Intensief contact met kerken in Oost-Europa l Geref, bond bezig met Zuid-Afrika Iff Vandaag b°ijgk?tofMnS Verklaring raad van Tweede perscampagne geref. evangelisatie i Solidariteit in strijd voor mensenrechten Onze adressen: Financieel appel op doopleden Belangrijke tip dankzij tv VOORBIJGANGER M. Dendermonde VRUDAG 19 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTEt DRIEBERGEN De leiding van de hervormde kerk heeft na de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi haar contacten met kerken in Oost-Europa versterkt. In het verslag van de werkzaam heden van het moderamen. dat tij dens de hervormde synodezitting in bespreking kwam, wordt gezegd, dat zoveel mogelijk gehoor wordt gege ven aan vragen om in gevallen van geschonden of bedreigde mensen rechten bewijzen te geven van solida riteit met de slachtoffers. Er is een uitgebreide correpondentie met de kerkelijke leiders van de Russische orthodoxe kerk, die heeft geleid tot een persoonlijke uitnodiging aan de scriba van de synode, dr. A. H. van den Heuvel, om nog voor de volgende zitting van het centrale comité van de wereldraad een bezoek te brengen aan Moskou. Er zijn, zo lichtte dr. Van den Heuvel toe. twee soorten correpondentie met Oost-Europa ontstaan. Naast officië le brieven, die worden gepubliceerd, wordt ook nog een persoonlijke cor respondentie over dezelfde zaken ge voerd. Ons beleid zo zei hij, berust op drie overwegingen: dat het plaats vindt binnen de sfeer van de beslui ten over de mensenrechten op de conferentie van Helsinki, binnen het kader van hartelijke en officiële con tacten met de kerken in Oost- Europa, ongeacht ons oordeel over ders, en ten derde, dat duidelijk moet zijn, dat we niet ons recht prijs geven om actief bezig te zijn met het verle nen van hulp en het bewijzen van solidariteit aan hen wier mensen rechten geschonden en bedreigd zijn. Respecteren De dissidenten in Oost-Europa heb ben ons duidelijk gemaakt, aldus dr. Van den Heuvel, dat wij niet zover moeten gaan. dat het lidmaatschap van de werreldraad voor de Oosteu- ropese kerken in gevaar zou kunnen worden gebracht. Verder moeten wij respecteren, dat de kerkelijke leiders daar gekozen hebben voor de socia listische staatsvorm, al is het ons nog niet duidelijk, hoe wij dat respect gestalte kunnen geven. Tenslotte zouden de Oosteuropese kerken wel willen, dat we verder kon den gaan dan alleen maar het sturen van brieven en het brengen van be zoeken. Gebleken is, dat bijvoor beeld de joodse internationale orga nisaties meer bescherming kunnen geven, hetgeen ook in sterke mate geldt voor de r.k. kerk. De protes tantse kerken hebben daar veel moei- sommige hoogwaardigheidsbekle- te mee. Verder is duidelijk geworden uit de contacten met Oost-Europa, dat het tot uiting brengen van solida riteit met bedreigde personen en groepen effectiever is dan het pro test. De paasgroeten worden in dat licht bijzonder gewaardeerd. Zuid-Afrika De praeses van de hervormde syno de. ds. G. Spilt, en dr. Van den Heu vel. hebben voor de maand april een visum aangevraagd voor een bezoek aan Zuid-Afrika. om er de Transvaal- synode van de zwarte Nederduitse gereformeerde kerk in Afrika te kun nen bijwonen. Ds. Butl, scriba van deze synode, had hen daartoe vorig jaar al uitgenodigd. In oktober 1974 werd dr. Van de Heu vel een visum voor Zuid-Afrika ge weigerd. Als voornaamste reden voor de weigering noemde de Zuidafri- kaanse regering toen het feit, dat Van de Heuvel het programma van de wereldraad van kerken ter bestrij ding van het racisme onomwonden had onderschreven. Daardoor zou hij zo verklaarde de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag impliciet instemmen met het gebruik van ge weld tegen Zuid-Afrika door de be vrijdingsbewegingen. UIT VAN LEZERS Buthelezi In Trouw van heden staat dat Chief Buthelezi zich door zijn rede in So- weto (niet een twee lings tad zoals de reda/nomische jungle thuishoort. Die 30 miljoen gulden vertegenwoor digde in