Tweede luchthaven zou direct gevaar zijn voor Schiphol met omgeving Werkcentrum Dans op tournee Emancipatiecommissie biedt vijfjarenplan voor regeringsbeleid aan Directie reageert fel op nota provincie Overval pompstation levert 500 gulden op Onderzoek naar uitleenbureaus Jongelui gaan op de fiets om subsidie vragen Romantische muziek Passie-muziek DONDERDAG 1 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 1 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De directie van de NV Luchthaven Schiphol is bang dat een tweede nationale luchthaven een direct gevaar zal betekenen voor Schiphol en de economische situatie rondom het vliegveld. Schiphol moet uitgebreid worden met een vijfde baan en voorzieningen moeten worden getroffen om de plaats van de luchthaven in het vliegverkeer te behouden. C73 Volgens de Schiphol-directie moet in de eerstvolgende jaren weer een groei M<4J' verwacht worden in het luchtverkeer U1 lDr61(lin ff FlOQlg en -vervoer, weliswaar niet vergelijk- i J baar met die van vroeger, maar wel Ifl KO 111611(16 l<U°6n merkbaar. Dat betekent dat de capa- cltett van Schiphol in de komende de „emgelegenhetd in de Haarlem- jaren uitgebreid moet wordervln een raermeerm»eent directeur Riemens. gisteren gepubliceerde verklanng re ageert de directie van de luchthaven p rö wmSooöw' dan ook buitengewoon fel op de uit- ,,vjT016 lïllSSer gangspunten, die het provinciaal be stuur van Noord-Holland hanteert in een nota over de toekomst van het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. Volgens gedeputeerde staten moet een vijfde baan in de Haarlemmer meer afgewezen worden gelet op de geluidshinder. Bovendien is er in het gebied rondom de luchthaven geen plaats voor woningbouw voor het werknemersbestand, dat naar ver wacht tot 1985 zal verdubbelen. Het provinciaal bestuur vindt dat er een tweede nationale luchthaven moet komen, die op de lange duur de plaats van Schiphol dient over te nemen. Twee luchthavens met een capaciteit van het huidige Schiphol vinden gedeputeerde staten namelijk niet efficiënt. De Schiphol-directie noemt deze visie voorbarig, eenzijdig en lichtvaardig. Directeur dr. D. Rie mens erkende dat het uit planolo gisch oogpunt verstandig is om spoe dig ruimte te reserveren voor een tweede luchthaven. Maar als het ooit tot de bouw van zo'n vliegveld zou komen, dan zal dat moeten gebeuren omdat Schiphols capaciteit ten volle is benut en verdere uitbreiding niet meer mogelijk geacht wordt. Werkgelegenheid De wijze waarop deze tweede luchthaven op den duur naast Schip hol zal moeten functioneren zal zo bepaald moeten worden dat de De adjunct-directeur van Schiphol, ir D. R. A. Stapel, noemde het een „gro te misser" van gedeputeerde staten dat in de nota van uitgangspunten voor het Noordzeekanaalgebied met geen woord gerept wordt over de gro te en voortdurende toenemende bete kenis van het vrachtvervoer op Schiphol. Naar zijn mening zal de rem op de ontwikkeling zoals het provinciaal bestuur die voorstaat funeste gevolgen hebben voor Schip hol en kan dat het vertrek van bedrij ven naar het buitenland betekenen. „Het suggereren alleen al van een mogelijke afronding van Schiphol is nadelig voor de economische situatie op en rondom Schiphol." Terwijl het provinciaal bestuur in de Haarlemmermeer in de naaste toe komst de woningbouw zo veel moge lijk wil beperken en een duidelijk accent op het milieu-aspect legt, meent de Schiphol-directie dat in het zuiden van de Haarlemmermeer (bij Nieuw-Vennep) huizen gebouwd moeten worden voor mensen die op de luchthaven werkzaam zijn. Zoals in bepaalde gebieden in het Groene Hart van Holland terrein onttrokken wordt voor de woningbouw (Zoeter- meer), zo zou ook in de buurt van Schiphol moeten gebeuren, vooral met het oog op de aan te leggen Schiphollijn tussen Amsterdam en Den Haag. Op het ogenblik werken er 24.000 mensen op Schiphol, van wie 19.000 binnen een straal van twintig kilometer afstand wonen. Zaterdag 3 Actrice Jacqueline Royaards overleden Amsterdam De actrice Jacqueline Royaards-Sandberg, die in oktober 100 jaar zou zijn geworden is dinsda gavond