Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! reinkapers krijgen allen Itraf van veertien jaar Rijkspostspaarbank Nieuwe woonvormen voor gehandicapten Vliddelharnis haalt kapperskampioen in 'V- JOHANN SEBASTIAN BACH ..sterse cultuur eist collectieve berechting i „Een baai moet ienbaai blijven: Eerlijken recht oor zee. V jgat f Coopvaert. ijptabak voor irofessionals. 1.95(1) De Nieuwe Mode dick holthaus Oosterschelde 11 uw nationale spaarinstelling Belangrijke plaats voor dienstverlening in nieuwe eenheden n METZLER- 'oespraak van burgemeester, muziek van harmonie m:w Een nieuw boek over De Thomascantor van Leipzig, zijn voorouders en nakomelingen, door Ad Vos U kunt f.5,50 BESPAREN UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORD NUMMER 5 FRANEKER VOORDEELCOUPON ;F RDAG 27 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 «en onzer verslaggevers ÜfeEN De zeven Zuidmolukse kapers van de trein bij Wijster elk veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf. Daarmee am de rechtbank in Assen tegemoet aan de wens van de 5lï lachten voor gelijke straffen, die ook door de verdediger mr H. J. Droesen was bepleit. De officier van justitie, mr C. J. van enbeek had straffen gevraagd van twaalf, vijftien en achttien afhankelijk van de persoonlijke rol die elk van de verdach- bij het gijzeldrama heeft gespeeld. (resident van de rechtbank, mr F. 'liek verklaarde dat er nog wel overwogen dat Eli H. een extra e rol heeft gespeeld. Hij kwam op idee van de kaping en was ook Zq Iwerkelijk steeds bij hetombren- styvan de gijzelaars betrokken. Vol de rechtbank kon dat echter ndSits doordat ..de psychische druk de omstandigheden voor en tij- deze kaping het sterkst in de joon van deze verdachte zijn uit- cing heeft gehad". Hiermee wordt uvjjeld dat Eli H. weliswaar een gro- s aandeel in het gebeuren had. dat zijn persoonlijke rol toch t worden gezien als passend in gu gezamenlijke optreden van de hers. zvir de achtergrond waaruitzij han- en. zei mr Fliek: „de rechbank telt niet aan de oprechtheid van H gedrevenheid (door hun iedeaal - d en evenmin aan de hoge waarde, o le verdachten aan de verwezenlij- eg van dat ideaal hechten." I.I de Zuidmolukse KNIL-mensen :aleft die in 1950 noodgedwongen mr Nederland kwamen, werd over- 'tfen: „Nederland heeft ten aanzien deze gezagsgetrouwe onderda- niet kunnen voldoen aan hun naar vrijheid en onafhan- ui jkheid. De rechtbank laat echter ag (Advertentie) nadrukkelijk na de vraag te be antwoorden of en in hoeverre de Ne derlandse overheid in de staats- en volkenrechtelijke verhoudingen van die tijd anders had kunnen of moeten handelen." Geconstateerd werd door de rechtbank echter wel dat er een dui delijk verband bestaat tussen het ..gefrustreerde vrijheidsideaal" van de Zuidmolukkers en de betrokken heid daarbij van de Nederlandse rechtsorde. „Vanuit die betrokken heid zullen de deelgenoten in de Ne derlandse rechtsorde - in het bijzon der de overheid - moeten doen wat in hun vermogen ligt om de positie van de in Nederland wonende bevolkings groep van de Zuidmolukkers te be grijpen en te verlichten. Daartegen over zal die bevolkingsgroep de grenzen en de beperkingen moeten erkennen, die thans in de weg staan aan de erkenning en bevordering van hun onafhankelijkheidsideaal". Volgens de rechtbank is tussen deze twee polen een spanningsveld „waa rin de vonk van de agressie maar al te gemakkelijk kan overslaan." Te hoog opgevoerde verwachtingen bij de Zuidmolukkers over wat realiseer baar is en anderzijds