Eind maken aan uitzendbureaus Schone Rijn lijkt nog steeds ver weg Het fascinerende verhaal over de evolutie van mens en kosmos Barones heeft heerlijke rechten ïn Nieuw-Beijerland deTijdi Kritiek op voorstel ruimere erkenning gewetensbezwaren Verzoek om uitbreiding werkloosheidsuitkering Vertrossing wat is dat? PvdA: arbeidsbureaus moeten werk overnemen Congresgebouw als een vesting afgezet Vakbeweging en vrouwenbeweging: Is bij Brinkhorsts optimisme de wens de vader van de gedachte? Op een grote ommezwaai weinig kans Weekblad DE MENS VAN NUL TOT NU DONDERDAG 1 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 NIEUW-BEIJERLAND Een ba rones heeft van het dorpje Nieuw- Beijerland unieke rechten verwor ven. Zij heeft voor haar en voor haar rechtsopvolgers voor eeuwig het vrije gebruik van de haven van Nieuw-Beijerland gekregen. Daar komt dan een gratis ligplaats bij. Ook voor altijd. De barones is mevrouw H. A. H. van Till-'d Aulnys De Bourouill. Over de beslissing van het gemeentebestuur zegt het raadslid E. Minnaars dat de klok in feite een paar eeuwen is teruggezet. 'Deze heerlijke rechten zijn toch niet meer van deze tijd', aldus de heer Minnaars. De raad van het 2960 inwoners tel lende dorpje, dat onder de rook van Rotterdam ligt, stond evenwel met de rug ten de muur. De raad had geen andere keus dan de barones haar zin te geven. Vandaar dat het opzienbarende besluit met algeme ne stemmen werd genomen De barones is tien jaar geleden in het dorp opgedoken. Ze kocht toen een historische molen (bouwjaar 1703) met de daarbij behorende grond. En bij die grond behoorde ook een stuk van de kade van het haventje. Met financiële steun van Monumen tenzorg restaureerde ze de molen. Ze richtte hem verder in als haar tweede woning. Een paar dagen per jaar woor it ze nu in die molen, en ze verhuurt llaar bezit ook wel eens, zo vertelt he t raadslid Minnaars. De moeilijkheden onstonden toen het college van B en W. het besluit nam om het haventje gesloten te verklaren voor koopvaardijschepen en het in gebruik te geven aan een watersport vereniging. De barones diende daartegen een bezwaar schrift in bij de Kroon. Zolang dat bezwaarschrift niet is behandeld, kan de gemeente niets doen om het haventje op te knappen, en toch was dat bitter nodig. De kade die door de gemeente wordt verzorgd, staat praktisch op instorten, zo zegt de heer Minnaars. Maar voor de herstelwerkzaamheden is toestem ming nodig van de barones. Deze wilde haar bezwaarschrift bij de Kroon wel intrekken, maar stelde als voorwaarden het vrije gebruik van het haventje en de gratis ligplaats. Voor altijd En de gemeente zei: o.k. Met alge mene stemmen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De P.v.d.A-fractie in de Tweede Kamer heeft van het kabinet Den Uyl gevraagd, nog dit jaar met voorstellen te komen om een eind te maken aan uitzendbureaus die op commerciële basis werken. Tegelijkertijd zou het werk van deze particuliere bureaus door de arbeidsbureaus moeten worden overgenomen. Dit staat in een gisteren verschenen nota van de fractie, waarin aanbeve lingen worden gedaan om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op jaar en ouder verlaagd worden. De nota vraagt een nader onderzoek naar de effecten van een algemene arbeidstijdverkorting. Eventueel zou Met de handtekeningen op weg naar dr. Vondeling. elkaar af te stemmen en de uitstoting op dit terrein moeten worden geëxpe- van mensen uit het arbeidsproces tegen te gaan. Het stuk is door de fractiecommissie voor sociale zaken voorbereid. De nota merkt op dat de arbeidsbu reaus niet hebben ingespeeld op nieuwe behoeften van bepaalde groe pen werkzoekenden. Omdat