Hans Veerman: radio leuker dan je denkt Werkspoor Radio- en televisieprogramma's Conflict over colleges prof. A. Troost kwam tot nieuwe uitbarsting DCLLy VAN ARNHEM Loonpolitiek Nieuwe wegen zoeken die dit medium alleen biedt Even puzzelen VRIJDAG 19 MAART 1976 RADIO/TV-BINNENLAND Net dacht jk dat wij over de gangbare problemen zo ongeveer uitgepraat waren Mijn bezorgdheid bleek echter voorbarig te zijn. want m een artikel reikten drie socialistische hoogleraren ons gelukkig weer een discussiethema aan de geleide loonpolitiek Voorposten van de natie hebben daar zich direct meester van gemaakt en dat was donderdag natuurlijk ook op de buis merkbaar Opvallend was daarbij dat de sterkste tegenkanting kwam van de geestverwante vakbondsbestuurder Kok. Uitzijn woorden viel op te maken dat hij het professorale geschrijf voor kennisgeving zou aannemen. Maar dat lijkt mij te oppervlakkig geredeneerd. Misschien moeten we de notities van de drie hoogleraren zien als rooksignalen. En u weet het: waar rook is. daar is ook vuur Donderdag werden ons ruime kansen geboden om tot de natuur terug te keren. Interessant was de in het EO-programma gesignaleerde ontdekking, dat Nieuwzeelandse vogels in hun manier van zingen een soort dialect vertonen. Vooraf informeerde de EO belangstellende kijkers over bijbelschoien in België. Frankrijk en Engeland. Ze zijn ondergebracht in kolossale panden, die. al verrichten de cursisten allerlei karweitjes, enorme bedragen vergen. Aangezien het niet aannemelijk is dat deze instellingen rijkssubsidie ontvangen, ben ik wel benieuwd wie dat allemaal financiert. Wij benoren tot de rijke landen en vrijwel nergens ter wereld zijn de sociale voorzieningen zo goed. maar ons welzijn gaat steeds meer lijken op een bolhoed met een heleboel deuken erin. Alleen al op grond daarvan mag Je verwachten dat het programma Onder Behandeling, dat de NCRV woensdag bij wijze van proef op het scherm bracht in een behoefte zal voorzien. Henk Mochel kennende, zal hij er met zijn medewerkers toch wel kritisch aan dokteren om met hoogwaardige informatie toch een zo breed mogelijk publiek te bereiken Wellicht verdient de uitwisseling van ervaringen iets meer aandacht en misschien is het een goede tip om. naast het terecht signaleren van falende lieden, de toegewijde werkers in de gezondheidszorg niet over het hoofd te zien. Want die zijn er toch ook. De interessantste bladzijden in NCRV's Open Boek werden ..beschreven" door de buitenlandse gasten. Ward Ruyslinck was met Vlaamse woordkleuring een smeuïge propagandist voor zijn eigen boek. dat hij ..in naam van de beesten" heeft geschreven. De Russische dissidente auteur Wladimir Maxikow schetste met ingehouden bewogenheid het verwordingsproces in zijn geboorteland, dat hij als banneling heeft moeten verlaten. Maar zijn geloof in de oerwaarden van het Russische volk is zo sterk dat Maxikow ervan overtuigd is dat ..de redding en loutering van de mensheid uit het oosten zal komen, in bijzonder uit Rusland". Jammer dat op deze profetisch klinkende woorden niet nader werd ingegaan. Waarschijnlijk stonden de taalproblemen een spontane discussie in de weg. Een veelzijdige en weloverwogen aanpak kenmerkte de Panoramiek-uitzending over de Lockheed-affaire Dankzij de zo objectief mogelijke verkenning. werd de kijker geen mening opge drongen. Ton Hydra door Riet Diemer HILVERSUM ..Er moet nog veel gebeuren op radiogebied. want nog zoveel terrein ligt braak, terwijl er toch technische en compositorische mogelijkheden te over zijn". Hans Veerman (43). hoorspelacteur, werkt dan ook onder het motto: Radio is leuker dan je denkt. Voor hem bestaat werken met radio voor een belangrijk deel uit experimenteren, zoeken naar nieuwe wegen, die dit medium alleen biedt. 