€en nieuwe lente met nieuw antiek comb.6 19 MAART 1976 TROUW/KWARTET 23 i nieuwe lente brengt steevast weer nieuw antiek te- rschijn. Zeker in Nederland, waar het voorjaar de van schoonmaak en zolderopruimingen is. Maar de meeste bejaarden met spul uit oma's tijd hun -woninkje voor een tehuis hebben geruild, hebben de ibrek aan beter, maar ook r^t alles met de jaren „an- wordt, zijn nu sinds ïar jaar oude koektrom- theebussen en cacao- :en begerenswaardige za- roor jonge sfeerzoekers ge len. Dat blikwerk is nog ïlijk royaal in oude dozen asten aanwezig, al dan niet lid met knopen en sigaren- ljes. Dat heeft allemaal lig met het traditionele ip antiek te maken, maar de jaren vindt er toch een chuiving in de belangstel en de kwalificatie plaats; Is je maar lang genoeg kan cchten wordt alles in zeker Z cht antiek. Of dat „antiek" 3, ie zin van waardevol is, van het voorwerp af. niet mooi was toen het aakt werd, wordt (meestal) niet mooi als het oud is. ppen a wege die verschuivende be stelling zijn de laatste ja- ook oude speelgoedpoppen :c ifde verzamelobjecten ge- ir' len waarvoor veel geld "■ft betaald. s poppen verzamelen be- 1 geen hobby van de laat- ijd, maar het is wel sinds een liefhebberij geworden Twee kostbare poppen uit 1860: badmintonspeelsters, ver vaardigd door Jumeau. (Illustratie uit maandblad Antiek wereld) jj|arsschcmerlampje waarvan driekantige voet is versierd olifantskoppen. Wereldten- nstelling 1851, Londen waarop een ontelbaar aantal lieden zich uit romantische aanvechting, en veelal ook uit een oogpunt van geldbelegging, heeft geworpen. En menig ge renommeerd antiekhandelaar heeft wel een paar echte 18e of 19e eeuwse poppen in zijn collectie. De oudste popjes dateren al van de zeventiende eeuw. Dat zijn uiteraard museumstukken waar een gewone verzamelaar alleen maar begerig naar kan kijken. Iets gemakkelijker bereikbaar zijn de 19e eeuwse poppen met hand-be schilderde porseleinen koppen en een, liefst complete, uitzet van kleertjes. Maar ook daar voor worden prijzen betaald die absurd hoog lijken voor diegenen die niet door de pop pen-verzamelwoede zijn ge grepen. Een interessant artikel van Fanny Kelk over deze pop- penhobby, met veel historische achtergrondinformatie, is te lezen in het februari-nummer van Antiek-wereld, een nieuw maandblad dat met het iets oudere Antiek-revue de popu laire tegenhanger van het ou de vertrouwde maandblad „An tiek" vormt. In datzelfde nummer van An tiek-wereld staat ook een in formatieve beschouwing (van Frank van den Berge) over het dateren van Regout-aarde- werk. Bijna elk Nederlands ge zin had voor de tweede wereld oorlog een al dan niet compleet servies van de Maastrichtse aardewerkfabriek Petrus Re- gout. Voor wie daarvan nu nog een paar borden, een sauskom of een dekschaal bezit, is het interessante zoldervoorraden ook al hun andere bestem ming gevonden. De ladenkasten, tabaksdozen, haard stellen en theestoven komen niet meer zo vlot onder het spinrag vandaan. noemd, naar een affiche dat Jan Toorop voor de Delftse Gist- en Sipritusfabriek ontwierp) werden alleen maar gek of lelijk gevonden. Die af fiches worden zoals bekend nu in duizenden herdrukt en aan de muur gehangen. En hele maal „in" zijn sinds kort ook de keramische produkten die je een jaar of wat geleden niet mooi mocht vinden, maar waarvoor nu hoge bedragen worden betaald, als ze maar in verte met Jugendstil in ver band gebracht kunnen wor den. Bij elke voorjaars schoonmaak komen ze nu in massa's tevoorschijn, de va zen en de schalen die van wege de veranderende smaak buiten gebruik werden ge steld, en die je dus ook met goed fatsoen niet weg kon geven. Maar het was ook wel zonde ze weg te gooien. En zo werden ze gespaard voor een latere generatie die er, mis schien wel als reactie op het geestloze massaproduct van het plastic-tijdperk, tuk op is. Dat zou dan een zelfde soort reactie zijn als die waaruit ook wel het ontstaan van de Jugendstil verklaard wordt. Die heette een reactie te zijn op de stroom van sier- en ge bruiksvoorwerpen in neo-stij- len die in het machinetijdperk in massa werden vervaardigd en die de trotse attractie vormden van de grote we reldtentoonstelling in Londen in 1851. een interessante sport aan de hand van ingebakken merken, soort en datering van die stuk ken vast te stellen. Bovendien kun je zo ook nog wel wat an tieks ontdekken, want Regout begon al in 1836. In bedoeld artikel wordt een groot aantal merken afge drukt. Maar wie er nog meer van wil weten, wordt aange raden de februari-aflevering van het grote tijdschrift „An tiek" te raadplegen