orruptie Congestie oups entralisatie iviel bestuur Tribune-groep blijft apieren tijger met iapieren tanden )e hete hangijzers iran Nigeria: Afrika's slapende reus ontwaakt f Het linkse geweten van Britse socialisten iTERDAG 27 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET oor Nico Kussendrager oor staatsgrepen in Afrika lijkt een blauwdruk te bestaan: pfeeg als het staatshoofd van huis is of arresteer hem anders zo snel logelijk, bezet het presidentieel paleis, en het radiostation, lees ?n verklaring voor en stel het buitenland voor een voldongen lit. Door de betrekkelijke onverschilligheid van het grootste deel an de bevolking en de zwakte van het staatsbestel kan op die lanier een kleine groep mannen in korte tijd vaak binnen één acht de macht overnemen. Met tachtig miljoen inwoners is Nigeria Afrika's volkrijkste land. Eén op de vier Afrikanen bezuiden de Sahara is een Ni- geriaan. Door de uitvoer van honderd miljoen ton olie per jaar is Nigeria ook Afrika's rijkste land. Het vindt dat het daarom recht heeft op een vooraanstaande plaats op het wereldtoneel. Afrika's slapen de reus ontwaakt Een belangrijk wapenfeit tot nu toe was de tostandkoming van de ECOWAS, de organisa tie voor Westafrikaanse econo mische samenwerking waarin Nigeria koploper is. Hoe moei zaam de ECOWAS ook op gang komt. er is een eenheid ge schapen tussen de versnipper de Westafrikaanse landen, dwars door de koloniale verle dens heen. Bedoeling is onder linge samenwerking en handel te vergroten, zoals Jamani Co- rea van de conferentie van de Verenigde Naties voor handel en ontwikkeling (Unctad) dat zo graag wil. Ander wapenfeit is de over winning van de MPLA. de volksbeweging voor de bevrij ding van Angola, die in feite ook een zege voor Nigeria is. Onomwonden had Nigeria de kant van de MPLA gekozen, liet steunde de volksbeweging met geld en wapens, pleitte overal in Afrika voor erken ning en stuurde als één der eersten een ambassadeur naar Loeanda. Nigeria was volslagen ongevoe lig voor westerse bezwaren dat een overwinning van de MPLA de Sowjet-Unie in de kaart zou spelen. Het land heeft zelf er varen dat dat niet zo hoeft te zijn. In de strijd met Biafra werd de Nigeriaanse regering gesteund door de Sowjet-Unie. zonder dat de Sowjetrussische invloed in het land sterk is toegenomen. Behalve Moskou steunden de Britten de centrale regering, terwijl de opstandelingen in Biafra China en Frankrijk achter zich hadden. Daardoor liep Nigeria weinig kans speel bal te worden in de strijd tus sen de wereldmachten. Het had na de oorlog aan niemand verplichtingen en dat is mee genomen voor de officiële poli tiek van ongebondenheid die het land nu voert. De verhouding met de Ver enigde Staten is bijzonder koel. De Amerikaanse waarschuwing voor een MPLA-ovcrwinning in Angola is door Nigeria niet in dank afgenomen. Zij werd ..beledi gend voor de intelligentie van de Afrikaanse landen en voor de waardigheid van de zwar ten" genoemd. De Amerika nen zijn toch al niet gelukkig in de houding tegen over hun tweede olieleveranciers. Toen de Nigeriaanse president Go- won destijds een bezoek bracht aan de Verenigde Sta ten had president Nixon 'geen tijd' om hem te ontvangen. Go- won mag dan afgezet zijn. de Nigerianen zijn die slag in hun gezicht nog niet vergeten. t blauwdruk werd het afgelopen ar in Nigeria twee keer gebruikt: rig jaar juli lukte de opzet en werd in einde gemaakt aan het zeven jaar ude bewind van Jakoeboe Gowon, het moment dat deze in de Oegan- se hoofdstad Kampala was. Afge- pen maand mislukte een andere aatsgreeppoging. maar deze maak- wel een eind aan het leven van owons opvolger Moertala Mo- ammed. e nieuwe Nigeriaanse regering, on er Mohammeds vertrouweling Oloe- goen Obasanjo. beschuldigt Go on. die als balling in Engeland oont, bij de greep naar de macht betrokken te zijn geweest. Gowon ontkent in alle toonaarden en het lijkt ook niet zo waarschijnlijk. De staatsgreep was slecht voorbereid en de beramers hadden nauwelijks een politieke beleidslijn. De coup vond plaats na een rijkelijk met drank besprenkeld feest ten huize van de leider, luitenant-kolonel Moesa Dim- ka. Daar vandaan ging hij met enkele volgelingen