69: Het zal de lezer dus wel niet verbazen, dat de bijbehorende auto mobilist bijna aan zijn eigen ver stand ging twijfelen. „D .da dat k .kan niet!" stamelde hij. „Ik ben dr dronken of gek! En aangezien dronken lui en gekken niet achter een autostuur thuishoren, ga ik on middellijk terug naar Rijkhuyzen. Een kopje sterke koffie lijkt me een probaat middel om van die waan voorstellingen af te komen. Stel je voor. zeg! Een fietser, die een twaalf cilinder auto voorbijsuistü Nee hoor, dat kan niet!" Het schatrijke, oude heertje dat zich eigenaar mocht noemen van de grote, Amerikaanse wagen, keerde onmiddellijk en reed terug naar Rijkhuyzen. En daar stormde hij toevalligerwijze hoogst geagiteerd ..Het Witte Paard" binnen. Hij liep daarbij bijna de bra ve landbouwer Krijn Suykerbiet van de sokken, die er slechts met de grootste moeite in kon slagen zijn kruik bier voor totale vernietiging te behoeden. „Kiek toch uut, man!" riep Krijn Maar het oude heertje luisterde niet en slikte schielijk een verkwikkend kopje koffie binnen. In tussen luisterde hij nieuwsgierig naar de duidelijk hoorbare stroom van woorden, die over de lippen van een sportief gekleed en gebruind manspersoon vloeiden. Deze stond te midden van een schare serviele be wonderaars en vertelde op luide toon. dat hij geen moment angst voor Ko- bus had gekoesterd. „En waarom zou ik!?" riep hij uit. „Waaraan heb ik mijn bijnaam van Stalen Pier nu eigenlijk te danken? Aan twee din gen toch zeker! Ten eerste aan mijn IJZEREN VOLHARDING om een loodzware training jarenlang t houden. En ten tweede aan h< ijl dat mijn hart en mijn spieren 2 ,1 zijn als EDELSTAAL! En düt. vrienden, is mijn succes! En mij, Stalen Pier, wilde die dikk bezak nu fietsen! Belacheli heeft hem binnen drie minui zend gulden gekost! Hahai nee. de fietser, die mij kan moet nog geboren worden!!" zou wel eens kunnen wezen, da lang geboren was," zei toen he heertje. „Ik heb namelijk ond i' een dikke hobbezak gezien, d 1 degelijk fietsen kon! Ik reed me rfi wagennou toch zei l« gentig per uur. En toen stoof n een dikke kerel op een ouw voorbij! Gewoon voorbij alsof i j maal stilstond!" Geschi n draaide Stalen Pier zich om PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN - a '\Hl GAAN6EW00MI IK HOOD RECHTUIT - EENS METEEN Nik' ZIEN WAT ER MEER VAN U GEBEURT 1 NE6T0EMEN ..We zien in theater nieuwe ontwikke lingen naast het traditionele theater ontstaan. Dat zelfde zien we bij film. En zo kan het ook met radio. Met radio kun je weer andere dingen doen dan met film. televisie of toneel. Ra dio moet de mens prikkelen, zodat hij zijn eigen beeld maakt. Bij televisie is het decor er al. bij radio moet hij het zelf maken. En de aan te reiken mogelijkheden daarvoor zijn onbe perkt". Wat betreft hoorspelen: er ligt naast het traditionele hoorspel of liever luisterspel een gebied braak voor dramatische radioproduktie. „Zon dramatische radioproduktie was zon dagavond het luisterspel „Beter een vogel in de hand naar De Vogels van de Griek Aristophanes, waarin Hans Veerman een stimulerende aan deel had De antieke inhoud werd overgezet in de actualiteit van vandaag. Gebruik werd gemaakt van allerlei uitingen van de menselijke stem tot gorgelen en andere vreemde klanken toe. Ton Hydra schreef er in onze krant van zaterdag over: „Zij hebben geëx perimenteerd met de vertaling van mevrouw M. d'Hane-Scheltema. bij latere gTote schrijvers gezocht naar toepasbare uitspraken over het pro bleem van de macht en proeven ge nomen met stem- en opnametech nieken. Voor eigentijdse parodieën schreven zij zelf de teksten, die door andere leden van het collectief gewo gen en vaak te licht bevonden werden De spelers komen uit een werkgroep uit de Hoorspelkern De laatste be staat uit zestien spelers met voor de luisteraars vertrouwde namen als Dogi Rugani. Frans Somers. Huib Orizand en anderen. In 