Leren van fouten bij ontwikkelingshulp dichtbij _)mentaar Jaap van Soest vindt eigen belang niet verkeerd van Breda Een onvolledig proces: de zelf moordexpeditie der Molukkers. LOSSE NUMMERS f2,25/ voorziet ilijkheden verhuizing het weer Voorlopig nog koud weerrapporten M Tanzania krijgt 65 miljoen gulden ontwikkelingshulp oudega toch niet de kou in speelgoedman vogelvrienden w AG 17 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 zijn dat het pleidooi van de Kerken tot vrijlating van de t? Breda politiek gesproken op te gelukkig moment gekomen S terwijl politici de emoties 23 cn paar te verwachten en te ontwikkelingen al voor- •-Smet deze brief aanleiding kan geven voor nóg meer emoties, freest waar zijn. maar toch mag V/ je Raad van Kerken kwalijk hij heeft gesproken. De raad Sedaan omdat de leden meen- teten spreken (de argumenten okfcijn 'n brief terug te vinden) trrtde kwestie nog steeds actueel Ie stilte van de laatste jaren kwestie krijgt allengs een ;er en gespannen karakter. :t een goed geheugen voor de deze rubriek in de loop der et niet verbazen dat wij ons in tic en conclusie aansluiten bij an de Raad van Kerken. Straf het karakter van wraakneming unnen wij in alle oprechtheid ik toepassen op onze houding :e van de Drie van Breda? Wij op een of andere manier, 31 -^oorlog, op dit punt met onszelf ie moeten komen. :lijk dat door de vrijlating van psychische schade zal worden aan enkele van hun slachtof- Jji reel dat er zijn weten wij niet ii k doet dat getal er ook niet zo rj Geen mens mag verdriet of -v n een afhandeling van deze R cn. die hier bang voor zijn, zou- willen voorhouden wat Abel r' (zelf een jood, zelf een slacht- Mj het concentratiekamp) in onze 27 januari van dit jaar schreef: het, „wij" in de eerste plaats, in iedere wreedheid hebben te _4i. Waarom? Omdat dit de eni- tot onze (let wel: „onze")- ')n den van premier Wilson van is eerder bewerkstelligd door tie in zijn eigen partij dan door oppositie in het parlement. fse socialistische regeringspartij (weliswaar over een vliesdunne :id in het parlement, maar nogal wat nationalistische par- Wales en Schotland) kans :zien tot het parlement door te unnen de conservatieven on- Ig van mevrouw Thatcher daar iets tegenover stellen. Engelse Labour-partij echter :rlijke coalitie van nogal hete- ilitieke stromingen (laten voor van een twee- of driepartij- voor ons land voorzichtig zijn ijzingen naar Engeland; wie ils één partij beschouwt, laat de schijn bedriegen). Het In die coalitie moet haast wel artist slijtend beroep zijn laat 2de!er dan ook nog allerlei sociale lische problemen van het land iplossing vragen, lunne parlementaire meerder- Labour heeft in de afgelopen iriode van Wilson de eigen igel een geweldige macht en igeven. Wilson heeft het vori- indervonden: de bezuinigings in van de socialistische minister ciën Healey konden geen gena- o in de ogen van de meerder- ontstond toen de conservatie- abours uiterst linkervleugel on- samengingen, mij weieens de befaamde druppel ijn, die de emmer deed overlo- de door allerlei zorgen en en korte termijn-succesjes geïr- Wilson. De man is moe en t nu verder voor gezien. Op ier immers kan hij ook nog met ie eer van zijn aftreden aan jmbouden. on als premier moet opvolgen, 'lelijk. Er is een indrukwekkend :n te noemen: Callaghan, Jen- ley, Benn, Margaret Thatcher, t is de vraag of zij én de eid én de bekwaamheid (twee nde begrippen) hebben de Engelands eerste minister te ig geldt ook voor de laatste lit rijtje. Dat moet er beslist bij X lorden, aangezien door dit alles 1(positie beslist niet versterkt is. door Nico Kussendrager NIJMEGEN „We moeten le ren van de fouten die in het verleden met de ontwikkelings samenwerking zijn gemaakt." Om die reden schreef Jaap van Soest het proefschrift „Het be gin van de ontwikkelingshulp in de Verenigde Naties en in Nederland 1945-1952," waarop hij onlangs aan de universiteit van Nijmegen promoveerde. Als één van de fouten noemt hij „de dictatuur van de grote getallen. Alles moet