Beheerste bestrijding van onkruiden vindt erkenning mm dichtbij ê- J\J U UvJ Lyj VAN EEN LEZER IK installeer U Tas lid wan oe commissie ter contróle van oe DE -?rins Bernhard p zakenman Ahmed" ^dicijn tegen Wraine niet voor ,t^ngere vrouwen Tsluit gewijzigd »r uitbreiding ""«■behandelingen Utrechts eredoctoraat voor P. Zonderwijk commissiE TER commissiE die CONTRÓLF VAN VERmEENDE OmKOOfpRAKTljKEN cohtroleeRT ziehier uw eigen darmpoliep vitamines foefje het weer Gunstig weekend Achttien maanden voor heler RDAG 27 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 -idense Times: pen onzer verslaggevers 'ERDAM De Londense Ti- leeft gisteren op de voorpagina bericht gebracht dat prins ,ard „nauwe zakelijke banden •houdt met de sheik Ali Ahmed, l'n het hoofd staat van de finan- ïsmaatschappij Finance Inter ntal". ilgens de Times „mysterieuze" led voerde onderhandelingen ter iciering van projecten in Euro- j Lfrika. het Midden-Oosten en de r nigde Staten. „Enige van deze mislukten en hierover r^nen klachten bij de prins van jjc ikken partijen". 3e tdijk zou aldus de Times ijjien bevestigd dat de sheik een 1 jonlijk vriend van de prins is en n prins Bernhard de heer Ali Ah- wel heeft geholpen met intro- Idfies bij zakenmensen, iiheik zou zich hebben bezigge- en met de bouw van hotels. openbare gebouwen, met everanties en de „operaties van nee Intercontinental" zouden l „geheimzinnig" zijn. ieer Ahmed vertelde de Times le prins alleen met hem contact gehad over investeringen voor rlandse bedrijven. De sheik ende dat hij een grote financie- maatschappij zou vertegen- digen. :en prins Bernhard als lid van Tereld Natuur Fonds", verklaar- hmed tegenover de Times. Hij toe dat de prins voor hem een ie introductiebrief aan koning an van Marokko had gestuurd", voormalige Duitse bankier. Christiari Heydecke, zou zich '(Maandenlange vruchteloze on- andelingen. bij prins Bernhard Ahmed hebben beklaagd. De ier zou daarna een brief van tdijk. gedateerd op 9 september hebben ontvangen. De inhoud ^de brief was: „Zijne koninklijke heid is een persoonlijke vriend sheik Ali Ahmed en kan niet ven dat uw beschuldigingen cor- zijn. Hij beveelt aan u in verbin- te stellen met sheik Ali Ahmed J ïeent dat de meningsverschillen y^rel zeker door persoonlijk con- kunnen worden opgelost". Imes heeft van stafleden van de vernomen dat invloedrijke per- ook prins Bernhard. een be- aan Ali Ahmed brachten in >den. deeen onzer verslaggevers 'j HAAG Medicijnen tegen mi- he die ergotamine of verwante d|en bevatten, mogen niet worden tcuikt tijdens zwangerschap. Het le: van groot belang dat daarop bij al aflevering door de apotheek l i|t gewezen, schrijven twee ftiterdamse medici in een gelijktij- da publicatie m het Nederlands e Ichrift voor geneeskunde en het dermaceutisch weekblad.De mees- in deze preparaten mogen door inlpotheek zonder recept worden cht. aldus vrouwenarts dr. P. E. rs en patholoog-anatoom M. J. ir-Bioemkolk. Vaak gebruiken tiënten deze geneesmiddelen lurig achtereen en gaan zij niet in; hun arts voor een nieuw recept, petie bijsluiter staat wel vermeld io#iet middel in de zwangerschap mag worden gebruikt, maar de latjuiter wordt niet altijd meegele- In het patiëntenmateriaal van ilhelmina Gasthuis, waaraan liden verbonden zijn, vonden de irs in de periode 1960-'74 zes Hen van ergotaminegebruik zwangere vrouwen, waarvan er ;n miskraam kregen. In hoever- •r sprake was van een oorzake- 'erband, is niet met zekerheid te n. Maar er is zeker reden voor iichtigheid. ieen verslaggever (ECHT Als het aantal transplantaties in Nederland gaat stijgen, zal staatssecretaris qriks een uitbreiding van de ca- Iteit voor kunstnierbehandeling meer dan de helft mogelijk ma- Hij heeft het Besluit bijzondere inhuisvoorzieningen daarvoor :igd. Vorig jaar werden 157 iplantaties uitgevoerd, tegen 1974. Er zouden er ongeveer londerd per jaar nodig zijn. vol- een advies van