waarin op dit onderwerp dieper wordt in gegaan. Schaarste Jugendstil Nog een voorbeeld van korte lings tot heerlijkheid van an tiek bevorderde producten: al les wat de kwalificatie Jugend stil terecht of ten onrechte draagt. Architektuur in Ju gendstil of Art Nouveau staat al langer in de belangstelling, en menig gebouw dat in de laatste tien jaren van de 19e of in het begin van de 20ste eeuw in deze stijl met zijn sier lijk vloeiende, op bloemen en planten geinspireerde vormen, tot stand kwam, werd als voor beeld van een belangrijke stijl periode in de Nederlandse ar chitektuur erkend en bewon derd. Men verzamelt echter geen ge bouwen, en wat er uit het be gin van deze eeuw aan gel bruiks- en kunstvoorwerpen in Jugendstil was overgebleven, wekte tot ongeveer 1960 in het algemeen alleen maar de lach lust op. Vazen, schemerlam pen. asbakken, rookstandaards en niet te vergeten: reclame affiches (in slaolie-stijl, ge- act- 1 van de pronkstukken van de Wereldtentoonstelling in 1851 in Londen: neo-gotische boekenkast, een geschenk van de Oostenrijkse keizer voor de ningin van Engeland. Inmiddels gaat de jacht op, en de verkoop van, echt ver trouwd antiek van liefst vóór 1830 onverminderd door. Veel nieuws komt er op dit gebied niet bij, tenzij het kundige en kunstige namaak is die meestal ook door "Experts" niet van echt onderscheiden kan worden. Voor het overige is het boompje-verwisselen voor steeds hogere prijzen, vanwege de schaarste en de begeerte. Schilderijen van gerenommeerde kunstenaars uit alle tijden zijn nog steeds safe als de bank van Enge land vroeger heette te zijn. "Inmiddels is ook in de schil- derijenhandel in oude mees ters de grens van het toelaat bare al aardig naar het heden opgeschoven. De fantastische prijzen die voor negentiende- eeuwse romantische stukken worden betaald (een zichzelf respecterend antiquair keek daar voor de oorlog niet naar om, tenzij hij met profetische gaven gezegend was) bewij zen dat ook hier een soort tulpenhandel aan het op bloeien is waarin het zwarte geld alsmaar minder waard wordt. Dat heeft niet alleen op oude of bejaarde meesters betrekking. Ook in de schil derkunst betrekkelijke jonge namen worden in de beleg- gingshandel met gesloten kluizen verhandeld. De koper hoeft het stuk niet eens te zien, hij koopt op naam en faam. Echt of niet Dat dit allemaal niets meer heeft te maken met de ware liefde voor de schoonheid van het oude handwerk dat aan echt antieke voorwerpen hun onweerstaanbare aan trekkingskracht kan geven, is wel duidelijk. De echte an tiekminnaars zo zou men kunnen stellen, vindt je niet onder de kapitaalkrachtigen die een makelaar opdracht kunnen geven voor een onge limiteerd bedrag ergens op een grote, veiling een bepaald stuk aan te kopen. Maar eer der bij de snuffelaars die met een bescheiden beurs na lang zoeken tot een aankoop kun nen overgaan van een stuk je oud schoon. En wie zal er om kreunen dat deze liefheb bers. doordat ze de gave des onderscheids missen, met ver rukking een stoel, een kastje of een koekplank koesteren ze voor antiek aanzien omdat die het donkerbruin en een beet je beschadigd is, en omdat de man van wie ze het kochten zei dat het minstens honderd jaar oud was. Hoofdzaak is dat zoiets met plezier bekeken en gebruikt wordt. Antiek van een paar tientjes kan evenveel genot ver schaffen als antiek van een paar ton; en dat het „echt" zou zijn wordt allerminst door de prijs alleen gegarandeerd. DIXILAND zitelementen van „Van der Meer meubelen" bekleed met vlek afwerende stoffen. •''en gemiddelde Nederlandse straat biedt sinds enige ja ren een volledig ander beeld. Hingen er vroeger propere vitrages voor de ramen en stonden er voorzichtig enkele bloeiende planten in sierpotten op de vensterbanken, nu zijn die vitrages felgekleurde netten of ze worden hele maal weggelaten en de vensterbank lijkt wel een oerwoud vol exotische planten en palmen. Een avondwandeling laat ons, tot grote verbijstering van buitenlanders, uit gebreid meegenieten van het interieur en het familiele ven dat zich afspeelt achter die versierde ramen. Huisje kijken is een alleraardigste tijdspassering; meestal is het interieur een afspiegeling van de levenspatronen van de bewoners, bovendien een prima inspiratiebron van hoe het kan of hoe het beslist niet moet. Kocht men vroeger complete ameublementen voor „salon", eetkamer en slaapkamer en was men daar voor het hele leven mee klaar, tegenwoordig ligt de gemiddelde levensduur van meubels en stoffering tus sen de vijf en de acht jaar. Speelser Onze huizenbouw wordt speel ser. de indeling