Stichting op de bres voor bedreigde huisdier-rassen Vrees dat erfelijke eigenschappen zullen verdwijnen FAMILIEBERICHTEN fc WOENSDAG 31 MAART 1976 TROUW/KWARTI |S| door Jan Sloothaak De schapenfokkers van het eilandje Gotland in de Oostzee waren maar wat blij met de rage van de hippe jassen. Het schaperas dat zij fokten bleek nu net een vacht te hebben die als gesneden was voor die nieuwe modejassen. Dat bijna vergeten ras bleek plotse ling weer „nuttig" te zijn. Er zijn in de wereld heel wat van die huisdierrassen, waarvan er nog maar weinig exemplaren over zijn. Ook in Nederland. Vandaar dat ook ons land sinds kort een ..Stichting zeldzame huisdierrassen'' kent. Daar mee wordt ingehaakt op internationale initiatieven, die door de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, ten zeerste wor den toegejuicht. Bij de Nederlandse stichting zijn onder meer universitai re en rijksvertegenwoordigers be trokken. Ook het feit dat een oorspronkelijk Nederlands ras in zuivere vorm is gehandhaafd vaak tegen de ver drukking in heeft vruchten afge worpen. Amerikaanse boeren die het bekende hereford-vee fokken (voor het vlees) begonnen miljoenenschade te lijden doordat hun koeien oogkan ker kregen. Dat kwam door gebrek aan pigment. Dit ontbrekende pig ment wordt nu weer ingefokt dank zij het feit dat de oorspronkelijke stam houders van de ..hereford" nog in zuivere vorm bestaan. Het zijn de Groninger blaarkoppen. Dit ras wordt door de FAO als bedreigd be schouwd. De nieuwe Nederlandse stichting hoopt dat het zo n vaart niet zal lopen, nu de Nederlandse regering bereid is subsidie voor het fokbeleid te geven. Ook is er goede hoop dat de Friese roodbonten zich zuilen kunnen handhaven.Vooral de vrees dat nuttige erfelijke ei genschappen zullen verdwijnen was (overigens niet de enige) reden voor de oprichting van de kersverse stich ting. Dit vertellen mejuffrouw dr. A T. Clason en dr. S. Bottema van het Biologisch Archeologisch Instituut in Groningen. Zij maken deel uit van het stichtingsbestuur, waarvan dr. J. Jansen van de Veterinaire faculteit aan de Utrechtse universiteit voorzit ter is. Er is een steeds toenemende uitdun ning van allerlei vaak streekgebon den rassen. In plaats daarvan ko men er enkele hooggespecialiseerde eenheidsrassen, die helemaal gefokt worden op een eenzijdig gericht nut. Dat nut kan echter wisselen. Zo drei gen bijvoorbeeld de trekpaarden van de aardbodem te verdwijnen. De mo tor doet nu hün werk. Vijftien jaar geleden waren de trekpaarden (onder meer de Friese. Groningse. Gelderse en Zeeuwse) onmisbaar. Er kan een tijd komen dat de kunstmatig opgewekte energie door wat voor oorzaak ook afneemt: op dat moment zou een trekpaard weer goede diensten kunnen bewijzen. Er moet dan echter wel gezorgd worden dat de erfelijke eigenschappen be houden blijven. Dat kan alleen als het ras verder wordt gefokt. Maar hoe? De kosten zijn hoog en het trekpaard heeft thans een miniem economisch rendement. Overheidstaak Wie moet dat betalen? Volgens me juffrouw Cladat deden. Zij waren de Picasso's onder de oksers en maakten er iets van dat met trots, waardigheid, moed. kracht en klasse te maken had. In het Golden Gloves-toernooi kwamen eerst de -(om het vlees dus). Het ras en daarmee de erfelijke eigenschappen blijven dan bewaard. Sommige diersoorten zouden