in haar woning aan de Prin sengracht in Amsterdam overleden. Zij heeft haar man, de acteur Willem Royaards bijna een halve eeuw over leefd. Zij werd als jonkvrouwe Jacoba Phi- lippa Sandberg op 27 oktober 1876 in het voormalige Nederlands-Indië ge boren en kreeg haar opleiding in Duitsland. Haar toneeldebuut maakte zij in 1901 bij de Koninklijke Vereniging Het Nederlands Toneel. In 1903 trouwde zij met Willem Roy aards. Zij heeft in haar carrière bij zes toneelgezelschappen gespeeld waaronder Het Amsterdams Toneel en de Nederlandse Comedie. Zij speelde een groot aantal rollen in diverse toneelstukken als Gretchen in Faust, Olivia in Driekoningen avond en Rafael in Vondels Lucifer. In het toneelgezelschap van haar man speelde zij alleen klassieke rol len. Na diens dood in 1929 speelde zij ook in eigentijdse stukken. Vier jaar geleden trad zij voor het laatst op in „De liefde van Cass McGuire". door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM De Brit Robert North heeft een opvallend omvang rijke choreografische „Taalschat" ter beschikking en het is dan ook een heel goede greep van het Werkcen trum Dans dinsdagavond in De Lantaren in Rotterdam, vanavond en vrydag in het Shaffy Theater in Amsterdam, zaterdag in het Theater aan de Haven in Scheveningen om een werk van North op te nemen in het programma, waarmee dit jonge ensemble zijn eerste tournee door Nederland maakt. Dat werk is „Ogenblikken" op in ho ge mate gevarieerde muziek van Rob Downes: drumsoli, gongs, geluidsvi braties, een tedere fluitsolo, elektro nische gitaren. Al die variaties zijn in de dans terug te vinden en daarmee Dr D. Riemens werkgelegenheid op en rondom april wordt in de Lieven de Schiphol niet wordt aangetast. Om Keijschool in Haarlem een studiedag Schiphol in staat te stellen zijn gehouden over de plaats van Schip functie naar behoren te blijven ver- hol in de toekomst, vullen tot het tijdstip waarop eventu eel een tweede luchthaven beschik baar zou komen is het nodig een tweede stationsgebouw en een twee de vrachtareaal te bouwen, en wonin gen voor Schipholwerknemers in de nabijheid van de luchthaven te bou wen en een vijfde baan aan te leggen. De Schipholdirectie vindt het lichtvaardig dat gedeputeerde staten de accommodatie wil „bevriezen". „Een tweede vliegveld in de Mar kerwaard, waarvoor het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil kie zen, levert het gevaar dat een groot deel van de activiteiten van Schiphol zal worden verplaatst: dat zal een ware volksverhuizing veroorzaken en tevens een uitholling betekenen van Van een verslaggever AMSTERDAM Twee onbekend gebleven mannen hebben gisteroch tend vroeg een overval gepleegd op het benzine-station aan de Nieuwe Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord. Zij hielden de 45-jarige pompbe diende G. Jungen met een pistool onder bedwang en gristen een sta peltje bankbiljetten van de balie. Met ongeveer vij honderd gulden ver* dween het tweetal in een auto, die een uur later werd teruggevonden op het Buikslotermeerplein. DEN HAAG Nadat artotheken en uitleenbureaus voor beeldende kunsten zestien jaar hebben ge functioneerd, gaat CRM een onder zoek laten instellen naar het nut van deze instellingen, die beide kunst uitlenen aan abonnees. De Boek manstichting zal het onderzoek ver richten. De resultaten ervan worden volgende maand verwacht. Bij artotheken en uitleenbureaus kunnen ingeschrevenen tegen een bepaald bedrag per jaar een kunstwerk naar eigen keuze een maand of langer in huis krijgen. Een deel van het abonnementsgeld wordt op een rekening gestort waar voor de leden, als het saldo hoog genoeg is een kunstwerk in eigen dom kunnen krijgen. De werken wor den verkocht voor de prijs die door de kunstenaar is bepaald. Als ver goeding krijgt deze voor het uitlenen per jaar een bedrag tot een maxi mum van tien procent van de vraagprijs. Over het algemeen, aldus CRM, zijn de kunstenaars enthousiast over de mogelijkheid op deze manier hun werk te verspreiden. Op het ministe rie bestaat de indruk dat maar tien procent van de Nederlandse bevol king weieens een galerie