wijst apart sprek met Aruba af roeiende spanning tussen India en angladesj Mosselzaadvisserij op Grevelingen een succes Ister De Gaay Fortman: er Westerterp m geheimhouding Zeeuws ort Oosterscheldedijken" Bg mille schade brand in l.t.s. Economische kant toerisme Giethoorn wordt onderzocht Tentoonstelling van penningen in museum Den Bosch Wet zal waken over kwaliteit dierenapotheek Kind onder auto Schiphollijn krijgt gestalte Hoofdagent wegens klap veroordeeld Twee en een half Drs. Zijlstra: één lijst, SaSSby anderS 'S CDA mis,ukt Tien mille buit bij bankoverval Dordts echtpaar gestraft wegens misbruik telefoon Botsing en roof in één klap »G 17 MAART 1976 jjpajL verslaggever SST AD, (Aruba) Nederland is niet bereid (En mag dat ook niet zijn krachtens het om afzonderlijk te gaan praten met de eilandbesturen van de Nederlandse Antillen buiten regering om. Dit zei minister De Gaay Fortman na afloop van zijn bezoek aan Aruba, een (1 van zijn reis door de Antillen. BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6/RH 9 Haagse redactie AG Minister Westerterp heeft er geen bezwaar tegen apport van de provinciale waterstaat Zeeland over de heden van dijkverhoging rond de Oosterschelde als ^Jef voor afsluiting openbaar wordt gemaakt. De Gaay Fortman Hij ging daarmee in op een opmer king van M.E.P.-leider Betico Croes, die tijdens een gesprek met hem had gezegd „Dit is een begin van onderhandelingen tussen Aru ba en de Nederlandse regering." De heer De Gaay Fortman stelde ech ter dat het een informeel gesprek betrof waarvoor eerst toestemming was gevraagd aan de Antilliaanse regering. Gevraagd om commentaar over de uitspraak van Nederlandse zijde dat Aruba geen ontwikkelingshulp meer krijgt als het zich eenzijdig onafhankelijk verklaart zei de mi nister: „Nederland heeft een af spraak met de Antillen over ontwik kelingshulp. Als een deel van dat gebied zich afscheidt is er daarmee geen afspraak meer over ontwikke lingshulp." Hij zei ook dat de Antil len in zijn totaliteit geassocieerd zijn met de Europese Economische Gemeenschap. Wanneer een gedeel te van de Antillen zich afscheidt is echter dat het provinciaal ^an Zeeland zelf over Open lig moet beslissen, omdat t van die zijde afkomstig t antwoordt dit op vragen vdA-kamerlid Roels. Deze erbazing erover uitgespro- Qo'n belangrijk rapport ge- luden is. Volgens Wester- in geheimhouding echter :e. Er is tot nu toe volgens om openbaarmaking ge- commissie Klaasesz (die hg over de Oosterschelde heeft een groot aantal brie- ta's ontvangen. Hoewei dit iet vertrouwelijk was, be^ ;een aanleiding het open ken. aangezien juist de correspondent Voor naar schatting vijf- 1 gulden schade is gisteren door een brand in een i een timmerlokaal van de l.t.s. in Bovensmilde. Ook hgelegen magazijn liep veel k: een grote hoeveelheid ge- >pen en particuliere eigen van leerlingen gingen verlo- iorzaak van «de brand was aog in onderzoek. Met wat Itie kon het onderwijs aan j doorgaan. commissie ingesteld was om terzake te rapporteren, aldus de minister. De Zeeuwse actiecomités die ijveren voor het openhouden van de Oos terschelde hebben het tot dan toe geheime rapport als eerste naar bui ten gebracht. Onder de actievoerders bestaat de indruk dat het rapport over dijkverhoging bewust geheim gehouden is. Van een verslaggever ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel willen het adviesbu reau Berenschot b.v. opdracht verle nen een onderzoek in te stellen naar de economische aspecten van het toerisme in Giethoorn. Het ministerie van economische za ken verleent een subsidie van vijftig procent van de aan het onderzoek verbonden kosten, die totaal begroot worden op 350.000 gulden. Een be stuurlijke commissie en onderzoek- technische