1959 werd de groep opgericht toen er nog een NRU was in plaats van NOS. Maar voorlo per was voor de oorlog al een groep Vara-spelers. die optrad voor radio en het land in trok. Een groep Hans Veerman: „De hoorspelkern is geen gezelschap, maar een groep waar de omroepen acteurs uit kun nen halen voor hun opnamen. „We moeten alle soorten zaken door el kaar kunnen spelen. Ieder van ons werkt voor iedere omroep, in alle soorten stukken, zoals documentai res, poëzie, midden-Nederlandse spe len. literatuur-uitzendingen, als ver tellers in schoolradioprogramma's en in hoorspelen. Zelf doe ik veel poe zie. maar ook midden- Nederlands. zoals in de spelen van de NCRV Uit die Hoorspelkern komen af en toe een paar spelers bij elkaar in de werkgroep om te zoeken naar nieuwe wegen, zoals bij De Vogels het geval was. Tussen het gewone werk was men er een jaar mee bezig. „Dat wil niet zeggen dat ieder hoorspel zo moet klinken, maar in iedere kast mag ook wel eens een geel pak han gen. En op den duur moet het experi menteren ook terug te vinden zijn in de technieken van andere hoorspelen." Klok teruggezet Hans Veerman is van mening, dat bij het maken van hoorspelen nog vaak de klok wordt teruggezet. „De VPRO heeft verleden jaar een NCRV- radioprogramma ingegraven. Zou je nu ook een paar hoorspelen van nu moeten ingraven om in het jaar twee duizend op te graven, dan zouden de mensen kunnen zeggen: dat is een hoorspel uit de jaren zestig. Met ge bruik van andere middelen, visie en durf kom je een eind verder." Als smaakmakers in het avant- gardewerk noemt hij daarentegen de KRO met Jan Starink in het pro gramma Babel en ook de NCRV met de gedramatiseerde spelen over het euthanasieproces in Leeuwarden en de treinkaping van Wim Ramaker. Stimulans ..De functie van de radio is zo eigen tijds en kan zo n stimulans zijn voor grote aantallen traditionele produk- ties die nu gemaakt worden." Als voorbeeld geeft hij het zoeken dat hij en een hoorspelregisseur deden naar het suggereren van een terugblik van een vrouw naar haar kinderjaren. Het moest niet voorspelbaar zijn. Gevon den werd de ritmiek van een kinder liedje. zacht gespeeld op de hoge no ten van de piano. En dat werd achter de vrouwenstem gezet. Een flard in het achterhoofd van wat ze vroeger gehoord zou hebben. „Je voegt er iets aan toe dat boeien moet. Dat is de kracht van radio. Zo kan een gewoon, maar goed hoorspel een tik meekrijgen. Die denkmanier doe je op in de werkgroep." Een an der voorbeeld is de geluidsach tergrond in De Vogels wanneer de engel opkomt. De bekende trucs als echoklank enz. werden afgekeurd. Vijf ideeën wer den weggegooid. Tot Eva Janssen \/^,..„i 1 Hans Veerman. .op radioge bied ligt nog zoveel terrein braak. thuis onder het broodsnijden op de gedachte van een glasconcert kwam met twintig glazen. Daarvan werd een collage gemaakt." De belangstelling voor het hoorspel is. ondanks wel eens anders werd vermoed, besslist niet weg. Zo plaatste de VARA het van de avond naar de middag en steeg de luister dichtheid van 80.000 naar 200.000. ..Maar tussen acht en tien uur 's avonds wordt het moeilijker. Door de opkomst van televisie is het hoorspel echter op een andere plaats gekomen. Daardoor ontstaat voor de radiomakers de taak te zoeken naar eigen mogelijkheden." Toneel Naast zijn radiowerk is Hans Veer man weer toneel gaan spelen. Zo was hij Grote Klaas in het door Pieter Verhoeff voor de VPRO gefilmde Grote Klaas en Kleine Klaas. Onder Carl Guttmann deed hij mee in „De dag dat de paus werd gekidnapt." In het najaar heeft hij een rol in „Niet bereikbaar" naar het Engelse „Otherwise engaged". ..Als radioman mis je wel het publiek in het theater. Na een keer opnamen maken ben je alles kwijt. Je hebt geen respons, je hoort niet lachen. En de andere dag moet je weer iets anders doen. Maar je kunt bij radio wel meer priegelwerk doen, preciezer werken. En je moet elkaar daarbij een beetje opheujen. Maar er is veel enthousiasme onder de hoorspel mensen. En soms tegen beter weten in houd ik vol, dat moet ieder doen." VRIJDAG 19 MAAKT 1976 HILVERSUM I <r>98 m en FM-kanalf-n) KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Licht programma met Hans van Willigenburg. