Particulier autorijden heeft de overhand PU hunkemöller «f AUTOBIOGRAFIE---- Gezien in de Promode Shop. (Dat jeugdhonk van P&C.) Katoenen hemd met tiavers-streep. In zwart, marine en rood. Inklusief JPS» inpakken: Speciale versies van Ford Escort 'n Foundation met nieuwe Lycra* blijf je dragen. Peek&Cloppenburg NCBO: herrie mogelijk met CDA Renault vernieuwt sportcoupé's 15 en 17 Nieuwtjes in auto museum Dit jaar laatste London Motor Show Collectieve gratie voor straffen tot twee weken bepleit Protest CNV tegen knechting in Uruguay Tweede verdachte van wurgmoord op Chinees meisje 23.95 85.- 44.95 DONDERDAG 1 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 14 j door Sicco de Jong Zeven van elke acht auto's In Nederland zijn particulier eigendom. Drie kwart van deze particuliere wagens wordt vrijwel geheel voor eigen rekening gereden. Dit blijkt uit een vorig jaar augustus door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden enquête. Het CBS gaat deze onderzoekingen nu maandelijks publiceren. Bij de eerste ondervraging waren 1.960 per sonen betrokken. Aangezien het de nog gedeeltelijke vakanUemaand augustus betrof Is het gemiddeld aantal kilometers, dat deze automo bilisten reden, beïnvloed door een gedragspatroon dat nog geen verge lijkingsmogelijkheid biedt met vroe gere enquêtes van het CBS op Jaar- Gemiddeld zijn in augustus 1975 per auto 1.350 kilometer afgelegd, waar van een vrij groot aandeel 210 kilometer in het buitenland. Voor vakantieritten is het aandeel met 290 kilometer relatief zeker twee maal zo hoog als over een heel jaar genomen. Verder blijkt de bezet tingsgraad tijdens vakanties veruit het hoogst: meer dan drie personen per auto als gemiddelde tegen onge veer twee mensen per auto normaal. Opnieuw komt naar voren, dat gro tere wagens ook buitenslands en voor vakantie meer kilometers ma ken dan kleinere auto's. Bij die gro tere wagens boven duizend kg leeggewicht zijn ook meer geval len, waarin bedrijven de rijkosten voor hun rekening nemen. De ver houding tussen het rijden voor privé- rekening en „op de zaak" is dan ongeveer gelijk, terwijl het voor alle auto's samengeteld bijna een ver houding is van één zakelijk gereden auto tegen vier geheel uit particulie re middelen bekosUgde wagens. Ook geldt natuurlijk, dat nieuw aan geschafte auto's verhoudingsgewijs meer kilometers rijden. Bij de onder vraging bleek, dat 56 procent van de automobilisten in een tweedehands gekochte auto reed. tegen 44 procent in een nieuw aangekochte wagen. Bekend is, dat zakenauto's vrijwel altijd nieuw gekocht worden. De exacte onderverdeling in percen tages van het CBS is: 66 procent zuiver particulier gereden auto's, zestien procent auto's met gedeelte lijke onkostenvergoedingen, twaalf procent auto's in eigendom van be drijven en zes procent auto's waar van de kosten geheel door bedrijven vergoed worden, maar die toch parti culier eigendom zijn. Dit betekent, dat van de 3,6 miljoen personenwa gens in Nederland er 2,4 miljoen ge heel privé bekostigd worden. Overigens blijkt de gemiddelde auto in de klasse tussen 800 en 900 kg. thuis te horen en op een benzine verbruik van rond een op elf uit te komen. De gemiddelde motorrijtui genbelasting komt dan per jaar tus sen de 306 en 360 gulden uit. terwijl het gemiddeld benzineverbruik een dubbeltje per km kost. De Renault 17, die zich nu van de Renault 15 onderscheidt door dubbele koplampen. Renault heeft de sportcoupé's 15 en 17 een nieuw uiterlijk en ander interieur gegeven. Bovendien is de