Wellicht nog tien jaar lang MO-opleiding Krat Pils Moe In Nijmegen is men enquêtes beu Nieuwe Britse premier pas maandag bekend De afvallozing in de Rijn pag. 5 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere T'rou w-lezersElke ochtend. met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant IN DEZE KRANT lantal ongelukken n huis halveren Nederland nu ook lid geheim kernakkoord" Aardschokjes in het noorden Controle Israëlische groep Van Kemenade vindt Kamer op zijn weg Ook dokter weer duurder 12 flesjes van 0,3 liter mits afgehaald -540 Dodelijk ongeluk Gallaghan winnaar tweede stern-ronde Vrolijk moment in de Kamer Trouw Een centrum van actie Wel kom stvoo rdeel 4 hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG NR. 9792 WOENSDAG 31 MAART 1976 flTGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 .BONNEMENT 14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 1 1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS Ml.nll Fan onze onderwijsredactie IIJMEGEN De bewoners van de lijmeesgse wijk Bottendaal zijn de iele enquêtes meer dan beu. Ze heb- »en genoeg van alle interviews over iun slechte behuizing, over stank ran bedrijven, overlast van verkeer, tnz. Je hebt er niets aan als proefko nijn te dienen voorwetenschappelijk tnderzoek, vinden ze, als je leefsitu- itie toch niet verbetert. Jos Willems, buurtwerker in Botten daal, heeft in een brief aan het be stuur van de Katholieke Universiteit in Nijmegen meegedeeld, dat de be woners voortaan alleen nog een in terviewer willen ontvangen als van tevoren schriftelijk toestemming is gevraagd via het buurthuis. De be woners willen er zeker van zijn dat de ondervragers bonafide zijn, dat er geen dubbele bevraging voorkomt en dat er een eindrapport wordt gepubli ceerd. In het weekblad van de Katholieke Universiteit wordt uitvoerig inge gaan op de enquête-moeheid onder de bevolking. Dat verschijnsel blijft niet beperkt tot Nijmegen. Het NIPO en andere onderzoekbu reaus nemen per jaar misschien wel een miljoen interviews af. Dat zou betekenen dat elke volwassen Neder lander gemiddeld eens per tien jaar geïnterviewd wordt. In de praktijk blijkt er van deze kansberekening echter niets te klop pen. Bepaalde bevolkingsgroepen worden veel vaker onderzocht dan andere. Werkende jongeren, bejaar den, gehandicapten, bewoners van oude stadswijken krijgen veel en quêteurs op bezoek. Vooral in uni versiteitssteden waar studenten er varing moeten opdoen met interview technieken worden de mensen ge makkelijk overvraagd. Drs A. van den Hout van het sociolo gisch instituut te Nijmegen vindt, dat de universiteit zichzelf beperkin gen moet opleggen. Studenten die willen weten hoe het in een bepaalde buurt is. zouden er beter aan doen zelf eens te gaan rondkijken en met mensen te praten zonder meteen met vragenlijsten op de proppen te ko men. De interviewtraining zouden ze dan in een laboratoriumsituatie kun nen opdoen. Binnenland iteenkamp ongerust3 Toot deel Eerste Kamer voor vrijlating Drie van Breda9. Buitenland Syrië stopt wapenhulp Libanon Zes doden op westelijke Jordaan-oever 7 Kerk Wereldraad bezorgd over (verdwenen Cyprioten2 iChinese bijbel in Mao- schrift2 Sport Rijvers optimistisch 11 Economie Werkgelegenheid eist her vatting groei15 Brieven van (eters2 Radio eo tv 4 Strips, (euiüetoo 4 Puzzel 4 CommentaarS IDichtbij en verderS Weer S Familieberichten 8 Weersverwachting tot van avond: aanvankelijk op de mees te plaatsen droog weer met nu en opklaringen. Later vrij veel bewolking met af en toe regen of motregen. Vrij krachtige tot har de wind uit West tot zuid west. Maxima van 8'graden in het Noord westen tot 12* graden in het zuidoosten van het land. Weersverwachting voor morgen en overmorgen: enige tijd regen en vooral in het zuidoosten zacht weer. Morgen zon op: 06.15 onder: 19.14 maan op: 06.41 onder: 21.23 je wel dal het kan. De g half vol! Van een verslaggever DEN HAAG Nederland is toege treden tot het vorig jaar gesloten geheime „akkoord van Londen" dat de levering van kerninstallaties moet beveiligen aan landen die niet het verdrag tegen verspreiding van kernwapens hebben getekend. Dit blijkt uit een brief van de minister Van der Stoel en Lubbers aan Twee de-Kamervoorzitter Vondeling. Het oorspronkelijke akkoord werd door uitwisseling van geheime nota's eind vorig jaar gesloten tussen Ame rika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Japan, West-Duitsland en Canada als belangrijkste exportlanden voor „gevoelige" technieken. Met name op Frankrijk en West-Duitsland was kritiek geleverd vanwege hun verko pen aan landen