de Ge- ieidsraad. Met zijn bijstelling de staatssecretaris van igezondheid de berekeningen lat advies, die aangeven hoeveel ;nier-capaciteit er nodig is, eer er minder wordt getrans- •erd. De heer Hendriks wil de voortaan jaarlijks bijstellen. Dorzaken van de geringe toena- van transplantaties noemt hij tekort aan donor-nieren, onvol- de mankracht en accommoda- de academische ziekenhuizen, T" ft ontbreken van deskundigheid y iciliteiten in andere ziekenhui- j|om donor-nieren te verwijderen conserveren. Overigens meldt /fltichting Eurotransplant dat het J tal donor-nieren vorig jaar flink van 138 naar 187 Dat lijkt in te hangen met de begin vorig getroffen honorariumregeling het verwijderen van donor- in. Eurotransplant verwacht dit 180 transplantaties in Neder ig en een aanbod van 200 Pjjren. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Dat de universiteit van Utrecht het eredoctoraat als maatschappelijk breekijzer heeft ontdekt, zou misschien wat kras gezegd zijn. Maar van de vijf geleerden uit binnen- en buitenland die gisteren dit traditionele huldeblijk in ontvangst namen, was er wel degelijk één die het kreeg met een stevige bijbedoeling. De heer P. Zonderwijk, hoofd van de flppr* fnnflirt afdeling Onkruidkunde en onkruid- ucc" Dr. Zonderwijk ervaart de verhou ding tussen economie en natuurbe houd niet noodzakelijk als een conflict. „In dit dualisme sta ik. en ik heb er geen moeite mee." Onkruid is. daar blijft de landbouw hard in. elke plantesoort die in grote hoeveelhe den concurreert met het gewas. Maar daar volgen gqen vanzelfsprekende conclusies uit. Bestrijdingsmiddelen zijn te duur geworden om vanzelf sprekend te spuiten. Uit kennis van het soort „onkruid" volgt inzicht in het karakter van de concurrende in vloed. Dan komt het moment om rustig na te denken. Wat is de concur rentiekracht in dit geval precies? Tot waar moet je economisch gaan met bestrijding? Is het probleem met werktuigen aan te pakken? Of met een combinatie van mechanische en chemische methoden? Ook de grondvoorbereiding kan belangrijk zijn. om de ontkieming van onkrui den te bemoeilijken. „De kiemingsbi- ologie levert vaak oplossingen, en wordt daarom steeds meer bestu deerd." Elk compromis laat meer van de na tuur over. En dat blijkt vrij ver te kunnen gaan zonder de landbouwer ongelukkig te maken. „Er wordt in Nederland 130.000 hectare bieten ge teeld en dat zou onmogelijk zijn zon der chemische onkruidbestrijding. Maar is perfectie tot het laatste on kruid verdwijnt, nu de juiste weg?" De Nederlandse akkers tonen het te gendeel aan. bestrijding van de Planteziektekun- dige dienst in Wageningen. kreeg zijn onderscheiding niet alleen vor de gro te kwaliteit van zijn wetenschappelij ke arbeid. Het is ook onze bedoeling, aldus erepromotor prof. dr J J. Barkman, om hiermee de positie van de beheerste, genuanceerde onkruid bestrijding te versterken. In zijn contacten met boeren, biolo gen en bestuurders heeft de heer Zon derwijk al een gezaghebbende positie opgebouwd. „Maar wij willen accen tueren dat wij daar waarde aan hech ten." Het is voor een belangrijk deel aan hem te danken, zei prof. Barkman, dat de situatie in Neder land op het gebied van onkruidbe strijding „niet onbevredigend" is. Hij praat al vijfentwintig jaar lang over milieubeheer. Zijn diepgewortelde in zicht dat elke ingreep in de levende natuur zijn weerslag heeft op alle mogelijke andere verschijnselen in diezelfde natuur en dat die weerslag zot klein mogelijke moet blijven vónd nog gehoor ook. Dat heeft bijgedragen tot wijzigingen in het beheer waardoor wilde planten en wat daar op en tussen leeft, op nieuw tot ontwikkeling konden ko men. „Als bioloog", lichtte prof. Barkman ons toe. „zag ik liever hele maal geen onkruidbestrijding. Maar dat is niet met de landbouwpraktijk te verenigen. Waar het dan om gaat. is het vinden van een zinvol mi nimum." Terugdraaien Dr. Zonderwijk