uitlatingen die getuigen van onvoldoende begrip voor de positie van de Zuidmoluk kers in Nederland, hebben in be langrijke mate bijgedragen tot de ontlading 'die ondermeer drie men senlevens eiste." (De rechtbank doelt hiermee kennelijk op de „uitlatin gen" van premier Den Uyl, minister Van Doorn en Kamervoorzitter Von deling - red.) Aan de andere kant nam de rechtbank de ernst van de gepleegde misdrijven in aanmerking, het leed dat berokkend werd en de in de samenleving opge wekte onvrede en verontrusting. Ge weld is in de Nederlandse rechtsorde onaanvaardbaar en moet onmisken baar duidelijk worden gestraft. Psychiatrische ziektebeelden hebben bij de kaping geen rol gespeeld. De rechtbank oordeelde dat de geestelijke betrokkenheid van de verdachten bin nen het kader van het gehele gebeuren, ieders strafrechtelijke verantwoorde lijkheid in beginsel gelijk maakt. Ver der verklaarde de rechtbank dat de verdachten welbewust hebben gehan deld in strijd met de normen en waar den en naar willekeur welbewust en gruwelijk twee mensen hebben gedood. Het opleggen van de straf moet overi gens niet worden gezien als een bijdra ge tot een oplossing van het achterlig gende politieke probleem. „Dat moet door een goede, gezonde communi catie." Westers Door het gelijktrekken van de straf fen krijgen de twee leiders Eli H. en Paul S. vier jaar minder dan de offi cier heeft geëist. Daarentegen is de straf van de twee jongste verdachten twee jaar hoger uitgevallen dan de eis. De overige verdachten krijgen een jaar minder. De officier van jus- Twee jaar voor bezit negen kilo heroïne Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag de 32-jarige Chinese restauranthouder E. H. A. uit de hoofdstad wegens het in bezit hebben van negen kilogram heroïne veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek. Tegen de man was twee jaar en zes maanden geëist. De politie vond de partij heroïne vo rig jaar november in de woning van verdachte. De restauranthouder had ter zitting ontkend te weten dat er heroïne zat in de koffers, die hij van een Singapo- re-Chinees in bewaring had. titie had verschillende straffen geëist omdat het Nederlandse straf recht geen collectief daderschap kent en hij vond dat ieder voor zijn deel in het misdrijf moest worden gestraft. Verdediger mr H. W. J. Droesen daarentegen vond dit niet eerlijk omdat dit stoelt op het recht in de westerse cultuur waar de indi vidu centraal staat. De cultuur waar uit de Zuidmolukkers stammen gaat veel meer uit van het collectief. Ir. Manusama is niet ontevreden over het feit dat alle zeven verdachte Zuid Molukkers gelijke straffen heb ben gekregen. Over de hoogte (14 jaar) van die straffen liet hij zich niet uit. De Zuidmolukse president in ballingschap verwacht dat de straf fen door de zeven kapers zowel als de Zuidmolukse gemeenschap zullen worden geaccepteerd. (Advertentie) De Nieuwe Man Wil de winter vergeten. In iets ongedwongens. Iets lichts en luchtigs. Dick Holthaus ont wierp voor hem dit kostuum. Bendien/Smits maakt het. In uni's. twills, linnen. En fijne tweeds. Met een perfekte pasvorm Zoals u in elke goede mode zaak Zult ervaren Inl Bendien/Smits, Almelo pb 64. tel 05490- 12345 Vervolg van pag. I gegaan tot de kust weer een even wicht heeft gevonden. Een zeer voor zichtige schatting laat zien dat de extra kosten van een volledige afslui ting van de Oosterschelde zeker 2.5 miljard gulden zullen bedragen, al dus ir. Bourguignon. Daarbij komt dat een volledige afsluiting van de Oosterschelde ook