Wat er bij 'het water op' boven water kan komen Tennissen van je achtste tot je tachtigste 1 hardrijden )innen eders bereik [open van eigen rijdier llijft wensdroom Ontspanning Van het water af zie je alles anders. Mensen die een hele week jachten, komen op een jacht tot rust. Landgenoten die elkaar op straat nimmer groe ten, steken geestdriftig de hand op als een collega- schipper hun koers kruist. Mannen die nooit thuis thee zullen zetten, hanteren gedul dig de ketel en de pot en verwij ten niemand dat zij dit karwei tje moeten klaren. Zij lezen ein delijk, bij soms schaarse ver lichting, het boek dat al maanden dicht bleef. Hoewel: niet iedereen kijkt na een vriendelijk saluut u harte lijk aan, geeft voorrang als het moet en matigt de vaart van zijn kruiser om de vissers aan de oever - rakelings passerend - niet in het hengelharnas te jagen. Het gedrang en gedrag van sportieve waterminnenden in een sluis aanschouwen of zeilers hun thuishaven volge- tuigd zien verlaten of binnen komen, levert realistisch to neelwerk op waarin de welle vendheid beslist geen rol speelt: Ook de watermaat schappij is, ondanks het aan trekkelijke van de meer aanwe zige rust, bij lange na niet vol maakt. Stoer is stom In de reclamewereld laat men dikwijls zien hoe alles er op zijn gunstigst uitziet. Een fietsillus- tratie bijvoorbeeld toont nooit iemand, die zich gekromd moeizaam voortbeweegt bij een stevige bries. Afbeeldingen van zeilboten in advertenties en bij artikelen geven het on derwerp nogal eens in uiterst schuine toestand weer. Dit let terlijk en figuurlijk scheve beeld schrikt menigeen en met name de vrouwen vaak af. Men hoort de storm in het want gie ren, iedereen wordt kletsnat en de giek waar de onderkant van het zeil aan vastzit, kan elk moment een opvarende, die niet eens zeeziek zich afvraagt hoe te eten of naar het toilet te gaan, bewusteloos slaan. Ter geruststelling: men onder scheidt gelukkig het toer- en wedstrijdzeilen. Een boot juist zo rechtop mogelijk varen is zeer goed te doen. „Het kleine zeil brengt rust en heil" is een oud en altijd actueel blijvend spreekwoord. Menigmaal wor den vanzelf nog onwennige passagiers afgeschrikt door de handelingen van de zeilbootei genaar, die even zal tonen wat zijn schuit kan presteren. Dom me waaghalzerij, nauw ver- HILVERSUM „Er zijn tegenwoordig tennisbanen in voor een tennisclub in Voorbroek, de PTT wist er geen plaatsen, waar zelfs de posterijen nog nooit van gehoord raad mee. Maar het bestaat wel, bij de gemeente Wisch, hebben. Onlangs kregen we een onbestelde brief terug in de Achterhoek". oen van iets moois gaat meestal veel voorpret vooraf. Prijsbewuste lieden getallen, zii rusten niet voor een stapel folders hun brievenbus is sseerd. Of het nu buitenlandse reizen, fototoestellen of andere waardevolle n betreft, alles eerst terdege bestuderen is de voorwaarde om teleurstelling te komen. nal moet men zich zeer «zinnen alvorens tot aan- van een boot over te Ongeacht welk formaat of welke prijsklasse men op het aspirant-zeemansoog heeft. Voorpret dient hier met grote ernst gepaard te gaan. Niet al leen vanwege het financieel haalbare, met name is de ham vraag wie er mee gaan profite ren van het nieuwe bezit. Of het inderdaad zo is dat ieder, tot dan nog behorend tot het leger der landrotten, zich in de rijen van de watersporters snel thuis zal voelen. van welk materiaal ook gemaakt, hebben hun onderhoud Zeker het touwwerk en het beslag dienen grondig te worden lecteerd. Typisch voorjaarswerk waarbij niet mag worden :en dc inhoud van de EHBO doos kritisch te bezien. Inspraak vereist Uit de losse hand daarom, in kort bestek, wat wenken en raadgevingen. Spreek