Uitzicht op echt gesprek over Europese ontwapening in achel kondigt volksoorlog" Rhodesië aan Argentijnse junta blijft drie jaar aan de macht Amerikaans veto voorkomt conflict tussen VS en Israël f Situatie in Libanon nog steeds chaotisch Pindadoppen voor Jimmy Carter 'urkse generaals ,^)or rechtbank regens „Lockheed' Russische geleerde zegens steun aan acharow ontslagen ook over atoomwapens gesproken gumenten om taktische kernwapens gaat worden, vergroot de kans op in Europa te stationeren. Hoessein en Assad zonder succes „Aanvaring" in IJslandse wateren ERDAG 27 MAART 1976 BUITENLAND TROÜW/KWARTST.7 ^VPUTO (Reuter, UPI, AP) De presidént van Mozambique, d mora Machel, heeft een volkenoorlog in Rhodesië aangekon- gd, die „het blanke racistische regime zal doen wankelen en dfepgaande veranderingen in Zimbabwe (Rhodesië) zal brengen" de „frontlijnpresidenten" waren ook Nkomo en Moezorewa. Moezorewa zei na afloop dat een verzoening tus sen de twee vleugels aanstaande was, terwijl volgens Nkomo de hele zaak niet aan de orde was geweest. Laatste troepen Vandaag zal Zuid-Afrika zijn laatste soldaten uit Angola terugtrekken. Acht maanden lang hebben daar Zuidafrikaanse strijdkrachten ge vochten in de burgeroorlog en zijn zij als beschermers opgetreden van dui zenden vluchtelingen. Deze laatste militairen bewaken de Irrigatiedam van Calueque en de waterkrachtcen trale in Roeacana, 25 km van de Zuidafrikaanse grens. Hun aantal wordt op verscheidene honderden geschat. Er zijn ook nog wat Zuid afrikaanse soldaten die de circa 5000 Angolese vlüchtelingen verzorgen in een kamp in Pereira Deca, 30 km ten noorden van de grens met zuidwest- Afrika. Zuid-Afrika besloot tot te rugtrekking na de verzekering van Angola dat het zich niet zou bemoei en met de betrokken installaties, die door Zuid-Afrika zijn gefinancierd. Angola gaf de verzekering via VN- secretaris Waldheim, na bemidde ling door Groot-Brittannië. Toch Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de VN is voor gisteravond tóch bijeengeroepen ter behandeling van de klacht van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid dat Zuid-Afrika in Angola agressie zou hebben gepleegd. De voorzitter van de raad. Thomas Boya van Be nin. heeft hiertoe besloten. Aanvan kelijk was gemeld dat de bijeen komst niet door zou gaan omdat Zuid-Afrika besloten heeft zijn laatste troepen uit Angola terug te trekken, maar die maatregel lijkt niet alle Afrikaanse tegenstanders van het Zuidafrikaanse beleid te hebben overtuigd. Uit diplomatieke kring verluidt, dat ook China het debat graag gehouden wil zien om de kwestie van de Russische interven tie in Angola ter sprake te brengen. 1 chel zei dat op de retourvlucht eifeuit de Zambiaanse hoofdstad °tesaka tegen een verslaggever van blad Noticias. In Loesaka zijn cle Mr ..frontlijnpresidenten" in zuide- Afrika bijeen geweest. Behalve e chel zijn;dat Seretse Khama van k tswana, Nyerere van Tanzania en oenda van Zambia. Na afloop van |t overleg was geen verklaring uit geven. 