eminent aar Afvallozing in Rijn kan in de hand worden gehouden mm ^Bouwkundehoogleraren _ji Delft iverwegen ontslag 4 dichtbij pstand Met kleine kostenverhoging kunnen bedrijven nog veel doen Kind onder trein fan Eyck, Hertzberger en Rietveld politiepaarden moeten blijven beproeving linda-loe bord het weer Zomer in Spanje Zeelandbrug krijgt tolhuizen erbij Palestinacomité protesteert tegen optreden Israël ISDAG 31 MAART 1976 reeds meer dan twee maanden jende protestdemonstraties in de br Israël (sinds 1967) bezette ge- den hebben inmiddels bijna de van een echte opstand aange- en. ion Peres, de Israëlische minister defensie had gelijk toen hij «ien week tot de conclusie im, dat Israël in de afgelopen 28 ]r een fout beleid heeft gevoerd ^fens de onder Israëlisch bestuur pjinde Arabieren. Maar hij kwam >n zijn minst acht jaar te laat tot - Vendien heeft de regering-Rabin t alleen de Palestijnse bevolking Ik ie bezette gebieden, maar ook de ddabieren met een Israëlisch 3 itsburgerschap, die sinds de S hting van de staat in Israël leven, helemaal tegen zich in het harnas BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 it lag voor de hand dat er slechts -A paar vonkjes vuur nodig waren de brand van de bezette gebie- ^h op de Israëlische Arabieren te 'én overslaan. Toch, ondanks dit vaar poogde de Israëlische rege- j met alle geweld de plannen tot idonteigening in Galilea tegen de A van de Arabische bevolking door 28 zetten. t resultaat van dit beleid is dat nu frkelijk aangetoond is, dat de Is- ïlische politiek van repressieve to- Eljantie ten opzichte van de Arabie- _y heeft gefaald. Onder een bezet Ik, of een volk dat vrijwel geen tlitieke rechten heeft, wint men en werkelijke vrienden door eco- jmische verbeteringen of schijn- - jmocatische vrijheden. Awel in de bezette gebieden als P&der de Israëlische Arabieren - jeft Israël de plank aardig misge- ïgen. In plaats van de gematigde jachten op de westelijke Jordaan- iver de gelegenheid te geven hun (vloed uit te oefenen, zowel op de ïvolking als op de Palestijnse be- ijjdingsbeweging PLO, worden ^Sst de gematigde Palestijnse lei- srs uit het land verbannen. Israël -^>t de rechtsprincipes aan zijn ars, schreef het dagblad Jerusalem in dit verband gisteren, ooi is plannen tot onteigening van de >nd in Galilea zijn eveneens op 5 g.n fiasco uitgelopen. Deze onteige- ngen zijn volgens de Israëlische ttoriteiten om veiligheidsredenen neloodzakelijk. Zij vreesden onder %eer dat in een door een meerder van Arabieren bewoond Gali- lcj;a de voedingsbodem van een Ara- 1 nische afscheidingsbeweging zou okjunnen ontstaan. De Israëlischei aatregelen om de opkomst van )0* :n dergelijke beweging te voorko- en, hebben de onlustgevoelens on- hifr de Arabische bevolking van Is- wëël eerder vergroot dan verkleind. iet is te hopen dat de botsingen mfcsen de Israëlische politie en de en rabische demonstranten van de af- raI|lopen weken (die de zwaarste bot- koPgen waren sinds de stichting van ïerï staat Israël) als een teken aan de nettuur in Jeruzalem zullen worden, aangrepen. Het enige alternatief is a|>enlijke onderdrukking, militair het vallen van doden bij irabische protestacties en een staat t, Siraël met het grimmige gezicht van t oife militaire bezetter, die slechts met ëweld orde op zaken kan stellen, mdf v door A. J. Ahsmann Donderdag vergadert eindelijk de derde ministersconferentie over de Rijn en wat daar wel en niet in geloosd mag worden. De publiciteit daarover is in ons land vaak een tikkeltje ge kleurd geweest. Termen als „het riool van Europa", „ton nen vergif" en „zieltogende ri vier", zijn aardige vondsten als men er op uit is om stemming te maken. Men kan het echter ook anders, objectiever zien. Zoals wij ruim twee jaar geleden al schreven, is de Rijn niet te vuil om levende vis te herbergen. Vee graast 's zomers in de uiterwaarden en drinkt zonder schade Rijnwater. Toch wekt met name