eerst in cijfers worden omgezet voordat het een probleem wordt. Ontwikkelingseconomen en. politici hebben daar een handje van zoveel miljoen dit, zoveel miljard dat, zoveel procent hiervan. Maar daarmee ont doe je de problemen van de menselij ke werkelijkheid. Het wordt cijfer- werk achter het bureau waarachter je niet meer die ene mens ziet die kre- peert." Volgens Van Soest bestaat nog al teveel het idee dat de problemen van de ontwikkelingslanden met alleen veel geld zijn op te lossen. „Eén groot Marshall-plan en ze zijn uit de moei lijkheden, nu geloof het maar niet. In Europa ging het om het herstel van een verwoest produktieapparaat, fa brieken, in de derde wereld gaat het om het op gang brengen van de hele ontwikkeling. Daar komt nog wel iets anders bij kijken." Een andere fout die in de ontwikke lingssamenwerking is gemaakt is vol gens Van Soest „de typische geef - neem verhouding.'Tk sta hierboven, jij staat beneden en ik gooi een aal moes naar beneden. Dat is ontwikke lingshulp in letterlijke zin, in plaats van ontwikkelingssamenwerking waarmee je de „minderwaardigheid" en de „afhankelijkheid" van de arme landen onderstreept. Hij wijst ook op het gebruik van hulp uit eigenbelang, van hulp als strate gisch wapen. „Tben de oorlog in Ko rea uitbrak ging een paar maanden later plotseling alle Amerikaanse hulp naar Zuidoost-Azië. Hulp wordt gebruikt om eigen doelen te bereiken of om de ontwikkelingslanden gunstig te stemmen. Een actueel be wijs daarvan is de waarschuwing van de Verenigde Staten dat zij geen hulp meer geven aan ontwikkelingslanden die zich in de Verenigde Naties tegen Washington keren. En dan wordt er gesproken over hulp uit oprechte be zorgdheid over ellende en armoede Niets daarvan, het is puur eigenbe lang," zegt Jaap van Soest. Eigenbelang „Maar"voegt hij eraan toe, „ik ben daar niet vies van. Waarschijnlijk is ontwikkelingssamenwerking alleen wat te bereiken als beide partijen -arme en rijke landen- er belang bij hebben." De arme landen willen ho gere prijzen voor hun grondstoffen (koffie, koper, katoen), de rijke lan den hebben bijvoorbeeld belang bij een ononderbroken oliestroom uit de olielanden.) „Dat is een duidelijk voorbeeld van een tweezijdig belang", meent Jaap van Soest, „maar zeg het dan. Te vaak is de indruk gewekt dat hulp werd gegeven omdat wij zo goed waren en het de ontwikkelingslan den zo slecht ging. De rijke landen hebben het wederzijds belang van ontwikkelingssamenwerking nooit ingezien. Er is altijd een mengeling We staan nu met lege zakken geweest van zakelijkheid, opportu nisme en een beetje idealisme. Er wordt gepraat met twee tongen, om koud van te worden; een onvermo gen om tot een synthese te komen. Pas nu de ontwikkelingslanden een vuist kunnen maken beginnen we het wederzijds belang van de ont wikkelingssamenwerking in te zien. Nederland Het lijkt er soms op alsof Nederland één van de weinige landen is die niet uit eigenbelang ontwikkelingshulp bedrijft. „Met die constatering moet je oppas sen", waarschuwt Jaap van Soest. „Natuurlijk, eerst had je Udink, de man van het bedrijfsleven en de Ne derlandse vlag op de wereldzeeën", dat is daarna veel minder geworden. Het openlijk benadrukken van het eigenbelang is verdwenen. Maar Ne derlanders proberen het wel altijd beter te weten. Ons' idee moeten ze maar uitvoeren, daarginds. We zijn een land van verkapte dominees: met opgeheven vinger over Angola, Brazilië, je kunt geen land ter wereld noemen of er staat^yel een Neder landse actiegroep klUr om te zeggen hoe het moet. Dat heeft goede en slechte kanten en dat zie je in de ontwikkelingssamenwerking ook. Dat voorbeeld wat wij willen geven is vaak terecht en oprecht, maar niet zelden zit er ook een stuk huichel achtigheid in. Als ze ons idee daar ginds niet uitvoeren moeten ze het zelf maar weten. Maar dat ontslaat ons wel meteen van de verplichting ons werkelijk te verdiepen in de pro blemen van de ontwikkelings landen". (ADVERTENTIE) 'Je moet het zo zien,' zei Etty Aponno, 'die jongens waren al dood toen ze op pad gingen'. Hel vreemde proces in Assen. Kwamen er - opzettelijk - een aantal zaken niet aan de orde?