een groot econo misch verlies betekent. Volgens de heer Lockefeer, voorzitter van de Zeeuwse visserijbelangen (Zevibel), bedraagt dat verlies zeker drie mil jard gulden. Ir. Bourguignon sluit met de gedach te over de afkalving aan bij de Bel gische ir Daniël Stael. die onlangs in een proefschrift wees op het feit dat de afsluiting tot aanzienlijke afschu ring en afslag leidt. Volgens ir. Stael is het waarschijnlijk dat zeer kostba re voorzieningen moeten worden ge troffen om de kust te beschermen. Tweede Kamer De Tweede Kamer-fractie van D'66. die met de PvdA en de PPR voor stander van een open Oosterschelde is. onderzoekt momenteel of het juist is dat rijkswaterstaat bij het onder zoek naar de afsluitbare dam niet zorgvuldig te werk gaat. Volgens het weekblad „Haagse Post" heeft rijkswaterstaat bij de studie bepaalde onderzoeken achterwege gelaten. Volgens enkele topambtena ren van rijkswaterstaat, die anoniem in het weekblad aan het woord ko men, is het onderzoek naar de dam op de bestaande ondergrond afgeslo ten en te duur genoemd, zonder dat het onderzoek volledig is geweest. Zij menen dat ook het onderzoek naar de twee andere varianten onvolledig zal zijn. D'66 trekt momenteel deze bewerin gen na en zal volgende week beslis sen of er parlementaire actie zal wor den ondernomen. RITA Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gehandicapten die niet in een verpleegtehuis willen of hoeven te wonen, maar die toch een zekere ver zorging nodig hebben, moeten zelfstandig kunnen wonen in speciale, aangepaste woonvor- ,,U komt op het goede ogenblik. Ze hadden het juist over u." DEN HAAG Dc ruim een miljoen gehandicapten hebben het recht om toegang te krijgen tot allerlei gebouwen. Neder land heeft zich bovendien inter nationaal verplicht deze toegan- kelijkheid voor gehandicapten te bevorderen. Daarom moet de tegenwoordige ontoegankelijk heid op nieuwe, grootscheepse wijze worden aangepakt en op geheven. Tot deze conclusie komt de Interdepartementale stuurgroep revalidatiebeleid (een adviesorgaan voor de mi nisters die zich bezighouden met het revalidatiebeleid). In een zojuist gepubliceerd rap port komt de groep met een eerste program van actie, waarin zestien voorstellen worden ge daan. Deze zijn onder andere: Er moet een studie komen naar speciaal openbaar vervoer voor gehandicapten. De bouwverordeningen moe ten worden aangepast zodat er meer mogelijkheden voor ge handicapten zijn. Er moeten instructies komen voor dc toegankelijkheid van al le gebouwen waarover de over heid iets te zeggen heeft. 0 De wegenverkeerswet moet worden aangepast om parkeren voor gehandicapten makkelijker te maken. Invalidewagens en dergelijke moeten op meer plaatsen kun nen rijden, hun juridische posi tie in het verkeer moet worden vastgesteld. 0 Televisie-programma's moeten meer worden onderti teld ten behoeve van de gehoor gestoorden. 0 In het houwkunde-onderwijs moet meer aandacht geschon ken worden aan de toegankelijk heid van gebouwen voor gehan dicapten. men. Daarbij gaat het niet zo zeer om de aangepaste wonin gen, die alleen in bouwkundig opzicht verschillen van andere woningen, maar om woonvor men waarin voor de noodzake lijke dienstverlening een be langrijke plaats is ingeruimd. Deze aanbeveling doet een subcom missie van de interdepartementale stuurgroep revalidatiebeleid in een rapport, dat is samengesteld op ad vies van de vorige ministers van soci ale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris van CRM. Eigen huishouding In het rapport