misschien ook kunnen worden inge past in landschapsparken. De lakep- velder(koe) bijvoorbeeld heeft vroe ger altijd dienst gedaan als ..versie ring" van het landschap op landgoe deren. Wettelijke bepalingen hebben vaak een ernstige bedreiging gevormd voor de minder in tel zijnde huisdier rassen. De lakenvelder is zelfs een poos verboden geweest, net als de witlikken. Er mochten dan geen stie ren van deze rassen worden gehou den. Daar is de laatste vijftien jaar trouwens wel een kentering in geko- Een ram van het ras Drentse hei- deschaap (Foto Rijksinstituut Natuurbeheer) men. (Zo is onlangs een motie aange nomen in de Tweede Kamer, ter be vordering van het welzijn van landbouwhuisdieren.) De stichting denkt onder meer ook aan bepaalde projecten in de educatieve sfeer kinderboerderijen, schakeling van dierentuinen en andere mogelijkhe den om huisdierrassen in stand te houden. Een belangrijke bijdrage tot het be houd van sommige soorten bij voorbeeld duiven en hoenders hebben de kleine boeren en de gewo ne man geleverd. Dank zij hen kun nen er. vertelt dr. Bottema. nieuwe (in feite oude. bijna vergeten) fo- krichtingen worden ingeslagen. Bij voorbeeld op het gebied van de ei genschappen van eieren. Bij eieren schijnen niet alleen de smaak en grootte maar ook de mode een rol te spelen. Er is een tijd geweest dat iedereen witte eieren wilde. Door wat voor oorzaak dan ook. nam toen plotseling de vraag naar bruine eie ren toe. Door met restanten oude rassen de fokrichting van de grote eenheidsrassen te beïnvloeden, kon aan die vraag worden tegemoet gekomen. Sinds het eerste persbericht van de nieuwe stichting, zijn diverse reac ties binnengekomen. Mevrouw Cla- son:.,Je kunt ze in drie categorieën verdelen. Eén groep geïnteresseer den wil gewoon begunstiger worden kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Heer ik wil Uw liefde loven al begrijpt mijn ziel U niet. Heden is van ons heengegaan na een langdurige ziekte onze geliefde Broer, Zwager en Oom Piet Kuijpers op de leeftijd van 78 jaar. J. Kuijpers-v. d. Vlugt Jac. Kuijpers J. Kuijpers-Hersel W. J. v d. Berge-Kuijpers S. Kuijpers M. v. d. Tooren-Kuijpers. Den Haag. 29 maart 1976 Broekslootkade 24. Verdrietig, maar dankbaar omdat hij uit zijn lij den verlost is, berichten wij u dat God tot Zich heeft genomen onze lieve zoon. broer, zwager en oom Johannes Lambertus Verschoor op de leeftijd van 55 jaar. Rotterdam. 27 maart 1976 G. Verschoor E. Roozeboom-Verschoor G. Geesink C. J. Verschoor H. W. Verschoor-van den Herik André Margo D. Verschoor J. A. Verschoor-Loeve Sebastiaan De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 1 april om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Ermelo. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Maranathakerk, Sparrenlaan. aanvang 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in het bovengenoemde kerkgebouw. Die God is ons een God van heil. Hij schenkt uit goedheid zonder peil, ons 't eeuwig, zalig leven. Psalm 68 10 B Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen onze zo innig geliefde en zorgzame Moeder en Oma Gerritje van den Broek weduwe van Johannes Griffioen op de leeftijd van 85 jaar. Kapelle: G. C. Griffioen-Colijn Port Lembton: J Griffioen J. Griffioen-Havenaar Amsterdam: E. F. Griffioen C. C. Griffioen-Franche Sassenheim: G. Griffioen M. Griffioen-Tilma Aalten: R. Griffioen W. Griffioen-Landman Hillegom: G. Segers-Griffioen G. Segers Kleinkinderen en verdere familie Lisse. 