igantisch eeldhouwwerk oor gevelrestauratie einig nieuws R.Ph.O. het komende seizoen Urk gelooft niet meer in terugkeer van de UK 63 Edgar Allan Poe suggestief gebracht fhsihslil Molukkers Indonesisch consulaat staan vandaag voor rechter Lekgestoten veerboot had stabilisatievinnen naar buiten gedraaid Art Amsterdam 76 uitgesteld „Cultuurbeleid in Nederland" Geen collectieve Gratie dit jaar De val van het huis Usher Mechanische storing Nieuwe boeken Officier roept geen gijzelaars op TROUW/KWARTET 9 Ejerdam Een gigantisch beeldhouwwerk zal vanaf aart de tuingevel van het Kerkstraat 61 in Amster- sieren. Het is een in gre- i'sfeut gehakte kroonüjst die er dit pand zijn monu- ÏN^ale bekroning gaf. lden die in nissen in de gevel jeplaatst, zijn nog aanwezig, de kroonlijst is niet tegen de estand gebleken en moest we de gevaarlijk slechte toestand 21. i zij verkeerde bij een vorige ratie worden verwijderd. Het isch bureau Beuker dat nu in no md is gevestid, heeft ter gele ed van zijn 100—jarig jubileum beeldhouwer J. G. 't Manne- Ipdracht gegeven een nieuwe ijst te maken. Op het 18e- soje schilderij van de Haarlemse Keun, aanwezig in het inlrdamse Rijksmuseum, staat vel plus kroonlijst afgebeeld, in is beeldhouwer Mannetje 89|aan. Maar aangezien Keun ook J® amentiek van de, nog aanwezi- 84, elden niet erg natuurgetrouw afgebeeld, heeft 't Mannetje ,i]jn kennis van de ornamentiek stijlperiode enkele kleine wij- >n aangebracht, die de nu ge- I komen kroonlijst dichter bij -igineel brengt. ss maanden norme middenstuk van de in elfeneenhalve meter lange lijst ongeveer 300 kilo. Het geheel 52^i zes maanden voltooid. Op 23 wordt de lijst in vijf elementen de Kerkstraat door een kraan - et dak naar de gootlijst van de .gevel gehesen. I m dit opmerkelijke restaura- 2 en verslaggever ^CHT Het college van be- van de rijksuniversiteit Utrecht tegt voor elf studierichtingen udentenstop in te voeren, zo uit stukken van de universi- ^ad. Vorig jaar waren er in lit zeven richtingen met een w lorgen moet de raad beslissen 15 velke studies er een studen- moet komen. ollege van bestuur wil minder liingen voor geneeskunde, dier- Oskunde, tandheelkunde, biolo- armacie, Nederlands, Duits, En- Frans, geschiedenis en eschiedenis. AMSTERDAM —De voor 10 tot en met 13 juni geplande kunstbeurs "Art Amsterdam 76" gaat niet door. Hoewel er in de internationale kunstwereld grote belangstelling be staat voor een dergelijke kunstbeurs, geconcentreerd op de periode na 1945, kon de doelstelling van Art Amsterdam dit jaar niet worden verwezenlijkt. Bedoeling was een representatieve collectie kunstwerken uit die periode onder de aandacht te brengen van een in aankopen geïnteresseerd internatio naal publiek. De economische teruggang heeft ook de handel in moderne kunst getroffen. Dientengevolge hebben vele van de voor Art Amsterdam uitgenodigde galeries van deelne ming afgezien. Er zijn echter veel betuigingen van adhesie voor de op zet binnengekomen. De tentoonstel lingscommissie hoopt dat binnen af zienbare tijd nieuwe data voor Art Amsterdam kunnen worden vastge steld. DEN HAAG Ter gelegenheid van het twintigjarige bestaan van het „Museumjournaal" is een extra nummer van dit blad verschenen dat is gewijd aan „Cultuurbeleid in Ne derland". Het Prins Bernhardfonds droeg 20.000 gulden bij om de uitga ve mogelijk te maken. Hoofddoel van de samenstellers was, bij te dragen aan de gedachtenvor- ming over de plaats van de beelden de kunst in onze samenleving. Uit gangspunt was het toetsen van de theorieën en praktische maatregelen van de overheid op een aantal deel gebieden. Dat leidde in het jubi leumnummer tot artikelen over be- roepskunstonderwijs, onderwijs van pedagogische akademies, vorming van het publiek buiten schoolver band, bestaansmogelijkheden van de kunstenaar, beeldende kunstenaars-regeling (de vroegere contraprestatie-regeling)Bij dragen werden o.m. geleverd door Walter Barten, Cor Blok, Antje von Graeve- nitz, Enno Develing, Aad Hoetje en Evert van Uitert. DEN HAAG Minister Van