die jaren de som van een werklozenuitkering aan 200.000 man gedurende 3 jaren ad 50,- per week. Men kan dus het argument va blan ke minderheidsregering." Dit is een staaltje van valse voorlichting waar de „voorlichting" van de Zuid- Afrikaanse ambassade bij ln het niet valt De harde, meedogenloze poli tiek van Vorster c.s. ten opzichte van de Afrikanen doet niet anders dan aansturen op een confrontatie. De Sharpeville herdenkingen die deze week weer overal in het land gehou den worden zijn daar het bewijs van. Nog steeds worden er in Zuid-Afrika bijna 2000 mensen per dag opgepakt ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Interview met Max Dendermonde De laatste kans voor blank Zuid-Afrika Persoonsregistratie een trein die niet kan stoppen Aandeelhouders meer hart voor winst dan voor bedrijf Oost-Duitsland één grote kleuterschool Kunst weekt dialoog tussen vrijen en onvrijen los Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kannen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. NAAM. ADRES: PLAATS: TELJ4R:.. xjb.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antwaiummer 1776, Den Haag. Bel ten mag ook: 070-512111. Ook in di losse verkoop. door de politie (of beter gezegd: per nacht). Het zijn de blanke machthebbers die door hun dagelijk se terreur „aansturen ernemingen. hun grootaandeelhouders en de ban ken in omloop zijn, in ieder geval niet bij de proletariërs of kleine on dernemingen. Hier is een sanering van de liquide middelen der grooton dernemers in Europees verband nodig. Ommen H. Wezenaar De drie De filosofie van hen die zich als „de Raad der Kerken" presenteren, dat „de straffende gerechtigheid geen doel is in zichzelf maar dient ter bescherming, bevrijding en loute ring van menselijk leven", is van beperkte constructie en daarom ook onjuist indien toegepast op wat zij voorzichtigheidshalve noemen het „wegzenden" van de 3 van Breda. Deze hebben zich indertijd door hun onmenselijke handelingen buiten de menselijke gemeenschap geplaatst en ontvingen reeds gratie voor een verdiende doodstraf. Met dit hernieuwd gezanik over de vrijlating bemoeien de kerken zich met een kwestie die hen totaal niet regardeert. Rotterdam A. C. Prinzen Dr Wiersinga (7) De studentenpredikanten van Amsterdam oordelen dat de synode een „onwaardige" uitspraak heeft gedaan tegen hun collega Wiersinga. „Deze uitspraak treft bovendien de „aarzelende kerkleden" (een onder studenten veel voorkomend soort) volgens pastores, die meer respect voor de synode zouden hebben als zij even aarzelend en onmachtig ge sproken had over „verzoenend sterven". Kom, kom pastores; solidariteit met een collega is een goed ding, een schouderklopje, maar moet dat nu gepaard gaan met een on(w)aardige schouderduw tegen synodeleden? Is de synode minder gewetensvol en zorgvuldig tewerk gegaan? Met min- rale^or^^an^Vb^c^CWlerringa Dfze strip Xai? Be.r.t KuiPers halen we uit het pas verschenen „geloof en politiek-nummer" waarneemt? Kom, kom. niet over drijven! Een schouderklopje? Goed, maar dan ook een schouderduwtje tegen de juiste persoon en in de goede richting! Baarn H. Overecm IKVOS Is het voor de IKVOS-veldwerkers wel nodig dat zij de analyse van Marx aangaande de samenleving als werkmodel gebruiken. Marx zegt on der andere: Het maatschappelijk zijn is bepalend voor het bewustzijn. Maar God onze Schepper en Jezus Christus Gods Zoon kent Marx niet. Voor ons maatschappelijk bepaald zijn vinden wij in de woorden van het Evangelie zo veel leefregels en raadgeving van Jezus Christus onze Heer dat wij Marx niet nodig hebben. Oudkarspel J. J. Veltum „Areopagus", het blad van de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht. bij de katern van de gereformeerde kerken drie van Breda kerken is de titel van een op initia tief van de gereformeerde werkgroep AMSTERDAM In de letterlijke weergave van de verklaring voor liturgie tot stand gekomen uit- van de raad van kerken over de drie van Breda in onze krant van !ereformeerde°orgamstrnven?niging. gisteren is helaas een gedeelte weggevallen. Het slot van de organisten een handreiking geboden verklaring luidt als volgt, bij het gebruik van de katern die de gereformeerde kerken bij het lied boek hebben gevoegd (orden van dienst, gebeden e.d Wie vijf gulden stort op postgirorekening 20 35 95 t.a.v. administratie G.O.V., Steven van der Hagenlaan 10 te Amersfoort (met de aanduiding „katern"), krijgt de muziek straks thuis gestuurd. De uitgave zal 25 maart verschijnen. „Inmiddels is, mede als gevolg van wat er toen aan verwaarloosd lijden en onvoldoende hulpverlening open baar werd, de mogelijkheid van des kundige hulp en begeleiding sterk toegenomen. Het getal van diegenen onder de slachtoffers, wier lot aan dat van de misdadigers gekoppeld lijkt te zijn, is aanzienlijk vermin- Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Vertegenwoordigers van de blanke Bóeren- kerken in Zuid-Afrika zoeken bij hun bezoeken aan Nederland in toenemende mate contact met de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk. AMSTERDAM: Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 Men is met name teleurgesteld in de gereformeerde kerken, en herkent in de gereformeerde bond een confes- Van een onzer verslaggevers DRIEBEROEN - De generale fi nanciële raad van de hervormde kerk acht de tijd aangebroken, om ook volwassen kerkleden, die geen belijdenis hebben afgelegd, om een bijdrage te vragen voor de landelijke algemene kas. Ieder lidmaat van de hervormde kerk (die dus belijdenis heeft ge daan) is verplicht jaarlijks een bij drage aan de algemene kas te geven. De synode besloot dit bedrag met ingang van 1977 te verhogen van 12.50 tot vijftien gulden. Maar het belijdenis doen raakt ln diskrediet. Het aantal lidmaten loopt terug met dertigduizend per jaar. Het zich niet tot lidmaat laten bevestigen betekent echter volgens de generale financiële raad nog niet. dat doopleden geen medever antwoordelijkheid zouden willen dragen voor het werk van de ge meente. Met de algemene kerkvoogdljraad is overeengekomen, dat met ingang van 1977 de gemeenten zal worden gevraagd, de doopleden van achttien jaar en ouder uit te nodigen ook vjjftien gulden per jaar aan de alge mene kas te geven. Van de netto opbrengst van de bijdragen van deze doopleden zal vijftig procent aan de. plaatselijke gemeente worden geres titueerd. Er wordt nog overlegd of uitbreiding van het verzoek om een bijdrage voor de algemene kas zich zou kun nen uitstrekken tot alle als her vormd geregistreerden van achtUen jaar en ouder. sionele verwantschap, aldus zei ons ir. J. van der Graaf, de secretaris van de gereformeerde bond. De gereformeerde bond is bereid, om een officiële correspondentie-band met deze kerken in Zuid-Afrika aan te knopen, maar heeft deze zaak eerst aan de orde gesteld in een recente ontmoeting met het moderamen van de hervormde synode. Van de zijde van de gereformeerde bond werd in dit gesprek de zorg uitgesproken, dat het beleid van de hervormde synode de blanke kerkert in Zuid-Afrika steeds meer in het isolement zou drij ven. Het moderamen heeft toege zegd, in zijn consultaties met Zuid- Afrika te zorgen voor een evenwichti ge vertegenwoordiging uit dat land. De vrouw In het gesprek tussen het modera men van de synode en het hoofdbe stuur van de gereformeerde bond kwam verder vooral de zaak van de vrouw in het ambt ter sprake. Men was het eens over de wenselijkheid, de bijbels-theologische gegevens op dit punt nog eens grondig door te praten. Ook werd gesproken over de wijze, waarop het hoofdbestuur van de ge reformeerde bond zich nogal eens mengt in plaatselijke aangelegen heden. Deze tekening staat om het omslag van een foldertje van het gereformeerd evangelisatiecentrum. Het vouwblad heeft als titel: „Houd het evangelie niet voor uzelf." LEUSDEN Deze maand is de tweede (gereformeerde) evangelisa tie-perscampagne begonnen, ditmaal in 86 deelnemende plaatsen, ver- Jezus had een hekel