222324252627 Na Limburg nu noorden in zoeklicht van NBT Gebrek aan mankracht: misdaadvoorkomende arbeid gaat de mist in Techni-Show VAT 76 en op zes toeristen niet ivreden over touroperator journalisten Frans verkeersbureau verwacht topdrukte spaarnestad b.v Toerisme (zwaar tegen mogelijk compromis over hortus tussen PvdA en VVD Lezers tekenen spotprent De Waddeneilanden in voor- en naseizoen ^nsen zetten k uur voor mpagne )or Spanje Campinggidsen Secretaris Ned. politiebond klaagt In Europese telefoongids 95.000 zaken T 19 MAART 1976 BINNENLAND/TOERISME TROUW/KWARTET 9 machines en U gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9 00 -17.00 uur. 'woensdag vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT met vakantie door Duitsland iet zuiden wil, heeft sinds kort ieuwe doorlopende autobaan schikking: de snelweg ten wes- n de Rijn. Enkele weken gele- rerden de laatste ontbrekende en weg opengesteld (van Bad ~ir naar Maria Laach en van en naar Worms). De nieuwe au- n begint bij Keulen en sluit ten van Mannheim aan op de inde autobanen naar het Na de vorig jaar gehouden Limburg-campagne heeft de Stichting Nationaal Bureau voor Toerisme ny het noorden in het zoeklicht gezet. In een aantal brochures, wordt aan dacht gevraagd voor de pro vincies Groningen, Friesland en Drente plus de Wadden eilanden. Behalve algemene informatie wordt in de folders een opsomming ge geven van een aantal arrangemen ten in door het NBT gecontroleerde bungalowparken, hotels en boerde rijen. Ook is er een overzicht van actieve recreatiemogelijkheden als paardrijden, zwemmen, zeilen en kegelen. De campagne is met name gericht op voor- en naseizoen (vandaar het grote aantal weekend- arrangementen), maar biedt ook in formatie over het hoogseizoen. Commercie De noorden-actie van het NBT maakt deel uit van een grotere cam pagne, die zich over een aantal ja ren uitstrekt en als doel heeft de attracties van eigen land streeksge wijs en compact op een rij te zetten. Allemaal informatie die de VW's óók wel geVen, maar die omdat zij veelal versnipperd is en vaak op verschillende adressen moet wor den aangevraagd niet duidelijk genoeg overkomt bij de plannen- makende vakantieganger. Een initiatief, waaraan uiteraard ook een flink brok commercie ten grondslag ligt omdat het NBT er niet alleen is om zoveel mogelijk de buitenlanders naar Nederland te halen, maar ook om de Nederlan ders zélf meer binnen de grenzen te houden. Dat deze opzet door een professio nele aanpak effect kan hebben is bij de vorig jaar gehouden Limburg campagne gebleken: het aantal boekingen voor arrangementen steeg daar ten opzichte van 1974 (toen de VW's het allemaal nog alleen moesten doen) met 325 pro cent. De omzet van de boekingen op de bungalow-aanbiedingen alleen al groeide van ruim 13000 gulden tot ruim 45000 gulden in de periode september tot en met december (De nieuwe brochures zijn .verkrijg baar bij alle grote WV-kantoren en bij het NBT in Den Haag, Bezuiden- houtseweg 2.). Een oase van ri speciale arran< Buitenlandse verkeersbureaus gaan er steeds meer toe over door Nederlandse touroperators naar hun land georganiseerde pakket reizen zelf in een eigen brochure te bundelen. Voor de klant heeft dat het voordeel, dat hij zonder de tien- recent onderzoek onder ruim tweeduizend leden (een op de van de Consumentenbond heeft aangetoond, dat zeventien :ent van de leden, die hun vakantie geheel of gedeeltelijk r een reisorganisator lieten verzorgen ontevreden was over eisorganisator. De meeste kritiek gold de voorlich ting door de touroperator. Niet min der dan 37 procent van de onder vraagden die niet tevreden waren, noemde dit als voornaamste reden. Andere punten van ergernis waren (in volgorde van belangrijkheid): de reisleiding, het lange wachten op het vliegveld, het toewijzen van een andere kamer of een ander hotel, appartement of huisje dan afge sproken was, de maaltijden en de behandeling bij het reisbureau. Opvallend was, dat de groep onte vredenen het