Agt en staatssecretaris Zeevalking (beiden justitie) zijn niet van plan opnieuw collectieve gratie te verlenen. Zij hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Vorig jaar werd deze maatregel wel genomen, toen om de achterstand in de uitvoering van vonnissen weg te werken. In antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Roethof zeggen bei de bewindslieden dat er thans op nieuw sprake is van een toename van de achterstand, zij het in minde re mate dan oorspronkelijk werd voorzien. In juni 1974 bedroeg het aantal onmiddellijk uit te voeren vonnissen ongeveer 4.000. Nu ligt dit aantal rond 5.000. Volgens de bewindslieden kan deze achterstand geleidelijk worden inge lopen als de capaciteit van de inrich tingen is uitgebreid. door Jac. Lelsz URK In Urk gelooft eigenlijk niemand meer dat de UK 63 „Zuiderzee", de superveilig ge achte kotter van de 43-jarige Jurrie van den Berg, die in to taal vijf man aan boord had, ooit nog de thuishaven zal be reiken. Het schip is waarschijn- door André Rutten AMSTERDAM The London Theatre Group is door Wikor naar Nederland gehaald voor een reeks schoolvoorstellingen van „The Fall of the House of Usher", een toneelbewerking van een der griezelverhalen van Edgar Allan Poe. gemaakt door Steven Berkhoff, die ook Roderick Usher speelt. Het is op zijn minst een interessante bewerking, die dikwijls verrast, soms humoristisch werkt en misschien ook wel griezelig, al hangt dat vooral af van de gevoeligheid daarvoor van de toeschouwer. Het begint op een prak tisch donker toneel. In het midden ligt, in een lichtspot, een in het zwart geklede vrouwenfiguur in een kramp achtige houding achterover. Links begint een ook in het zwart geklede mannefiguur uiterst traag te bewegen, langs de vrouw heen naar Het 18e eeuwse schilderij van de Haarlemse meester Keun met de daarop afgebeelde kroonlijst die als model voor de herschepping diende. tie-object zou in het Van Gogh- museum een tentoonstelling worden ingericht van heden ten dage ver vaardigde ornamentele versieringen ten behoeve van historische architec tuur; werkstukken dus van traditio nele versierende ambachten. Door de schorsinc de heer E. Meiier als directeur van het Van Gogh-museum heeft dit plan echter geen doorgang kunnen vinden. De kro.onlijst is nu voor belangstel lenden tot 24 maart in de werkplaats van J. G. 't Mannetje (Nieuwe Uilen burgstraat 91 Amsterdam) te bezich tigen. Van een verslaggever AMSTERDAM De veerboot Tor Anglia, die zoals wij in onze editie van gisteren meldden, in de binnensluis van IJmuiden lekstootte, had, zo is uit een onderzoek gebleken, de stabilisatie vinnen naar buiten gedraaid. Duikers hebben vastgesteld dat de stabilisatievin aan stuurboord onder een hoek van 45 graden naar buiten steekt. Het verste punt van de vin was daarmee een meter van de scheepshuid verwijderd. Het ligt voor de hand aan te nemen dat ook de bakboord-vin uitgedraaid is geweest en dat deze in aanraking is gekomen met de kademuur of met een obstakel. Daarbij is de vin uit de scheepswand gescheurd, waarbij een verticaal gat ontstond van 65 bij 12 centimeter. Hoe deze vinnen naar buiten gedraaid konden staan, is niet duidelijk. De directie van de Tor Line heeft gisteren meegedeeld dat de vin nen tijdens de zeereis niet uitston den. De weersomstandigheden gaven daar geen aanleiding voor. Het schip is dan ook zonder moeilijkheden za terdagmorgen de sluis binnengeva ren. Bij het verlaten van de sluis ontstond de aanvaring. De kapitein van het schip heeft ge zegd dat er geen menselijke fout is gemaakt. Daarom houdt men het voorlopig op een mechanische sto ring, als gevolg waarvan de stabilisa tievinnen naar buiten zijn gekomen terwijl het schip in de sluis lag. Slagzij Direct na het ongeluk stroomde het water met grote kracht naar binnen in de pompkamer, de hulpmotorka- mer, de stabllisatiekamer en in een deel van het D-dek. Het schip maakte ten slotte, toen het water met 3.80 meter op de hoogste stand stond, een slagzij van negen graden. Pas toen er pompen aan boord