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. NOS: 8.45 Spiegel van Belgie: muziek en nieuws van onze zuiderbu ren. KRO: 9.15 (S) Licht programma met Anne van Egmond. (10.30 Nieuws). 11.59 Bericht Vastenactie. 12.00 (S) Licht pro- gramma met Hans van Willigenburg. (12.30 Nieuws). 14.00 (S) Licht programma met Anne van Egmond (15.30 Nieuws). 16.00 (S) Jacques van Kollenburg ontvangt op zijn' Spreekuur. 17 00 (S) Anne van Egmond, voor kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Echo maga zine PP: Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Marktberichten. 18.44 (S) Zomaar stereo. 19.30 (S) Edwin, platen en zingen. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven, ver- 18.15 TELEAC: Sociale Verzekerin les 1) Vervolg var» pag. 1 slechts eenmaal, op 2 mei in de minis terraad besproken. Het ging toen uitsluitend om de mededeling dat de zaak rond was. De raad voor econo mische aangelegenheden, een onder raad van de ministerraad waarvan ook de president-directeur van de Nederlandsche Bank. dr. Holtrop. deel uitmaakte, heeft zich pas later met deze transactie beziggehouden. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is het al jaren slepende conflict over de colleges van prof. dr. A. Troost tot een nieuwe uitbarsting gekomen. Hoewel een ruime meerderheid van studenten en docenten vindt dat de hoogleraar ln de sociale ethiek te veel wijsbegeerte der wetsidee in zijn col leges doet. houdt prof Troost vast aan zijn eigen onderwijsprogramma Omdat een hoogleraar vrij is te doce ren wat hij wil. Is het gerezen conflict bijna onoplosbaar In 1968 kreeg prof dr Troost de opdracht sociale ethiek te doceren binnen de subfaculteit voor pedago giek en andragogiek Prof. Troost was toen al verbonden aan de wijsge rige faculteit van de VU. Hij is een vurig aanhanger van de Wijsbegeerte der Wetsidee. die in de jaren dertig- door prof. Dooyeweerd als een speci fiek christelijke filosofie is ontwik keld Kerkelijk en politiek behoort prof Troost tot de verontrusten In de loop der jaren werd de te genstelling tussen prof Troost en de derdejaars studenten in de pedago gie en andragogie steeds sterker. Zij verweten hem dat hij een te groot deel van de tijd inruimde voor de door hemzelf gekozen richting, dat hij andere filosofische stromingen louter vanuit zijn eigen gezichtspunt bekeek en dat hij geen discussie toestond. Ook mensen als de on langs geemeriteerde hoogleraar J. W van Hulst en de tegenwoordige voor zitter van het subfaculteitsbestuur P. A. de Ruyter. hadden kritiek op de aanpak van prof. Troost Twee jaar geleden besloten de stu denten reeds tot een tentamenboy cot. De subfaculteitsraad heeft dat toen opgelost door het vak sociale ethiek voor één keer naar het docto raal programma te verschuiven. Zo konden de kandidaatsexamens toch doorgaan Later deed de subfcul- teitsraad een nieuw voorstel voor de inrichting van het vak sociale ethiek. Een kwart van de stof zou kunnen bestaan uit de wijsbegeerte der wets idee. dne kwart van de studie zou gewijd zijn aan het neopositivisme. het existentialisme en het marxis me Prof Troost wilde daar echter niet van weten. Op een gegeven mo ment brak hij het overleg zelfs af. Tenslotte kwam hij met een pro gramma waarin ruim een derde van de tentamenstof over de wijsbegeer te der wetsidee handelde Toen de subfaculteitsraad dit pro gramma op 5 maart afwees, greep voorzitter De Ruyter in. omdat naar