de ar beidsbureaus nieuwe vormen van ar beidsbemiddeling hebben laten lig gen, hebben de particuliere bureaus hun kansen gekregen. Het rapport van de PvdA-fractie pleit er nu voor, de arbeidsbureaus deze nieuwe acti viteiten naar zich te laten toetrekken en daartoe de bemanning van die bureaus te versterken. Daarbij moet volgens de nota vooral aandacht wor den besteed aan de kwaliteit van het nieuw aan te trekken personeel dat op de sociale academies zou kunnen worden geschoold. De PvdA-fractie pleit voorts voor een krachtige bevordering van partrtime arbeid. Op dit punt moet de overheid zelf het voorbeeld geven door bij voorbeeld de mogelijkheden van part-timewerk bij de PTT te verrui men. De overheid moet volgens de nota bevorderen dat werknemers van zestig jaar en ouder korter kunnen werken en ook hier het voorbeeld geven door het mogelijk te maken dat ambtenaren eerder met pensioen gaan. De pensioengerechtigde leef tijd van „bevoorrechte groepen" zo als de rechterlijke macht moet vol gens de P.v.d.A-fractie van zeventig rimenteerd bij overheidsdiensten en in het bank- en verzekeringswezen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft in samenwerking met een par ticulier bewakingsbedrijf scherpe veiligheidsmaatregelen genomen in en rond het Congresgebouw, waar zaterdag het Eurosongfestival wordt gehouden. Het gehele gebouw is met dranghekken afgezet, er staan acht pantserwagens en tientallen agenten zorgen ervoor, dat niemand zonder een degelijke legitimatiekaart naar binnen komt. Bezoekers worden in de hal nog eens elektronisch onder zocht op het eventueel bezit van wapens. Heeft men die barrière dan eenmaal genomen, dan krijgt men een aan een ketting geregen gekleurde bad ge. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de maatregelen uit voor zorg genomen omdat er op het festi val ploegen komen uit landen (onder meer Israël) waartegen aanslagen zouden kunnen worden verwacht. Andere suggesties uit dit' PvdA- rapport zijn onder meer: De overheid moet minder gemak kelijk ontheffing verlenen op het ver bod van overwerk; Arbeidsbureaus moeten meer aan dacht kunnen besteden aan de per soonlijke problemen van de werkloze die bemiddeling nodig heeft. De bu-. reaus zouden onder meer op bedrij- venbezoek moeten gaan om de toe komstige arbeidsplaats van de cliënt te verkennen. Er moeten nieuwe be- middelingstechnieken vooral voor Van onz'6 sociaal economische redactie specifieke groepen worden ontwik- jjen HAAG De federatie Nederlandse vakbeweging (FNV) en #6Werkgevers zouden verplicht moe- Nederlandse vrouwenbeweging hebben de Tweede Kamer ten worden, vacatures bij het ar- gevraagd, de werkloosheidsuitkering WWV te verlengen en ook beidsbureau te melden. Daarbij moetgehuwde vrouwen recht erop te geven. De Kamer behandelt worden overwogen of het arbeidsbu- j vandaag een wetsontwerp voor verlenging van de duur van de reau in bepaalde gevallen bevoegd 1 WWV voor alleen oudere werknemers, gemaakt kan worden, zelf mensen voor opengekomen arbeidsplaatsen aan te wijzen. Om-, her- en bijscholing moeten meer worden afgestemd op de te ver wachten ontwikkeling van de ar beidsmarkt. De drbeidsbureaus moeten bij voorrang een bepaald percentage jeugdwerklozen bemiddelen. EINDHOVEN De club van actieve niet-rokers (Can) uit Oss dringt in een brief aan de directies van 150 Nederlandse bedrijven met meer dan duizend werknemers aan op be perkende maatregelen ten aanzien van het roken. Aanleiding tot dit schrijven is volgens een woordvoer der van de club een voortdurende stroom van reacties van niet-rokers die in kantoren en kantines ongewild tabaksrook moeten inademen. die WWV