naar het radiostation, be zette het en las een verklaring voor. Dimka was volgens ooggetuigen zo zenuwachtig dat hij het laatste velle tje van zijn tekst kwijtraakte. Erger was dat legeronderdelen elders in het land na de rede lieten weten niets De vermoorde Mohammed, de huidige president Obasanjo en de afgezette Gowon. (van boven naar beneden) met de gebeurtenissen in de hoofd stad Lagos van doen te hebben. Toen Dimka was uitgesproken begon de radio marsmuziek uit te zenden en sommige Nigerianen houden vol dat het dezelfde band was als toen Go won werd afgezet. Ondertussen was het een ander groepje opstandelin gen nog wel gelukt generaal Moham med om het leven te brengen. Solda ten openden vanuit een portiek het vuur opzijn auto toen Mohammed op weg was naar kantoor, ter hoogte van de ..twaalfde hole" van een golfbaan, zoals later met pijnlijke precisie werd bericht. Geen grote blunders Mohammed was te kort aan de macht geweest om al te grote blun ders te maken. Sterker: hij heeft in een paar maanden meer bereikt dan Gowon in een paar jaar. schreef een krant in Lagos. Feit is dat Mohammed paal en perk leek te stellen aan de wijdverbreide corruptie in het land. Bijna nergens in Afrika werd zoveel gebruik ge maakt van steekpenningen en smeergelden als in Nigeria. Journa listen kregen er al mee te maken, wanneer zij een kamer zochtn: als niet een bedrag aan naira (een naira is ongeveer een kwartjei over de ba lie werd geschoven, had de receptio nist helaas geen kamer vrij. En het laten doortelexen van een verhaal ging een stuk sneller als er een bankbiljet aan vastgehecht zat. En dat is dan nog maar het kleine werk. Er is het verhaal van een mi nister van één der deelstaten die in een paar jaar aan zijn ambt meer dan zeventig huizen zou hebben overgehouden, van miljoenen naira in andere deelstaten die 'zoek' waren en van onregelmatigheden bij de voorbereiding van het 'blackk art festival', dat inmiddels uitgesteld is. Mohammed ontsloeg honderden ho ge ambtenaren en legerofficieren en wipte de militaire gouverneurs van de deelstaten. En er werden verdere maatregelen tegen de corruptie aan gekondigd. een belofte die overigens in de blauwdruk voor staatsgrepen in Afrika past. Andere beslissingen waarmee Mo hammed zijn positie versterkte wa ren het terugbrengen van het geldslorpende leger van tweehonder dduizend naar honderdduizend man. het uitbreiden van 't aantal staten van twaalf tot negentien (een plan dat trouwens al bestond en bedoeld is om de onderlinge vijandigheid kleiner te makcni en de beslissing een nieuwe hoofdstad te stichten om het verstikte Lagos te ontlasten. Ook lukte het hem het economisch leven weer wat beter in banen te leiden. Totdat Mohammed zich zo zeker voelde van zijn zaak dat hij zichzelf en enkele medestanders bevorderde tot generaal, en er geruchten opdo ken dat de corruptie nog steeds be stond. aleen verborgener. Lagere of ficieren en studenten kregen het idee dat er eigenlijk niets was veranderd en de onrust nam weer toe. Maar er zijn geen aanwijzingen dat de coup van Dimka daarmee iets te maken had. De vijf 'C's Mohammeds opvolger generaal Oloesegoen Obasanjo krijgt te ma ken met dezelfde vijf 'C's' als voor gaande regeringen: corruptie (even moeilijk uit te roeien als voorheen), coupdreiging, congestie opeenho ping) die Lagos verstikt, centralisa tie (om de tegenstellingen tussen stammen en deelstaten te verklei nen) en civiel bestuur in plaats van militair. De meest directe dreiging voor een nieuwe coup heeft het bewind onge daan gemaakt door eenvoudigweg dertig medewerkers van Dimka. de beramer van de mislukte staatsgreep, tegen de muur te zetten. Een drastische maatregel, die in en buiten Nigeria grote afschuw heeft gewekt. Congestie van de haven was al ver minderd door een verbod op de in voer van cement: congestie in Lagos zelf moet minder worden door de stichting van een nieuwe hoofdstad in het midden van het land. Door de olie-inkomsten kan Nigeria veel ko pen in het buitenland, maar de te kleine haven kan de aanvoer niet verwerken. Bouwmaterialen, machi nes. allerlei andere goederen stape len zich op langs de kaden en in loodsen. Schepen moeten weken of maanden