waren gebracht verbeterde de situatie. De pompen sloegen 1400 ton water per uur naar buiten, terwijl er 1300 ton water per uur door het gat naar binnen kwam, zodat de situatie geleidelijk verbeter de. Gistermiddag kon de Tor Anglia van IJmuiden naar de Amsterdamse haven worden versleept. Nadat de auto's waren ontscheept kon de Anglia bij de ADM in dok. - 't Mannetje legt in zijn atelier de laatste hand aan het middenstuk van de kroonlijst. Op htergrond andere onderdelen van het werkstuk. - 1TERDAM De opzet van het aanstaande seizoen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest o :hilt nauwelijks van die van het (bijna) afgelopen seizoen. Buiten de promenadeconcerten zijn o p series abonnementsconcerten gepland. Evenals vorige jaren bestaat de hoofdserie weer uit 14 agavondconcerten. ogrammering voor deze serie t uit werken van het standaar- 0 rtoire en vroeg-moderne com- o es uit de 20e eeuw. De dinsdag- o daarmede parallel lopende 0 Bdagserie brengen uitsluitend leke en romantische werken. Jrne muziek komt slechts spora- voor in de overige series, met idering van de Z-serie die gere ed blijft voor eigentijdse com es. bezoekersaantal van laatstge- de concerten stak in het verle- Ferdinand Leitner dirigeert Pende- recki, Escher en Bartók. De program den wel zo ongunstig af bij dat der andere series (ongeveer een kwart) dat in het vervolg bij de keuze van moderne muziek nog omzichtiger te werk zal worden gegaan. Het Concertgebouworkest brengt nu een geheel programma, gewijd aan Lutoslawski, onder leiding van de componist. Edo de Waart komt met een Chinees componisten-collectief. ma's voor de overige twee concerten in deze serie zijn nog niet bekend. Gastdirigenten Gastdirigenten voor het nieuwe sei zoen zijn Michael Gielen, Jean Four- net, Eugene Ormandy, Ferdinand Leitner, Kiril Kondrasjin, Willem van Otterloo. Roelof van Driesten en La wrence Forster. Als gastorkesten tre den op het Radio-Filharmonisch Or kest. het Reisdentie-Orkest, het Con certgebouworkest en de Hamburger Philharmoniker. Van Edgar Wallace verschenen bij Het proces wordt (om veiligheidsre- uitg. Westfriesland te Hoorn Het ver- denen) gevoerd in het nieuwe gebouw dwenen miljoen (159 blz) en De grote van het kantongerecht aan de Par- onbekende (144 blz) Prijs per deel; nassusweg en niet in het plaies van 5.90 justitie aan de Prinsengracht in Marxisme en staat van W. I. Lenin, Amsterdam. Het gebouw van het geschreven in 1917 voor het eerst kantongerecht is gemakkelijker te gepubliceerd in 1930. Uitg. Pegasus, bewaken. Amsterdam. 122 blz 7.75 De zeven verdachten zijn de 22-jarige Artis, gedichten van Igor Streepjes, scholier Henkie M. (broer van een van Uitgave van Aarts, Amsterdam met de treinkapers), de 23-jarige impres- tekeningen van Bob Tenge. 48 blz sario Jacob J. R.. de 23-jarige elektri- 10. cien Jan L., de 23-jarige kantoorbe- In de Kooyker-reeks van uitgeverij diende Jozef H., de 22-jarige scholier Kooyker te Rotterdam zijn versche- Johannes W. S., de 23-jarige admini- nen; Kinderspel en speelgoed, door B. stratief medewerker Johannes S., en Schlyter (171 blz 18.50); De kin- de 22-jarige Christiaan P. K.. zonder dertekening (ontwikkeling én uiting) beroep, allen uit Smilde. De verdach- door K. Vibeke Mortensen (120 blz ten zal ten laste worden gelegd dat zij 17.50); De ontwikkeling van de psy- 43 mensen wederrechtelijk van hun chologie van speculatieve filosofie tot vrijheid hebben beroofd en dat zij experimentele wetenschap, door K. deze gijzelaars hebben bedreigd met B. Madsen (205 blz 22.50); De een misdrijf tegen het leven, psychologie van Freud een inleiding Verder vermeldt de dagvaarding dat door C. S. Hall (157 blz) 14.50) zij vuurwapens die geladen waren Mijn vriendinnen, de lichte meisjes, met scherpe patronen op de gegijzel- herinneringen van een hoofdinspec- de mensen hebben gericht onder de teur van de zedenpolitie door W. A. bedreiging hen te doden, althans Tieman. UitgJ Westfriesland, Hoorn, neer te schieten. Bovendien zouden 122 blz 16.90 ze enkele gijzelaars hebben bedreigd Eerste hulp. vuistregels bij ongeval- door een mes tegen hun keel te hou- len thuis, in het verkeer en op de den. Tenslotte wordt in de dagvaar- werkplek door T. Anken. Uitg. De ding het bezit van vuurwapens ver- Tijdstroom, Lochem. 