minder bepa lend, zodat er van de bewoner veel creativiteit en inventivi teit wordt vereist. Een gezin met vier kinderen zal heel an dere wooneisen stellen dan een alleenstaand ouder echtpaar of een beginnend jong stel. Jammer genoeg zien we nog maar al te vaak dat de „mooie" voorkamer ten koste gaat van de bewegingsvrijheid, ontplooi ing van hobby's en andere za ken binnen de huiselijke kring van de woonkamer. Gelukkig geldt de gulden regel „vader en moeder hebben automatisch de grootste slaapkamer" in veel jonge gezinnen niet meer. Wanneer de indeling van een huis minder strak is. hindert het niet als vader en moeder juist in het kleinste kamertje in huis slapen, zodat kinderen optimale speel- en werkmoge- lijkheden binnen hun eigen muren hebben. Zo creëert men tevens een eigen hoek elders als werkruimte voor de vader of naai- en knutselplek voor de moeder. Een ander voorbeeld is de keu ken. Vaak schippert men daar met enorm ruimtetekort: eten met een paar mensen is mees tal niet mogelijk, laat staan het hebben van een provisie ruimte die weer veel tijd en geld besparen. De keuken is tenslotte hét centrale punt van het huis waarin zich het mees te afspeelt op een door-de- weeksc dag. Een gezin ln de stad dat in een doorsnee huis met kamer-en-suite woont, gooide de boel rigoureus om en verplaatste de keuken naar de voorkamer. Natuurlijk kost djt veel denk werk, slopen en verleggen van leidingen, maar het woongeno, wordt op deze manier voor het hele gezin verruimd. De open keuken in een doorzonkamer schijnt nog wel op problemen te stuiten, niet iedereen is er tevreden mee. De indeling van de woonruimte is dan van te voren bepaald, want een eetta fel hoort uit praktische over wegingen wel in de buurt van de keuken te zijn. Stel dat het juist prettiger is om aan die kant van de kamer te zitten in verband met de zon en een eventuele tuin met uitloopmo gelijkheden? Cascohuizen lij ken in verband met een aan gepaste indeling ideaal, maat het eist wel erg veel doorzet tingsvermogen en deskundig heid van de toekomstige be woners. Natuurlijk Het assortiment van de doe- het-zelf winkels wordt steeds groter, de hang naar natuur lijke materialen in huis neemt toe. maar wanneer worden we bevrijd van sierpleister van een of andere plastic voor de schoorsteen. de imitatie schrootjeswanden. de formica keukens met een werkje, ter wijl het juist met natuurlijke materialen veel aardiger en goedkoper kan? Het Lundia-systeem (brochu re: Lundla. Varseveld) laat zien hoe men met los verkrijg bare elementen van blank hout in zijn simpelste vorm voor iedere ruimte in huls een doel treffende en decoratieve berg ruimte kan op- en aanbouwen. V D komt met een blank houten schragen tafel van on geveer honderdtwintig gulden die bepaald niet misstaat in keuken, woonkamer, kinderka mer, tuin of werkkamer. De Bijenkorf heeft voor nog geen vijftig gulden rieten kraag- stoel in de „reken maar reeks". Van der Meer meubelen heeft al enige tijd een aanbouwpro- grnmma van losse zitelemen ten onder de naam Dixieland, dat zeer betaalbaar is. "De stof fering van deze elementen is vlekafstotent, zodat gezinnen met knoeiende kinderen niet hoeven te wachten met het aanschaffen van een nieuwe bank totdat deze groot zijn. Het leuke van alle bovenge noemde „meubelen" is dat ze stuk voor stuk pretentieloos zijn en daardoor ruimte open laten voor eigen ideeen. De een heeft nog een fraaie oude lin nenkast van oma, waarvan hij geen afstand wil doen. een an der een krullerige olielamp of juist een gestroomlijnde Itali aanse booglamp. Geen van alle zijn zo uitgesproken van vorm en kleur dat ze detoneren met de rest van de inrichting. Bo vendien is dit een goede ma nier om langzaam maar zeker een eigen vorm van interieur op te bouwen, zonder dat in één keer de beslissingen hoeft te vallen en waaraan men vele jaren vastzit. Ook met kleur is het beter aan de voorzichtige kant te zijn. U kunt uw lievelingskleur best in het interieur toepassen, mits voorzichtig. Grote vlakken in een uitgesproken kleur maken een ruimte kleiner en ze ver velen sneller dan wanneer die zelfde kleuren terugkomen in vervangbare details zoals kus sens. verzamelingen en in schilderijen. Wie van plan is om een en an der te veranderen in huis doet er goed aan eerst een platte grond te maken op papier en met de bestaande meubels op papier te schuiven, alvorens een nieuw stuk aan te schaf fen. Want vaak ontketend men met een kleine verande ring een gigantische opknap beurt van het hele huis zonder dat eigenlijk te willen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23