oningin deed mee aan toneelspel In Amstelveense schoolkinderen olens draaien op 8 eer voor „de prins" mei Onderzoek ruimtebehoefte van Schipholbedrijven Nog nooit sneeuw gezien: vrijspraak voor man die stoep niet schoonmaakte gedwongen sfeer in cultureel centrum Verhuizing westhaven niet in geding idelijke fietsdag en molendag vallen samen Vijf jaar geëst voor doodschieten van landgenoot Automobilisten vernielen radarapparaten Knotwilgen beknot 19 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 %en onzer verslaggevers vv' ELVEEN „Wilt u ook jiterretje zijn?", vroeg de aige toneelspeelster Tin- ta lingelmans van de toneel- ie< roep „Wederzijds" gister- fr jn een koningin Juliana in 'üfcultureel Centrum van ilveen. Daar speelden ve>e, haar collega's eeth Bernsen en Johan (clown) met kinderen uit klassen van het basison- js, toen de vorstin bijna ld emerkt binnenkwam. deren werden in allerlei fanta- letjes betrokken en toen er jes nodig waren, stapte de Ko- monter naar voren en schaar- j in de rij van sterren, die met Jven handen moesten staan ve len, in afwachting van een val- ter, opdat de „verstoten" hond t spelletje een wens mocht "J vraag wat men dan wenst, zei ~Msvrouwe: „Nou, natuurlijk e dingen." met kinderen, de clown en ïoofd G. Zwaan, van de chris- Prinses Beatrix-school „twin- de hoge bezoekster blijmoedig Skp schaarde zich in de rij, die de Belukkige hond thuis bracht. Vningin deed spontaan mee als ^zellige grootmoeder en droeg ^aar spel bij tot de grote onge- pnheid, die ruim een half uur ;ig was in de knusse schouw- rrukkelijk" lid het verrukkelijk," aldus ko- Juliana, na afloop van de vro- rige „voorstelling". Het was ite dag voor de klas van onder- s mevrouw Liem en voor de kinderen, van de Michiel de school en de Dr. Titus maschool. ort spelen, uitstekende moge- en om tot vrije expressie te zouden we méér moeten aldus schoolhoofd Zwaan, café-restaurant „Du Theatre" de Koningin met de actrices an Eijck en Josephine van ;n, beiden Amstelveensters, lit theaterseizoen hun veertig- ïbileum vieren, lsprekende Caro van Eijck aar uitverkochte toneel- aan met herinneringen: „Het end, je mag het maar even aden". Maar ook de dummy lar nieuwe toneelboek, dat in lij Meulenhoff - Amsterdam jnt: „Het zijn allemaal men- >p het eerste blad van het nog eerste hoofdstuk had ze ge- gin in de provincie Noord-Holland, die samen met burgemeester jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, ter begroeting aanwezig was. Tevens wa ren wethouder H. Maaten (culturele zaken) en Wim Bary, directeur van de gemeentelijke dienst voor cultuur en het Cultureel Centrum aanwezig. De pas benoemde cheffin van het kabi net van de burgemeester, mevrouw W. Volkers, bood bloemen aan. In de bovenfoyer maakte de Konin gin kennis met Toon de Haas, naar aanleiding van diens schilderijenten toonstelling ter plaatse. (Overwe gend olieverfdoeken.) Er volgde toen ook een gesprek met de spelenden van „Wederzijds" en de regisseur- schrijver Johan Hobo, de clown, die nog in hun vermomming werden voorgesteld. De Koningin had het helemaal geen bezwaar gevonden, dat haar gevraagd was aan het spel mee te doen. Omstreeks twaalf uur eindigde dit zeer geslaagde en zeer informele be zoek aan Amstelveen. Het bezoek werd in Haarlem vervolgd. Strubbeling Aan dit Amstelveense bezoek ging nog een kleine strubbeling vooraf. Tevoren had de raadsfractie van D'66 bezwaar gemaakt tegen het program ma, omdat men de Koningin liever zag in gezelschap van een zo breed mogelijke vertegenwoordiging van het Amstelveense culturele leven. Aan dit verlangen werd overigens niet tegemoetgekomen. Tijdens haar bezoek aan het cultureel centrum in Amstelveen werd koningin Juliana o.a. voorgesteld aan Caro van Eyck en Josephine van Gasteren, die beiden dit jaar hun veertigjarig toneel- jubileum vierden. Op de foto burge meester Beelaerts van Blokland, de Koningin, Josephine van Gasteren en Caro van Eyck. Vrolijke vingeroefening om het twinkelen van sterren aan te duiden. Koningin Juliana deed opgewekt mee aan dit onderdeel van een volkomen geïmproviseerd kindertoneelspel in het Amstelveense Culturele Centrum. Naast haar Johan Hobo, in een clownsrol. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Haarlemse Kamer van Koophandel werkt aan een rapport waarin resultaten zijn neergelegd naar aanleiding van een omvangrijke enquête, die gehouden is onder bedrijven op en rondom Schiphol. De bedoeling is inzicht te verkrijgen in verlangens ten aanzien van ruimtebehoefte (uitbreidingen) van bedrijven. schreven, dat alle mensen in het le ven een rol spelen. „En u speelt uw rol." De Koningin sprak lange tijd met beide artiesten. Er werd gelachen om een herinnering uit 1948. „U was toen pas Koningin, majesteit, en was bij de Haagse voorstelling „Het spel der vergissingen". In mijn rol droeg ik wat doorzichtige kleding, in de zuide lijke provincies ging dat niet, maar ik zei: De Koningin is een moderne vrouw, ik blijf zoals ik ben. Maar ik mocht toen vanwege het protocol niet aan u worden voorgesteld Het was duidelijk, dat er zich tussen die twee een hoogst geanimeerd ge sprek ontwikkelde, waarbij Caro be toogde, dat een mens zichzelf ont dekt als hij aan het schrijven slaat. Afscheid Dit bezoek was ten dele gewijd aan het naderend afscheid van mr. F. J. Kranenburg, commissaris der Konin- Een kernvraag was in hoeverre be drijven die thans te weinig armslag bezitten, geneigd zouden z(jn om tè verhuizen, waarbij de Kamer van Koophandel een groot aantal moge lijkheden aangeeft. Daarbij wordt ook gewezen op Amsterdam, echter niet op het westelijk havengebied, zoals burgemeester IJsselmuiden var. Haarlemmerliede en Spaarnwou- de tijdens een hoorzitting in zijn ge meente heeft verklaard. Hij zei, dat Schipholbedrijven onder geen be- iJANSDAM De Vereni gt Behoud van Molens in rland „De Hollandsche 1" is bijzonder blij met het it dat voortaan de lande- fietsdag en de nationale ïdag zullen samenvallen, rwacht dat op 8 mei, wan- ieze molen-fietsdag staat nd, nog veel meer mensen e fiets) een tochtje zullen n langs deze, voor Neder- karakteristieke bouw- in. inouds zullen op de nationale dag de wieken van de circa 900 die ons land nog rijk is, voor ins" draaien. De uitdrukking de prins" draaien betekent dat lenwieken draaien zonder dat en wordt gemaald, het zoge loos draaien. zelfsprekend nwezigheid van molens in ons hap wordt meestal als vanzelf- ind aanvaard. Men ziet ze in provincie, in dorpen en steden, polderdijken en autosnelwe- f en toe wordt de vraag gesteld hoe lang nog?" Geen overbodi- ag, als men bedenkt dat zo'n rd jaar geleden ons land meer 100 molens telde. Toen hadden een economische functie. Ze en het graan, verplaatsten het van sloten, grachten of zelfs i. zaagden van dik hout plan- a persten olie uit allerlei zaden, i vervullen nog maar enkele Hen molens werkelijk een taak. merendeel is tot cultuur- isch monument verklaard, ire illustratie van een rijk verle- ran onze waterbouwkundige ge lenis en van de vroege indus- ontwikkeling, die de zeventien- iw voor ons land tot een Gou- euw maakte. Als zodanig verte- >ordigen de molens thans een irbezit, dat voor ons land van latbare waarde moet worden ge- Bovendien geeft de molen aan ^ndschap een unieke bekoring, mensen uit de wereld aan- f±nd T ai landsche Molen 1932 bestaat „De Hollandsche i". een vereniging die zich ten ieeft gesteld alle molens in Ne tel te behouden en te bescher men. Die doelstelling tracht ze onder meer te verwezenlijken door: de belangstelling voor het molen- bezit te stimuleren door publikaties en excursies, bij molen-eigenaren er op aan te dringen hun waardevolle bezit te on derhouden, ook al is dat niet meer in bedrijf. assistentie te verlenen bij restau ratie, te bevorderen dat molens, die door de eigenaar niet langer kunnen worden onderhouden, overgaan in het bezit van de gemeente of een De molen „Landzicht": de wieken nu nog roerloos, maar op 8 mei in volle actie. stichting, opdat het behoud gewaar borgd blijft, zelf molens in eigendom te ver werven, moleneigenaren te adviseren op technisch gebied en door te bevorderen dat niet meer in bedrijf zijnde molens toch regel matig draaien. Voor dit werk is uiteraard