bezoekt en daar wat koopt. Men hoopt met het rapport in de hand te kunnen bekij ken of via de artotheken en uitleen- bureaus de werken van Nederlandse kunstenaars onder een groter deel van de bevolking kunnen worden gebracht. Den Haag De emancipatiecommissie heeft de regering een vijfjarenplan aangeboden waarop deze haar beleid kan richten. In het plan dat in de troonrede werd aangekondigd wordt voorgesteld de emancipatie van de vrouw tot een van de prioritei ten van het kabinetsbeleid te maken. De commissie geeft, daar voor ongeveer honderd aanbevelingen, waarvan er veel geen of weinig extra uitgaven vragen. Binnenkort zal de emancipatiecom- vaker werkloos zijn aan mannen, missie zich bezighouden met de Korter Werken vraag of er in Nederland in navol- maatregelen komen ging van Frankrijk een staatsse- dje een 0iievlek-werking hebben, bij- cretaris of minister voor het emanci- voorbeeld een algemene verkorting patiebeleid moet komen. van de arbeidsdag, waardoor vrou- Drie hoofddoelstellingen vormen het wen meer kunnen deelnemen in de uitgangspunt van de adviezen: maatschappij en mannen meer in het rolbeperking voor mannen en gr zouden speciale maatrege- vrouwen moet worden opgeheven. jen moeten komen voor groepen De achterstand van de vrouw in vrouwen ^ie het meest in de knel het onderwijs, in alle functies en or- Zjtten zoa]S vrouwen boven de veertig ganisaties moet worden ingehaald. dje weiriig opleiding hebben en die op De achterstand van de man (die on- leeftijd hun leven moeilijk op- voldoende mogelijkheid heeft om be- njeuw inhoud kunnen geven, trokken te zijn bij huishouding en In ^g meer gedetailleerde voorstellen opvoeding) moet eveneens worden ^omt de commissie onder andere tot opgeheven. de volgende adviezen: De waardering voor tot dusver ty- aantal kindercentra moet pisch vrouwelijke activiteiten en be- worden uitgebreid. roepen moet groter worden. Ouders en leraren moeten ervan Om deze doelstellingen te verwezen- overtUigd worden dat meisjes een lijken heeft de overheid, zo meent de g0ede basisopleiding nodig hebben commissie, een belangrijke taak. Zo en bovendien een goede opleiding zal er wellicht een Nederlandse anti- voor het beroep, discriminatiewet moeten komen. gr moet een onderzoek komen Vrouwen dienen bovendien een tijde- naar de invloed van bijvoorbeeld lijke voorkeursbehandeling të krij- ieermiddelen, het schoolbestuur en gen door de overheid, om hun ach- onderWijZenden op de rol of keuzebe- terstand in te l°Pen- perking van de leerling. De commissie heeft enkele algemene £)e gewestelijke arbeidsbureaus punten genoemd die voorrang dienen moeten een actief beleid voeren om te krijgen: de deelname van de vrouw aan de Er moeten maatregelen komen om arbeidsmarkt te bevorderen, ongewenste ontwikkelingen te keren De arbeid VQOr een deel van de zoals het voorkomen van het feit dat gebruikelijke tijd moet worden be vrouwen in tijden van werkloosheid vorderd 00k bi hogere functies. is „Ogenblikken" een pittig en ook muzikaal ballet geworden met een rijke schakering in beweging, plezie rig niet alleen om naar te kijken maar ook om met enthousiasme te dansen. Het begint strak met hier en daar jazz-dans-figuren. wordt later soepe ler in een heel ander ritme, brengt enige mooie duetten op de fluitrsolo, bevat de nodige humor, geeft nergens te lang uitgewerkte motieven en toont een soms ontwapenende pre tentieloosheid. Waarin de dansers heel goed werk te zien geven. Het programma begint met „31 sim pele passen" van Ton Simons, een probleemloos ballet met het karakter van een étude. De geluidsbegeleiding bestaat uit straatlawaai en kreten van jeugdige loterij-briefjes verko pers in Mexico-City en een wat moei lijk punt is, dat iedere samenhang tussen geluid en dans ontbreekt. Dit wekt zelfs enige irritatie: twee discus siegroepen die langs elkaar heen pra ten omdat zij elkaar niets hebben te zeggen. Waarby komt, dat de ge luidsbegeleiding indringend sterk is. „Parallelle tijd" van Nleke van Hoek op muziek van Bach een duet ge danst door Erma Willems en Ton Simons, toont een aantal interessan te adagio-bewegingen, die