let leale onderwijs voor der kind onbereikbaar Een gescheiden remsysteem heeft vrijwel iedere auto. Maar wat zegt dat o Voorlopig geen Bach meer bij Concertgebouworkest VOLVO Als u dóórdenkt aatschappij elt arde eisen Om stijlonzuiverheid te voorkomen: 2 s PAG 30 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 s Onderwijs aan het dove kind. Zal voor dit kind straks een plaats zijn op de nieuwe basisschool? AMSTERDAM Behalve dat de bezoekers van de concerten van het Concertgebouworkest de eerste jaren geen Bach, en geen andere barokmuziek, te horen zullen krijgen, valt er weinig nieuws te vermelden over het aanstaande seizoen, waarvan de programma's maandag tijdens een persconferentie werden onthuld. or Bert de Jong 23 d, ir het gehele land ligt een van 862 scholen voor bui- gewoon onderwijs. Dit on wijs zal naar het zich laat izien verder uitgroeien. Het tal kinderen, dat het in het one basisonderwijs, zoals nu is, niet kan bolwerken is ners de laatste jaren toege- ïen. Niets wijst erop, dat e tendens zich niet zal voort- en. het ogenblik volgt al ruim zes ent van het aantal kinderen het engewoon onderwijs, straks is dit entage zo hoog. is onlangs al sch opgemerkt, dat het buitenge- onderwijs weer gewoon wordt, onderwijs aan kinderen metleer- opvoedingsmoeilijkheden en ilijk lerende kinderen (debielen) mt de grootste plaats in in het engewoon onderwijs: een 56.000 lingen van de in het totaal 81.000. der wordt het buitengewoon on- wijs gevolgd door blinden, htzienden, doven, slechthoren kinderen met een spraakgebrek, [durig zieken, zeer moeilijk op- Ibare kinderen en kinderen, die de kinderbescherming vallen. irtheid itellers van de Contourennota t discussiestuk van de subcom- jie van de Innovatiecommissie :ren nu de ontwikkeling van buitengewoon onderwijs om te igen. In principe zou dit onderwijs loewel dit niet helemaal mogelijk zelfs moeten verdwijnen. Een ingrijk argument is de geïsoleer- >ositie van het buitengewoon on- ijs. Het achtergebleven of ge- icapte kind krijgt apart onder- Dat is om zijn bestwil. Wat ter bij het onderwijs is begonnen, dt in de praktijk van het dage- s leven voortgezet. De gehandi- tw te wordt, ook wanneer hij het Lj erwijs heeft verlaten en volwas- iie* is geworden nog steeds apart we andeld. ir komt nog bij, dat de samenle- vaak hard en onverdraagzaam B;|égenover de gehandicapten. Het wordt men niet geconfronteerd zijn lichamelijk of geestelijk bedeelde medemens en ist men niet in aanraking te ko- i met wat als gezien wordt de igheid van,de ander. Deze hou- g wordt min of meer aangeleerd de basisschool, waar het andere d immers uit het gezicht is ver- nen. het algemeen hebbben de gehan- ipten te kampen met onnodige riminatie. die ongewild bij het erwijs is beeonnen. i Gunneman, tweede voorzitter de Protestdnts Christelijke On- i Mjsvakorganisatie, vindt dat de- liscussie en argumentatie het bui- gewoon onderwijs wat verdacht t gemaakt. Terwijl juist bij dit erwijs de betrokkenheid en be- lenheid met het kind groter is waar ook. De apartheid van het lerwijs is soms in het belang van kind zelf. Han Gunneman: „Er veel kinderen, die een tijdje een chermende en geïsoleerde omge- nodig hebben om zich te kun- ontwikkelen". Hij vervolgt: „Het ten onjuiste voorstelling van za- dat het buitengewoon onder- s het kind in een isolementsposi- brengt. De kinderen, die in het is-onderwijs geïsoleerd raken, frdat er geen goede opvang is. eten worden verwezen." >at is ideaal gesteld. Han Gunne- afkomstig uit het buitenge in onderwijs, moet toegeven, dat terugplaatsing in het gewoon lerwijs vaak weinig terecht komt. pleit daarom voor permanent rleg tussen de scholen van bui- gewoon en gewoon onderwijs. Bij leerling moet men zich steeds ragen of terugplaatsing mogelijk issen