Geref. Synode wil band YU behouden i -Mat* I Woordenstroom vastenbrief .WF'"* Vandaag Bijbel per maand-club biedt hulp in Guatemala Handdoeken voor huizen Onze adressen: VOORBIJGANGERS DONDERDAG 1 APRIL 1976 KERK/BINNENLAND Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode wil de relatie tussen de gereformeerde kerken en de theologische faculteit van de vrije universiteit houden zoals die is. Dit heeft de synode gisteren uitgesproken. Ook de theologische faculteit van haar kant wil de band die verankerd ligt in een overeenkomst met de synode handhaven. Dit deelde de deken van de faculteit, prof. dr. G. E. Meuleman. mee. yyy. In de synode waren enkele broeders ervoor deze band te verbreken. Hun gedachte Is dat. nu er naar hun me ning op sommige punten een kloof is tussen de VU en het belijden van de kerk. afgestudeerde theologen niet zo maar automatisch toegelaten dienen te worden tot het predikantschap in een gereformeerde kerk. De man die dit het duidelijkst naar voren bracht was ouderling R. Gos- ker uit Zwolle. Hij was niet alleen bezorgd dat de kerk straks dominees zal krijgen die afwijken van de gere formeerde leer. maar hij zei ook dat de theologie vrij haar gang moet kun nen gaan. ..Laat de VU maar theolo gen opleiden, dan zien wij wel wie we als predikant aanstellen", zei hij. Over de geschilpunten tussen de VU en de synode is in januari een confe rentie gehouden die voor de meeste synodeleden verhelderend en bevrij dend heeft gewerkt. Sommige synodeleden waren zo ver rukt van deze nieuwe vergadervorm dat ze het liefst maar meteen weer een afspraak voor een volgende con ferentie hadden gemaakt. De Leeuwarder dr J. Vlaardin- gerbroek gaf echter in bloemrijke taal te kennen dat hij niet zo gepor teerd is voor een „territoriaal confe- rentionalistisch kerksysteem". Lie ver wilde hij het maar houden bij „ons oude vertrouwde presbyteriaal synodale systeem". Hij had gisteren in de Lunterense bossen voor het eerst weer een tjiftjaf gehoord en hij maakte hieruit op dat het voorjaar weer is begonnen en dat het leven, synodale conferentie of geen synoda le conferenUe. gewoon weer door gaat. Volgens dr Vlaardingerbroek zou er nu geen band tussen de kerken en de VU worden aangeknoopt, wanneer die er al niet was. Om te voorkomen dat ongewenste theologen de kerken binnenkomen, wilde hij het preapa- ratoirexamen (onderzoek door een classis) meer gewicht geven. Enthousiast Ds W. A. Boer uit Meerkerk betoon de zich een meer enthousiast aan hanger van de conferentiegedachte van zijn voorganger. Boer diende een amendement op het commissie voorstel in. Inhoudende dat er nu een conferentie zou worden gehouden over het functioneren van de Schrift in de kerken. Ds Boer meent dat zo*n conferentie de helderheid kan geven, die zo hoog nodig is in de gerefor meerde kerken. Ook wanneer een conferentie over dit onderwerp niet tot eenzelfde positief resultaat zou leiden als die van januari, ook dan zou volgens Boer althans wat meer duidelijkheid ontstaan. Maar wanneer in zo n conferentie een nieuwe manier zou worden ge vonden om de Schrift te verstaan, zou dat vele problemen in de kerk oplossen. Want van het verstaan van de Schrift hangt in de kerken zowat alles af. Het zou onder meer dan weer leuk worden ln de kerk, zo verwachtte ds Boer. COMMISSIE Ds J. L. van Apeldoorn uitBilthoven wilde een conferentie op touw zetten over de vraag of de structuur van de kerkelijke samenleving anders moet worden om in de toekomst als gere formeerde belijdende kerk te kun nen voortbestaan. Toen echter on voldoende steun bleek voor de ideeën van de heren Boer en Apel doorn trokken zij hun amendemen ten in. Wel besloot de synode op voorstel van ds P. 8chravendeel uit Middelhamis een commissie te be noemen. die moet nagaan op welke punten de conferentie van januari gegevens heeft opgeleverd, die ln