zonder rustpunten elkaar opvolgen. Zo nu en dan te lang uitgewerkte motieven, altijd een moeilijkheid als aan oude muziek een nieuw te scheppen ballet moet worden gekoppeld. „Canapeé" van KSthy Gosschalk is een pittige solo, gedanst door Ellen van Schuy- lenburch. Jazz-muziek van Duke El lington om mee te beginnen, in het tweede deel muziek van Claude De bussy. Op het toneel een grammo foon uit de jaren twintig, compleet met „toeter," charleston-passen, wat nostalgie naar het vooroorlogse ver leden, maar dan in allerlei mallighe den. Een strip-tease-achtige situatie, tot, in het tweede deel, de lingerie eensklaps danscostuum blijkt te zijn die mooie beweging goed onder steunt. Van een verslaggever UTRECHT Leden van de in finan ciële moeilijkheden verkerende Utrechtse jongerenvereniging SSR zullen morgen op de fiets naar staatssecretaris Meijer in Den Haag gaan om met hem te praten over subsidie. De staatssecretaris heeft toegezegd enkele leden van de SSR te zullen ontvangen. SSR was tot voor enkele jaren een studentenvereniging. Sinds 1973 is het een open jongerenvereniging, die zich op vorming en opvang van (wer kende) jongeren toelegt. door Piet Visser AMSTERDAM Het dinsdag- avond-concert in de Grote Zaal was druk bezocht door vele NTC-leden, die kwamen luisteren naar een drie tal romantische composities uit ver schillende tijdperken: één heden daagse Rudolf Eschers „Musique pour l'esprit en deuil" (waarom mocht deze titel niet in het Neder lands?) verder het „Vioolconcert* in D, op. 77 van Brahms, en de „Schilderijententoonstelling" (wèl Nederlandse titel!) van Modest Moessorgski in de orkestratie van Maurice Ravel. Eschers werk van een half uur doorwrochte lengte met vele verstil de passages, afgewisseld met schrij nende klanken, wil een „muzikale* schildering geven van de benauwd heid aan welke wij in 1946 allen waren ontsnapt. Alleen wil de bevrij dende toon op het einde maar nie overtuigend genoeg komen. De verstilling van deze muziek naai het slot leidde niet tot een „algeme ne bijval". Er bleef de idee, dat de toehoorders er het fijne (nog) niet van gevonden hadden, ofschoon er onder Kersjes' leiding door het Amsterdams Philharmonisch Or kest toch vaak knap en accuraat werk geleverd was. De Georgische violiste Liana Isakad- ze heeft vervolgens met veel furore en een bijzonder fijne toon vol melo dische spanning haar partij in Brahms'Vioolconcert voorgedragen. Innemend van aanpak en met eer biediging van de bouw waarvan zij de weerspiegeling in een heldere mu zikaliteit wist voor te dragen. Groots was dan ook de luide waardering die haar publiek voor deze prestaties toonde. Tot slot speelde het Orkest De Schil derijententoonstelling, die zonder Ravels orkestrale versie van Moes- sorgski's originele piano-compositie het waarschijnlijk nooit tot zulk een wereldsucces had kunnen brengen. En vóór Ravel er al de hand op had kunnen leggen, kende de piano wereld het stuk reeds. Vianen, zaterdag 3 april. Grote Kerk 19.00 uur. Matthaeus Passion, Neder landse Bachvereniging. Roland Buf- kens, Ton Tissen, Renée van Haar lem. Cora Canne Meyer, Anton Trommelen, Herman Polster Utrechts Symfonie Orkest. Dirigent Charles de Wolff Assen, dinsdag 13 april, Marturia- kerk 19.30 uur Chr. Oratorium Ver eniging Assen, Mathaeus Passion Simon v.d. Geest,, Marco Bakker Grethe de Vink. Willemke van Claer- bergen, Ralph Beckers, Ton Thissen. Noordelijk Philh. Orkest, dirigent W C. Stoppelenburg Dordrecht, woensdag 14 april, Wil- helminakerk. Toonkunstkoor, Ge westelijk Orkest. Dirigent Bob Brouwer. Amsterdam, donderdag 15 april Concertgebouw 20.15 uur, Passions Oratorium Joh. Ernst Bach, C.O.V. Groot Noord, Hein Meens, Herman Schey, Christine Harvey, Elise Gala ma. Amsterdams Promenade Or kest. Dirigent Willem Wiesehahn Bolsward, donderdag 15 april. Marti nikerk 19.00 uur. Matthaeus Passion. Bolswarder Oratoriumvereniging en Sneeker Cantatekoor, Arjan Blan ken, Henk Driessen, Wout Oster- kamp, Aaf je Heynis, Adi le Gué, Ton van der Meer. Dirigent Ad Houtman. NPA >03 10K 213

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15