/De AR en het CDA. Hannie van Leeuwen vertelt waarom ze Aantjes trouw blijft7De nieuwe Waterlinie: hoe waterstaat ons verdedigt tegen onnauwkeurig geworpen atoombommcn./De droom van Groenevelt: het nieuwe linkse massa-dagblad. Ford deed alles om publicatie te verhinderen. Hel Pikc-rapport: de mannen achter de CIA./Onthul- lend: tal van bejaarden in tehuizen eten alleen diepvries - of gooien het weg!/S/Jor/. kreeg Veronica nog veel meer geld van CRM. De ver dwenen balansen van FC Gooi* land./F;7m. interview: de man in de sexfilm. De andere helft van Em- manuelle77onet'/.- productiepor tret. Lulu, van Globc./Montedison, of hoe de Zeeuwen gastarbeiders worden in hun eigen land. En daar komt dat vaak een eenzijdi ge emotionaliteit bij de „gewone man" bij. Honger, bloed, overstro mingen, Sahel, Guatemala, Bangla- desj en de beurzen gaan open. maar werkelijk begrip voor de oorzaken ontbreekt." Nederland was in het begin nogal aarzelend in de ontwikkelingssa menwerking. Jaap van Soest legt uit waarom: „De vooroorlogse neutrali teit zat natuurlijk diep geworteld, we waren niet gewend een vooraan staande rol te spelen op het politieke toneel. Bovendien hadden we de handen vol met Indonesië. Toen dat onafhankelijk was geworden kwam plotseling de aandacht voor de ont wikkelingslanden op. Er waren plot seling een hoop mensen over uit de koloniën (goede mensen vaak), we wilden niet berusten in een eng- Europese rol, ons land dreigde te worden van een „imperium- besturend volk tot een boerderijtje aan de Noordzee" en dat wilden we niet." Moratorium Er wordt de laatste tijd over een moratorium, een tijdelijk stopzetten van de ontwikkelingshulp, zodat de arme landen niet nog afhankelijker worden en de balans kunnen opma ken. „Ik ben voor een moratorium van de kant van de ontwikkelings landen zélf," zegt Jaap van Soest. „Dat zij zouden zeggen: even stop pen, we willen de balans opmaken en kijken wat we kunnen op eigen kracht. Tanzania heeft dat een Jaar of wat geleden min of meer gedaan. Later is het door de economische toestand op haar besluit terug moe ten komen, maar het heeft intussen het land wel de kans gegeven een eigen, heel veel belovende ideologie te scheppen, tussen de blokken oost en west in." Van Soest is niet bang dat ontwikke lingshulp helemaal een aflopende zaak zal worden. „Er is dat duidelij ke wederzijdse belang, dat steeds meer gezien wordt. Op het ogenblik staan we met lege zakken, vanwege de economische crisis. Maar als de economie weer aantrekt vertrouw ik op een opleving in de hulp en hoop dan daarbij fouten uit het verleden vermeden worden." Haagse redactie lit AG De bedrijfsleiding van u vindt dat er nog veel zal worden onderzocht, alvorens sc izing van de centrale directie a Haag naar Groningen en n^den definitief zijn beslag zal krijgen. De PTT-leiding lit in een reactie op het rap- de organisatiebureaus Bos- Hegener en GITP. iy at i ki :el Weelsvoorziening zal erg veel met zich meebrengen, al- nd PTT. aangezien de door de [rf geschatte percentages mee- d^nde personeelsleden (van 40 :er ocent) in de praktijk vermoe- u#°g aanzienlijk lager zullen kl L Dit blijkt volgens de PTT- nJlit onderzoeken van de rijks- aa'Ösche dienst naar eerdere D< Bingen van rijksdiensten erlen, Apeldoorn en Gronin- is nog bepaald niet zeker of nel de openvallende arbeid- i in het Noorden weer opge- hnen worden. Van onze weerkundige medewerker Of je nu in het noorden, midden of zuiden van het land bent: overal is het erg kil. De thermometers willen bij voortgezette of opnieuw ingezet te aanvoer van kou niet hoger meer komen dan drie tot vijf graden. Al lesbehalve lente dus, met als enige pluspunt dat de bewolking nauwe lijks of geen nattigheid meer loslaat of doorlaat en er in het noorden weer opklaringen tot stand komen. In Groningen (stad) werd het gisteren de hele dag niet warmer dan 1.3 graden Celsius en 's avonds begon