groep zullen dit onder zoek begeleiden. Over de samenstel ling van beide groepen is nog overleg gaande. Gedeputeerde staten hopen dat dit onderzoek op korte termijn begonnen kan worden, zodat midden 1977 het eindrapport op tafel zal liggen. dat niet langer met de EEG geasso cieerd. Scheepswerf Tijdens zijn ontmoeting met de Arubaanse pers ging minister De Gaay Fortman in op vragen betref- tende het scheepswerfproject op Curacao. Hij zei dat dit project een groot deel van het voor ontwikke lingshulp beschikbare geld zou ver gen. „Bij een project van dergelijke omvang moet men goed weten wat de vooruitzichten op de we reldmarkt zijn en hoe de ar beidsvoorziening ligt. Wanneer dit scheepswerfproject zou mislukken, zou een enorme hoeveelheid geld letterlijk in het water zijn gegooid,// aldus minister De Gaay Fortman. Van een verslaggever DEN BOSCH „Op de penning", is de titel van een tentoonstelling over alle mogelijke soorten penningen die van 2 april tot en met 17 mei in het Noordbrabants Museum in Den Bosch gehouden wordt. Deze ten toonstelling, samengesteld door de wetenschappelijk stafmedewerker drs. J. van Laarhoven, geeft vooral het maatschappelijk nut van de pen ning aan. De penning dus als geld en ruilmiddel, als beloning en als legiti matie. Daarnaast is er grote aan dacht besteed aan de historische penning: zo zal men op de ten toonstelling de tachtigjarige oorlog in het beeld der penningen geheel kunnen aflezen. Enkele honderden penningen vanaf de Romeinse tijd tot heden, in goud. zilver en brons zullen in speciaal daarvoor gemaakte vitrines worden geëxposeerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw en visserij) bereidt een wetsontwerp voor waarin normen voor de kwaliteit van diergeneesmid delen worden vastgesteld. Ook zal de wet ertoe strekken dat de dierge neesmiddelen alleen in de handel mogen worden gebracht als zij zijn goedgekeurd. De eisen die worden gesteld betreffen onder meer de deugdelijkheid en de onschadelijk heid van de geneesmiddelen. Naast de wet op de diergeneesmid delen, waarvan de voorbereiding nog in een beginstadium verkeert, zijn momenteel ook voorschriften in de maak voor de antibiotica-wet. Deze voorschriften, die binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend, moeten de toepassing van stoffen met een sterke groeibevorderende bijwerking (hormoonpreparaten) te gengaan. Van onze correspondent BEDUM De vierjarige Jan-Willem van Nief is in Bedum door een auto geschept en kort daarna overleden. VAnachter een SRV-wagen liep hij plotseling de weg op. GELDROP De veertigjarige J.f van Grinsven uit Veldhoven is tij dens werkzaamheden aan de vlucht strook langs de E-3 bij Geldrop ver ongelukt. Hij werd aangereden door een vrachtauto, die door onbekende oorzaak op de vluchtstrook kwam. DEN HAM De 41-jarige P. L Kot te uit Almelo is in Den Ham met zijn auto ln een bocht van de weg ge raakt. De auto sloeg om. De heer Kotte raakte onder het voertuig en kwam om het leven. De spoorlijn, die Schiphol met Den Haag gaat verbinden, begint a! vorm te krijgen. Het ondergrondse station bij de luchthaven (zie bouwput op de voorgrond) is al in een vergevorderd stadium. Op deze toto is de komende verbinding onder de taxi-baan door duideli|k te zien. Vanat Schiphol loopt de spoorlijn ondergronds naar de Haagse Weg. waarna het spoor bovengronds wordt doorgetrokken naar de residentie. Van een verslaggever BRUINISSE De mosselzaadvisserij op de Grevelingen is vorige week een groot succes geworden. Ieder schip (er waren meer dan tachtig schapen) mocht 1500 tonnen mosselzaad of halfwas mosselen vissen. Er is 1.200.000 kilo mosselzaad naar boven gehaald en op andere percelen in Zeeland uitgezet. Van een verslaggever DEN HAAG De 29-jarige