worden drie mogelijke woonvormen voorgesteld, afhanke lijk van de belemmeringen, en de behoeften van de gehandicapten. Voor mensen die beperkt gehandi capt zijn, die graag onafhankelijk willen leven, die redelijk mobiel zijn en die met hulp of hulpmiddelen een eigen huishouding kunnen en willen voeren zou er een aantal wooneenhe den moeten komen met doorlopende dienstverlening. De woningen zou den of bij elkaar kunnen liggen (twin tig of dertig bijeen) of temidden van andere flats (mits ze goed bereikbaar zijn). De dienstverlening zou kunnen bestaan uit het verstrekken van war me maaltijden, verzorging bij ziekte en enige persoonlijke verzorging. Voor mensen die sterker gehandicapt zijn, die minder onafhankelijkheid willen hebben, die met of zonder hulp geen eigen huishouden kunnen voe ren en die behoefte hebben aan wo nen in een kleine gemeenschap zou een klein theuis voor twintig tot der tig personen uitkomst kunnen bieden. De dienstverlening zou hier kunnen bestaan uit in ieder geval persoonlij ke verzorging, het verstrekken van maaltijden, verzorging bij ziekte en begeleiding op sociaal en cultureel gebied. Groter complex Voor mensen tenslotte die zeer ern stig gehandicapt zijn, die zo veel mo gelijk onafhankelijk willen zijn, die niet of gedeeltelijk een eigen huis houding kunnen voeren en die be hoefte hebben aan een leven in een aangepaste omgeving waarvan uit eenlopende voorzieningen deel uit maken zouden er zelfstandige woon eenheden kunnen komen die deel zijn van een groter complex. De omvang van het geheel zou tussen de 200 en 400 personen kunnen lig gen. Deze woonvorm zou dezelfde dienstverlening moeten hebben als de tweede, uitgebreid met medische hulp van buitenaf en meer personeel voor de dagelijkse activiteiten. Uiteraard zijn er volgens het rapport mogelijkheden voor aspirant- bewoners om te kiezen uit de drie mogelijkheden, ook al zou hun handi cap hen voor één woonvorm in aan merking laten komen. Volgens de in terdepartementale stuurgroep zijn er op het ogenblik tenminste duizend mensen die een aangepaste woon vorm nodig hebben. (Advertentie) brilieders oogmerk (Advertentie) tn een onzer verslaggevers SlDDELHARNIS In de kapsalon van Karei J. van de Tonnekreek aan het Endpad in Middelharnis zaten gistermorgen net als anders klanten hun frt af te wachten Het enige wat erop wees dat Van de Tonnekreek gisteren is werd verwacht met een wereldkampioenschap herenkappen en een den medaille waren de bloemen en de slingers gekleurd papier. thuiskomst was al even ojivoudig: kapper Van de nnekreek werd ontvan- en n met een hoeraatje van ie v tegenover zijn salon gele- n school, waar het juist j-kwartier was. Gister- ond ging het glorieuzer: rgemeester Van Es kwam i speech afsteken, de har n inie Semper Crescendo" t Middelharnis en de bur- rneester Van der Harst- ind met majorettes uit Ret iltgensplaat (geboorte- lats van de heer Van de (nnekreek) zorgden voor n klinkend festijn, arel J. van de Tonnekreek 9 26 jaar oud. getrouwd. 