Renault 17 nu met meer motorvermogen en een vijfversnellingsbak ver schenen. Voor de Renault 15 is voortaan alleen de 1300 cc-motor leverbaar. De meest opvallende vernieuwing aan Renault's sportmo- dellon betreft de stoelen. De 15 GTL en 17 TL en TS hebben stoelen gekregen met verstelbare zijdelingse steu nen, in hoogte verstelbare steunen voor de dijbenen en geïntegreerde hoofdsteunen. Deze speciale zittingen moe ten het toppunt van comfort bieden. In het interieur is verder het instrumentenbord veranderd het lijkt wat op dat van de Renault 30 - en er blijkt een compact vierspaaks stuurwiel te zijn aangebracht. Deze week zijn de twee Nederlandse automuseums weer opengegaan: Lips Autotron te Drunen maandag en het Nationaal Automobielmu seum te Leidschendam donderdag. Belde museums hebben voor bezoe kers enkele nieuwtjes in petto. Bij Lips is de gehele inrichting her zien. waarbij voor een aantal klassie ke merken aparte exposities zijn in gericht om de evolutie van de auto mobiel beter tot uiting te brengen. Hiertoe behoort ook een expositie Ford heeft twee speciale versies van de Escort uitgebracht: de RS 2000 en de Bordeaux". De Escort RS 2000 is een luxe uitvoering met een tweeliter motor van 110 DIN-pk vermogen. De Bordeaux-serie vormt een tijdelijke aanbieding met een geheel gratis auto matische transmissie. De Escort Bordeaux is alleen lever baar als variant op de Escort 1.3 - met 1300 cc-motor van 57 DIN-pk die in tweedeurs versie 11.722,kost. Nor maal 1.200,- voor de in Bordeaux gemaakte automatische versnellings bak worden bijbetaald. Op de speciale uitvoering zijn verder tot 1 juni zonder van het Nederlandse merk Spyker, waarvan zeven exemplaren in Dru nen staan. Lips Autotron organiseert bovendien een wedstrijd voor origi nele zelfbouwauto's onder de naam Wondermobiel. De deelname hier aan is internationaal. Louwman's Nationaal Automobiel- Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De voorzitter van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel W. Wieringa heeft er voor gewaarschuwd dat er I .herrie" komt, indien zou blijken dat de opstellers van het CDA-program het salarlsbeleid voor de ambtena ren willen aantasten. „Als het de bedoeling is van de opstellers van dit christelijk- democratisch appèl om het trendbe- leid minder te laten opleveren, laat men dat dan duidelijk zeggen. Dat is eerlijker dan met fraaie, maar ondui delijke volzinnen de toekomstige kiezer zand in de ogen te strooien," aldus de heer Wieringa in het bondsblad „Het Orgaan" van deze week. Hij wijst erop dat in het CDA- program staat dat ten aanzien van de salarissen voor ambtenaren voortaan de trend van het gemideel- de verdiende inkomen in Nederland moet worden gevolgd. Het huidige trendbeleid gaat uit van de gemid delde stijging van de lonen in de cao's van tienduizend en meer werknemers. Volgens de NCBO- voorzitter zit er tussen die twee uit gangspunten een wezenlijk verschil. „Het kan een leuke zaak worden in het georganiseerde overleg als wij in de toekomst met CDA-mlnlsters zouden moeten onderhandelen over de salarissen op basis van werkelijk verdiende lonen en inkomens. Daar komt niets uit, behalve herrie," al dus de heer Wieringa. Uiterlijk zijn de nieuwe uitvoeringen herkenbaar aan een gewijzigde grille met rechthoekige koplampen voor de Renault 15 en dubbele koplampen voor de Renault 17. De clignoteurs zijn in de bumpers opgenomen. Aan de achter kant is de vorm van het kofferdeksei veranderd en werd het ruitoppervlak in de „Derde deur" iets vergroot. De 1650 cc-motor van de Renault 17 TS heeft nu 98 DIN-pk vermogen, 8 pk meer dan voorheen. De Renault 15 is leverbaar vanaf 15.995.