het beleid van de kerken dienen te wor den betrokken en op welke wijze dat kan gebeuren. De voorstellen van ds Boer en van ds Van Apeldoorn zullen bij deze commissie met een synodale aanbeveling worden gedeponeerd. ONGERUST Gisteren kwam opnieuw enkele ma len het punt weer aan de orde hoe groot de vrijheid van een theoloog behoort te zijn. Prof. dr J. Firet van de VU zei dat de theologen niet al leen een zekere vrijheid hebben, maar primair ingehuurd zijn om de theologie te vernieuwen. Prof. Firet maakt zich grotere zorgen om de manier waarop de christenen ln de wereld staan, dan om de leer. Hijzelf betoonde zich ietwat ongerust dat hij nog geen voorwerp van syno dale gesprekken is geweest, omdat dit wel eens zou kunnen betekenen dat hij zijn werk, het op gang bren gen van leerprocessen, niet zo best doet. Prof. dr. H. M. Kuitert. eveneens van de VU. merkte op dat hij zijn werk opzettelijk zo doet dat er kritiek op komt. De situatie op gebied van het geestelijk leven is ernstig, zei prof. Kuitert. De mensen veranderen niet alleen hun geloof, maar bij veel men sen ontstaat er zo maar een gat waar vroeger nog geloof was. De voorzitter van het deputaatschap. de groep synodeleden die als opgave hebben contact te onderhouden met de theologische afdeling van de VU. de Haagse dr. B. Rietveld, stelde vast dat zowat alle onderdelen van de Voor de tweede maal dit jaar geeft de Bijbel per Maand-Club een belangrijk bedrag voor de geloofsleer tegenwoordig voorwerp bijbelverspreiding in Guatemala. In januari werd de financiering van uitgaven voor beginnende gewordeni ajni van discussie. Bij de iezers mogelijk gemaakt. Deze maand wordt bijgedragen in de kosten van bijbels en bijbelgedeel- wereid van de wetenschap aankomen ten voor de slachtoffers van de aardbevingsramp. Om deze uitgaven is gevraagd door de ni*nf nrtnnf nn /.n rl r. DnAmp I/ntUnlinUft IfOTN Amrtlrt Met behulp van doeken, lakens en dekens hebben de inwoners van Guatemala onderkomens in elkaar gezet. met het lijstje antwoorden van vroe- protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk van Guatemala, ger zei dr. Rietveld. Een breuk met t Amorikaaris Regionaal Kantoor de VU en ook met de theologlache en het Bijbelgenootschap van Mexi- hogeschool in Kampen vergeleek hij c0 behoorden tot de eerste organisa- ties die materiële hulp verschaften aan de getroffenen van de aardbe- met de actie van een man die hoofd pijn heeft en dan maar zijn hoofd afhakt. vingsramp. Binnen enkele dagen ver zonden zij twee ton voedsel en kle ding. uit bijzondere fondsen en speci ale giften gefinancierd. Sedertdien is een nauwe samenwer- UIT VAN LEZERS Sociaal Met blijdschap hoor ik dat er een herziening komt van de sociale voor zieningen. Dat is wel nodig. Het zwarte werk moet de laan uit. De bijstandswet moet hereien en ook de Invaliditeitswet Ook daar wordt mee geknoeid. Ook vind ik dat man nen eerst een kans moeten hebben en dan pas de getrouwde vrouwen. Deze kunnen altijd nog iets part time doen of anders liefdewerk voor de naaste Enkhuizen L. de Vrees Alcoholisme In het signalementsartikel over drank en alcoholisme worden naast elkaar genoemd de Volksbond tegen Drankmisbruik en de Gereformeer de Vereniging voor Drankbestrij ding. De een bestrijdt slechts het misbruik, de tweede de drank als Zodanig, zo wordt eraan toegevoegd. Om een misverstand weg te nemen: ook de geref ver. bestrijdt „slechts" het misbruik. Het verschil met de Volksbond is. dat de leden van de geref ver van mening zijn. dat het niet voldoende is alleen maar voor lichting te geven over de gevaren van alcohol, maar dat daarnaast de persoonlijke onthouding belangrijk Is Als een getuigenis, dat het zonder alcohol ook kan. maar ook om de slachtoffers van de alcohol beter tot een steun te zijn. Verder wordt door de vereniging het gebruik van alco hol als genotmiddel