0O* eft een dochter van vier. n zoon van anderhalf jaar een druk beklante zaak. j begon vier jaar geleden W kappersbediende in de il (tterdamse stadswijk alingen en gaf meteen blijk van artistieke knip- virtuositeit: al in zijn eerste jaar werd hij tweede op de nationale kampioenschap pen voor kappersbedienden. Toen hij negentien was. be gon hij voor zichzelf, eerst in Oude Tonge. een jaar later in het aangrenzende Middel harnis. „Drie jaar heb ik niet mee gedaan aan wedstrijden." vertelt hij, „ik moest m'n zaak opbouwen." In 1972 schreef hij echter weer in en hij kwam meteen bij de hoogste tien. wat hem een plaats bezorgde in de natio nale Nederlandse kappers equipe. Daarna volgden in ternationale successen: in 1973 de grand prix in Joe goslavië. Parijs en Londen, in 1974 kampioen van Ne derland. in 1975 tweede op de wereldkampioenschap pen en weer kampioen he renkappen van Nederland. „Sinds mei 1975 ging ik se rieus trainen voor de we reldkampioenschappen. Ik zal in 1978 mijn titel moeten verdedigen in Düsseldorf. Eigenlijk zou ik met de wed strijden willen stoppen, maar dat zal nu wel niet kunnen. Aan de nationale kampioenschappen mag ik met m'n titel niet meer mee doen. Ik ben daarvoor in de jury geplaatst en dat bete kent een hoop werk. Ach. ik heb misschien wel plannen om naar een grote stad te verhuizen, maar wat dat zal worden weet ik nog niet." In New York waren 125 deel nemers uit alle landen ter wereld. „We werkten twee dagen, de derde dag werd geshowd. Daarna maakte de jury de uitslag bekend." ver telde hij. V hT v-r*. Wereldkampioen Van de Tonnekreek tussen de bloemen Omvang 244 bladzijden, met talrijke illustraties. In fraai gebonden uitvoenng met geplastificeerd stofomslag in meerkleurendruk. Prijs bij voorintekening f 29.50 (qeldig tot 15 mei 1976; daarna f 35.--). "Het boek brengt, met vele détailgegevens uit Bachs leven, de plaatsen waar hij heeft gewerkt, zijn voorouders en nakomelingen, een duidelijk beeld van 'een organist' rond 1700, die later bleek de grootste te zijn op dit gebied, en een uitvoerige bespreking van de vele, vele composities die Bach schreef, de meeste met de opdracht 'Soli Deo gloria' - aan God alleen de eerBehalve veel bijzonderheden over de honderden instrumentale en vocale composities (waarvan er vele verloren zijn gegaan) bevat het boek 70 illustraties". (Trouw) "Het boek is plezierig te lezen. Ad Vos heeft er bijna een roman van gemaant. Zodoende komt men veel te weten over het dagelijks leven van het muzikale gezin Bach en komt zijn muziek dichter bij de luisteraar. Een belangrijk aspect betreft, het godsdienstige leven van Bach. De schrijver laat niet onvermeld dat naar zijn mening uit de feiten spreekt dat Bach een diep gelovig mens was en dat hij zich geroepen voelde in zijn muziek God zo goed mogelijk te dienen. Vos geeft daarvan veel voorbeelden Erg interessant zijn de disposities die Vos geeft van belangrijke orgels in Bachs tijd" (Friosch Dagblad) "Een voortreffelijk boek Ad Vos is bekend bij de NCRV vanwege talloze muziekuitzendingen. hoorspelen en bijdragen aan de NCRV-schoolradio. Deze oucT-collega heeft ons verrijkt met een fijn boek over een van de grootste geesten: Johan Sebastian Bach Nu worden de cantates voor de lijdensweken uitgevoerd, straks gedeeltelijk samengevat in de Mattheus- of Johannes-passion. Duizenden zullen luisteren. Willen we dan niet eens wat meer weten van de man die achter deze muziek steekt?" (Wika L.A.C. van Ginkel voor de NCRV) Als u nü op dit werk intekent. Laat dit voordeel u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs door gebruik te maken van nevenstaande VOOR DEELCOUPON. Zend deze vandaag nog aan uv> boekhandel of (in open envelop zonder postze gel) aan: Zend mij tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: Ad Vos: JOHANN SEBASTIAN BACH. De Thomas cantor van Leipzig - zijn voorouders en nako melingen. Gebonden f 29.50. Naam: Straat: Plaats: Gironummer:Datum: Doorhalen wat u niet wenst. CP-4

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3