het af en toe te sneeuwen. Eerder op de dag was dat verschijnsel ook al gemeld uit het uiterste noordoosten van Groningen en onze waarnemer daar zag een auto met vijf cm sneeuw op het dak. Het kan zijn dat die auto uit Noordwest-Duitsland kwam, waar plaatselijk sneeuw van betekenis is gevallen. Na opklarin gen werd voor de afgelopen nacht in Sleeswijk-Holstein -5 tot -7 graden verwacht. Een hogedrukgebied van 1025 millibar boven Zuid- Skandinavië komt gelukkig lang zaam dichterbij, waardoor het in de tweede helft van deze week rustiger zal worden en de kans op wat hogere temperaturen door instraling over dag groter wordt. zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren opklaringen w-w warmtefront H hoge-drukgebied r^ï bewolking ^2» sneeuw w-w kou-front L lage-drukgebied «Geregen Tje. onweer windrichting verplaatsingsrichting 1 i t AMSTERDAM geh. bew. DE BILT geh. bew. DEELEN geh. bew. EELPE geh. bew. KINDHOVEN geh. bew. DEN HELDER geh. bew. R DAM geh. bew. TWENTE geh. bew. VLISSINGEN geh. bew. ZD.LIMBURG zw. bew. ABERDEEN sneeuw ATHENE xw. bew. BARCELONA xw. bew. BERLIJN sneeuw BORDEAUX hall bew. BRUSSEL zw. bew. FRANKEURT zw. bew. GEN. VF. geh. bew. HELSINKI onbew. INNSBRUCK zw. bew. KOPENHAGEN onbew. LISSABON onbew. LOCARNO zw. bew. LONDEN zw. bew. LUXEMBURG regenbul MADRID Licht bew. MALAGA hall bew. MALLORCA licht bew. MUNCHEN zw. bew. NICE regen OSLO onbew. PARIJS hall bew. ROME zw. bew. SPLIT geh. bew. STOCKHOLM onbew. WENEN geh bew. ZURICH zw. bew. CASABLANCA onbew. ISTANBOLL bew LAS PALM AS halt bew. Van een verslaggever DEN HAAG Nederland heeft voor ontwikkelingshulp aan Tanzania dit jaar een bedrag van 65 miljoen gulden beschikbaar gesteld. In Dar es Salaam is met Tanzania over eenstemming bereikt over de beste ding van de Nederlandse hulp. Tan zania, een concentratieland in het Nederlands ontwikkelingsbeleid, ontvangt 45 miljoen gulden finan ciële hulp, bestaande uit een lening op zogenaamde zachte voorwaarden van 27 miljoen gulden en een schen king van achttien miljoen gulden. Met de financiële hulp worden onder meer programma's ondersteund op het gebied van landbouw, visserij, gezondheidszorg, mijnbouw en in dustrie. Aan technische assistentie ontvangt Tanzania twintig miljoen gulden, onder meer voor projecten op het gebied van de waterbeheer sing, onderwijs, research, landbouw, visserij, gezondheidszorg, mijnbouw en industrie, aldus mededelingen van het directoraat-generaal inter nationale samenwerking van het mi nisterie van buitenlandse zaken. onder redactie van loes smit Vandaag opnieuw een bloemle zing uit de honderden aardige, leuke, geestige, spitse, makkelijke en wat moeilijker vondsten, woordspelingen op plaatsnamen, gevonden en ingestuurd door leze ressen en lezers van her en der. We beginnen met de inzendingen van een mevrouw en een meneer, van wie we en dat is geen grap de naam van hun eigen woonplaatsen niet terug kunnen vinden, hoewel ze samen enkele tientallen plaatsnamen op hun lijstjes hebben staan. We troosten ons met de gedachte dat ze hun bedenksels zelf wel zullen her kennen. De Schermer wees met zijn floret: kijk, een pier in jullie bedWij kwamen nader en toen zagen Wij- dewormer. Ontmoette je hem al Vorarlberg? Nauerna. De tuinen waren voor 't meren deel omheind met Frieschepalen. Sommige boeren hielden een Koe wacht. Mijn vader wordt steeds Dover, ik schreeuw me haast Heesch. Wee, Wemeldinge van een Monster bij de zee. Uit z'n neusga ten kwamen Vuren. Hoe lang moet dat nog Duren? Wil die Houten Klaaswaal en Maas overzwemmen? Hij had de Kostverloren en niets meer te Eethen. Zegwaard, waar is de tap waaruit het Biervliet? Het ging mijn oom zeer Naarden vleze: omdat zijn Broek te nauw om zijn Buiksloot, kocht hij in de Winkel een Orootebroek. Uit Bunnik bereikten ons deze vondsten: Ottoland op Schiphol. Een Pijnacker aan heb Renswoude 'r niet aan. Jan speelt Meterik. De Haren Rijssen me te Bergen. Ik werd Heeten koud tegelijk. Deze Koekange wel houden. In Zwijndrecht boog een hoogbe jaarde