onbeperkt te verlengen, zo- RITA (ADVERTENTIE) ,,Ik mag jou eigenlijk wel. Al leen jammer, dat je geen echte jongen bent." Zes soorten drop en nog acht andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. PPR en PSP zich al uitgesproken voor inwilliging van de wensen van FNV en vrouwenbeweging. In een motie vragen zij verlenging van de WWV, uitbreiding ervan tot gehuwde vrouwen, en optrekking van de uitke ringshoogte tot 80 procent. Staatssecretaris Mertens heeft zich in de voorbehandeling van het wets ontwerp al met nadruk gekeerd tegen optrekking van de WWV tot 80 pro cent. Volgens Mertens is de terugval in inkomen voor werklozen netto veel kleiner dan lijkt uit de bruto terug val. Een minimumloner gaat in de WWV er netto niet op achteruit. Ie mand met een loon van 24.000 bru to krijgt een WWV-uitkering die ruim 81 procent bedraagt van zijn vroege re nettoloon en iemand met 30.000 bruto een WWV-uitkering van nog ruim 80 procent netto. Dat is gunstig vergeleken met het buitenland, zei Mertens. In Duitsland is de uitkering voor langdurig werklozen 58 a 60 pro cent van het vroegere nettoloon. door Hans Schmit DEN HAAG/PARIJS Tientallen jaren reeds vormt de vervuiling van de Rijn onderwerp van druk Europees overleg. Het resultaat is echter omgekeerd evenredig aan de internationale amtelijke inspanningen: de Rijn werd jaarlijks vuiler. Ook de in 1972 in Den Haag begonnen onderhandelingen óp het hoogste niveau (tussen de ministers van de landen waardoor of waarlangs de Rijn stroomt), hebben niet voor een kentering kunnen zorgen. En in Parijs, waar vandaag de ministers voor de derde keer bijeen komen, zal waarschijnlijk de grote ommezwaai naar een schone Rijn eveneens achterwege blijven. Staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) liet zich enkele weken geleden, tijdens de Rijn-manifestatie in Amsterdam, nog wel gema tigd optimistisch uit over de mogelijke resultaten van de onderhandelingen in Parijs. Zo zei hij te hopen op een ontwerpverdrag over het te gengaan van de chemische verontreiniging en er, op wat langere duur, vanuit te gaan dat de Europese solidariteit uiteindelijk ook inzake de Rijn tastbaar wordt. Wat het eerste betreft, liet de teleurstelling niet lang op zich wachten: Vorige week liet de Duitse Bondsregering weten de voorgestelde heffing op het lozen van afval door de industrie pas vijf jaar later (in 1981) te willen invoeren en bovendien de voorschriften te willen afzwakken, dit uit zorg voor de Duitse industrie. Uit gezonderd dan de drinkwate rindustrie, die al geruime tijd laat weten uit het Rijnwater binnenkort geen drinkwater (voor zo'n 25 miljoen mensen) meer te kunnen bereiden. In de tweede plaats lijkt bij Brinkhorsts optimistme inza ke de Europese solidariteit eerder de wens dan de werke lijkheid de vader van de ge dachte te zijn. Want" de laatste jaren, na de internati onale economische terugslag, is juist in milieukwesties het eigen, nationale en econo mische belang evenals voor heen van doorslaggevende waarde gebleven. Zo bleek er aanvankelijk in 1973 in het Rijn-overleg veel, zo niet erg veel mogelijk. De (ambtelijke Internationale Rijn Commissie (IRC) legde de tweede ministersconferen tie, die in december 1973 in Bonn werd gehouden, een groot aantal punten van over eenstemming voor en hoewel de oliecrisis toen al was losge barsten, zag het ernaar uit dat het afronden van de on- derhandelingn over het schoonmaken van de Rijn niet langer dan een jaar hoef de te vergen. Besloten werd in het voorjaar van 1974 een ver drag op te stellen over het lozen van zout. (met name door Franse kalimijnen in de Elzas); akkoord te gaan met het opstellen