grootst was onder de toeristen, die hun reis geheel dobr de reisorganisator lieten verzorgen (dus reis plus verblijf): in die cate gorie was twintig procent niet zo of ontevreden (één op de vijf). Van de groep, die met de auto ging en al leen het verblijf door de reisorgani sator liet verzorgen, was dat één op de tien. Gevraagd naar het oordeel over de bestemming antwoordde 68 pro- ngang van 28 maart wordt in krijk de zomertijd ingevoerd, ïal (tot en met 25 september) dan een uur later zijn dan in M rland. In de nieuwe NS- tregeling, die op 30 mei ver at, is de nieuwe tijd al ver bekend wordt in Nederland, t en Luxemburg de zomertijd i nd jaar ingevoerd. *p- aet doel de verdere daling van iantal boekingen voor Spanje ren zijn de grote reisorganisa- een gezamenlijke Spanje- igne begonnen. Ze hebben sa- 50.000 gulden op tafel gelegd, foor advertenties in een groot 1 dagbladen worden ge- (fctet. n het effect ervan zeggen de %p>erators nog niet te kunnen en. Geschat wordt, dat de igen nog steeds dertig pro- inder het aantal van vorig jaar eze tijd liggen. cent zonder meer tevreden te zijn, twintig procent oordeelde „tame lijk goed" en elf procent „niet zo goed" of „slecht". Het slechtst sprongen Roemenië en Bulgarije eruit: die landen waren slechts 37 procent van de onder vraagden bevallen: een evengroot percentage was niet tevreden. Ook onder het gemiddelde, zij het maar weinig, bleef Spanje, waar maar 59 procent een geslaagde vakantie zei te hebben gevierd; 15 procent was niet tevreden. Geen spoorkaartjes meer bij postkantoren Binnenkort (nog voor 1 mei) zullen geen spoorkaartjes meer worden verkocht bij postkantoren. Daar mee is een eind gekomen aan een proef, die op negentien postkanto ren en agentschappen (voorname lijk in het noorden) ongeveer drie jaar heeft geduurd. Belangrijke oorzaak van de misluk king is dat de administratieve ver werking van de verkoop van de kaartjes moeilijk in het PTT- systeem paste. tallen brochures te hoeven aanvra gen al een voorselectie kan doen. De twee jongste brochures zijn die van het Canadees verkeersbureau (veel camperreizen) en van het Frans verkeersbureau. Die laatste brochure is dit jaar een stuk uitgebreider dan vorig jaar. Niet alleen omdat er nu ook een opsomming van kampeerreizen, kunstreizen en caravanreizen in zijn opgenomen, ook omdat het aantal touroperators, dat Frankrijk in het programma brengt, aanzien lijk is toegenomen (dit jaar 70, vorig jaar nog 50). Het Frans verkeersbu reau verwacht dan ook, dat het aan tal Nederlanders, dat komende zo mer naar Frankrijk gaat, een nieuw record zal bereiken. De brochures zijn verkrijgbaar: Laan van Meerdervoort 96 in Den Haag (Canada) en Prinsengracht 670 in Amsterdam (Frankrijk). Meulenhoff-Bruna heeft nieuwe uit gaven in de handel gebracht van de Internationale Campinggids (uitga ve Inferdijk) en de Holland cam pinggids (uitgave Holland Cam ping). In beide gidsen wordt (geïl lustreerd) een overzicht gegeven van de best geoutilleerde kampeer terreinen (voor Nederland ook bun galowparken, appartementen, kam peerboerderijen en jeugdherber gen). In de internationale gids (ter reinen in 25 Europese landen) wordt naast beschrijvingen van de terrei nen soms ook route-tips gegeven. De prijzen zijn f. 12,50 resp. 9,50. Goedkoop sporen in Amérika In navolging van de Europese spoorwegen, die al geruime tijd de Interrail-pas verkopen, waarmee onbeperkt binnen Europa kan wor den gespoord, hebben de Ameri kaanse spoorwegen nu eveneens een algemeen abonnement op de markt gebracht (voor overeeese be zoekers). De tarieven zijn: 150 dollar voor 14 dagen onbeperkt reizen, 200 dollar voor 21 dagen en 250 dollar voor 30 dagen. door DICK RINGLEVER AZNAR LINE STOPT DIENST OP SPANJE De Spaanse rederij Aznar Line, die vorig jaar bij wijze van proef twee maal per week een bootdlenst on derhield tussen Amsterdam en de Noordspaanse havenstad Santan der onder het motto „nieuwe auto weg naar Spanje gaat recht door zee" gaat daar deze zomer niet mee