aan geldja- gerij; Jezus is Onze Lieve Heer niet. Alle advertenties eindigen met de spreid over het gehele land. De publi- vraag: Kennen wij Jezus eigenlijk katies in de vorm van advertenties zullen in evenzovele plaatselijke, dan wel regionale bladen verschijnen. De koppen van deze publikaties zijn Jezus is nooit in Bangladesh geweest; GELEEN Naar aanleiding van de televisie-uitzending „Opsporing ver zocht" zijn tot nu toe bij de gemeen tepolitie van Geleen tien tips bin nengekomen over de spoorloze ver dwijning van de 15-jarige Arino Vrie- zelaar uit Geleen. De belangrijkste tips hebben betrekking op de man met wie de verdwenen jongen het laatst werd gezien in een bar. Vol gens de politie was er één belangrij ke tip bij, die nu wordt nagetrokken. Ook over het vermiste meisje Marjo Winkens, dat in de eerste televisie uitzending van „Opsporing ver zocht" ter sprake kwam, zijn nu nog zen, dat afgezien van de vele schrifte wei? Vrijwilligers staan klaar om rond de publikaties op zo breed mo gelijk niveau gesprekken te doen plaatsvinden. Met de campagne wor den drie miljoen gezinnen bereikt. Ruim dertienduizend deelnemers hebben eerst samen meer dan drie ton vow uc campagne bijeenge bracht. Na elk der publikaties in de media gaan ze op pad met een specia le themafolder, na op zowel individu ele als groepsgesprekken terdege te zijn voorbereid. Een onderzoek naar het effect van de eerste perscampagne heeft uitgewe- STEM AAN MIJN OOR Zijt Gij een grot, verborgenhei waarin ik dwaal zonder licht; een woud vol schaduwen schimmen. waarin geen weg te vinden is leegte heeft mijn hart bezet, wankelend beweeg ik voort, U bent te ver voor mij een woudloper die mij altijd donkere verten voor is, ik haal U niet meer in waar kan ik U ervaren? of blijft U mij omvangen als de stem aan mijn oor? u tips binnengekomen. Zo is er een bejaard echtpaar dat het meisje meent gezien te hebben in Spanje. lijke reacties ruim vierduizend groeps- en individuele gesprekken tussen kerkleden en andersdenken- derd. En ook de overgeblevenen zul len naar onze overtuiging alleen maar gediend zijn bij een maatschap pij, waarin de gerechtigheid naar haar ware bedoelingen wordt uitge oefend. Wij weten niet of juist de wegzending van de misdadigers wel licht een reinigende en bevrijdende uitwerking ook op de slachtoffers zal hebben. Wij weten in elk geval wèl, dat de discussie over een eventuele uitwijzing, die anders in ons Neder landse volk steeds weer zal oplaaien, de nood van de zieken onder de slach toffers telkens weer zal verhevigen. Het probleem van de drie van Breda wordt in elk geval opgelost. Of de dood lost het vanzelf op, óf wij lossen het door een morele beslissing op. Als wij lijdelijk op de eerste oplossing wachten, verlagen wij onszelf Daarom pleiten wij ervoor, bij allen die verantwoordelijkheid dragen voor deze zaak, om de pijnlijke ver antwoordelijkheid die op hen is ge legd, niet te ontlopen. Door de weg zending van de drie van Breda moe ten wij uitdrukken, dat wij weten waartoe de straffende gerechtigheid wèl en wartoe zij niét dient." Tot zover het slot van de verklaring van de raad van kerken. Leedverwekkend Het Nieuw Israëlitisch Weekblad noemt de verklaring „onbarmhartig, meedogenloos en leedverwekkend". „Gerechtigheid, ontleend aan de bij bel, is dit keer het argument, alsof niet juist joden zouden weten wat bijbelse gerechtigheid inhoudt," al dus het NIW. Volgens het weekblad is de joodse gemeenschap in Nederland noch geïnteresseerd in de dood, noch in het leven, het bestaan en de nage dachtenis van de drie van Breda. „Waarom toch worden de nazislach toffers en hun nakomelingen steeds maar weer geconfronteerd met het voortbestaan van de drie van Breda?" Het weekblad schrijft, dat het niet zo diep op „alweer een verklaring" over de drie van Breda zou zijn ingegaan, als deze niet afkomstig was van de raad van kerken. Juist omdat verte genwoordigers van veertien Neder landse kerkgenootschappen de ver klaring