Zij staan in voor Miele Dynamische prins zoekt de ruimte De Lockheed-affaire en prins Bernhard (6 en slot) Kem EU Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en uommeldroqer. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van r T1LW "B j-v èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. lrllvA0 er is geen betere :RDAG 27 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET l¥ uit de motivering dat politici anders niet vrijuit kunnen spreken, maar roept de verdenking op dat er bin nenskamers wordt getimmerd aan het „wereldkomplot". Het socialis tische Tweede-Kamerlid Piet Dan- kert, die een keer aan Bilderberg deelnam, zegt weinig of niets van een „komplotterige sfeer" te hebben ge merkt. „Er is. hoewel de deelnemers wisselen, natuurlijk wel een vaste kem en er zijn leden die eenmaal worden uitgenodigd en nooit meer terugkeren. Binnen Bilderberg vor men zich natuurlijk ook weer groe pen. Er waren niet alleen vertegen woordigers van multinationals, maar ministers, wetenschappers. EEG- ambtenaren, kortom een vrij brede groep." De journalist W. L. Brugsma, die een keer aan Bilderberg deel nam: „Het was meer een forumdis- Zuid- en Noord-Amerika zegt hij op het vliegveld Soesterberg in gesprek ken met zijn „vrienden van de Bil- derbergconferentie de moeilijkhe den tussen de Verenigde Staten en Nederland over de KLM ter sprake te hebben gebracht." De inzet van de prins voor de KLM is niets nieuws. In 1949 wordt hij com missaris van de KLM en daarna al gauw opgenomen in de raad van beheer. De toenmalige president directeur van de KLM. dr E. H. van der Beugel, nu secretaris-generaal van Bilderberg. zegt in 1962 tegen biograaf Alden Hatch: „Als enige deskundige in de raad van beheer wat vliegen betreft, is hij voor ons erg waardevol. Hij adviseerde ons bij voorbeeld bij de aanschaf van de DC 8. waarmee hij in Amerika had gevlo gen. Hij speelt ook een belangrijke rol in het bepalen van de bedrijfspo- Utlek." De prins is een enthousiast vlieger, behaalde in de oorlog zijn vliegbre vet bij de Britse RAF en uit het een komt het ander voort ontwik kelt na de oorlog vriendschappelijke relaties met de luchtmachten van de NAVO. Hij vliegt met meer dan hon derd verschillende typen toestellen en jaagt zes keer als piloot door de geluidsbarrière. Er groeien ook con tacten met de vliegtuigindustrie. In 1954 bezoekt hij vliegtuigfabrieken in de Verenigde Staten en Vickers Armstrong en de Gloster-fabrieken ir. Engeland en in de jaren daarna vliegt hij als belangstellende ook in Amerika het eerste Starfightertype. In april 1961 vliegt hij in Amerika met de T 38 Northrop, terwijl hij met de toenmalige minister Visser van defensie de nu veelbesproken (op dat tijdstip een jaar daarvoor door Ne derland aangekochte! F-104 Star- fighter van Lockheed opnieuw vliegt. Op 10 mei 1962 vliegt de prins weer als piloot in een toestel van de Lockheedfabrieken. Het is deze keer de Jet Star. hetzelfde toes tel dat hem wordt aangeboden door de Lockheed-fabrieken, bij monde van zijn vriend, de Lockheed- verkoopdirecteur Fred Meuser, maar dat de prins weigert. Volgens persberichten uit die tijd verklaart een Lockheedvertegenwoordlger in Londen op die dag dat de Jet Star wordt beproefd „als lesvliegtuig voor de rijksluchtvaartschool.' Directeur W. Lékay van de rijksluchtvaartschool zegt nu: „Ik heb dat toestel in die tijd zelf be proefd het was overigens niet de kist die we zochten maar de prins hebben we nooit gevraagd het voor ons te testen." Een zeer betrouwbare bron: „Het vliegen van de prins heeft nooit betekend, dat hij over toestel len kon of wilde oordelen; daartoe was hij niet in staat (wie wel. uitge zonderd deskundigen) en hij vloog samen met een eerste piloot." Het is niet bevreemdend dat de tor Huib Goudriaan ...BEPROEFT in 1962 het Lockheed Jet Star straalvliegtuig.. prins