veel geld nodig. De Vereniging wordt gesteund door het rijk, de provincies, vele ge meenten en particulieren en bedrij ven. Door lid te worden van de Veren iging „De Hollandsche Molen" in Amsterdam kan men ook helpen de molens in Nederland te behouden. Landzicht Rotterdammers die 8 mei besluiten de fiets te pakken voor een molenrit, moeten beslist de molen van Heer- jansdam, „Landzicht", gaan bekij ken. Dit is de enige molen op het eiland IJsselmonde die bedrijfsklaar is. „Landzicht" dateert uit jaar 1868, zo als op de „baard" te lezen is. De Molen werd in 1959 na een ingrijpen de restauratie weer in gebruilk ge steld. De restauratie werd uitgevoerd door molenbouwer Dirkse uit Mijnsheerenland, die van de oor spronkelijke „wipkorenmolen" een „grondzeiler" heeft gemaakt. De mo lenaar, de heer J. Heiboer, is de ze ventig al geruime tijd gepasseerd en is zelf niet meer aktief in zijn vak. Zijn zoon voelt niet voor het mole naarsschap, zodat, zoals zich nu laat aanzien, er voorlopig geen opvolger is voor de molen in Heerjansdam. Als toezichthoudende beheerster is ech ter mevrouw Vermeulen uit Zwijndrecht gevonden, die eerst een functie had als molenbiotoopwach- ter. Het Gilde van Vrijwillige mole naars ziet er bovendien op toe dat de omgeving van de molen niet wordt aangetast of zo wordt veranderd dat „Landzicht" niet meer tot zijn recht komt. Meel Beheerster mevr. Vermeulen zou het liefste zien dat de molen wordt ge kocht door de gemeente Heer jansdam. Deze wens heeft ze inmid dels kenbaar gemaakt aan het ge meentebestuur. Daarnaast zou ze de molen een functie willen laten vervul len, waarbij ze zeker niet denkt aan een restaurant. Ze wil de molen weer als vanouds graan laten malen door een beroep of vrijwillige molenaar, die dan het meel zou kunnen verko pen aan de warme bakkers op het eiland IJsselmonde. Voor het zover zou kunnen komen, moet echter wel het een en ander worden gedaan aan het onderhoud van de molen. De eerste tijd zullen de wieken van „Landzicht" nog wel roerloos tegen de hemel staan. Behalve op 8 mei dan zal men ten behoeve van de (fietsende) molenkijkers de wieken van „Landzicht" lustig laten draai en voor „de prins"! ding naar dit gebied willen verhuizen. Volgens drs. J. Abbink, zegsman van de Haarlemse Kamer, heeft de burge meester de klok horen luiden, zonder te weten waar de klepel hangt. En het gaat ook niet om een geheim rapport, zoals wordt veronderstelt. De ver wachting is dat een samenvatting van de antwoorden op de enquête, waarop 90 procent van de bedrijven in de Schipholsector hebben gerea geerd, nog dit voorjaar in de open baarheid komt. „De voorlopige conclusie zou kunnen zijn, dat de bedrijven zich aan Schiphol en omge ving sterk gebonden achten", aldus Abbink. Mr. M. A. Kagenaar, hoofd exploitatie van de luchthaven, die onder het ressort van de Haarlemse kamer valt, zei nadrukkelijk, dat een enquêtevraag inzake het westhaven gebied beslist niet op het enquêtefor mulier voorkwam. „Het zou een vol strekt dwaze, allerminst terzake die nende vraag zijn", aldus het direc tielid. Ook de Amsterdamse Kamer van Koophandel toonde zich verbaasd over de uitlating van de Halfwegse burgemeester. Burgemeester IJssel muiden haakte bij zijn opmerkingen in op een passage van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, neerge legd in de Nota van uitgangspunten voor het Noordzeekanaalgebied, waarin de gedachte wordt geopperd de van Schiphol afgeleide industrie op opgespoten terreinen in Haarlem merliede te vestigen, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier bij de rechtbank in Amsterdam, jhr. mr. L. A. de Beaufort, heeft wegens doodslag tegen de 30-jarige Turkse koffiehuishouder Mustafa D. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De Turk had in de nacht van 5 op 6 januari van dit jaar zijn voormalige compagnon in een speelhuis, de 32- jarige Turk Avadis Cakir, in diens woning aan de Apollolaan in Amsterdam met kogels doorzeefd. De verdachte kon zich niet meer herinneren dat hij geschoten had. Wel had hij zich die nacht na een woordenwisseling met Cakir be dreigd gevoeld. Cakir zou tot vijf maal toe £en ernstige Turkse vloek op het seksuele vlak jegens de vrouw van Mustafa geuit hebben. Daarover zei drs. Koopman, wetenschappelijk medewerker van de Leidse Universi teit en kenner van Turkije, dat die bepaalde vervloeking als een ver schrikkelijke belediging geldt. Twee getuigen hadden gehoord dat Cakir de bewuste woorden tegen Mustafa uitsprak, waarop deze een pistool trok en zijn landgenoot met een re gen van kogels doodde. De rechtbank doet op 1 april uit spraak. Vijf maanden voor automatendiefstal HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft de 23-jarige Van S. uit Badhoevedorp wegens diefstal van twaalf speelautomaten uit een gara ge van een koopman in Wormerveer en diefstal van een busje waarin de gestolen automaten werden ver voerd. veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven maanden, waar-- van twee voorwaardelijk. Van een verslaggever NIJMEGEN Wat is sneeuw? Zo weet je het en zo mag je met die loetenschap naar de rechter. Dat overkwam althans in Nijmegen een negentienjarige man, afkomstig uit Curagao. Hij zou de sneeuw voor zijn stoep niet hebben weggeruimd, zoals dat volgens een verordening van de gemeente Nijmegen moet. Voor de rechter verklaarde hij voor het eerst sneeuw te hebben gezien. „In Curagao hebben we geen sneeuw en dus ook geen sneeuwopruimings- plicht." Daar kwam bij dat de „ver dachte" op de derde verdieping woont, tenoijl de verordening alleen geldt voor bewoners van de begane grond. De kantonrechter die de jongeman vrijsprak, gaf ook een reprimande aan de gemeente Nijmegen, aange zien lang niet voor alle overheidsge bouwen de sneeuw was weggeruimd. Volgens de officier had de voorlich ting over de sneeuwruimingsplicht via advertenties en dergelijke ook wel wat groter mogen zijn. In totaal moesten gisteren veertig mensen voor de kantonrechter verschijnen, omdat ze zich niet aan de ruimplicht hadden gehouden. Van hen waren er Rijverbod voor 25 automobilisten na drankcontrole Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij een alco hol-controle in verschillende delen van de stad aan 25 automobilisten een rijverbod opgelegd. Dit gebeurde na een ademtest waaraan drieënder tig van de in totaal 560 gecontroleer de bestuurders werden onderworpen. maar twee opgekomen. De tweede gedaagde was een vijftigjarige we duwe die zei niet op de hoogte te zijn van de plicht. De officier eiste tegen haar een schuldigverklaring zonder toepassing van straf. De kantrechter as het daarmee eens. GOUDA De veelbesproken auto matische radar-snelheidsmeters na bij de Oude Brug, waar de rijkswe gen Rotterdam. Utrecht. Den Haag, te zamen komen, worden van ko gelvrij glas voorzien. De ruitjes, die bij het installeren van de radarauto maten waren aangebracht, zijn ver nield door boze automobilisten. De apparaten zijn er neer gezet, om dat er een snelheidsbeperking van 70 km per uur geldt en dit vaak werd overtreden. Een woordvoerder van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie zei, dat de vernielingen aan het optreden van de automobi listen te wijten zijn. „We kunnen het niet bewijzen, maar het zou wel erg toevallig zijn als er net een opsprin gende steen van onder de autoband tegen het ruitje zou zijn gekomen." Trouwens in Leiden is er zelfs op de radarapparatuur geschoten. In au gustus 1975 werden twee kasten geïnstalleerd bij de Gouwebrug. Per filmpje kunnen automatisch vier honderd automobilisten worden ge filmd of ze de maximumsnelheden overschrijden. Na enkele kinderziek ten werkte de apparatuur tot okto ber 1975. Daarna maakten de vernie lingen een einde aan dit voor Neder land vrij unieke project van automa tische snelheidsmetingen. De 's Gravenweg in Rotterdam, van oudsher bekend om het landelijk karakter, heeft bezoek gehad van „beknotters". De meeste wilgen zijn nu van hun pruikebol ontdaan. Met het regelmatig snoeien van de wilgen wordt de levensduur van de boom verlengd. Indien niet ingegrepen wordt kan de kruin te zwaar worden voor het zachte hout en de vaak holle stam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11