de overigens wel betrouwbare voorlichting van de betrokken waterleidingbedrijven, de indruk dat er iets heel ernstigs mis is met de Rijn. Dat kan eigenlijk alleen betekenen dat zij, als het nog één streepje erger wordt, geen kans meer zien om uit de Rijn nog behoorlijk drinkwater te maken. Inderdaad heeft ir. C. van der Veen, directeur van de Amsterdamse waterleiding en voorzitter van de in ternationale werkgemeenschap van Rijnwaterleidingen IAWR, al eens gezegd dat de bedrijven aan het eind van hun technisch kunnen zijn. Dat is echter niet juist, zoals wij nog zullen zien. Met misschien een gerin ge kostenvehoging is nog zéér veel mogelijk. Net als de milieu-actiegroepen schijnt ir Van der Veen wel eens de somberheid te overdrijven om druk uit te oefenen voor zijn ideaal, de sanering van de Rijn. Een mooi ideaal, dat wel, maar dat betekent dan niet dat wij hem in alles hoeven te geloven. Laten we zelf eens in de cijfers gaan kijken. Stand van zaken Twee jaar geleden schreven wij dat er toch ook hoopgevende tekenen aan te wijzen waren. Die tekenen zijn inderdaad bevestigd, hoewel niet alle. Van keukenzout is de vracht (het aantal kg dat per secon de passeert) te Lobith, gemiddeld over het jaar, in 1974 erg hoog ge weest, hoger dan ooit tevoren, maar dat was niet zo erg omdat er tegelijk veel water meekwam. Er is ook een belangrijke reden tot optimisme in dit opzicht: de Franse kalimijnen hebben beloofd als eerste stap tot een verbetering de lozingen van hun afvalkeukenzout aan te passen aan de waterafvoer van de Rijn. Op die manier zouden al te hoge zoutgehal ten van het Rijnwater vermeden kunnen worden. Het ziet er naar uit dat dit goed gewerkt heeft. De jaarlijks maxi maal gemeten zoutgehalten in mg NaCl per liter te Lobith zijn, vanaf 1971: 570, 650, 470, 490 en 400 (voor het eerste halfjaar van 1975). De ge middelde zoutgehalten per jaar lig gen ruim dertig procent lager en vertonen een soortgelijk beeld. Tegen deze achtergrond is de hoge „vracht" in 1974 veel minder ernstig. Er is meer zout geloosd, maar dat mocht volgens de afspraak in ver band met de hogere waterafvoer. In ieder geval zat er in de zout- „gehalten" een duidelijk dalende lijn. Verteerbaar Het zuurstof- verzadigingspercentage geeft aan, of O ,0- o| 1 1 f O O O 1965 66 *67 *68 '69 •70 '71 '12 *•'3 '74 irger en prof. J. C. Rietveld zijn elk oor drie jaar benoemd. Van Eyck het eerst in 1966, Hertzberger en Ietveld beiden voor het eerst in Zij willen geen herbenoeming er 1 september a.s., als aan hun erlangens niet tegemoet wordt .pkomen. architecten Hertzberger en Van yck maken deel uit van de groep fchitectuurtheorie en -praktijk. Zij ïchten grote waarde aan het instel- a van een officiële leerstoel voor de jiltuurbeschouwing. Maar de afde- pgsraad wil deze aanvraag pas be- irdelen, wanneer ook de verlangens a andere groepen bekend zijn. Dan nen al deze wensen tegen elkaar [orden afgewogen. Van Eyck en Her- •erger leiden uit de gang van zaken dat men de cultuurbeschouwing ènnelijk niet belangrijk genoeg ndt tistiek - intuïtief 1 beide architecten vertegenwoor- Igen in Delft een stroming die men ou kunnen omschrijven als de artis- lek-intuïtieve richting. daartegenover staat een meer zake- "Ik-wetenschappelijke benadering van het ontwerpen, die de persoonlij ke inbreng van de architect naar de achtergrond verdringt. Aldo van Eyck is onder andere be kend door zijn ontwerp voor een (niet gebouwd) stadhuis in Deventer en door het Burgerweeshuis in Amster dam. Hertzberger ontwierp o.a. het studentenhuis aan de Amsterdamse Weesperstraat, de Montessorischool in Delft en het gebouw van Centraal Beheer in Apeldoorn. Beiden hebben zij een bureau in Amsterdam, daar naast vervullen zij hun buitenge woon hoogleraarschap in Delft. Prof. Rietveld is onder meer ont stemd over de korte termijn waarmee men zijn opdracht wil verlengen: slechts één jaar in plaats van drie of meer