afgeraden. Den Haag A. Fraanje Secr. geref. Ver. voor Drankbestrijding Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofd redactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Werkende gehuwde vrouw Naar aanleiding van dit stukje, zou ik willen zeggen: Is het nodig dat deze vrouwen de voorrang krijgen boven de werklozen? Wanneer ko men deze mensen ooit aan bod voor een baan? We maken toch bezuini gingen. ook op de werkloosheidsuit keringen! In geval de echtgenoot een goed salaris heeft, is dit dubbele inkomen niet nodig. Er wordt door gaans alleen voor luxe gewerkt en niet uit liefde tot de naaste. Bij het kiezen voor huwelijk en kinderen wordt, door het werken van de ge huwde vrouw, in vele gevallen het gezin de dupe ervan en de grote groep werklozen. Men kan dan ook nog onbetaald werk verrichten. De arbeid zal eerlijk verdeeld moeten worden. Zeist B.P.v.d. HEIDE (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ALBLASSERDAM Het aantal me dewerkers op Nes Ammim. de beken de christelijke nederzetting in Israël, dient uitgebreid te worden en in het verlengde hiervan komt de kwestie van de huisvesting van de medewer kers aan de orde. In verband hiermee is de actie „Huizenplan Nes Ammim" begonnen, die voorzichtig mikt op een bedrag van 350.000 gulden. Hiervan is inmiddels al 175.000 gulden binnen, dank zij vooral de verkoop van bad handdoeken, voorzien van het embleem van Nes Ammim. Van deze doeken zijn er meer dan 25.000 ver kocht voor een tientje per stuk. Natuurlijk kunnen belangstellenden ook buiten de veelgevraagde bad handdoek om „Nes Ammim" steunen, namelijk door een gift te storten op rekening 3530.73.660 bij de Rabo-bank te Alblasserdam ten name van de werkgroep „Nes Ammim Alblasser- waard" (het gironummer van de bank is 28.43.21, met vermelding van boven genoemd rekeningnummer). Geestdriftige Nes Ammim-supporters hebben op verscheidene plaatsen in bet land werkgroepen gevormd. Iedere groep kan iets opzetten naar eigen idee, maar de badhanddoek voert over al de boventoon. Ten bate van de hui zenbouw in Nes Ammim kan men ook T-shirts met het embleem van Nes Ammim kopen (drie maten: groot, midden, klein, resp. L, M en S). Deze kosten ook tien gulden per stuk. Wie per giro bestelt, moet in verband met verzendkosten 12,50 storten. Centraal adres (ook voor inlichtingen over werkgroepen in iemands omge ving): mevrouw Jeanne van der Pols, Vondellaan 103 te Alblasserdam. king ontstaan met de verschillende hulporganisaties en de kerken van Guatemala. Vooral de Indianendor pen en de krottenwijken van de armsten zijn getroffen. Zij zagen niet alleen hun hulzen schokken en in elkaar storten, maar zijn ook zelf diep door de ramp geschokt. In een krant die in de stad Guatemala ver schijnt. citeert een verslaggever een van de slachtoffers die zei: „God heeft ons gestraft, omdat wij India nen zijn". De kerken van Guatemala en de hul porganisaties zijn tot de conclusie gekomen dat niet alleen materiële hulp nodig is, maar dat de mensen ook geestelijk bijgestaan moeten worden. Om zoveel mogelijk mensen in een zo kort mogelijke tijd te kun nen bereiken werd besloten om sa men met de materiële hulp ook een zeer groot aantal bijbels en bijbeluit gaven te verspreiden. De Centraalamerikaanse Kerk die haar leden vooral telt onder de India nen, die het ergst getroffen zijn, ont ving reeds tienduizend bijbels die gratis uitgereikt zullen worden aan hen die hun eigen exemplaren in de ramp verloren zagen gaan. Dze kerk heeft tevens 6400 bijbeluitgaven ln de Cakchiguel-taal ontvangen. Tevens zijn een half miljoen exemplaren gedrukt van een bijbel selectie getiteld „God spreekt ook vandaag tot u in uw verdriet". De uitgave bevat onder meer Psalm 23 en 46 en Romeinen 8 vers 31-39. Het bijbelgenootschap van Guatemala heeft tevens opdracht gegeven voor het drukken van duizenden bijbels, nieuwe testamenten en bijbelboeken in verschillende Indianen-talen. De Bijbel per Maand-Club die al deze uitgaven mede wil financieren werd in 1973 opgericht. De club heeft ten doel extra hulp te geven aan de bij belverspreiding, in het bijzonder overzee. Zij wil ook bijspringen waar een plotselinge vraag ontstaat die niet uit de gewone inkomsten van de bijbelgenootschappen gefinancierd kan worden. Sedert de oprichting is de club al gegroeid tot ruim achtdui zend leden die minstens vijf gulden per maand bijdragen. Prins Bernhard is ere-voorzitter. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft nu ook zijn gironummer 44.000 (het speciale gironummer voor werk in het buitenland) opengesteld voor giften voor Guatemala om al dit werk te kunnen bekostigen. door mr. J. B. M. Laudy AMSTERDAM Poslbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Poslbus 948 WestWaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Deze week in Hervormd Neder land o.a. Kruisinga en de blanke onschuld van de C.H.U. Onze cultuur vertrouwelijkt Zuidmolukkers spelen met vuur Graven naar macht, een onder zoek naar „de 200 van Mertens" Ds. Barger heeft de treinkaping goed doorstaan Kinderen over bijbelverhalen Bulhelezi neemt fakkel over van LuthuhlC Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer, van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES- PLAATS: TELJIR.: ab.prijs 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antwjnimmer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. „Leven in 1976 een boeiende en tegelijk beangstigende zaak. Maar voor gelovige mensen de moeite van het leven waard. „Gooi uw vertrouwen niet overboord, het wordt rijk beloond. Wat ge nodig hebt, is de volharding om Gods wil te doen en zijn belofte binnen te halen." (Hebr. 10 vers 35 en 36) Deze zin met dit kernachtig Schriftwoord besluit de samenvatting van de jongste bisschoppelijke vastenbrief, een stuk van rond zestienduizend woorden, voor 1.50 verkrijgbaar bij het secretariaat van de R.K. Kerkprovincie, postbus 13049 Utrecht. In „De Tijd" van 19 maart kwam B. F. N. Boeker tot een vrij forse en kritische afwijzigng van deze brief als „nietszeggend in de hoogste mate." Nu zegt zo een uitdrukking niet zo veel meer ln onze tijd van taalvervui ling. Men moet toegeven dat heel veel mensen weinig gelukkig zullen zjn met de moeizame betoogtrent van deze brief, ook nog ontsierd door taalfouten en germanismen. Hij gaat niet over vasten, maar verder over van alles vanaf de A van angstaanja gend tot de Z van de zorgeloosheid der vogelen en de zorg voor zieken. De woordenstroom is zo rijk dat op de bladzijden 8 en 20 twee vluchtheu vels zijn ingebouwd voor wie even willen uitblazen. Wie de moed weet op te brengen zich door dit wat mo dieuze en tevens diep spittende proza heen te worstelen, wordt op de blad zijden 10 en 11 beloond met de centrale stellingname dat Christus de enige werkelijke Vernieuwer van ons persoonlijk en maatschappelijk leven blijft. „Jezus is ons grote voor beeld. Ook uit zijn leven is meerma len een noodkreet naar boven geko men. Hij zette alles op de ene kaart van het Rijk Gods. Stootte Hij op onbegrip en traagheid, op tegenwer king en bedref. dan zette Hij taai door in de wetenschap dat het Rijk van God niet tegen te houden was. Hij hield stand tussen hoop en vrees, ook toen de spanning haar hoogte punt bereikte, in zijn dood aan het kruis. En God maakt dit waar. Hij haalt Hem op uit de dood Om ons te laten zien: zo moet het. zo leeft de echte mens. dit is het ideaal dat ik met jullie wil bereiken." Dit verkorte citaat uit de samenvatting bewijst dat er óók wel degeijk overtuigende taal klinkt in dit stuk. Blijdschap en vrees De schrijvers wijzen er terecht op dat wij als mensen van 1976 inderdaad geconfronteerd worden met blijdschap om de vernieuwingen op