met bootbezitters, doe uw voordeel met hun ervaringen. Geneer u niet de domste vragen te stel len. Pleeg daarna met ieder, die geacht wordt vrij regelmatig met u te varen, uitgebreid over leg wat voor schip het meest geschikt is. Met uw gezin een boot huren kan bruikbare ideeen opleveren. Vaargeest- driftige jongelui krijgt u altijd naar een zeilschool in de va kantie. Bedenk dat slechts de helft van het jaar, bij wisselende weers gesteldheid, uw zeil- of motor boot de golven doorklieft. Be studeer nauwlettend het water gebied in uw naaste omgeving. Vraag bij niet te veraf gelegen jachthavens of er plaats is voor uw aanwinst. Stel u op de hoog te van de liggelden, de kraan- kosten, motorbeurt en van wel ke accommodaties u gebruik kunt maken. Informeer van welk materiaal een schip is ver vaardigd, wat het jaarlijkse on derhoud vergt en bezie en be cijfer in het bijzonder wat bij komende accessoires - accu, verlichting, kompas, ankers, extra zeilen, etc. - u gaan kos ten. Elke jachtwerf of leveran cier van uw boot kan u daaro ver precies de voorlichting ge ven die u wenst. Maak ook een kleine studie van benamingen en vaste uitdrukkingen, die on veranderlijk bij het totale wa- tergebeuren worden geuit. Schade en schande Van schade en schande word je wijs. Schade dient te worden voorkomen, een bootverzeke ring is even noodzakelijk als het roer van uw vaartuig. Scha men hoeft niemand zich, zeker niet in de beginperiode. Om op verrassingen voorbereid te zijn, moet elke opvarende naast de zwemkunst de voornaamste verkeersregels machtig zijn, die ook bij u aan boord stipt moeten worden nageleefd. Let wel, niemand wordt hier het recht ontzegd bij gebrek aan schoolslagkennis het water op te gaan. Wel moet hij of zij zo verstandig zijn. zeker in een zeilboot, een reddingsvest te dragen of bij de hand te heb ben. Al zit het onwennig en staat het niet elegant, geen rechtgeaard watersporter zal een meelijdende blik op u werpen. berijden van een paard ligt tegenwoordig binnen reik van elke beurs (let wel: -niet het hebben van gen rijdier). Dat deze popularisering van de paar- port soms ten koste van het paard gaat uitbui- van dier en klant door maneges, terwille van een e winst is bekend. Maar er zijn nog een groot Manegehouder Schippers: een paard huren iedereen kan aantal manegehouders, die ons tegen een redelijke prijs willen inwijden in de ruitersport. De naar popularise ring, zowel als degelijkheid strevende manegehouder J. W. Schippers (33) van de manege Smitshoek in Rotter dam, wil graag iets vertellen over prijzen en mogelijk heden. nanege is een schoolvoor- van het soort bedrijf, dat ook richt op de kleine I. Wekelijks komen in de shoek ruim driehonderd ;ren en hetzelfde aantal jan^ssenen een aantal uren Irijden op een rijdier van nanege. Ze kunnen zich 1 u eigen paard veroorloven, slagen er op deze manier In toch een goed ruiter te .'n. „Zeker de helft van groep behoort tot de ar- rsklasse", meent Schip- De paardensport is geen Iport meer en al kunnen pM geen eigen paard kopen emen van lessen en daar- torgaan met het rijden op espaard kan wèl". 0 aan de heer Schippers: zijn de kosten? lesuur op een manege- kost veertien gulden, is ook mogelijk een kaart tien lesuren wij noemen een tienrittenkaart te en voor 130 gulden, dus voor dertien gulden per lesuur. Voor kinderen (en dan op een pony) is het goedkoper, name lijk 7,50 per lesuur. We kennen wel grote gezinnen met kinde ren, die maar een uur per veer tien dagerf rijden, hoewel dat gelukkig niet vaak voorkomt. We hebben rond de vijfenveer tig paarden, die bij ons tegen vergoeding ldgeren, de zoge naamde „pension-paarden". Het stallen kost 325 gulden per dier