30 maart 1976. Huize Rustoord. Rustoordlaan 1. Corr.-adres: Hyacintenlaan 10. Hillegom. De rouwdienst is bepaald D.V. op zaterdag 3 april a.s. om 2.30 uur n.m. in Huize Rustoord, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de Prot. Begraafplaats ..Duinhof' te Lisse. plm. 3.30 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond a.s. van 7-8 uur in Huize Rustoord. Geen bloemen. Heden nam de Here tot Zich, onze lieve en on vergetelijke Zwager Abraham Binnendijk Fam. D. Vis Fam. A. W. den Hertog Fam. G. v. d. Haven Fam. P. den Duik Hazerswoude. 31-3-1976. Het zij dat wij leven, het zij dat wij sterven, wij zijn des Heren. Na een ernstig lijden is heden in volle vrede ontslapen mijn geliefde Vrouw, onze lieve Moeder en Grootmoeder Josina G. C. Steketee-van den Akker op de leeftijd van 71 jaar. Voorhout: C. Steketee Sr. Y. Y. van der Meer Oegstgeest: J. Krul-Steketee W. Krul Berkel- Enschot: J G. C. Wehrmann-Steketee A. A. Wehrmann Pirn, Lex, Caroline en Bert. Rijnsburg: J. Steketee L. Steketee-Oldenbeuving Erik, Karin Voorhout: A. C. Steketee A. Steketee-Kroese Nancy en Sandra Oegstgeest: C. Steketee Jr. W. M. Barnhoorn Esther Voorhout. 29 maart 1976 Boekenburglaan 2 Na een rouwdienst in de NH.Kerk te Voorhout op vrijdag 2 april a.s. om 2.00 uur, te leiden door ds J. A. Heldring uit Vogelezang. hopen wij haar te begraven op het kerkhof aldaar. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in het kerkgebouw. Heden is in Christus ontslapen onze lieve Zuster en Schoonzuster Gerritje van den Broek sinds 1952 weduwe van Johannes Griffioen op de leeftijd van 85 jaar. Voorthuizen: A. van den Broek-Vermeer A. G. van den Broek G. van den Broek Amstelveen. E. J van den Broek M. D. van den Broek-van Ommen Lisse. 30 maart 1976. Heden nam de Here tot Zich. zeer onverwacht, mijn innig geliefde, zeer zorgzame Man. onze Schoonvader, lieve Opa, Broer. Zwager en Oom Hendrik Dekker op de leeftijd van bijna 83 jaar. Hij is verlost. God heeft hem welgedaan. Ik ben verstomd en zal mijn mond niet opendoen. Want GIJ hebt het gedaan. B. L. Dekker-Staal C. F. van Dorp Barbara Jacoba van Dorp Fransje Christine van Dorp en verdere familie. Apeldoorn. 27 maart 1976. Loolaan 41, flat 94. Liever geen bezoek aan huis. De begrafenis heeft inmiddels in familiekring plaats gehad. Geheel onverwacht nam de Here tot Zich onze geliefde Zwager Hendrik Dekker echtgenoot van B. L. Staal, in de ouderdom van bijna 83 jaar. De Here kent degenen die de Zijnen zijn. Heemstede: L. A. de Vries-Staal C. T de Vries Apeldoorn' P. M. Staal Apeldoorn. 26 maart 1976. Na een ernstige ziekte nam God tot Zich onze lieve Broer, Zwager en Oom Hendrik Laurens Weststrate echtgenoot van J. Weststrate-de Kloe op de leeftijd van 62 jaar. Vlaardingen: M. H. L. Weststrate C. Weststrate-Vuyk Boekei (N.B.): M. S. J. de Bruijn-Weststrate C. A. de Bruijn Epe: K. F. Weststrate neven en nichten Nederweerd, 30 maart 1976. Mgr. Kreyelmanstraat 35. Geheel onverWacht is op 26 maart jl. overleden de heer Joh. van Vliet Van 1945-1970 lid van de Raad der gemeente Zoeterwoude voor de Protestants-Christelijke Combinatie ter behartiging van Gemeentebe langen. Zijn onvermoeibare inzet