als Zuid-Korea en Brazilië. De inhoud van het akkoord is for meel geheim maar komt er op neer dat de ontvangende landen inspectie door het Internationale bureau voor atoomenergie IAEA moeten toelaten op dezelfde voet als wanneer zij wel bij het nonproliferatieverdrag waren aangesloten. Zij moeten op hun beurt die eis stellen bij eventuele heruitvoer van geleverde uitrusting of daarvan afgeleide zaken. Zo staat het ook in de nationale beleidsbeginselen die minister Van der Stoel in zijn brief bekendmaakt (die mogen wc) openbaar worden). Voor de overdracht van technieken voor uraniumverrijking of splijtstof- opwerking zullen bijzondere eisen worden gesteld. Nederland zal zulke exporten terughoudend benaderen, aldus de minister, en „de gedachte aanmoedigen" dat alleen clubjes van meer landen die techniek samen gaan gebruiken. Dat maakt controle en beveiliging eenvoudiger. DE BILT In de drie noordelijke provincies van Nederland hebben zich gisteren aan het begin van de avond drie lichte lokale aardschok ken voorgedaan. Een woordvoerder van het KNMI sprak van heel lichte bevingen, die echter toch duidelijk zijn te onderscheiden van een langs rijdende vrachtauto of iets anders dat trillingen veroorzaakt. De eerste schok die zich om twee minuten voor zeven voordeed was volgens het KNMI het duidelijkst waarneembaar. Het meetstation in Witteveen heeft de schokken geregi streerd. Fransen willen op campings geen toeristen uit buitenland Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Franse campinghouders hebben via hun organisatie de Franse mi nister van economische zaken laten weten komende zomer een boycot van buitenlandse toeristen te organiseren wan neer hij niet in gaat op hun wensen. Die verlangens zijn: meer subsidie voor het aan brengen van betere sanitaire voorzieningen op de terreinen. Algemeen bekend is, dat deze voorzieningen op veel Franse terreinen vaak te wensen over laten. De dreiging van de cam pinghouders komt juist op het moment, dat de Franse minis ter voor toerisme miljoenen folders heeft laten drukken om Frankrijk onder de aandacht van de Europese vakantiegan gers te brengen. Wanneer de plannen zouden worden doorgezet, zou dit de sastreus kunnen zijn voor de Franse toeristen-economie, die de laatste jaren sterk in de lift is geraakt. Ook voor wat het Nederlandse aandeel daarin betreft (dit jaar wordt opnieuw een recordbezoek verwacht). Het Franse verkeersbureau in Amsterdam heeft zich tot nu toe echter nog geen ernstige zorgen gemaakt: ,,Ook Franse soep wordt nooit zo heet gege ten als zij wordt opgediend." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oude vertrouwde MO-opleidingen zullen nog jarenlang leraren kunnen afleveren. De Tweede Kamer is name lijk niet bereid de nieuwe part-time opleiding voor leraren al in 1978 te laten beginnen. Deze opleidingen moeten te zijner tijd de plaats van de oude MO-opleidingen innemen. De Kamer aanvaardde gisteren een motie van de WD-er Evenhuis waar door het invoeren van deze part-time opleidingen voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld. Een datum wordt in deze motie niet genoemd, maar de bewindsman mag niet eerder met nieuwe voorstellen komen voordat de bezwaren die de Kamer vorige week donderdag naar voren heeft ge bracht. zijn weggenomen. Het grootste bezwaar tegen de part time opleidingen is dat deze de expe rimentele dagopleidingen te zwaar zullen belasten. Deze leraren- dagopleidingen draaien nu enige ja ren, maarzij hebben nog zoveel moei lijkheden, dat zij de extra belasting van ook nog eens een part-time oplei ding, die bovendien weer eigen speci fieke problemen heeft, niet kunnen dragen. Als gevolg van het uitstel, zullen de oude MO-opleidingen voorlopig nog moeten blijven bestaan. Als we er vanuit gaan dat de part-time oplei dingen zeker niet voor 1980 zullen beginnen en vermoedelijk nog wel later, dan zullen de MO-opleidingen in ieder geval nog wel een jaar of tien blijven voortbestaan. De Israëlische deelnemers aan het Eurovisie Songfestival 76, van de groep „The Chocolate Girls", worden bi; aankomst in het Haagse Congresgebouw, waar het festival wordt gehouden, aan een deugdelijke controle onderworpen. (ADVERTENTIE) GIESSENDAM De 21-jarige M. J. de Jong uit Hardinxveld- Giessendam is in haar woonplaats om het leven gekomen bij een ver keersongeluk. Door onopgehelderde oorzaak reed de vrouw met haar auto tegen een boom waarna zij werd aan gereden door een achteropkomende auto. Zij was op slag dood. LONDEN (Reuter, UPI) De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan is er ook gisteren in de