hoofd agent van gemeentepolitie J. M. uit Delft is door de Haagse rechtbank wegens mishandeling veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete. Geëist was 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijk. M. sloeg in oktober de Delftse student Broersma in het gezicht, waardoor deze met een her senschudding en een op drie plaat sen gebroken kaak zich in het zie- kerihuis onder behandeling moest stellen. De raadsman had gezegd dat de hoofdagent had gehandeld naar zijn ambtsinstructie, die bij een eventu eel verzet in werking treedt. De rechtbank meende echter dat bij een daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde geweld niet noodzakelijk is. De student, die werd bekeurd voor verkeerd parkeren, had tot drie maal toe geweigerd zijn naam te noemen. Van een verslaggever ^an een verslaggever UTRECHT Tegen de 27-jarige Mo hammed S. uit Amersfoort heeft de SNEEK Als het CDA op het laatste moment toch nog mislukt officier van justitie van de Utrechtse zal er een chaotische toestand ontstaan in de christelijke partij- rechtbank twee en een half Jaar ge- en Datzei de tweede voorzitter van het Christelijk Democratisch ^a^oucte llaby^in eeri bad achtergelat APPel' drs- Rlnze Zijlstra. burgemeester van Smallingerland op ten waarin gloeiend heet water een vergadering in Sneek. stroomde en had het meisje daarna met een even hete waterstraal bespo- Als men er niet in slaagt met één lijst ten. De baby kreeg aan het onderli- voor de volgende verkiezingen te ko- chaam ernstige brandwonden. men dan betekent dat. volgens de Men hoopt nu dat dit mosselzaad ln leven zal blijven. Praktijkmen sen uit de mosselwereld hebben daarin wel vertrouwen. De pa lingvissers hebben zich nogal te gen de mosselzaadvisserij verzet. Zij vrezen nadelige gevolgen voor hun bedrijf en hadden een schade loosstelling daarvoor bedongen. Er is nu een fonds gevormd van twee en een halve ton voor schade loosstelling aan beroeps- en sportvisserij. De rijkdom aan mos selen en mosselzaad die geschat wordt op een miljoen ton op het gehele Grevelingenmeer, heeft ie dereen verbaasd doen staan om dat men vijf jaar geleden dacht dat alle schelpdieren in het Greve lingenmeer spoedig zouden af sterven. Van een verslaggever UTRECHT Een met een nylon kous gemaskerde jongeman heeftop een bankfiliaal aan de Vleutenseweg in Utrecht zeker tienduizend gulden buitgemaakt. De jongeman bedreig de de 21-jarige cassière Elly Morren met een pistool en eiste geld. Het meisje, dochter van een politieman, begon opzettelijk langzaam kleine bankbiljetten te pakken en wist de klep van de geldbak te sluiten. Daar na gaf de dader te kennen dat hij ook nog biljetten van duizend wilde heb ben. Hij ontkwam in een auto. die later leeg teruggevonden werd en gestolen bleek te zijn. Van een verslaggever DORDRECHT Een echtpaar in Dordrecht mag geen telefoonaanslui ting meer hebben, omdat ze tiental len mensen via de telefoon hadden lastig gevallen. Tot de slachtoffers behoorden de burgemeester van Dordrecht en verscheidene artsen. Het echtpaar kon opgespoord wor den toen het tachtig gesprekken ach ter elkaar voerde. Volgens het echtpaar was de actie bedoeld om een man aan wie ze een grote hekel hadden, in moeilijkheden te brengen. De politie dacht inder daad aanvankelijk dat deze man de schuldige was. Van een verslaggever HELMOND Door met een personenauto met grote snelheid tegen.de voorgevel van een juwelierszaak te rijden, wisten onbekenden gistermor gen hun slag in deze winkel te slaan. Door de klap van de botsing werd een groot deel van de pui van het pand vernield en werd een ruit van het veiligheidsglas flink beschadigd. De daders namen voor ongeveer vijftien duizend gulden aan ringen mee. De auto werd later elders