jaar, zoals hij zelf zou willen. Van een verslaggever EDE De achtjarige Lorenzo Fre- derico di Pietro uit Ede is gisteren bij het industrieterrein onder de trein Utrecht-Arnhem gekomen en op slag gedood. Met een vriendje, met wie hij speelde, stak hij op een fataal ogenblik de spoorbaan over. De hoeveelheid verteerbaar vuil basis van de zuurstofverzadiging het water maximaal (100 procent) verzadigd is met zuurstof, dus zuurstofrijk, of minder. Het is een zeer belangrijk gegeven, niet alleen voor de vissen e.d., maar ook omdat dit cijfer enigszins weergeeft of er veel verteerbaar vuil in het water is gestort. Is dat het geval, dan zullen daar veel micro-organismen op groeien (bacteriën enz.) zodat de zuurstof in het water snel wordt op- gebuikt. In het algemeen betekent een goede zuurstof toestand dus ruw weg, dat er weinig vuil is geloosd. Het zuurstofverzadigingspercentage vertoont hevige schommelingen, maar dat komt ook omdat het enigszins afhankelijk is van de groot te van de waterafvoer. Bij hoge wa terstand in de rivier wordt het vuil verdund, zodat de micro-organismen minder zuurstof verbruiken. Men moet dus een correctie voor wateraf voer toepassen om de gemiddelde verzadigingspercentages van ver schillende jaren met elkaar te kun nen vergelijken. Bij een zeer beschei den correctie lukt het om een curve te krijgen die er redelijk uitziet. De hier getoonde curve is op zijn kop gezet, dus „hoog" betekent hier ge ring zuurstofgehalte, ofwel hoog ge halte aan verteerbaar vuil. De curve wijst aan dat dit soort vervuiling op zijn hoogst was in 1970, en se dertdien netjes daalt. Dat is een zeer gunstig teken. per liter Rijnwater bij Lobith op en de waterafvoer. grootste deel van ons oppervlakte water. De toename van de fosfaatlozing komt waarschijnlijk vooral van de wasmachine en de vaatwasmachine die nog in opmars zijn. Als het riool water, voor het in de Rijn wordt geloosd, nog wordt gezuiverd in de z.g. „derde trap", wordt ook het fos faat verwijderd en dat staat dus op ons verlanglijstje. Tot zover enkele belangrijke feiten over toestand en ontwikkeling van het Rijnwater tot medio 1975. Ver meld dient nog te worden de stellige verzekering van de zegsman van prof. Sontheimer aan ons, dat de Rijn over geheel 1975 genomen „we- sentlich besser" is geweest dan in de voorafgaande drie jaren. Prof. H. Sontheimer uit Karlsruhe is de we tenschappelijke adviseur van de IAWR en erkend deskundige op het gebied van de toestand van de Rijn. drinkwater De verbetering in 1975 is door ir Van der Veen nu toegegeven, maar schoorvoetend. Het zou ook hele maal uit de toon vallen als hij opge wekt kwam vertellen, dat het maken van drinkwater geen probleem meer is. En toch is dat zo, en hij weet het. Er is nu al vele tientallen jaren gezocht naar een methode om zuiver zoet water te maken uit zeewater, of wa ter dat andere opgeloste stoffen be vat. Een methode die goedkoop was wel te verstaan. Dit is nu feitelijk gelukt; de hyperfiltratiemethode is nu op verschillende plaatsen in de wereld voltooid, in Nederland door dr ir. D. Kuiper, die voor het Keurin g-Instituut voor Waterleidingartike len KIWA n.v. vijf jaar heeft geëxpe rimenteerd met een proefopstelling in Jutphaas. Met de daar opgedane ervaring is toen in Hardenberg (Ov.) een bedrijfje van start gegaan dat nu apparatuur levert voor hyperfiltra tie. Een door dit bedrijf geleverd waterfabriekje (10 m'/uur) in Andijk zal eerstdaags officieel in gebruik worden gesteld. Het zal voor de Provinciale Waterlei ding Noord-Holland drinkwater ma ken uit het IJsselmeerwater. Dit be vat evenveel zout als het Rijnwater in zijn slechtere perioden, niet als gevolg van het Rijnzout overigens, maar vanwege het zoute bodemwa ter dat door de randpolders wordt uitgeslagen. Deze methode levert water dat niet alleen vrij is van zout, maar ook van praktisch alle andere verontreinigende bestanddelen. De kosten zullen volgens