pntwerp :elf eens en open laard „Thermosfles" maakt wonen comfortabeler en goedkoper Met fatsoen is veel lawaai te bestrijden Moderne inrichting keukens en badkamers ariaties naar eigen idee jn ook mogelijk en open haard in zijn kamer wil, hoeft zich niet nden te voelen aan de ontwerpen in de brochures, ties naar eigen idee zijn ook mogelijk en vaak zelfs bevelen omdat vorm en plaats van de haard er door aan de kamer kunnen worden aangepast. ond schouwtje in de hoek iie L-poot of een recht- haardje aan een haaks de muur opgetrokken n muurtje? Het kan alle- Een deskundige aanne- leeft dikwijls aan een paar lijnen al genoeg om de n van de klant in steen te eren. i: wie het avontuur zal op een hoop onge- noeten rekenen. Zeker als ïuis niet is voorzien van >reed genoeg rookkanaal ïan dus moet worden aan- icht). Vooral in woningen dikke vloeren van gewa- beton is het boren van door die vloeren een kar- dat wolken stof en puin ert, waarvan de restanten n later nog niet verdwe- )lijken. Afdekken is dus noodzakelijk op alle ver- ngen. men dat achter de rug - n aannemer met goed ma il (diamantboor) fikst het in ochtend - dan is het e leed wel geleden. Bij ge ste fotoserie laat zien hoe iard groeit. Haardmantel nnen wordt met het plaat van de (kant-en-klare) vaste haardmantel. Daar- >en worden dan op het et (dat niet weg hoefde) de itje uitgezet, waarop later nuurtje van het ovaalvor- plateau wordt gebouwd, it muurtje eenmaal klaar een nis voor het opbergen ïoutblokken) dan wordt de te daarbinnen volgestort beton en de mantel afge- met stenen pilaartjes. op komt vervolgens de ei kehouten bint en langzaam be gint dan (in vuil metselwerk) de schouw te groeien. Met dat metselwerk zijn onge veer een kleine drie dagen ge moeid. De rest van de tijd (de haard stond in een week) werd besteed aan het stukadoren van de schouw en het aanbren gen van het rookkanaal. Wat dat laatste betreft: als de gaten eenmaal in de plafonds zitten, is dat in een dag ge beurd omdat gewerkt wordt met geprefabriceerde vierkan te blokken (40 cm) met een 20 cm groot gat erin, die gewoon op elkaar gestapeld vastgemet- seld worden. De kolom hoeft dan alleen nog gestukadoord te worden. g 0 DEN HAAG Ds meest ideale en verantwoorde manier van wonen, is van het huis een „thermosfles" te maken. Dat maakt het wonen niet alleen comfortabeler (vooral door minder trek bij de ramen), maar ook voordeligej (de Om deze drie redenen is het noodzakelijk, dat de huizen in ons land beter worden ge- isoleerd. Hoewel er tegenwoor dig al zo'n twaalfduizend wo ningen per maand worden ge- isoleerd. staan er in ons land nog (te) veel huizen, waaruit de warmte als het ware naar buiten vliegt. Dat betekent dat, uitgaande van zo'n vijfhonderd gulden stookkosten per jaar. zo'n hon derd tot tweehonderdvijftig gulden de lucht in gaat. Of anders gezegd; door het huis goed te isoleren is het moge lijk per jaar zo'n honderd tot tweehonderdvijftig gulden op de olie- of gasrekening te be sparen. Nog zwaarder Dat tikt aan en dat gaat in de toekomst nog zwaarder tellen, als de energieprijzen nog ver der gaan oplopen. Hierom en omdat een bewust energiever bruik een kwestie van mentali teit is (zoa's het ministerie van Economische Zaken in pagina grote advertenties terecht zegt), is het noodzakelijk onze huizen beter te isoleren. Dat zal dan vaak door een vakman moeten gebeuren, of schoon een handige doe-het- zelver ook veel kan doen. In beide gevallen geeft het minis terie van Volkshuisvesting (nog) een financiële tegemoet koming tot een maximum van duizend gulden. Het isoleren moet dan wel op de voorge schreven manier gebeuren, de woning dient ook te zijn of worden uitgerust met een cen trale verwarming en de isola- tieplannen moeten tevoren zijn aangevraagd en goedgekeurd door de directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijver heid in de provincie waar men woont. Deze instanties zijn in de hoofdstad van elke provin cie gevestigd. Overigens is het wel zo. dat het isoleren van een huis „een slordige cent" kost. die bepaald niet in één seizoen kan worden bespaard. Het (financiëel) voordeel is