maakt ook vegetatie- kundige opnamen, wetenschappelij ke beschrijvingen van de plantesoor- ten zoals die in een bepaalde situatie in onderling verband voorkomen. Dat deed hij ook al toen de akker onkruiden er nog in alle glorie waren, en dat is materiaal waar we nu op terug kunnen vallen, zegt prof. Barkman. „Want dat is de situatie waar we weer heen moeten. Persoon lijk ben ik wel eens bang dat zelfs jonge, radicale milieu-activisten al leen de hudige toestand tegen verde re aanslagen proberen te verdedigen. Maar we moeten eisen dat de toe stand wordt teruggedraaid." Op dat punt zijn wegbermen misschien de stukken „natuur" waar de filosofie van dr. Zonderwijk voor het publiek het duidelijkst zichtbaar wordt, sinds het systeem van alles doodspuiten wat geen gras is. steeds meer wordt verlaten. Daardoor en dank zij aan gepaste maaischema's keren allerlei wilde planten terug. Uit een oogpunt van natuurbehoud niet te onder schatten. nu we met al die grote lappen bij kruisingsvrije autowegen langzemerhand 25.000 hectare weg berm hebben. Prof. Barkman vindt dat er nog meer mogelijkheden in zitten. „Je zou taluds op het zuiden kunnen opbouwen met kalkrijk zand of leem. Dan komen er vanzelf heel bijzondere plantenge meenschappen." Zwerftochten Hoe krijgt een man een zo zichtbare invloed op de plantengroei in Neder land? Pieter Zonderwijk werd in 1924 in Hellevoetsluis geboren. Verhuist naar Den Briel. „Ik ben opgegroeid in de duinen." Op zijn eenzame zwerftochten maakt de levende na tuur een diepe indruik op hem. Na de oorlog maakt hij in Wageningen de hbs af en staat dan voor de keus: als werkstudent naar de landbouwho geschool. of zich volledig op een maatschappelijke functie con centreren. Hij kiest bewust voor het tweede en gaat werken bij de Plantenziekte- kundige dienst. Onkruidbestrijdings middelen blijken fantastisch interes sant. („Het idee dat deze plant blijft staan en die doodgaat.") Maar het zijn ook moeilijke dagen. Na het res pect voor het fluitekruid op Voorne, de confrontatie met de man die flui tekruid bestreden wil hebben. Zijn grondhouding dat je met de natuur voorzichtig hebt te zijn. blijft. „En wanneer je dan tot het inzicht komt dat een bepaalde toepassing van een bestrijdingsmiddel bewijsbaar geen enkel economisch doel heeft, maar wel een verlaging van de kwali teit van de natuur veroorzaakt, dan gaan je ideeën aan kracht winnen." Het is plezierig na die eindelo- De man die het fluitekruid weg wil ze droge kou van maart (over hebben omdat hij vindt dat het niet netjes staat, krijgt in Zonderwijk een tactvolle maar overtuigde tegenstan der. Zijn ideeën winnen zichtbaar aan kracht. Wat ooit de afdeling Onkruid bestrijding van PD was. heet tegen woordig Onkruidkunde en Onkruid bestrijding in die volgorde. Zon derwijk is er sinds 1965 hoofd van. de laatste vier jaar (als niet-academicus) in de rang van wetenschappelijk hoofdambtenaar. Dr. P. Zonderwijk Wet Een belangrijk werktuig voor dr. Zonderwijk is sedert de jaren zestig de Bestrijdingsmiddelenwet. Daar mee kan toelating voor bepaalde doe len worden tegengehouden wanneer onevenredige schade zou worden toe gebracht aan planten of dieren „waarvan de instandhouding ge wenst is". In de onlangs aangenomen wijzigingswet is het criterium nog ruimer gesteld: schade aan planten of dieren „in een mate die niet aan vaardbaar is". Dat is niet alleen ruim. maar ook betrekkelijk vaag. Wie be paalt wat niet aanvaardbaar is? Dr Zonderwijk: ..Hier kan alleen een we tenschappelijke bewijsvoering ge bruikt worden. Als ik bewijzen kan en dat kan ik dat breedbladige platen in een wegberm de groei van het gras remmen (en nog gratis ooki zodat er minder vaak gemaaid hoeft te worden, dan zijn die planten nuttig en is hun instandhouding gewenst en moeten ze niet weggespoten wor den." (Niet alle provincies vertonen op dit punt al evenveel begrip.) In een beschouwing over het eredoc