zijn mening de leervrijheid van de docent werd aangetast. Een subfa culteitsraad mag alleen oordelen over de buitenkant van het program ma »de omvang, de tentamenrege ling. enz niet over de inhoud De Ruyter droeg daarom de beslissing van de subfaculteitsraad ter vernie- titing voor aan de universiteitsraad Dr De Ruyter meent dat eerst deze kwestie moet worden opgelost, en dat vervolgens opnieuw met prof. Troost moet worden overlegd over zijn opstelling binnen de subfacul teit. in verband met betalingsmoeilijkhe den. De steekpenningen zijn niet in de ministerraad en de onderraad besproken, dat blijkt althans niet uit de notulen. Het antwoord van Den Uyl geeft geen duidelijkheid over de vraag of dr. Holtrop. nu lid van de commissie die de omkoopbeschuldigingen je gens prins Bernhard onderzoekt, van de steekpenningen op de hoogte was. De premier achtte dat vorige week „zeer onwaarschijnlijk", maar ook deze opvatting vindt geen duide lijke bevestiging in de feitelijke gang van zaken. Werkspoor benaderde reeds in juli 1948 de Nederlandsche Bank met de vraag of toestemming gekregen zou worden voor de betaling van vier miljoen dollar „provisie", om de Ar gentijnse order te krijgen. De direc tie van de Nederlandsche Bank wees deze aanvraag af. mede gelet op de aard en strekking van deze betaling, ..waarover geen enkel misverstand bestond". Werkspoor vroeg vervolgens bemid deling bij economische zaken, dat daartoe bereid was. In december 1948 volgde een vergadering van topambtenaren van economische za ken. financiën en een directeur van de Nederlandsche Bank. Daar werd besloten de betaling van „provisie" wel toe te staan. Men oordeelde de ontwikkeling van de handel met La- tijns-Amerika van essentieel belang voor de Nederlandse economie. Ne derland kon zich niet onttrekken aan de handelsgewoonten van dit werelddeel. De directie van de Ne derlandsche Bank heeft van deze beslissing nota genomen en vervol gens in 1951 de gewenste vergunning afgegeven. Het is de Nederlandsche Bank momenteel niet bekend wie volgens eerdere berichten was dat president Peron zelf de begunstig de was. Maatregelen? Volgens premier Den Uyl heeft de Nederlandsche Bank. noch de minis ter van financiën de bevoegdheid vergunningen tot betalingen in het buitenland te weigeren indien spra ke is van steekpenningen. Den Uyl deelt tenslotte mee in de minister raad de vraag aan de orde te zullen stellen of de Kamer op de hoogte moet worden gesteld van mogelijke andere gevallen van steekpennin gen. uitbetaald door Nederlandse be drijven. Tevens zal daarbij worden bekeken welke maatregelen geno men kunnen worden om aan deze praktijken een einde te maken. Horizontaal. 1. vlaskam. 4. werktuig, 8. spil van een wiel. 10. foei, 12. afgelegen. 15. keur. 17. tussen. 19. teugje. 20. kraakbeenvis, 22. muziek noot. 23. plaats in Overijssel, 24. wig. 26. bloeiwijze, 27. drinkgerei. 29. strijdperk. 30. muze van het minne dicht, 31. deel van het gelaat, 33. voorvoegsel. 37. scheik. element. 38. verhaal. 39. gemeenteweide. Verticaal. 1. schatten, 2. boom. 3. landbouwwerktuig. 5. voertuig. 6. af nemend getij. 7. houten klepper. 9. lidwoord. 11. wenk, 12. amusement. 13. besturen. 14. wandversiering, 16. inhoudsmaat. 18. kunstmens. 21. fa milielid. 24. huisdier. 25. ingewand van haring. 27. dwaas. 28. behaag ziek. 32. pers. voornaamw. 34. radio omroep (afk.). 35. rondhout. 36. water in Friesland. 37. onbekende. zoekplatenprogramma. 21.30 (S) Radio- Televisie. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. T\/ \/AMnAAft 22 40 (S) Goal, sportprogramma. 23.55-24.00 v /Al>1 L/rAClVJ NieUWS. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalenl „cncoi tun i NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas- NEDERLAND 1 tiek. 7.20 Te Deum Laudamus: gewijde mu ziek. 7.54 Vingerwijzing. 