Eindelijk meer tandartsen voor de Haagse regio Andere wijken zouden hier moeten helpen" Kriterion sluit KOR Pijnacker: acties tegen Haagse bouw Uit de wereld van deBonneterie: Eindelijk besluit, maar geen zekerheid over geld Rijnsburgerweg Korrigan 't Meubelpaleis Stichting Tandheelkundige Voorzieningen opgericht Voorzitter CJMV-Schilderswijk Bestemming gebouw onzeker BENT U: bekend in Den Haag WOENSDAG 17 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWAI Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Sinds kort is in Den Haag de „Stichting Tandheelkundige Voorzieningen 's-Gravenhage en Omstreken" opgericht. De stichting heeft ten doel om zonder winstoogmerk de toepassing van tandheelkundige voorzieningen alsmede de bevordering, ontwikkeling en begeleiding daarvan, voor zover uitgevoerd door tandartsen en hulpkrachten te bevorderen. In het bestuur hebben vertegenwoor digers zitting van de Nederlandscne Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, de Stichting A.A.Z.- Nutsziekenfonds en de Stichting Zie kenfonds St. Joannes de Deo, beide te Den Haag. Eén van de eerste tastbare bewijzen van de stichting zal over een maand of drie gereed zijn, namelijk het tandheelkundig centrum aan de De La Reyweg in Transvaal. „De bezet ting is nog niet helemaal rond. Wij hebben nog niet alles wat wij nodig hebben, maar wij vorderen er wel mee," aldus de heer J. H. Moulijn, secretaris/penningmeester van de nieuwe stichting. Over de eventuele vestiging van een tandarts in het wijk- en diensten centrum aan de Teniersstraatzegt de heer Moulijn: „Dat is een probleem op zich zelf. Wij doen onze uiterste best, maar tandartsen kan je nu een maal niet uit de boom plukken. Wij hebben over deze kwestie ook regel matig contact met wethouder Hap- pel." (maatschappelijk welzijn en volksgezondheid). Tekort Op de vraag hoeveel tandartsen er nu nog te kort zijn in Den Haag kon de heer Moulijn geen antwoord geven. „Dat is heel moeilijk te zeggen. De stichting werkt voor de hele agglome ratie Den Haag. dus ook voor Leldschendam, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Zoetermeer. Begin 1975 waren er voor de agglomeratie 295 tandartsen, van wie 174 met een ziekenfondspraktijk. Als er een gezin verhuist naar Zoetermeer, waar wei nig tandartsen zijn, houden zij hun tandarts in Den Haag aan. Als wij er in slagen een tandarts in Zoetermeer te plaatsen, gaat dit gezin daar naar toe, dan komt er meer ruimte in Den Haag. „Wij krijgen dit jaar 7 9 tand artsen," aldus de heer Moulijn. „Als er één bijkomt, zijn er echter veel oudere tandartsen die hun praktijk opzeggen. Deze zijn vaak al jaren aan hun pensioen toe. maar hebben hun praktijk in stand gehouden om de patiënten te helpen. Daarom is het moeilijk vast te stellen wat exact het tekort aan tandartsen is voor Den Haag." Volgens hem is het net eender als met de ziekenhuizen. „Als je een behoorlijke doorschuiving krijgt van het aantal personen, dat eigenlijk in verpleegtehuizen of in bejaarden centra thuishoort, dan kan je pas exact vast stellen wat het teveel aan ziekenhuisbedden eigenlijk is." ACF HOLDING: Het afgelopen jaar is de winst van deze kininefa- briek sterker gestegen dan de omzet. De winst nam met ruim 11 procent per aandeel toe bij een verkoopstij ging van 6 procent. Hiermee kwam de winst per aandeel op 22.37. Het dividend wordt verhoogd tot 8 (vo rig jaar 7,40) per aandeel, terwijl opnieuw een agiobonus van 5 pro cent wordt gegeven. De heer D. van Reeuwijk in de verbouwde CJMV-accommodatie aan de Gerard Doustraat: „Er moet eens beseft worden dat het welzijnswerk in de binnenstad in feite zendingswerk is." door Theun Lagas DEN HAAG „Het club- en jongerenwerk in de Haagse binnenstad gaat failliet aan mankracht,' constateert de heer D. van Reeuwijk, voorzitter van de CJMV-Schilderskwartier. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bekende Haagse filmtheater Kriterion aan het Westeinde gaat met ingang van 1 april dicht. Het 26 jaar oude theater, dat regel matig aan de eisen des tijds werd aangepast, werd opgericht om stu denten werk te verschaffen. Krite rion heeft altijd de betere, artistieke films vertoond en had zich met thea- ters als Bijou en De Uitkijk, die zich eveneens „Cinéma d'Art" noemden, een geheel eigen plaats in het Haagse bioscoopleven verworven. Volgens de exploitant (Stichting Kriterion) drukken de sociale lasten van de stu denten-personeelsleden te zwaar op de exploitatie, reden waarom ge meend is het theater op slot te doen. Sinds vorig jaar beschouwt de belas tingdienst de studenten van Krite rion als werknemers, daarvoor kre gen zij hun bijverdienste uitgekeerd als een soort toelage, waarop geen belasting werd geheven. Kriterion. dat 212 plaatsen heeft, vierde vorig jaar nog het 25-jarig be staan. Het is nog niet bekend wat de eigenaar van het gebouw, de heer Dirxel, directeur van het naastgele gen Zalencentrum Amicitia, met het pand gaat doen. Eerst waren er plannen om het te stichten Filmhuis Den Haag aan het Westeinde te vestigen. De gemeente vond echter dat de bioscoop te wei nig plaatsen had. Als belangrijkste problemen waar- noemt de heer Van Reeuwijk geen mee de Schilderswijk kampt noemt nadeel. „Met al deze kleine vestigin- hij de afschuwelijke verpaupering en gen bereiken we de meeste kinderen, het feit dat door de verpaupering Het is hier nu eenmaal zo dat ze uit juist de beste vrijwillige krachten het de Rozenburgstraat niet zo gauw eerst uit het welzijnswerk naar bijvoorbeeld de Netscherstraat wegtrekken. - gaan. De kinderen blijven liever in De voorzitter bedoelt daar overigens hun eigen buurt." niet mee te zeggen dat de dertig Het werken met kinderen uit deze vrijwilligers die zich met het CJMV- wijk vindt de CJMV-voorzitter. die werk in de Schilderswijk bezighou- naast deze functie ook jeugdouder- den geen goed team vormen. Als ling in de Schilderswijk is, niet an- voorbeeld noemt hij het vele werk ders dan in andere wijken. „Het ver dat verzet werd om de verbouwing schil is alleen dat ze zich anders van het clubhuis aan de Gerard uiten. Doustraat er door te krijgen. Het clubhuis Gerard Doustraat een opgeknapte gymnastiekzaal werd vorige maand officieel her opend door mr. M. Vrolijk, de com missaris van de koningin ih Zuid- Holland. De kosten van de opknap beurt bedroegen totaal zo'n 40.000 gulden. Tweederde deel kwam daar van voor rekening van de gemeente Den Haag. Andere vestigingen van de CJMV in het Schilderskwartier zijn in de Abraham van Beyeren- straat, de Rozenburgstraat, de Hob- bemastraat en de Netscherstraat. Dat het werk van Christelijke Jonge Mannen Vereniging de naam werd in deze wijk niet ingekort tot CJV in het Schilderskwartier niet in één centraal pand gebundeld kan worden Zendingswerk „Anders" blijft het werk in de Schil derswijk natuurlijk toch. In welke andere