kerkgebied enerzijds en met de vrees waar dat allemaal naar toe moet an derzijds. Zij spreken groepen mensen aan die tegen kerkelijke vragen aan kijken uit heel verschillende hoeken en kampen. Zij vinden het boeiende van ons menselijk leven juist daarin bestaan: overeind te blijven in hoop en vrees. Wij zitten nu eenmaal. en hier slaan zij de spijker op zijn kop met ons geloof ln het evangelie en tegelijk met de vervreemding daar van in allerlei vormen om ons heen. Wij zullen geduld met onszelf moeten opbrengen en trouw in het geloof. „Voor ons die samen de Kerk van Jezus Christus vormen, is het zaak het verhaal van het geloof levendig te houden. Wij moeten het blijven ver tellen, op de eerste plaats aan elkaar. Het verhaal van het geloof mag niet binnen onze kerkgemeenschap opgesloten worden. We spreken ero ver met andere christelijke kerken, religies en levensbeschouwelijke groeperingen. We vertellen het aan de samenleving. Midden in de we reld moeten wij getuigenis afleggen van de hoop die in ons leeft. Met kleurloosheid en vaagheid zouden wij aande samenleving een zeer slechte dienst bewijzen." Slag in de lucht De bewering dat de bisschoppen „bang zijn zich aan koud water te branden als zij het geloof tezeer centraal stellen bij de bepaling van de houding die christenen moeten aannemen ln de veranderingen van deze tijd" lijkt dan ook een slag in de lucht. De bisschoppen stellen het geloof in het evangelie wel degelijk centraal, en dat is broodnodig ook. Juist in onze opdringerige en preten tieuze wereld, die zich zo vaak ver beeldt dat zij de enige blijvende wer kelijkheid vormt. Er zijn andere dan wereldse waarden die beslissend zijn voor de kwaliteit en de vormgeving van ons menselijk bestaan! Dialoog Ook over de dialoog met andere ker ken is een beknopte passage te vin den met de titel: doorbreking van kaders. De noodzaak tot dialoog en samenwerking vinden wij daar on derstreept. Maar. zo zeggen zij. dat „mag niet ontaarden in eenzijdig wa ter in de wijn blijven doen tot een kleurloos geheel ontstaat. Ook mag het er niet toe lelden dat de deelne mers opgeven wat edel en waardevol is ln hun eigen tradities". In die dialoog zullen de betekenis en de liturgie van de eucharistieviering evenzeer een voorname rol spelen als het priesterschap als sacrament. De verschillen in overgeleverde vormen van geloofsbeleving, in traditie en leerstellige standpunten tussen de' christelijke kerken vormen in de naaste toekomst de onderwerpen voor een volstrekt eerlijk gesprek in respect voor eikaars opvatting dat de bisschoppen niet uit de weg zullen gaan. maar juist willen bevor deren via een gezamenlijke inspan ning. Actueel Hoe actueel dit gesprek is blijkt op nieuw duidelijk uit Trouw van 25 maart waarin Piet Schooneboom uit Krommenie zich terecht afvraagt.: „Is die geloofsgemeenschap met Christus en met elkaar niet te bele ven, ondanks onze verschillen in Kerk- en ambtsopvatting?" En even min ten onrechte hoopt hij dat onze nieuwe kardinaal zijn flink uit de kluiten gewassen schouders in het gareel zal zetten om de nederlandse oekumene te helpen uit de verslib- bing, de verslapping en de verslop- ping! Bij dat gesprek kunnen wij allemaal alleen maar winst boeken, zolang we niet alleen naar onszelf blijven luis teren. in een te groot respect voor eigen belangrijkheid of eigen gelijk. Wij zullen er in leder geval de winst mee boeken van een dieper inzicht ln wat Christus eigenlijk allemaal be doelde. toen Hij besloot Zichzelf aan ons te geven, zonder voorbehoud. Mochten ook lezers van Trouw aan leiding vinden zich in de bisschoppe- lljke vastenbrief te verdiepen, dan zij hun daarbij wat geduld toege wenst en een stevige adem om de finish te halen bij de lectuur van dit vaak hooggolvende proza. Mr. J. B M. Laudy te VHer- togenbosch is oud-directeur van de culturele raad en