0 chel zei in het gesprek dat de n sidenten waren bijeen gekomen k' een nieuwe, gemeenschappelijke op stapel te zetten om de rapende strijd in Zimbabwe (Ro- 1 ië) te verhevigen en de Rhode- :he economie in de wortel aan te ten. Hij zei verder dat de presiden- hadden gesproken over de oorza- van de „arrogantie" van Ian ith (de leider van de blanke min- bfheidsregering in Rhodesië) ge il k aan verantwoordelijkheid, ziek- iad, gekheid of doodsangst", k sloor het volk 3er de leiders van de twee vleugels de Afrikaanse nationale raad J >TC: de zwarte nationalistische be ging in Rhodesië) zei Machel dat zichzelf hadden vertegenwoor- jd. „De werkelijke leider van Zim- bwe zal door het volk worden ge- sen."De gematigde vleugel van de Jrikaanse nationale raad wordt ge il door Joshua Nkomo die tot vori- week vrijdag over een politieke lossing van het conflict in Rhode- met Ian Smith heeft onderhan- ld. De radicale vleugel van de NAC %dt geleid door bisschop Abel -efeezorewa. Hij verwachtte meteen D\n onderhandelingen met Smith" tejen heil meer. het eind van het overleg tussen De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Jimmy Carter, is in Madison in Wisconsin met pindadoppen bekogeld. De oud-gouverneur van Georgia die het in de voorverkiezingen zo goed doet, kwam uit een restaurant in Madison waar hij het woord had gevoerd aaii een lunch. Een rechercheur beschermde Carters gezicht door er een actetas voor te houden. Het incident deed zich voor toen de voormalige pindaverbouwer Carter zijn eerste campagnebezoek aan Wisconsin afsloot. BUENOS AIRES (AP,UPI,Reuter) In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is bekend gemaakt dat de nieuwe militaire junta van plan is drie jaar aan de macht te blijven. Een hoge legerofficier zal gedurende deze periode als president optreden. NEW YORK, TEL AVIV, CAIRO (AP. UPI, Reuter) Het Amerikaanse veto in de Veiligheidsraad vari'de Verenigde.N^tifts tegen een anti-Israëlische resolutie hééft een^wiane crisifc ift#e betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten voorkomfefi- Dit verklaarde de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken. Yigal Al- lon, na een gesprek van een uur met de Amerikaanse ambassadeur in Is raël. Malcolm Toon. Israëlische regeringsautoriteiten hadden zich bijzonder geïrriteerd ge toond over een toespraak van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. William Scranton; eerder deze week tijdens het debat over de onrust op de westelijke Jor- daanoever. Scranton had de Isra ëlische nederzettingen in het door Israël bezette gebied een hinderpaal voor de vrede genoemd. Bij de stemming over de resolutie die in bijzonder gematigde termen ge steld was. bleken de Verenigde Sta ten de enige tegenstemmers te zijn. In een gisteren in Tel Aviv gepubli ceerd vraaggesprek verklaarde de Is raëlische minister van defensie. Sji- mon Peres, dat Israël z'n Arabische minderheid gedurende de afgelopen 28 jaar fout had benaderd. Eerder hadden de leiders van de bin nen de Israëlische grenzen van vóór 1967 levende Arabieren besloten om zich niet bij een oproep van de com munistische Rakah partij voor een algemene staking op 30 maart aan te sluiten. De staking was bedoeld als protest tegen het onteigenen van land in Galilea. JNKARA (UPI) Twee Turkse jcbtmachtgeneraals en een kolonel qilJen op 7 april terechtstaan op Beschuldigingen die verband hou- eiki met het Lockheedschandaal. Dit fffeft een woordvoerder van de uürkse luchtmacht bekendgemaakt, wy zei dat de voormalige bevelheb- MADRID (UPI) De Spaanse politie heeft gisteren alle exemplaren van de eerste roman over de dood van gene raal Franco in beslag genomen. De politie haalde de exemplaren bij de drukker weg op last van een rechtbank in Madrid. Algemeen wordt verwacht dat gene raal Videla, de leider van de staatsgreep, waarbij president Isabel Peron werd afgezet, het presi dentschap zal gaan bekleden. De pre sident zal verantwoording schuldig zijn aan de militaire junta. De militaire junta heeft alle stakin gen verboden en de