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en Nu. 8.25 Rozengeuren prikkeldraad; het leven van alledag. NOS: 9 00 Splinter. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 Schoolradio. NOS: 10.00 Wat heeft dat kind? pedago gische rubriek. 10.15 de taal in je hand. 10.30 Eurolight. 11.00 Nieuws. 11.03 Meer over minder - de stem van sprekende minderheid. 12.30 Toerismo: toeristische informatie. Overheidsvoorlichting: uitzing voor de landbouw. NOS: 13.00 Nieuws. NCRV: 13.11 Hier en nu. NOS 13.30 Vonken onder de as: Nederlandse volksverhalen en -gebruiken. 13.45 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen. 14.00 Omroeporkest m.m.v. hc-t Radiokoor - klassieke muziek. 15.00 Zoek licht op Nederland (16.00 Nieuws). 16.30 Kijk op buitenland. VPRO: 17 00 Welingelichte kringen: rechtstreeks debatprogramma. 17 45 Symbiose. VPRO: 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.31 Embargo (18.20-18.30 Symplistisch Verbond. NOS: 20.00 (S) NOS- Cultuur: klassieke muziek. (20.45 Nieuws). 22 30 Gamma van Alpha en Bèta: nieuws uit de wereld van wetenschap en technologie. 23.00 Met het oog op morgen. (23.05 Actuali- teitenoverzicht. 23.20 Den Haag vandaag). 23.55 Nieuws. 18.55 Journaal 19.05 De man van zes miljoen, tv-s I 19.55 Alles of niets, kwis 20.40 Pepper. politieserie 21.35 Journaal. 21.50 TROS: Achter de schermen v [jjj Lady. filmprogramma 22.15 Mei Torme Special: licht 23.00 IKON: Oud-en-Wijs genoeg, seri - J al positieve aspecten van hel oude 23.25-23.30 NOS: Journaal Oplossing vorige puzzel: 1. peer, 2. ende, 3. edel. 4. relatie, 5. tael, 6. ieme. 7. elegant, 8. amer, 9. Nero, 10. tros. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) EO: 7.03 (S) Gospelsound, programma boor devol muziek, speciaal voor jonge mensen. 8.03 (S) Tijdsein: informatie en muziek. (8.03, 8.30 en 8.45 Klankbord: actualiteiten). 9.03 (S) De muzikale fruitmand: verzoekpla- tenprogramma van en voor zieken. 10.03 (S) Te Elfder Ure: non-stop muziekprogramma. TROS: (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) De Hugo van Gelderen show. met de Neder landstalige Top-10 en Kwiswijs. NCRV: 13.30 (S) Pop-Contact: de Nationale Tip-30. NOS: 16.03 (S) Hitmeesters: de Nationale Hitparade met de top-30. 18.03 De Vacature bank. 18.10 NOS-Maal. Veronica: 19.02 (S) Veronica op 3: actuele pop-informatieshow. VPRO: 20.02 (S) VPRO-op-drie. 23.02 Radio Vrij België 24.02 (S) Amigos de musica. AVRO: 1.02-7.00 (S) Continu de nacht door. NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de bot 18.55 Journaal 19.05 AVRO: AVRO s Toppop pf Nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: De gebroeders tv-serie 21.15 Voor de vuist weg 22.35 Televizier magazine 23.30-23.35 NOS: Journaal „Zo. bij moeder ja. dat kan ik me goed herinneren een heel plezierige man en knap ook zo. die jongen is daar een zoon van „De naam Israël als naam van een schoonzoon vindt U misschien toch vreemd vader Het imponeert Wil lem Hendrik even. dat ze zijn gedach ten anticipeert, hij kijkt weer naar dat hoge voorhoofd, een ingehouden zen gende gloed ligt op haar gezicht. Zou zijn dochter haar kompas kwijt zijn geraakt, omdat ze Jacoba's dagelijkse invloed in al deze jaren gemist heeft? Hij gelooft aan Jacoba's duurzame in vloed en ook aan haar onstoffelijke aanwezigheid in zijn leven, maar doen zijn kinderen dat ook? Wat weet hij eigenlijk van ze af? Deze en nog veel meer vragen schieten in ongewone vlugheid door zijn brein. Dolly praat verder, nu met een iets zachter geluid in haar stem: „Ik ben zo bang vader, dat U en ook mijn familie met vooroordelen gaan werken, er zullen zeker honderd-eneen redenen gevonden worden om mij van het huwelijk af te houden of om de verloving uiteen te laten vallen, daar om ben ik naar U toegekomen, va der of U met mij aan mijn kant