldus Tamboer. Loonmatiging, hield Den Uyl de partijraad voor, is geen kapi talistische uitvinding, maar iets waartoe socialislsche arbeiders be reid moeten zijn voor hun eigen werk en dat van hun genoten. „Die uit spraak. ook al is ze gedateerd op 27 maart 1976. kan nu al tot de be langrijkste politieke verklaring van het Jaar worden uitgeroepen". Hp's omslagartikel gaat over de „Lij densweg van Labour" en de strijd, die is ontbrand om de opvolging van Harold Wilson als partijleider. Vrij Nederland: Prof. dr. H. A. M. Fiolet secretaris van de Raad van Kerken, legt in Vrij Nederland uit waarom de Raad van Kerken pleit voor wegzending van de drie van Breda. „We hebben de korte weg gekozen. Als bij een operatie, even de pijn verdoven. We hebben de betrokkenen willen vragen even de andere kant uit te kijken. In 1972 is er een fout gemaakt. Het parlement heeft toen de handen van de ver antwoordelijke minister gebonden. Ons streven is er op gericht die han den weer los te maken"., aldus prof. Fiolet. Op de vraag van VN dat Van Agt de brief van de Raad van Kerken min of meer uitgelokt zou hebben, zegt prof. Filet: Van Agt zal in zijn hart ongetwijfeld blij zijn met de brief. J. B. Charles (de criminoloog prof. Nagel) schrijft deze week in VN: Stél je eens voor dat een ander dan de koningin, bijvoorbeeld een kardinaal een emstig en schokkend feit zou plegen. De kardinaal zou dan na de uitspraak en zelfs na het ondergaan van zijn straf weer gewoon kardinaal moeten kunnen worden. Als het an ders zou zijn, zou het niet oprecht menens zijn met die jaarlijkse praat jes over de reclassering". Hans Smits analyseert onder meer de samenwerking tussen de groep De Zeeuw en D'66. Renate Rubinstein is verbitterd. In een paginagroot ver haal bekent zij dat zij ook schuldig is aan de dood van Aronson. Het begin van een vervolgserie. De Groene: Op de voorpagina van De Groene schrijft Amout Weeda over „Negen regeringsleiders op zoek naar een Eu ropese Unie", waarbij hij zich af- vTaagt of de macht van het parle ment nog verder wordt uitgehold. „De Europese trein op weg naar de Grote Eenheid staat al geruime tijd op dood spoor, maar de huidige stand van zaken mag „links" niet laten verleiden handenwrijvend buitenspel te blijven staan. Er moet nu gekozen worden tussen een Europa van de multinationals en een Europa van de mensen". Ko Colijn verdiepte zich in de „mis koop van de eeuw" oftewel de aan schaf van de F-16. Alles op een rijtje zettend komt hij tot de conclusie, dat de „redenen voor een parlementaire enquête naar de aanschaf en het be leid van de luchtmacht zich opstape len". Jan van der Putten bericht, dat de militaire machtsovername in Ar gentinië slechts een formaliteit was. „Iedereen heeft de staatsgreep zien aankomen en vrijwel niemand heeft iet6 gedaan om hem te verhinderen". Op de middenpagina's wordt aan dacht besteed aan de „problemen en zegeningen van de deelarbeid". Auk- je Holtrop en Piet Hagen leggen uit, hoe ze vijf Jaar lang als twee journa listen samen één onderwijsredacteur van het dagblad Trouw waren en pleiten op grond van die ervaring voor meer parttime-banen. van de Zuidmolukkers en een Inter view met ds. en mevrouw Barger uit Zutphen, die in de gekaapte trein bij Bellen zaten en de treinkaping goed hebben doorstaan. Elsevier: Drs Jaap Boersma: „een politieke eigenheimer." Elsevier neemt deze week de minister van sociale zaken onder de loep. Boersma laat zich kritisch uit over het CDA: ,,Ik ben van een CDA als middenpartij nooit een voorstander geweest en fk word doodziek van dat misselijke gedrang om een hoge plaats op die ene lijst. Ik vind nog steeds dat christen democratische partijen voorhoede- partijen moeten zijn." Schoolverlaters zitten klem tussen onderwijs en bedrijfsleven. Ten minste vijftigduizend jongeren die afstuderen kunnen niet aan het werk. Elsevier noemt als grootste probleem de discrepantie tussen on derwijs en werkgelegenheid en wijst erop. dat het bedrijfsleven bezwaar maakt tegen de „algemeenheid van het beroepsgerichte onderwijs en het tekort aan praktijktraining. Zijn gedetineerden en gevangenisbe waarders de dupe van het mislukt gevangenisbeleld? Elsevier wijst het ministerie van financiën als hoofd schuldige aan. De strafinrichtingen mogen worden geopend, maar op het personeel moet bezuinigd worden. De Coomhertliga vindt dat justitie - een paniekbeleid voert. „Het Inzet-1 ten van adspirantagenten druist in - tegen alle wettelijke waarborgen. Het hele beleid lijkt meer op vergel- - ding toegespitst," alduj» de Coomhertliga. De