emeritus-predikant zich over de kaart van Nederland en dit was onder meer het resultaat: Oudega niet in de kou naar buiten. Scharl toch niet zo.' Sabel Enschede worden door mi litairen niet meer gedragen. Wij kregen bezoek van vroegere Buren. Er was één Grootegast bij. Grouw van Haren, met een Zwar- tebroek aan, terwijl tegenwoordig haast niemand een Zwartemeer draagt. Het is bij jou niet te Hardenberg die boel eens op! Vanuit Blaricum schrijft een heel gezin zich ..buitengewoon ver maakt" te hebben „met de geestes- produkten van de wachtende par lementaire verslaggevers, misschien ze zelfs met meer be langstelling gelezen dan de vruchten van hun eigenlijke acti viteiten". En natuurlijk vulden ze met z'n allen die geestesproduk- ten aan: Kijk eens hoe ik hier Siddeburen kunnen me niet zien. Max Tailleur maakt Nieuwegeiru Ik zal nieuwe aardappelen halen, terwijl jij de Oudeschild. Hij Hattem flink om. Rolde van zijn stoel en zei: Lopik of loop jij? Lieshout van tuinieren, vooral van Gieten. Met één beweging wilde de Schalkhaar in de Erica duwen, maar met behulp van haar Groot egast vluchtte zij over de Schoo- nebeek. Terwijl ik naarstig naar goud Delfzijl jij op je gemak de wereld rond. We zijn er nog steeds niet. Komt er niets tussen, dan kunt u het res tant de komende zaterdag op deze zelfde plaats verwachten. Zelfs op de officiële oversteekplaatsen blijft het vooral voor kleine kinderen gevaarlijk, niet alleen omdat niet elke automobilist rekening houdt met het zebrapad, maar ook omdat kleine kinderen nogal eens onverhoeds „uit de band" willen springen. Een kleuterleidster die haar hart vasthoudt, elke keer als ze haar klasje in een drukke Wcstduitsc stad naar de overkant moet loodsen, denkt er iets op gevonden te hebben: ze heeft een stevig touw genomen, waaraan alle kleintjes zich tijdens de oversteek netjes vasthouden. Alle schooldagen wandelt het klasje nu als een karavaan door de stad en tot nog toe bevalt de methode uitstekend. Het huis van „de speelgoedman van Utrecht" staat op dit moment vol bloemen en planten. Ze zijn afkomstig van tehuizen voor gees telijk en lichamelijk gehandicapte kinderen, die de speelgoedman al jaren kennen als de man die het kapotte speelgoed, waar de kinde ren juist zo aan verknocht zijn, voor hen repareert. Dat doet hij nu al tien Jaar, reden waarom de speelgoedman in de bloemetjes is gezet. Zijn ware naam is C. G. de Bruijn en hoe druk hij het er ook mee heeft, hij heeft zelf veel voldoe ning van zijn werk. Speelgoedman De Bruijn is zelf invalide en be steedt al zijn tijd aan het kapotte speelgoed; in de afgelopen Jaren heeft hij al zo'n 78.000 stuks speel goed gerepareerd en aan aanvra gen van tehuizèn heeft hij geen gebrek. Wél gebrek heeft hij aan materiaal om kapot speelgoed heel te kunnen maken en geld krijgt hij daar niet of nauwelijks voor. Daarom hoopt hij dat er ergens in het land mensen zijn die hem een bedragje willen sturen, zodat hij op zijn beurt de kinderen in de tehuizen weer een plezier kan doen. Wie hem daarbij een handje wil helpen, kan een bijdra gen storten op postgiro 522615. En wie nog leuk speelgoed heeft staan, dat na een opknapbeurt geschikt is voor kinderen in deze tehuizen, kan hem dat natuurlijk ook sturen. Het adres van de heer De Bruijn is: Gouwestraat 26 in Utrecht. Hij zal er graag voor zor gen dat het gerepareerd en wel op de juiste plaats belandt. De heer Alan Bird die in het Nederlands dus Vogel zou heten is benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de afdeling reservaten van het Britse koninklijk ge nootschap tot bescherming van vogels. Een mooie naam voor zo'n bestuurder, maar het wordt nog veel mooier: de heer Bird is de opvolger van Peter Condor die kort geleden aftrad en hij krijgt als vaste medewerkers een aantal vogels van diverse pluimage: de dames Buzzard (buizerd), Celia cn Helen Peacock (pauw), Dorothy Rook (roek) en de heer John Partridge (patrijs). „Kom terug en maak de wedstrijd af, man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5