echter wordt, gedwongen r het streven van het onderwijs goede resultaten te bereiken, een eidslijn getrokken tussen twee epen van kinderen, enkel cijfer: van ongeveer elke ttien leerlingen komt één kind de kant van het buitengewoon erwijs te staan. Wie één keer aan kant van de streep zit. stapt er makkelijk weer over. Van de lens uit het buitengewoon onder- kwam een paar jaar geleden 10.5 rent weer bij het gewoon onder- terecht en 5.7 procent bij het 'o. havo of vwo. de meisjes vond 10,6 procent voortgezette opleiding bij het oon onderwijs en vier procent bij mavo. havo of vwo. Waar het in het gewoon onderwijs om draait is de spanning tussen het bereid zijn alles te doen voor het kind en het niét in staat zijn. De grens van het mogelijk is nu snel bereikt. Vandaar dat het discussies tuk van de Innovatiecommissie zo sterk aandringt op betere voorzie ningen voor het basisonderwijs, zo dat er weer ruimte komt voor kinde ren, die anders naar het buitenge woon onderwijs zouden worden ver wezen. De plaatsing aan de andere kant van de streep bij het buitengewoon on derwijs is geen geringe zaak. Het buitengewoon onderwijs is een maatschappelijk beladen instituut: let op de reacties van de ouders, familie de buurt of het dorp, wan neer een kind het andere onderwerp moet volgen. Han Gunneman is het eens met het uitgangspunt van het discussiestuk van de Innovatiecommissie, dat het basisonderwijs meer ruimte moet maken voor het andere kind. In de nota van de PCO, staat: „Het opvoe: dingsdoel wordt niet langer alleen bepaald door de vraag van de sa menleving om produktieve leden. Er is een groeiend besef dat de opvoe ding het kind zo moet leiden dat het steeds meer in staat is als mens-in- wording tot zijn recht te komen bin nen een veranderende samenleving." In een mondelinge toelichting op het discussiestuk van de commissie wordt er de nadruk op gelegd, dat het bereiken van het nieuwe type onderwijs een 'kwestie is van een andere instelling. Je moet er als on derwijzer mee leren leven, dat een kind op zijn manier en in zijn eigen tempo werkt. Han Gunneman voegt eraan toe, dat de nieuwe onderwijzer een andere mentaliteit moet hebben. De instelling van de onderwijzer is nu vaak, dat hij opsomt wat het kind niet kan. Hij is minder gauw geneigd te vertellen wat het kind wél kan. onderwijs bereikbaar? Er is een maatschappij met een grimmig gezicht en harde eisen, die de hooggestemde onderwijsidealen tart. In deze maatschappij is het aantal leerlingen, dat verwezen is naar het buitengewoon onderwijs in één jaar toegenomen van 80.194 (schooljaar 1973-'74) tot 81.352 (schooljaar 1974- *75). De scholen voor leer- en opvoe- Geen geld Het bestuurslid van de PCO wijst er verder op, dat het nieuwe basison derwijs veel geld zal gaan kosten. Wil het kind de persoonlijke aandacht krijgen, die het verdient dan moet de grootte van de klassen worden terug gebracht tot 24. Wat komt er van terecht? De verlaging van de leerlin- genschaal met één punt moest nu al worden uitgesteld. Het zal jaren duren voor het basison derwijs aan de hooggestemde ver wachtingen zal beantwoorden. Intus sen moet er, hoewel het geld ont breekt, wel wat gebeuren wil men de ontwikkeling van het buitengewoon onderwijs niet verder door laten gaan. In de eerste plaats is verandering en verbetering van de basisschool nodig met als gevolg, dat minder kinderen worden verwezen naar het buitenge woon onderwijs. Daarnaast moet vooral gewerkt wor den aan het samenvoegen van schooltypen (interne integratie) in het buitengewpon onderwijs. Han Gunneman zou een goed voorbereid experiment van een gemeenschap van een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en scholen voor zwakzinnigen toejui chen. In de Contourennota wordt zelfs met de gedachte gespeeld