zullen wij in dankbaar heid gedenken. Namens bestuur en gemeenteraadsfractie van het Christen Democratisch Appèl Zoeterwoude A. J. Baars Onverwacht heeft de Heere tot Zich genomen onze geliefde Broer. Zwager en Oom Lukas Boode weduwnaar van C. E. Boode-Schoonderbeek op de leeftijd van 86 jaar. Amsterdam: H. Roose-Boude J. A. Rooze A. G. Boude-Boerwinkel neven en nichten Amsterdam, 29 maart 1976. Nachtwachtlaan 254. (voor minimaal vijftien gulden, jeugd vijf gulden, per jaar). De twee de groep komt advies vragen over het ras dat ze moeten houden. De derde groep komt bepaalde rassen aanmelden". Vooral deze laatste categorie is be langrijk. Zo kwam een hoenderfok ker uit Venlo het „Brabants hoen" melden, waarvan men had gedacht dat het in Nederland al afgeschreven moest worden. Hij had een restantje in België op de kop getikt. Zo kunnen er nog meer rassen voor de dag komen. De stichting vindt dat belangrijk omdat de eerste stap die ze onderneemt is het inventarise ren van de huisdierrassen. Daarna kan de balans worden opgemaakt. Pas dan kan het ministerie van CRM om medewerking worden gevraagd. Die inventarisatie moet zo volledig mogelijk zijn, hoewel de stichting zich niet om elke soort actief bekom mert. „Wat de honderassen betreft doet de kynologen-organisatie goed werk en daar gaan we ons niet direct mee bemoeien", zegt mejffrouw Clason. De inventarisatie wordt een soort lijst van „levende monumenten", zo als er ook landschappelijke en archi tectonische monumenten bestaan. En waarom zou de overheid het éne monument wel en het andere niet helpen in stand te houden? Ook al staat het mogelijke toe komstige nut van de ..erfelijk heidsreserve" centraal, toch is niet alleen deze nuttigheidsfactor de be staansreden van de stichting. Som mige dieren hebben bijvoorbeeld ook cultuurhistorische waarde, an dere hebben eigenschappen die erg belangrijk zijn voor wetenschappe lijk onderzoek en onderwijs. Naast het eventueel opzetten van al dan niet gesubsidieerde projecten, wil de stichting ook particulieren aanzetten om zeldzame rassen te gaan houden of opnieuw op raszui verheid te fokken. Zo zijn er bijvoor beeld nog wel aardig wat Drentse heideschapen, maar veel daarvan zijn niet raszuiver. Er zou weer naar gestreefd kunnen worden om dat Drentse ras wél weer zuiver te fokken. Heden is plotseling op 72-jarige leeftijd van ons weggenomen mijn lieve Man, onze lieve Vader en Grootvader Paulus Nicolaas Hey Ridder in de orde van Oranje Nassau Zijn sterk persoonlijk geloof gaf aan zijn en aan ons leven glans en blijmoedigheid Lunteren: A. Hey-Slettenaar Maarn: A. A. Hey H. A. Hey-van de Kerk Renswoude: Th. B. Hey A. C. Hey-van Hardeveld en kleinkinderen Lunteren, 29 maart 1976 Molenweg 10 Liever geen bezoek aan huis Zij. die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de rouwdienst in de Gereformeerde kerk. Oranje straat te Lunteren op vrijdag 2 april a.s. om 10.30 uur. waarna de begrafenis zal plaats vinden om 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Lunteren Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de recreatiezaal van het bejaarden centrum „De Honskamp" Het College van Commissarissen van P. Heij en Zonen B.V. te Veenendaal geeft met groot leed wezen kennis van het op 72-jarige leeftijd overlij den van de heer P. N. Hey eigenaar-direkteur der vennootschap. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het College wil hierbij uiting geven aan zijn grote waardering voor de onafgebroken inzet van de overledene in het belang der vennootschap en haar aanverwante ondernemingen. Zijn sympathieke persoonlijkheid zal in herinne ring blijven voortleven. College van Commissarissen van P. Heij en Zonen B.V. Veenendaal. 29 maart 1976. Commissarissen en Direktie van Setter House B.V. geven met groot leedwezen kennis van het op 72-jarige leeftijd overlijden van haar Adviseur, de heer P. N. Hey Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Overledene heeft zich na de afsplitsing van de onderneming van P. Heij en Zonen B.V. ten zeerste ingezet voor de groei en bloei van onze onderne ming Setter House B.V. Zijn inventieve geest en kundige adviezen zullen altijd een voorbeeld voor ons blijven. Commissarissen en Direktie van Setter House B.V. Veenendaal, 29 maart 1976. Met ontsteltenis en diep gevoel van verslagenheid geven wij kennis, dat plotseling op 72-jarige leef tijd uit ons midden is weggevallen de Adviseur van onze vennootschap de heer P. N. Hey Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De groei en bloei van onze onderneming is mede afhankelijk geweest van zijn geweldige energie en inzichten. Zijn nimmer aflatende werklust, zijn beminnelijke persoonlijkheid zullen in onze herinnering blijven voortbestaan. Medewerkers Buiten- en Binnendienst Setter House B.V. Veenendaal, 29 maart 1976. Plotseling is van ons heengegaan onze lieve Broer en Zwager Paulus Nicolaas Heij op de leeftijd van 72 jaar Zijn blijmoedig christenleven is velen tot troost en steun geweest Gorinchem. J. G. de Gooijer-Heij Gorinchem: P. C. van Mill Doorn: R. C. van der Zouwen-Heij Veenendaal: H. Heij-Boers Lunteren, 29 maart 1976 Met droefheid geeft het bestuur van het Prot. Christ Bej. Centrum „De Honskamp" te Lunteren kennis van het plotseling overlijden van zijn mede bestuurslid Paul N. Heij Vanaf de oprichting heeft hij ons bejaarden centrum met veel gaven van verstand en hart als secretaris mogen dienen. Met dankbaarheid je gens God die hem de kracht daartoe gaf zullen wij ons zijn grote inzet en toewijding blijven herin neren. Namens het bestuur voornoemd: Ds. B. M. Meijndert, voorz. G. W. Jansen, penningm. Lunteren. 30 maart 1976 Op 27 maart nam God tot Zich, onze Moeder. Schoonmoeder, Oma, Zuster, Schoonzuster en Tante Cornelia Oudewaal-Jansen op de leeftijd van 64 jaar. Huizen (N.H.): J. M. Zwier-Oudewaal J. H. Zwier Henk Willem Robert Amsterdam: G. R. Oudewaal Rijswijk. 30 maart 1976 Corr.adres: Vloedwal 14. Huizen (N.H.) Gehoor gevend aan haar wens hebben wij haar in aanwezigheid van haar meest dierbaren begraven. Wie in de Zoon gelooft, heeft eeuwig leven, f Joh. 3a Met ontsteltenis namen wij kennis van het overijl den van de heer Jan de Groot die gedurende een aantal jaren voorzitter was vai* onze Vereniging Julianaschool. Zijn enorme inz en toewijding in het belang van het Christelij onderwijs zullen zeker in herinnering blijven. God schenke troost en kracht aan zijn vrouw e kinderen. Bestuur en leerkrachten L Julianaschool voor Chr. basisonderwijs Bilthoven, 29 maart 1976. Want wij weten, dat. indien de aardse tent, wa wij wonen, wordt afgebroken, wij een gebouw i'aJ God hebben, in de hemelen, niet met handef