73 blz ƒ5. meld; twee pistool-mitrailleurs, een Alfa vier, science fiction verhalen sa- klein kaliber geweer, een pistool en mengesteld door W. Flamen. Uitg. een revolver. Meulenhoff, Amsterdam. 327 blz De dood van de Indonesiër die uit het 11-50 raam van het consulaat sprong en daarbij om het leven kwam, is de zeven verdachten niet ten laste ge legd. De man kwam op het trottoir terecht en leefde nog wel, maar hij overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen. De verdachten hebben de zestien kin deren onder de gijzelaars binnen en kele dagen vrijgelaten. De volwassen gijzelaars hebben zij ruim twee we ken vastgehouden. Verhoren Vandaag zal het proces geheel wor den gevrijd aan de verhoren van de verdachten. Daarna zal de zaak wor den geschorst. Donderdagmorgen volgen requisitoir van de officier en het pleidooi. De uitspraak zal dan vermoedelijk veertien dagen later volgen. Als president van de rechtbank treedt op mr B. van de Waerden. Officier van Justitie is mr J. J. Ab- spoel en verdediger is de Haagse ad vocaat mr H. J. W. Droesen. De heer Abspoel, die volgende maand hoofd officier van Justitie in Alkmaar wordt, zal met dit proces zijn loop baan bij het openbaar ministerie in Amsterdam beëindigen. Hij heeft het niet nodig geacht gijzelaars als getui gen op te roepen. Van zijn kant zijn in het geheel geen getuigen gedag vaard. De verdediger zal van zijn kant waarschijnlijk wel enkele getui gen decharge laten verschijnen. lijk in de Duitse Bocht gezon ken. Behalve de schipper waren aan boord: zijn twee zoons Roe lof (15), als kok, en Jan Jurrie (17) als matroos, Frans Kramer (27) als stuurman en Klaas van Gunst (30) als machinist. De laatstgenoemde uit Emmel- oord. Terwijl een groot deel van de Urker vloot nog aan het zoeken is, vraagt men zich op het vroegere eiland af wat er met de kotter gebeurd kan zijn. Een van de veronderstellingen is dat de ruim 90 bruto registerton we gende UK 63 kan zijn aangevaren door een groter schip. De „Zuiderzee", gebouwd in '67, was een uiterst veilig schip. Een zoge naamde hek-kotter, die de brug aan de voorkant heeft en waarbij over het achterschip wordt gevist. Ten opzich te van een gewone kotter zou de veiligheid 25 procent groter zijn. De weersomstandigheden waren begin vorige week niet ongunstig. Een Ur- kenaar zegt: „Ik was toen zelf op zee. Het was windkracht vier of vijf. Dat is niet meer dan een bries". uiterst rechts, dan terug tot bij de vrouw. In het tekstboekje staat dat dit vijf minuten duurt. Dan haalt de man een stetoscoop te voorschijn, nog al tijd uiterst traag. Op het moment, dat hij haar met die stetoscoop raakt, geeft zij een luide angstkreet. Onge veer de helft van de zaal schreeuwde mee van plotselinge schrik. Duisternis De hele voorstelling anderhalf uur blijft die duisternis op het zwarte toneel, waarin verschillende soorten lichtspots in verschillende kleuren en in verschillende vorm de figuren uit lichten. Er zijn er drie; Roderick Usher, zijn zuster Madeline, en zijn vriend Edgar (gespeeld door dezelfde acteur, die in het begin butler is). Er is wel tekst, maar het verhaal wordt hoofdzake lijk met mimische middelen uitge werkt. En die zijn gebaseerd op de beschrij vingen, die Poe in zijn verhaal geeft van het gedrag der figuren: broer en zuster Usher lijden beiden aan psy chische afwijkingen, die in het ver haal worden toegeschreven aan de smalle lijn, waarlangs het oude ge slacht is blijven voortbestaan: in elke generatie slechts één, of misschien, zoals hier, twee afstammelingen. Ook aan het oude familieverblijf, dat aan het slot van het verhaal in een stormnacht in elkaar stort. Hoewel dit laatste ook een omgekeerde bete kenis heeft: het ineenstorten van het vervallen huis is symbolisch voor het ineenstorten van het oude