wilt staan wij hebben nooit een echte onenigheid gehad vader, nooit een scè ne in al deze jaren, ik hoop zo, dat we het nu ook niet zullen hebben Ze is opgestaan en loopt ongemoti veerd naar het raam toe en dan weer terug ..Waarom heb je eigenlijk die Arent van Coehoorn laten vallen? Dat heb ik altijd een aardige jongen gevonden een charmante, eenvoudige kerel door Henriette L.T. de Beaufort „Dat is hij ook vader, maar ik heb nooit helemaal van hem gehouden, toen heb ik niet geaarzeld naar de ene richting, en nu niet naar de andere." „Waar heb je deze man eigenlijk leren kennen?" „U bedoelt Samuel Israël?" „Ja." „O. toevallig eens. in de provincie Utrecht." „Inlichtingen over die Israël kan ik. als het moet. wel eens inwinnen." Waarom die Israël te zeggen, waarom niet ge woon over Samuel Israël te spreken, denkt de huiverig kwetsbare Dolly. „Ik zou me goed kunnen indenken, dat Dokter Israël en zijn vrouw eventueel ook hun bezwaren hebben, als ze een beetje fijn gevoel hebben ze willen hun schoondochter waarschijnlijk ook graag uit een milieu weten van gelijke stand, dat zou ik me tenminste kunnen indenken het is een kwestie van voelen van feeling „Sam is eenendertig jaar, vader, tegen zijn ouders staat hij absoluut vrij, al jaren verdient hij zijn inkomen ..Met Willem Hendrik trommelt met zijn tien vingers op het blad van zijn schrijftafel. „Ja hij is pianist." ..Artisten houden er nog al eens een andere moraal op na „Dat hoeft niet dat ligt misschien eerder aan het karakter, dan aan het beroep. De Israels zijn ook geen adel, maar uit de intelligentia, joodse Neder landers wij zijn adel, protestantse plattelandsadel. maar misschien, dat er genoeg overeenkomsten bestaan ik bedoel van het karakter waarom zou dat niet kunnen? En als die er eens niet zouden zijn, dan moet ik zien de gaping te overbruggen door mijn hu welijk." Willem Hendrik kan zij ogen niet afhouden van zijn dochter, als ze deze woorden furioso zegt, het ver baast hem ook. dat ze alles zo goed formuleert, ze is niet zenuwachtig en hij ziet geen spoor van tranen. „Wan neer kan Sam U een bezoek brengen? Dat kom ik eigenlijk vragen." ..Wanneer ik hem ontvangen wil, kindje? Als ik dat wens. zal ik je die wens te kennen geven. Misschien dat ik eerst informaties zal nemen, maar dat heeft helemaal geen haast „Maar het moet niet op de lange baan geschoven worden, toen Jaap U mede deelde. dat hij Thea gevraagd had. is alles vlug gegaan ook met het enga gement van Clemens en Eva. ik wou graag, dat U het met mij niet anders deed vader „Ik hou niet van overhaasting." II „Dat vraag ik ook niet. maar we ons engagement niet uitstellen huwelijk evenmin ik heb va jj^ het wijkhuis in Almelo afgescl de volgende week hoop ik '.F, Amsterdam te gaan naar Sam i ders Vader, ik wou zo graag me niet m de steek liet niet overal met mij meegaat, dat be niet, maar dat U zich niet a houdt wanneer kan Sam U n i ken? Over een maand begint zij fai we tournee.,. nu „Maar hij zal daar wel weer van k komen." n „Zolang wil ik niet meer wacht chl der ik heb een klein jaar ge dat is mijn wachttijd geweestee Sam niet voor zijn tournée on ddl dan reis ik hem na, vader, al v* ^g dat U dat niet zult goedkeuren e „Ik ben geen wekker, die j< 1 v opwinden en die dan gaat J Willem Hendrik zegt het grof n driftig, maar het hindert hem, lek uitvalt. Hij voelt zijn onmachtAnd ergert hem. Kijkt hij naar zijiipel ter, dan heeft hij de grootste tje. om niet ontroerd te zijn.„Ho«|w familie Israël op politiek en ke bij gebied?" f Dolly aarzelt, ze weet het eer 1 sr zegd niet. „Ik denk fatsoenlijk, ik weet de kinderen in alles dezelfdi van de ouders hebben, maar t wacht, dat ze fatsoenlijk zijn a arr{ ouders." jen< „Hoe oud is hij toch weer?" en 2 ..Een-en-dertig." k ir

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4