wijk maak je het mee dat de CJV-drumband tijdens een concours in Zoetermeer wordt aangekondigd als „de band uit de wijk waarover zoveel in de krant wordt geschre ven?" De heer Van Reeuwijk: „Ik merk vaak dat mensen argwanend worden wanneer ik me voorstel als vertegenwoordiger van CJMV- Schilderskwartier." Niet zonder trots vertelt hij dat daar tegenover zijn CJMV-afdeling als enige haar zomer kampen mag houden op de Kroondo meinen van paleis „Het Loo". Over de manier waarop anderen te gen het werk in de Schilderswijk aan kijken, oordeelt de heer Van Reeu wijk: „De omliggende wijken, de ge meente en ook de kerken moeten eens inzien dat het werk hier in de wijk in feite zendingswerk is. Je moet, zeker met het grote aantal bui tenlanders hier, helemaal vanaf de grond beginnen. Door het tekort aan mankracht is dat moeilijk. Eigenlijk zouden de andere CJV-instellingen in Den Haag een aantal werkers moeten afstoten naar de binnenstad." Of de rondom liggende wijken ervoor zullen voelen is de vraag, ze kunnen in de Schilderswijk in ieder geval iets leren. P Commissie ingesteld Van onze correspondent PIJNACKER De gemeente raad van Pijnacker heeft beslo ten een werkcommissie in te stellen, die als opdracht krijgt de tegen de verstedelijking ge richte activiteiten te bègelei- den en te coördineren. Bij de behandeling van het rapport van de Studiegroep Hofpleinspoor lijn, waarin wordt geconcludeerd dat de bouw van duizenden woningen op Pijnackers grondgebied een onmoge lijke zaak is. bekrachtigde de raad de motie van vorig jaar augustus tegfen de aanwijzing door de regering van een bouwplaats ten behoeve van de Haagse agglomeratie in Pijnacker. De meerderheid van de raad nam de inhoud van het rapport over. Alleen de PvdA en de PPR wilden een lichte verstedelijking nietuitsluiten. Alle fracties legden de nadruk bij hun bezwaren tegen een verstedelij king op het tuinbouwbelang dat, als de plannen doorgaan, zal worden ge schaad. De raad vond bovendien be vreemdend dat in de verschillende rapporten de prognoses over de aan tallen te bouwen woningen nogal ui teen lopen. De PvdA zei er voorkeur voor te hebben eerder landbouw- en vee- teeltgronden aan woningbouw op te offeren dan tuinbouwgronden. De PPR noemde het rapport van de stu diecommissie Hofpleinlijn tenden tieus. De WD zag als enig reëel uit gangspunt de verstedelijkingsnota van minister Gruijters. Praten over de cijfers van de Provinciale Planolo gische Dienst, die de bouw van nóg méér woningen suggereert, vinden de liberalen overbodig. De CDA-fractie noemde de verstede- lij kingsplannen in de randstad een „wild west affaire". De christendemo craten vinden dat het verlies van werkgelegenheid niet wordt gecom penseerd door nieuwe arbeidsplaat sen, waardoor Pijnacker een slaapstad zal worden. Volgens het CDA had al veel eerder een gezamen lijk protest van Pijnacker, Nootdorp en Berkel tegen de plannen moeten uitgaan. DEN HAAG De Engelse popgroep The Roiling Stones geeft za terdag 29 mei een coniert in Den Haag. In plaats van de vele voetballiefhebbers, die normaal het stadion van FC Den Haag in bezit nemen, zullen nu van heinde en ver de talloze popliefhebbers naar het Zuiderpark stromen, om dit eenmalige concert in Nederland bij te wonen. Eerder dit jaar was er al sprake van de komst van de popgroep. Zij zouden toen optreden in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Er waren echter