wachten voordat ze gelost worden. Door de inkomsten uit de olie is ook het autobezit fors uitge breid, in tegenstelling tot het wegen net van Lagos. De stad wekt voort durend de indruk alsof er een ramp dreigt en iedereen paniekerig in de auto is gesprongen om weg te ko men. De heksenketel is zo groot dat de aanslag op Mohammed eerst niet eens zou zijn opgemerkt; ..het zou wel weer een aanrijding zijn". Nieuwe hoofdstad De nieuwe hoofdstad moet het be stuurscentrum worden van Nigeria. Het land is in feite een lappendeken van stammen, talen en dialecten, ontworpen door koloniale machten met pen. passer en lineaal. Er zijn grote verschillen tussen de diverse delen van het land. Vooral tussen het semi-feodale mohammedaanse noorden waar de veelal veetelende Haussa's wonen, het zuidwesten van de tamelijk ..verwesterlijkte" Joroe- ba's en zuidoost-Nigeria. het gebied van de overwegend christelijke Ibo's. De Ibo's wonen in bosrijk ge bied. onder moeilijke natuurlijke; omstandigheden en zijn mede daar door een ondernemend volk. In het; noorden bezetten zij daardoor vaak de beste banen wat tot spanningen; leidt. Dat was één van de ach tergronden van de strijd in Biafra in de jaren zestig. De nieuwe machthebber generaal Obasanjo is een Joroeba en de eerste zuiderling aan het hoofd van de Ni geriaanse regering, sinds de onaf-, hankelijkheid. Obasanjo heeft daar om de volledige steun nodig van generaal Shehoe Jar' Ardoea uit het noorden, de chef van de generale staf. Om de spanningen tussen d<; verschillende landsdelen te verklei nen was al onder generaal Moham med een uitbreiding van het aantal' staten van twaalf tot zeventien aan gekondigd. Civiel bestuur Rust en evenwichtigheid in het lancj zijn een voorwaarde voor de terug keer naar civiel bestuur. Gowon had ooit een burgerbestuur voor 1976 be loofd, maar toen de onrust aan de vooravond van zijn val groeide trok hij die toezegging in. Volgens hem! zou het land vervallen in wanorde en chaos als de militairen zich te rugtrokken. Mohammed had 1979 iij. zijn hoofd voor een burgerbestuur.^ maar door zijn dood en de mislukte» staatsgreep is dat weer op lossej schroeven komen te staan. De mili-./ tairen blijven aan de macht iaf Nigeria. ,Jï loor Bert van Panhuis i Tribune-groep, de harde linkse kern in de Britse Labourpar- Jiij, heeft onlangs een fors gezichtsverlies moeten accepteren. Eerst verwierp de groep in het Lagerhuis samen met de Jonservatieve oppositie een fors pakket bezuinigingsmaatrege len van de regering. Maar toen premier Harold Wilson volgens goed Churchilliaans gebruik meteen daarna de vertrou- 1 wenskwestie stelde, dorst de groep de breuk met de regering - niet aan en ging weer keurig in het gareel lopen. De tegenstan ders van de Tribune-groep, die altijd al spraken van „een papieren tijger" gaven als commentaar: „De papieren tijger heeft zich een stel papieren tanden aangemeten". De Tribunegroep mag dan een be- erkte invloed hebben, zeker wat de irlementsfractie betreft, zij heeft fc^afgelopen jaren de regering op ongelegen momenten voor de Beten gelopen en daardoor voor fél irritatie gezorgd. De laatste (er was dat dus bij het bezuini- ;splan van minister Dennis Hea- jy van financiën, die na afloop van stemming dan ook briesend idliep en de rebellen volgens hun [gen de huid vol schold. De harde i van de groep zal zich daaraan thter niets gelegen laten liggen, gmatische socialisten noemen Tribune-groep ietwat pathetisch iet socialistische geweten" van de jntse Labourpartij. De geur van ^iligheid, die rond de groep hangt nt uit de jaren vijftig, toen de t rondlegger van de groep. Aneurin LX Bevan door de partij werd geofferd &P het altaar van de sociaal- lemocratie. n levari levan. voor zijn vrienden ..Nye". 