toraat van de heer Zonderwijk schrijft de Nijmeegse professor V. Westhoff in het Vakblad voor biolo gen: „Dat een agrarisch en tevens biologisch deskundige zoveel voor het natuurbehoud heeft weten te be reiken zonder ooit aan gezag in de agrarische wereld in te boeten, is hoogst opmerkelijk. Dit resultaat is te danken aan een combinatie van volstrekte integriteit en openhartig heid. tact. onbevreesdheid, gemoti veerdheid en onvermoeide werkkracht, dit alles gedragen door een door niemand betwiste deskun digheid." En „Men mag de rijksuni versiteit Utrecht dan ook van harte gelukwensen met haar beslissing, die haar siert en eert." Als ze op tijd op het idee gekomen waren, had de heer Zonderwijk kennelijk ook in Nijme gen wel eredoctor kunnen worden. En misschien zelfs wel in Wage ningen. Tekeningen, bij voorkeur in lig gende formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde ver melden. Voor geplaatste pren ten is er een boekenbon. onder redactie van loes smit Ondanks de op school opgedane kennis blijken maar weinig Ne derlanders te snappen hoe hun eigen lichaam in elkaar zit. Gaan ze met een kwaal of pijntje naar de dokter, dan kan die ze wel vertellen wat er aan de hand is. maar zo'n uitleg zegt vaak niet veel. De arts spreekt als vakman nu eenmaal een andere taal dan de leek die voor hem zit en ge hoorzaam ja knikt. Misschien zal de patiënt niet eens durven zeg gen dat hij het niet begrijpt en is hij al blij met een recept. Eigen lijk is er voor veel gesprekken tussen arts en patiënt een verta lingnodig en die is er nu. Een boekje met zes kleurige platen van het menselijk lichaam, dat ..Waar zit dat. dokter?genoemd is. Het boekie komt bii huisartsen in de spreekkamer te liggen: die kunnen dan aan de hand van de platen de patiënt precies laten zien waar het om gaat en waar het zieke orgaan zit. Het is een uitgave van een farma ceutische handelsmaatschappij (RIT Nederland BV in RijswijkI. maar het idee is van de arts J. Koopman uit Groenekan. Hij geeft les aan studenten die aan de Utrechtse universiteit in oplei ding zijn voor huisarts, maar hij is ook zelf jarenlang huisarts ge weest. De voorlichting aan de pa tiënt heeft hem altijd al hoog ge zeten. Hij vindt die voorlichting van zo groot belang, dat hij op het idee kwam een boekje met teke ningen temaken, waarmee de arts de patiënt vlug kan laten zien waar het om gaat en de patiënt makkelijk kan begrijpen wat de dokter bedoelt. Als huisarts heeft hij vaak genoeg ervaren dat veel patiënten dat toch wel graag wil len. Bovendien heeft hij een klein onderzoekje onder honderd pa tiënten ingesteld, natuurlijk niet representatief voor heel Neder land. maar toch interessant: bijna driekwart van die honderd zei graag meer over hun kivalen te uil ten begrijpen, iets meer dan •tien procent wilde er het liefst maar helemaal niets van horen en de rest liet alles liever aan de huisarts over Zes platen getekend door Rhij na de Graaf staan er in het boekje, toaarin steeds een afbeel ding van het menselijk lichaam centraal staat. Al die platen be handelen de meest voorkomende klachten, en de organen die met die klachten te maken hebben zijn dan zowel op hun juiste plaats m het afgebeelde lichaam te zien als los daar omheen, compleet met aandoeningen. Plaat D bijvoor beeld gaat over het maag-darm stelsel Rondom hel getekende li chaam zijn onder meer gegroe peerd een slokdarmvernauwing, een liesbreuk, darmpoliepen, galstenen en zweren aan maag en twaalfvingerige darm. overigens heel wat smakelijker om te zien dan in werkelijkheid. Het boekje is gratis, maar wel uitsluitend voor huisartsen. De buitendienst-medewerkers van RIT brengen nu eens niet alleen pilletjes poeders en andere ge nees- en verbandmiddelen mee. maar ook Waar zit dat. dokter Volgens de maatschappij is het boekje met enthousiasme ontvan gen en is de vraag er naar boven verwachting. Zelfs artsen die het alleen bij een