van drie lijsten met stoffen van opklimmen de schadelijkheid (de zwarte lijst: niet lozen, de grijze lijst: beperkt lozen, de beide lijst: Terugdringen van het lozen) en tenslotte een overeen komst op te stellen over het tegengaan van de chemische vervuiling. Dat alles had dan op de derde conferentie, in oktober 1974 in Parijs, beklonken moeten worden, zodat in de komende decennia de Rijn weer rein zou kunnen worden. Het pakte echter anders uit en oktober 1974 werd na herhaal delijk uitstel tenslotte april 1976. In ae categorie „chemische vervuiling" ligt vooral de Bondsrepubliek, gesteund door Zwitserland, „dwars". De Duitsers zijn bang hun ei gen chemische industrie in de wielen te rijden door maatre gelen in te voeren die dan niet zouden gelden voor de Franse bedrijven aan de Rhöne. Door de financiële lasten zou dan de concurrentiepositie worden ondergraven. Daarom wilden de Duitsers een over eenkomst in breder verband. Die is er inmiddels, in de vorm van een eind vorig Jaar opgestelde richtlijn van de Europese Gemeenschap. De Duitsers vinden die richtlijn wel voldoende, maar Neder land en Frankrijk zien graag strengere eisen aan Juist de Rijn gesteld. Het ontwerp dat nu door de IRC is opgesteld en dat veel compromissen be vat, zal overigens nog niet ge makkelijk worden. Knelpun ten zijn nog de termijn waar binnen de maatregelen van kracht moeten worden en de inventarisatie van lozingen. Zeker nu bekend is dat de Bondsrepubliek de zaak vijf Jaar naar de toekomst wil ver schuiven. Tegenover elkaar In de kwestie van het zout staan met name Nederland en Frankrijk tegenover elkaar. Al op de eerste ministerscon ferentie (Den Haag, 1972) werd gesproken over bo vengrondse opslag van het zout uit de kalimijnen in de Elzas en Nederland bood hier bij aan een onevenredig groot deel van de kosten (46 pro cent) voor zijn rekening te willen nemen. De financiering leverde echter toch proble men op omdat de opslag aan zienlijk duurder uitviel. Bo vendien rees bij de bevolking veel bezwaar tegen de immen se zoutbergen, die het landschap ernstig verstoren. In april 1974 liepen de onder- 'l> handelingen over het zout vast. Daarna werden proeven genomen met het inspuiten van zout in de grond, hetgeen niet alleen mogelijk maar ook goedkoper dan opslag bleek. In Parijs zal moeten worden besloten of op deze weg van injecteren wordt voortge gaan, waarbij (haast vanzelf sprekend) de vraag hoe de kosten moeten worden ver deeld en hoeveel moet wor den ingespoten belangrijke discussiepunten zullen zijn. Overigens staan in het Rijn- overleg de deelnemende lan den niet op alle punten scherp of bijna lijnrecht te genover elkaar. Over de „thermische belasting" van de Rijn bestaat nauwelijks verschil van inzicht: iedereen meent dat het water van de Rijn niet veel meer mag wor den opgewarmd door elektri- citeiteitscentrales, die het Rijnwater als koelwater ge bruiken en met een hogere temperatuur weer lozen. Ook Nederland In de Bondsrepubliek zullen alle centrales die nog worden gebouwd van een koeltoren worden voorzien. Ook de ra dioactiviteit wordt niet als een bedreiging voor de Rijn gezien. Volgens de IRC kun nen tot het Jaar 2000 honderd kerncentrales langs de Rijn verrijzen zonder dat dit tot verhoogde radioactiviteit zal leiden. De radioactiviteit van het Rijnwater is sinds 1963 niet meer toegenomen. Veel handtekeningen tegen legalisering abortus aangeboden Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlands co mité „redt het ongeboren kind" heeft gisteren een petitie met bijna 600.000 handtekeningen aangeboden aan Tweede-Kamervoorzitter dr A. Vondeling. De verklaring die door deze mensen is