vele deskundi gen op den duur niet of slechts wei nig hoger zijn dan bij de huidige praktijken van drinkwaterbereiding in de Randstad. De smaak zal sterk verbeteren. De bekende milieu-actieve politicus dr J. C. Terlouw heeft onlangs op de Rijn-appèl-dag te Amsterdam (13 maart) in een gloedvolle rede gespro ken over de slapeloze nachten van waterleidingdirecteuren die drinkwater moeten maken uit de Rijn. U had dat moeten horen, het was prachtig. Ir Van der Veen was er ook. De heer Ahsmann te Utrecht publi ceerde beschouwingen over milieu vraagstukken in verschillende tijd schriften. DE- Reuk Fenol werd vroeger veelal aange wezen als de oorzaak van de reuk van het Rijnwater. Ten onrechte. Men neemt nu aan dat deze reuk ontstaat door natuurlijke af braakprocessen in het water. Fenol had ook zijn top in 1970 en is sindsdien meer dan 50 procent ge daald. Een krachtige ondersteuning van het gegeven beeld. Synthetische wasmiddelen hadden eveneens een top in 1970 met een duidelijke afname daarna. Ammoni- ak-achtige (Kjeldahl"-) stikstofver bindingen idem, met een kleine uitschieter naar boven in 1974. De voornaamste metalen vertonen het zelfde beeld. De uitschieters naar boven in het tamelijk slechte jaar 1974 zijn wel vrij aanzienlijk. Voorlo pige berichten over 1975 geven ech ter hoop. Opvallend gunstig is het beeld bij kwik, waarvan de vracht sinds 1972 al met 70 procent is afge nomen. De bacteriële besmetting van de Rijn bij Lobith (thermotolerante Co- li als voornaamste maatstaf) ver toont een topwaarde in 1973 die ech ter in het verleden wel overtroffen zal zijn geweest. Dat was althans zeker het geval in 1965. De ontwikke ling in 1974 en 1975-eerste-halfjaar is zeer gunstig. VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. Fosfaatlozing unin onze onderwijsredactie are 'ELFT. Drie buitengewoon hoogleraren van de afdeling bouw- van de technische hogeschool te Delft overwegen ontslag i nemen, wanneer er niet meer ruimte komt voor hun opvattin- en over de architectuuropleiding. rof. A. E. van Eyck, prof. H. Hertz- "e.%gi oor Fosfaat is de grote uitzondering. De ze vervuiling neemt nog toe, waarschijnlijk juist omdat het wei nig kwaad kan; het is niet giftig en geen gevaar voor de Rijn. Maar er moet toch iets aan gedaan worden omdat het eutrofie (algenbloei, ver rotting, vissterfte) kan veroorzaken in stilstand water dat door de Rijn wordt gevoed. Dat geldt voor het onder redactie van loessmit Politiepaarden zijn geen verou derd vervoermiddel. Ze zijn zelfs zo belangrijk, dat ze steeds meer in de normale politiedienst zou den moeten meedraaien. Dat vond de heer W.M. Rehorst vier jaar geleden al. toen hij nog dis trictscommandant bij de rijkspo litie was in Den Haag en dat vindt hij nog. nu hij algemeen inspec teur van het korps rijspolitie is. Hij wil zelfs „ernstig waarschu wen tegen de kreet afschaffen, want wat eenmaal is afgeschaft, komt niet gemakkelijk meer te rug." zoals hij in RP-magazine. het maandblad van de rijkspoli tie. zegt. Waar zit het nut van paarden dan in, nu de politie beschikt over motoren en snelle auto's? Redac teur J.J.H. van Aerssen van RP- magazine heeft daarover links en rechts onder het politiepaarden- volk vragen gesteld en kreeg on der meer de volgende antwoorden. Commandant Holtslag van de groep Pijnacker: Voor de groep Pijnacker betekent de steun van de bereden groep een enorme ont lasting. Ten eerste krijgt het per soneel dankzij de hulp te paard de handen vrij voor ander werk en bovendien valt de bereden po litie erg goed bij de bevolking. In Nootdorp, dat onder de groep Pij nacker ressorteert, zijn drie ma neges. Ook daar houden de man nen van de bereden politie een oogje in het zeil. Ze controleren of de paarden goed verzorgd en niet overbelast worden. In een kleine plaats als Nootdorp, vindt wachtmeester Overgaag. heb je eigenlijk geen auto nodig. Bovendien heeft een politieruiter vanaf zijn hoogte een