ook erecommissaris van de Fokker-fabrieken (die de Starfighter assembleerde), een goede kennis van Thomas W. Jones, directeur van Lockheed en nu van Northrop, be- vriend met de (inmiddels overleden) Lockheed-president-directeur Courtlandt Gross, vanuit de opvat tingen van de Lockheed-directie in Amerika „gunstige adviezen" zou kunnen verstrekken. In Nederlandse luchtmachtkringen wordt hierover gezegd: „De prins heeft nooit advie zen gegeven en uitte zich nooit in die richting; wel heeft hij zich misschien ooit informeel enthousiast hij vloog voorz'n plezier in alle vliegtui gen over een bepaald toestel uit- gelaten." De prins zet zich eind jaren vijftig ook in voor zijn oude J RAF-vriend Fred Meuser. voor wie - hij een betere betalingsregeling be- 2 dingt bij de Lockheed-directie in Amerika. Meuser is dan al enkele jaren, na tot 1954 bij de KLM in New York te hebben gewerkt, verkoop- directeur voor Lockheed In Europa en Afrika. Kleurrijke figuren De prins wordt zich bewust van zijn invloed en van zijn uitstraling als „een echte prins", de zogenaamde „snob-appeal". Als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds zegt hij najaar 1975 in New York: ...Het is een feit. dat ik de gelegenheid heb om zaken als natuurbehoud en he^ behoud van de natuurlijke- hulpbronnen voor te leggen aan die» genen van wier politiek en han- delen de toekomst van het mensdom 2 afhangt." Namen van zijn vrienden uit de - vliegtuigindustrie komen ook voor op de lijst van vooraanstaanden vah het Wereld Natuur Fonds: 2 Courtlandt Gross als bestuurslid en Fred Meuser ais lid van de exclusie- ve 1001-club. Deze club bestaat uit - duizend rijke zakenlieden en vermo- I genden, die van 1971 tot 1973 tien miljoen dollar bijeenbrengen door - elk tienduizend dollar te storten. Ook prins Bernhard heeft tiendui- - zend dollar in de kas van de club gestort. De prins heeft bewondering voor oorspronkelijke en kleurrijke 2 figuren, vol bravoure, uit de wereld j van „big business". Volgens het boek „Vesco" van Robert Hutchinson, probeert de dubieuze internationale- financier Robert L. Vesco. nu ge zocht door de Amerikaanse en Zwit serse justitie, de prins in te schake len voor de juiste contacten in Ne derland. Vesco biedt tienduizend dollar voor de 1001-club aan en dit geld wordt aanvaard. Prins 1 Bernhard krijgt een waarschuwing f van Nederlandse bankiers en als Ro bert Vesco in 1973 in moeilijkheden raakt wordt hij geschrapt als lid van het Wereld Natuur Fonds en ziJLp financiële bijdrage teruggestort. De prins wordt ook geboeid door het vrije ondernemerschap en neemt dat in bescherming. In 1973 zegt hij: 2 „Veel mensen hebben de neiging om J al hun ongeluk, frustraties, verve- ling, eenzaamheid, kortom al hun problemen, die ze vroeger weten aan God. het noodlot, de koning en de regering, nu af te wentelen op ..big business". Op 6 februari van dit jaar houdt hij opnieuw een pleidooi voor J het vrije ondernemerschap in Davos. maar tekent hierbij aan „dat de on- j derneming moet werken binnen het raam van een behoorlijke discipline en van gedragsregels die voor het - correcte en eerlijke verkeer tussen mensen en landen vandaag nage- - leefd moeten worden." Drs. M G. Schenk, bekend publiciste over het koninklijk huis: „De prins is conservatief vergeleken met zijn schoonzoon Claus en is te goed van vertrouwen, omdat hij toch altijd in 2 een beschermde kring heeft geleefd. Er zijn natuurlijk wel enkele men sen. die hem tie waarheid zeggen. maar vijfennegentig procent speelt mooi weer. De Bilderberg-spelregel altijd een beroep op elkaar te kun- t nen doen. biedt bovendien veel mo- gelijkheden tot misbruik voor figu ren. die daarop uit ziin." De prins conservatief? Toch waar- schuwt hij in een gesprek met het__ Amerikaanse News week in 1971 voor de „overdreven con servatieve terugslag in Nederland" en toont