'as parlementslid voor het Welsh toesdistrict Ebbw Vale, een belang- Ojk leverancier van steenkolen en Be vestigingsplaats van de Britse loogovens. Als vertegenwoordiger an de mijnwerkers hij was lange ijd lid van hun vakbond zat hij an het begin van de jaren dertig R ot zijn dood in 1960 in het Britse agerhuis. Ofschoon Bevan al aan •et einde van de jaren dertig een ijdje op non-actief werd gesteld agens ..rebellie" binnen de fractie an treeg hij in 1945 een nieuwe kans in e\* le eerste na-oorlogse Labourrege- 'em# !nS. die van Clement Attlee. ainjn 'yè zette als minister van ge- andheidszorg hét pronkjuweel van partij, de nationale ge- ondheidsdienst. op poten. Hij had i de loop der jaren een groep links- n,(t °cialistische parlementariërs rond 'ch verzameld, die officieel de Left-beweging heette. De 1 Keep groep stond echter veel meer be kend als de „Bevanites". Bevan en zijn geestverwanten hadden het in die tijd constant aan de stok met het meer gematigde gedeelte van de partij onder leiding van Clement Attlee en de ministers Ernest Bevin van buitenlandse zaken en Hugh Gaitskell van financiën. Toen Gaitskell in 1951 een begro ting indiende, waarin het defensie budget werd verhoogd en op de sociale voorzieningen werd bezui nigd. was voor Bevan de maat vol. Nye. die op dat moment minister van arbeid was trad af. samen met twee collega's: John Freeman en de minister van handelHarold Wilson. Polemieken Samen met zijn vrouw Jennie Lee bezorgde Bevan de partijtop grijze haren. In het blad van de Bevanites, The Tribune, schreven ze felle pole mieken tegen het regeringsbeleid zo scherp dat Nye op een gegeven mo ment naar ternauwernood aan een royement wist te ontsnappen. Zijn eigen kiesdistrict en linkervleugel bleven hem echter op handen dra gen en Bevan werd niet alleen voor enkele jaren 'schaduwminister' maar zelfs plaatsvervangend leider van de partij. De top van Labour berispte en be strafte hem keer op keer maar durfde hem toch niet te hard aan te pakken want Bev,an was het troetel kind van de gewone linkse man. In het in de jaren vijftig nog sterk door klassentegenstellingen geken merkte Groot-Brittannië kon het dan ook gebeuren dat in Londen Nye met een collega over straat liep en een scheldwoord naar zijn hoofd geslingerd kreeg van een heer. die net in een taxi stapte. De taxi chauffeur sprong van zijn plaats er. schreeuwde zijn passagier toe: d r uit sekreet, d'r uit. En vervolgens tot Bevan: Hoe gaat het Nye? Sorry dat dit gebeurde. Kan ik je ergens heen brengen? Aan het eind van de jaren vijftig ging Bevan nog eenmaal de strijd aan om het leiderschap van de par tij maar zijn tegenvoeter Gaitskell won het. Onverwachts overleed hij in 1960 op 62-jarige leeftijd. De Bevanites hebben zich sindsdien rond het blad The Tribu ne geschaard om de erfenis van Nye te bewaren en te verdedigen. Nye's mantel, zoals de opvolging van Be van gewoonlijk is genoemd, werd overgenomen door Michael Foot, de huidige minister van arbeid. Het leiderschap van de Bevanites- Tribunites was zozeer verbonden met het district Ebbw Vale dat foot zijn zetel Devonport opgaf en met gemak de Welshmen achter zich kreeg. De indruk bestaat echter dat Foot veel minder bij de grote massa aan slaat dan zijn illustere voorganger. Er is ook een kentering gekomen in de waardering voor de briljante, zeer intellectuele Foot. Die veran derde beoordeling is begonnen toen Foot twee jaar geleden door Wilson werd aangezocht als minister. De Tribune-groep is sindsdien wat ach terdochtig geworden en vorig jaar zomer is het in feite tot een breuk binnen de beweging gekomen. Directe aanleiding was het inko menspolitiek van de regering- Wilson. die ondersteund wordt, door Foot en de belangrijkste vak bondsleider. Jack Jones van de transportbond. Die scheiding'der geesten is ook bij de stemming over de bezuinigingsplannen gebleken want ofschoon de gehele Tribune- groep ongeveer 80 leden heeft keer den slechts 37 van hen zich tegen Healey en de premier. Naast Foot gingen ook minister Barbara Castle en een aantal andere prominente Tribunites akkoord met de besnoei ingen. Marxisten De groep van 37, die het de toe komstige Britse premier ook moei lijk zal blijven maken, is heel ge mengd van samenstelling en steunt bij de strijd om het leiderschap van de partij minister Tony Benn van energie ofschoon deze zich nimmer tot de Tribune-groep heeft bekeerd. Deze Benn-aanhang bestaat in de eerst plaats uit een groep zeer dog matisch denkende marxisten. De bekendste daarvan is lan Mikar- do. parlementslid voor een Oostlon- dense volkswijk. Mikardo is een oud-gediende uit de tijd van Bevan. die