eud-directeur van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen. NIET BIJ EEN KERK BIJ het naiezen van de krantestuk- ken over de communisten-affaire aan de V.U. kwam ik het bericht tegen dat prof. Diepenhorst zich ln Ad Valvas hierover uitgesproken heeft. Hij moet daar geschreven heb ben dat men bij instemming met de evangelische doelstelling van de uni versiteit uitgaat van de innerlijke i oprechtheid. Veel anders lijkt me ook niet mogelijk. Maar dan lees ik: Maar er kan een moment komen dat hun gedrag dat goed vertrouwen be moeilijkt. Dat is bijvoorbeeld het geval wanneer zij niet bij een kerk zijn aangesloten. „Zij die zeggen geen behoefte te gevoelen aan aan sluiting bij een kerk, terwijl ze met de doelstelling weinig moeite verkla ren te hebben, zijn meestal niet „steunpilaren" van de universiteit." Het is mij niet geheel duidelijk wat in dit verband de uitdrukking bete kent: „dat hun gedrag dat goed ver- j trouwen bemoeilijkt." Wat gebeurt er dan? Het zal prof. Diepenhorst bekend zijn dat er. mede door het optreden van de kerken zelf een nog al wijd verbreid buiten-kerkelijk christendom is. Zijn dat geen chris tenen? Men versta mij goed, ik Juich dat bui ten-kerkelijk christendom in geen enkel opzicht toe. Het komt mij soms wat te gemakkelijk voor. maar men kan er best begrip voor hebben. Maar iets anders is met het oog op deze redenering minstens even be langrijk. nl. de vraag: Is dan met het lidmaatschap van een kerk (het staan in de kaartenbak) alles gezegd? Beroepingswerk NED. HER V. KERK Aangenomen naar Harmeien: P.v.d.Heuvel te Driesum. Bedankt voor IJsselmuiden: J.C. Schuurman te Putten. Beroepbaar (part time pred.): W. Sol, halftime vicaris Duizentschoon- straat 3, Hoogeveen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Axel: H.J. Venhuizen te Ede; te Bergentheim en Ureterp: A.D. v.d.Heuvel te 't Harde: te Vlis- slngen: B. Kamphuis kand. te Kampen. Aangenomen naar Gramsbergen: H.K. Bouwkamp. kand. te Gronin gen. die bedankte voor Beilen- Hooghalen. Ferwerd-Hollum. Hau- lerwijk. Kantens, Leerdam, Lutten, Marknesse, Opende i.c.m. Surhuis- terveen en Rozenburg Kees Deenik De bekende zanger Kees Deenik heeft in een periode van vijfentwin tig jaar aan meer dan twee-en- twintig-honderd zangavonden van de BKV (Bijbel Kiosk Vereniging) zijn medewerking verleend. Hij bracht daar het geestelijk lied in zijn vele facetten (ln dit opzicht is Kees Deenik nooit „éénkennig" geweest) naar voren en tegelijk „bracht" hij bij zijn luisteraars de BKV. Er komt nu een speciale Kees Deenik-avond in de hervormde kerk aan de Hoofd straat in Driebergen, op zaterdag 10 april. Deze avond, waarop echter conform de wens van de heer Deenik niet hijzelf maar het geestelijk lied centraal zal staan, begint om half acht. Een keur van zangers en speel lieden staat daarvoor aangetreden. Hans Bouma Dominee/dichter/vegetariër/milieu beschermer Hans Bouma publiceert zeer veel en nu is er bij Kok in Kampen een boekje van eenen zeventig pagina's van hem uitgeko men dat „Op adem komen" heet (het kost 7.90) en gebeden behelst. Geen gebeden, te gebruiken in de eredienst, maar persoonlijk getinte teksten, die de lezer Hans Bouma kan nazeggen. Prof. dr. J. van Genderen Op 19 februari 1975 hield prof. dr. Jan van Genderen tijdens een stu dieweek van de theologische ho geschool van de christelijke gerefor meerde kerken te Apeldoorn een le zing over het onderwerp: confessie en theologie. Hij heeft deze rede wat uitgewerkt en zijn betoog vormt nu onder dezelfde titel een deeltje van de door Kok in Kampen uitgebrach te reeks Apeldoornse studies (27 pag-, prijs 6.90). De theologie, zo meent de Apeldoornse hoogleraar, moet de kerk als vergadering der gelovigen dienen en njag zich daar om niet verwijderen van de confessie (de belijdenis) der kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2