problemen met de apparatuur die te zwaar zou wegen *voor het dak van het Sportpaleis. Er zijn inmiddels al weer twaalf jaar verstreken sinds het laatste concert van de Stones in Nederland. Een concert, dat vooral bij de gemeente Den Haag nog lang nadreunde. Op 20 augustus 1964. tijdens hun optreden in het Kurhaus in Scheveningen. raakten de gemoederen zo verhit, dat er van het interieur van de zaal na afloop nog maar weinig over was. De Stones verklaarden onlangs nog dat ze met genoegen op dit concert terugzien. Het impresariaat Acket en Mojo, die zanger Mick Jagger en zijn vier musici naar Nederland laten komen, hopen in het stadion zo'n 30.000 liefhebbers kwijt te kunnen voor de prijs van f 25 per kaartje. De voorverkoop begint 3 april. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft besloten busbanen op de Rijnsburgerweg te laten aanleggen, tussen het Stationsplein en de Houtlaan. De busbaan „stad in" komt niet in de voetgan gers- en fietserstunnel van het Rijnsburger viaduct, maar zo mogelijk op de rechter autostrook van de weg. Een meerderheid van de raad verzet te zich tegen de combinatie busbaan- /fiets- en voetpad in de tunnelbuis, omdat fietsers en voetgangers veel lawaai en stankoverlast zouden on dervinden. Dit verzet tegen het voor stel van b. en w., die wél voelden voor zo'n combinatie, mondde uit in een amendement (wijzigingsvoorstel), in gediend door PvdA. VVD. PPR en D'66 en CPN. Na een schorsing van de vergadering lieten b. en w. weten de wijziging op het punt van de bus baan „stad in" te willen overnemen. Bij de daaropvolgende stemming kregen genoemde partijen het CDA niet mee. Deze partij oordeelde, dat een busbanen-plan niet nodig is, om dat de beoogde bevordering van het openbaar vervoer best mogelijk is via verkeerslichtenbeïnvloeding ten gunste van autobussen. „Door de keuze van de raad ontstaat de kans op een verkeerschaos bij het via duct," zo meende het CDA. Geld Het besluit van b. en w. de verdedi ging van de combinatie busbaan- /fiets- en voetpad te elfder ure te staken is sterk beïnvloed door het feit, dat de werkzaamheden aan de Rijnsburgerweg vóór 1 april moeten beginnen. Dat is de eis. die de rijks overheid gesteld heeft toen zij liet weten de gemeente Leiden een be drag van ruim 2 miljoen te zullen geven voor de reconstructie. Wethou der Waal (verkeer en vervoer) kon de raad nog steeds niet de zekerheid geven, dat het rijk inderdaad met geld over de brug komt. Het is nog onduidelijk, of de minister van ver keer en waterstaat akkoord gaat met het plan. dat de raad uiteindelijk, na vele vergaderingen, aanvaardde. De Werkgroep Experimenteerproject Leidse Baan, die de minister moet adviseren, heeft altijd gepleit voor de busbanen-oplossing, die de raad ver wierp. De reconstructie van de Rijnsburgerweg omvat ook de plaat sing en verbetering van de ver keerslichteninstallaties, alsmede de aanleg van een busbaan op het Stati onsplein. Het plan tot afsluiting van de Rijnsburgerweg tussen de War- monderweg en de Wassenaarseweg voor doorgaand autoverkeer is nog in studie. 