lange tijd leek voorbestemd om op de achterste banken van de Lagerhuisfractie de leider van de Tribunites te worden. Het hoogtepunt van dit streven was zijn verkiezing tot leider van de fractie, anderhalf jaar geleden. Bij de volgende verkiezing voor de lei ding van de fractie werd hij echter gepasseerd en kwam daarna ook niet meer in de voorste regionen terug. Mikardo heeft een groep trouwe aanhangers zoals Jo Ri chardson. de voormalige exportlei der van Mikardo's handelsonderne ming, vakbondsleider Frank Allaun en het militante Lagerhuislid Joan Maynard. Verbitterd Een andere vaste kern in de groep van 37 bestaat uit oud-ministers en staatssecretarissen van Harold Wil son. van wie een deel bijna verteerd wordt door teleurstelling over een plotseling afgebroken carrière. Dit geldt vooral voor Joan Lestor. Ju dith Harten Eric Heffer. Lestor was enkele jaren terug staatssecretaris voor buitenlandse zaken onder Cal- laghan. op hetzelfde moment dat Judith Hart onder zijn supervisie „ontwikkelingssamenwerking" be hartigde. Het is bekend dat Callaghan zielsblij was toen Wilson na het EG-referendum belde dames bij hem weghaalde Lestor keeg een staatssecretariaat op onderwijs en Hart trad uit protest uit het kabi net. Volgens insiders beklaagde Callaghan zich erover dat het twee tal hem steeds maar aan z'n kop zat te zeuren over Chili en Zuid-Afrika. Lestor onlangs in verband met de bezuinigingen afgetreden en Hart laten geen kans voorbij gaan Jennie Lee en haar echtgenoot Aneurin Bevan, de geestelijke ouders van de Tribunegroep, op weg naar het Yoegoslavische staatshoofd maarschalk Tito. om de regering dwars te zitten. De belangrijkste rebel is echter Eric Heffer en hij wordt dan ook gezien als de toekomstige leider van de „nieuwe Tribune-groep". Heffer is een voormalige onderminister voor industrie, die begin vorig jaar ont slag kreeg omdat hij zich niet neer wilde leggen bij de instructies van de premier over het EG-debat. Hef fer is 53 jaar en sinds 1964 parle mentslid voor een district in de Noordwestelijke havenstad Liver pool Net als Nye Bevan is hij een autodidact, en via de hout- en bouwbond heeft de voormalige tim merman zich in de politiek omhoog kunnen werken. Johannes de Doper Vooral in zijn begintijd stond Hef fer bekend om zijn krasse woordge bruik. Zo noemde hü Edward Heath „een diefjesmaat" en andere Con servatieven „arrogante varkens", „smerige huichelaars" of „war hoofden". Naarmate h(j langer in het Lagerhuis meeliep werd h(j wat beminnelijker in de omgang maar in het vuur van het debat wil hij zich nog wel eens laten gaan. Zo toornde hij op het Jongste Labour- congres tegen Wilson. Foot en Jo nes en toen Healy zijn bezuinigin gen in het parlement verdedigde kon men hem „stalinist, stalinist" horen sissen. Heffer die door sommige ministers om het met de letter h goochelende noordwestelijke dialect smalend Heric Effer wordt genoemd is de meest voor de hand liggende opvol ger van Foot ook al wordt daar naast gezegd dat hU liever de rol van Johannes de Doper dan van een socialistische messias speelt. Het is echter de vraag of een nieuwe leider het beeld van de erfenis van Nye Bevan zou kunnen oppoetsen. In het parlement is de invloed be perkt. zeker nu de groep in tweeën is opgesplitst. Meer mogelijkheden zijn er in het partijbestuur dat tra ditiegetrouw altijd linkser is ge weest dan de parlementsfractie. De uispraken van dit bestuur en de resoluties van partijcongressen gaan dan ook altijd veel verder dan die van Labour in het Lagerhuis. De Tribune-groep zal de komende ja ren wel z'n best doen om meer te zeggen te krijgen in de Lager- huisfractie. Bij de twee verkiezin gen van 1974 kwamen er procentu eel veel Tribunites in de fractie en hierop sluit de suggestie aan van lan Mikardo om de stryd vooral in de kiesdistricten te beginnen en te zorgen dat de Labourkandidaat bij de komende verkiezingen een Tri bune-aanhanger is. Een dergelijke uitgesproken figuur zou dan echter de gematigden afstoten naar de Li berale of de Conservatieve kandi daat. Vooralsnog is er weinig kans dat de Tribunegroep gaat wisselen en echte tanden krtigt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13