zeggenschap aan zich getrokken over universiteiten, vakverenigingen en staatsbedrijven. Vijf uiterst linkse partijen zijn buiten de wet gesteld. Het verbod treft niet de op Moskou georiënteerde commu nistische partij. Sinds de val van president Isabel Peron zijn in winkels in Argentinië weer producten verschenen die in de laatste maanden van haar bewind niet meer te krijgen waren. Verder is een prijsdaling opgetreden die vooral bij vleeswaren in het oog loopt. Gisteren zijn de lagere scholen in Argentinië weer open gegaan en maandag beginnen ook de middelba re scholen weer. De sfeer van rust in de hoofdstad is intussen vergroot doordat soldaten en gepantserd ma terieel uit de straten zijn terug ge trokken en het leven nu weer zijn gewone gang gaat. Perscensuur De perscensuur vooraf is opgeheven, maar van de kranten wordt wel ver wacht dat zij zich zullen matigen bij hun berichtgeving en bij voorkeur die berichten zullen geven die de positie van de militaire junta verster ken. Ondanks het feit dat niet alle partijen verboden zijn blijft er wel een verbod van kracht op politieke activiteiten. Buitenlanders die zich met de politieke situatie inlaten zul len over de grens worden gezet. De militairen hebben gisteren wa pens ten toon gesteld die gevonden zouden zijn in het ministerie van so ciale zaken en het hoofdkwartier van de metaalbewerkersvakbond. Deze daad lijkt er op gericht te zijn de peronistische beweging bij het volk in diskrediet te brengen. De vroegere minister van sociale zaken. Lopez Re- ga. die nu in Spanje woont, wordt ervan beschuldigd met overheidsgel den een ultra rechtse organisatie in stand te hebben gehouden die poli tieke gewelddaden pleegde. Volgens diplomatieke kringen js er een groot aantal arrestaties verricht door de militairen. Onder de arres tanten zouden zich ook het parle mentslid Raul Lastiri en diens vrouw bevinden. Lastiri is de schoonzoon van Lopez Rega. De Verenigde Staten zijn inmiddels overgegaan tot officiële erkenning van de militaire junta. Terreuracties Ondertussen verklaarde de Egyp tische minister van defensie. Moham med Gamasy. dat tijdens zijn bezoek aan Frankrijk, hij wapenleveranties had toegezegd gekregen en Franse hulp bij de vestiging van een wapen industrie in Egypte. Noch de Franse minister van defensie, noch Gamasy wilden aan het einde van Gamasy's bezoek bekend maken hpeveel en welke Franse wapens Egypte ,zou ontvangen. In Wenen verklaarde..de. directeur van het kantoor van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) in Boe dapest dat de PLO acties gaat onder nemen tegen splintergroepen die zich met terreuracties bezighouden. Jay- yab bracht een bezoek aan Wenen om de mogelijkheden van de opening van een PLO kantoor in Oostenrijk te onderzoeken. De Oostenrijkse kanselier had enkele dagen geleden William Scranton, Amerikaans ant- bassadeur bij de Verenigde Natiè'i. spreekt rijn veto uit tijdens het in de Veiligheidsraad. al laten weten dat bij tegen de ogi ning van een dergelijk kantoor 1 Wenen geen bezwaar zou hebben In Bonn verklaarde een woordvoet- der van het Westdüftse mlnlste van buitenlandse zaken dat Bondsrepubliek geen toestemnr voor de opening van een fLQ 1 toor in de Westduitsë hoofdstad z<$ verlenen. Hij reageerde op een i. klaring van de vertegenwoordig) van de PLO in West Duitsland, Al dallah Frangi, dié de verwacbtfn had uitgesproken binhen korte 1 een dergelijk kantoor te kunnen 0$ nen. Frangi had verder gezegd da president Sadat van Egypte tljdehs zijn bezoek volgende week aan