760 woningen In de Zoetermeerse wij wegh de Leyens gaat de deratie opnieuw een gro bouwen, te weten 760 w woningen in 23 verschj pen. Van dit aantal wor uitgevoerd als vijf- en woningen met kap. Eëi staat uit vijf typen kamerwoningen in z.g. laagbouw. Voorts kome tenwegh nog 40 bejaart gen met alarminstalla woningen voor gehandii 13 schuifelwoningen zon pels. De helft van dit wordt van een tuin vo< meeste woningen zullen en/of hellingbanen b zijn. De huren zullen ni op ca. 270 per maand, parkeren van auto's wor project z.g. parkeerdek* liseerd. Na Nairobi Dr. H. M. de Lange, voor de Novib en lid van i landse delegatie naar spreekt zondagmiddag om 12 uur in de diens Ekklesia Den Haag in de kerk over de onlangs vergadering van de W van Kerken. Het them bijeenkomst is: „Hoe ka bij ons aan de basis h voeten krijgen?" Bela den zijn van harte welk Rariteitenconce Het Gewestelijk Orkest Holland geeft donderdag om 20.30 uur in de Anti aan de Churchill-laan in vrijdag 19 maart om 20 de Adelberthof. Miner Delft een tweetal Rarit certen. Uitgestald worde liaanse liefdesdrank var De twee katten van Ri bril van Satie, de tuin: Mozart, de vogeltjes van de blaas-piano van Albei overzicht van de uits van Glazunov. Mee wordt verleend door de Marilyn Tyler en Mabelle Sangalli, de mimespelers gelsman en Koos Elferi hoornist Jan Verhagen, is in handen van Frits K( toegang. Atlantic Choir In de Amerikaanse Pro Kerk aan de Esther de Rijklaan 20 in Den Haag co zaterdagavond 20 maart uur het Atlantic College C koor bestaat uit 47 leerlii het United World College lantic, gevestigd aan de van Wales. Er wordt een denheid aan liederen, zoa ten, negro-spirituals en maar ook madrigalen en uitgevoerd. Kaarten aan d( krygbaar of bij mevrouw 1 dingen, Lange Voorhout 7( 463827 (15.00-20.00 uur). Johannes Passio De Chr. Oratoriumverenig veningen geeft zaterdag! maart om acht uur in de O aan de Keizerstraat een i van J. S. Bachs Johannes Medewerking verleent het lyk Orkest voor Zuid-Hol geheel onder leiding van ken jr. Solisten: Annette d Aafje Heynis, Chris van 1 Marous van Altena, Cor Max van Egmond, Piet Kra Tijn van Eijk (klai Kaarten o.a. verkrijgt Trouw/Kwartet, Parkstraa Haag. De C.O.V. Schevenin studie nemen o.m. de Harn se van J. Haydn. Nieuwe 1 nog welkom. Inlichting 767062. En dan nog dit In verband met de realis het nieuwe gemeentehuis i is het adres m.i.v heden gev Hoofdstraat 6, De Lier. H< telefoonnummer voor lingen en gemeentewerken 4040, Hans van Nieuv Sassenheim verzorgt zater a.s. om half negen in de Pi aan de Nolenslaan in Den eerste van een serie org Medewerking verleent de Jan Zwart, Van 19 tot e maart is in Katwijk bij het koor „Jubilate" een uit 54 bestaand Amerikaans koor De CJV-Rijswijk heeft h< merkamp georganiseerd, d vrijwilligers wordt geleid, f gevens en aanmeldingen vakantieweken in Ootmars d. Toorn, Martin Campslaa wijk, tel. 070-946711. Het seum voor de Geschiedeni tuurwetenschappen in Lei een nieuwe naam gekreg seum Boerhaave". Wegi van Doris Bierett gaat ha vond „Songs over het ros vanavond niet door. Dit op het Congresgebouw in Dei verschoven naar woensdag Modieus Korrigon-vesf von zachtwollen jersey. Laaf zich verrassend goed kombineren mef jumper, blouse, pantalon of rok. Prijs f 200,-. U ontmoet dit vest en nog vele andere Korrigan- kreolies op het Haagse Buitenhof. Bii de fonneïerje tfe in het bezit van een broir En gewend om vroeg op te s Witt u een aantrekkelijke bijverdienste? Dan bent u onze man, om onze inspekteur in Den Haag. waar n te staan in zijn taak, onze abonnees dagelijks van een k vnnr7ipn Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot TROUW/KWARTET B.V. Parkstraat 22, Den Haag. Telefoonnr. 070-46941

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6