hij begrip voor de opstand 2 van de Nederlandse jeugd. Reeds in 1962 onderkent hij dat „de vervui ling van lucht, water en grond en een toekomstige woestijn vol plastic en beton" de mensheid bedreigen. In 1972: „De militaire vliegtuigen doorbreken de geluidsbarrière en 1 verooreaken enveel milieuverontrei- niging als de Concorde, maar daar verheft niemand zijn stem tegen". Nogal in strijd met zijn liefde voor de militaire luchtvaart en het straalvliegtuig? FLEX (Ben van Kaam» de toenmalige rubriekschrij' 2 ver van Trouw schrijft in 1963: „Een van de sympathiekste kanten van prins Bernhard is voor mijn gevoel, dat hij van een prins een mens heeft gemaakt. Prinsen zijn geen godenzo- nen. maar mensen ais u en ik." Oe vorige artikelen verschenen op 5, 6, 9, 12 en 24 maart STERDAM In de nazomer van 1945 antwoordt koningin helmina de toenmalige minister van oorlog mr. J. Meynen diens verzoek prins Bernhard een adviserende functie bij het ;r te geven; ..Daar moet ik goed over nadenken, want mijn oonzoon mag niet slijten." Mr. Meynen: „Bedoelt u dat hij in opspraak mag komen?" De Koningin: „Precies, hij mag n functie krijgen, waardoor zijn naam in opspraak kan en." Prins Bernhard had beseft dat hij het bevelheb- schap der Nederlandse Strijdkrachten (ook van het onder- ndse leger) na de capitulatie van de Duitsers moest neer- jen. p Soestdijk cussie, waar de televisie best bij zou kunnen Een blijvend contact wordt verze kerd door de ongeschreven regel, dat elke deelnemer later een beroep kan doen op alle deelnemers, die hij heeft ontmoet. Prins Bernhard vertelt op 13 februari 1975 openhartig over het nut van de Bilderberg-relaties. Na zijn reis door ïingin Wilhelmina èn de prins len voorkomen dat hij als lid het koninklijk huis bij de poli- zou worden betrokken. Mr. men dringt er dan op aan de toch een taak te geven als lecteur-generaal van de Ko- dijke Landmacht. „Pas toen de Vringin uit de taakomschrijving r i ervan had overtuigd dat deze iserende functie elke directe in- iging in legerzaken uitsloot, was -^bereid mijn voordracht te be- Jhtigen," vprtelt mr. Meynen in een terugblik op deze )de. voormalige minister van oorlog, (officier van de prins en ex- jlnemer aan de Bilderbergconfe- Ities, ziet dit inspecteurschap ids 1970 van de krijgsmacht als jeel) als een van de „uitwegen" ir de prins om binnen de spelre- s van de constitutionele mo- ichie vorm te geven aan zijn da- jidrang. ts doen. Meynen: „Als je dynamisch en rgiek bent en je beseft elke dag je vrouw nummer één is en het eool draagt van het koninklijk s, ga je onwillekeurig zoeken ir een uitweg voor je energie, die niet in conflict brengt met de idwet, en waarbij je toch iets it doen voor de samenleving, is de achtergrond van het harde rken van de prins. Hij wierp in irekken met mij dikwijls de g op: Wat kan ik doen om me ;tig te maken? Dat inspec- irschap zou ik de eerste uitweg len noemen. i tweede uitweg werd zijn werk i goodwill-ambassadeur. Neder- id was zijn koloniën kwijt en in i na-oorlogse jaren hadden we in industrieel potentieel. De ns heeft toen gezegd: Als ik iets n doen om in contacten met iatshoofden ons land de orders te zorgen, die we zo hard nodig heb- p\, stel ik mij ter beschikking. De Irde uitweg voor zijn dynamiek is de door hemzelf gezochte taak in de oorlog gegroeide goede rstandhouding tussen Europa en Verenigde Staten in stand te Uden. Hieruit kwam voort de Bil- rbergconferentie. waarvan de ns voorzitter werd. De vierde uit- g was het Wereld Natuur Fonds larvan hij in 1962 voorzitter rd) waardoor hij buiten de gren- I iets kon doen en niet in conflict am met Hare Majesteit. Ik heb jjd de indruk gehad, dat de Ko- fïn grote waardering had voor de prins aanpakte." reld. Als realist begreep hij dat West- Europa niet op de been kon blijven zonder Amerika. Dr. Paul Rijkens, toen president-directeur