West Duitsland op toestemming voor de opening van een PLÓ kantoor bij de Westduitse regering zou aandringen. nfet van de luchtmacht, generaal NAVO-landen willen nu ook praten over taktische kernwapens AlDkava. en twee onderge- r w 'tymin Alpkaya, en twee onderge- nchikten door een militaire ai^chtbank zullen worden berecht we- Pfens het vervalsen van officiële stuk- e^n. Als zij schuldig worden bevon- ofcn kunnen zij veroordeeld worden it gevangenisstraffen van zes jaanden tot drie jaar. Ipkaya nam op 5 maart ontslag na ithullingen dat hij 30.000 dollar Tlim 75.000 gulden) had ontvangen de Italiaanse maatschappij Air- ^lia die 40 in licentie gebouwde ^öckheed-F-104-vliegtuigen aan f/jirkije had verkocht. Het geld werd (vonden in een kluis op het hoofd- door Peter Voten ,n: -- r----- -- De besprekingen tussen de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en het Warschau Pact over de 'fdècumorten stond™datheTbe' verminderin8 van de hoeveelheid troepen en wapens in Centraal-Europa (MBFRl hebben een deted was voor slachtoffers van n'euwe wending genomen. Na drie jaar hardnekkig weigeren hebben de NAVO-landen zich bereid tdbevingen in Turkije. verklaard ook te praten over taktische kernwapens, dat zijn de kernwapens met een beperkte vernietigingskracht. ij ït r°k>SKOU (Reuter. UPI) De Rus- ;che geleerde Igor Melchuk, die in ttiari in de „New York Times" een Tot nog toe wilde de NAVO alleen spreken over de conventionele bewa pening. zoals de traditionele wapens genoemd worden ter onderscheiding van de atoomwapens.Het feit dat nu binnen de NAVO zelf waren tegen deze wapens bedenkingen gerezen. Velen twijfelden aan hun bijdrage aan de Westerse veiligheid en aan de geldigheid van de oorspronkelijke ar- vooruitgang in de bijna stilstaande onderhandelingen, ook al zal het maar een bescheiden vooruitgang lTi^-fSEsSST^ mi H»V zijn. Het was echter ccn oven onver in afdrukken waarin hij het rnjiHpliik-P Sid nnnrtankpliike st.an in nam voor de bekende dissident en er Üeikundige Andrei Sacharow, eft gisteren tegen westerse ver- iggevers gezegd dat hij uit zijn nctie is ontheven. ilchuk zei dat hij donderdag van hd academische raad van het insti ut voor taalwetenschappen in ie uskou te horen heeft gekregen dat ;n bij het instituut niet langer van diensten gebruik wenste te ma- Alle top-functionarissen van instituut hadden hem in verband Tjiftt de brief gekritiseerd, aldus dchuk. ee j zou tot het schrijven van de brief sloten hebben omdat „zwijgen zou tekenen dat hij zijn vier kinderen meer recht in de ogen zou kun- n kijken." In de brief had hij ook bioloog Kovalev verdedigd. Deze r e rd in december tot zeven jaar o^rkkamp veroordeeld en drie jaar 'banning in verband met tegen de e^ssische staat gerichte activiteit, er ivalev was lid van het Russische nité voor de rechten van de mens. arvan ook Sacharov lid is. 3»d "fin mijdelijke als noodzakelijke stap in de pogingen om van Europa een veili ger gebied te maken. Het Warschau Pact heeft sedert het begin van de besprekingen over be- perxing van de bewapening in Centraal-Europa steeds geweigerd al leen te spreken over de conventionele bewapening. De Sowjet-Unie en haar bondgenoten voelden er niets voor. hun sterkere conventionele positie op te geven. Ze stelden voor om te spreken over het totale militaire evenwicht, dat naar hun oordeel de oorzaak van de „stabiele situatie" was geweest. Het Warschau Pact stelt dat de militaire kracht van bei de blokken evenzeer bepaald wordt door de luchtmacht en de kernwa pens. Daarom