tweede ronde van de verkiezingen voor het leiderschap van de Labourpartij en daarmee het premierschap niet in geslaagd de meerderheid van de parlementsfractie achter zich te krijgen. Callaghan kreeg 141 stemmen, de kandidaat van de linkervleugel Mi chael Foot in de eerste ronde win naar 133 en voor Denis Healey was er een teleurstellend aantal van 38. Op grond daarvan is Healey uitge schakeld voor de derde en beslissen de ronde, die maandag 5 april plaatsvindt. Callaghan stapte na het bekend worden van de stemming breed lachend uit het Lagerhuis naar buiten maar weigerde commentaar te geven. De beste kanshebber voor james Callaghan de eerste positie binnen de partij heeft tot nu toe ook steeds geweigerd campagne te voeren, er op vertrou wend dat zijn positie binnen het ka binet voor zich sprak. De campagneleider van Healey. on derminister Joel Barnett zei gistera vond dat het grootste deel van de stemmers op Healey in de volgende ronde naar Callaghan zullen gaan. Callaghans grootste rivaal, minister Michael Foot van werkgelegenheid Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Naast de benzineprijs, die per 1 april met 2,4 cent omhoog gaat (zowel die van de super als van de gewone benzine; de dieselolie wordt maar 1,6 cent en de huisbrand olie 0,8 cent duurder) worden op de zelfde datum ook de tarieven van huisartsen en specialisten verhoogd. De huisarts mag dan voor een con sult op zijn spreekuur drie kwartjes meer berekenen en voor een visite 1,25. De verhogingen van de huisartsenta rieven zijn het gevolg van een be perkte doorberekening van de stij ging van praktijkkosten in 1975 en de ontwikkeling van de ambachtelijke salarisschalen, die begin dit jaar door een prijscompensatie met 4,5 procent omhoog gingen. Met deze maatregel hebben de speci alisten de mogelijkheid gekregen hun volledige praktijkkostenstijging door te berekenen. Ook de tarieven van de zelfstandig praktiserende registeraccountants zijn omhooggegaan: met zes gulden per uur. Michael Foot Staatssecretaris Klein, minister Van Kemenade en staatssecretaris De Jong (v.l.n.r.) hebben plezier om de toespraak van boer Koekoek bij de beëdiging van het nieuwe Kamerlid Huijsen. (Meer over de installatie van Huijsen op pag. 3.) zei door te zullen gaan omdat hij nog steeds mogelijkheden ziet voor een overwinning op Callaghan. De leider van Foots campagne, mi nister John Silkin van lokaal bestuur zei dat het een foto-finish zal gaan worden. Foot zal niet alleen de stem men krijgen van de linkervleugel van de fractie maar ook van een aantal gematigden waaronder zelfs aan hangers van de als „rechts" be schouwde Roy Jenkins die de voor keur geven aan een energieke idealist (Foot) boven een pragmaticus (Cal laghan). Commissaris Robeco: Wrange vruchten van de polarisatie ROTTERDAM „Nederland plukt de wrange vruchten van een gepola riseerde achterban die zo tegen de ondernemers is opgezet, dat het in vele gevallen bij de leiding van de werknemers aan kracht en moed ontbreekt om de nodige maatregelen waarvan men de noodzaak wel inziet te nemen." Dit zei mr. H. Nauta, de voorzitter van de raad van commissarissen van Robeco (een beleggingsmaatschap pij die voor miljarden guldens belan gen ln het bedrijfsleven heeft), giste ren in de Jaarvergadering. Volgens mr. E. A. Brouwer, voorzit ter van de directie, is „investeren" het sleutelwoord om de huidige pro blemen en inflatie in Nederland op te lossen. Hiervoor zijn besparingen no dig. „Die zijn er wel." zo zei mr Brouwer." maar die gaan naar de overheid, die echter consumptief optreedt, zodat de besparingen niet voor de noodzakelijke investeringen worden gebruikt. "I Te Nijmegen is het verschijnsel enquête-moeheid gevonden. Mensen willen niet meer ondervraagd wor den over toestanden, ze willen liever dat er iets gebeurt. Gelukkig hebben wij over leesmoeheid geen klagen. Misschien gebeurt er nu wel wat. Nieuwe abonne Straat; Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door; Naam; Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O I fraaie rworl-ledrrcn onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse loconio lief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijkr eeuwigdurende riemknlender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van. het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg* een welkomst voordeel Hij betaalt tna twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangeni 6 25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw'Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij x

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1