veel beter overzicht en ook wordt hijzelf be ter gezien. En de jeugd toont meer ontzag voor de politieman te paard, „al is het waarschijnlijk meer voor het paard dan voor de man." Het bestaansrecht van de bere- dene is bij mij boven elke twijfel verheven," aldus de stafofficier B.P.F. Löwenthal. „Het enige on derscheid met een normale poli- Ir. B. Metz, pas in Delft gepromo veerd tot doctor in de technische wetenschappen, moet bij het schrijven van zijn proefschrift hui selijke problemen hebben gehad die hij nu te boven is. Zijn laatste stelling heeft daar tenminste alles van weg: „Een uitstekende metho de om een huwelijk op zijn kwali teit te beproeven is het schrijven van een proefschrift." tieman is feitelijk het vervoer middel." Kortom: in veel situaties is een paard veel handiger dan een au to. Met een paard kun je overal komen en dus toorden politie paarden vooral ingezet bij bij voorbeeld verkeersregelingen, oversteekplaatsen, op stranden, in recreatiegebieden, en ook bij rellen. Een mobiele eenheid, zegt directeur Schouten van de COME centrale opleiding mobiele een heden), is pas een echte eenheid als „voeters, rollend materieel, honden en beredenen" als één man samenwerken. Het inzetten van bereden politie bij het uit eendrijven van een roerige menig te vindt hij „tot de zeer sterke mogelijkheden" behoren en op de school worden dan ook rellen in scène gezet. Docent Bijl verduide lijkt, dat een ruiter-alleen in de massa „een verloren man" is. Is een menigte in beweging gebracht door de mannen te voet, dat moet die in beweging gehouden wor den, waarbij paarden een be langrijke rol spelen. Er zit vol gens docent Lassche ook een psy chologische kant aan deze zaak: „De meeste mensen hebben van huis uit angst voor paarden. Maar zelfs mensen die deze angst niet kennen, tonen een heilig ont zag voor een in linie aanstormen de groep beredenen. "Ook bij poli tiemensen bestaat die angst vol gens overste Schouten. Die moe ten dus wel eerst allemaal met het paard vertrouwd gemaakt zijn, „anders zou het middel wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal." WU WOROEN STEEDS lANDER de gemiddelde lengte van de densfpKht .gen Toen Linda-Loe. een van de veer tien giraffen uit het safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek, twee jaar geleden uit de Afrikaan se steppen naar Nederland kwam. viel ze al op door haar grote hoe ven. Ze zag er uit als een kind dat rondstapt in schoenen die vier ma ten te groot zijn. Niet alleen is dat een potsierlijk gezicht, maar ook heeft zo'n giraf er last van. Het dier kan in geval van nood niet snel genoeg wegkomen. Dat is in een safaripark niet zo'n bez.waar, maar toch kreeg Linda-loe zoveel hinder van haar grote „schoenen", dat men besloot ze operatief een paar maatjes kleiner te maken. Linda werd verdoofd riet een voudig, want een dier van die lengte kan wel eens te hard op de grond neerkomen en na een uur zat het karwei er op. De hoeven blijven voorlopig in het verband en de patiënte zal nog een paar dagen in haar stal moeten blijven. Maar daarna kan ze net zo waar dig rondstappen als haar soortgenoten. In een van de Bevelandse dorpen is de dienst gemeentewerken vol gens de Provinciale Zeeuwse Cou rant erg gul met verkeersborden. En toen er dan ook ten behoeve van werkzaamheden aan kabels en leidingen een metersdiep gat gegraven moest worden, had men onmiddellijk een passend bord bij de hand. Weliswaar werden auto mobilisten al duidelijk ge waarschuwd door de opvallende hekken waarmee het gat was afge zet, maar bovendien, aldus de krant, hadden de bordenplaatsers rekening gehouden met wel zeer domme automobilisten. Voor het diepe gat hadden ze een extra bordjes geplaatst met de niet mis te verstane tekst: ..verboden in te rijden". Dat was blijkbaar speci aal voor de bestuurders met een bord voor de kop. Van onze weerkundige mede werker Lang genoeg hebben wij u geïnformeerd over