het aantal ty pen van buitfengewoon onderwijs van twintig terug te brengen tot vijf of zes. In deze. nota wordt vooral ge dacht via de verbetering van de ba sisschool. In de nota van de PCO wordt eveneens de verwachting uit gesproken dat op de nieuwe ba sisschool met een nieuwe mentaliteit en meer deskundigheid en mogelijk heden meer kinderen worden ge handhaafd. Maar Han Gunneman te kent er wel bij aan, dat in afwachting van deze nieuwe school de verwor venheden van het buitengewon on derwijs niet mogen worden prijsge geven. Het eerste discussiestuk van de com missie ad hoe, dat. niet ongunstig wordt beoordeeld, laat ook deze waarschuwing horen. Idealisme De discussie over het gewoon en buitengewoon onderwijs komt goed op gang. De inzet is het kind. dat. aldus het PCO-rapport hoe onvol maakt en geschonden soms, als schepsel wordt gezien. Ieder men senleven heeft een zin. In het stuk van de Innovatiecommis sie is geschetst hoe het onderwijs eigenlijk moet zijn. In het heel verre verschiet ligt een type onderwijs, dat ruimte biedt voor ieder mens-in-wording, die zich optimaal moet ontwikkelen. Is dat dingsmoeilijkheden telden in één jaar bijna 1.500 leerlingen meer (to taal 23.555). In één jaar kwamen er niet minder dan 14 scholen voor bui tengewoon onderwijs bij. Het kan geconcludeerd worden. De ze maatschappij brengt steeds meer kinderen in moeilijkheden, de hier gesignaleerde zo belangrijke discus sie ten spijt. In het onderwijs is on voorstelbaar veel idealisme nodig. Dat men voorlopig geen Bach, en andere vóór-Mozart muziek wil spelen, zit in de angst voor stijlonzui verheid. Zoals bekend zal Nikolaus Harnoncourt ook dit jaar met het Concertgebouworkest en Toon kunstkoor de Palmzondagpassiemu- ziek dirigeren; ditmaal Bachs Matthaeus Passion. De nieuwe au thentieke benadering van Harnon court trekt terecht allerwegen inten se belangstelling. De artistieke lei ding van het Concertgebouworkest is van mening dat je Bach niet meer op de tot nu toe gebruikelijke roman tische of „kwasi"-authentieke manier kunt brengen. Men hoopt dat de in vloed van Harnoncourt op de speel wijze van het orkest zó intensief zal zijn, datzijn inzichten doorwerken en dat men op den duur zelf barok muziek op zijn manier zal kunnen spelen. Zolang blijven Bach en tijd genoten (en voorgangers) buiten de programma's. Die programma's bevatten weer een grote dosis romantische muziek („het Concertgebouworkest is een roman tisch orkest, aldus artistiek leider drs H. J. van Royen) voor de abonnees op de normale woensdag- en donderdag avondseries. Zij vinden dat uiteraard fijn. want geen beter vertolkingsap paraat voor deze muziek dan het Concertgebouworkest; dat ditmaal behalve onder Haltink ook weer drie vaste gastdirigenten krijgt (Colin Da- vis, Eugen Jochum en Kirill Kondrasjin) en dat ook een paar keer (voor het eerst weer sinds 18 jaar) onder leiding van de nu 82 jarige Karl Böhm zal staan. Je moet natuurlijk voorzichtig zijn met zo'n bejaarde man. vandaar dat hij maar voor één weekje gecontracteerd kon worden. Verder zullen de oude Van Otterloo en de jonge De Waart voor 's lands eerste orkest staan, en er zijn vele grote solisten geëngageerd om de be kende en geliefde solowerken weer eens perfect te laten horen: Igor Oistrach (Vioolconcert Bruch), Mau- rizio Pollini (Planoconcert Mozart) Vladimir Ashkenazy (Pianoconcert Rachmaninoff). Gilels (Pianoconcert Mozart) Alfred Brendel (Pianocon cert Beethoven) en zo meer. Harpiste Vera Badings zal een eerste uitvoe ring voor Nederland geven van het Harpconcert van Ginasteraen verder zijn Theo Olof en Herman Krebbers (Dubbelconcert Bach) en de schei dende Tibor de Machula (Cellocon cert Haydn) present. Het aantal abonnementsconcerten is verminderd met vier. waarvoor men een aantal