horen de taktische kernwapens in de besprekingen thuis. (Taktische wapens zijn be stemd voor een beperkt, militair ge bruik; strategische daarentegen zijn bestemd voor massale vergelding in het vijandelijk land.) Deze voor de hand liggende, beslist niet onjuiste redenering als ook de bereidheid van het Oostblok om ook de eigen taktische kernwapens te be perken. brachten het Westen in een welhaast onhoudbare situatie. Dit te meer omdat ze bij de eerste voorstel len zelf ook geen onderscheid maak ten tussen conventionele bewape ning en kernbewapening. De gebrek kige voorbereiding van de besprekin gen in het Westen kon door het Oostblok gemakkelijk uitgebuit wor den. Opneming van de taktische kernwapens in de besprekingen leek onvermijdelijk, als men ooit wat zou willen bereiken. Maar niet alleen aan de kant van het Oostblok bestonden goede argumen ten om de atoomwapens in te bren gen in de MBFR-besprekingen. Ook Toen in het begin van de jaren vijftig atoomwapens werden geïnstalleerd in Europa, was daar veel voor te zeggen. Ze vormden een aanvulling op de zwakke Westerse conventione le macht en tevens een geloofwaardi ge afschrikking voor de Sowjet-Unie zolang dit land zelf geen atoomwa pens had. De Amerikanen dachten met de kernwapens bovendien goed koper uit te zijn gezien de hoge kos ten die het op de been houden van een leger met zich mee brengt. Bovendien moedigde de ervaring van de Verenigde Staten met de oorlog in Korea aan tot de strategie van de „massale vergelding". Een oorlog zou dan kort duren en zonder grote vee- liezen aan de eigen zijde verlopen. De ontwikkelingen hebben deze rede neringen twijfelachtig, zo niet on houdbaar eemaakt De Sowjet-Unie kreeg atoomwapens waarmee het heel Europa zou kun nen vernietigen. In de loop van de jaren zestig werd de strategische macht van de Sowjet-Unie zo groot dat de Amerikaanse „nucleaire ga rantie" aan Europa een stuk minder geloofwaardig werd. Amerika kon Europa niet meer ongestraft verdedi gen door middel van een „massale vergelding", wanneer in Europa een conflict met tactische kernwapens zou uitbreken. De pogingen om de geloofwaardigheid van de Ameri kaanse garantie te herstellen door een „selectief" (zorgvuldig uitgeko zen) gebruik van een „beperkt aan tal" atoomwapens zijn naar de me ning van velen niet overtuigend. De koppeling van de tactische kernwapens aan Amerika's strate gische macht blijft onzeker zolang Amerika zelf kwetsbaar is. Maar de onzekerheid van deze situatie geeft de tactische kernwapens nog altijd een rol in de „afschrikking", hoewel die rol meer psychologisch dan wer kelijk is Het besef of de erkenning dat het woord „tactisch" best weggelaten kan worden als de tactisch kernwa- Dat betekent dus een verdediging door conventionele afschrikking. De techniek van uiterst nauwkeurig geleide wapens (en binnen afzienbaa- re tijd ook de kruisraket voor verder gelegen militaire doelen) is in het voordeel van de verdediger en maakt het beter mogelijk conflicten te"be perken tot militaire doelen. De Sowjet-versie van de „Blitzkrieg" dient zo goed mogelijk te worden gekeerd door een conventionele ver dediging die niet noodzaakt tot een snel grijpen haar atoomwapens. Daarmee kan worden bereikt dat een conflict, dat volgens de strategen van de Sowjet-Unie op westers gebied moet worden uitgevochten, enigszins beperkt blijft. De kosten van de moderne uiterst nauwkeurig geleide wapens zijn maar een fractie van de prijs van de wapens waartegen ze gericht zijn. Dat biedt de mogelijkheid grote aan tallen