collega gezien heb ben. bellen op voor een exemplaar Tot nog toe is er maar één huisdokter geweest die het boekje weigerde: die zei het niet nodig te vinden zijn patiënten in formatie te geven En nu maar hopen dat alle anderen die wel vol goede voornemens zijn. er ook de tijd voor willen uittrekken als puntje bij paaltje komt. Slangenvlees smaakt meer naar kip dan naar vis of varkensvlees Wie een paar keer per week een maaltje gifslang naar binnen werkt wordt sterk, vrolijk en le venslustig en dit vlees zou dan ook heilzaam zijn voor herstellende zieken en mensen met een zwakke gezondheid. Tenminste, volgens de baas van een slangenrestau rant in Tokio, die dagelijks zo n vijftig klanten met gifslang voedt, vooral mannen van middelbare leeftijd die geloven dat ze er extra fit van worden. Eigenaar Inada, een van de vele slangenrestaura teurs in de Japanse hoofdstad, be weert dat zijn slangen erg voed zaam zijn en dat ze boordevol vita mines zitten. Hij is tevens de chef kok en bereidt dus zelf verse slan gen voor zijn klanten. Hij grijpt ze levend en wel uit een doos of uit de etalage, hakt de kop met de gif tanden er af. vangt het bloed in een glaasje op. stroopt de huid er af en haalt de botten, het hart en de lever er uit. Het vlees wordt gebakken, gegrild of zo'n beetje geklutst met eieren. Een maaltje „mamoesji" (onge veer twintig gulden) wordt het meest gevraagd. Mamoesji is een kleine, giftige inlandse slang, maar er zijn ook uit India geïm porteerde cobra's, die in saké. dus op min of meer sterk water, wor den bewaard. Bij zijn bordje slang drinkt de klant graag een glaasje vers bloed van het reptiel, maar ook in de huishouding is men daar niet vies van slang. Voor dat doel worden bepaalde soorten tot een bruin poeder verpulverd: dat poe der wordt als medicijn ingenomen of als een soort kruiden in het eten verwerkt. Overigens is Japan niet het enige land waar je slang kunt eten Op het Italiaanse eiland Sar dinië bijvoorbeeld is het heel nor maal dat een deel van een visscho tel uit stukjes slang bestaat en op de markt kun je ze gewoon per pond kopen, zij het dood en ont daan van hun giftanden. Dc bijna vijfentwintig kilometer lange autoweg bij Los Angeles, al tijd zo abnormaal druk dat je er nauwelijks vooruit komt. heeft er een vorstelijke rijstrook bij gekre gen: de diamant-expresbaan. Er rijdt maar een enkele auto op. niet omdat dit stuk weg alleen voor bij zondere personen bestemd zou zijn. maar wel omdat er alleen au to's op mogen met minstens drie mensen er in. Wie dus in z'n eentje of met man of vrouw op stap gaat. moet al sukkelend aanzien hoe die enkele bevoorrechten voorbijschie ten. Maar slimme, vaak ook hippe vogels hebben al een foefje voor die trage één- of tweelingen bedacht: zij staan langs de kant van de auto weg met een bordje, waarop staat dat ze voor één dollar per rit ..te huur" zijn. Voor hoogstens twee dollar aan lifters kan een eenzame automobilist zodoende ook van de opschietstrook gebruik maken. Van onze weerkundige medewerker igens erg bruikbaar voor onze boeren) een vrij gunstig wee keinde in uitzicht te kunnen stellen. Na wegtrekken van een buienstoring, uitzaksel van een 950mb diepe depres sie ten zuidoosten van Groen land, krijgen wij vandaag en morgen een weertype zonder al te veel natte trekjes. Het blijft voornamelijk droog en bovendien laat de zon zich niet onbetuigd. Eén en ander zal op den duur zijn uitwer king op de temperatuur niet missen maar niet overal in den lande is er reden nu op slag de lentevlag buiten te hangen. Het zuiden van Ne derland maakt morgen, maar vooral maandag en dinsdag de grootste kans op zacht DEN HAAG Wegens heling van ongeveer 120 kostbare aquarellen en een aantal middeleeuwse handschrif ten. afkomstig uit de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. heeft de - «rhtiire trek rechtbank in Den Haag vrijdag de *'eer ™et 39-jarige handelaar A. G.. conform