Snelle kweekreactor vordert volgens plan Geen subsidie om kwetsend geacht artikel FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 17 MAART 1976 TROUW/KWAR 'n Nachthemd om je zalig in thuis Lief matroosje in haar lange pon \te voelen.Luchtig acryl trikot in van gestreepte acryl met grote Nk\ streepjes en ribbels. IA matrozenkraag. /J ^V\3846 Jj: JU; 36-16/Sa Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Met de ontwikkeling en bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar gaat het goed. Van het geplande onder zoek is 60 procent voltooid; van het beton op de bouwplaats aan de Rijn is 60 procent gestort. (De overeenkomst tussen de cijfers berust op toeval). Dat was de centrale boodschap op de jaarlijkse voorlichüngsdag over de vorderingen van het SNR-project, volgens het roulatieschema dit jaar in Nederland gehouden. Dat was een tikje ironisch, nu de regering juist in het verslagjaar ernstige twijfels had ontwikkeld over onze voortgezette deelname aan het project na de de monstratiereactor in Kalkar. Het- noopte mr. L. O. Wans ink van het ministerie van economische zaken tot duidelijke omzichtigheid in zijn openingsrede. Bezorgdheid Er heerst, zei hij. bezorgdheid in Ne derland over de veiligheid van kerne nergie in het algemeen en van de snelle kweekreactor in het bijzonder. Het was waar dat de kweekreactor op een zinvolle manier het in gewone reactoren ontstane plutonium kon gebruiken. Maar dat zou voor Neder land voorlopig geen rol spelen. En de regering vond het zeer de vraag of de kweekreactor binnen een redelijke tijd elektriciteit zou kunnen leveren tegen een concurrerende prijs, nog afgezien van de aanzienlijke kapita len die met verdere ontwikkeling ge moeid zouden zijn. Maar mr. Wans ink realiseerde zich dat onze partners (West-Duitsland. België, Luxemburg) daar heel anders tegenaan keken. Zij legden meer de nadruk op het doelmatig gebruik van in de toekomst schaars wordend uranium. (De kweekreactor werkt op dat punt tientallen malen zuiniger). Als die twijfels betekenden ook niet dat Nederland niet meer geïnteres seerd was. Tenslotte had onze indus trie in het samenwerkingsverband een kennis van de natriumtechniek opgebouwd die er internationaal zijn mocht Een definiUef besluit over verdere Nederlandse deelname zou dan ook zeker met het aspect van industriebe leid rekening houden. De beginnende Europese samenwerking tussen de betrokken industrieën (reactorbou wers en leveranciers van onderdelen) moest positief worden gewaardeerd. Gezien ook zijn opmerking en over de positie van de Nederlandse industrie, hoopte mr. Wansink dat die samen werking alle deelnemende landen, hun elektriciteitsvoorziening en hun industriële mogelijkheden, tot voor deel zou mogen strekken. Niet goedkoop Dr. H. Hennies van de Gesellschaft für Kemforschung betoogde dat de kweekreactor niet goedkoop zou zijn maar, zelfs bij bescheiden groeiper centages van het energieverbruik, op den duur wel nodig. Bij de nieuwe Duitse samenwerking met Frankrijk en (binnenkort) Italië was zorgvuldig een plekje voor de kleinere partners opengehouden. Van het technische front waren de berichten positief. Volgens proeven op ware grootte blijkt een plaatse lijke explosie in de reactorkern niet de rest van de kem te ontwrichten een afloop waarmee in het ontwerp wel rekening was gehouden. In zijn slotwoord concludeerde prof. dr. J. A. Goedkoop, directeur van het Reactorcentrum Nederland, dat de onderlinge afhankelijkheid van de binnen- en buitenlandse onderzoek centra weer eens was gedemon streerd. Hij hoopte dat ze door moch ten gaan. Want de kweekreactor- techniek kon „van nature alleen functioneren in een geografisch ge bied dat de grenzen van de afzonder lijke Europese landen overschrijdt". Met de lente in zicht is voor menige