Tijd „Nederland kwelt de Drie van Breda uit gekwetste trots." Deze uitspraak in „De Tijd" is van de bekende Westduitse psychoanalyticus en so- - ciaal-psycholoog Alexander Mitser- lich. Het onvermogen tot vergeven, - dat bepaalde groepen Nederlanders ten opzichte van Duitsland en het - oorlogsverleden aan de dag leggen, vertoont grote gelijkenis met de on macht van de meeste Duitsers op een aanvaardbare manier met dat zelfde verleden in het reine te ko men." zo zegt Mitserlich, zelf ln het vooroorlogse Duitsland lid van een anti-naziverzetsgroep. Prof. Hans van den Doel verklaart nog eens wat hij samen met prof. Tinbergen en De Galan bedoelde in het pleidooi voor de gelelde loonpoli- - tiek. „De arbeiders hoeven niet te- rug, de hogere inkomens moeten te- rug en de arbeiders moeten stil blij ven staan in de lonen teneinde voor- uit te gaan ln de collectieve voorzie- ningen. Dat is: arbeiders vóóruit." aldus Van den Doel. De Tijd begint deze week met een serie over vertrossing. Oud-TROS- voorzitter noemt het cultuurvervlak- - king, maar ziet niet de TROS als grote boosdoener. Zij opvolger Lee- - man ziet het meer als cultuurveran- dering. „Het ls waanzin en bijzonder dom om je daartegen te verzetten." De mensen die vaak kritiek geven op de TROS staan mijlenver af van het volk. Wij zijn een echte volksom- roep, aldus Leeman. Hervormd Nederland: CH-fractielelder Kruisinga wil niets weten van het feit, dat zijn partij het belangrijkste struikelblok is voor de totstandkoming van de ene CDA- lijst. Alle problemen, die de CHU zou veroorzaken wuift hij weg en verlegt de bron van de moeilijkheden naar elders: bij ARP en KVP en bij de massa-media. Dit blijkt uit een ge sprek, dat Bert van Duijn met hem had voor Hervormd Nederland. „De CHU wordt in de rechtse hoek gezet. Dat komt onze tegenstanders en die van het CDA beter uit. maar de kiezers kijken er wel doorheen. Dat blijkt ook uit de opiniepeilingen." Hanneke van Buuren kreeg samen met Emmy van Overeem de pers prijs Vrouwenbelangen '75. Ook al heeft de vrouw nog niet zoveel kan sen als de man. er zit schot in, vindt ze. „Er is in onze cultuur een grote mate van vervrouwelijking aan de gang. Je ziet het ook aan de grotere plaats die een nieuw soort religiosi teit gaat innemen. We hechten min der aan dogma's en voelen ons meer verantwoordelijk voor mensen en dingen om ons heen en ook voor onze gedachten en gevoelens." In HN ook aandacht voor de idealen „Ook al zit ik hier 25 jaar, dan zal Ik me altyd nog een beetje als een dis- Z placed person voelen. Ik ben name- Ujk niet zo krygsmachterig." Aldus Z minister Vredeling van defensie In - een vraaggesprek met Aceent. Vre- Z deling zal er overigens geen 25 jaar zitten, omdat h(j zelf heeft laten we- Z ten er „geen zin meer in te hebben. ook al geeft hij toe. dat wil je „op dit departement iets tot stand brengen^ je er zo'n acht jaar zou moeten zit-- ten. Vier jaar is te kort, maar als het om m(jn eigen goesting gaat. dan zeg ik: nee." Accent heeft ook een verhaal over het feit, dat Nederland op 1 oktober van dit Jaar mag gaan gokken, maar „voor buitenlandse toestanden in onze casino's hoeft men niet bang te Z z\jn, aldus dit blad." Het omslagarti- kei gaat over antieke auto's, die hier grif van de hand gaan. omdat voor velen het vergaren van automobie len uit vervlogen jaren een hobby of hartstocht is geworden. De Nieuwe Linie De PPR praat over een revolutie in onszelf. Volgens Meerten ter Borgi (medewerker van het wetenschappe- lijk bureau van de PPR) ls dat een zachte revolutie. In een gesprek met Rudie Kagle van De Nieuwe Linie zegt hij, dat de PPR zonder meer aan de kant van de vakbonden staat en - ziet hij in dat de PPR daar weinig aansluiting vindt. „Als lk zie wat de PRR doet kan ik me voorstellen dat een arbeider zich bij voorbeeld meer voelt aangetrokken tot de PvdA. Ik denk dat we toch teveel op langere termijn bezig zijn". Spanje lijkt op weg te zijn naar een Salazariaanse regime. Jean A. Scha- lekamp analyseert de toestand ln het huidige Spanje. „Een regerings crisis binnenkort wordt volgens hem steeds waarschijnlijker. „Alles zal veranderen, maar alles zal hetzelfde blijven". Filmer Jan Vrijman ziet de heden daagse tijd somber in. In een inter- view met de DNL zegt hij onder andere: De werkelijkheid achter de naar bulten tredende realiteiten van: de mens is: besef van en vrees voor de eigen, onder wat voor omstandig- heden onvermijdelijke eenzaam heid. De mens is eenzamer dan hij ooit geweest ls".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9