vriestem peratuur, daarom nu eens op zoek naar prille zomer warmte. Op deze laatste dag in maart tekenen zich in ons werelddeel al wel enkele ge bieden af waar het best toe ven is in overhemd of minder. Om te beginnen kunnen we naar Oostenrijk gaan, waar Innsbruck en Graz gisteren 21 graden celsius registreerden. Verder was het opvallend warm in de zuidoosthoek van Frankrijk, speciaal in de Rhó- nevallei waar Montpellier op 25 graden celsius kwam, naar ik meen de eerste zomerse warmte daar. In Spanje had Cordoba zon dag Jl. al de primeur van een 25 graden celsius- temperatuur, gisteren voegde ook Valladolid in Noord- Spanje zich in het gelid. Va lencia kwam tot 23 graden, Vigo in NoordwestrSpanje op 22 graden, maar Sevilla en Madrid kwamen boven de zo merse grens en finishten op 26 graden celsius. Tanger deed het nog wat be scheiden met 21 graden, maar Man-akesj en Meknes regi streerden 27 graden en Agadir meer naar het zuidwesten zelfs 29 graden celslus, bijna tropische warmte dus. Om 7 uur gisteravond wees de ther mometer daar nog altijd 26 graden bij een dauwpunt van 6 graden celsius. Algerije kan lang niet meekomen: Algiers gistermiddag 19 graden maxi maal, alleen diep in de woes tijn werd wel 27 graden geme ten. Ook Tunesië blijft achte rop met hooguit 14 tot 19 gra den celsius. In ons land hadden Rotter dam en De Bilt gisteren een temperatuur van 11 graden celsius en dat gebeurde bij flink wat zon. Vandaag is een storing uit het noordwesten komen opzetten die kans geeft op wat verspreide regen. De luchtdruk daalde gistera vond in Noordwest-Engeland nogal, maar dergelijke storin gen gedragen zich nogal on berekenbaar, vooral nu de luchtdruk constant hoog blijft (1030 millibar) in de Golf van Biskaje. Na de storing zullen er vermoedelijk wel weer vrij gauw opklaringen En dan gaan we een over- Afrika waar Marokko wel een doorkomen, waarbij vooral de stapje maken naar Noord- van de warmste landen is. zuidelijke gebieden van Ne 0- zomg msl lemperafiren <ob n mdtaren oeWamgen V-V ¥ÖTTTOe*n3rt H hoge-ckxAgebed .^sneeuw T-r tou-frcinl L lage-tfiAgebed CTM«er wnfrrttng Nt*plaalsng5»iJ<»«j derland zacht weer zullen hebben. Uit Marken vernam ik dat station Stewart in het Cana dese Brits-Columbla in Janua ri 1976 de hevigste sneeuwval heeft gehad met een totale sneeuwhoogte van maar even 321.3 cm. Aan het eind van de maand lag er nog 119 cm. Besluiten we toch nog weer in koude stijl met een recent be richt uit Godthaab. Groen land. Deense klimatologen menen dat Groenland nu zijn koudste periode van de afge lopen 150 jaar tegemoet gaat. De gevolgen zullen op het he le noordelijk halfrond merkbaar zijn. MIDDELBURG De tolhuizen van de Zeelandbrug zijn niet meer bere kend op de grote hoeveelheid auto's die dagelijks passeren. In 1965 bij de bouw maakten 2500 auto's per dag gebruik van de brug. Nu zijn dat er 5500 en in de zomermaanden zelfs 10.000. De provinciale Zeeuwse brug- maatschappij (PZBM) wil er nu twee tolstraten bij laten bouwen om de doorstroming van het verkeer niet te belemmeren. Volgens de PZBM heeft de brug zelf voldoende capaciteit om het verkeersaanbod te kunnen op- vangen. Van een verslaggever AMSTERDAM Het Nederlands Palestinacomité protesteert tegen wat wordt genoemd „het moordda dig neerslaan" van het verzet van de Arabische bevolking in Galilea. Volgens het comité kunnen alle ver halen over landonteigening in het algemeen belang niet verhullen, dat het hier vooral gaat om de onteige ning en verplaatsing van Arabische burgers ten behoeve van de vesti ging van een joodse meerderheid in dit gebied, waartegen de Arabische bevolking gerechtvaardigd in verzet komt. HOOO WATER donderdag 1 april. VUsstngen 2 48-15.10. Harlngvlletslulzen 3 14-15 27. Rotter dam 4 54-17 23. 8chevenlngen 4.13-16 26, IJmut- den 4 46-16.59. Den Helder 8 34-20.49. HarDngen 11.08-23.09. Delfzijl 0.47-13.13

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5