gemaakt, een eeuwig huis. Heden ging tot zijn Heer en Heiland, onze lievi Vader, Groot- en Overgrootvader Jan Bakker in de ouderdom van bijna 85 jaar. Sedert 13 maart 1970 weduwnaar van Anna Omta Ten Boer, 29 maart 1976 Bloemhof 1 Dronten: J. Bakker M. J. Bakker-Omta. Scheveningen: Elly en Wim, Mathijs Roden: Anpaula en Dick Vlaardingen: Jan Willem Rotterdam: Ineke en Jan, Pieter Dronten: Janny Akke Vader ligt opgebaard in de aula van het Bejaar-m dencentrum „Bloemhof' te Ten Boer. v De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 2 aprileE a.s. om 2.30 uur vanuit het gebouw „Menorah"' achter de Geref. kerk. Wenst u de overledene de laatste eer te bewijzen wordt u verzocht om 1.45»- uur aldaar aanwezig te zijn. m Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in bovengenoemd gebouw. Condoleantieadres: J. Bakker, Groenlandstraat[ 23, Dronten. Onverwacht nam de Here tot Zich onze geliefde Schoonzuster Cornelia Rosalina Heemskerk weduwe van Cornelis Kromhout Op de leeftijd van 87 jaar. Rijnsburg: J. Kromhout T. Noort Rijnsburg, 29 maart 1976. In het kruis zal 'k eeuwig r en geen wet zal mij verdoemen.;P Christus droeg de vloek voor mijl Christus is voor mij gestorven, t heeft gena voor mij verworven.L 'k Ben van dood en zonden vrijw Op de dag des Heeren is, na een geduldig gedragef lijden, tot haar Heer en Heiland heengegaan onzi lieve moeder en oma Kundertje Boelhouwer-Swets op de leeftijd van 80 jaar. Apeldoorn: H. Baardman-Boelhouwer i F. Baardman Rijswijk: A. L. Boelhouwer B. Boelhouwer-Slagter ra 's-Gravenhage: H. de Ruiter-Boelhouwer o A. J. W. De Ruiter k Kleinkinderen en achterkleinkind P 's-Gravenhage. 28 maart 1976. Huize „Uitzicht", Daal en Bergselaan 52. k N Correspondentie-adres: Erasmusweg 1373. Geen bloemen. 'r De dienst van Woord en Gebed zal gehouden) worden donderdag 1 april om 14.00 uur in de^. Opstandingskerk, Daal en Bergselaan 50. waarna de begrafenis zal plaatshebben op „Westduin"|. Ockenburghstraat, Loosduinen, om 15.15 uur. L Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst. L De overweldigende belangstelling welke wij hebbenf dervonden na het overlijden van mijn man, onze vadefj grootvader z Hendrik van der Zee heeft ons zeer getroffen. i Het is voor ons onmogelijk ieder persoonlijk te bedanl* Ik hoop dat U langs deze weg onze erkentelijk» daarvoor wilt aanvaarden. G. W. van der Zee-van Veen kinderen en kleinkinderen. Nijverdal, maart 1976. Voor het hartelijk medeleven, ons betoond na het ovei den en bij de begrafenis van mijn innig geliefde vrai onze lieve, zorgzame moeder, behuwd- en grootmoe! onze zuster, schoonzuster en tante Kommerina van Meggelen-van Gijzen zeggen wij u hartelijk dank. I Uit aller naam: J. van Meggelen Zuidland. maart 1976. t Verlorenkost 2. t Voor de vele blijken van medeleven en belangstell ondervonden na het overlijden van onze geliefde Brt Krijn Verdoes i betuigen wij u allen onze oprechte dank. Onze dank gaat uit naar Ds. A. Vink en Ds. L. Boer vj de geestelijke bijstand. Dr. J. M. de Duik voor de 4 dische verzorging en de zusters van het interkruis voof hartelijke en liefdevolle verpleging, en de begrafenis derneming D. C. Vis voor de korrekte verzorging van begrafenis. Uit aller naam:Familie B. Vera Louwestraat 10 Katwijk aan Zee, april 1976

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8