door. Ooreaken ervan zijn de tegengeval len belangstelling en het feit, dat de rederij een van de schepen hard nodig heeft in de Middellandse Zee. wfeor. kenfondspakket worden opgenomen reo en verslaggever en beslissing over deze ingreep rERDAM Het actiecomité Wij Vrouwen Etsen wil niet dat wS° VrouweiTKMn^Sdt dat het VdA een compromis sluit met de WD over de abortuswetge- wetsontwerp van de PvdA- Om deze en andere eisen ten aanzien van het regeringsbe- Kamerleden Lamberts en Roethof een protestdemonstratie. tiecomité zegt vast te houden te eisen: de abortus moet uit het wetboek van strafrecht worden gehaald, de abortus moet in het zie- komt. „Daarom dringen wij er met de ineeste klem bij de Partij van de Arbeid op aan onvoorwaardelijk vast te houden aan dat wetsvoorstel," al- Dit is de ene keus, die de jury deze week heeft gemaakt uit een verras send grote reeks politieke prenten van onze lezers. Ket kan zijn dat onze keus sommige inzenders wat mismoedig maakt, ant onze lezer die zich Kees noemt (en misschien zelfs zo wel heet) is technisch gezien een bekwaam te kenaar en dat heeft bij het eindoor deel zwaar gewogen. Toch willen wij alle deelnemers blij ven vragen mee te doen.Er waren zoveel aardige ideeën en vondsten bij de inzendingen van deze week- ,dat wij lang hebben moeten aarze len. Pas op het allerlaatste moment heeft de tekentechniek de doorslag gegeven, maar volgende week kan dat best anders zijn. Vandaar dan ook nu weer onze oproep: stuur uw getekend com mentaar op (of karakteristiek van) een actuele politieke gebeurtenis of toestand naar ons op. Volgende week vrijdag staat onze keuze dan weer in de krant. De tekeningen moeten woensdag 24 maart in ons bezit zijn. Het adres is: Dagblad Trouw, jury politieke tekeningen, postbus 859, Amsterdam. Ook volgende week is er ween een roggebrood (en een boekenbon) voor de bekroonde tekening. BEZUINIGEN VE NU BOOR TE KOPEN OF BOOR NiET TE KOPEN Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De rijkspolitie worstelt momenteel met een onstellend personeelsgebrek. Daardoor komt men aan misdaadvoorkomend recherchewerk amper toe. Maar dat preventieve werk Is bijvoorbeeld juist bij de levensgevaarlijke wapenhandel en het wapenbezit bijzonder belangrijk". nen spreken. Dan zou het pas moge- politie optreden." Ook bepleit hll i ïïïïlm lijk zijn om zaken aan te pakken die een strengere controle aan de gren- llttebond. die dezer dagen te zamen we nu moeten laten liggen, omdat We zen op wapenbezit. Het ls nu een er niet aan toekomen", aldus koud kunstje om vanuit het bulten- Brandsma. dus het comité. Zoals bekend zijn er over de abortus drie initiatief-wetsvoorstellen door kamerleden Ingediend. Behalve dat van de PvdA ligt er een van de chris telijke partijen, dat aanzienlijk min der „ver" gaat dan dat van Lamberts en Roethof, en nog een van de VVD, dat zich globaal opstelt tussen belde 0ostandpunten. Onlangs deed de PvdA geacht bij te zetten houdt het comité op 24 aprÜ in Amster- bet meest aan die eisen tegemoet de VVD het voorstel te bezien of tussen deze partijen geen compromis te vinden was. Het actiecomité Wij Vrouwen Eisen heeft weinig vertrou wen in een dergelijk compromis. met de andere politiebonden op het ministerie van binnenlandse zaken het personeelstekort aan de orde zal stellen. Dat gesprek was al gepland voor de geruchtmakende moord op de Rijswijkse rechercheur De Krij ger. „Maar deze affaire is voor de politiebonden wel aanleiding'om met des te meer klem op drastische uitbreiding aan te dringen", aldus de heer Brandsma. Volgens hem is de politie nog lang niet op de voorgeschreven sterkte, maar zelfs al waren er volgens het boekje genoeg politiemensen dan nog is de politiesterkte circa twintig procent onder de maat. „Als we tien procent boven de voor geschreven sterkte zouden zitten zou dat net voldoende zijn om het over werk te compenseren. Als er daar bovenop nog een uitbreiding van tien procent zou komen dan zou je pas van een werkelijke uitbreiding