in Helmond teruggevonden. heer Zijlstra, dat het CDA is mislukt. AR, CHU en KVP hoeven dan niet te menen dat men weer rustig op de oude patronen kan voortborduren: „Er zal een chaotische toestand ont staan en een niet geringe strijd over de vraag wie de schuld van het mis lukken moet worden gegeven." Mocht het CDA op het laatste mo ment mislukken, dan zullen de gevol gen in het hele land te merken zijn. Er komen dan breuklijnen in alle vierhonderd gemeenten en tien pro vincies, waar de drie christen democratische partijen al tot samen werkingsverbanden zijn overgegaan. Het CDA staat volgens de heer Zijl stra aan de vooravond van een be langrijke beslissing. „Men is nog Drs. R. Zijlstra nooit zo dichtbij een mislukking en bij een succes geweest." Overigens meende hij dat veel kiezers zich het CDA eenvoudig niet meer laten ont nemen. „De beweging is te ver. te breed, te diep ontwikkeld." De nieuwe, door militairen gedomineerde regering van |esj, voelt zich door India het meest bedreigd. iet moeilijk te geloven, dat htstreekse agressie tegen ij zou bedrijven, maar ze bogelijkheid niet uit. lat1 op 2 n minst' °P uit schijnt door de psychologische )acca, het tussentijdse be- r te laten raden naar zijn jd sn en de politieke situatie ;n fewisse te laten. leger van Bangladesj onder najoor Ziau Rachman, en van de landmacht, zijn le macht versterkte na een i „pro-Indiaas" genoemde ppoging te hebben onder- ™rdt India er door de rege- iangladesj van beschuldigd S enkele honderden dissiden ten uit Bangladesj een mili- 7 ding geeft en steunt in pri- Hrer de grens zich meer ater toeeigent dan mag, de landbouw, de visserij en hing in het zuidwesten van sj worden bedreigd de 'oelens van de acht miljoen rke Hindoe-minderheid in It ij bespeelt. kent alle beschuldigingen ïrt dat het alleen maar de rekkingen met Bangladesj ns rie opgesomde punten zijn ew Delhi gecrëeerd door de n Dacca, om de aandacht af 'an de veel ernstiger interne eden die zij zou hebben. Dat strookt niet met wat buitenla ndse waarnemers van de situatie in Bangladesj constateren: dat de rege ring in Dacca - die zich aandient als „tussenstijds. onpartijdig en onpoli tiek" opmerkelijk veel heeft be reikt bij het herstel van de orde en de economie, die van medio-augustus tot medio-november van het vorig jaar. in een complete chaos terecht gekomen waren. Moprd Die chaos was gecrëeerd door de moord op de „vader des vaderlands" van Bangladesj. sjeik Moedjiboer Rachman. en de meeste leden van zijn familie, door een groep jonge legerofficieren die op 15 augustus tot actie overging. Weken van spanning binnen de krijsgmacht kwamen begin novem ber tot uitbarsting. Eerst werd gene raal Ziaur Rachman onder huisarrest geplaatst en vervolgens aan de macht gebracht in wat de „Sepoy- rebellie" is geworden. De gebeurtenissen hebben littekens achtergelaten op de tot dan toe goe de betrekkingen tussen India en Bangladesj. Beide partijen legde verklaringen af die door de andere niet mis te ver staan en onverzoenlijk zijn genoemd en de regering in Dacca openlijk wan trouwend ten aanzien van India's be- Vrijheidsstrijders in Bangladesj, wachtend op instructies, tijdens de oorlog waarin het land zich afscheidde van Pakistan. India stond daarbij achter Bangladesj, maar op het ogenblik verslechteren de betrekkingen snel. doelingen hebben gemaakt. „Ondanks alle verzekeringen van vriendschap die India geeft, strookt de praktijk niet-met de theorie." ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Bangladesj. Tussen 19 en 24 januari zijn volgens Dacca negen grenskantoren van Bangladesj vanuit India aangeval len. Daarbij werden één kantoor be zet, een politieman en zijn gezin ont voerd. te velde staande gewassen ver nield. vee gestolen en huizen in brand gestoken. „De politieman is waarschijnlijk dood. maar zijn gezin is niet terugge komen. De onverlaten kwamen in vrachtwagens die volgens onze in lichtingen door BSF. de Indiase grensbeveiligingspolitie waren ver strekt." aldus de woordvoerder. De regeringsmededelingen over de aanvallen zijn door westerse diplo maten in Bangladesj bevestigd. Zij hadden hun inlichtingen van Franse missionarissen en Australische zen delingen die werkzaam zijn in gebied dat grenst aan de Indiase deelstaat Assam. Onderzoek Begin februari besloten India en Bangladesj over de incidenten een bijeenkomst te beleggen in Dacca. Er werd een gemeenschappelijk onder zoek ingesteld, en sindsdien is het aan de grens betrekkelijk rustig. Wel is de Indiase BSF-macht onlangs ver sterkt en zijn de wegen aan de grens, vooral in de staten Meghalaya en Assam, verbreed. Een generaal van Bangladesj heeft tegenover het Britse persbureau Reuter verklaard, dat mensen die uit India in Bangladesj zijn terugge keerd en hun wapens hebben ingele verd, hebben verteld dat zich in kam pen in India nog steeds twee a drie duizend inwoners van Bangladesj be vinden. De kampen worden bewaakt door de Indiase grensbeveiligingspo litie. In Dacca wordt vermoed dat deze oorspronkelijke inwoners van Bangladesj worden getraind voor nieuwe actie over een maand of drie. „Realistisch bezien, geloven wij niet dat India rechtstreeks zal ingrijpen. Bangladesj zou een zware econo mische belasting voor New Delhi vor men en voor hen onregeerbaar zijn." meent onze woordvoerder. „Maar als India zou besluiten binnen te vallen, dan zal niemand het tegenhouden. China niet en niemand," voegt hij eraan toe. De al eerder genoemde generaal denkt dat India zelf het zwaarst te lijden zou hebben onder een gerichte veldtocht tegen Bangladesj. Moeiijkheden „Als de stabiliteit van ons land door externe krachten geweld zou worden aangedaan, dan zal het hele sub continent meegesleept worden en zal niemand in vrede kunnen voortle ven," aldus de generaal. Het was Bengalen dat in het verleden Groot-Brittannië de meeste moeilijk heden heeft bezorgd en dat de voor naamste drijfveer achter de opdeling van het sub-continent was. „Pakis tan viel erdoor uiteen en als er weer wat gebeurt, zullen de gevolgen niet prettig zijn," aldus de generaal. „We moeten zelf onze eigen proble men oplossen. Buitenstaanders kun nen dat niet." Een regeringswoordvoerder in Dacca zei: „India genoot voor 15 augustus een zeker aanzien in Bangladesj. Nu niet meer. Wij zijn een natie en een volk die zelf uitmaken wat zij willen." Volgens Bangladesj overdrijft India wanneer het ln eerstgenoemd land spanningen tussen de bevolkings groepen signaleert. „India werpt zich op als behoeder van de minderheden in Bangladesj. Maar er is geen inci dent geweest. Doet er zich een voor. dan weten wc dat India de kans met beide handen zal aangrijpen," aldus de ministeriële zegsman. „Wij hebben hun proberen duidelijk te maken dat dit niet eerlijk is tegen over ons noch tegenover de Hindoes. Dezen worden aangespoord zich tot India te wenden als zij problemen zouden hebben." In Dacca heerst een grote mate van nationale trots en vastbeslotenheid de tweede kans op wederopbouw van Bangladesj niet onbenut te laten voorbijgaan. Zoals er weinig openlijke vij andschap Jegens India zichtbaar is. is er minder enthousiasme voor Pakis tan vergeleken bij twee jaar geleden. Op alle niveaus wordt met nadruk verklaard dat Bangladesj geen ande re keus heeft dan te proberen zo goed mogelijk met India op te schieten Dat het nogal wat vergt werd samen gevat door een zakenman in Dacca, die zei: „Wij maken ons hier nogal zorgen over Indira Gandhi".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9