ondertekend luidde: „Wij wensen gelijke levensbescher ming voor iedereen, ook voor de on geborenen vanaf de conceptie." Uit het grote aantal handtekeningen concludeert het comité overigens met enig voorbehoud dat de mees te Nederlanders tegen legalisering van abortus zijn. De petitie is juist nu aangeboden in verband met het feit dat over ongeveer een maand de drie nu voorliggende wetsontwerpen over abortus in de Tweede Kamer behandeld zullen worden. Het voorbehoud dat het comité ten aanzien van de conclusie maakte was de erkenning dat een handteke ningenactie nooit zo betrouwbaar kan zijn als een wetenschappelijk gefundeerd onderzoek. LEIDEN IBB-Kondor heeft twee opdrachten gekregen voor de gedeel telijke bouw van drie projecten in de Amsterdamse metro. De eerste opdracht betreft de ruwbouw van het westelijk deel en de afbouw van het westelijk en middendeel van een tunnel in de Weesperstraat. Landré, Leeman, Haas broek, Hofstede, Anstadt en anderen antwoorden op die vraag in het eerste deel van ons vertrossings- vierluik Volgens prof. A. Mitscherlich kwelt Ne derland de Drie van Breda uit gekwetste trots. Een interview Nog een prof. in gesprek Hans van den Doel over het verband tussen kiezen en delen Jan Mulder over Ajax- PSV Arthur van Schen- del geportretteerd I Bon voor proefabonnement 8 weken de Tijd voor 10 gulden. Inaant adres I I I I I I I Zonder postregel renden aan de Tijd. Antwoordnummer 6 Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: I 2,-. ^^Abonnementen: tel. 020 - 23 39 Een werknemer die werkloos wordt, als de FNV en de vrouwenbeweging krijgt het eerste half jaar een WW- vragen. Zij vragen bovendien optrek- uitkering (80 procent van zijn king van de WWV-uiterking tot 80 laatstverdiende loon). Vervolgens procent van het laatstverdiende loon. krijgt hij twee jaar lang WWV van 75 procent .van zijn laatstverdiende W|*or|<r loon. Daarna kan hij een werkloos- heidsuitkering uit de bijstand krij- De FNV ziet geen enkele reden waar gen. die is gebaseerd op het mini- om in de huidige economische situa- mumloon. Gehuwde vrouwen krijgen tie onvrijwillig werklozen na een half wel WW, maar geen WWV, tenzij ze Jaar opnieuw in inkomen achteruit kostwinner zijn. moeten worden gezet en na twee jaar Het wetsontwerp dat vandaag wordt zelfs naar de bijstand moeten worden besproken, beoogt voor werknemers verwezen. De FNV vindt het „wrang" van 57,5 jaar of ouder de WWV te dat de regering in de huidige sociaal- verlengen tot men 65 jaar is. Deze economische situatie niet de lasten werknemers hoeven dan tot hun van hen die er het meest door worden AOW niet meer terug te vallen op de getroffen de werklozen wil ver- bijstand. De regering wenst echter lichten door verhoging van de WWV. niet voor alle werkloze werknemers de Tweede Kamer hebben PvdA, Van onze Haagse redactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer staat zeer kritisch tegenover de regeringsvoorstellen tot wijziging van de wet gewetensbezwaren militaire dienst. De meeste fracties zijn wel voor ver ruiming van de erkenningsmogelijk heden voor gewetensbezwaren, maar zij zijn het niet eens met de manier waarop de regering die verruiming geformuleerd heeft. Ook de toetsing van de gewetensbezwaren via ver schillende procedures, afhankelijk van het aantal bezwaarden, onder vindt veel kritiek. Dit blijkt uit de standpuntbepalingen van de ver schillende fracties voor het eindver slag over dit wetsontwerp. De regering voert in het wetsvoorstel vier nieuwe erkenningsgronden in voor gewetensbezwaren, verband houdend met het gebruik van wa pens, of bepaalde wapens, een be paald gebruik van een wapen en de strijdigheid