-incl. BTW; de Renault 17 TL komt op 19.350 gulden. Renault heeft deze week de prijzen van al zijn modellen verhoogd, met gemiddeld 37» procent. De goedkoopste wagen van het Franse merk, de Renault 4 L, kost nu 8.600 gulden. museum toont een aantal interes sante aanwinsten, waaronder een Aston Martin uit 1934, een eveneens Engelse „LSD" uit 1923 en een Ame rikaanse Cord met voorwielaandrij ving uit 1937. Tevens is er nu het laadbakje te zien van de eerste Ne derlandse bestelauto: een Benz uit 1898. Het is dit voorjaar precies tachtig jaar geleden, dat de eerste personen auto in Nederland kwam: dat was eveneens een Benz. meerprijs een van binnenuit verstel bare buitenspiegel en sportvelgen te vinden. De Escort RS 2600 Is uiterlijk veran derd. om. dooreen herziene stroomlijn en 16,5 centimeter lengte extra, terwijl de aërodynamische stabiliteit verbe terd werd door spoilers aan voor en achterzijde. In het interieur is veel geluiddempend materiaal aange bracht. De RS 2000 heeft geheel ver stelbare stoelen met hoofdsteunen. De kleur van de binnenbeldeding is zwart. De prijs van deze sportieve versie, die ook nog van bijzondere banden voor zien is, bedraagt 16.501 gulden. Londen zal dit jaar voor het laatst zijn autotentoonstel ling zien. De Society of Motor Manufacturers and Tra ders. die sinds 1903 de London Motor Show organiseerde, heeft besloten volgend Jaar helemaal geen autosalon te houden en met ingang van 1978 in Birmingham te exposeren. De Engelse autotentoonstelling zal voortaan ook om het jaar gehouden worden, een regel waar in Europa alleen de Oeneefse en Parijse autosalon nog een uitzondering op maken. Een paar Jaar geleden wilden de Franse autofabrikanten eveneens om het Jaar gaan exposeren, maar dit werd toen door president Georges Pompidou tegengehouden, vooral op aandrang van de Parijse horeca. De Engelse automobielindustrie, die nu voor een deel staatseigendom is. maakt echter een moeilijke tijd door. Het Jaarlijks exposeren in het Londense tentoonstel lingscentrum Earl's Court, zoals dat nu twintig Jaar aaneen gebeurd is, werd de organisatie van de autofabri kanten te duur. Bovendien ontstond de wens een wat meer centrale plaats in Engeland uit te kiezen. Dat werd mogelijk, toen Birmingham twee maanden geleden een nieuw groot National Exhibition Centre opende, waar voor het eerst in oktober 1978 een gecombineerde personenauto- en bedrijfsautotentoonstelling wordt gehouden. De laatste Londense personenautoshow duurt dit jaar van 20 tot 30 october. Achterstand groeit Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Coornhertliga, een vereniging voor strafrechther vorming heeft bij de Tweede Kamer commissie voor Justitie aangedron gen alsnog een collectieve gratie- maatregel te bewerkstelligen voor alle nog niet uitgevoerde straffen van twee weken of minder, op een gelijke manier als dit vorig jaar is gebeurd. De liga heeft dit verzoek gedaan omdat er nu al ruim elfduizend von nissen wachten op uitvoering en dat aantal nog elke maand groter wordt. Vorig jaar heeft staatssecretaris Zee- valking (justitie) ook al een dergelij ke maatregel genomen, om de grote achterstand bij de uitvoering van korte gevangenisstraffen in te lopen. Daarbij werden tevens maatregelen genomen om dergelijke situaties te voorkomen. Deze maatregelen ble ken echter niet voldoende hetgeen blijkt uit hef feit dat de achterstand nog steeds groeit. De justitie-commissie heeft inmid dels overleg met minister Van Agt over dit onderwerp aangevraagd. De commissie maakt zich namelijk, eve nals de Coornhertliga, ongerust over deze zaak. Men wil in dit overleg voornamelijk praten over de moge lijke alternatieven voor gevangenis straf, die op het departement wor den bestudeerd. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het CNV heeft bij de ambassade van Uruguay in ons land geprotesteerd tegen het gevangen- houden van een groot aantal vak bondsleden en bestuurders in Uru guay louter op grond van het feit dat zij lid of leider zijn van een vakbond. De christelijke vakcentrale zegt in een brief aan de ambassade veront rust te zijn over het verbod van de regering van Uruguay op de vakorga nisatie CNT. Het CNV noemt het geval van de wiskundeleraar Vtlaro, die algemeen secretaris van een lerarenverbond en tevens vice-president van de CNT was en die sinds 1973 in de gevange nis zit In dat Jaar werd de CNT onwettig verklaard door het militair bewind, dat toen de macht overnam. De vrouw van Vilaro verblijft mo menteel in ons land. Volgens haar werd Vilaro beschuldigd van delic ten, die hij onmogelijk begaan kan hebben, omdat hij in die tijd al ge vangen zat. Het CNV roept zijn leden op om een actie van Amnesty International te steunen. Amnesty wil dat aan alle politieke gevangenen in Uruguay amnestie wordt verleend. Volgens deze organisatie zijn er in Uruguay momenteel ruim 5000 politieke ge vangenen: een op elke 5000 inwo ners. De topuitvoering van Fords Escort-serie: de langere en meer gestroomlijnde RS 2000. Van een verslaggever AMSTERDAM/HONOKONO In verband met de wurgmoord op het achttienjarige Chinese meisje 8au- Fan Cheung, wier lijk enkele weken geleden in de buurt van het Noord hollands dorpje Akersloot werd ge vonden is in Hong Kong een tweede verdachte aangehouden. De officier van Justitie in Alkmaar zal nog deze week om uitlevering vragen. Evenals bij de eerste arrestatie, op 22 maart in Rotterdam, gaat het om een Chinees. De reeds aangehouden man heeft een bekentenis afgelegd. Volgens de politie moet hij bij de uitvoering van zijn daad hulp van derden gehad hebben. Verdere bijzonderheden wil de de recherche ln het belang van het onderzoek niet geven. Want 'n beha, panty-korselet of korselet, gemaakt van deze nieuwe, lichte kunstvezel, blijft ook na veelvuldig wassen net zo soepel en zacht, net zo elastisch en vormhoudend als de dag waarop u 'm kocht. - Foundations met blijvend draagkomfort, mei blijvende bewegingsvrijheid ze liggen Beha van mooi, zacht tricotnylon met Lycra- satijnen rugpand)es. Kantgarnering op cups. Kleur: skin. Maten: B-C. 75/85 Panty, kort model met ekstra versterkingen op voorpand. Kleur: skin. Maten: S.M en L. Model met pijpjes ^095 Korrigerend panty- korselet uit nieuwe, gladde elastomeer 'Weftlock'. Soepel en mooi glanzend met tricotnylon cups. Kleur: skin. Maten: 75 '90 Panty-korselet. ekstra zware Lycra-kwaliteit, met voorsluiting en ekstra binnenband. Brede, zachte Lycra- stretch schouderban den. Kleur: skin. Maten: C-D, 85 105 Mooie gladde simplex beha. Elegant van lijn, met beugels. Kleur: skin. Maten: C-D. 75.90 Goed vormgevende panty van Lycra-satijn- elastiek met verhoogde taille. Ekstra versterking voor en achter Kleur: skin. Maten: 75 90 42.95 Ook als korselet ver krijgbaar gg-ïO Ook met pijpjes lever- baar 47?5 Gedeponeerd handelsmerk voor Ou Pont's polyurethaan-etastomeer vezel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14