de pns n eis van de officier van justitie veroor deeld tot 18 maanden gevangenis straf. De rechtbank achtte het ver weer van G. dat hij niet wist. dat de bewuste goederen uit de Koninklijke Bibliotheek waren gestolen, niet ge loofwaardig. op dat moment op 10 graden. Londen 11, Parijs 14. Rome 15. Malaga 16 en Madrid 21 graden. Ik vernam via de redactie Rotterdam, dat een dame in die stad de laatste weken op vallend statisch geladen is ge weest. Bij het aaien van haar hond en het aanraken van metalen knoppen van deuren vonkte het aardig. In een an der geval had een persoon we ken achtereen erg veel hinder van pijnlijke „opdonders" bij het in- en uitstappen van zijn auto. De vonken sloegen ge makkelijk door zijn over hemd en vrij dikke overjas heen. niet meer dan vier tot vijf graden. Normaal voor het lichtschip Noordhinder is in deze tijd van het jaar ruim zeven graden, voor Terschel- Meer naar het noorden kan lingerbank 5.5 graad. De dit front plaatselijk hoogste waarden van het jaar misschien nog wel wat nattig- worden normaliter eind au- heid loslaten en meer bewol- gustus gemeten voor deze king geven maar regen van twee schepen respectievelijk veel betekenis zien wij er niet 17.5 en ruim 17 graden in de uit vallen Verder kan de tem- laatste week. Augustus is ook Een volgend oceanisch warmtefront zou een steentje bijdragen in deze. kunnen peratuur in het midden en de maand met de grootste on vooral noorden moeilijk ho- weerfrequenüe. In twintig Tenslotte liggen deze opvang van warmere zuiden buien ook een fikse storm, ger worden zolang de wind uit jaar tijd werden in het water streken het dichtst bij een windjes. Die kunnen er ko- waarvan de bemanning op het' westen blijft waaien en langs onze kust in totaal 64 en hogedrukgebied van meer men na verplaatsing van het het weerschip Lima zijn deel over het Noordzeewater 57 onweersdagen waargeno- dan 1030 mb in de Golf van zwaartepunt van hogedruk kreeg. Polen is nu ook defini strijkt. Dit is door de maartse men waarbij het eerste cijfer Biskaje met uitbouw tot de naar midden-Europa. tief verlost van winterweer: winterse kou duidelijk ach- geldt voor de kust van Zuid- Alpen Bovendien zijn Lim- in het zeegebied ten zuiden Warschau gistermiddag om tergebleven. De temperatuur Holland en het andere voor burg en Brabant de eerst aan- van IJsland is het zeer onstui- vier uur plus vier graden. Hel- ervan bedraagt op de meeste bet zeegebied ten westen van gewezen provincies voorde mig geworden met naast sinki nog min 1. Berlijn stond plaatsen langs onze kust nog de kop van Noord-Holland. Van Commenee (CNV): Groei collectieve voorzieningen onder één procent houden SLEEUWIJK De voorzitter van de hout- en bouwbond CNV. D. van Commenee. vraagt zich af of de col lectieve voorzieningen op de wat lan gere termijn niet met minder dan een procent per Jaar moeten groeien. Hij zei dit gisteren op een bondsver gadering in Sleeuwijk (gem. Wer kendam). Voor een -succesvolle stimulering van de werkgelegenheid acht Van Commenee het noodzakelijk dat de inflatie de kop wordt ingedrukt. Het CNV stemt in met het beleid van de regering dat hierop is gericht. De hiertoe noodzakelijke verlaging van de arbeidskosten maakt het ge wenst. ons geruime tijd te matigen in onze eisen, zowel op het gebied van de collectieve voorzieningen als met betrekking tot de hoogte van het reële inkomen, aldus Van Comme nee Hij vindt het een taak van de overheid om met plannen voor be perking van de groei van de collec tieve voorzieningen te komen Dat moet snel gebeuren, zodat de vakbe weging de tijd wordt gelaten om met de leden te overleggen, zo zei de bondsvoorzitter. HOOGWATER 7ondan 28 maart VliMlniren 041-13 03 HartnevlieuiUBen 103-13 18 Rotter dam 2 45-13 20 SrheveninRen 59.14 jg iJrnui den 2 38-14 53. Den Helder 5 56-18 32. Harlingen 9 37 20 53. Delfzijl 10 56 23 01

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5