losse-verkoopconcerten op vrijdagavond in de plaats brengt; om een nieuw publiek te trekken. Wat de C-serie (voor eigentijdse mu ziek) zal brengen wordt op een afzon derlijke persbijeenkomst bekendge maakt. In elk geval komen Berio, Henze en Lutoslawski eigen werken dirigeren. Hettriangelsystcem leder remcircuit werkt op drie wielen Remeffect bij een delect1 ir< uit: i .1.80". Een circuit op iedere as Voorwielen worden in normale ge vallen bij het remmen met meer dan de belli belast De achterwielen be reiken dus alléén niet de remwerking van ca. 50%. Gescheiden remcircuits zijn de eerste stap naar een veiliger en betrouwbaarder remsysteem. Raakt één remcircuit defect, dan behoudt u altijd de remt apat iteit van het tweede. Dat roept dan onmiddellijk de vraag op: Hoe groot is die resterende remkracht? Het antwoord hierop hangt at van het gekozen systeem. Vast staat, dat de remwerking van de voorwielen groter is, dan die van de achterwielen. De voorwielen moeten dus altijd, onder alle omstandigheden functioneren. Als ieder remcircuit nu de twee voorwielen en één achterwiel bedient, behoudt men bij uitval van één circuit 80"/.. van de remkracht. Bovendien komt bij deze triangelverdeling de bestuurbaarheid en koersvastheid van de wagen niet in gevaar. Volvo toonde zich met deze oplossing nog niet geheel tevreden. Want hoe is de bedienbaarheid van de remmen bij het uitvallen van een circuit? Daarvoor ontwikkelde Volvo wat heet: De tweetraps hoofdremcilinder. Door deze vinding blijft de rempedaalslag altijd gelijk en kan de bestuurder even snel reageren als bij een volledig functionerend svsteem. Er is zelfs geen verhoogde pedaaldruk nodig. Het enige wat merkbaar is, is het brandende waarschuwingslampje op het dashboard. De remmen zelf Op alle vier de wielen plaatst Volvo servo-bekrac htigde schijfremmen. Voorwielen worden bij het remmen zwaar der belast dan de achterwielen Dit verschil in belasting kan bij krachtig remmen blokkeren van de achterwielen tot gevolg hebben. Daarom bouwt Volvo in elk remcircuiteen remkracht verdeler, waardoor een betere remwerking en een exceptio neel laag sliprisico wordt verkregen. Om het risico op een defect in een remt ircuit te beperken, maakt Volvo de remleidingen van een nieuw soort koper- legering, die volledig roestbestendig is. Op de achterwielen plaatst Volvo aparte remtrommels voor de handrem. En Volvo zou zijn kwaliteitsnormen negeren als de handrem niet met stalen kabels, die van hefboom tot de trommels beschermd zijn, werd uitgevoerd. Volvo's filosofie Het remsysteem van uw auto is begrijpelijkerwijs één der meest vitale onderdelen. Even begrijpelijk zijn de inventiviteit en de inspanning, die Volvo daarin investeert En op zijn beurt is dat illustratief voor de consciëntieuze manier, waarop Volvo auto's bouwt Met het oog op de wezenlijke belangen van de automobilist: Veiligheid, economie en comfort. En dat zijn vergelijkingsmaatstaven, die tellen voor mensen, die bewust hun auto kiezen. «•MM» s Sffl 24 systeem Primair ren» ircuit op alle vier de wielen en heide voorwielen door een tweede. Bij uitval van het primaire circuit een rpsterend remellect van maximaal 60V Vergelijk een Volvo uit de 240-serie met de wagen, die u rijdt of wilt rilden. Gebruik daarbij Volvo's Checklist, beze Checklist ligt voor u klaar bij iedere Volvo-dealer. En in ieder geval zendt Volvo u op aanvraag de Chec klist toe. Een briefkaart aan DAF-VOLVO Personenauto Nederland BV, postbus 16, Beesd, is voldoende. Diagonale circuits leder c ircuit bedient een voor- en een achterwiel. Remeffect bij een defect(ir«uit:ca 50%. Koersstahiliteit is In gevaar DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Stationsweg 2. Beesd. i *3 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9