pas na verloop van enige jaren merkbaar. Professioneel De meest eenvoudige manier om een huis te laten isoleren, is het karwei te laten uitvoe ren door een (gespecialiseerd) bedrijf. Dat geldt met name voor het isoleren van ramen (bijna een derde van de warm te verliest het huis via slecht geisoleerd eramen) en het iso leren van muren (een kwart uan de warmte „lekt" weg door de gevel). Er zijn verschillende bedrijven op dit gebied, die dit werk uit stekend doen. Als extra zeker heid heeft het ministerie van Volkshuisvesting een overzicht haard of centrale verwarming hoeft minder te branden omdat de warmte beter binnen blijft)Bovendien is het noodzakelijk zuinig met energie om te springen, omdat de voorraad energie niet onbeperkt is. ging „Eigen Huis" in Amers foort kwam onlangs na een eigen en onafhankelijk onder zoek tot de conclusie, dat er prijsverschillen van meer dan honderd procent (meer dan het dubbele!) bestaan, terwijl er garantieverschillen van meer dan duizend procent mogelijk zijn. Daarbij werd nog opge merkt. dat er vrijwel geen kwa- liteisverschil is tussen de drie isolatiesystemen kunststof- schuimvulling. steenwelvlok- kenvulling en gesiliconiseerde perlitevulling. Doe-het-zelf De mogelijkheden voor de doe- het-zelver zijn talrijk, en daar mee zijn belangrijke bedragen te besparen. De meest voor de hand liggende karweitjes, die bovendien weinig geld kosten, zijn bijvoorbeeld oude dekens op de vliering leggen, verroeste scharnieren aan ramen en deuren vervangen, bij lange ra men een raamboompje erbij zetten enz. Uitstekende informatie en goed-leesbare tekeningen daar over staan in het informatie blad „Warte-Isolatie" van het Bouwcentrum in Rotterdam. Het blad is te bestellen door 6.30 over te magen op post giro 35.76.96 van het Bouwcen trum Rotterdam, onder ver melding van „Warmte-Isola- tie". materialen minerale wol kunststofschuimplaten isolatieplaat met afwerklaag Bij isolatie onder hellende daken mag het houten dak beschot niet afgedekt zi|n met een dampremmende laagp.v.m rotting) laten maken van de door de overheid erkende isolatiebe drijven, die bovendien met steekproeven worden gecontro leerd. Het is evenwel nuttig tevoren bij verschillende bedrijven een offerte (met name over de prijs en de garantie) te vra gen. De consumentenvereni- AMSTERDAM Er is veel lawaai; in fabrieken, op straat en ook in huis. (Misschien kan de overheid daar tegen ook nog eens een campagne beginnen.) Het meest hinderlijk is het lawaai, beter gezegd de gehorigheid, thuis omdat mensen daardoor (ook nog) in hun leven worden gestoord. In een aantal gevallen is fat soen daartegen de beste reme die. Dat wil zeggen, dat ge luidshinder in een aantal ge vallen eenvoudig te voorkomen is, door minder lawaai te ma ken of kleine technische voor zieningen te treffen. Wat het eerste punt betreft, is het niet meer dan normaal rekening te houden met ande ren met praten, fluiten, de ra dio en de televisie of met het lopen op de trap. het sluiten van een deur of het schuiven met een stoel. Het tweëde punt is een kwes tie van rekening houden met anderen en soms wat ex tra geld te besteden aan voor zieningen. Zo zijn bijvoorbeeld hinderlijke toiletgeluiden gro tendeels te verhelpen door de ws-pot op een vloer van kurk ofTubber te zetten en met rub- berpluggen vast te zetten. Zo is voorts de stortbak vrij een voudig in verende pluggen te bevestigen, evenals bijvoor beeld de warmwatergeyser. Een ander voorbeeld in dit rij tje is het leggen van een on dergrond op de trap of op de vloer. Een ondergrond van ve rend materiaal met een dikte van één centiméter (de wo ninginrichter weet daar alles van), kan „wonderen" doen. Zo ook maar dat is wat duurder kan een „zwevende dekvloer' onder een parketvloer de harde geluiden van lopen en schuiven op een parketvloer voorkomen. Goed advies In gevallen waarin met goede wil en fatsoen geen resultaat kan worden bereikt, is het noodzakelijk deskundig advies in te winnen. Het geluid komt vaak via wegen, die moeilijk zeer zeker voor een leek vast te stellen zijn. In deze gevallen is het nood zakelijk een geluidsmeting te