hebben opgesteld, is het on begrip voor wat leeft en omgaat bij de joodse gemeenschap zo ontstel lend, schrijft het weekblad. den konden ontstaan, die vaak tot intensievere contacten leidden. Er blijkt verder uit, dat vooral die vrij willigers die aan de georganiseerde voorbereiding of toerusting deelna men tot diepgaande contacten kwa men. Ter vergelijking: zonder perscampagne worden jaarlijks in het hele land duizend gesprekken ge voerd tussen kerkleden en anders denkenden in het kader van gericht evangelisatie-huisbezoek. NED. HERV. KERK Beroepen te Middelharnis (toz) den Hoed te Sliedrecht te Doorn te Beekbergen (toez.): D. Heikooj Herwijnen; te Zevenbergen: H. Vreeswijk te Giessen-Nieuwkerk Westbroek: H. F Klok, kand. Woerden. Benoemd tot voorganger van de vrijz. herv. te Meerkerk dr A. Meiden, hoofd publ. relations Rijksuniversiteit te Utrecht, won de te Meerkerk, die deze benoem heeft aangenomen. Bedankt voor Sommelsdijk:S. P. Assenbergh te Nijkerk. Afscheid op 21 maart van N tenbroek: M. A. Jansens ber. Wilnis. Intrede te Haastrecht: H.E. Ster ga uit Klooster-Ter Apel. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorredijk: G.F. Ho er te Bruchterveld, die geen verd beroepen in overweging kan nem Afscheid van Doezum: J. W. Zijli ber. te 's-Gravenzande. Intrede te Katwijk a.d. Rijn: T. lijk uit Schoonoord;te Heiloo: ka H. W. Wierda uit Haarlem. GEREF. KERKEN(VRIJG.) Beroepen te Kantens: H.K. Bo e kamp kand. te Groningen. GEREF. KERKEN (VRIJG.B.V Beroepen te Breukelen: P. Bus kand. te Luinjeberd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg: R. B< aard te Leiden; te Lelystad: J. Vliet te Aagtekerke. Bedankt voor Kruiningen: J. Karr te Opheusden. OUD. GEREF. GEM. in NED. Bedankt voor Rijssen: W. Kamp0 Grafhorst. Ds. W. H. Zuidema Drs. W. H. Zuidema, die jarenl onder de joden ln België werkte er onder meer studiesecretaris is var gereformeerde deputaten voor ei gelie en Israël, heeft op verzoek deze deputaten een boeiend boe geschreven over het avondmaal zijn joodse achtergronden. Hij gaat in op vragen als: is er nog sprake van een bewuste keuze, v neer brood en wijn ons zomaar den aangereikt? Moeten we er iets voor doen? Want aan avondmaal belijden we wel de meenschap der heiligen, maar ren we het ook zo? We kennen e nauwelijks en tijdens de viering banken zitten we ook nog tegenr' kaars ruggen aan te kijken. Hoe 11 dat: communie zonder commun i tie? Kan het daarom ook anders Om daarop antwoorden te vin< gaat de schrijver eerst in op alle gegevens uit het jodendom. Vei 1 gens draagt hij nieuwtestamentis 1 gegevens aan om tenslotte verl dingslijnen naar hier en nu te zoel 'P Het boekje eindigt met een aarf' vragen die tot doordenking uitn^1 gen. „De Taal van de tafel" kan I,25 besteld worden bij Bureau E gelie en Israël, Postbus 202, Leusi ■fu Hervormd Nederland Max Dendermonde, in 1954 schrij van „De wereld gaat aan vlijt onder," zegt in Hervormd Nederl dat deze uitspraak nog steeds ge )n „We kunnen veel doen door sober te leven om de verspilling aan tiji energie tegen te gaan." Wat dat treft is de schrijver niet verand Wel ls hij ln technologie gaan g ven. „We moeten bijzonder int gent zijn. Ik geloof niet meer in oi zorgd leven." Dendermonde vi niet dat hij met zijn boeken draagt aan maatschap n verandering, hoewel hij dat wel r willen. „Ik mis het politieke lc mogen." Veel aandacht voor Zuid-Afrika d week in Hervormd Nederla *11 „Durft de gereformeerde synode U1 breuk met de kerk aldaar aan?" 1 vooruitblik op de vergadering val synode in Lunteren. Tenslotte re gesprek met een lid van de delegatie, die Zuid-Afrika bezoi en de verklaring van Buthelezi Beyers Naudé over investeren Zuid-Afrika (elders in het blad pleidooi voor Beyers Naudé dooi 11 J. J. Buskes). p 0 Verder een kritische blik op O v'< Duitsland („Eén grote k terschool") en een plan tot instel *t van een orgaan dat het bedrijfsle n moet controleren. fl t

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2