ervan te produceren om zo hun effectiviteit te vergroten. Om een voorbeeld te geven, een antitankwa pen kost ongeveer 8000 gulden en wordt geïnstalleerd op een afvuur- installatie van ongeveer 50.000 gul den. Maar het wapen wordt gericht op een tank die 1 tot 1.5 miljoen gulden kost. Velen vinden 7000 tactische kernwa pens in Europa onnodig veel. Sommi gen noemen zelfs 1000 of 2000 al vol doende. Hoe dit ook zij. voorlopig heeft de NAVO voldoende onderhan delingsruimte om de tactische kernwapens in te brengen bij de be sprekingen in Wenen. Het is wel van belang dat het westers bondgenootschap onderhandelt vol gens een welomschreven plan. dat bestand is tegen kritiek en oppositie van het Oostblok. Een aantal vragen dient van te voren te zijn be antwoord. De NAVO moet weten om Het is echter gemakkelijk om met welke tactische kernwapens en om pens in Europa worden gebruikt, heeft velen in het Westen ook kri tischer gemaakt. Gezien hun lading zijn tactische kernwapens veelal niet te onderscheiden van de strate gische. Vormen de tactische kernwa pens, gezien hun vernietigingskracht nog wel een aanvulling op de conven tionele bewapening? Kan West- Europa wel vertrouwen op een verde diging die de vernietiging van het eigen grondgebied met zich brengt? Ook hier werkt de onzekerheid in het voordeel van de afschrikking. Maar als die afschrikking faalt, rest de NA VO alleen nog een verdediging met enorme risico's. Is dat geloofwaardig en geoorloofd? Tactische kernwa pens met een aanvullende taak op de conventionele verdediging brengen een groot en voor velen onaan vaardbaar risico met zich; Europa's veiligheid wordt dan gedeeltelijk ver zekerd door hoogst onveilige wapens. Dit leidt van zelf tot de volgende vraag: is het nodig om zo sterk te rekenen met tactische kernwapens bij de verdediging van Europa? Kan de NAVO het niet af met de conventi onele wapens? In de huidige situatie lijkt het alleszins verantwoord een groter accent te leggen op een con ventionele verdediging en minder te steunen op atoomwapens. De finan ciële middelen en de huidige mankracht van de NAVO zijn hier voor toereikend. Met de grote uitzon dering van het aantal tanks is de NAVO nergens duidelijk minder sterk dan het Warschaupact. In een aantal opzichten is de NAVO zelfs sterker. BEIROET (DPA, UPI, Reuter) Ondanks de bemiddelingspt gingen van Koning Hoessein van Jordanië in de Syrische hoof< stad Damascus is de situatie in Libanon gisteren onverander i chaotisch geweest.Terwijl Hoessein met de Syrische presidec Hafez Al-Assad confereerde duurden de gevechten in Beiroet e i andere delen van Libanon onverminderd en verbitterd voort. heeft van zijn kant verklaard sta» te blijven houden met de christelijk strijdkrachten, de militia van Piew Gemayel's falange en de gewapend strijders van de Nationaal-Liberal partij van minister van binnenlands zaken Camille Chamoun. In Jounie zei hij; „Ik bekleed mijn ambt o grond van de wet en dat zal ik blijve doen tot het einde van mijn mar daat. zoals de constitutie dat vooi schrijft, ook al wordt er voor die tij een nieuwe president gekozen." Dez uitspraak lijkt de hoop op een me Syrische bemiddeling nagestreefd compromis-regeling in rook te doë opgaan. Deze regeling werd maanda uitgewerkt door Franjieh. premie Karami en de meeste andere be langrijke politieke leiders in Libj non. In de overeenkomst werd aanb< volen de grondwet te wijzigen om d voortijdige verkiezing van een niét we president op wettelijke basis to te staan. Inmiddels is dit plan echt* achterhaald