UTRECHT De toeneming van de welvaart in ons land is niet alleen te merken aan de inrichting van de huis kamer en wat daarbij „hoort", maar ook aan de aankle ding van de slaapkamer en de laatste tijd in steeds grotere mate aan de moderne inrichting van de keu ken, badkamer of douche. Dat bleek met name nog eens tijdens twee tentoonstellingen in Utrecht: een in oktober vo rig' jaar over keukens en een begin maart dit jaar over sa nitair (met name badkamers), die werden georganiseerd door de tentoonstellingsorganisatie Intradex in Rotetrdam. De consument wordt tegen woordig een ruime keus in in richting en prijs geboden uit nuttige (er blijkem de afgelo pen jaren vele praktische nieuwtjes te zijn ontwikkeld) en minder nuttige artikelen. Bovendien wordt steeds meer rekening gehouden met gehan dicapten en bejaarden. Moderne keukens ,De keukeninstallatie van Eu ropa staat in Utrecht", luidde de slagzin. En inderdaad, de negentig exposanten die niet minder dan honderdvijftig we reldbekende merker) vertegen woordigden. hadden heel wat fraais bijeen gebracht. Dat liep van de doe-het-zelf keuken tot de meest luxueus uitgevoerd „kooksalon" en van eenvoudige kooktoestellen tot de meest moderne keukenapparatuur met automatische wekkers. schakelklokken en dat alles uitgevoerd in tegels, hout en kunststof. Bij al die pracht en praal stond ook een stand van het ministerie van Volkshuis vesting. waar alles over rijks bijdragen voor woningverbete ring kon worden vernomen. Opvallend was tussen dat alles, de aangepaste keuken voor rol stoelgebruikers. Die was zo ge maakt, dat de werkhoogte twaalf centimeter verstelbaar is. Bovendien was het bij alle kasten mogelijk met de voet steunen van een rolstoel geheel onder 'de kasten te rijden. Het laten doen. Dit kost tegen woordig wel zo'n tweeduizend gulden, maar voor een woning bouwvereniging of voor een groep bewoners is dat wel op te brengen. De bewoners kun nen die kosten van zo n onder zoek en advies samen delen. Vaak zal het nodig zijn, dat de gehorigheid door een vakman verholpen moet worden. In een aantal gevallen kan iemand, die goed met de hamer kan omgaan, ook zelf maar nooit zonder deskundig advies veel ongerief verhelpen. Een van de mogelijkheden is dan het plaatsen van een zogenaamde buigslappe wand. Tevoren dient dan wel (deskundig) vastgesteld te zijn of bijvoor beeld de vloer of het plafond doorlopen. Geluid (van de bu ren) komt namelijk niet al leen door de muur. Over geluidsisolatie hebben zo wel het Bouwcentrum als de Vereniging Eigen Huis publika- ties gedaan. Bij het Bouwcen trum in Rotterdam is dat in formatieblad „Geluidsisolatie" te bestellen voor 5. De Ver eniging Eigen Huis in Amers foort heeft de studie over ge luidshinder en wat daaraan te doen is opgenomen in het do cument „De muren hebben oren". Voor leden is de prijs 3 en voor niet-leden 6. aanrecht en kookgedeelte was aan de onderzijde zo gesloten en geisoleerd. dat het risico van letsel voorkomen wordt. Luxe badkamers Behalve „droomkeukens". zijn er tegenwoordig ook prachtige badkamers, douches, toilet ruimten alsmede zwembaden, sauna's en solaria (wat moet je met zo iets) te koop). Voorts zijn er boilers in de handel, die direct water op de gewenste temperatuur met volle druk leveren. De moderne „voorgevormde" badkuipen kunnen zo'n 150 li ter water bevatten en zijn daarmee wat het gebruik van water en energie betreft voordeliger dan de oude bad kuipen. die veelal een inhoud hebben van zo'n 200 liter. Wa terbesparend zijn ook de re gelbare douchekoppen en de douchelijststangen. waarmee de douche op de gewenste hoogte kan worden ingesteld. Als toppunt van luxe geldt de thermostatische mengkraan. Wanneer die wordt ingesteld op bijvoorbeeld 40 graden, wordt bij het vullen van een bad of bij het nemen van een douche onmiddellijk de ge wenste temperatuur bereikt, terwijl verspilling van (heet) water wordt voorkomen. Han dig i.s de douche-arm met vier sproeikoppen, die op elke hoogte in te stellen is. Zodoen de is het mogelijk bij het dou chen het kapsel absoluut droog te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 29