watersportliefhebber de tijd weer aan gebroken om de staat van onderhoud van zijn boot op te voeren, zodat die weer tegen een spatje kan. Van een verslaggever MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland willen de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland voor dit jaar geen subsidie meer verlenen. Aanleiding daartoe is de manier waarop de vereniging in het twee maandelijks verschijnende vereni gingsblad „De Gouden Delta" perso nen en zaken onder de loep neemt. Publikaties in dit blad zijn al eerder onderwerp van kritiek geweest. Reeds in 1974 lieten gedeputeerden het bestuur van de vereniging weten dat zij het redactionele beleid van de vereniging niet erg konden waarde ren. De deur is nu dichtgedaan door het oudejaarssprookje dat aan het eind van 1975 werd afgedrukt. Enke le statenleden van de SGP meenden dat de gevoelens van de Zeeuwse bevolking ten aanzien van God daar door ernstig gekwetst waren. Gedeputeerde staten antwoordden deze statenleden dat het artikel vol gens hen inderdaad door veel Zeeu wen als kwetsend zal zijn ervaren. Op grond van dat artikel hebben zij de vereniging laten weten dat deze voor 1976 bij provinciale staten niet meer voorgedragen zal worden voor subsidie. „Dan ga ik op tot Gods altaren..." ps 43:4 (oude ber.) Op 9 maart is in zijn Heer en Heiland ontslapen, onze lieve, zorgzame vader, groot- en overgroot vader Johannes Reijenga geb. 3 - 7 - 1891 sinds maart 1974 weduwnaar van Geertr. Aug. Hoeve „En God zelf zal bij hen zijn en Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen, en de dood zal niet meer zijn.." Open b. 21:3 en 4 Kinderen en kleinkinderen Rotterdam, 9 maart 1976 Na een korte rouwdienst in de aula van de be graafplaats, die geleid werd door Ds. J. P. Hörchner Jr., hebben wij vader, naar zijn wens in intieme kring te ruste gelegd in het fam. graf op het kerkhof „Oud-Kralingen" te Rotterdam. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is geze ten vernacht in de schaduw des Almachtigen. Psalm 91 1 Na een langdurig en smartelijk lijden heeft de Here van ons weggenomen mijn geliefde man Leendert Romeijn echtgenoot van Heiltje Clement, in de ouderdom van 75 jaar. H. Romeijn-Clement en familie. Nieuw Vennep, 16 maart 1976 Venneperstraat 23. De rouwdienst zal gehouden worden op zaterdag morgen 20 maart a.s. om 11 uur in „De Rank", Eug. Prévinaireweg 14, waarna de teraardebestelling op de algemene begraafplaats te Nieuw Vennep zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren ten huize van de over ledene en na afloop van de teraardebestelling in „De Rank". Liever geen bloemen God nam tot Zich, in de volle zekerheid van het geloof, mijn lieve man, onze lieve onvergetelijke vader en opa Arend Diederik Zweers in de leeftijd van 78 jaar Ridder in de Orde van Oranje Nassau Psalm 32 8 Zwolle: C. J. Zweers-Mandersloot Zoelmond (Gld.): H. Zweers M. Zweers-Putting Dieter. Katja, Jan-Kasper Vroomshoop: L. H. Zweers G. C. Zweers-Vastrick René, Bert Hans, Karin, Amoud Rijswijk: G. Willemse-Zweers J. C. Willemse Kees, Ineke. Nelleke, Marjolein Beek (Gld.): A. Schulz-Zweers Caro, Inka, Harro Zwolle. 12 maart 1976 Rhijnvis Feithlaan 10 Geen bezoek aan huis Geen bloemen Liever geen toespraken Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond 16 maart van 19.00-20.00 uur in de aula van de Monuta Stichting. Potgietersingel 7 te Zwolle. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 17 maart a.s. om plm. 14.30 uur op de begraafplaats „Kranenburg". De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den op woensdag 17 maart a.s. om 13.00 uur in de Oosterkerk aan de Bagijnesingel te Zwolle. Vooraf zal gelegenheid worden gegeven tot condo leren. Heden overleed Jacoba Johanna Kooien in leven gediplomeerd Costuum-Naaister in de ouderdom van 102 jaar. M. A. O. C. Gravin van Bylandt Stichting 's-Gravenhage, 15 maart 1976 Correspondentie-adres: Wassenaarseweg 64. De teraardebestelling zal plaatshebben donderdag 18 maart a.s. om 10.30 uur op de Algemene Be graafplaats „Westduin". Vertrek van de rouwkamer Hooikade 46 om 10.00 uur. Bezoekuren aldaar van 16.00-18.00 uur. Met diep leedwezen geven wij kennis van het plotselinge overlijden, op de leeftijd van 48 jaar, in Moskou van Grigori Sergejevitsj Podjapolski Doctor in de Geofisica, lid van het comité voor de Rechten van de Mens in de Sovjet-Unie Grigori Podjapolski was de vriend en pleitbezor ger van alle mensen in de Sovjet-Unie die opkwa men voor de naleving van de in de grondwet gewaarborgde burgerrechten en tengevolge daar van in de gevangenissen, in de dwangarbeidskam- pen en in de speciale psychiatrische inrichtingen werden en worden opgesloten. Hij zal in de harten van velen in de Sovjet-Unie en daarbuiten blijven voortleven. Comité „Redt Vladimir Boekovski" Van Woustraat 18, Amsterdam. Op 15 maart overleed de heer Jacobus Adriaan Boogert op de leeftijd van 70 jaar. Gedurende meer dan 30 jaar heeft hij zijn beste krachten gegeven aan het werk van de Vereniging voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs te 's Gravenhage, waarvan de laatste 17 jaar als Hoofd van de P.C. Brandwijkschool, Duinstraat 55 te Scheveningen. De crematie zal plaats hebben hedenmiddag omstreeks half drie in het Cremato rium „Ockenburg" te Loosduinen. Namens het Bestuur Hoofden en Personeel, E. Vooys, voorzitter A. de Joode. secretaris. „Jezus Uw verzoenend sterven, blijft het rustpunt van ons hart" In de volle zekerheid des geloofs nam de Heere heden tot Zich, onze lieve, zorgzame Moeder, Schoonmoeder, Groot- en Overgrootmoeder Berendina Verwey-Hoogeboom sedert 1940 weduwe van Willem Verwey in de ouderdom van 84 jaar. Zwolle: A. Verwey J. Verwey-Troost Wolvega: H. Bethlehem-Verwey J. Bethlehem Zwolle: A. J. Verwey H. Verwey-Van Assen en kleinkinderen en achterkleinkinderen Zwolle. 15 maart 1976 Zwarteweg 36-4 Correspondentieadres: Zwarteweg 43, Zwolle. Geen bloemen. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 19 maart a.s. om 12.30 uur op de begraafplaats „Bergklooster" te Zwolle. Vooraf zal om 11.15 uur een rouwdienst worden gehouden in de aula Pot gietersingel 7. Rotterdam, 14 maart 1976 Islemundastraat 32 De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het Sint Claraziekenhuis, Olympiaweg 340 te Rotterdam-Zuid. Gelegenheid tot condoleance- en rouwbezoek: dinsdag en woensdag van 19.00-19.30 uur. Geen bloemen, geen bezoek aan huis. op de leeftijd van 88 jaar. Z.O. Beemster: h. Schipper J. P. Schipper-Jansen Zaandam: C. Schipper F. Schipper-Jansen R. Schipper A. Schipper-de Jong Klein- en Achter- Kleinkinderen De rouwdienst zal worden gehouden donderdag 18 maart a.s. in de Ned. Hervormde Kerk de Hoeksteen, Sportlaan 1, welke aanvangt om 13.30 uur en geleid zal worden door de Weleerwaarde Heer Ds. J. Mettau, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene Zuiderbe graafplaats, Slinge 50, Rotterdam-Zuid om onge veer 14.00 uur. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de aula van bovengenoemde be graafplaats. Geheel onverwacht is van. ons heengegaan onze beste en zorgzame broer, zwager, oom en huisge noot Zaandam, 16 maart 1976. Huize „Groenland", Groenland 1 Correspondentie-adres: H. Schipper Jacobus Boumanlaan 12, Z.O. Beemster Gelegenheid tot condoleren in het uitvaartcei van de „Associatie", Jan van Seorelstraal Zaandam (Bij vincent van Goghweg) donderc maart a.s. van 19.00-19.30 uur. De teraardebestelling is bepaald op vrijd maart a.s. om 11.30 uur op de Algemen graafplaats te Zaandam. Vertrek vanaf bovengenoemd uitvaartcer omstraaks 11.00 uur. LEENDERT DE VRIJER op de leeftijd