van Uni lever. bracht Retinger in contact met de prins en Retinger zag in de prins onmiddellijk de ideale samen bindende figuur om een betere ver standhouding tussen Amerikaanse en Europese niet-communistische leidende figuren op te bouwen. De prins maakte de Amerikaan ex- generaal Bedell Smith, toen hoofd van de inlichtingendienst CIA, warm voor het plan conferenties te hou den, waar vrijuit zou kunnen worden gesproken. Prins Bernhard kende Bedell Smith goed uit de oorlogsja ren. Heeft de CIA, die volgens ex- medewerker Tom Braden verschei dene Europese organisaties finan cierde. ook de Bilderbergconferen- ties betaald? Mr. Meynen: „Ik ont ken categorisch, dat Bilderberg ooit een cent van de CIA heeft gekregen. Ik vroeg geld aan particulieren en verscheidene bedrijven, zoals Unile ver en AKU." De eerste Bilderbergconferentie was op 29. 30 en 31 mei 1954 in het hotel De Bilderberg in Oosterbeek. De prins wordt gevraagd permanent voorzitter te worden omdat hij als prins a-politiek is. Hij leidt alleen de conferenties en neemt niet deel aan het debat. Dr Paul Rijkens: „Nie mand anders dan prins Bernhard zou erin zijn geslaagd oude te genstanders als (de socialist) Guy Mollet en (de conservatief) Antoine Pinay aan dezelfde tafel te brengen. Onderwerpen zijn in 1968 het hoger onderwijs („toen kwamen er alleen onderwijsfiguren" zegt mr Meynen), in 1971 de veranderende Amerikaan se rol in de wereld, in '72 het verre oosten en in '73 de energiecrisis. He te thema's zijn in '57 de Suezcrisis en later de EEG en Cuba. Mr Meynen herinnert zich een debat begin jaren zestig over de EEG, dat volgens hem heeft bijgedragen tot de toetreding van Engeland tot de gemeenschap. „Dennis Healey zei toen en dat had hij in het open baar nooit zo kunnen zeggen „We zullen de bus voor de aansluiting de tweede keer niét missen, indien de conducteur (de Gaulle) ons toelaat en de rit niet te duur is." Niet „komplotterig" De beslotenheid van Bilderberg. het niet naar buiten mogen brengen van het besprokene, is begrijpelijk van- Meynen. die van 1960 tot 1972 I flnam aan de Bilderbergconfe- (ties, lid was van de stuurgroep lange tijd thesaurier-generaal lenningmeester") van de confe- (ties was: „De Koningin kwam r lens de werklunches op -• istdijk van de Bilderberg- urgroep ons altijd begroeten en blijken ons werk zeer op prijs te len." Mr. Meynen vertelt dat hij t HELMUT SCHMIDT, de tegen- ^ordige Westduitse bondskanse- in de stuurgroep zat. De socia- DENNIS HEALEY maakte er il van uit. maar ook DAVID CKEFELLER, president van de ise Manhattan Bank. GIOVAN- AGNELLI. president-directeur Fiat èn een van de machtigste ustriëlen van Italië. MARCUS LLENBERG. de Zweedse ban- BARON EDMUND DE THSCHILD. bankier in Frank en WILFRID BAUM- RTNER, voormalig gouverneur de Banque de France. er_ lerberg heeft de ongunstige ik gekregen van een „we- Ikomplot" van de machtigen, om- de deelnemers niet naar buiten jen brengen, wat er wordt be oken. Mr. Meynen: „Er kwamen elmatig socialisten. Ik zat bij rbeeld naast de Franse socialis- Mitterand en Guy Mollet omdat an e namen met een M beginnen. De tse socialisten Healey en Callag- waren er. maar ook Heath, de medy's en de linkse en rechtse :kefellers." De Bilderbergconfe- tie was een idee van de Pool dr 3r" eph H. Retinger. rechterhand van naar Londen gevluchte Poolse eraal Sikorsky tijdens de tweede eldoorlog. Retinger beleefde vol- s Alden Hatch minstens zoveel nturen als de romanfiguur James id en was na de oorlog een sleu- iguur op de achtergrond in Euro- e samenwerkingsverbanden. Re- ;er kende ook alle leidende per- nlijkheden uit de westerse we- bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in 1944 en 1945 Bezoeker van wildparken als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds in 1973

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11