kun- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) heeft gisteren het eerste exemplaar van de Nederlandse editie van een Europese telefoongids in ontvangst genomen. In deze telefoongids staan ruim 95.000 bedrijven uit de negen EEG- landen op het gebied van de import, export en de dienstverlening. De uit gevers van deze commerciële tele foongids, die in vijf talen is uitgege ven en in Nederland ongeveer 185 gulden kost, hopen een bijdrage te leveren tot de economische groei en ontwikkeling van een verenigd Euro pa. In de gids wordt economische informatie over de EEG gegeven, staat een algemene alfabetische lijst en worden de bedrijven per land alfabetisch gerangschikt onder de desbetreffende rubriek. De gids is nog niet volledig, maar de uitgevers streven ernaar door regelmatige aan passing en verbetering tot een complete index van het totale be stand aan Europese bedrijven te ko men. Met de gids is een financiering gemoeid van 45 miljoen Franse francs. Een groot aantal banken neemt hierin deel, waaronder de ABN. Staatssecretaris Van Huiten noemde de uitgave van een Europese gids in beginsel positief, maar zei wel wat moeite te hebben met de doelstel ling, die is gericht op de econo mische ontwikkeling van Europa. Volgens de staatssecretaris zou de doelstelling ook gericht kunnen zijn op de democratische en sociale ont wikkeling van Europa. Hij zei te ho pen dat In de toekomst ook politieke partijen, parlementariërs, pers en vakbeweging in de gids een plaats zullen vinden. De zaak De Krijger is voor de Neder landse politiebond ook aanleiding om de wijze waarop de politie tac tisch opereert aan de kaak te stellen. Het zit de bond dwars dat vandaag de dag ook alweer door perso neelsgebrek nog steeds politie mannen alleen de straat op worden gestuurd, waardoor de persoonlijke vrijheid geweld wordt aangedaan. Brandsma: „Wij vinden dat er altijd twee man op pad moeten, ook bij recherchewerk. Een man is met de zaak bezig, terwijl de ander vooral bedacht zou moeten zijn op de veilig heidsaspecten. Als we een keer zo ver waren dan zou een hoop ellende kunnen worden voorkomen." Niet alleen he^ personeelsgebrek, maar ook de opsporingsbevoegdheid vormt een belemmering voor een goede preventieve bestrijding van de misdaad. Brandsma: „Ik mag wel elke auto aanhouden en kijken of de bestuurder gedronken heeft. Maar ik mag niet snuffelen naar wapens, ten zij ik iemand concreet van verboden wapenbezit verdenk. Alleen als er concrete aanwijzingen zijn mag de land, waar men gemakkelijker aan wapens kan komen, de Nederlandse grens met vuurwapens te passeren." Meer aandacht Brandsma meent tenslotte dat er iets moet worden gedaan om ongelukken met ter beschikking gestelden te voorkomen. „De zorg voor ter be schikking gestelden ls bijzonder moeilijk, waar wij geen concrete op lossing kunnen geven. Maar ander zijds moet er aan ontsnappingen iets worden gedaan, in het belang van de veiligheid van de maatschappij, maar ook in het belang van de ter beschikking gestelden zelf. „Want wat is de moordenaar van De Krijger er nu eigenlijk wijzer van geworden. Die zit nu toch ook dieper in de problemen dan voor zijn ontsnap ping?," aldus Brandsma, die hoopt dat de problemen van de politie meer aandacht zullen krijgen. „Het is ei genlijk droevig dat alleen bij een afschuwelijke zaak als de dubbele moord in Rijswijk de schijnwerpers worden geplaatst op onze proble men," zei hij. (ADVERTENTIE) (uitgeefster van Panorama, Libelle, Story, Vt-wonen en Moment) zoekt op zéér korte termijn kontakt met enkele werkdriftige die zowel aan het bureau als op de weg hun pen willen en kunnen hanteren. En dit allemaal om bij te kunnen dragen aan de totstandkoming van een nieuw succes-magazine. Wie zich geroepen voelt hieraan mee te werken verzoeken wij kontakt op te nemen met Peter van Steenwijk, telefoon (023) 33 90 40, toestel 532. Schriftelijke sollicitaties richten aan afdeling Personele Zaken, Postbus 1 te Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9