van 78 jaar. Wassenaar: L. Rotteveel-de Vrijer Rotterdam: K. de Vrijer-van Belle W. H. de Vrijer A. M. Th. de Vrijer-Speeleveld Neven en nichten E. H. van Loon G. van Loon Ook gelegenheid tot condoleren na aafloop v plechtigheid in de aula van bovengenoemd graafplaats. Zondagmorgen nam de Here tot Zich onze Z Hendrik Bossenbroek Johanne Rotterdam, 16 maart 1976 Statenlaan 3 Aan huis geen bezoek Gelegenheid tot bezoek donderdagavond van 7.45 uur-8.15 uur in de rouwkamer „Silentium", Mathe- nesserlaan 486. De crematie zal plaatshebben vrijdag 19 maart om 4 uur in het crematorium Rotterdam Zuid, Maeter- linckweg 101. Maarssen H. J. Feenstra-de Haan. 's-Gravenzande: Y. Feenstra C. A. Feenstra-van Wijk Utrecht: H. W. Meijer A. Meijer-Feenstra. Driebergen: W. J. Bossenbroek M. A. Bossenbroek-Feens Amsterdam: J. Storm M. Storm-Feenstra. Amsterdam. 14 maart 1976. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogetijk van 18.00-20.00 uur. Op zaterdag 20 maart a.s. geven Jo Botma en Tiny Klaver receptie in het Dorpshuis „De Torenschouw" in Op perdoes (N.-H.) in verband met hun 25-jarig huwelijk, 's avonds van 8.00 tot 10.00 uur. Psalm 116:12 (onberijmd) Dankbaar delen wij U mee dat vader, ds. J. E. Visser op 21 maart zijn 50-jarig ambtsjubileum hoopt te vieren. Vader en moeder recipiëren in H. I. Ambacht op maan dag 22 maart in de Open Hofkerk. Schildmansstraat, van 15.30 u. tot 17.30 u. en van 19.30 u. tot 21.30 u. de kinderen en kleinkinderen. De Direktie, Ondernemingsraad, alle medewer kers en oud-medewerkers van: Van Der Meer Schoep Bakkerijen B V. te Rotterdam geven ken nis van het overlijden van onze Oud Direkteur de heer M. Koster Wij zullen hem altijd dankbaar blijven voor zijn geweldige inzet bij de opbouw van onze onderne ming, voor zijn wijsheid bij het nemen van beslis singen en zijn sociale bewogenheid. Rotterdam. 13 maart 1976. „Jezus uw verzoenend sterven, was het rustpunt van haar hart." Na een kort maar smartelijk lijden is op vrijdag 12 maart j.l. overleden onze lieve onvergetelijke Zus ter, Schoonzuster en Tante Albertje Kraal in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam: A. Kuypers-Kraal Leiden, 16 maart 1976 Meerburgerkade 17 Corresp.-adres: Lammenschansweg 55 Wij hebben haar heden in stilte begraven. Nog onverwacht nam de Heere tot Zich, onze lieve, zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Leent je Cornelia de Groot sedert 11 maart 1949 weduwe van Gerben Sikma, op de gezegende leeftijd van 92 jaar. „Wie in Mij gelooft zal leven, ook al ware hij gestorven" Uit aller naam: A. C. Sikma Rotterdam. 13 maart 1976 Tjaskerlaan 35 Moeder ligt opgebaard in de rouwkamer van de O.R.V. aan de Voorschoterlaan 51. Bezoek en condoléance aldaar: woensdag van 19.30-20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 18 maart a.s. in de kapel van de begraafplaats „Crooswijk" te 13.00 uur. waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Vertrek vanaf de Tjaskerlaan 35 te 12.30 uur. Ik zal dan gedurig bij U zijn. Met droefheid stellen wij U er van in kennis, dat heden, na een kortstondige ziekte van ons is heen gegaan, mijn geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder en grootmoeder Wij hebben erg veel verdriet over het sterve onze tante Jo Schopman maar „eens als de bazuinen klinken"! Andriena Arendje de Baat-van Vliet op de leeftijd van 69 jaar. C. de Baat Geerd-Jan Attema Anton Bernard Attema Leiderdorp Corrie en Jan Schreuders Remco en Annemarie Dany en Joop van Reeuwijk Esther en John Leo en Nel de Baat Hans, Kees en Leon Cees en Joke de Baat De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt Psi Heden nam God tot Zich onze lieve Moeder, en Overgrootmoeder Tjitie Pieters Pos weduwe van Cornells Schipper,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8