geslacht. Verrassend De visualisering van het verhaal, on dersteund door geluidseffecten en meestal simpele harpmuziek, is ver rassend, soms misschien wat omslachtig, maar het jonge publiek, dat gistermiddag in het Nieuwe de la Martheater de eerste voorstelling in Nederland meemaakte, was er wel enthousiast over, en reageerde ook alert, lachend soms, commentarië rend ook wel: moet Je kijken, wat goed. Van een verslaggever AMSTERDAM De zeven Zuidmolukkers die eind vorig jaar (4 december) het Indonesisch consulaat binnendrongen en 43 men sen gijzelden staan vanmorgen voor de rechter. Contact Het laatste radiocontact met de UK 63 is vermoedelijk vorige week maandag geweest. Donderdag zou een van de bemanningsleden, vol gens afspraak, nog contact opnemen met een opvarende van de UK 41. Dat contact is er niet meer geweest. Vrijdag kwam de zoekactie op gang. Een stuk of vier Urker kotters begon nen er zondag aan. In de kerken werden andere Urker vissers opge roepen maandag aan de zoekactie mee te gaan doen. Een groot deel van de vloot is er gisteren inderdaad bij betrokken geweest. Behalve uit Urk zelf namen Urkers die hun sche pen in Delfzijl, Harlingen, Den Hel der en Lauwersoog hebben liggen, aan de zoekactie deel. Bestek Aan de hand van een door een Deens vissersschip gevonden boei van de UK 63 en rekening houdend met een aantal factoren (stromingen enz.) heeft het KNMI een bepaald bestek gemaakt, waarbinnen de Urker kot ter gezocht zou moeten worden. Gis teren in de loop van de dag is daar nog een kleine correctie op aange bracht. Meegedeeld werd dat ge koerst moest worden naar circa 50 mijl noord 10 graden oost van Bor- kum. Ook zijn een plastic bak van de gemeentelijke visafslag Urk en een zwemvest gevonden, die mogelijk van het vergane schip afkomstig zijn. Aan de zoekactie nemen niet alleen Urker vissersschepen deel. Ook Duitse. Engelse en Deense vissers meldden zich present. Nederlandse, Duitse en Engelse militaire vliegtui gen tastten het gebied vanuit de lucht af. Ook gisteren vloog er een vliegtuig boven het gelokaliseerde gebied. In het weekend kwam voorts het marinefregat Van Galen uit Den Helder, een schip dat altijd paraat is onder de kust. in actie. De mogelijk heid van verder ondeizoek door de Van Galen werd gisteren nog beke ken. Alle oude wrakken zijn in het verleden al in kaart gebracht. Met behulp van elektronische appara tuur moet het mogelijk zijn een nieuw wrak waar te nemen, ook wan neer dat zich onder water zou be vinden. Wonder Wanneer de UK 63 alsnóg met over levenden gevonden wordt, dan zal men dat in Urk als een wonder erva ren. Aan boord van de „Zuiderzee" was ook de 15-jarige Roelof van den Berg. Een jongen die op de Zee vaartschool is geweest. Sinds een poosje ging hij mee ter visvangst. Hij was aan boord de kok. Schipper van den Berg laat, als hij niet terugkeert, aan de wal zijn vrouw en drie doch ters achter. Gevreesd wordt dat bin nenkort bij het vissersmonument aan het IJsselmeer vijf nieuwe na men moeten worden gegraveerd in de muur, die al meer dan 100 namen van op zee omgekomen Urkers be vat. Het laatste Urker schip dat een aantal Jaren geleden verging, was de UK 204. Dat gebeurde op het IJsselmeer op weg naar de thuisha ven bij windkracht 12. Heroïnehandelaar hoort drieëneenhalf jaar eisen Van een verslaggever AMSTERDAM Drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf eiste de openbare aanklager gisteren tegen de 32-jarige Fransman C. R. wegens handel in heroïne. Vorig jaar mei had R. met twee aan drugs verslaafde meisjes in Parijs bijna een halve kilo heroïne gekocht, die hij onder de kleren mee naar Nederland liet komen. Eerder had hij een Nederlands meisje vanuit In dia met drie kilo opium in een koffer met dubbele bodem op het vliegtuig naar Nederland gezet. De aanklager veroordeelde deze han delswijze, waarbij de organisatoren zoveel mogelijk buiten schot blijven, sterk en zei dat nu maar eens naar buiten moet blijken dat de Justitie hard gaat optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9