door de militaire ontwtt kellngen. In Damascus heeft zich de afgelopen dagen ook een vooraanstaande Rus sische functionaris opgehouden. Het is de leider van de Russisqhe delega tie bij de conferentié over het Midde n-Oosten in Genève. Vladimir Wino- gradow. De gesprekken tussen Hoes sein en Al-Assad zijn volgens politie ke waarnemers bedoeld om de be middelingsinspanningen, van Syrië en Jordanië te coördineren. Reservetroepen In de havenstad Junieh, vijftien kilo meter ten noorden van Beiroet, waar president Soeleiman Frandjieh zich schuilhoudt, hebben reservetroepen van de falangisten zich verzameld. Waarnemers menen dat onder aan voering van Frandjieh en Pierre Ge- mayel, de christenen en falangisten een nieuwe aanval op de moslems milities voorbereiden. De moslemse hebben het grootste gedeelte van het land onder controle. Zij hebben gis ter gedreigd de christelijke ha venstad Jounieh. te zullen beschie ten. Kamal Junblatt. de meest pro minente linkse moslemse leider, heeft in een in Beiroet verschijnend dagblad verklaard dat „wij oor logsschepen hebben, die naar Jou nieh zullen opstomen. Ik vind het jammer voor Jounieh omdat die stad. waar wij veel vrienden hebben, van uit zee zal worden beschoten." getallen te manipuleren. Belangrij ker is dat de militair-technische ont wikkelingen van de laatste jaren een sterke conventionele verdediging mogelijk hebben gemaakt. Bovendien zou zo n verdediging be ter beantwoorden aan de Sowjet- militaire strategie, zoals die in het kader van het Warschaupact wordt toegepast. De moderne techniek heeft aan de geleide wapens een ui terst grote precisie gegeven zodat ze met succes tegen tanks en vliegtui gen inzetbaar zijn Daarom is het mogelijk een massale, snelle aanval onaantrekkelijk te maken met be hulp van conventionele middelen. welke vervoersmiddelen het gaat. Hebben ze een afschrikkingsfunctie of een vullende conventionele taak. Wat gebeurt er met de van de nucle aire taak vrijgekomen mankracht? Enz. Hopelijk zullen dé MBFR- besprekingen echt beginnen, nu de tactische kernwapens ook punt van overleg zijn geworden. (In plaats van de rubriek van Victor Zorza deze week een bijdrage van de politicoloog Peter Volten uit Stanford. De beuapeningsproblematiek komt vandaag ook aan de orde op het CDA- congres over vrede in veiligheid dat in Arnhem wordt gehouden.) Doorvechten Majoor Hoessein Awwad, een van de belangrijkste legerofficieren, van het Libanees Arabische leger heeft aan gekondigd door te zullen vechten in de heuvels ten oosten van de hoofd stad om zijn eenheden binnen het bereik van het nieuwe hoofdkwartier van Franjieh te brengen. Franjieh LONDEN (DPA) In de IJslandse visserijzone zijn vrijdag het Britse fregat „Galater" en de IJslandse pa trouilleboot „Baldur" met elkaar in aanvaring gekomen. De partijen ge ven elkaar de schuld van het ge beurde. Volgens het Britse ministerie van defensie probeerde de „Baldur" op weg naar een groep in de IJslandse 200 mijlszone vissende Britse trei ters. het Britse fregat te snijden. Het IJslandse ministerie van buiten landse zaken verklaarde daarente gen dat de ..Galater" het andere schip had geramd De schade was licht. Verslag SACHAROV-hwring geschreven door Drs. A. Kamsteeg zoals het N D. dat heelt weer gegeven m een aantal artikefen, nu gebundeld in een handzaam docu ment. Verkrijgbaar door storting van/5.85(4.95 90cv porto) op gironr. 2720701 t.n,v. H-.-vid- Velde, de Lijnbaan 58. Bedum. roet vermelding Sacharov

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7