van het optreden van een NAVO-krijgsmacht met de beginse len van internationaal recht. Dienstplichtigen die een beroep op de wet willen doen moeten daarover praten met een gedelegeerde van de fensie. In twijfelgevallen moet de be trokkene vervolgens voor de nu ook bestaande uitgebreide toetsingscom missie verschijnen. Indien er teveel weigeraars zouden komen moeten de betrokkenen direct voor de commis sie verschijnen en wordt dus de soe peler procedure via de gedelegeerden overgeslagen. Uit de stukken blijkt dat alleen de VVD in grote lijnen met het gehele wetsvoorstel kan instemmen. KVP, AR en CHU zijn het nog niet eens over een gezamenlijk standpunt. De KVP is het wel eens met de nieuwe erkenninsgronden, de CHU vindt ze te ver gaan, terwijl de AR momenteel vindt dat ze eigenlijk niet ver genoeg gaan. Door bepaalde erkenningsgronden in de wet op te nemen sluit men andere gewetensbezwaren van erkenning uit. De AR meent dat zover mogelijk ieder gewetensbezwaar, zolang het maar een echt gewetensbezwaar is, erkend dient te worden. De christen democratische fracties vinden dat de regering de zaak te weinig principieel benadert. PvdA. D66 en PPR hebben een overeenkomstig standpunt. Zij wijzen erop dat de vier genoemde gronden tot talloze interpretatie verschillen kunnen leiden. De rege ring haalt zich nodeloos veel proble men op de hals. Deze fracties verzoe ken de regering daarom te proberen tot één algemene erkenninsgrond te komen. De procedure voor de erkenning wordt door KVP, AR en CHU en de linkse fracties unaniem afgewezen. Men vindt het evenals de VVD zeer inconsequent ineens tot een andere procedure over te gaan indien er te veel gewetensbezwaren komen. (ADVERTENTIE) Voor Nederland, het laatste land waar de (vuile) Rijn bin nenstroomt alvorens in zee te komen, is iedere stap vooruit in Parijs van belang. Niet ver geten echter mag worden dat, wanneer van Frankrijk en de Bondsrepubliek wordt geëist de vervuiling een halt toe te roepen, dat „halt" dan ook geldt voor het Nederlandse aandeel in de vervulling. Vaak wordt dat aandeel ver geten, omdat lozen aan de monding van een rivier op pervlakkig gezien weinig ge volgen heeft. De drinkwaterindustrie bijv. heeft er weinig last van, het geen niet wegneemt dat de vervuiling zich later en elders openbaart, zoals in de Wad denzee en in de toename van schadelijke stoffen in vissen. Wanneer in Parijs een kleine vooruitgang op het gebied van de chemische vervuiling wordt bereikt, betekent dat ook een verdere aantasting van de ingewortelde mentali teit om alle rommel maar in het water te gooien. Ook in Nederland is er op dat punt nog veel te doen: zo is de inventarisatie van lozingen nog onvolledig en wordt de samenstelling van de lozin gen uit concurrentle- overwegingen geheim gehou den. Ook op het punt van de illegale lozingen kunnen zich opmerkelijke verrassingen voordoen, zoals bij Billiton in Arnhem aan het licht kwam. door Malcolm Ross Macdonald 'De mens van nul tot nu' vertelt u het ongelooflijk interes sante verhaal van de voorgeschiedenis, het begin en de ont wikkeling van de mens. Beginnend met het ont staan van het heelal, via de evolutie van het leven, vanaf de eerste 'levende' materie tot het huidige stadium: de mens zoals wij hem kennen. Daarbij krijgt u een hel der inzicht in de moderne ontdekkingen over de dra ger van de erfelijke eigen schappen, het DNA ge naamd, dat de unieke ei genschappen van ieder mens bepaalt. Met tiental len afbeeldingen, de mees te in kleur, f 17,50. TIJDELIJKE VOORDEELPRIJS (tot 1 juni a s.) In iedere boekhandel Zomer Keuning Boeken - Wageningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3