maandelijks. Iemand die voor zijn paard een eigen box, met volledige verzorging, huurt, betaalt vierhonderd gul den per maand". Het is toch vrij duur om rijkle- ding aan te schaffen? „Ja, de aanschaf van volledige rijkleding komt'al gauw op zo'n zevenhonderd gulden, maar bij ons is rijkleding niet verplicht. In dat geval zou het de mensen afstoten om te gaan rijden. Het is wel zo, dat als het paardrij den bevalt de mensen na onge veer tien tot vijftien lessen ei gener beweging rijkleding kopen". Hoeveel uren wordt er lesgege ven in uw bedrijf? „Er wordt dagelijks ongeveer zes a zeven uur lesgegeven, ter wijl dat 's zaterdags wel zes tot tien uur kan zijn. Een paard mag hoogstens vier uur lopen en de paarden worden dan ook na drie a vier uur werken gewis seld. Bij ons wordt om half vijf 's morgens begonnen met het voederen van de paarden, ter wijl er elke morgen uitgemest wordt: als u 's morgens om ne gen uur binnenkomt Is alles schoon. Overigens wordt er achtmaal per dag voer gege ven; dat moet wel want anders blijft er niets over van de paar den bij dat harde werken". De heer Schippers streeft er naar het paardrijden populair te maken onder het grote pub liek. Daarom organiseert hij nogal eens „ruiterfeesten", waarop wordt gedemonstreerd wat ruiters kunnen bereiken. Op een recent ruiterfeest wa ren er op twee achtereenvol gende avonden totaal veertien honderd belangstellenden. Wat het kost om een eigen paard aan te schaffen? Schippers kan die vraag moeilijk beantwoor den, omdat het er volgens hem van afhangt van wat voor ras en geslacht het paard is en wat men wil uitgeven. Een andere zegsman schat de prijs voor een goed paard op minstens zesduizend gulden, waarbij le ken het gevaar lopen duizen den guldens te veel te betalen, omdat dikwijls paarden met nauwelijks herkenbare gebre ken voor te hoge prijzen wor den verkocht. Naast het stal len, dat op ongeveer vierhon derd gulden per maand komt, kost een paard gemiddeld vijf tig gulden per maand aan kos ten bij dokter en hoefsmid. De verzekering van een paard is 250 gulden per jaar. Kortom: de gemiddelde Nederlander kan er geen eigen paard op na houden. Dat de belangstelling voor de watersport groot is, bewees dc "Sail 700," die vorig jaar in de Amsterdamse haven zo'n succes was. Wie wordt niet stil als in de late avond zo'n zeilreus zonder zeil onder zeil gaat. De heer Y. Buruma, directeur van de Koninklijke Nederland se Lawn Tennis Bond en als zodanig een groot propagan dist van de tennissport in Ne derland, moet even glunderen. Het vorenstaande haalt hij aan om twee dingen duidelijk te maker*: enerzijds de ontzag wekkende groei, die de tennis sport de laatste jaren door maakt, en anderzijds een zaak die daarmee in direct verband staat, namelijk het steeds va ger worende elite-stempeltje, dat de sport lange tijd voor een groot publiek minder toegan kelijk maakte. Volgens Buruma is dat elitaire thans geheel verleden tijd. „Dat blijkt uit alles". „Ik moet toegeven dat 't in veel omringende lan den nog steeds het geval is, maar hier in Nederland is ten nis gewoon een verschrikkelijk populaire sport aan het wor den. Ga maar na: een bond met 210.000 leden met daar naast een kleine 200.000 ac tieve niet-leden, dat zijn samen bijna 400.000 tennissers. Dat kun je moeilijk meer elite noe men. Wat hebben we dan een verrekt grote elite in Neder land". Groei Het zou de heer Buruma zelfs niet verbazen als de neder- landse tennisbond zich binnen een „x-aantal Jaren" onder de grootste sportbonden zou scha ren. „Misschien worden we wel de grootste, als je kijkt naar de huidige groei van 16 pro cent per jaar. Sinds 1970 is ons ledental bijna verdubbeld. Men praat elkaar niet meer na, dat tennis een elitesport is. Men is gaan zien dat je er je leven lang plezier van kan hebben. Tennissen kun Je van je acht ste tot je tachtigste. Dat is geen loze kreet, want gisteren zat hier op dezelfde stoel te genover mij nog een man van 75, die nog naar hartelust ten nist. En jongetjes van acht hebben we er bij honderden lo pen. Andere sporten kun Je doorgaans tot je vijfendertig ste beoefenen, daarna moet Je gaan trimmen, waarmee het wedstrijdelement verloren is. En dat is nu eenmaal erg be langrijk. Iemand die zich op de een of andere manier met een ander meet. probeert te winnen. Dat verschijnsel zie Je ook bij al die mensen, die af en toe eens een baantje huren om met de buurvrouw een par tijtje te spelen. Op een gege ven moment zijn ze toch op elkaar uitgekeken en worden ze lid van de bond om compe tities te gaan spelen. Zo spelen er momenteel ln de zondag competitie 3250 ploegen en za terdagsmiddags nog een 5000. Dat zijn ploegen van gemid deld vijf a zes mensen. En dan niet te vergeten de huisvrou wen competities die de laatste drie jaren in de ochtenduren worden gehouden. Een groot succes. En heus, het zijn alle maal geen briljante tennissers. Alles onder de hoofdklasse is eigenlijk gewoon recreatie. Al leen. het plezier wordt groter naarmate men het tennis be ter gaat beheersen. Dat is nu eenmaal zo. Als iemand op een plano alleen maar „Jan. er ligt een kip in 't water" kan spe len. zal-ie er gauw mee ult-^ scheiden. Met tennis is dat niet anders". Wachtlijsten Wie zich gedurende het ko mende voorjaar met sportieve of recreatieve bedoelingen met tennis wil gaan bezighouden, zal haast moeten maken met het reserveren van een baan tje. Hoewel Nederland momen teel 950 clubs met tesamen 4500 banen telt. zal menigeen nog stuiten op lange wachtlijsten, die het onvermijdelijke gevolg zijn van 't steeds populairder worden van tennis. Ook de heer Buruma zijn die wacht lijsten een doorn in het oog. maar vooralsnog is het niet an ders. „Het enige wat lk kan zeggen is. dat er jaarlijks nog vier a vijfhonderd banen bij komen. en dat er de laatste ja ren nogal wat tennishallen uit de grond zijn gestampt, maar ook die blijken tussen 's mor gens 8 uur en 's avonds 12 uur al een bezettingsgraad van 80 tot 95 procent te hebben. Het zou me niet verbazen als daar binnen niet al te lange tijd een wintercompetitie uit zou groeien". want aan opschepperij, komt om de hoek als de motorboot kapitein, compleet met witte pet, demonstreert hoe handig hij in strijd met alle regels een beroepsvaarder de loef af steekt. Informatie Tot en met 21 maart bestaat de jaarlijkse gelegenheid uitge breid kennis te nemen van schier alle watersportzaken op de HISWA in Amsterdam, waar vele duizenden zich vergapen aan alles wat kan drijven, van enkele honderden tot vele hon derdduizenden guldens. Kleine advertenties van tweedehands vaartuigen beginnen in deze dagen aanzienlijk toe te nemen en ook hier geldt wat voor de auto's zo belangrijk is: beslis nooit zonder deskundige advie zen en ga een keuring niet uit de weg. Lectuur in overvloed helpt bij uw keuzebepaling, de ANWB verschaft raad aan kleine en grote beginners die goede waar voor hun geld wensen. Die het voortreffelijke besluit geno men hebben een groot deel van hun kostbare vrije tijd door te brengen op het bijna achtdui zend kilometer lange vaarwa ter in ons land. Deze verschijning in de kajuitopening weet wat de schipper lust. Langzaam kabbelt het water langs dc romp, de eieren spetteren stereo in de koekepan. Roergangers met vrouwen die thuis zijn in het kombuis, beleven hun welvaart in dubbele betekenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27